[ CTS @ 26.11.2009. 11:27 ] @
Citam sad da vlada Srbije najavljuje novo poskupljenje struje od 10% , u prvoj fazi, od nove godine koje ce dici cenu kilovatsata struje na 17 evro centi u crvenoj zoni.

I ne budem lenj i potrazim cene struje po kilovatcasu u glavnim evropskim zemljama i ima sta da vidim.

Srbija u ovom trenutku spada u zemlje sa najskupljom strujom u Evropi.

http://www.e-control.at/portal...ctToItem?pMasterthingId=127336

Najjeftiniju struju po kilovatu imaju Grci i Finci 11 evrocenti, pa zatim Francuzi 12 evrocenti, pa SVEDSKA I ENGLESKA(!!!!!!!!!!) 13 evrocenti, pa zatim Spanija i Portugal 15 evrocenti pa zatim Italija 16 evro centi. Od nas skuplju struju imaju u Evropi samo Nemacka, Austrija, Luksemburg i Danska!!!!!!!!!!!!!!!!

U Srbiji nikad nije bilo teze ziveti nego danas. Prosecna plata 20.000 dinara , a cene struje, benzina, hrane vece nego u vecem delu Evropske Unije.

Katastrofa. Ja ne znam kako ovi ljudi sto zaradjuju tih 20.000 dinara prezivljavaju. Sigurno gladuju sto me i ne cudi jer sam procitao studiju UNESCO-a koja kaze da u Srbiji ima najmanje 700.000 gladnih.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.11.2009. 11:30 ] @
novinari nikada ne kažu "cena struje", nego "cena strue"..to znam još od 90-ih.

EPS, kao Telekom treba što pre rasturiti da država nigde nema monopol.

Da se tako izrazim jebala ih struja.

Valjda je državi interes da više trošim i da država kao vlasnik EPS zaradi više.Ili uvode restrikcije da bi izvozili struju.
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2009. 11:36 ] @
@CTS,

I, sta kaze Velja Ilic... kako da se resi taj problem? Rakijom?
[ CTS @ 26.11.2009. 11:49 ] @
Kakve veze ima on sa ovom temom?

Jel tebi prihvatljivo da Srbija , zemlja sa najnizim platama prosecnim u Evropi ima medju najskupljim cene struje, benzina i hrane u Evropi?

Meni vidis nije.

Meni je logicno da se sve odredjuje prema primanjima a ne suprotno. Samim tim logicno mi je ako vec imamo najnize plate u Evropi ili medju najnizim da takodje imamo i medju najnizim cene struje, hrane, benzina, komunalija i slicno.

Pa da je ovde ista valjalo i da ova zemlja nije sistematski upropastena, prvi ti ne bi nikad zbrisao u Nemacku nego bi ostao ovde. Zar ne ?
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2009. 11:53 ] @
Tvoja debela lobanja nikako ne kapira razliku izmedju "zbrisati" (to je ako bezis od necega) i raditi tamo gde te najvise placaju (to je ono ako mozes da biras pa biras ono to ti najvise odgovara), pitam se zasto :-)

Drugo, prestani postovati beskonacne poruke iskljucivo politicke sadrzine u kojima ocigledno nemas nikakve konstruktivne predloge vec je cilj samo da raspirujes flame - yep, svi kapiramo da je u Srbiji lose - ne moras da konstatujes ocigledno bez ikakve zelje za necim konstruktivnim.

Ovo je poslednja opomena - inace ce ti i ovaj nalog biti blacklistovan, kao i N naloga do sad. Ono, svako moze da ode na sajtove Kurira, Press-a i sl.. ako zeli da cita to sto pises.
[ CTS @ 26.11.2009. 11:55 ] @
gde ti vidis u temi o ceni struje u srbiji i evropi - politiku?

ovo je duboko socijalna zivotna tema koja spada u nasu dnevnu i drustvenu svakodnevicu.

pa da si totalno apolitican uticaj poskupljenja struje na sopstveni zivot i standard ne mozes izbeci.

ja ovde ucestvujem kao diskutant na forumu na kojem se raspravlja o svakodnevnim zivotnim temama u Srbiji. Nikog ne vredjam - a nije demokratski i kulturno da me proganjas zbog toga sto smo neistomisljenici.

Moja tema je takva. Sad sto se tebi ista ne svidja, ili sto nemas argumente da mi se supropstavis u diskusiji, a imas zelju - tu bas ja nesto ne mogu da ti pomognem.

[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2009. 11:55 ] @
OK, Srbija ima skupu struju u odnosu na zivotni standard.

I, sta sad? Sta ti tacno tu predlazes? Kako to resiti?
[ CTS @ 26.11.2009. 12:01 ] @
pa predlazem uvodjenje trzisne ekonomije u srbiju u pravom smislu te reci i eliminisanje burazerske ekonomije, smanjenje drzavne administracije sa 30.000 zaposlenih na 5.000 , kompjuterizaciju i automatizaciju drzavne uprave, detajkunizaciju i demonopolizaciju srbije - i sad dolazimo do kljucne tacke - ko to treba da sprovede. Ovi sad sto valdaju srbijom - ne zele i nemaju interesa da to urade, vec suprotno imaju interesa da ovakvo nakaradno i katastrofalno stanje potraje sto duze.

dacu ti primer - skoro sam uvozio neku robu , i boravio na carini gde sam zavrsavao papirologiju i sretnem jednog coveka ocajnog, koji je hteo da uveze 50.000 patika u srbiju. I ne moze. Znas zasto? Zato sto u ovoj drzavi JEDINO DELTA SPORT MOZE DA UVOZI PATIKE. I to su mu rekli otvoreno i zvanicno sluzbenici u spediciji , kaze rekli im carinici mi ne smemo to da carinimo takva nam je naredba iz Beograda.

I onda o kakvoj drzavi mi pricamo? Ovo nije drzava ovo je duboko kriminalizovana kvazidrzava u kojoj mafija ima svoju drzavu i vlast a narod u celoj toj prici sluzi samo za placanje poreza .

zato je prvi korak da bi moglo ovo sto ja predlazem da se sprovede jeste njihov odlazak sa vlasti. drugog resenja na zalost nema.



Zasto struja poskupljuje? Zato sto je ova vlast stvorila najglomazniji birokratski aparat u evropi , koji se do sada finansirao rasprodajom drzavne imovine i kreditima, i posto vise nema sta da se proda a kredit vise skoro niko nece da nam da , sledeci korak im jeste dizanje cena koje kontrolise vlada srbije u nebo i pljacka svih gradjana ove drzave da bi se napunile njihove debele parazitske budzetske zadnjice.

I tako ova vlast meni koji nisam na budzetu i koji donosim svez kapital u ovu zemlju, izvozom sopstvenog znanja i usluga a uvozom svezih deviza, navlaci omcu oko vrata i ruku u dzep da bi meni otela moj posteno zaradjen novac, i dala nekom tamo budzetskom parazitu koji je clan neke vladajuce stranke i ciji se posao sastoji u dolasku i odlasku na posao i igranju tetrisa, minesweapera i pasijansa na radnom mestu + resavanju ukrstenica.

Jednostavno privreda u Srbiji je na samrti , 66.000 preduzeca je u blokadi od 100.000 registrovanih i oni mesto da popuste omcu smanje poreze i puste te firme da pokusaju da se vrate iz mrtvih i na taj nacin vrate privrednu aktivnost u zemlju, oni bukvalno ubijaju ekonomiju ove drzave dodatnim dizanjem poreza i cena osnovnih energenata kao sto su struja i benzin.

Resenje je naravno odpustiti 25.000 prekobrojnih u administraciji, a ne dici poreze narodu i privredi sto ce dovesti do toga da jos najmanje 200.000 ljudi u realnom sektoru privrede ostane bez posla.

Resenje je struktuirati srbiju kao recimo Irsku, zemlju veoma niskih poreza, niskih cena energenata i jednostavne administracije - da bi na taj nacin motivisao strane investitore da ulazu u Srbiju i tako otvaraju nova radna mesta.

Ali ovi sto vladaju nasom zemljom - to ne zele vec rade sve suprotno od toga. Teraju nas u totalnu propast.
[ Java Beograd @ 26.11.2009. 12:04 ] @
Hm ...
Nije da branim lopove i neradnike, navikle da sisaju nograničenu sisu državnog monopola, ali ...

Za poređenje si uzeo skupu tarifu, najskuplje, crvene, zone. Ipak, činjenica je da prosečno domaćinstvo (ako se ne greje na struju), najčešće ostvari potrošnju unutar plave zone. Takođe, ne mali deo ode i na jeftinu tarifu, a takođe, prvih 350 kWh se plati po izuzetno povoljnoj zelenoj tarifi.

Moj primer, avgust 2009.
Utrošeno ukupno 650 kWh. Odnos skupe i jeftine je oko 2:1 (dve trećine skupe struje i jedna trećina jeftine). Ukupno platio (i taksa, i snaga i porez, ali ne i TV) oko 3.000,00 din. Neka je EUR bio 93 to izađe na oko 5 Euro centi po kilovat satu.

E sad, kad neko greje 200 m2 na struju, ali pri tome ne TA pećima i nema akumulator toplote, onda veliki procenat zaista ode na crvenu zonu, skupu tarifu.
[ CTS @ 26.11.2009. 12:18 ] @
Tacno je da vecina domacinstava nije u crvenoj zoni, ali je takodje tacno da je ogromna vecina firmi u toj zoni .

Drugo u svakoj normalnoj zemlji, onaj ko trosi vise placa manje samo je u Srbiji zlocin trositi vise.

Kako da ocekujes da neko pokrene ovde industrijsku ili poljoprivrednu proizvodnju , ako imas ovoliko visoke cene energenata pre svega struje i nafte??

Primera radi ja hocu da investiram u proizvodnju povrca i cveca u plastenicima, i kako ja da ne budem u crvenoj zoni????

Recimo mi uvozimo svake godine paradajz i krastavac iz plastenika iz Grcke mesto da to proizvodimo sami?

Ali u Grckoj 11 evrocenti struja a u Srbiji 17 evrocenti, plastenici se greju na struju i samim tim nemoguce je da ti proizvodis jeftinije od Grka, i zato nasa poljoprivreda zamire i propada a drugi se sire i napreduju.

Ovo sto radi ova vlast , ovakvu ekonomsku politiku, ovo bi ja radio isto ovako da me neko postavi za predsednika Albanije recimo.

Ovo sto oni rade moze da radi samo totalni neprijatelj.
[ Horvat @ 26.11.2009. 12:33 ] @
zar nije drugacija tarifa struje [kao i vode] za fabrike i to ,u odnosu na domacinstva?
Citat:
CTS: dacu ti primer - skoro sam uvozio neku robu , i boravio na carini gde sam zavrsavao papirologiju i sretnem jednog coveka ocajnog, koji je hteo da uveze 50.000 patika u srbiju. I ne moze. Znas zasto? Zato sto u ovoj drzavi JEDINO DELTA SPORT MOZE DA UVOZI PATIKE. I to su mu rekli otvoreno i zvanicno sluzbenici u spediciji , kaze rekli im carinici mi ne smemo to da carinimo takva nam je naredba iz Beograda.


sa el. instalacija i opreme ti presao na patike? mora da lose ide gradnja na kosovu onih trospratnica u svakom selu,kad moras patike da uvozis

koliko znam,samo nike uvozi delta...

i nego,jesi ti ove cene uzeo za crvenu [najskuplju] zonu i u finskoj,grckoj i ostalima,ili samo u srbiji?
[btw,ne kazem da je jeftina struja kod nas,daleko od toga,i vec mi pun k njihovog poskupljivanja]
[ etjen @ 26.11.2009. 12:42 ] @
ja bih dodao da kod nas veliki potrošači uopšte i ne plaćaju struju, tako da smo baš raj za potencijalne fabrike. Samo se treba dogovoriti sa pravim ljudima i eto ))
Beše ono priča da je TE Obrenovac imala neki gigantski dug za struju...?
[ Horvat @ 26.11.2009. 12:46 ] @
i da daju povlastice onima sto imaju dugove od par stotina hiljada dinara ,a ne iskljucuju ih [bile to fabrike ili domacinstva]
al to malko juznije ;)
[ hexter @ 26.11.2009. 12:53 ] @
Citat:
CTS: Tacno je da vecina domacinstava nije u crvenoj zoni, ali je takodje tacno da je ogromna vecina firmi u toj zoni .

Drugo u svakoj normalnoj zemlji, onaj ko trosi vise placa manje samo je u Srbiji zlocin trositi vise.

Kako da ocekujes da neko pokrene ovde industrijsku ili poljoprivrednu proizvodnju , ako imas ovoliko visoke cene energenata pre svega struje i nafte??

Primera radi ja hocu da investiram u proizvodnju povrca i cveca u plastenicima, i kako ja da ne budem u crvenoj zoni????

Recimo mi uvozimo svake godine paradajz i krastavac iz plastenika iz Grcke mesto da to proizvodimo sami?

Ali u Grckoj 11 evrocenti struja a u Srbiji 17 evrocenti, plastenici se greju na struju i samim tim nemoguce je da ti proizvodis jeftinije od Grka, i zato nasa poljoprivreda zamire i propada a drugi se sire i napreduju.

Ovo sto radi ova vlast , ovakvu ekonomsku politiku, ovo bi ja radio isto ovako da me neko postavi za predsednika Albanije recimo.

Ovo sto oni rade moze da radi samo totalni neprijatelj.


Ne opravdavam svako_malo poskupljenja kada troškovi (npr plate) realno ili stagniraju ili padaju.
Međutim realno gledano političari nije da nisu krivi ali su za sve najmanje krivi. Oni rade onako
kako im je dopušteno. A dopušteno im je sve dok ljudi iščekuju utopiju: da će malo raditi (garantovano i forever), dobiti odlične plate i plaćati male troškove.
I određena količina aktivnih političara podgreva takva očekivanja jer su oni (političari) baš zahvaljujući takvoj grupi ljudi postigli takve uslove (malo rade, dosta primaju, mali troškovi).
Narod bi trebao da očekuje ne da padaju cene već da se radi na tome da cene i kada porastu budu niske za stanovništvo.
Drugim rečima ne treba kapitalan politički uspeh da bude što je hleb 35 dinara, već bi normalno bilo da je normalan politički uspeh to da hleb bude 120 dinara i da stanovništvu to ne bude kapitalni trošak na mesečnom nivou.
Dokle god ljudi razmišljaju sebično nema napretka i oni koji nas vode mogu da rade šta hoće.

Pojedinačni stanovnik ove države mora da shvati da JEDINO održivo može da mu bude dobro ako je SVIMA dobro i samo radom za opšte dobro čini i sebi napredak. I to odgovorno u svakom pogledu: opštoj kulturi, saobraćaju, međusobnim odnosima, odnosu prema poslu, osnosu prema okolini itd.
Sve drugo vodi u sitne, trenutne lične koristi koje kratko traju. Okreni obrni, onako nam je kako se brinemo o drugima oko sebe.....
[ Isak666 @ 26.11.2009. 12:54 ] @
Nemam pojma za struju, ali sam negde video da je neko izvukao cene benzina za Evropu, mislim, i kao u Srbiji najskuplji.

U toj tabeli je stojalo da je cena benzina u DE oko 90 centi, sto nema veze sa zivotom. Cena je oko 1,30 - 1,40 eura.




Cisto kazem da se te tabele provere, pre iznosenja. Mozda je i tako, ali mozda i nije.
Da je skupo naspram plata u Sorabiji - skupo je i da nema izbora od koga ces uzeti struju - nema.
[ Java Beograd @ 26.11.2009. 13:13 ] @
Citat:
Isak666: Nemam pojma za struju, ali sam negde video da je neko izvukao cene benzina za Evropu, mislim, i kao u Srbiji najskuplji. U toj tabeli je stojalo da je cena benzina u DE oko 90 centi, sto nema veze sa zivotom. Cena je oko 1,30 - 1,40 eura.


Kao i ona tabela sa brojem taksista u Beogradu. :)

Ma volimo mi da smo "naj".
[ CTS @ 26.11.2009. 13:42 ] @
jao kako su smesni ovi sto navode kao kontraargument na konstataciju da je struja u srbiji preskupa - da velike firme ne placaju uopste struju.

tacno ne placaju ali samo neke drzavne firme ciji su direktori firmi kadrovi vladajucih stranaka. privatne placaju sve od reda. zato smo i nekonkurentni u bilo cemu - jer imamo ogromnu korumpiranu vlast , najvece poreze u evropi, najskuplju struju i benzin/naftu gledano prema prihodima u evropi.

i voleo bi da mi neko od lokalnih forumskih advokata najgore vlasti svih vremena u srbiji mi objasni kako tumace cinjenicu da struja u jednoj engleskoj i svedskoj jeftinija nego u srbiji ?

bez namere da politizujem temu, pominjanje vlasti je neizbezno sobzirom da vlada srbije odredjuje cenu struje u nasoj zemlji a ne sama elektroprivreda.
[ CTS @ 26.11.2009. 13:46 ] @
Citat:
Nemam pojma za struju, ali sam negde video da je neko izvukao cene benzina za Evropu, mislim, i kao u Srbiji najskuplji.

U toj tabeli je stojalo da je cena benzina u DE oko 90 centi, sto nema veze sa zivotom. Cena je oko 1,30 - 1,40 eura.




Cisto kazem da se te tabele provere, pre iznosenja. Mozda je i tako, ali mozda i nije.
Da je skupo naspram plata u Sorabiji - skupo je i da nema izbora od koga ces uzeti struju - nema.


samo sto vi sa tom cenom goriva imate jedno 50 autoputeva u zemlji , a mi sa ovom nasom cenom goriva imamo jedan jedini napravljen jos u doba komunizma pre vise od 50 godina.

placao bi i ja 1.4 ako treba a da imam 50 autoputeva kao vi.
[ CTS @ 26.11.2009. 14:24 ] @
Citat:
Direktor EPS-a Dragomir Marković tada je rekao da bi cena električne energije trebalo da bude povećana za 30 odsto kako bi proizvodnja bila rentabilna, međutim, kako je rečeno, neće biti zahtevan toliki procenat poskupljenja.


direktor EPS-a nisani poskupljenje od 30% sto znaci da ce kad se to realizuje jedino Danska u Evropi imati skuplju struju od nas - a da ce nam struja biti skuplja nego u Luksemburgu i Nemackoj.
[ fanfon @ 26.11.2009. 14:36 ] @
Kod nas drzava uzima tamo gde su najtezi nacini da gradjani ne plate: struja, voda, telefon. tv pretplata...
[ NicholasMetropolis @ 26.11.2009. 14:37 ] @
Citat:
CTS:
Citam sad da vlada Srbije najavljuje novo poskupljenje struje od 10% , u prvoj fazi, od nove godine koje ce dici cenu kilovatsata struje na 17 evro centi u crvenoj zoni.

I ne budem lenj i potrazim cene struje po kilovatcasu u glavnim evropskim zemljama i ima sta da vidim.

Srbija u ovom trenutku spada u zemlje sa najskupljom strujom u Evropi.

http://www.e-control.at/portal...ctToItem?pMasterthingId=127336

Najjeftiniju struju po kilovatu imaju Grci i Finci 11 evrocenti, pa zatim Francuzi 12 evrocenti, pa SVEDSKA I ENGLESKA(!!!!!!!!!!) 13 evrocenti, pa zatim Spanija i Portugal 15 evrocenti pa zatim Italija 16 evro centi. Od nas skuplju struju imaju u Evropi samo Nemacka, Austrija, Luksemburg i Danska!!!!!!!!!!!!!!!!

U Srbiji nikad nije bilo teze ziveti nego danas. Prosecna plata 20.000 dinara , a cene struje, benzina, hrane vece nego u vecem delu Evropske Unije.

Katastrofa. Ja ne znam kako ovi ljudi sto zaradjuju tih 20.000 dinara prezivljavaju. Sigurno gladuju sto me i ne cudi jer sam procitao studiju UNESCO-a koja kaze da u Srbiji ima najmanje 700.000 gladnih.



Obožavam ovakve stavove formirane na osnovu površnog čitanja od 10 sekundi. Ne možeš da gledaš cenu crvene zone i na taj način da zaključiš da je cena struje u Srbiji najskuplja u Evropi. Moraš da pogledaš celu tarifnu politiku. Ne kažem da struja u Srbiji nije skupa, pogotovu za domaći standard i kada se uzme u obzir neefikasnost EPS-a, ali energija je vrlo ozbiljno pitanje.



Citat:
CTS: Drugo u svakoj normalnoj zemlji, onaj ko trosi vise placa manje samo je u Srbiji zlocin trositi vise.


Wow, kakav biser. Struja, i energija generalno, nije nešto zašta dobijaš kupone za popust u supermarketu. Energija ne raste na drvetu i mora racionalno da se troši, a ne da se takvim genijalnim idejama stimuliše potrošnja.
[ glackop @ 26.11.2009. 14:41 ] @
Niko se ne buni vide da mogu,zato je kako je!
[ CTS @ 26.11.2009. 14:46 ] @
Citat:
Obožavam ovakve stavove formirane na osnovu površnog čitanja od 10 sekundi. Ne možeš da gledaš cenu crvene zone i na taj način da zaključiš da je cena struje u Srbiji najskuplja u Evropi. Moraš da pogledaš celu tarifnu politiku. Ne kažem da struja u Srbiji nije skupa, pogotovu za domaći standard i kada se uzme u obzir neefikasnost EPS-a, ali energija je vrlo ozbiljno pitanje.


naravno da mogu da gledam. samo u srbiji postoji tzv blok tarifa to nigde u evropi ne postoji kao sto ne postoje nekakve imaginarne jedinice zvane angazovana snaga i slicno.

trece sve vece firme u privredi i industriji su u tzv crvenoj zoni sto znaci da je to merodavna tarifa za sve koji hoce da posluju u srbiji i bave se nekim ozbiljnijim poslom od drzanja trafike i butika.

evo korisnik glackop ima neku proizvodnju tj firmu za proizvodnju masina za obradu drveta. e zamisli koliko trosi struje jedna strugara? i kako da ta strugara posluje profitablno kad placa struju skoro najvise u evropi, u zemlji gde je platezna moc stanovnistva najmanja ? ne znam na kojem nivou pomenuti posluje , al sumnjam da isti moze da izbegne ulazak u crvenu tarifu , jer sve vece masine trose struju . 1600 kilovata mesecno za svaku firmu je - nista.

sto se tice tvoje druge konstatacije - u svim normalnim i USPESNIM drzavama vlast stimulise potrosnju a ne ogranicava je, jer sa vecom potrosnjom raste proizvodnja, raste prodaja , samim tim rastu prihodi drzave od PDV-a kao i zaposlenost stanovnistva, jer firme sa povecanom potrosnjom zaposljavaju vise radnika a sa smanjenom potrosnjom ih - odpustaju.


ocigledno da ti je znanje iz ekonomije - nikakvo.
[ NicholasMetropolis @ 26.11.2009. 14:52 ] @
Stoji da su cene struje za industrijske proizvođače velike u Srbiji, ali za domaćinstva nisu, uzimajući u obzir potrošnju, učešće el. energije u ukupnoj potrošnji koje je veoma veliko zbog nepostojanja gasne infrastrukture, i neracionalnu potrošnju.
[ CTS @ 26.11.2009. 14:56 ] @
cene za domacistva su takodje izuzetno previsoke ako ih stavis u ravan sa prihodima.

[ Srđan Pavlović @ 26.11.2009. 14:58 ] @
Ma cene evropske, jos samo da i plate budu takve :)
[ CTS @ 26.11.2009. 14:59 ] @
pa 10 godina cekamo da plate postanu evropske - a kako stvari stoje - necemo ni docekati.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.11.2009. 15:21 ] @
Mene ovde baš nervira što vi blebetanja o raznim pojedincima u politici zovete politikom. Vi u startu grešite u vezi toga šta je politika.
[ NicholasMetropolis @ 26.11.2009. 15:41 ] @
Citat:
CTS: cene za domacistva su takodje izuzetno previsoke ako ih stavis u ravan sa prihodima.


Energija ima egzaktnu cenu koja ne zavisi od prihoda. Ona košta koliko košta, bez obzira da li ti možeš da je platiš ili ne.
[ component @ 26.11.2009. 16:36 ] @
Citat:
CTS: pa 10 godina cekamo da plate postanu evropske - a kako stvari stoje - necemo ni docekati.

Ne vredi ti da čekaš. Moraš sam da zaradiš evropsku platu.

Citat:
NicholasMetropolis: Energija ima egzaktnu cenu koja ne zavisi od prihoda. Ona košta koliko košta, bez obzira da li ti možeš da je platiš ili ne.

Sa ovim se potpuno slažem.


Nego, da li je iko razmišljao o tome da ugradi solarne panele ili solarne kolektore, kako bi koliko-toliko smanjio zavisnost od mrskih nam monopolista? Lako je pričati "hoću puno da trošim, a malo da plaćam"... I tata bi sine.
[ Horvat @ 26.11.2009. 17:31 ] @
hahaha,da,da,samo drzavna preduzeca ne placaju struju,how yes nooooo

i ti uporno poredis crvenu tarifu i tarifu za fabrike a napominjes prosecnu platu od 20 kila...fabrike nemaju "prosecnu platu"...
Citat:
component
Nego, da li je iko razmišljao o tome da ugradi solarne panele ili solarne kolektore, kako bi koliko-toliko smanjio zavisnost od mrskih nam monopolista? Lako je pričati "hoću puno da trošim, a malo da plaćam"... I tata bi sine.


proizvodnja elektricne energije za sopstvene potrebe je jos "problematicna" u ovoj drzavi... [osim ako u blizoj proslosti nisu promenili zakon]
tako da,ako to uradis,drzi jezik za zubima inace ce ti stici racun od elektrodistribucije [ma kako weird zvucalo]

[ Isak666 @ 26.11.2009. 17:46 ] @
Citat:
Horvat

proizvodnja elektricne energije za sopstvene potrebe je jos "problematicna" u ovoj drzavi... [osim ako u blizoj proslosti nisu promenili zakon]
tako da,ako to uradis,drzi jezik za zubima inace ce ti stici racun od elektrodistribucije [ma kako weird zvucalo]


Ovo i mene interesuje.
Preciznije solarne ploce i kako je to reseno u Srbiji, posto sam nacuo tu glupost oko zabrane ili slicno na vlastiti izvor energije.
[ Ivan Dimkovic @ 26.11.2009. 18:32 ] @
WTF? Kako neko moze da ti zabrani da proizvodis struju na svom privatnom posedu??
[ Horvat @ 26.11.2009. 18:42 ] @
problematika je najveca kada "proizvodjac" hoce da se prikljuci u mrezu i onda [je li ,zbog drugacije faze i tako toga] moze vrlo lako da napravi veeelikeee pizdarije u elektrodistribuciji

to "nije" problem,ali meni nije jasno sto ne smes za svoje potrebe [da se ne prikljucujes na ed i da ne "prodajes" visak,odnosno kupujes manjak struje] da pravis minielektranu,a da te pri tome ne rebnu

e sad detalje [potpuno proverene] nemam,a mrzi me sada da trazim,verovatno ima tu nekih "insajdera" iz elektrovojvodine pa da kazu rec dve o ovoj problematici

[ovo nema nikakve veze sa solarnim grijanjem da se neko ne zbuni]

edit:ontopic
Citat:
1. KO ODLUČUJE O CENI ELEKTRIČNE ENERGIJE ?

Cene električne energije predlaže Elektroprivreda Srbije. Agencija za energetiku Republike Srbije daje mišljenje o predloženim cenama, a konačno ih odobrava Vlada Republike Srbije.
Elektroprivreda Srbije pravi predlog cenovnika na osnovu odgovarajućih metodologija, koje utvrđuje Agencija za energetiku, i tarifnih sistema, koje donosi Agencija, uz saglasnost Vlade. Agencija za energetiku proverava da li su ispravno primenjene metolodogije i tarifni sistemi, ocenjuje opravdanost troškova i daje mišljenje na predložene cene. Potom Upravni odbor Elektroprivrede Srbije usvaja cenovnik za prodaju električne energije, koji, zajedno sa mišljenjem Agencije, upućuje na saglasnost Vladi Srbije. Posle dobijanja saglasnosti, EPS primenjuje cenovnik.

izvor i jos pitanja/odgovora
[ BluesRocker @ 26.11.2009. 22:52 ] @
Grejanje na TA peći je još uvek najisplativije.
[ component @ 26.11.2009. 23:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: WTF? Kako neko moze da ti zabrani da proizvodis struju na svom privatnom posedu??


Mislim da ne odnosi na proizvodnju struje za svoje potrebe već za prodaju struje. Ni jedan zakon mi ne brani da postavim solarni panel na krov i da osvetljenje, TV, kompjuter i sitne potrošače snabdevam tom strujom. Ne smem da prebacim kabl kod komšije i da mu naplaćujem za to.
[ pajaja @ 27.11.2009. 00:51 ] @
Citat:
Prosečna cena električne energije ostvarena na konzumnom području Srbije 4,322 din/kWh

http://www.eps.rs/publikacije/...Godisnji%20izvestaj%202008.pdf
[ Java Beograd @ 27.11.2009. 08:03 ] @
Citat:
CTS ... samo u srbiji postoji tzv blok tarifa to nigde u evropi ne postoji kao sto ne postoje nekakve imaginarne jedinice zvane angazovana snaga i slicno

Oduvek me je zanimalo kako je u Evropi. Ajde budi ljubazan pa nam napiši kako je u svim Evropskim državama

Citat:
CTS ... trece sve vece firme u privredi i industriji su u tzv crvenoj zoni sto znaci da je to merodavna tarifa za sve koji hoce da posluju u srbiji i bave se nekim ozbiljnijim poslom od drzanja trafike i butika.

Dakle, znaš kako je svugde u Evropi, ali pojma nemaša kako je u Srbiji. Evo, ja ću da ti kažem: blok tarife (zelena, plava, crvena) postoje za domaćinstva, ali ne i za industriju. Za industriju ne postoji ni skupa - jeftina tarifa. Ali zato postoji merenje reaktivne snage. I još koješta drugo.