[ kozbi @ 24.11.2009. 03:32 ] @
REcimo da zelim licencirati neke pakete Corel-a.
Navodim ovde linkove gde se vidi usteda od preko 70%.Recimo softver koji kosta $99 moze se kupiti na akciji za svega $39,direktno od izdavaca,u ovom slucaju "Corel"-a.Ovo navodim samo kao primer bez zelje da reklamiram bilo koga:

http://store.corel.com/webapp/...key=RegionalStorefrontRedirect

Kod domacih distributera cena je i dalje ne $99 nego cirka $80 evra za program koji na sajtu izdavaca,u ovom slucaju"Corel paint shop pro x2" se moze kupiti za $39.Dakle razlika citavih 50-60 evra.

Domace distributere koje prodaju licencirane softvere necu navoditi ali to sto sam video u njihovom cenovniku sam istakao u prethodnoj recenici.

E sad pitanje:
1.Ako ja sa izdavaca softvera kupim i licenciram softver koji je njima na akcijskoj ceni od=$39,da li je takav softver legalan u zemlji SRbiji li nije.

2.Ako nije da li ja trebam platiti"harac" domacim prodavcima softvera po ceni od 80 evra(ne dolara).Ko ne veruje neka pogleda,cenovnik saljem putem PM.

U kom slucaju je legalno.Znam da je u obadva slucaja legano sto se tice samog izdavaca u ovom slucaju"Corel"-a ali jedan advokat kaze da to ipak nije legano i da ako otvorim firmu,inspekcija ima pravo da mi zatvori firmu i kazni me iako sam licencirao softver od samog izdavaca,ali na taj softver nisam platio carinu i pdv koja je uracunata u cenu prodavaca domacih distrubutera softvera koja je u ovom slucaju 3 puta veca od cene na sajtu izdavaca?

Zbunjen sam i razocaran.Da li je moguce da zivimo u zemlji koja sve cini samo da ne dozvoli kompjutersko opismenjavanje i dalji razvitak nauke i tehnologije svojim propisima?Hvala puno na citanju,savetima i daljim informacijama.Dragan.
[ boccio @ 02.12.2009. 09:21 ] @
Mislim da to nema preterano veze, meni je pola aplikacija licencirano tako sto sam najnormalnije karticom platio softver i download-ovao paket. Domaci distributer nema ekskluzivno pravo prodaje softvera, niti moze da utice na to od koga ces ti licencirati svoj paket. Ta firma je prosto distbuter koji prodaje paket prilagodjen (tj. lokalizovan) domacem trzistu i vrlo cesto je cak i u obavezi da pruza tzv. first-level support. Oni tebe mogu recimo da odbiju za support ako nisi kupio paket od njih, vec direktno od vendora, ali to je jedino sto mogu da ti urade (i usput pljunu pod prozor ;p).

Ti ako hoces mozes da kupis i od rumunskog distributera... Advokat koji te savetovao se razume u softver ko ja u advokaturu :)
[ kozbi @ 02.12.2009. 11:31 ] @
Znaci "advokatska posla".Hvala lepo na savetu.Kupicu preko zvanicnog sajta umesto da punim budzet Republike Srbije za "isto to samo malo skuplje".Iskren pozdrav.
[ kozbi @ 02.12.2009. 11:36 ] @
Sa razlikom od 50 i kusur evra u cenama sa sajta "Corel"-a i zvanicnog distrubutera cu lepo da odem negde u shoping i da se obucem i da uzivam u tome.
Sta sve ova drzava nece da smisli i zaplasi ljude bez razloga samo da bi dosli do novca.

Mene advokat ubedjuje
"ma to ti je kao kada kupis auto u Nemackoj,on je u redu ali da bi ga vozio u Srbiji trebas platiti carinu i pdv ili ga kupiti od zvanicnih domacih distributera koji su uracunali sve to u kranju maloprodajnu cenu.
Jedino tada je softver ispravan.A to download i ostalo-zatvorice ti firmu odmah".

Ko je ovde lud a ko zbunjen ne znam.
[ boccio @ 02.12.2009. 13:25 ] @
Citat:
kozbi: Sa razlikom od 50 i kusur evra u cenama sa sajta "Corel"-a i zvanicnog distrubutera cu lepo da odem negde u shoping i da se obucem i da uzivam u tome.
Sta sve ova drzava nece da smisli i zaplasi ljude bez razloga samo da bi dosli do novca.

Ovo nema veze sa drzavom, ali nikakve. Svaki distributer ima diskreciono pravo formiranja cena. Od njih samih zavisi po kojim uslovima ce ponuditi softverski paket lokalnom trzistu. Isto tako moras uzeti u obzir da oni kao zvanicni distributeri imaju odredjene obaveze prema vendoru, a tehnicka podrska, licensing i pre-sales sigurno spadaju u to. Te ljude neko mora da plati, zar ne? To sto si ti svestan da ti treba samo Corel kao takav, i nista vise je cool, ali razumi da ima firmi kojima je jako bitno da imaju local support i naravno da ce za takav softverski paket platiti drugaciju cenu od one koja je "list price" na sajtu samog vendora.

Nema tu u principu nikakve pljacke...

Citat:
kozbi:
Mene advokat ubedjuje
"ma to ti je kao kada kupis auto u Nemackoj,on je u redu ali da bi ga vozio u Srbiji trebas platiti carinu i pdv ili ga kupiti od zvanicnih domacih distributera koji su uracunali sve to u kranju maloprodajnu cenu.
Jedino tada je softver ispravan.A to download i ostalo-zatvorice ti firmu odmah".

Sto bi rekli crnogorci, nidje veze... ovaj sabira zabe i kokoske...
[ S A J A @ 02.12.2009. 18:21 ] @
Koliko ja znam carina se placa na robu a softver nije roba, pogotovo ne ako je preuzet sa interneta.

Medjutim sto se tice PDV-a, mislim da PDV treba da se plati. Usluge za koje se mesto prometa odredjuje prema mestu primaoca usluge, odnosi se na, izmedju ostalog i na "prenos, ustupanje i stavljanje na raspolaganje autrskih prava, prava na patente, licence, zastitne znakove i druga prava intelektualne svojine". Drugim recima, ako neka firma u Srbiji hoce da koristi legalno preuzeti softver sa interneta, mora da ima racun za njega i naravno da plati PDV.




[ kozbi @ 02.12.2009. 18:28 ] @
Izgleda da je opet advokat u pravu.I trazi da ga vodim na veceru ako se ispostavi da je to tacno tako kako mi je rekao.A meni sa druge strane se ne isplati placati dva puta jedno te isto-i preko sajta proizvodjaca na koji nije placena carina i PDV iako je licenciran i od domacih distributera.Videcemo sta ce reci zakon.Idem kod drugog advokata i treceg i u finansijsku policiju pa ako oni kazu da treba carina i PDV znaci da je to to.
[ ljubisal @ 02.12.2009. 18:58 ] @
Citat:
S A J A: Koliko ja znam carina se placa na robu a softver nije roba, pogotovo ne ako je preuzet sa interneta.

Medjutim sto se tice PDV-a, mislim da PDV treba da se plati. Usluge za koje se mesto prometa odredjuje prema mestu primaoca usluge, odnosi se na, izmedju ostalog i na "prenos, ustupanje i stavljanje na raspolaganje autrskih prava, prava na patente, licence, zastitne znakove i druga prava intelektualne svojine". Drugim recima, ako neka firma u Srbiji hoce da koristi legalno preuzeti softver sa interneta, mora da ima racun za njega i naravno da plati PDV.

Da ovo je tačno, s tim što frima ima pravo da taj plaćeni (obračunati) PDV iskoristi kao odbitni (prethodni) PDV, naravno ako su ispunjeni ostali uslovi iz Zakona o porezu na dodatu vrednost:
- Da je registrovana za PDV
- Da je nabavka u vezi sa poslovanjem
- Da je napravila interni obračun PDV na usluge stranog lica (što je ovde slučaj) na osnovu računa (fakture) tog stranog lica za domaću firmu.

Inače za vezano za tzv. uvoz usluga što bi ovde bio slučaj postoji obaveza obaveštavanja Deviznog inspektorata Ministarstva finansija kako je to objašnjeno u "Uredbi o bližim uslovima i načinu vršenja kontrole deviznog poslovanja, izveštavanju i vođenju evidencije od strane rezidenata i nerezidenata", koja se može skinuti sa sajta Ministarstva finansija. Evo linka
http://www.mfin.gov.rs/src/300/

[ boccio @ 03.12.2009. 09:20 ] @
^ Jbt, ja cu jos da zaglavim robiju sto sam prosle nedelje uredno platio Parallels Desktop $79 a nisam prijavio Ministarstvu za istrazivanje ruda i gubljenje vremena. Dzizs, pa bolje da koristim krekovanu verziju onda :)))))
[ dragancesu @ 03.12.2009. 17:06 ] @
Bilo bi interesantno cuti sta kazu http://w3.bsa.org/serbiaandmon...about/Offices-and-Hotlines.cfm

Koliko pratim ovu problematiku kontrola kod nas ce da ti trazi racun (papirni) sto ne verujem da ces dobiti kad platis i skines sa neta, pitanje je da li bi priznali odstampanu stranicu prilikom uspesne kupovine preko neta platnom karticom, to bas i nije neki dokument

U stvari interesantno je treba da kaze da li je to legalno. Ako bi se u ovom slucaju pitao Corel odgovor bi bio jeste, ali ako se pita lokalni distributer onda bi mogucio ogovor bio da nije.


[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 04.12.2009. u 00:11 GMT+1]
[ kozbi @ 06.12.2009. 12:54 ] @
E pa ovako:

1.Bio u Finansijsku policiji -nikoga nema nikada na vratima.DA li su non stop na terenu ili negde drugde ne znam.

2.Bio u Poreskoj upravi.Sluzbenici kazu da to moze putem Interneta ako je placena carina i PDV.S tom napomenom ako je to osnovno sredstvo za RAD odbija se-vrsi se povracaj iznosa za PDV a carina se mora platiti.

3.Na kraju krajeva koliko vidim ni ovi u Poreskoj upravi vise ne znaju nego sto znaju a da ih pitam vise video sam po okretanju ociju da mi je bolje da sa sam snadjem oko toga.

4.Bio na Linku :

http://www.mfin.gov.rs/downloa...ovanja,_14.12.2006._godine.pdf

Otvara se dokument koji ovo do najsitnijih detalja opisuje to sto je meni potrebno a sto pretpostavljam sluzbenici PU nisu znali da objasne.

Evo onoga sto je meni trebalo:

"Član 4.

Devizni inspektorat, radi obavljanja posredne kontrole, pribavlja:
− od Uprave carina . podatke iz jedinstvenih carinskih isprava o izvršenom izvozu, odnosno uvozu robe; (*dakle to sto downloadujem na ime buduce firme mora se ocariti prvo pre nego se zvanicno pristupi koriscenju)
− od Narodne banke Srbije . podatke iz naloga za naplatu, odnosno plaćanje, kao i evidentiranih kreditnih prijava; (*da je UPLATA izvrsena sa racuna FIRME na kojoj glasi program za koriscenje,a ne sa racuna privatnog lica)
− od Agencije za privredne registre . podatke o registraciji privrednih subjekata; (*TO je u postupku,bice gotovo za par dana od strane Agencije za privredne registre,oni koji imaju firmu neka preskoce ovaj korak)
− od Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom . rešenje o odobrenju kompenzacionog posla, kao i potvrdu o izvršenom evidentiranju, odnosno upisu u poseban registar određenih spoljnotrgovinskih poslova u
skladu sa Zakonom o spoljnotrgovinskom poslovanju («Službeni glasnik RS», broj 101/05). (*e evo ne znam,trebam ih zvati te koje treba"Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom ali ako i oni slabo ili nista ne znaju kao ovi u Poreskoj upravi onda dizem ruke od svega).


Član 5.

Devizni inspektorat može, osim podataka iz čl. 3. i 4. ove uredbe, od rezidenata, odnosno nerezidenata zahtevati i drugu dokumentaciju, odnosno izjašnjenje (npr. dokument koji sadrži broj i godinu iz knjige kontrolnika, a koji se odnosi na otpis i pripis razlika u odnosu na fakturisanu vrednost).

Član 6.

Radi obavljanja neposredne kontrole, u smislu ove uredbe, devizni inspektor može da zahteva dokumentaciju koja se odnosi na:
1) plaćanja, naplaćivanja i prenose između rezidenata i nerezidenata u stranim sredstvima plaćanja i u dinarima;
2) plaćanja, naplaćivanja i prenose između rezidenata u stranim sredstvima plaćanja;
3) kupovinu i prodaju sredstava plaćanja između rezidenata i nerezidenata, kao i kupovinu i prodaju stranih sredstava plaćanja između rezidenata;
4) jednostrane prenose sredstava plaćanja iz Republike Srbije i u Republiku Srbiju koji nemaju obeležja izvršenja posla između rezidenata i nerezidenata;
5) tekuće i depozitne račune rezidenata u inostranstvu i rezidenata i nerezidenata u Republici Srbiji;
6) kreditne poslove u Republici Srbiji, i to između banaka i rezidenata u devizama i između banaka i nerezidenata u dinarima, kao i kreditne poslove sa inostranstvom;
7) drugu dokumentaciju neophodnu za kontrolu deviznog poslovanja.

Član 7.
(*Ovo ne vazi ako je sve zadovoljeno u clanu broj 4 gore objasnjeno )

Devizni inspektor dužan je da o izvršenoj neposrednoj kontroli sačini zapisnik i dostavi ga kontrolisanom rezidentu odnosno nerezidentu.
Rezident, odnosno nerezident može da u roku do 15 dana od dana prijema zapisnika, dostavi Deviznom inspektoratu svoje primedbe.

Ako devizni inspektor utvrdi da su primedbe na zapisnik osnovane, sačiniće dopunu zapisnika.
Dopuna zapisnika dostavlja se kontrolisanom rezidentu, odnosno nerezidentu, koji ima pravo da, u roku od osam dana od dana prijema dopune zapisnika, dostavi Deviznom inspektoratu svoje primedbe.

Član 8.

Ako devizni inspektor u vršenju kontrole utvrdi nezakonitost, odnosno nepravilnost, donosi rešenje kojim nalaže rezidentu odnosno nerezidentu da nezakonitost, odnosno nepravilnost otkloni u određenom roku od dana prijema rešenja, pod pretnjom prinudnog obezbeđenja predmeta prekršaja, shodno članu 46. Zakona i odredbama o prinudnoj naplati iz zakona koji reguliše platni promet.
Protiv rešenja, kojim se nalaže otklanjanje nezakonitosti, odnosno nepravilnosti, nije dozvoljena žalba.

Devizni inspektor, u slučaju kada rezident, odnosno nerezident onemogući vršenje neposredne kontrole deviznog poslovanja, donosi zaključak kojim se rezidentu, odnosno nerezidentu nalaže da omogući vršenje kontrole odmah, a najkasnije u roku od tri dana od dana prijema zaključka.
Pod onemogućavanjem vršenja neposredne kontrole, u smislu ove uredbe, podrazumeva se:
1) ako se rezident, odnosno nerezident ne nalazi na adresi upisanoj u registar kod nadležnog organa;
2) ako rezident, odnosno nerezident onemogući deviznom inspektoru uvid u dokumentaciju o svakom zaključenom spoljnotrgovinskom poslu, kao i o realizaciji po tom poslu, ako namerno ili grubom nepažnjom dostavi netačne podatke ili ako ne obezbedi uslove za vršenje neposredne kontrole;
3) ako rezident, odnosno nerezident tražene podatke i dokumentaciju, kojom je dužan da raspolaže, ne dostavi deviznom inspektoru u određenom roku.
"
(*Clan broj 5,clan broj 6 i clan broj 7 i broj 8,se odnose kako sam shvatio ako neko hoce da zezne kontrolu i ove nadlezne sto vrse ne samo kontrolu legalnosti softvera u FIRMAMA vec i to da li je i na pravilan nacin PLACEN i CARINA I PDV.Ako nije -problem).

--
Dalje sta onda?

Evo sta kazu sledeci clanovi po tom pitanju(mrzelo me da citam ali nije tesko shvatiti).
Ovo su uputstva za knjigovodstvo svaki firme u mom slucaju koje kupuje SOFTVER ILI BILO KOJI FIZICKI ILI NEFIZICKI ARTIKAL SA VREDNOSCU kako se treba knjiziti.DAkle dao sam ove clanove zakona mom knjigovodji koji kaze da to nije problem i da svaki bolji knjigovodja je upoznat sa tim:

"Član 11.

Rezidenti i nerezidenti, dužni su da vode evidenciju u knjizi kontrolnika o svakom zaključenom spoljnotrgovinskom poslu, kao i realizaciju po tom poslu.
Knjiga kontrolnika smatra se poslovnom knjigom i čuva se u skladu sa Zakon o računovodstvu i reviziji (« Službeni glasnik RS», broj 46/06).

Knjiga kontrolnika vodi se u obliku povezane knjige, a može da se vodi i na računaru uz mogućnost pregleda u pismenoj formi. Knjigu kontrolnika overava lice ovlašćeno za overavanje poslovnih knjiga.
Knjiga kontrolnika vodi se posebno za izvoz robe i usluga, a posebno za uvoz robe i usluga.
Svaki ugovor o zaključenom spoljnotrgovinskom poslu evidentira se u knjizi kontrolnika hronološki, po rastućem nizu kao broj kontrolnika kroz godinu. Broj u knjizi kontrolnika ne sme imati više od šest numeričkih mesta. Godina se evidentira sa četiri numerička mesta. Svaki ugovor o zaključenom spoljnotrgovinskom poslu može biti evidentiran samo pod jednim brojem kroz godinu. Dva ili više ugovora ne smeju imati isti broj u knjizi kontrolnika.
Broj iz knjige kontrolnika je identifikacioni broj zaključenog spoljnotrgovinskog posla, koji se koristi u ispravama o realizaciji tog posla (jedinstvenoj carinskoj ispravi, fakturi, nalogu o izvršenom plaćanju i naplati, ugovoru o kupoprodaji potraživanja i dugovanja i dr.)
Isprave koje se koriste u realizaciji spoljnotrgovinskog posla evidentiraju se u knjizi kontrolnika u roku od 3 dana od dana nastale promene, odnosno u roku od tri dana od dana prijema dokumenta koji potvrđuje nastalu promenu.

Član 12.

U knjigu kontrolnika izvoza robe i usluga upisuju se sledeći podaci:
1) broj i godina ugovora;
2) iz ugovora zaključenog sa nerezidentom: ugovorne strane, vrednost zaključenog posla, vrsta i količina robe koja se izvozi, vrednost i vrsta usluge koja se izvozi, naziv i sedište posrednika i procenat provizije, naziv i sedište proizvođača, odnosno vlasnika robe, paritet isporuke robe, kao i način i rok naplate;
3) iz isprava koje se koriste u realizaciji spoljnotrgovinskog posla: broj ili naziv carinske ispostave, broj JCI, datum carinjenja, oznaka valute i vrednost;
4) iz fakture o izvršenoj usluzi: broj i datum fakture, datum izvršenja usluge, oznaka valute i vrednost;
5) iz naloga o izvršenoj naplati: naziv banke preko koje je izvršena naplata, broj naloga, oznaka, iznos i datum valute.
Za svaki nalog o izvršenoj naplati rezident, odnosno nerezident vrši raspodelu po JCI za robu, odnosno fakturama za usluge.
U knjigu kontrolnika uvoza robe i usluga upisuju se sledeći podaci:
1) broj i godina ugovora;
2) iz ugovora zaključenog sa nerezidentom: ugovorne strane, vrednost zaključenog posla, vrsta i količina robe koja se uvozi, vrednost i vrsta usluge koja se uvozi, naziv i sedište posrednika i procenat provizije, naziv i sedište korisnika robe, paritet isporuke, kao i način i rok plaćanja;
3) iz isprava koje se koriste u realizaciji spoljnotrgovinskog posla: broj ili naziv carinske ispostave, broj JCI, datum carinjenja, oznaku valute i vrednost;
4) iz fakture o pruženoj usluzi: broj i datum fakture, datum pružene usluge, oznaku valute i vrednost;
5) iz naloga o izvršenom plaćanju: naziv banke preko koje je izvršeno plaćanje, broj naloga, oznaka, iznos i datum valute.

Član 13.

O spoljnotrgovinskim poslovima koji podležu odobravanju, odnosno evidentiranju kod Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom, pored podataka iz člana 12. ove uredbe, u knjigu kontrolnika se upisuje broj i datum rešenja, odnosno potvrde o odobravanju, odnosno evidentiranju spoljnotrgovinskog posla.
Podaci o pravdanju razlika vrednosti nastalih u poslovanju sa inostranstvom, unose se u knjigu kontrolnika.

-
ZAKLJUCAK SVEGA?

Moze se skidati softver sa Interneta sa bilo kog sajta proizvodjaca softvera ali se mora postupiti i biti upoznat kako je napisano u svim clanovima i stavkama gore.
Iznenadio sam se da svaki bolji knjigovodja iz razgovora sa nekolicinom njih zna mnogo vise nego li nadlezni inspektori pri Finansijskoj i Poreskoj policiji.
Dakle.
1.CARINA I PDV SE MORAJU PLATITI,ali PDV se vraca.
2.SVE STO SE SKINE PREKO INTERNETA MORA BITI KUPLJENO I FAKTURISANO SA RACUNA TE FIRME U SRBIJI KOJA KUPUJE SOFTVER(DAKLE SVE TRANSAKCIJE MORAJU BITI KNJIZENE I ODSTRANE BANKE GDE SE VODI KREDITNA KARTICA SA KOJOJ SE KUPUJE SOFTVER I SLICNI NEFIZICKI ARTIKLI).
3.SVE STO SE KUPI PUTEM INTERNETA ZA KORISCENJE NA IME FIRME SE MORA PRIJAVITI PORESKOJ UPRAVI U ROKU OD 15 DANA OD DANA KUPOVINE.

To je sve koliko sam shvatio.E sad posto je ovde program vrednosti nekih 40-ak dolara(30 evra) mislim da sve ovo u nacelu je OK ali ipak je najbolje skupiti malo vise para,sacekati jos koju akciju stranih proizvodjaca sofvera tipa COREL,ADOBE,MICROSOFT i slicni i tada kupiti sve u paketu odjednom kako bi se sve lepo knjizilo i zbog knjigovodje i zbog Poreske Uprave a ne ovako sa softverom manje vrednosti.

I koliko sam shvatio ovo vazi za REGISTROVANE FIRME odnosno NACIN KUPOVINE SOFTVERA IZ INOSTRANSTVA BIO ON PUTEM DOWNLOAD-a ILI U FIZICKOJ KUTIJI NA IME FIRME U SRBIJI BEZ POTREBE KUPOVINE OD DOMACIH DISTRIBUTERA.

Ako pogledamo cene softvera U USA za recimo ADOBE CS4 paket(ne zalim nikoga da reklamiram samo navodim kao primer) dobijamo razliku od 40-50% od same vrednosti paketa koji je dostupan za download a koji se dodaje na cenu kada se kupuje od domacih distributera.

Uz to domaci distributeri imaju vrlo vrlo suzen izbor i slobodno mogu reci izbor SAMO NAJSKUPLJEG SOFTVERA sto meni ne odgovoara,dok putem INTERNETA i nacinom sa svim clanovima opisanim gore se moze skinuti i legalno koristiti bilo koji softver a da se pri tome ima izbor od proizvodjaca softvera koji su i do 5-6 puta jeftiniji od cena koje nude domaci distributeri.

Na ovaj nacin mislim da je reseno pitanje monopolizma u zemlji tipa"Ma ne moze putem download-a za firmu,mora preko uvoznika i distributera".Ko zna zna-ko ne zna platice.
[ kozbi @ 06.12.2009. 13:00 ] @
Evo i clana broj 3 koji kaze to sto sam vec rekao i shvatio:

Član 3.

Radi obavljanja posredne kontrole izvoza i uvoza robe i usluga, rezident i nerezident Deviznom inspektoratu dostavlja:
1) po poslovima izvoza, odnosno uvoza usluga: fakturu, ili drugu odgovarajuću ispravu o izvršenoj, odnosno pruženoj usluzi i izveštaj o fakturisanim uslugama – ( prilog broj 1) u roku do 10 dana od dana fakturisanja;
2) po poslovima kupovine ili prodaje, odnosno plaćanja ili naplaćivanja potraživanja i dugovanja iz člana 7. Zakona, rezident - poverilac koji prenosi potraživanja, rezident - dužnik koji preuzima dugovanje, rezident uputilac – asignant: ugovor, izmene,odnosno dopune ugovora koji sadrži broj i godinu iz knjige kontrolnika, dokaze o raskidu ugovora u roku do 10 dana od dana zaključenja ugovora, od dana nastale promene, odnosno od dana raskida ugovora. Rezident novi poverilac, odnosno novi dužnik po istim ugovorima koji sadrže isti broj i godinu iz knjige kontrolnika, dostavlja
dokumentaciju iz tačke. 1) ovog člana u roku do 10 dana od dana nastale promene;
3) po poslovima naplaćivanja, odnosno plaćanja drugom nerezidentu, a ne nerezidentu kome se duguje, odnosno od koga se potražuje, po tekućim ili kapitalnim poslovima iz člana. 33. Zakona: ugovor, izmene odnosno dopune ugovora koji sadrže broj i godinu iz knjige kontrolnika, kao i dokumentaciju iz tačke 1) ovog člana u roku od 10 dana od dana nastale promene;
4) po poslovima izvođenja investicionih radova u inostranstvu: rešenje Narodne banke Srbije o odobrenju za držanje deviza na računu kod banke u inostranstvu, fakturu o okončanoj situaciji, izveštaj o izvršenim investicionim radovima u inostranstvu sa ostvarenom dobiti (prilog broj 2) u roku do 30 dana od dana završetka radova u inostranstvu, izveštaj o devizama koje je naručilac zadržao kao garanciju za ispravnost izvršenih radova (prilog broj 3) u roku do 10 dana od dana isteka garantnog roka;
5) po kompenzacionim poslovima: obračun o izvršenju posla u skladu sa tačkom 5. Odluke o bližim uslovima za plaćanje, odnosno naplatu u robi, odnosno uslugama („Službeni glasnik RS“, broj 109/05), (prilog broj 4) nosilac posla dostavlja u roku iz rešenja o odobrenom kompenzacionom poslu.

Radi izveštavanja o ostvarenoj dobiti po poslovima obavljanja privrednih delatnosti u inostranstvu, rezident – osnivač pravnog lica i ogranka u inostranstvu, dostavlja Deviznom inspektoratu godišnji obračun overen od nadležnog organa u inostranstvu u roku do 30 dana od dana izrade, odnosno predaje nadležnom organu u zemlji u kojoj se obavlja privredna delatnost.
Prilozi iz člana 3.ove uredbe moraju biti overeni od strane ovlašćenog lica - rezidenta, odnosno nerezidenta. Dostava priloga moguća je i elektronskim putem u propisanom formatu.
Prilozi od broja 1 - 4 odštampani su uz ovu uredbu i čine njen sastavni deo.
Ako se kao dokument dostavlja ugovor sa izmenama, odnosno dopunama na stranom jeziku, dostavlja se i prevod tog ugovora od strane ovlašćenog tumača.
[ S A J A @ 06.12.2009. 13:30 ] @
Citat:
Dakle.
1.CARINA I PDV SE MORAJU PLATITI,ali PDV se vraca.
2.SVE STO SE SKINE PREKO INTERNETA MORA BITI KUPLJENO I FAKTURISANO SA RACUNA TE FIRME U SRBIJI KOJA KUPUJE SOFTVER(DAKLE SVE TRANSAKCIJE MORAJU BITI KNJIZENE I ODSTRANE BANKE GDE SE VODI KREDITNA KARTICA SA KOJOJ SE KUPUJE SOFTVER I SLICNI NEFIZICKI ARTIKLI).
3.SVE STO SE KUPI PUTEM INTERNETA ZA KORISCENJE NA IME FIRME SE MORA PRIJAVITI PORESKOJ UPRAVI U ROKU OD 15 DANA OD DANA KUPOVINE.


Carina se plaća prilikom uvoza robe. Preuzimanje softvera preko interneta nije uvoz robe i carina se ne plaća. Carina bi se plaćala kad bi uvezao progam na disku ili u kutiji.

PDV se mora platiti a plaća ga poreski predstavnik firme od koje kupuješ program ako u Srbiji ima preskog predstavnika ili predstavništvo, a ako ga nema onda je kupac dužan da se javi poreskoj upravi i da plati PDV. PDV se može odbiti samo je firma kupac u sistemu PDV-a a ako nije (na primer kupac je fizično lice) onda iz svog džepa plati PDV.

[ ljubisal @ 06.12.2009. 16:15 ] @
Citat:
S A J A: Carina se plaća prilikom uvoza robe. Preuzimanje softvera preko interneta nije uvoz robe i carina se ne plaća. Carina bi se plaćala kad bi uvezao progam na disku ili u kutiji.


Ovo je tačno. Carina se plaća samo za uvoz robe.

Prema zakonu o PDV, porez se plaća na promet dobara i usluga.
Tamo piše da je promet dobara "prenos prava raspolaganja na telesnim stvarima".
U smislu Zakona o PDV-u prometom usluga se smatraju "svi poslovi i radnje u okviru obavljanja delatnosti koji nisu
promet dobara".
[ kozbi @ 06.12.2009. 22:54 ] @
Znaci po svemu gore navedenom u prethodna dva zakljucka moze se slobodno skinuti softver sa sajta proizvodjaca i to tako da se placanje vrsi sa racuna firme kako bi se prikazao ko je tacno kupac u ovom slucaju firma u Srbiji i dokaz o kupovini putem bankovne transakcije odneti u Poresku upravu i to prijaviti kao kupljenu usluge bez obracunatog PDV?TO bi bilo sve ako se ne varam.Nakon toga i zvanicnog knjizenja od strane Poreske Uprave i knjigovodstva koje vrsi knjigovodstvo firme koju zelim otvoriti program-software je u potpunosti legalan za koriscenje iako ga nisam kupio od domacih distributera?Hvala puno.
[ S A J A @ 07.12.2009. 06:02 ] @
Citat:
kozbi: Znaci po svemu gore navedenom u prethodna dva zakljucka moze se slobodno skinuti softver sa sajta proizvodjaca i to tako da se placanje vrsi sa racuna firme kako bi se prikazao ko je tacno kupac u ovom slucaju firma u Srbiji i dokaz o kupovini putem bankovne transakcije odneti u Poresku upravu i to prijaviti kao kupljenu usluge bez obracunatog PDV?TO bi bilo sve ako se ne varam.Nakon toga i zvanicnog knjizenja od strane Poreske Uprave i knjigovodstva koje vrsi knjigovodstvo firme koju zelim otvoriti program-software je u potpunosti legalan za koriscenje iako ga nisam kupio od domacih distributera?Hvala puno.


Ako je firma-kupac u sistemu PDV, onda ne mora ništa da se prijavljuje, plaćanje PDV-a ide zajedno sa redovnim mesečnim (ili tromesečnim) plaćanjem PDV-a u firmi. Ako nije u PDV sistemu, onda treba da se pripremi PDV prijava i plati.