[ BBS @ 22.11.2009. 11:53 ] @
Juce sam o okviru TechZone postavio topic "Pozajmljivanje" u svetu IT
sa pitanjem kako reagovati kad se clanci, tekstovi ili uspustva "pozajme" i potpisu svojim imenom.

Kao ilustrativan primer naveo sam:

1. sajt sa originalnim tekstom i linkom do njega i screenshot-om, zatim

2. link sa screenshot-om ka mestu gde je na ovom forumu taj sajt tj tekst linkovan i

3. "pozajmljen" clanak na licnom blogu koji je potpisao kao svoj jedan od super moderatora na ovom forumu i to sam dokumenovao linkom i screenshot-om njegovog bloga.

4. Naveo sam i da je verovatno u pitanju previd SM i da se i on sam zalaze za zabranu "pozamljivanja" a potom sam naveo i licencu koja vazi za originalan clanak

Danas nema ni teme, nema ni informacije da je eventualno tema obrisana.

Ivane i Gojko molim Vas za komentar

p.s.

juce sam i proverio da li je tema postavljena tj. iskljucena je mogucnost da je nisma odgovarajuce postovao
[ Shadowed @ 22.11.2009. 12:03 ] @
Kopiraj ovde mail koji si dobio prilikom brisanja poruke posto je takav protokol.
[ Goran Mijailovic @ 22.11.2009. 14:39 ] @
Pod 1
zasto si takav tekst postavio na techzone?
pod 2
tekst koji si osudio nije objavljen na ES-u.
Ne vidim zasto se cudis sto ti je tema obrisana.

PS vidim da si prozvao Ivana i Gojka ali ovo je javan forum tako da i ja imam pravo da prokomentarisem.
[ Stefan Jocic @ 22.11.2009. 14:49 ] @
I mene je prozvao... čak me je i kontaktirao potpisujući se lažnim imenom i email-om na mom blogu (krivično delo). Taj članak sam informativno tamo stavio i jedini je koji je prekopiran tj. preveden, ostalo je lično moje autorsko delo. Naravno, na njegovu sugestiju ubačen je link sa objašnjenjem da je to običan prevod. Uzeći u obzir da se radi o bezbednosti Linux OS-a, preveo sam (nije kopiranje nego prevod) taj tekst i verovatno zaboravio da stavim izvor (što nije ništa čudno kada se radi na brzinu), na šta me je dotični kontaktirao i počeo pretnjama (što je krivično delo) kao da ja ne znam baš ništa o autorskim pravima no ovo baš nema veze direktno za ovu temu. Ono što je relevantno jeste da je prozivao članove tima, što sigurno nema nikakvih prava. Rekao bih da je on nama dužan objašnjenje za svoj postupak (mislim na prozivanje Ivana I Gojka, ne na prozivanje moje malenkosti).

btw. Što se ja pravdam njemu?
[ BBS @ 24.11.2009. 19:30 ] @
Citat:
Goran Mijailovic
Pod 1
zasto si takav tekst postavio na techzone?
pod 2
tekst koji si osudio nije objavljen na ES-u.
Ne vidim zasto se cudis sto ti je tema obrisana.

PS vidim da si prozvao Ivana i Gojka ali ovo je javan forum tako da i ja imam pravo da prokomentarisem.


Pod 1
Zato sto je tematika kradja tekstova pod formom prekopiranja ili prevodjenja a sa tematikom koja se tice racunara. A taj podforum EM je neobavezniJI deo ES.

Pod 2
Hajde da se drzimo cinjenica, neradi se o osudi, zatim tematika je bila upravo onakva kako sam je i naveo dakle problem prepisivanja inostranih tekstova i potpisivanja kao svojih u svetu IT konkretnije upustava, pojasnjena vezano za operativne sisteme.
Kazes taj tekst nije objavljen na ES a zasto bi i bio? Otvorio sam temu sa datom problematikom a kao ilustrativan PRIMER naveo sam kako se tekst prevede i potpise kao svoj. Inace link ka tom tekstu objavljen je na ovom forumu. Ono sto zaista moze da "bode oce" je to sto je "prepisivac" koji je prekrsio licencu autora originalnog teksta, supermoderator ovog foruma a koji se sam prozvao.

p.s.
Prvo si upotrebio izraz "osuda" a sad "prozivanje", molim te drzi se cinjenica i izraz prozivanje (negativan kontekst) nazovi pravim imenom pozivanje (neutralan kontekst) pogotovu kad je rec o Ivanu i Gojku.




[ BBS @ 24.11.2009. 19:49 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Pod 1
zasto si takav tekst postavio na techzone?
pod 2
tekst koji si osudio nije objavljen na ES-u.
Ne vidim zasto se cudis sto ti je tema obrisana.

PS vidim da si prozvao Ivana i Gojka ali ovo je javan forum tako da i ja imam pravo da prokomentarisem.



Pod 1
Zato sto je se tema tice kradje tekstova pod formom (pre)kopiranja ili prevodjenja a sa problematikom koja je u vezi sa racunarima. A najcesce obrazlozenje za takve postupke je zbog brzine se "prepisivac" zbuni pa izostavi autora. A podforum EM je neobavezniji deo ES i zato je tema otvorena u tom delu foruma. Piraterija hadvera softvera a u najbezlenijem vidu i upustva i sl. je dovoljno relevatna tematika a to mesto.

Pod 2
Hajde da se drzimo cinjenica, ne radi se o osudi, zatim tematika je bila upravo onakva kako sam je i naveo dakle problem prepisivanja inostranih tekstova i potpisivanja kao svojih u svetu IT konkretnije upustava, pojasnjena vezano za operativne sisteme.
Kazes taj tekst nije objavljen na ES a zasto bi i bio? Otvorio sam temu sa datom problematikom a kao ilustrativan PRIMER naveo sam kako se tekst prevede i potpise kao svoj. Inace link ka tom tekstu objavljen je na ovom forumu. Ono sto zaista moze da "bode oce" je to sto je "prepisivac" koji je prekrsio licencu autora originalnog teksta, supermoderator ovog foruma a koji se sam prozvao.

p.s.
Prvo si upotrebio izraz "osuda" a potom u PS i "prozivanje", molim te drzi se cinjenica i izraz prozivanje (negativan kontekst) nazovi pravim imenom pozivanje (neutralan kontekst) pogotovu kad je rec o Ivanu i Gojku.



Citat:
Stefan Jocic: I mene je prozvao... čak me je i kontaktirao potpisujući se lažnim imenom i email-om na mom blogu (krivično delo). Taj članak sam informativno tamo stavio i jedini je koji je prekopiran tj. preveden, ostalo je lično moje autorsko delo. Naravno, na njegovu sugestiju ubačen je link sa objašnjenjem da je to običan prevod. Uzeći u obzir da se radi o bezbednosti Linux OS-a, preveo sam (nije kopiranje nego prevod) taj tekst i verovatno zaboravio da stavim izvor (što nije ništa čudno kada se radi na brzinu), na šta me je dotični kontaktirao i počeo pretnjama (što je krivično delo) kao da ja ne znam baš ništa o autorskim pravima no ovo baš nema veze direktno za ovu temu. Ono što je relevantno jeste da je prozivao članove tima, što sigurno nema nikakvih prava. Rekao bih da je on nama dužan objašnjenje za svoj postupak (mislim na prozivanje Ivana I Gojka, ne na prozivanje moje malenkosti).

btw. Što se ja pravdam njemu?


"tvojoj malenkosti" je dobronamerno sugerisano da si verovatno greskom tudji tekst potpisao kao svoj krseci licencu koju je autor postavio. I sugerisao sam ti je da to promenis, a sve cak veoma blagonaklono uz zelju da se zbog mladosti i neiskustva neuvredis
A ako ti se cini da ti neko preti kad to niko neradi e tu ti vec ne mogu pomoci jer nisam kompetentat za tu problematiku. Postoje strucne osobe zaduzene za takve probleme i one ti verovatno mogu pomoci.

p.s.
Udje klinac u prodavnicu cokalade i "(po)kupi" cokoladu samo u brzini zaboravi da je plati


[ Gojko Vujovic @ 24.11.2009. 19:57 ] @
Ok razumem obojicu i posto je Stefan vec dodao link ka originalu na svom blogu, nema sta dalje da diskutujemo na ovu temu. Sto se mene tice, BBS moze pokrenuti novu temu o problemu pozajmljivanja generalno ako zeli, bez potrebe da spominje Stefana.