[ zeeeko01 @ 29.12.2003. 20:16 ] @
Ne mogu da tačno rešim sledeči zadatak:

Zadatak glasi:
Vektori a1(4,2,1), a2(5,3,2), a3(3,2,1) i b1(-1,4,0), b2(4,3,1), b3(-5,7,-3) čine dve baze za V3.
Odredi matricu prelaza iz prve baze u drugu.

Unapred hvala na pomoći.
[ noviKorisnik @ 30.12.2003. 07:56 ] @
A kako se računa matrica prelaza? Šta kaže teorija? Hajde lepo to napiši pa da onda rešimo zadatak.
[ milos23 @ 30.12.2003. 08:04 ] @
ne razumem u cemu je problem.pre svega da li si proverio da su vektori linearno nezavisni.....ako jesu onda resenje trazis kao sistem A=B*X gde su A=[a1 a2 a3] i B={b1 b2 b3] matrice cije su kolone dati vektori
[ zeeeko01 @ 30.12.2003. 08:55 ] @
Vektori jesu linearno nezavisni.
Zaboravio sam dok sam postavljao post napisati rešenje zadatka:
-5 0 -4
-4 -1 4
13 3 -1
Rešavanjem sustava A=B*X dobivam krivo rešenje.
Hvala na pomoći.
[ noviKorisnik @ 30.12.2003. 09:08 ] @
Malo kopam memoriju...
Sistem vektora je linearno nezavisan akko je rešenje jednačine A * Z = 0 jedinstveno (isto i B * Y = 0). Baza V3 prostora je skup 3 linearno nezavisna vektora. A i B su odgovarajuće matrice baza.
Ako je B baza, ona je i regularna matrica, te postoji inverzna matrica.
Tada se A = B * X može pretumbati u X = B-1 * A.
[ zeeeko01 @ 30.12.2003. 13:54 ] @
Računavši na taj način ne dobim ni slično rešenje.
Ipak hvala.
[ darkosos @ 30.12.2003. 17:17 ] @
Probaj A*X = B, tj. X = A-1*B
[ milos23 @ 30.12.2003. 20:29 ] @
Citat:
darkosos:
Probaj A*X = B, tj. X = A-1*B


koliko ja znam analiticku geometriju i lineaarnu algebru, gresis, jer je covek pitao prelaz iz a u b, tako da to ide naopacke, a ovako sto si ti napisao je za neku vrstu transformacije


nego, mozda resenje koje ti imas nije tacno

linearna nezavisnost se proverava rangom matrice
[ darkosos @ 31.12.2003. 17:10 ] @
Davno je bilo, zaboravio sam. Ali posto covek kaze da to nije resenje, nek' proba ovako. Inace, moze to i ovako da se gleda : x*A je vektor u v.p. cija je baza data sa A, gde je x vektor koordinata. Pa je x*A*A-1*B = x*B, pa mi to lici na prelaz iz A u B.
Sto se tice l.nz. neka prosto proveri da li je det(A)<>0. Naravno ovo je povezano sa rangom, ali ne moras da znas rang da bi znao da li su vektori l.z. ili l.nz.
[ zeeeko01 @ 01.01.2004. 11:47 ] @
Citat:
darkosos:
Davno je bilo, zaboravio sam. Ali posto covek kaze da to nije resenje, nek' proba ovako. Inace, moze to i ovako da se gleda : x*A je vektor u v.p. cija je baza data sa A, gde je x vektor koordinata. Pa je x*A*A-1*B = x*B, pa mi to lici na prelaz iz A u B.
Sto se tice l.nz. neka prosto proveri da li je det(A)<>0. Naravno ovo je povezano sa rangom, ali ne moras da znas rang da bi znao da li su vektori l.z. ili l.nz.

Iz x*A*A-1*B = x*B sledi:
x*I*B = x*B, tj.,
x*B = x*B iz čega ne sledi ništa.
Hvala na pokušaju.
[ Mihailo Kolundzija @ 01.01.2004. 18:23 ] @
Evo, ja lepo posluš'o Darka, startov'o Scilab i dobio sledeće (ako radiš pešice, rezultat bi trebao da je isti):
Code:

-->a = [4 2 1; 5 3 2; 3 2 1]'
 a  =

!   4.    5.    3. !
!   2.    3.    2. !
!   1.    2.    1. !

-->b = [-1 4 0; 4 3 1; -5 7 -3]'
 b  =

! - 1.    4.  - 5. !
!   4.    3.    7. !
!   0.    1.  - 3. !

-->rank(a)
 ans  =

    3.

-->rank(b)
 ans  =

    3.

-->x = inv(a) * b
 x  =

! - 5.     1.110E-16  - 9.  !
! - 4.   - 1.         - 13. !
!   13.    3.           32. !


Inače, ona vrednost sa E-16 nije ništa drugo do nula.

sng
[ darkosos @ 01.01.2004. 20:29 ] @
Citat:
zeeeko01:
Iz x*A*A-1*B = x*B sledi:
x*I*B = x*B, tj.,
x*B = x*B iz čega ne sledi ništa.
Hvala na pokušaju.


Pa i ne treba ništa "odatle" da sledi. To samo pokazuje kako dobijaš x*B ako imaš x*A, tj. da je račun dobar, što si i ti dokazao ;)

Citat:
Evo, ja lepo posluš'o Darka, startov'o Scilab i dobio sledeće (ako radiš pešice, rezultat bi trebao da je isti):


Pa ne znam baš kol'ko me je uputno slušati na ovu temu :). Ali rek'o ako nije šija, jeste vrat, tj. nešto od ovog ponuđenog jeste tačno. Ako dečko ima rešenje, nek' proveri...
[ milos23 @ 01.01.2004. 22:18 ] @
Citat:
darkosos:
Sto se tice l.nz. neka prosto proveri da li je det(A)<>0. Naravno ovo je povezano sa rangom, ali ne moras da znas rang da bi znao da li su vektori l.z. ili l.nz.


u opstem slucaju moras da znas rang, jer da ispitujes 3 vektora u 4 dimenzije? onda nemas determinantu
[ darkosos @ 02.01.2004. 10:34 ] @
Citat:
u opstem slucaju moras da znas rang, jer da ispitujes 3 vektora u 4 dimenzije? onda nemas determinantu


Slažem se, ali ja sam dao samo kako može u konkretnom slučaju. Jer više ljudi je čulo za det. nego za rang.
Matrice o kojima dečko priča su kvadaratne jer je (algebarska) dimenzija v.p. najveći broj l.nz. vektora. To je isto i rang matrice, samo se radi o kolonama i vrstama, posmatranim kao vektori, što u stvari i jesu kada ovako postavljaš zadatak. Ali kako su svi vektori baze opet dati izraženi preko standardne baze (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1), onda se poklapa broj vrsta i kolona, a determinanta kaže da li ima linerano zavisnih ili ne...
Ne znam što sam se ovol'ko raspisao kad je manje-više nebitno. A i ne smatram da treba nešto da se pravdam, jer nisam pogrešio, a za ono što nisam siguran sam rekao da nisam siguran :). Lakše je naći det. jer se manje misli.
[ milos23 @ 02.01.2004. 15:24 ] @
Citat:
A i ne smatram da treba nešto da se pravdam, jer nisam pogrešio, a za ono što nisam siguran sam rekao da nisam siguran :). Lakše je naći det. jer se manje misli.

Ma nisam rekao da trebas da se pravdas samo sam rekao sta je u opstem slucaju
ali smo otisli od resenja problema koji je decko trazio:o)