[ dragan_bg_88 @ 29.11.2009. 22:31 ] @
Imam sledeci problem,

uzeo sam neki P III racunar, 800MHz, 128MB RAM-a, i na njemu zelim da podignem server za skladistenje podataka za kucnu varijantu.
E sad, skinuo sam FreeNAS i instalirao ga, ali kad krene da ga boot-uje sa harda nakon istalacije izbaci poruku
Code:

FreeBSD/i386 boot
Default: 0:ad(0,a)/boot/kernel/kernel
boot: no /boot/kernel/kernel


trazio sam na netu i nasao sam da se BSD kernel nalazi na /boot/loader i probao sam da ukucam to isto ali ne desava se nista. Inace kad instaliram XP komp se sasvim normalno dize sa harda. Meni ovo deluje kao da je bootloader lose podesen ili tako nesto ali ne znam kako da mu pristupim da izmenim /boot/kernel/kernel u /boot/loader. Zamolio bih nekog da mi pomogne oko ovoga ko je malo upuceniji u ove stvari.

Unapred hvala.

Pozdrav,
Dragan.
[ bestragamuglava @ 30.11.2009. 15:34 ] @
Citat:
dragan_bg_88:
Code:

FreeBSD/i386 boot
Default: 0:ad(0,a)/boot/kernel/kernel
boot: no /boot/kernel/kernel



FreeNAS je mrtav. Ovih dana je objavljeno.

Tvoj MBR izgleda lose, kao da imas dve tabele jednu preko druge, ali ovo uz ogradu - ne koristim FreeBSD.

Pomoc ces najpre dobiti na bsdserbiadotorg, tamo ima nekoliko izvrsnih poznavalaca FreeBSD.
[ mmix @ 01.12.2009. 11:04 ] @
Pa ne bi reko da je mrtav, 0.7 je prilicno stabilan i tu je gde je samo development effort prelazi na debian based coreNAS. Ionako je freeNAS opensauce, naci ce se neko da nastavi fork za hard core ZFS zaljubljenike, meni se cini da ce coreNAS biti bolje resenje za sve ostale...
[ Dusan Marjanovic @ 01.12.2009. 13:33 ] @
ili recimo http://www.openfiler.com/community/download/ :)
[ bestragamuglava @ 02.12.2009. 02:13 ] @
Ne bih da ovo pretvaram u advocacy, ali umesto operativnog sistema sa
nativnom zfs podrskom, koji je razvijao i ovo
http://blogs.sun.com/bonwick/en_US/entry/zfs_dedup
dobili smo jos jedan linux distro. Doduse, skoro sam citao da je
debian postao prvi OS koji moze da radi na dva kernela - dodata mu je
podrska za FreeBSD kernel.

Ja licno ne vidim nijednu prednost prelaska ovakvog specijalizovanog
operativnog sistema na linux. Sta se dobija? Bolja podrska za graficku
karticu? Veci broj aplikacija koje rade istu stvar, usput potpuno
nepotrebnu fajl serveru? Sto hiljada neproverenih linija koda
sedmicno?

Meni se ovo ne svidja, ali ja nisam developper koji bi preuzeo
FreeBSD-based FreeNAS, kada je vec njegov roditelj odlucio da umesto
njega lansira Linux-based CoreNAS.

Nek' mu je sa srecom.
[ mmix @ 02.12.2009. 07:43 ] @
Citat:
bestragamuglava: Meni se ovo ne svidja, ali ja nisam developper koji bi preuzeo FreeBSD-based FreeNAS, kada je vec njegov roditelj odlucio da umesto njega lansira Linux-based CoreNAS.
Nek' mu je sa srecom.


Sto ne? Koja je razlika izmedju tvoje dobrovoljnosti da pustis freeNAS da odumre i recimo MS-ovog primoravanja da prekines upotrebu XPa (nije advocacy, samo poredim korisnicku percepciju). Ja koliko shvatam filozofiju OSS-a ovo je jedna od situacija u kojima OSS definitivno pobija proprietary software i nema veze sto se roditelj smorio i odustao, okupi istomisljenike i nastavite gde je on stao. Medjutim problem je ovde ono sto je volter naveo na forumu, freeNAS je radjen adhoc od pocetka i u njega je nagurana gomila funkcionalnosti i kao i kod svakog adhoc razvijanog sistema "troskovi" odrzavanja i mogucnost bagova rastu eksponencijalno sa povecanjem kompleksnosti i kad bi forkovao freeNAS preuzeo bi sve te rizike.
[ z@re @ 03.12.2009. 13:53 ] @
Citat:
dragan_bg_88: Imam sledeci problem,

uzeo sam neki P III racunar, 800MHz, 128MB RAM-a, i na njemu zelim da podignem server za skladistenje podataka za kucnu varijantu.
E sad, skinuo sam FreeNAS i instalirao ga, ali kad krene da ga boot-uje sa harda nakon istalacije izbaci poruku
Code:

FreeBSD/i386 boot
Default: 0:ad(0,a)/boot/kernel/kernel
boot: no /boot/kernel/kernel


trazio sam na netu i nasao sam da se BSD kernel nalazi na /boot/loader i probao sam da ukucam to isto ali ne desava se nista. Inace kad instaliram XP komp se sasvim normalno dize sa harda. Meni ovo deluje kao da je bootloader lose podesen ili tako nesto ali ne znam kako da mu pristupim da izmenim /boot/kernel/kernel u /boot/loader. Zamolio bih nekog da mi pomogne oko ovoga ko je malo upuceniji u ove stvari.

Unapred hvala.

Pozdrav,
Dragan.


Ne, kernel i svi moduli se nalaze u /boot/kernel/, /boot/kernel/kernel je glavni kernel binary.

/boot/loader je BTX, third stage loader od BSDa, na kojem tebi i zapne cijeli boot proces. Izgleda da BTX ne moze naciljat kernel na boot slice-u. Koliko imas hard diskova, pretpostavljam da su ATA tipa, na kojem je instaliran BSD, napisi cijelu konfiguraciju pa cemo rjesit.

Ovo oko Debian + FreeBSD necu ni komentirat. Koji ce mi q'rac Debianov userland na BSDu? Vrlo je bitno za sistem jesu li mrezna podesenja u /etc/network/interfaces ili /etc/rc.conf ... ma daj. Osim toga, FreeBSD ima petnaest puta bolju hierarhiju userlanda, boot proces i konfiguracijske sheme.



[Ovu poruku je menjao z@re dana 03.12.2009. u 15:03 GMT+1]
[ dragan_bg_88 @ 24.04.2010. 12:07 ] @
Nisam se dugo mucio sa ovim problemom koji sam imao jer sam bio zauzet drugim stvarima, sad sam opet pokusao nesto da uradim...

Konfiguracija je sledeca:

procesor je P3 na nekih 700MHz,
ima 256MB RAM-a,
HDD ATA 20GB...

hocu da probam da podignem ovaj NAS pa ako sve radi kako treba kupim neki veci HDD, verovatno i neki adapter za SATA posto na ova ploca ne podrzava SATA HDD...
[ z@re @ 27.04.2010. 01:23 ] @
Imas isti problem na toj masini?

Kako se meni cini iz tvog prvog posta, sta je kolega bestragamuglava primjetio, shebanu particijsku tabelu. Skini neki LiveCD sa alatima za particioniranje i izbrisi sve particije do sad. Ako i to ne radi, skini FreeSBIE, i sa njega pokreni naredbe fdisk ad0 i disklabel ad0, i prepisi nam output tih komandi ovdje.
[ cure126 @ 24.04.2012. 12:25 ] @
Da ne pokrecem novu temu, sad sam pokusao da instaliram freeNAS iz slicnih potreba, za lokalnim storidzom. I probao sam freeNAS 7. Imam athlon 3200+ sa 512mb rama SATA hard disk od 160gb... Instalacija pocne da se butuje sa cd-roma, dodje do welcome screen freeNAS menija kad me pita da li da se butuje na ovaj nacin, onaj nacin, podrazumevan nacin ili da se samo ributuje. Koji god da izaberem u sustini se ributuje i opet sve ispocetka. Samo izlistava neke parametre i dodje do poruke da ce se ributovati za 15s i to je to. Nikakva poruka ni o gresci ni nista. Ako izvadim cd (misleci da je on izmenio vec butloader pa da tako treba) regularno se digne windows i nista.

Sta bi mogao biti problem?