[ roker70 @ 22.11.2009. 01:51 ] @
Pozdrav prijatelji.
Danas sam se registrovao i odmah tražim pomoć.
Nadam se da mi nećete zameriti. Naime, po struci sam mašinac i nemam nikakvo znanje o programiranju.
Treba mi neko da mi objasni kako i iz kog programa se pišu drajveri?
Ko to radi i koja je cena?
Pozdrav, Nikola.
[ kiklop74 @ 09.12.2009. 13:02 ] @
Drajveri za :

koji uredjaj?
koji operativni sistem?

Kada odgovoris na ovo mozes da dobijes neke konkretnije odgovore.
[ roker70 @ 10.12.2009. 15:22 ] @
navigacija je "Prestigio" geovision - 430 (Win tablet 5.0)
lap top HP 550 (Win7)
nokia N90 (symbian)

potrebno ih je povezati da kada se prekorači brzina, mob pošalje poruku na neki broj.

ili neka druga kombinacija ova 3 uređaja, da funkcionišu.

npr., ako GPS povezan sa kompim bude prepoznat kao fleš memorija, ili neki fon sa Win mob, zbog lakšeg povezivanja?

možda i nije potrebno pisanje drajvera, vec neki program?

hvala.


[ kiklop74 @ 11.12.2009. 00:50 ] @
Nista ja tebe ne razumem.

Kakva brzina, kakvo prekoracenje? Sta se meri, gde se meri, zasto se meri?

[ Mihajlo Cvetanović @ 11.12.2009. 09:15 ] @
Da probam ja da dopunim. Čovek radi na sistemu praćenja vozila. Svako vozilo ima ova tri uređaja: GPS, laptop, i mobilni telefon. Taj sistem možda već radi nešto korisno, tipa da beleži na laptopu poziciju vozila na svakih 5 sekundi. Ono što OP sad hoće je ne samo da sistem beleži, nego i da javlja. Sistem treba da javi (nekakvoj centrali, ili gde god) da se vozilo suviše brzo kreće. I za to im treba mobilni telefon povezan na laptop. Pitanje je kao povezati ova tri uređaja da to može da se obavi? Da li je potrebno pisati nekakve drajvere? Meni se čini da nije potrebno, jer bi uz GPS trebalo da ide i biblioteka kojom se pristupa uređaju, a isto bi trebalo da važi i za korišćenje mobilnog telefona kao modema.
[ roker70 @ 11.12.2009. 09:48 ] @
pozdrav prijatelji.
Darko, Mihajlo je shvatio šta sistem treba da radi. Izvinjavam se ako nisam bio dovoljno jasan.
Da, upravo je to što treba da se dešava. Čim se prekorači brzina i glas iz navigacije nas obavesti o tome, da sistem pošalje pripremljenu poruku na definisan broj.
Da li može da se doda komanda, jer tu već postoji neka komanda? Moje znanje je skoro nikakvo, mašinac sam, ali mislim da može softverski da se reši.
Da li to može da se uradi sa navedenom konfiguracijom? I da li može uopšte? Na koji način?
hvala.
[ kiklop74 @ 12.12.2009. 01:09 ] @
Citat:
Mihajlo Cvetanović: Da probam ja da dopunim. Čovek radi na sistemu praćenja vozila. Svako vozilo ima ova tri uređaja: GPS, laptop, i mobilni telefon. Taj sistem možda već radi nešto korisno, tipa da beleži na laptopu poziciju vozila na svakih 5 sekundi. Ono što OP sad hoće je ne samo da sistem beleži, nego i da javlja. Sistem treba da javi (nekakvoj centrali, ili gde god) da se vozilo suviše brzo kreće. I za to im treba mobilni telefon povezan na laptop. Pitanje je kao povezati ova tri uređaja da to može da se obavi? Da li je potrebno pisati nekakve drajvere? Meni se čini da nije potrebno, jer bi uz GPS trebalo da ide i biblioteka kojom se pristupa uređaju, a isto bi trebalo da važi i za korišćenje mobilnog telefona kao modema.


Ok sada shvatam problematiku. Pitanje je da li taj sistem vec radi nesto korisno. Poenta je da vecina GPS-a nemaju nikakav zvanican SDK za vezu sa racunarom. Vecina se povezuje preko USB-a ali se aparat prepozna kao massive storage drive i sluzi za kopiranje nove verzije mapa na sam uredjaj.

Prestigio geovision 430 je standardni GPS uredjaj za vozila predvidjen iskljucivo za autonomnu upotrebu. Nigde na sajtu proizvodjaca nema pomena o nekom posebnom softveru. Ima samo firmware za razlicite jezike.

http://www.prestigio.com/produ...s/GPS-navigators/GeoVision-430

Uredjaji koji nude odredjenu dokumentaciju i SDK su oni kompanije Garmin. (http://developer.garmin.com/)

Ako vec zelite da napravite neki custom sistem mozda ne bi bilo lose da nabavite neki Garmin GPS i da neki programer sachini software koji ce biti u stanju da ocitava informacije u realnom vremenu sa uredjaja.

Takodje firma Delorme nudi OEM kit za pravljenje custom GPS uredjaja

http://www.delorme.com/byUse/GPSModules/gpsmodules.aspx

[ roker70 @ 12.12.2009. 21:20 ] @
pozdrav prijatelji

Darko, sistem još nije sklopljen, pa samim tim i ne radi ništa.
Jedino i osnovno bi mu bilo da pošalje poruku na određeni broj.
Ako je potrebno, zamenuo bih svoj "Prestigio", za "Garmin", koji odgovara, kao i "Nokiju", za neki "Htc", da olakšam posao i da sistem proradi.
Da li znate nekog ko može da napiše program i poveže ova tri uređaja?

hvala.