[ mladjolinjo @ 23.11.2009. 15:43 ] @
E ovako, znam da je jos jedna tema u nizu istih, ali sta da se radi...
Naime, odlucio sam da odradim upgrade kompa pa me interesuju naravno misljenja!
Pre svega da kazem, da nisam gamer (eventualno bih igrao Need For Speed), al vise mi je znacajno da mi super radi Win7 i Photoshop. Dakle, konkretan rad na kompu, ne igrice.
Mislio sam na sledece komponente:

Maticna:
Gigabyte GA-MA78GM-S2H Detaljnije
ili
Asus M4A785D-M Pro Detaljnije

Procesor:
AMD Athlon 64 X2 6000+ 3.0GHz 2MB 90nm AM2 Detaljnije

Graficka:
Gigabyte Radeon HD 4670 1GB GDDR3 GV-R467ZL-1GI Detaljnije
ili
Sapphire Radeon HD 4670 1GB GDDR3 Detaljnije

RAM Memorija:
GEIL 2GB (2x1GB) 1066MHz DDR2 Ultra Plus Detaljnije

Napajanje:
OCZ Technology StealthXStream OCZ500SXS 500W Detaljnije

Naravno, svaki komentar i predlog o nekoj promeni je dobrodosao. Fond mi je negde oko 300e, gore, dole...sa ovim komponentama je nesto preko 300e, nisam jos tacno izracunao, ali tako negde treba da bude.

Hvala svima na buducim komentarima i predlozima!!!
[ Binary Mind @ 23.11.2009. 16:32 ] @
Ono sto najvise bode oci je procesor. AMD sad ima mnogo boljih resenja za slicne pare. Primer je Phenom II X2 545 ili malo skuplji trojezgreni Phenom II X3 710 pa cak i sadasnji AMD-ov cetvorojezgras za siroke mase Athlon II X4 620... I graficka kartica bi mogla da ide neka za nijansu bolja (npr. Sapphire ATI Radeon HD 4770).
[ mladjolinjo @ 23.11.2009. 18:09 ] @
Pogledao sam procesore. Definitivno menjam, naravno, slusajuci strucne savete. E sada, ovaj sto ima X2 ima 3.0GHz, a ovaj sa X3 ima 2.6GHz. Da li je ovaj sa 2 jezgra brzi od ovog sa tri jezgra sto ima manju brzinu? S tim da je ovaj od X2 jeftiniji za 10ak evra.

Sto se tice graficke, pogledao sam: ASUS Radeon HD 4770 512MB GDDR5 EAH4770 FORMULA/DI/512MD5 i SAPPHIRE Radeon HD 4770 512MB GDDR5. Razlika je smesna, oko 1-2 evra. Koju mi ti od ove dve vise preporucujes??? Za ovu drugu, Saphire Radeon ima na IT-u negativnih misljenja, pa sada ne znam tacno....
[ Ha-Nocri @ 23.11.2009. 18:59 ] @
Ako ti igre nisu bitne onda što više jezgara, to bolje... do neke granice. Tako da bi ti ja preporučio X3 proc.

Takođe, pošto uzimaš posebno grafičku nema potrebe za pločom sa integrisanom. Pogledaj recimo GA-MA770-UD3 (rev. 2.0)

Što se tiče grafičkih, pogledaj po internetu da li je hlađenje na ASUS formuli bolje od referentnog ili default hladnjaka koje se stavlja na većinu 4770 kartica, a izgleda ovako:
[ mladjolinjo @ 23.11.2009. 19:47 ] @
Pogledao sam maticnu GA-MA770-UD3 i stvarno skoro ista maticna, mozda za nijansu bolja za manje pare. E sada ne znam da li je ta rev. 2.0. Kako to da saznam? I vidim u komentarima da nema drivera za S-ATA HDD-ove, i kazu ljudi da tako HDD radi sporije. Sta mislis o tome?

Sto se procesora tice, da li je vec pomenuti AMD Phenom II X3 710 2.6GHz 7.5MB sasvim dovoljan za moje vec pomenute potrebe? Vidim da ima i AMD Athlon II X4 620 2.6GHz za skoro istu cenu, ali ima samo L2 kesh memorije, a koliko se ja razumem ( a razmeme se vrlo slabo) ako ima i L3 memoriju, znaci da radi brze i bolje??? :) Ako je tako, onda ipak AMD Phenom II X3 710 2.6GHz 7.5MB.

Sto se tice graficke ASUS Formule, nasao sam na jednom sajtu gde kaze da je njegovo default hladjenje skroz ok, ili kako tamo kaze "the cooling solution on this card is rock solid" :) Ja iskreno ne verujem da cu overclockovati graficku, jer nikada nisam to radio i ne zelim da se igram sa time. Verujem da to sto ima da ponudi, da je extra za moje potrebe!?
[ Binary Mind @ 23.11.2009. 20:41 ] @
Najmocnija izgledom i za par stotina dinara skuplja od ostalih HD 4770 kartica je MSI R4770 Cyclone od kartica sto sam drzao u rukama. Asus iz Formula serije je OK, ali ova MSI je bas mocna. Sapphire sam predlozio zato sto, koliko sam imao prilike da vidim, na nekim papirima sa specifikacijama za masine koji su mi stizale na sklapanje, da je jeftinija od ostalih referentnih modela.

Sto se tice procesora Phenom II X3 710 je sasvim dovoljan, dok kao plocu mozes da uzmes i pomenutu Gigabyte-ovu koja je standardno i provereno dobra varijanta koju Gigabyte forsira sa raznim imenima i revizijama zadnjih par godina. Mislim da sam najvise novijih masina sa AMD procesorima upravo sklopio sa raznim varijantama Gigabyte-ovih ploca sa AMD 770 chipsetom. Rekao bih da sam do sad sklopio barem nekoliko stotina konfiguracija sa tim GB plocama od pocetka 2008, s'tim da sam dosta manje racunara sklapao sa AMD-ovim procesorima nego sa Intelovim jer mi je takva bila sudbina a i sad je slicna situacija.
[ Ha-Nocri @ 23.11.2009. 21:36 ] @
rev. 2.0 ima teoretsku mogućnost da otključa četvrto jezgro na tom tri-core procesoru, a pored toga verovatno su neki manji uočeni nedostaci ispravljeni, mada se i rev. 1.0 odlično pokazala.

Ploče se malo razlikuju po izgledu, a najizraženija razlika je ta što rev 2.0 ima 8-pinski strujni priključak za procesor na ploči, koji verovatno ništa ne poboljšava performanse, ali po tome ih možeš razlikovati:

[ mladjolinjo @ 23.11.2009. 22:26 ] @
Za maticnu sam se definitivno odlucio: GIGABYTE GA-MA770-UD3, nadam se da cu ubosti tu rev. 2.0
Procesor: AMD Phenom II X3 710 2.6GHz 7.5MB
Napajanje i ram ostaju nepromenjeni.

E sada dilema odnosno trilema je oko graficke. MSI R4770 Cyclone jeste zaista mocna graficka, ali nesto skuplja od pve dve : ASUS Radeon HD 4770 512MB GDDR5 EAH4770 FORMULA/DI/512MD5 i SAPPHIRE Radeon HD 4770 512MB GDDR5. Uglavnom, koliko sam ja shvatio , necu se preci bilo koju od ove dve da uzmem???

Videcu da nekako uspem da uzmem ovu najjacu od ponudjenih : MSI R4770 Cyclone, a ako ne nju, koju mi od ove druge dve predlazete? Asus Formulu ili Saphire?
[ Binary Mind @ 23.11.2009. 23:28 ] @
MSI Ciklon je svega par stotina dinara skuplja od vecine ATI 4770 tako da to nije neka cifra.
[ Comrade @ 24.11.2009. 01:29 ] @
Mislim da je 4770 promasaj. Ako ne igras igrice onda mozes da uzmes mnogo jeftiniju kartu, a ako igras i ako planiras da teras win7 onda uzmi 5770 ili 5750.
[ mladjolinjo @ 24.11.2009. 07:31 ] @
Pa koliko sam video po komentarima, ljudi hvale 4770 serije. Ja igrice iskreno ne igram, kao sto rekoh, ali voleo bih da teram Win7, naravno. ALi kontam da ce mi Win7 extra raditi i na ovoj MSI Cyclone 4770???
[ Binary Mind @ 24.11.2009. 11:06 ] @
Nego sta ce. I igrice i Win7 za malo para.
[ mladjolinjo @ 24.11.2009. 17:48 ] @
Kako pise na IT svetu, samo je ima ******, MSI Cyclone, i zvao sam i kazu da nemaju i da je verovatno nece ni imati.

Da li je i ova, MSI Radeon HD 4770 512MB GDDR5 R4770-T2D512 nesto slicno predhodnoj? Odmah su jedna pored druge, razlika svega 1e. Da li mi tu mozda preporucujes???

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 25.11.2009. u 02:00 GMT+1]
[ Take 5 @ 24.11.2009. 19:58 ] @
Baš sam ovih dana sastavljao jednu konfiguraciju sa AMD Athlon II X4 620 2,6GHz (Quad-Core) i Gigabyte GV-R477D5-512H-B (Radeon HD 4770)
Kartica je nešto više od 100 evra, veoma dobro izgleda i odlično radi...
PSU u toj mašini je CoolerMaster PSU 500W RS500-PCAP-A3 EP PCAPA3

[att_img]



[ Ha-Nocri @ 24.11.2009. 21:55 ] @
Comrade je u pravu. Ako ne igraš igre i ne radiš u programu koji traži jaku grafičku, bacaš pare na 4770. Najnovija integruša koja dolazi sa AMD-ovim 785 čipsetom je vrlo dobro rešenje.
[ Take 5 @ 24.11.2009. 22:25 ] @
^ Upravo tako!
Gore pomenuta konfiguracija je sa Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H matičnom, koja na sebi ima integrisanu ATI HD 4200 grafiku (vlasnik je tako hteo).
Kada joj se u BIOS-u dodeli 512MB (od ukupno 2MB instalirane DDR3 memorije) i kada se sistem podigne bez gore pomenute 4770 grafičke, onda je onaj "Windows7 Experience Index":
za Aero... 5.1
za 3D Gaming... 5.1

A kada se integrisana isključi i ubaci 4770 onda oba indexa budu 7.1 (koliko inače postiže i CPU, dok HDD 1TB Black Caviar i 2X1GB GEIL DDR3 RAM nešto malo slabije...)

WEI 5.1 za grafiku, sa integrušom je veoma dobar za većinu uobičajenih namena na računaru (osim za ekstremne igrice)


PS
Maksimalni WEI u Win7 je 7.9 (za razliku od Viste gde je 5.9)
[ mladjolinjo @ 24.11.2009. 23:39 ] @
Ipak ne bih te integrisane kartice, cuo sam da su mnogi imali losa iskustva sa integrisanim karticama. Nekako sam sigurnijij ako je zasebna.
Ajde ovako, da napravimo neki rezime, sto se kaze!
Posto planiram vec ustra da pazarim sve te delove, samo je jos pitanje graficke. Posto je, izgleda, za mene bacanje para za neku graficku oko 100e, koju mi , konkretno preporucujete oko 80e??? Kontam da se za te pare moze naci skroz OK kartica!
[ Take 5 @ 24.11.2009. 23:53 ] @
Većina "urbanih legendi" u Srbiji sporije umire nego što se vremena menjaju!
Lepo ti je ovde više puta savetovano rešenje sa integrisanom grafikom, verovatno sa razlogom(!?!!)
"Integruše" već odavno nisu ono što su nekad bile, novije ploče imaju sasvim pristojna integrisana rešenja, koja veoma dobro pariraju rešenjima iz srednje klase...

Ista priča važi i za muzičke kartice...

A LAN valda više niko ni ne kupuje kao posebnu karticu, jer je to odavno postala potpuna besmislica!

A ti sad vidi šta ti je najbolje... ali se mani "usmenih predanja uz logorsku vatru".


PS
Razmišljanje o grafičkoj kartici mora da uključi i razmišljanje o adekvatnom napajanju, hlađenju i sličnim stvarima... puno glavobolje, ako ti stvarno nije neophodna?!
[ mladjolinjo @ 25.11.2009. 00:08 ] @
Jasno je meni da ja nisam dovoljno kompetentan da ulazim u neku dublju polemiku vezano za graficke.
Odlucio sam se za posebnu graf karticu iz razloga , ne sto ne veruejm da su integrisane skroz ok, naprotiv, ne sumnjam ni malo, ali posto nisam u mogucnosti da cesto menjam komponente, koliko sam iz ovih komentara i sa ostalih sajtova zakljucio da mogu da nadjem do 80e(gore-dole) skroz ok karticu.

Sto se tice napajanja, planiram da uzmem OCZ od 500W, a koliko sam video vecina ovihj "novijih" kartica zahteva minimum 450W.

Ako moze jos misljenje o ovoj : SAPPHIRE Radeon HD 4850 512MB GDDR3. Na IT svetu su sve pozitivni komentari. I da je pustim da radi onako kako je i napravljenja, fabriciki da kazem, veruejm da cu biti i vise nego zadovoljan?! A posle se moze uzeti i neki kuler da je malo vise rashladi, posto vidim da 4850 se malo vise greju...
[ Binary Mind @ 25.11.2009. 01:10 ] @
Evo i ja da podrzim ljude koji kazu, da ako neces igrati zahtevne igrice, ne treba ti nista bolje od integrisane grafike na plocama sa novijim AMD 785 chipsetom kao sto je Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H ili Asus M4A785D-M Pro koji si ti na pocetku naveo. Kasnije ako ti se bude igralo uvek mozes dokupiti posebnu graficku karticu (Pomenuo si Need for Speed. Novi Need for Speed Shift spada u igrice za koje se ipak savetuje posebna grafika, a gde je Need for Speed tu je i Racedriver GRID, DiRT2 pa mozda i GTA4 itd. ).
[ mladjolinjo @ 25.11.2009. 11:00 ] @
Binary Mind, Take 5, Ha-Nocri hvala Vam svima puno!!!

Odluico sam se da vas poslusam i uzmem maticnu Gigabyte GA-MA785GMT-UD2H. Video sam da ona ima integrisanu ATI Radeon HD 4200 graphics (DirectX10.1), sto je za moje trenutne potrebe, predpostavljam skroz ok. Jos vise mi se svidja sto ova maticna podrzava DDR3 RAM memoriju, AM3 procesore, i jos ima brdo nekih prednosti, za kasnije eventualno menjanje komponenti.Tako da cu uzeti, za sada, 2GB DDR3 memorije na 1600MHz, a posle jos 2GB. A mozda odmah uzmem i 4GB, videcu
Predpostavljam, da na ovu maticnu mogu kasnije da stavim neku dobru grafu, u rangu 4850 ili tako nesto???
[ Catch 22 @ 25.11.2009. 11:49 ] @
Uzmi odmah 4GB (2X2GB), pošto u BIOS-u imaš opciju da dodeliš 512MB integrisanoj grafičkoj, tako da ćeš imati "3.5GB usable RAM" što će onda verovatno moći i sa 32-bit Windows 7 (nećeš morati da instaliraš 64-bit OS da bi mogao da adresira svu raspoloživu memoriju)
[ Jbyn4e @ 25.11.2009. 12:04 ] @
Ako vec razmisljas o GA-MA785GMT-UD2H, a ne treba ti Dolby Home Theater opcija mozda da razmislis i o GA-MA785GMT-US2H, posto koliko vidim jedina razlika izmedju njih je u tome, a ova druga je oko 1000 din jeftinija.

Poredjenje modela ovde
[ mladjolinjo @ 25.11.2009. 12:41 ] @
Jedva sm nasao GA-MA785GMT-UD2H i rezervisao, a ovu drugu sto si mi preporucio , nema. Onu prvu sam samo jednu nasao i odmah je rezervisao, kazu bas je nema a velika potraznja. Sto se tice RAM-a, mozda cu odmah uzeti i 4GB i da resim i tu muku

Kad sve to ponabavim, sklopm, namestim, postovacu ovde prve utiske, mislim da vam svima barem toliko dugujem!
[ Catch 22 @ 25.11.2009. 14:42 ] @
Koji OS planiraš da instaliraš na to?
[ demi035 @ 25.11.2009. 16:25 ] @
Kućište Midi ATX 450W
Procesor AMD Sempron™ 140 2.7GHz, 1MB L2 cache, SB 4000MHz, 45nm
Matična ploča MSI K9N6PGM2-V
Memorija 1GB DDR2 800MHz
Grafička karta nVidia GeForce 6100 integrisana
HDD 160GB SATA2

Nasao sam jeftino ovu konfiguraciju, pa me interesuje da li bi mogao da radi win 7 na ovome? posto racunar koristim za muzika + internet + word + isl ne bih kupovao nesto jace.. ali bi bilo lepo da mi radi win 7? Da li je izvodljivo?
[ mladjolinjo @ 25.11.2009. 18:17 ] @
@Catch 22 Pa planiram WIN7 32bit, verujem da ce skroz ok da radi. (!?)
[ Catch 22 @ 25.11.2009. 22:17 ] @
^ Par saveta za podešavanje BIOS-a i početnog redosleda instalacije:

-SATA kontroler u BIOS-u postavi na AHCI - pre početka instalacije (!!!)

-Ako imaš SATA DVD-RW poveži ga na konektor SATA2: #4 (ili na #5, onaj što stoji kontra okrenut od ostalih)
-U BIOS-u postavi "SATA for Channel 4/5 As:" IDE
(u protivnom ti neki programi za rezanje neće videti rezač, niti će neki od butabilnih diskova moći da se podignu sa tog drajva)

Odmah nakon instalacije će sam da skine sa Windows Update drajver za ATI i tražiće restart.

Nemoj da instaliraš NIŠTA od drajvera sa pratećeg CD-a!

I ako na kutiji piše "Windows 7 supported" drajveri na CD-u su za Vistu i ne odgovaraju baš najbolje za Sedmicu, posebno mogu da nastanu problemi ako instaliraš drajvere za chipset (IDE ATA/ATAPI Controllers). Ostavi drajvere koje je Windows 7 prvobitno sam instalirao

Pokreni Windows Update i poskidaj SVE što nudi (osim onih 35 jezičkih paketa), pod opcionim imaš drajver za Realtek mrežnu karticu i njega takođe preuzmi.

Skini najnoviji drajver Realtek High Definition Audio for Vista\Win 7 2.37 i instaliraj ga.

Na kraju instaliraj i najnoviji drajver za ATI HD 4200 ATI Catalyst™ 9.11 Suite for Windows 7 (32-bit)


Win7 baš lepo radi na toj konfiguraciji.


===========================
@demi035: radiće Win7 na toj mašini za to što si naveo sasvim OK, ali bi bilo preporučljivo da dodaš još 1GB RAM
[ mladjolinjo @ 25.11.2009. 22:53 ] @
Hvala ti puno na tim savetima! Znaci nikad se ne bih setio da cak i pitam za tako nesto, tipa ta podesavanja u BIOS-u.
Rezac mi nije na SATA prikljucku, vec je onasj standardni,ATA, DVD-RW. Sta u tom slucaju da radim? Nadam se da ce mi na ploci imati prikljucak za njega, ako ne i za DVD-R koji je isto kao i on, stariji prilkljucak.

I ako moze kratko objasnjenje u vezi ovog koraka: -SATA kontroler u BIOS-u postavi na AHCI - pre početka instalacije (!!!) Sta se tacno time radi, postize...???

I , da, video sam na gigabajtovom sajtu da imaju drajvere za maticnu bas za win7, tj pita me za koji cu win drajvere da skinem. Da li i ti drajveri dolaze u obzir? Ima za chipset, zvuk i grafiku.
[ Catch 22 @ 25.11.2009. 23:41 ] @
^ Nemoj ništa da skidaš niti da instaliraš od tih drajvera sa Gigabyte sajta.
Instaliraj onako kako sam ti opisao u prethodnoj poruci.
U vezi AHCI (Advanced Host Controller Interface), bitno je da se uključi u BIOS-u PRE INSTALACIJE Win7, da bi se automatski instalirali potrebni drajveri za SATA kontroler. U protivnom (naknadno uključivanje AHCI nakon instalacije) imaćeš BSOD ("plavi ekran smrti").

Lepo sam ti napisao korak po korak, kako da uradiš, u čemu je problem?!???

Moći ćeš da priključiš taj ATA DVD-RW, pošto postoji 1 X standardni IDE konektor + 5 X SATA2 + 1 X Floppy connector...
Pošto imaš IDE DVD-RW, onda onaj deo o priključivanju na SATA br. 4 ili br. 5 i podešavanju SATA 4/5 kao IDE - zaboravi.


PS
Zadnjih par dana sam proveo sastavljajući jednu novu konfiguraciju sa tom matičnom i tim procesorom i instalirajući Win7...
[ demi035 @ 25.11.2009. 23:56 ] @
Ok Hvala... znaci nece predstavljati problem integrisana graficka?

moze li jos samo jedno ukratno objasnjenje, da li postoji znacajna razlika izmedju win 7 na 64bita i 32 bita? Ili je zanemarljivo i koji od ova dva instalirate?

unapred hvala na odgovoru...
[ Catch 22 @ 26.11.2009. 00:04 ] @
U principu 64-bit OS instaliraš ako imaš 4GB (ili više) RAM-a, u protivnom nema baš neke posebne svrhe.
Radiće sa tom integrisanom grafikom za namene koje si naveo (muzika + internet + word + isl... ), na poslu teram sa integrisanom grafikom za slične namene monitor 24" BenQ ,a CPU je takođe jedno-jezgreni AMD Sempron LE-1250 (nešto slabiji od tog tvog), jedino što imam 2GB DDR2...
[ mladjolinjo @ 26.11.2009. 07:25 ] @
@Catch 22 Nije nikakav problem, samo me jednostavno interesovalo sta je to, cisto da malo bolje naucim, kontas???
Hvala puno , jos jednom na savetima, i naravno da cu pratiti te tvoje savete i upustva.

I ako bi mogao da mi objasnis postupke kako da dodelim 512MB toj integrisanoj grafickoj u BIOS-u, posto sam uzeo 4GB DDR3 1600MHz Kingston-a, a da bi onda, po planu, instalirao Win7 32bit.
[ Jbyn4e @ 26.11.2009. 09:08 ] @
U biosu imas opciju kod integrated ... nesto i tamo imas i graficku i koliko ram-a da joj dodelis...
isto vazi i za sata - nadjes gde pise nesto oko sata, i gde ima opcije ahci raid i ide mode ili tako nekako (ne da mi se sad da restartujem server da bih video gde tacno...).

[ Catch 22 @ 26.11.2009. 11:27 ] @
To izgleda otprilike ovako (slika je iz uputstva, koje pokriva nekoliko različitih modela GA-785GXX-XXX)




[ mladjolinjo @ 26.11.2009. 11:56 ] @
HVALA PUNO!!!! Odstampacu te dve slike i cim sklopim sve, odmah to odradjujem!!!
[ mladjolinjo @ 26.11.2009. 21:50 ] @
E ovako:

Instalirao sam Win 7 po upustvu, naravno. Namestio sam u BIOS-u bas kao i na slikama, sve isto. I kada Boot-uje, kaze da pritisnem Ctrl+A da bih usao u nesto za HDD i tamo mogu samo da vidim informacije o mom SATA hardu. Na taskbaru mi stoji kao Add/Remove program HDD, kao da je plug-in, znaci kao da nisu instalirani SATA drajveri. Odradio sam i Update, naravno,sve sem onihi jezika. HDD mi mozda malo sporije radi jer nije SATA 2, kao sto ploca prihvata.
Namestio sam i stari DVD-RW i prepoznao ga je, to je ok. Stavio sam i stari Maxtor disk od 80Gb, ATA. Njega mi u biosu cita kao master, a dvd-rw kao slave, ali opet mi lepo podize system sa SATA harda.
Kako da instaliram SATA drajvere za HDD? U pitanju je Hitachi od 160Gb.

Sto se RAM memorije tice, dodelio sam u BIOS-u za grafu 512Mb, kao sto je i na slici, ali onda mi u My Computeru pise ovako:Installed Memory: 4GB ( 2.75GB usable) To mi se cini da je bas malo? Zar ne bi trebalo onda da pise oko 3.5GB usable, posto sam od 4GB samo 512Mb odvojio sa grafu???

I jos jedna sitnica: odradio sam ono da mi oceni system, i ocena je 4.5, sto kontam da je skroz jadno. Kako to da poboljsam?
[ Catch 22 @ 26.11.2009. 23:30 ] @
Ako u Device Manageru pod IDE ATA/ATAPI controllers imaš instalirane stavke za SATA kontroler i AHCI onda ne treba nikakve drajvere da tražiš, to što se hard disk prikazuje pored sata kao removable device je sasvim normalno.
Koji to hard disk imaš?

Ukupna ocena sistema (WEI) je onolika koliko je najslabija komponenta ocenjena, pa pošto tu imaš i starijeg hardvera, nije tako ni loše...
Navedi po stavkama kolike su ti pojedinačne ocene za:
Processor
RAM
Graphics
Gaming Graphics
Primary hard disk


Proveri u BIOS-u da li postoji opcija za Memory Remaping (nije mi sada ta konfiguracija pri ruci pa ne mogu direktno da vidim), ako postoji to bi trebalo da bude uključeno ako imaš 4GB RAM.

Proveri hard disk u Device Manager / Properties / Policy da li su ti uključene opcije za cache
Isključi indeksiranje u Properties za sve particije na hard disku (ako postoje)

Takođe možeš da podesiš da Windows koristi sva 4 jezgra prilikom podizanja sistema, što će ga nešto ubrzati...

Start pa u Search polje kucaj msconfig pa u Boot / Advanced Options / Number of procesors postavi na 4

PS
Nije trebalo u BIOS-u da bude baš "sve isto kao na slikama"

Slika 2
HDD S.M.A.R.T bi mogao da bude Enabled
Init Display First treba ili AUTO ili Integrated Graphics
itd...




[ mladjolinjo @ 27.11.2009. 00:08 ] @
To u BIOS-u cu tek da proverim. Da li onda da vratim kako je bilo, Native IDE? Da mi se ne bi pojavljivalo ono pitanje pri boot-u.
HDD prvi je, na kojem je instaliran sistem je: HITACHI HDS721616PLA380 ATA Device. Zasto kaze da je ATA, a u stvari je SATA, ja zaista ne znam!

Ocene:
Processor: Calculations per second: 6.6
Memory(RAM): Memory Operation per second: 5.5
Graphics: Desktop performance for Windows Aero: 4.5
Gaming Graphics: 3D business and gaming graphics perforamnce: 5.4
Primary hard disk: Disk tada transfer rate: 5.7

Za Hitachi, na kojem mi je sistem, ukljucen je : Enable write caching on the device. Da li to treba da odstikliram? I takodje mi je u gornjem prozoru oznaceno, tj. stiklirano Better performance(default).
Za Maxtor(to je taj drugi, ATA), ukljucen je samo Enable write caching on the device, jer druge opcije i nema.

Odradicu i ove tvoje savete za BIOS namestanja, na slici 2.
[ Catch 22 @ 27.11.2009. 12:49 ] @
Evo ti sličice iz Device Managera



WEI za procesor ti je nešto loš (ako si stavio Athlon II X4 620?)

[ demi035 @ 27.11.2009. 16:07 ] @
Instalirao sam Win7, pa evo tih rezultata. Vuce se nekako, nije lose.
[ mladjolinjo @ 27.11.2009. 18:21 ] @
Sto se tice HDD slicice, isto tako je i meni u Device Manageru. Da li trebaju neka dodatna namestanja???
Moj procesor je AMD Phenom II X3 2.6GHz 7.5Mb, nije X4. Zato i u boot namestanju, sam mogao da izaberem samo 3 jezgra...

Moji prvi utisci sa Win7 su stvarno extra, jedino nisam mogao u BIOS-u da andjem Memory Remaping, da vidim sta bih mogao da vidim povodom RAM sto mi tako malo prikazuje, kao sto sam vec naveo...
[ Binary Mind @ 27.11.2009. 21:54 ] @
Malo RAM-a prikazuje, prvo jer si instalirao 32-bitni operativni sistem a drugi razlog je sto radi integrisana grafika koja uzme maksimalnih 512MB sistemskog RAM-a koliko si joj dodelio za sebe, tako da ti na kraju ostane "pisljivih" 2,75GB od vidljivih 3 zarez nesto GB.
[ Jbyn4e @ 27.11.2009. 22:38 ] @
^^
Onda bi i meni morao da prikazuje 2 zarez nesto, jer sam 512 dodelio grafickoj... a ne prikazuje:
[ mladjolinjo @ 27.11.2009. 23:08 ] @
Pa moze li se nesto povodom toga uraditi da mi sve lepo, uredno pokazuje i koristi, sto se te RAM memorije tice???? :/
[ Binary Mind @ 27.11.2009. 23:38 ] @
@Jbyn4e

Kakvu konfiguraciju imas? Navedi komponente.

@mladjolinjo

U tvom slucaju, ako nema "Memory Remap" u BIOS-u ne moze se nista uraditi, sem da smanjis dodeljenu kolicinu memorije integrisanoj grafickoj.
[ Catch 22 @ 28.11.2009. 02:29 ] @
^ Ili da instalira 64-bit Windows
[ Jbyn4e @ 28.11.2009. 07:42 ] @
Citat:
Binary Mind: @Jbyn4e
Kakvu konfiguraciju imas? Navedi komponente.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=747893
Evo ovde sve pise, da ne bih kopirao :)
samo je vracen na 2.9 GHz, ovo je bilo testa radi.
[ Srđan Pavlović @ 28.11.2009. 07:48 ] @
@Mladen Jevtic - zasto si instalirao 32-bit Windows?
[ Jbyn4e @ 28.11.2009. 08:42 ] @
Verovatno zato sto i ja - hteo sam da budem siguran (posle toliko kukanja oko drajvera za 64bit xp) da ce biti drajvera za sve... a i hteo sam prvo da testiram kako radi, pa da instaliram sta mi treba, pa da prebacim podatke sa starog kompa, pa me posle mrzelo :) da instaliram 64bit verziju i sve nanovo :( - a razlika u memoriji bi mi bila jedno 150 MB, pa me mrzelo da se zezam zbog toga :)\

Opet, on je tek instalirao pa bi mozda mogao da uradi i jedan reinstal na 64bit...
[ Srđan Pavlović @ 28.11.2009. 08:51 ] @
Uuuu... ne bih ja bacao 150mb RAM-a ni za zivu glavu :)
[ mladjolinjo @ 28.11.2009. 11:00 ] @
@ Srdjan Pavlovic Instalirao sam 32-bitnu verizju zato sto mi procesor nije 64-bitni, a koliko znam to je preduslov za 64-bitni widnows???
A i znam da 64-bitni system zauzima oko 1Gb RAM-a samo pri startu-up, ili i oko toga gresim?


@ Binary Mind Mozda moj BIOS i ima Memory Remap, ali ja ne znam tacno gde se nalazi!? Gledao sam i knjizicu za maticnu, nisam mogao pronaci nista sto pise vezano za Memory Remap.
[ Binary Mind @ 28.11.2009. 11:51 ] @
@Catch 22

Mislio sam sa postojecim operativnim sistemom. Uvek postoji mogucnost da instalira 64-bit OS ili da doda PCI-E graficku.

@Jbyn4e

Znaci nemas PCI-E graficku. Postoje ploce sa ATI 790 chipsetom koje imaju onboard video memoriju. Znam da Biostar TA790GX A3+ ima nesto onboard memorije, a za tvoju plocu nisam siguran, mada nije nemoguce da ima tzv. onboard side-port memoriju.

@mladjolinjo

Nema "Memory Remap" opcije u BIOS-u te ploce. Pogledao sam uputstvo. Ako oces da ti bude iskoristivo vise memorije instaliraj Win7 64-bit.

[ Jbyn4e @ 28.11.2009. 13:16 ] @
Citat:
mladjolinjo: @ Srdjan Pavlovic Instalirao sam 32-bitnu verizju zato sto mi procesor nije 64-bitni, a koliko znam to je preduslov za 64-bitni widnows???

Ovaj, gresis, svaki procesor u poslednjih barem 3 godine su 64 bit... pa samim time i phenom II koji imas (on je tek 64-bitni 100%)
Citat:

A i znam da 64-bitni system zauzima oko 1Gb RAM-a samo pri startu-up, ili i oko toga gresim? :)

Gresis...

A inace, mogao bi i da update-ujes bios na najnoviji, mozda to pomogne...

@Binary Mind:
Ne, nema nikakvu side port memory... sve uzima od RAM-a.

P.S. Bas cu da pogledam da li ima taj "memory remap" kod mene negde... gde da ga jurim u biosu?

@Srđan Pavlović

ma zato ima kad se restartujem u linux... za windoze mi ne treba vise :)
[ mladjolinjo @ 28.11.2009. 15:45 ] @
@Jbyn4e
Probacu da update BIOS, praticu upustvo u knjizici iz maticne, posto nikada nisam radio update BIOS-a. A ako i tako ne dobijem opciju Memory Remap, nabacicu 64-bitniWin7.
Hvala ti na info, nisam zaista znao to za procesore, da su 64-bitni, mislio sam da mora da pise u samoj oznaci procesora...
[ Binary Mind @ 28.11.2009. 16:00 ] @
@Jbyn4e

Ne verujem da ta ploca ima "Memory Remap". Bar ja nisam video da ima kod Biostar AM2/AM2+/AM3 ploca sa AMD chipsetovima. Medjutim sam video da kod Biostar ploca sa AMD 790 chipsetovima (ima vise vrsta) u podesavanju IGP-a ima opcija sideport i podesavanja sideport frekvencije. Ako to ima i kod tvoje ploce ili je Biostar odlucio da implementira slican BIOS kod svih ploca sa AMD 790 chipsetovima bez obzira da li imaju ili nemaju sideport memoriju ili ploca ima sideport memoriju. Ako taj deo BIOS-a ima sideport opciju mozes pogledati kako je to konfigurisano kod tebe i napisati podesavanja da vidimo kako je kod tebe iskoristivo citavih 3.25GB RAM-a (maksimalna iskoristiva memorija na plocama sa tim chipsetom kad se koristi 32-bit OS). Trenutno 95% svih konfigurcija koje sklapam Intelove (saradjujem sa firmom koja je Intelov partner). Jos jedan detalj je da slabo (gotovo nikako) radimo sa Biostar plocama, pogotovu za AMD, tako da i ja imam pravo da neke stvari ne poznajem dovoljno. Uostalom sve sto se tice rada sa hardverom je rutina, i kad se izgubi (npr. kad se slabo sklapaju novije AMD konfiguracije.) polako pocnu neke stvari da se zaboravljaju ali ne u tom smislu da ne mogu biti od pomoci u slucaju nekog problema, u sta naravno ovo sa memorijom ne spada. Pomocicemo Mladenu da svoj problem resi. Znaci prvo instalcija 64-bitnog Win7 (pre flashovanja BIOS-a)...
[ mladjolinjo @ 28.11.2009. 16:26 ] @
BinaryMind:Pomocicemo Mladenu da svoj problem resi. Znaci prvo instalcija 64-bitnog Win7 (pre flashovanja BIOS-a)...

Hvala puno!!!

Cim odradim cistu reinstalaciju, sa 32-bit na 64-bit, javljam rezultate!
[ gda616466 @ 28.11.2009. 22:41 ] @
Primetio sam jednu stvar: integrisana ATI HD 4200 ima ocenu 4.5, dok je moja "neintegrisana" NVIDIA GeForce 7300 GS dobila 3.7, pa se pitam dal' su "integruše" to'lko napredovale, il' sam ja nešto zajb'o?


Citat:
Ocene: (@mladjolinjo)
Processor: Calculations per second: 6.6
Memory(RAM): Memory Operation per second: 5.5
Graphics: Desktop performance for Windows Aero: 4.5
Gaming Graphics: 3D business and gaming graphics perforamnce: 5.4
Primary hard disk: Disk tada transfer rate: 5.7


Moje ocene:



Citat:
Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
Model P31-ES3G
Total amount of system memory 2,00 GB RAM
System type 32-bit operating system
Number of processor cores 2
64-bit capable Yes

Display adapter type NVIDIA GeForce 7300 GS (Microsoft Corporation - WDDM)
Total available graphics memory 895 MB
Dedicated graphics memory 128 MB
Dedicated system memory 0 MB
Shared system memory 767 MB
Display adapter driver version 8.16.11.9107
Primary monitor resolution 1680x1050
DirectX version DirectX 9.0 or better
[ Jbyn4e @ 28.11.2009. 23:16 ] @
Citat:
Binary Mind: @Jbyn4e
Ne verujem da ta ploca ima "Memory Remap". Bar ja nisam video da ima kod Biostar AM2/AM2+/AM3 ploca sa AMD chipsetovima.


Iz uputstva za plocu:
Citat:

Memory Hole Remapping
This item allows you to enable or disable the remapping of the overlapped PCI
memory above the total physical memory. Only 64-bit OS supports this function.
Options: Enabled (Default) / Disabled

Koliko ja vidim ovo sluzi samo za 64bit OS... tako pise...

Ako te zanima sta sve ima u biosu - skini ovo pa gledaj :)
http://download.biostar.com.tw.../Manual/A78DD-A2T_080822_B.zip
ili klikni na manual sa stranice
http://www.biostar.com.tw/app/en/t-series/content.php?S_ID=379
(to je to isto)

EDIT: Evo nije me mrzelo da restartujem i odem u bios. Kod integruse imam samo UMA i DISABLED. Kod memorije ako se ostavi na normal, ne moze da se bira, ali je po default-u memory hole na enabled.

I jos nesto. Ja bih mu savetovao da IPAK prvo uradi update BIOS-a, jer meni nije hteo ni win7 32bit ni 64bit da se instalira, a linux jedino pod safe settings za instalaciju (opensuse 11.1), dok nisam update-ovao bios. Nakon toga se i win7 32bit i linux instalirali bez problema...


[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 29.11.2009. u 00:33 GMT+1]
[ Ha-Nocri @ 28.11.2009. 23:18 ] @
Citat:
gda616466: Primetio sam jednu stvar: integrisana ATI HD 4200 ima ocenu 4.5, dok je moja "neintegrisana" NVIDIA GeForce 7300 GS dobila 3.7, pa se pitam dal' su "integruše" to'lko napredovale, il' sam ja nešto zajb'o?


Da, integruše su toliko napredovale. Ne sve doduše, intelove zaostaju. Nisam siguran kakva je situacija sa novijim nVidia, ali ako pogledaš par testova po netu saznaćeš i to.
[ Binary Mind @ 28.11.2009. 23:37 ] @
U pravu si. My bad. Za Memory Remap OS mora da je 64-bitni. Malo sam i to zaboravio jer neke ploce imaju problema sa prikazivanjem kolicine memorije cak i sa 64-bit sistemima. 32-bit sistemi nemaju fajde od Memory Remap opcije u BIOS-u . U BIOS-u raznih ploca ta funkcija je drugacije oznacena (Memory Hole, Memory Hole Remap, Memory Remap, Memory Remapping Feature dok neke kao moj Asus P5Q-E imaju i Memory Hole i Memory Remap.). Evo sad sam pogledao PDF uputstvo za tvoju plocu. Video sam da postoji Memory Remap i vidim da u podesavanjima za IGP ima sideport opcija u BIOS-u (Tacnije opcije za Internal Graphics Mode su: [UMA], [SIDEPORT], [UMA+SIDEPORT] i [DISABLE] gde je UMA deljenje sistemske memorije, SIDEPORT je integrisana memorija za grafiku na ploci i UMA+SIDEPORT je kombinacija i jednog i drugog.) sto ce reci ono sto sam i pre tvrdio: Ili Biostar koristi slican BIOS za sve ploce sa varijacijama ATI 790 chipseta (i za one sto imaju i za one sto nemaju sideport dedicated memoriju), ili i ta ploca na sebi ima sideport memoriju za IGP, ili jednostavno uputstvo ne odgovara onome sto stvarno imas kad udejs u BIOS svoje ploce.
[ mladjolinjo @ 29.11.2009. 00:53 ] @
@Jbyn4e Pa kontam ako odradim prvo update BIOS-a, necu pogresiti kako god, samo cu imati bolju verziju BIOS-a. A posle toga mogu da isntaliram i 64-bit, ako u slucaju update BIOS-a ne pomogne!? A kao sto Binary Mind kaze, ako 32-bitni sistemi nemaju nikakve koristi od Memory Remap-a, onda update BIOS-a i isntalacija 64-bit systema, zvucu kao dupli zgoditak???
[ Jbyn4e @ 29.11.2009. 07:41 ] @
^^
Da.

@Binary Mind
da, izgleda da je to isti bios za sve 790 chipsete, ali izgleda da ima "prepoznavanje" sta ima na ploci, posto meni nudi samo UMA i DISABLED - sa najnovijim bios-em (ili bios-om?) za tu plocu.

P.S. Imaju li ove opcije neke veze:

Citat:
FB Location
This item allows you to set the FB-DIMM location.
Options: Above 4G (Default) / Under 4G

ACPI SRAT Table
The operating system scans the ACPI SRAT at boot time and uses the information to
better allocate memory and schedule software threads for maximum performance.
This item controls whether the SRAT is made available to the operating system at
boot up, or not.
Options: Enabled (Default) / Disabled
[ Binary Mind @ 29.11.2009. 13:22 ] @
@Jbyn4e

Moguce je da je kao sto si rekao u pitanju isti BIOS za sve ploce sa ATI 790 chipsetovima, a da kad na ploci nema sideport memorije ta funkcija jednostavno ne postoji u BIOS-u jer BIOS prepozna da nema sideport memorije. Isto kao na primer kod nekih Intelovih ploca kada se ubaci procesor koji ne podrzava Enhanced Speedstep (EIST), ta opcija se jednostavno ne pojavljuje u BIOS-u.

Sto se tice opcija u BIOS-u "FB Location" je setovanje za, koliko sam razumeo, FB-DIMM-ove (bafferisane memorijske module za servere i profesionalne radne stanice.), a ne verujem da ti imas takve module. Kingstoni koje imas su skoro sigurno U-DIMM-ovi (nebaferisani memorijski moduli koji idu u veliku vecinu konfiguracija)...

ACPI SRAT (ACPI Static Resource Affinity Table) opcija u BIOSu pomaze u alociranju memorije kod modernijih OS-eva (od Windows XP-a pa na dalje). Nisam siguran da li moze pomoci 32-bitnom operativnom sistemu da koristi vise memorije nego inace, ako su u pitanju limitacije 32-bitne arhitekture kao u ovom slucaju, ali je moguce da pomaze naravno. Jos uvek mi nije najjasnije, zasto kod je kod tebe na raspolaganju sva iskoristiva memorija ako koristis samo integrisanu grafiku koja koristi sistemski RAM. Mislim u krajnjem slucaju to nije ni toliko bitno, ali me sve jedno kopka

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 29.11.2009. u 14:42 GMT+1]
[ mladjolinjo @ 30.11.2009. 10:45 ] @
Odradio sam reinstalaciju i instalirao Win7 64bit. Prijavljuje RAM sve uredno, 4GB instalirano, za koriscenje 3.5GB ( posto sam 512MB dodao za grafu). Moracu jedino da vidim koje bi procese mogao da iskljucim jer mi zauzima 910Mb kad nista ne radim. Video sam ovde u temi Tips & Tricks, da se moze to odraditi ali sa oprezom.

Nisam update BIOS-a, jer reko prvo da probam sa 64bit-a, da nesto ne poremetim u BIOS-u posto nikada nisam update-ovo, a i pise ako Vam BIOS lepo radi, nema potrebe da ga update-ujete, tako da to nisam odradio....
[ Catch 22 @ 30.11.2009. 12:25 ] @
Citat:
gda616466: Primetio sam jednu stvar: integrisana ATI HD 4200 ima ocenu 4.5, dok je moja "neintegrisana" NVIDIA GeForce 7300 GS dobila 3.7, pa se pitam dal' su "integruše" to'lko napredovale, il' sam ja nešto zajb'o?


O da, napredovale nego šta... (problem je samo što omiljene "urbane legende" sporije umiru na ovim prostorima...)


[att_img]

PS
Čini mi se da je ocena za HDD=5.9 najviše što se može postići u Win7 za SATA diskove. Više ocene su izgleda rezervisane za nove tehnologije (SSD)?
[ mladjolinjo @ 30.11.2009. 13:19 ] @
Moje ocene na Win7 32bit su bile ovakve:
Processor: Calculations per second: 6.6
Memory(RAM): Memory Operation per second: 5.5
Graphics: Desktop performance for Windows Aero: 4.5
Gaming Graphics: 3D business and gaming graphics perforamnce: 5.4
Primary hard disk: Disk tada transfer rate: 5.7


Ali kada sam instalirao 64bit, neke su se povecale:


odnosno cim mi je ucitao normalno RAM, povecala se i ocena a i graphics za svega 0.1. Izgleda da stvarno 64bit dosta bolje odradi posao, ali opet malo vise zauzima RAM-a...
[ Catch 22 @ 30.11.2009. 14:32 ] @
Citat:
mladjolinjo:Izgleda da stvarno 64bit dosta bolje odradi posao, ali opet malo vise zauzima RAM-a...

Ne vidim šta je tu sporno?
Da li bi više voleo obrnuto: RAM da ti zvrji neuposlen, a performanse da su slabije?
Kad već imaš 4GB RAM-a valda je red da se to nekako i iskoristi, a ne "da bude slobodno"(?!?)
[ Jbyn4e @ 30.11.2009. 15:06 ] @
Izgleda da 4200 nije bolja od 3300 za 3D igrice, vec samo za aero?



Inace, ovo je nakon sto sam instalirao ati drajver 9.11 (trenutno valjda najnoviji), pre toga sam drzao onaj koji je dosao sa win7, i tamo sam imao bolji odnos za aero, a losiji za gaming:
Citat:
Graphics ATI Radeon HD 3300 Graphics 4.1
Gaming graphics 5.3

[ Catch 22 @ 30.11.2009. 20:00 ] @
^ Koju to memoriju imaš na toj Biostar 790GX? Dobra ti ocena!
Mislim da su u pitanju samo nijanse u razlikama između HD3300 i HD4200 kada su igrice i ostalo u pitanju (obe čini mi se podržavaju DX10.1)

Evo uporedo svih modela Gigabyte 785 ploča sa integrisanom HD4200



[ Jbyn4e @ 30.11.2009. 22:14 ] @
^^
Ako se dobro secam:
KINGSTON 4GB (2x2GB) 1066MHz DDR2 HyperX KHX8500D2K2/4G
koje trenutno teram na 800 MHz, na 5-5-5-18-24, jer mu je to po default-u (tako bar kaze:
http://www.tomshardware.com/re...emory-overclocking,2024-5.html
). Mogu rucno da ga stavim na 1066 i to lepo radi, ali onda overclock nece vise od 3.2GHz (doduse bez podizanja voltaze), a ovako na 800 moze od 3.7GHz bez problema. Ali lepo mi radi na 800 MHz memorije, i 2.9GHz standardno procesor, pa ga tako i drzim. Zasto bi se pregrevao :) bez razloga, ionako nisam gamer, a recimo temperatura sada ne prelazi 31 stepen (25 na procesoru), sto mi je super jer na prethodnom kompu (athlon 2600+ barton i abit nf-7) temperatura u idle je bila oko 40-45, a pri optecenju i do 70...

No da se vratimo na temu:
Ako se dobro secam, 3300 je DX10, a 4200 je DX10.1... bese 4200-ka prva integrusa sa DX10.1.

EDIT: Kad vec isprobavam, prebacio sam se malopre na 1066MHz, i windows rejting se poboljsao:



Ali vise nije na 5-5-5-18 vec na 5-7-7-24

[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 30.11.2009. u 23:53 GMT+1]
[ mladjolinjo @ 14.05.2010. 12:25 ] @
Ne bih da otvaram novu temu, a pitanje je vezano za RAM memoriju iz ove konfiguracije koju sam, uz vasu veliku i zaista velikodusnu pomoc, sastavio.
Naime, u svakom programu koji sluzi za prikazivanje detaljnog opisa komponenti, za RAM memoriju mi pise da radi na 670Mhz, a moze da tera i do 1.600 MHZ, kako pise na kutiji.
Radi se o Kingston KHX 1600C9D3B K2/4G HyperX memoriji.
Juce sam nasao jedan zanimljiv, besplatan programcic, BlackBox koji prikazuje zaista dosta informacija vezano za hardware.

Pa me interesuje da li moze da se podesi, i kako, da radi barem na oko 1.000 MHz? Ne razumem se u overklokovanje, pa ne bih smeo da sada lupam i iznosim neke zakljucke, pa stoga bih zaista cenio vasa misljenja!

Unapred hvala! :)
[ darkonsm @ 14.05.2010. 13:01 ] @
Sve ti je uredu 670x2 se racuna znaci 1340mhz.
Mozes ako hoces podici na 1600mhz ali dobitak je zanemarljiv.
[ mladjolinjo @ 14.05.2010. 18:52 ] @
Sad kontam :) Pa dobro, ako necu nista specijalno dobiti na brzini, a i sto se tice mog rada na kompu, ne bih nista cackao.

Hvala na odgovoru!
[ t1988 @ 20.05.2010. 11:17 ] @
moze mi netko sastavit dobro gaming racunalo za nekih 5000 kn? tnx
[ mladjolinjo @ 04.06.2010. 23:34 ] @
Da li moze pomoc oko sledece stvarcice?

Nabavio sam externi HDD od 320Gb Asus. Hocu da ga prikljucim na eSata port koji imam, jedan jedini, sa zadnje strane maticne. U BIOS-u sam namestio da mi je OnChip SATA Port 4/5 Type namesten na As SATA Type. Ni BIOS ni Windows mi ne prepoznaje externi. Pre toga je malopre pomenuto bilo namesteno na RAID, ali ista prica.

Da li mozda treba neka instalacija drivera ili neko dodatno namestanje u BIOS-u?

Unapred hvala!!
[ Binary Mind @ 06.06.2010. 15:48 ] @
Objasni sta si radio, tj. redosled operacija sa tvoje strane posle kog E-SATA hard disk nece da funkcionise sa tom plocom.
[ mladjolinjo @ 06.06.2010. 16:46 ] @
Dok je komp bio ukljucen, spojio sam ext hdd na eSata port, i nije ga prepoznao. Restartovao sam komp, usao u bios i namestio da OnChip SATA Port 4/5 Type bude na As SATA Type. Kada je usao u win, nista se nije desilo. Izvadio sam kraj eSata kabla koji ide u hdd, i opet ga vratio, al opet nista. Prispojio sam jedan kraj USB kabla, koji sam dobio uz ext hdd, koji sluzi kao napajanje , kako mi je receno, i opet nista. Onda sam ga spojio samo sa USB-om, tj, izvadio eSata kabl i proradio je, naravno, i sada mi radi kao USB.
[ Binary Mind @ 06.06.2010. 20:03 ] @
Koju si vrstu SATA data kabla koristio da bi spojio eksterni hard sa racunarom (da li je uz hard uopste dosao neki SATA data kabl)? Posto nemam pojma kako taj Asusov hard izgleda, moje pitanje je da li uz njega ide neki AC adapter ili ako ne ide ima li na samom kucistu eksternog hard diska nesto u sta moze da se ubode AC adapter?
[ mladjolinjo @ 06.06.2010. 20:17 ] @
Uz hdd sam samo dobio USB kabl, sa kojim radi, i eSata kabl, sa kojeg mogu procitati: Crimping ; OWP ESATA. Nikakav AC Adapter nisam dobio, ali je USB sa tri kraka: jedan koji ide u hdd, drugi koji "kao" sluzi za napajanje, kako sam skontao, i treci koji ide u komp. Na hdd imam samo eSata i USB ulaz.

Evo kako izgleda: http://www.excaliberpc.com/595...ather-320gb-external-hard.html





[Ovu poruku je menjao mladjolinjo dana 06.06.2010. u 23:57 GMT+1]
[ Binary Mind @ 06.06.2010. 23:01 ] @
Znaci hard se napaja preko USB-a i treba biti spojen i USB (Oba kabla...Preko USB-a dobija napon.) i ESATA da bi uopste se upalio. Onda bi trebao biti prepoznat i da radi. Ustekaj prvo sve kablove u racunar pa ga onda upali i vidi da li ce hard biti prepoznat. Da bi radio bi uopste radio SATA hot-swap sve u BIOS-u treba da bude podeseno na SATA type. Sa tim plocama ESATA zna da baguje.
[ sstesslan @ 27.06.2010. 11:06 ] @
da ne otvaram novu temu. razmisljam o sledecoj konfiguraciji:

ploca - Gigabyte P55-UD6
cpu - Intel Core i5-750 (2.66GHz / 8MB)
graficka - Sapphire VAPOR-X HD 5770 OC
kuciste - Enermax PheonixNeo
napajanje - Antec EarthWatts 650

ploca je fiksna, nju sam vec narucio.
kao sto se vidi, konfiguracija nije kompletna, ali mi je ostalo manje vazno u ovom trenutku i spajacu ga kad budem sklopio ove komponente. kako to izlegeda ovako sklopljeno strucnjacima? neka primedba, savet. moze li se to ovako uklopiti?
[ mladjolinjo @ 01.07.2010. 20:56 ] @
Nisam strucnjak, daleko od toga, ali koliko sam mogao videti u pitanju je ozbiljna konfiguracija, predpostavljam gamejerska? ))

Jedino sto bih ja, ovako mlad i neiskusan, dao kao nazovimo savet, jeste da mozda dodje u obzir neka maticna (Gigabyte naravno) koja podrzava USB 3.0 i S-ata 3, posto ce to uskoro postati standard.
Po nekom poredjenu izmedju te navedene i ove --> GIGABYTE GA-P55A-UD6 <-- , nesto skuplja, ali je zverina od maticne.

Koju si RAM memoriju razmisljao i HDD? Predpostavljam da ces da ljuljnes neki RAM od 4 GB(mozda 6GB? ). Pogledaj ovaj ram sto sam ja uzeo uz ovu moju konfiguraciju, na nekim predhodnim stranicama, kingstonov 4gb (2x2gb) DDR3. Ja sam prezadovoljan, HyperX je verzija, Limited Edition, ne greje se puno, nisam je overclockovao, jer po savetu, nema potrebe, radi mi extra, pu, pu da je ne ureknem

Sto se HDD tice, mozda da uzmes neko trenutno resenje, cisto da te posluzi do kraja godine, jer sam cuo, a i procitao, da ce tada da SSD Hdd-ovi da pojeftine i do 60%, pa onda uzeti neki valjda SSD do 60GB i da OS na njemu leti, a ovaj prvi da ti sluzi za podatke.



[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 01.07.2010. u 23:10 GMT+1]
[ Binary Mind @ 01.07.2010. 22:38 ] @
@mladjolinjo

Sta bese sa Asusovim eksternim hardom? Proradi li ESATA?

@sstesslan

Ako si plocu vec narucio ovo ostalo izgleda OK. Sve naravno zavisi od toga sta planiras sa ovom novom "alom" da postignes, tj. za sta ce racunar sluziti?
[ mladjolinjo @ 01.07.2010. 22:55 ] @
@ Binary Mind
Odradio sam tacno kako si rekao, ali opet nista. Posto si rekao da zna da eSata na ovim plocama steka, odustao sam, kad nece-nece, da ga ne silim. OK mi radi i ovako externi HDD, preko USB-a, za kucnu upotrebu skroz ok...Cepa negde do 50Mb/s, a ponekad zna da se spusti i do 30Mb/s, zavisi koliku tezinu podataka prenosim. Pitao sam i likove u radnji, i dobio sam slican odgovor. Uzgred, trebace mi za koji dan jos neki savet za neke komponentice, ili eventualni odgovor DA ili NE, sto se tice kompitabilnosti istih, sastavljam neki komp za drugaricu, pa bih, naravno, na samom kraju voleo da cujem savet strucnjaka
[ megapyxeltoda @ 02.07.2010. 09:16 ] @
E-sata, bar kod mene na WD Home edition externom HDDU, radi samo ako se disk prikljuchi/upali PRE paljenja kompa-NE SME se prikljuchivati dok komp radi! Dodushe, tako pishe i u uputstvu, ne znam shta kod Tebe pishe...a razlika izmedju USBa i E-SATA je ogromna! ...u brzini baratanja sa podacima, mislim...
[ mladjolinjo @ 02.07.2010. 10:58 ] @
Znam i ja da je brzina prenosa podataka mnogo velika, ali prikljucivao sam i ja kad nije upaljen komp, al dzaba. Izgleda da jednostavno moj eSata port ne radi....
[ sstesslan @ 02.07.2010. 18:07 ] @
Citat:
Binary Mind: @mladjolinjo


@sstesslan

Ako si plocu vec narucio ovo ostalo izgleda OK. Sve naravno zavisi od toga sta planiras sa ovom novom "alom" da postignes, tj. za sta ce racunar sluziti?



prvo da se zahvalim na odgovorima. napisao sam na delu o plocama pa da prekopiram:

namena ce mu biti vistestruka, rad sa vise monitora, extremni (?) multi tasking, hd filmovi, 'ne iskljucivati ga', ev. i po neka novija igra. vazno mi je da ploca, procesor i graficaka budu generalno kvalitetne, ali nista od toga pojedinacno ne mora da bude plafon, ali da kao paket bude kvalitetno.

prosto mi je cilj da u nekim normalnim finansijskim okvirimma sastavim finu masinu koja ce imati prostora za raznoliku upotrebu. ne bih da za par eura gore ili dole pravim velike kompromise po pitanju kvaliteta citavog kompleta. plocu sam uzeo zbog finog popusta (cena - kvalitet). sklapacu ga sam tako da narucujem komponentu po komponentu pa mozda naidjem opet na neku finu cenu u narednih nedelju dve. tako da se ne drzim ovoga kao pijan plota, ako naidjem na povoljnu cenu moze da dodje u obzir i nesto drugo pribliznog kvaliteta. u tom smislu su mi svake sugestije (alternativa) dobrodosle.
[ darkomilosevic86 @ 03.07.2010. 09:08 ] @
pozz ljudi... je l vam problem da i meni pomognete oko izbora konfiguracije.... mislio sam da kupim gotov komp i kod jednog prodavca iz srbije sam nasao ovo:



AMD Athlon II X4 630, 2,80GHz, 64bit Box

Biostar TA870+

2 x 2GB DDR3 Mushkin PC1600 Blackline FrostByte CL7, 996679

Sapphire ATI 5770, 1GB DDR5 Vapor-X

DVD+-RW NEC 5240 SATA

LC Power ATX Midi Tower, 914BII, 600W, 12cm fan

500GB Samsung HD502HJ SATA2, 7200pm, 16MB F3

i sve bi to kostalo 58.670 din,pa me interesuje ljudi moji:da nije puno,majku mu? (maticna mi se cini da je dobra kao dlake)

znam da je jeftinije uzimati komponente pojedinacno,ali zivim u BIH pa bih morao ici u BG da narucim komponente pa opet dolaziti po njih a konfe imaju na stanju...

pozz dobrim ljudima

[ mladjolinjo @ 03.07.2010. 12:57 ] @
@sstesslan

Predpostavljam, ako planiras da ti stalno radi komp, onda moras da dobro sredis i hladjenje, posebno sada kada su vrucine, to znaci neki dobar kuler koji izgleda kao motor od aviona ) da ti procesor ne prelazi 40C, u multitasking radu, dobro hladjenje kucista, da stavis ventilaotor gde god se staviti moze. Mislim da se za nekih 50e do 55e moze naci extra kuciste koje je odradjeno da lepo hladi kompnente i da zadrzava tu svezinu, a i da je od takvog materijala koji se ne zagreva puno. Ako planiras rad sa HD formatima, po mom skromnom znanju i koliko sam do sada obavesten, tu obavezno da ide MINIMUM 4GB rama, sa 1.600 MHz-a i naravno, obavezno Windows 7 64Bit-na verzija.

@darkomilosevic86

Druze, koji bi monitor uz to uzeo, tj. da li uz tu konfiguraciju dolazi i neki monitor? Meni ta konfiguracija izgleda skroz ok, i predpostavljam da su tvoji zahtevi malo jaci, tipa novije igrice i tako to? Procesor takodje hvale, i mislim da je odnos cena = kvalitet u potpunosti zadovoljen.Sada pitanje je da li ide neki kuler uz njega, a ako ne, tu bi lepo legao neki od nekih 35e, da bas lepo hladi ta 4 jezgra.A i ako ne prikazuje sva 4 jezgra, ta maticna ima mogucnost otkljucavanja jezgara. Jedino ne znam kako su se ovi Samsung HDD-vo pokazali i primecujem da se u poslednje vreme sve vise stavljaju po konfiguracijama bas ti HDD-ovi. Po forumima hvale taj HDD, kazu da je tih, brz i da se ne greje puno. Kuciste je skroz ok, ima dosta mesta za ventilatore (Internih 3.5'' mesta : 5 ; Eksternih 3.5'' mesta : 1 ; Eksternih 5.25'' mesta : 4 ) tako da moze fino da se hladi. Kakvo je ovo napajanje uz njega ne znam, ali ne bi trebalo da je lose. Realna cena, kada bi se uzimala svaka komponenta posebno, izaslo bi negde oko 505e, i tih priblizno 90e sto ti ostane, dodas jos i kupis neki lep monitor, po mogudjstvu da bude neki FULL HD
[ darkomilosevic86 @ 04.07.2010. 02:37 ] @
mladjolinjo prijatelju,imam neki stari CRT 17",i ne planiram da ga mijenjam u narednih pola godine,jer cu se ziv ispucati za taj komp (odose 2 plate...) sto se kulera tice to je vjerovatno box cooler,mada sam se zagrijao za Cooler Master Hyper N520, bas mi se cini onako dobar (2 ventilatora na sebi a prilicno tih),a ako ne onda neki tower bez ventilatora (zivjela tisina trenutni komp mi zuji ko mikser). a sto se tice komponenti pojedinacno 505 ojra mi zvuci bas primamljivo ali ljudi to nemaju na stanju,uglavnom narucuju a ja sam ti "Jaran" iz Bosne i valja mi 2 puta dolaziti u BG,a brate morao bih shefa namoliti da dobijem taj slobodan dan... :))))

pa hajde ako znas gdje bih to mogao naci u BG posalji private poruku

et hvala drug moj