[ Predrag Supurovic @ 24.11.2009. 10:14 ] @
Treba mi USB telefon koji lepo radi sa popularnijim SIP programima. Sve što sam našao radi sa Skype-om ali sa drugim progamima su vrlo ograničeni.
[ mrle 011 @ 25.11.2009. 07:19 ] @
ti "USB telefoni" ustvari nisu nikakvi telefoni, vec externe USB zvucne kartice koje su spakovane u plasticnu kutiju u koju su jos pridodati zvucnik i mikrofon (koji su zakaceni za tu zvucnu karticu).

takav "telefon" ce da radi sa bilo kojim SIP programom, tj. sa bilo kakvim programom - npr. Winamp-om ili bilo kojim playerom, koji u opcijama ima mogucnost manuelnog izbora zvucne kartice (audio-in, audio-out).

ja imam ovaj "telefon" - USRobotics USR9602 ---> http://www.usr.com/images/products/product.asp?prod=9602 ...... i stvarno ima kvalitetan zvucnik i mikrofon, odlicno se cuje.
kosta oko 700 dinara (7-8 evra) ovde u beogradu.

e sad ... ono sto pretpostavljam da tebe zanima - kad kazes "vrlo su ograniceni" - su dodatne funkcije .... tj. mogucnost koriscenja tastature za biranje brojeva, dugmica sa zelenom i crvenom slusalicom za uspostavljanje i prekidanje poziva isl...

.... koriscenje tih dodatnih funkcija omogucava API ( http://en.wikipedia.org/wiki/Application_programming_interface ) samog programa, a u slucaju npr. ovog USRobotics "telefona" odozgo to je API Skype-a.

dakle ... da bi te dodatne funkcije radile u nekom odredjenom programu, sam "USB telefon" mora da bude napravljen tako da zna da koristi API tog programa, a i to sve pod uslovom da taj program uopste ima ostavljene te mogucnosti.

ja koliko znam, a mozda gresim, ti npr. Betamax-ovi programi uopste nemaju ostavljene takve mogucnosti, niti postoje "telefoni" sa kojima bi radile te dodatne funkcije.
.... kao sto rekoh gore, zvuk tj. zvucna karta ce da radi.

ako zelis pun komfor u koriscenju SIP-a, onda priusti sebi neko parce hardware-a koje ima ugradjen SIP ..... (ja ti mogu preporuciti AVM-ov FritzBox) .... ili bilo sta drugo, to vise uopste nije skupo.

video sam da sad i telekom svojim ADSL korisnicima daje neke routere koji imaju ugradjen SIP.
[ Predrag Supurovic @ 25.11.2009. 08:27 ] @
Nisam neiskusan u ovim stvarima. SVe to sto si napisao ynam, a verovatno yna isvak ko se iole bavio VOIP-om. Ono sto mene upravo interesuje je neki USB telefon koji ima punu funkcionalnost sa popularnim VOIP programima. Onih koji to ne mogu nego rade samo kao USB zvucne karte ima na pretek.

Imam klasican SIP telefon, treba mi bas USB zbog mobilnosti.