[ CTS @ 25.11.2009. 10:25 ] @
Oko pet miliona građana Srbije koji su ostvarili pravo na besplatne akcije uskoro će dobiti manje od 20 u kešu umesto onih 80 do 100 evra koliko je u januaru, kada se znalo za krizu, Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije, obećavao građanima. Tačnije, očekivao. Reč je o kešu koji ide uz besplatne akcije.

U ovom trenutku u Privatizacionom registru, odakle gotovina treba da bude podeljena, nalazi se oko 89 miliona evra ili osam milijardi dinara, što znači da svi koji imaju pravo na besplatne akcije mogu da računaju na oko 1.600 dinara.

- Agencija za privatizaciju je uradila sve pripreme kako bi se novac iz privatizacionog registra podelio građanima uskoro - otkriva Vladislav Cvetković, v.d. direktora Agencije za privatizaciju.
Novac se u Privatizacioni registar sliva od sredine prošle godine, kada je otpočela prodaja kompanija na berzi. Naime, od 2001. godine po 15 odsto kapitala svake tenderski prodate firme odvaja se u privatizacioni registar. Do sada su prodate 42 od 102 firme.
Ovaj novac je jedini koji je građanima obećan u kešu, dok im je ostatak do 1.000 evra bio obećan u besplatnim akcijama.
Aleksandar Gračanac, direktor Akcijskog fonda koje prodaje udele ovih preduzeća, napominje da je prodaja početkom 2009. godine usporena zbog sveukupne globalne finansijske krize i da je „na taj način usporen i očekivani priliv finansijskih sredstava od ovih prodaja”.
To je isti onaj početak godine kada su iz Ministarstva ekonomije, koje vodi projekat besplatnih akcija, najavljivali i prve akcije NIS, polovinom godine, a privatizaciju „Galenike” za treći kvartal.


- Projekat besplatnih akcija je bila predizborna kampanja koja je imala efekta, ali verujem da je svim građanima sada jasno da od toga nema ništa. Ministar ekonomije delio je akcije koje ne postoje jer nijedna od firmi nije akcionarsko društvo - kaže Mahmud Bušatlija, stručnjak za investicije.
On kaže da se s vremenom, buduća vrednost besplatnih akcija samo topi i da bi vlasti trebalo da požure, „pošto će nam na kraju poslati ništa”.
I Ana Jolović, iz Centra za slobodno tržište, smatra da 1.600 dinara, koliko bi građani mogli dobiti umesto 80 evra, ne treba da čudi.
- Još od priče o hiljadu evra, bilo je jasno da od toga nema ništa. Početkom godine moglo se znati da ćemo u gotovini dobiti po 20 evra jer je tražnja samo padala - kaže Jolovićeva.
Nezvanično saznajemo da Ministarstvo ekonomije neće da izlazi sa tačnim datumima i rokovima kada će novac leći na račune da ne bi bilo „rekli pa nisu ispunili”.

Od NIS po 2.250 dinara
Umesto 500 dinara po akciji NIS-a, građani će dobiti pet akcija vrednih po 450 dinara i to zbog nedavne brljotine države sa završnim računom. Naime, ako se zaista zbog gubitka od osam milijardi dinara smanji ukupna vrednost kompanije, automatski će manje vredeti i svaka pojedinačna akcija.

http://www.blic.rs/temadana.php?id=122307

Čestitam svima onima koji su upisali besplatne akcije.Sada će imati priliku da se obogate i treba da budu zahvalni Dinkiću i Tadiću na ovolikoj lovi.
[ a1200 @ 25.11.2009. 12:20 ] @
Ali kako?! Pa kako?! Pa ja ozbiljno racunam na te akcije, odnosno na obecanih 1000 EUR-a!!!!
Pa vlada nikad ne laze - a i Srbija je, inace, ekonomski tigar u regijonu!!!! Sto samo znaci da je ovaj tekst maliciozan i netacan!

Videcete, dobicemo mi tih obecanih 1000 EUR-a, odmah posle sledecih izbora :), naravno ako ponovo pobede nashi experti ...
a tada ce bas i da nas poseti deda mraz, svako ce da ulovi zlatnu ribicu, a i mrmot ce zaviti cokoladicu...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.11.2009. 12:23 ] @
Sve što dobijem ja odmah ostavljam Mlađanu Dinkiću i to sudskim putem sa dva svedoka.Takoda će Dinkić biti moj naslednik.
[ Isak666 @ 25.11.2009. 13:16 ] @
Ako su oni navodi "nezavisne" revizorske komisije o poslovanju NISa tacni, onda je jos dobro dok ne morate vi da placate za posed tih akcija :P
Svaki mesec po 300 dinara, par godina - nesto kao "Zajam za preporod Srbije".
[ superbaka @ 25.11.2009. 14:12 ] @
da nema nista od onih 1000 evra, to je svima jasno... ono sto mi nije jasno je zasto se dize frka sada kada je prodato samo jedno od preduzeca (NIS) cije akcije treba da udju u raspodelu... ne vidim kakve veze Dinkic ima sa svetskom krizom i prodajom NIS-a rujama (protiv cega se bezuspesno borio)... po meni, njegova jedina greska je to sto je obecavao nesto zasta mu je bilo potrebno da ima apsolutnu vecinu u vlasti a to se nije desilo... na lokalu gde je isao samostalno, dobijao je u proseku oko 7%... koliko je to onda u procentima prevareno ljudi ako su za njega glasali samo zbog akcija?! da sam upisao akcije u firmi umesto "Dinkicevih", dobio bih 0,20% koje ne vrede ni 1600 dinara, a koje ne bih mogao ni da prodam... what's the big deal? niste dobili pare zbog kojih ste izgubili neke vece? sta?! glasali ste za Dinkica samo umesto nekog drugog koga ste zeleli samo zbog akcija?! sta bre s erete?! sta ste uopste izgubili?!
[ CTS @ 25.11.2009. 14:25 ] @
pa izgubili smo ono sto nam je obecano valjda? 1000 evra za fuckin akcije?

sad ce da dobiju ljudi mesto obecanih 1000 evra nekih 16 evra?

to je po tebi posteno a?

kad ce jednom lopovi i lazovi da odgovaraju zbog onoga sto rade u ovoj zemlji?
[ a1200 @ 25.11.2009. 14:26 ] @
pa ne radi ovde samo o Dinkicevim akcijama... one samo jako dobro ilustruju niz drugih "(predizbornih) obecanja" i "reformi" koje su zavrsile na isti nacin ... zato, izmedju ostalog, i postoji onaj vic:
Menjam 60 Dinkicevih akcija, za 40 Mrkonjicevih kvadrata. Sifra: Vlada Srbije

[ CTS @ 25.11.2009. 18:26 ] @
e ljudi zaboravio sam da vam kazem da cete kada "prodate" ove akcije i dobijete 1600 dinara morati na tih 1600 da platite i porez na kapitalnu dobit od 20% sto znaci da ce vam u dzepu tj na racunu leci ne 1600 vec 1280 dinara
[ budjavlebac @ 25.11.2009. 18:42 ] @
Jesi li ti siguran u to što pričaš? Bolje da si zaboravio... To što bi SADA trebalo da dobijemo NISU akcije, već gotov novac, keš, kako 'oćeš. Koliko znam, nema poreza, a ti me prosvetil, pa pronađi gde piše da će se porez plaćati. Biće tu još novca i akcija. Kako trenutno ide, daleko od 1000 evra, ali još dalje od tvojih 1280 dinara... Tako da se prvo informiši.
[ websurfer @ 25.11.2009. 20:00 ] @
Čak 1600 dinara! Napišite šta biste sve uradili sa tolikim parama (spisak šta ćete sve da kupite, u šta da uložite itd.)
[ a1200 @ 25.11.2009. 20:35 ] @
Za pocetak, ja cu prvo da sacekam da dinar postane jak koliko i euro!!! A tada cu imati cak 1600 EUR-a... tj. jos cu i da "zaradim" u odnosu na prvobitnu obecanu sumu. Jer slusajuci kakvo je ekonomsko stanje u Srbiji, i kakav potencijal se od nas ocekuje (izjave tipa: "Srbija bi mogla da bude motor u regijonu", "Ek00nomski tigar", "Faktor stabilnosti" itd.)... to ce se sigurno dogoditi, i to verovatno pre nego sto udjemo u EU i predjemo na evro!

100%

Alan Ford: ko kani pobjediti, ne sme izgubiti!
[ Buum @ 26.11.2009. 00:28 ] @
Za ovih 1600 Dinkića ima da uzmem 500 i kusur vekni radikalskog leba od po 3 dinara.

Time ću dostići šveCki standard, ko što je onomad rahmetli Zloba obećavao.
[ EmilijaV @ 26.11.2009. 00:49 ] @
@Buum

Bravo!
[ a1200 @ 26.11.2009. 01:36 ] @
@Buum: taman tako... tragi-komicno, al' istinito...
[ CTS @ 26.11.2009. 02:17 ] @
Citat:
Jesi li ti siguran u to što pričaš? Bolje da si zaboravio... To što bi SADA trebalo da dobijemo NISU akcije, već gotov novac, keš, kako 'oćeš. Koliko znam, nema poreza, a ti me prosvetil, pa pronađi gde piše da će se porez plaćati. Biće tu još novca i akcija. Kako trenutno ide, daleko od 1000 evra, ali još dalje od tvojih 1280 dinara... Tako da se prvo informiši.


ovako stoje stvari.

svakog od nas sleduje odredjeni broj akcija . e sad fora je sto mi ne mozemo da dobijemo te akcije na kucnu adresu i da sa njima trgujemo vec to cini u nase ime vlada srbije. i kad vlada srbije proda te akcije ona nam isplacuje taj novac na ziro racune koje smo ostavili - 20% poreza na kapitalnu dobit

to ti je ova fantasticna cifra od 1260 dinara po akcionaru :))))))))))))))
[ CTS @ 26.11.2009. 02:18 ] @
Citat:
Za ovih 1600 Dinkića ima da uzmem 500 i kusur vekni radikalskog leba od po 3 dinara.

Time ću dostići šveCki standard, ko što je onomad rahmetli Zloba obećavao.


pa jedno vreme u srbiji lebac i jeste bio 3 dinara za veknu, dok ove tvoje akcije mucene nece nikada pa mozda ni tada vredeti obecanih 1000 evra :)
[ a1200 @ 26.11.2009. 03:14 ] @
Neka mi neko pojasni... da li cu ja moci da, recimo, odbijem tih 1600 din ili koliko vec i odlucim se da zadrzim akcije? Tj. da na primer cekam 10 godina pa da ih onda prodam?
[ barakuda111 @ 26.11.2009. 04:02 ] @
Ja cu da kupim novi punto ili barem farove. Cekaj... koliko bese kosta far?
[ budjavlebac @ 26.11.2009. 06:48 ] @
Citat:
CTS: ovako stoje stvari.

svakog od nas sleduje odredjeni broj akcija . e sad fora je sto mi ne mozemo da dobijemo te akcije na kucnu adresu i da sa njima trgujemo vec to cini u nase ime vlada srbije. i kad vlada srbije proda te akcije ona nam isplacuje taj novac na ziro racune koje smo ostavili - 20% poreza na kapitalnu dobit

to ti je ova fantasticna cifra od 1260 dinara po akcionaru :))))))))))))))



,,Nemate Vi pojma, braćo, draga...''
Kod toliko neobrazovanih, nije ni čudo što nas svako... :-(((
[ Kovacevic Vladimir @ 26.11.2009. 07:52 ] @
Nemojte biti neskromni.

Posmatrajmo realno.
Dobije svako (upisan) novce - ni radio, ni kopao. To je čist dobitak, pa makar kakav bio.
Moj komšija, propali muzikant, rezonuje: to je 1600% više nego što sada imam. Za 1600,oo dinara kupim 42 piva!
I Pera kupi 42 piva, a od keve uzmemo za cigare...brateee...ima da se provodiiiimo

I veće zlo je pogađalo ljude, pa su i dalje glasali za one iste, koji su ih doveli do dna

Nije sve u parama...a ideali?
Još tome dodati štimung uz ono silno pivo...i nadu da će tako "iz vedrog neba" pasti još koja lova (a ništa nismo radili) i eto veselja!
Samo malo skromnosti...i optimizma.

Pozdrav
[ X Files @ 26.11.2009. 08:04 ] @
Ubedjen sam da vecina ljudi nije nikada zaista verovala u tih 1000E, iako jeste lepo zvucalo i na sva zvona promovisano.

Moja procena se od prvog dana kretala oko 200E, sto je (prema naslovu) promasaj od oko 10 puta. Ali simpaticno je to kad neko ko je placen da razmislja na tu temu, 'promasi' u proceni izmedju 50 i 100 puta.
[ Srđan Pavlović @ 26.11.2009. 08:09 ] @
Citat:
Ubedjen sam da vecina ljudi nije nikada zaista verovala u tih 1000E


Da, al' bilo je dosta i 'vernika' :)))

Ne radi se tu toliko o ciframa, vec o moralu politicara ;)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.11.2009. 09:25 ] @
Plitak je srpski narod. Nisu davno bili Jezda i Dafina
[ budjavlebac @ 26.11.2009. 09:27 ] @
Aman, bre, verovatno neće biti 1000 evra, ali ovde nekom nije jasno da su ovih 1600 dinara tek početak i da će ljudi dobiti više posle privatizacije ostalih preduzeća. Dakle, niko nije ,,promašio u proceni izmedju 50 i 100 puta''.
[ CTS @ 26.11.2009. 10:21 ] @

B92 Biz Vesti Srbija


Ćirić: Građani će dobiti 1.000 evra
8. oktobar 2008. | 11:12 | Izvor: B92
Beograd -- Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja ne odustaje od procene da će građani od besplatnih akcija dobiti 1.000 evra, kaže Nebojša Ćirić.

"Ono što je bitno istaći jeste da je ta cifra izračunata na projektovani broj građana, koji jeste nešto viši, oko pet miliona, a sa druge strane vrednost akcija tih individualnih firmi zavisi od vrednosti tih preduzeća", kazao je državni sekretar za privredu i privatizaciju u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.


Eto obecavali su 1000 evra a narod ce dobiti mesto 1000 evra 1000 dinara. Lopovi i prevaranti.
[ CTS @ 26.11.2009. 10:22 ] @
Citat:
Aman, bre, verovatno neće biti 1000 evra, ali ovde nekom nije jasno da su ovih 1600 dinara tek početak i da će ljudi dobiti više posle privatizacije ostalih preduzeća. Dakle, niko nije ,,promašio u proceni izmedju 50 i 100 puta''.


ja ne mogu da verujem da jos ima veverica koje veruju da ce ipak na kraju dobiti 1000 evra :)))))))))))))))))

I da je ovih 1000 i kusur dinarcica pocetak duge i lepe saradnje izmedju naroda i aktuelne vlade :)

ha ha ha
[ CTS @ 26.11.2009. 10:24 ] @
Citat:
Da, al' bilo je dosta i 'vernika' :)))

Ne radi se tu toliko o ciframa, vec o moralu politicara ;)


pa ima ih jos i dalje cak i na ovom forumu :)

Neki veruju da decu donose rode, neki veruju u deda mraza, a neko veruje Tadicu i Dinkicu :))))

Drugo ovo nije jedino obecanje za koje su gradjani prevareni. Setmo se takodje da su imali i obecanje o 500.000 novih radnih mesta koje se volsebno vremenom transformisalo u 500.000 novih otkaza.

evo ovaj jedan srecan sto ce moci da kupi za 1000 dinara 42 piva . Strasno :))))

Neki se stvarno prodaju na izborima - za gajbu piva....
[ CTS @ 26.11.2009. 10:34 ] @

Velja Ilić: Podela besplatnih akcija je prodavanje magle
29.02.2008. - 23:10

KAPITALNO - Ministar za infrastrukturu Velimir Ilić izjavio je da se opšti napredak i zapošljavanje mogu ostvariti samo novim investicijama i velikim radom, ocenivši da je upis besplatnih akcija „prodavanje magle”.
Ilić je kao „prodavanje magle” i politički marketing pojedinaca ocenio tekući proces upisivanja akcija i obećanje da će svaki građanin koji dosad nije ostvario pravo na akcije dobiti po 1.000 evra.
- Naterali su ljude da stoje u dugim redovima pred poštama i bankama u nadi da će dobiti po tih 1.000 evra. Tvrdim da od toga neće biti ništa. Srbija nikada za tu svrhu neće moći da obezbedi oko četiri milijarde evra - rekao je Ilić.
Stranka G17 plus ocenila je da je Ilićeva izjava neodgovorna i saopštila da će građani Srbije dobiti besplatne akcije jer im je to zagarantovano zakonom.


[ DaliborP @ 26.11.2009. 10:40 ] @
Sta predlazes da uradimo povodom ove pljacke i zamajavanja postenog sveta? Imas neki predlog, ideju?
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2009. 10:42 ] @
Ja uopste ne znam oko cega se ovde dize tolika frka...

Sto se samih akcija tice - to je definitivno poklon - neko ne radi nista, i dobije nesto - sve i da je to nesto vredno 1000 din, opet je bolje nego 0. Kome smeta, moze uvek da se odrekne tih akcija u necije ime - ili da jednostavno ne pokupi te akcije.

Drugi problem su lazna predizborna obecanja, dakle - odredjene politicke stranke su koristile tu pricu o "1000 EUR" kako bi nabile svoj rejting - to je vec ozbiljan problem, ali u Srbiji sve politicke stranke lazu k'o psi, i politicarima se uopste ne uzima za zlo ako nesto slazu - stavise, to se nekako i ocekuje, ljudi valjda vole da ih neko laze - ako je to sto prica dobro :)

E to je veci problem... ali, ako ljudi vole, sto da ne :)
[ budjavlebac @ 26.11.2009. 11:28 ] @
Citat:
DaliborP: Sta predlazes da uradimo povodom ove pljacke i zamajavanja postenog sveta? Imas neki predlog, ideju?


Verovatno nema nikakvu. Deluje kao neko ko samo ,,prdi'' po forumima i širi dezinformacije :-(
[ CTS @ 26.11.2009. 11:36 ] @
Citat:
Verovatno nema nikakvu. Deluje kao neko ko samo ,,prdi'' po forumima i širi dezinformacije :-(


za pocetak predlozio bih da se takvima kao ti oduzme pravo glasa , jer je ocigledno da si politicki neuracunljiv i nesposoban da donosis odluke za sopstveu bolju buducnost kao i buducnost ove drzave i njenih gradjana

A u drugoj fazi , bi ove skotove na vlasti sve potrpao u prdekanu na 40 godina robije zbog razlicitih krivicnih dela a izmedju ostalog i krivicnog dela organizovanog kriminala, namernog unistavanja drzave Srbije , pronevere drzavnog novca i zemljista(slucaj Luka Beograd gde je Miskovicu vlast poklonila zemljiste vredno skoro 2 milijarde evra), stvaranja monopola u razlicitih privrednim delatnostima i mnogo drugih kriminalnih dela - 40 godina robije za komplentu politicku lopovsku kamarilu je po meni apsolutni minimum. Ako nista drugo, ovi sto bi dosli posle njih vise ne bi smeli tako da rade jer bi znali sta ih ceka.

[Ovu poruku je menjao CTS dana 26.11.2009. u 12:48 GMT+1]
[ budjavlebac @ 26.11.2009. 11:52 ] @
Citat:
CTS: za pocetak predlozio bih da se takvima kao ti oduzme pravo glasa , jer je ocigledno da si politicki neuracunljiv i nesposoban da donosis odluke za sopstveu bolju buducnost kao i buducnost ove drzave i njenih gradjana


Pa, si rešio da me ,,prosvetliš'' tvojim ombanama. Ako išta ne volim, to su oni što se protiv laži bore lažima i na glupost uzvraćaju još većom budalaštinom. Mada, tebi to očigledno nije baš jasno.
Ajde, ako nije tajna, kojoj političkoj opciji pripadaš (socijalista, komunista ili neonacista)?
[ DaliborP @ 26.11.2009. 11:57 ] @
Citat:
CTS:A u drugoj fazi , bi ove skotove na vlasti sve potrpao u prdekanu na 40 godina robije zbog razlicitih krivicnih dela a izmedju ostalog i krivicnog dela organizovanog kriminala, namernog unistavanja drzave Srbije , pronevere drzavnog novca i zemljista(slucaj Luka Beograd gde je Miskovicu vlast poklonila zemljiste vredno skoro 2 milijarde evra), stvaranja monopola u razlicitih privrednim delatnostima i mnogo drugih kriminalnih dela - 40 godina robije za komplentu politicku lopovsku kamarilu je po meni apsolutni minimum. Ako nista drugo, ovi sto bi dosli posle njih vise ne bi smeli tako da rade jer bi znali sta ih ceka.

Kako bi to izveo? Evo, predstavi nacin promene, revolucija, izbori, sta god. Kako si zamislio da stavis te ljude u zatvor, na koji nacin?
[ boccio @ 26.11.2009. 12:22 ] @
^ Verovatno na isti nacin kao "cetres'pete". Puskom bi ih oterao u zatvor, i onda bi on raspolagao zemljistem vrednim dve milijarde evra :)
[ Kovacevic Vladimir @ 26.11.2009. 12:56 ] @
Javili se ovi moji muzikanti.
Oni već počeli da piju pivo "na crtu". Isplata...kad legnu pare

Kažu...nemojte nikoga hapsiti, ko će onda da nam uplati

A moje pitanje: ovi što bi puškama...jel' oni to iz hobija ili su profi?
Ako su hobisti, neka nađu neki lepši...
Ako su profi...cenzura

Pozdrav
[ DaliborP @ 26.11.2009. 13:08 ] @
Citat:
boccio: ^ Verovatno na isti nacin kao "cetres'pete". Puskom bi ih oterao u zatvor, i onda bi on raspolagao zemljistem vrednim dve milijarde evra :)

Izgleda da mu ne odgovara pitanje cim ga nema. Dobro mu je dok kritikuje ali cim treba nesto da se poduzme e paaaaa onda i nema bas ideju, mada ima dobre parole :)
[ CTS @ 26.11.2009. 13:39 ] @
da bi se ova bagra sa vlasti pohapsila dovoljno ce biti da pravosudje pocne da primenjuje zakone i da policija radi svoj posao.

znaci nikakve revolucionarne metode , vec demokratsko-legalisticke.

sta vi mislite da su lopovi sa vlasti sakrili sve tragove svojih lopovluka? kako da ne.
[ DaliborP @ 26.11.2009. 13:47 ] @
I, sta ces ti da uradis povodom toga? Kako da se pokrenu te promene?
[ miroslavL @ 26.11.2009. 13:54 ] @
Manite se tih glupih pitanja... @CTS - potpisujem sve što si rekao!
[ DaliborP @ 26.11.2009. 13:55 ] @
Znaci bitno je reci, ne uraditi. To je poenta. Covek nas samo obavestava.
[ miroslavL @ 26.11.2009. 14:02 ] @
Ne obaveštava on 'nas' - to je sušta realnost, a ako neko hoće da beži od istine to je druga stvar ;)

Evo mogu i ja i svi sa pitanjima da odgovaramo - daj nam neke argumente koji potkrepljuju to što si rekao?
[ DaliborP @ 26.11.2009. 14:06 ] @
Citat:
miroslavL:
Evo mogu i ja i svi sa pitanjima da odgovaramo - daj nam neke argumente koji potkrepljuju to što si rekao?

A sta sam ja to rekao na ovoj temi :)
Covek se zali, svi se slazemo sa njim, samo od price nema nikakve koristi. Kad ga pitam sta predlaze, on kaze da strpa sve u zatvor, ali nema nikakvu ideju kako da to uradi. Jako konstruktivno, kao i tvoje "slaganje" sa njim ;)
[ CTS @ 26.11.2009. 14:15 ] @
pa ja sam ti rkeao kako se to radi

- skines aktuelne lopove sa vlasti
- dekriminalizujes pravosudje i policiju i das im odresene ruke da rade svoj posao

sada trenutno je to nemoguce , jer je ne postoji tuzilac u srbiji spreman da podigne optuznicu zbog nekog kriminala vlasti, ili sudiju da ih osudi .

jednostavno u ovom trenutku kod nas pravosudje nije nezavisno i to zna svako.

a bice tek kada ovi izgube vlast vise nece moci da uzivaju politicku zastitu.
[ Srđan Pavlović @ 26.11.2009. 14:18 ] @
Ok, slazemo se, a politicke teme stavljamo pod kljuc.