[ shpiki @ 29.11.2009. 23:55 ] @
mozda ce zvucati smesno, ali do sad nisam nikada fizicki koristio PIC16F887 (niti slican) pa mi nije jasno gde dovodim napajanje (+5v) a gde je "masa"?
zbunjuje me sto ima 2xVdd i 2xVss.
Unapred hvala!
[ sirmiumsm @ 30.11.2009. 01:14 ] @
Vdd je +5
Vss je 0

Mozes samo sa jedne strane da dovedes napajanje, ne moras obe. Trebalo bi da pise u datasheet-u.
To lako mozes da proveris multimetrom, stavis ga na continuity test(ne znam na srpskom), i dotaknes oba Vdd ili Vss pina, i ako ima kratak spoj, oni vode na isto mesto.
[ sokrad @ 30.11.2009. 21:56 ] @
Povezi svaki Vdd na +5 i svaki Vss na masu. Ipak je taj kontroler sa vise portova :)
[ macedo @ 01.12.2009. 08:36 ] @
U sushtini pri korishcenju microkontrolera pozeljno je da se pinovi nalaze na odredjenom potencijalu i da ne vise u vazduh. Radi toga se preporucuje povezivanje svih pinova.
[ shpiki @ 01.12.2009. 13:14 ] @
jasno mi je da moram da povezem "sve pinove" (ne moram sve, one sto ne koristim, dzaba da se ne cimam i sa PCB itd..)
ali me interesovalo da li moram (ili treba da) povezem oba Vdd i Vss ili je dovoljno 2 (i ako je ste koja 2) itd..
povezacu sve, nije problem, samo sam hteo da proverim..

Hvala na odgovorima. Pozdrav!
[ branko_g @ 01.12.2009. 13:41 ] @
Citat:
jasno mi je da moram da povezem "sve pinove" (ne moram sve, one sto ne koristim, dzaba da se ne cimam i sa PCB itd..)


Neiskorišćene pinove koje nigde nisi spojio je najbolje definisati kao izlaz i dati im neko definisano
stanje, najbolje logičku "0".
Razlog: Nakon reseta su svi pinovi definisani kao ulaz i mogu se nalaziti na nekom potencijalu između "0" i "1" gde
praktično provode oba tranzisitora u ulaznom Push-Pull spoju, što za posledicu ima veću potrošnju a i sve smetnje,
koje se rado "lepe" za tako plivajući ulaz vrlo visoke impedanse, se tako "uvode" u mikrokontroler.
[ Brelak @ 01.12.2009. 14:54 ] @
Povezivanjem oba Vdd-a na +5V i oba Vss-a na GND dobijas na stabilnosti i pouzdanosti sistema koji pravis.Ne stavlja se dzabe dupla masa ili kao u tvom slucaju i dupli + na odredjene cipove.
[ ADRENALIN @ 05.12.2009. 01:53 ] @
Povezujes oba Vss, i oba Vdd, i izmedju onih na levoj stavljas 100nF i isto tako sa desne strane.