[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.12.2003. 19:15 ] @
Preporucujem ovaj, sto zbog renomea koji firma ima kada su u pitanju SLR aparati, sto zbog cinjenice da sam isti kupio pre par dana i sto sam vise nego zadovoljan :)

Prvo sam se zagrejao za Sony P72 (koji su ubrzo prodali), pa onda za Canon A60, ali sam na kraju ipak uzeo 33WR :)

Cena A60 je 220-235€ (na divlje, ali i dalje sa garancijom od 1god), a 33WR je 250€.

Ono sto mi je zaista smetalo kod Canonovog modela nsu bila 2.0MP, nego nepostojanje makro moda, kao i ogranicenost duzine video klipova, dok ni kod Sonyja ni kod Pentaxa to nije slucan, vec su duzine klipova ogranicene pre svega kapacitetom kartice.

33WR koristi SD i MMC kartice (sto je ogromna predost, buduci da imam SL45i koji takodje koristi MMC), za razliku od Canona koji koristi CF i Sonyja, koji, nisam 100% siguran, koristi SD.
Blago razocaranje je bila brzina citanja i pisanja na MMC. SD je u proseku 2x brzi..sto moze da se vidi i po odnosu cena SDa i MMCa. Takodje sam primetio i seckanje filma snimljenog na MMC, dok je slican zapis bez probema reprodukovan sa SDa.

33wr ima 3.2MP, 2.8x opticki zum i 4x digitalni (ali ne znam da li digitalni trebalo i spominjati:) dok je kod konkuencije (koja je kod mene dolazila u obzir:) postojao 3x optcki, tako da i nije velika razlika.

33WR je za razliku od vecine drugih aparata vodootporan (ne, ne mislim na scooba diving), znaci otporan je na kisu, upadanje u vodu, prasinu, pesak, udarce (do neke mere)..nesto kao Siemens ME45 :)

Jos jedna od prednosti (kome to nesto znaci), dijagonala displeja kod vecine drugih aparata je 1.5", dok je kod 33WR ona 1.6", a vazno je napomenuti da ceo aparat pokrecu 2 standardne AA baterije. Preporuka je kao i za svaki digitalac nabaviti NiMH baterije (ja imam 4 od 1800mAh i 2 od 1600mAh), jer sam pre neku vece (u nedostatku napuljenih NiMH bat.) kupio obicne AA baterije, koje na opste zaprepascenje nisu imale dovoljno snage ni za 1min koriscenja aparata (ko zna koliko su se kiselile u trafici..)

Ono prema cemu sam bio skeptik kada su u pitanju digitalni fotoaparati je njihov dizajn..nisam voleo aparate koji ne lice na klasicne (citaj profesionalne SLR aparate:) medjutim 33WR mi je mnoogo drazi u svom "cube" izdanju :)

Jos jedno prijatno iznenadjenje je bio softver koji je dosao na CDu sa aparatom..ACDSee 5.0 (koji se po instalaciji zove ACDSee fo PENTAX i koji ima par zanimljivih pluginova..npr za panoramsku fotografiju) i Quick Time 6.03 (uz koji ne dolazi serijski..sto mi je malo nelogicno).

To bi bilo to :)

Steve's Digicams