[ igac @ 29.12.2003. 22:02 ] @
Imam pravougaonu plocu odredjenih dimenzija i imam par (vise) manjih pravougaonih/kvadratnih ploca koje treba isjeci na toj velikoj tako da ono sto ostane bude max (mislim da se ne isjeca u sredini ono kvadrat pa onda od ostatka ploce da nemam nista) i da bude sto "pravilnijeg" (znaci da je pravougaonik opet npr... to vec i ulazi pod ovo "max iskoristivost") oblika.

konkretan primjer, imam plocu od stakla npr 3m x 1m i imam 5 prozora da napravim od toga za vrata (oni mali negdje 15cm x 30cm) i svih 5 su razliciti ili ne vazno neka kombinacija...

e kako bih ja to u nekom prog. jeziku napravio? ne treba mi code vec samo ideja. svejedno je koji je prog. jezik.
[ srki @ 30.12.2003. 03:53 ] @
Ne postoji neko brzo resenje a i niko nije uradio program koji moze da da optimalno resenje. Cesto se desava da u optimalnom resenju unutrasnje pravougaonike treba da postavis koso.
[ MilošV @ 30.12.2003. 09:21 ] @
Dobar dan :)
Evo malo "drugarske kritike":
Tri (takoreci) ista pitanja na jednoj strani, a odgovori svi u stilu: "Eto, moze to da se uradi... na dosta nacina... pricao mi je jedan sto je gledao..."
Cita li neko tudje postove ovdje!? :) Salim se, bez nervoze... :)

Dakle, tizza (18.11.2003. u 08:16):
http://www.elitesecurity.org/tema/34744 ((BTW: Hvala, Zorane))

subgate (14.12.2003. u 15:58):
http://www.elitesecurity.org/tema/37007

I ovo ovdje. Dakle, kad sam ukapirao da "covjek ovdje mora sve sam da radi" :) zavrnuo sam rukave i poslije kopanja po netu i milion kombinacija izraza surface, cutting, polygon, carpentry, sheet, algorithm itd. (ufff) dosao sam __finally do ovoga:
Problem o kojem pricamo zove se: stock cutting optimization problem i google daje dosta linkova ka dosta korisnih tekstova. Jedan od (koliko shvatih) boljih programa koji se bavi ovim problemom mozete naci ovdje

pozdrav
Tica

[ srki @ 30.12.2003. 10:18 ] @
Ali nijedan od tih programa ne radi kako treba. Recimo imamo polje 1m*1m i imamo sledece figure koje treba da isecemo: 4 figure 40cm*40cm i jednu figuru 25cm*25cm.
Nijedan program ti nece dati resenje da sve te firure uklopis u plocu od 1m*1m ikao moze bez problema. Recimo stavis 4 vece figure u 4 coska a ovu manju stavis u sredinu ali iskoseno pod uglom od 45 stepeni.

[Ovu poruku je menjao srki dana 31.12.2003. u 03:56 GMT]
[ igac @ 30.12.2003. 11:27 ] @
@tizza hvala :))))
@srki pa ugao mora biti 90 stepeni, jer na kraju treba da ostane opet neka povrsina od koje ce se moci isjeci manji (ili bas te velicine) prozor...


ja sam to kontao ovako, uzmes tu plocu (ona je fixne velicine uvijek) i onda uneses velicine tih manjih komada. i sada najlogicnije mi je da se najveci od tih postavi prvi pa da se kraj njega gleda koliko prostora ostaje pa da se uklopi drugi i tako redom i na kraju kada se svi postave gleda se "iskoriscenost" ako je na kraju sve fino sklopljeno ok ako nije onda opet raspored praviti. mada cim se vise ploca ubaci -> komplikovanije...
[ MilošV @ 30.12.2003. 11:43 ] @
srki, u pravu si, ali :) mislim da je osnovni problem u tome sto vecina masina za rezanje drvenih ploca (mislim na one velike, koje odrade posao za par sekundi, ne na rucne "cirkulare") obicno imaju hod samo u dva pravca (gore-dolje i lijevo-desno) da bi linija rezanja bila potpuno prava (tako da na njima mogu raditi i ljudi kojima drhte ruke :))
[ srki @ 30.12.2003. 12:00 ] @
E pa onda je problem laksi za resavanje. Mada kad bolje razmislim ipak bi ti ovako morao da upropastis jednu plocu vise. Zar nije bolje iseci ta 4 kvadrata i onda ono sto ostane okrenuti pod uglom od 45 stepeni i onda seci dalje. Tako smo resili taj problem sto masina moze da ide samo levo-desno i gore-dole.

A inace siguran sam da gomila ploca tako propada jer ipak ti programi ne daju optimalno resenje. Kada je veci broj figura u pitanju onda zaista moze dosta da se ustedi na materijalu.

A i nije bilo bas dovoljno podataka za problem. Mozda moze da se resi efikasnije ako bismo znali sa kojom preciznoscu su date dimenzije figura i kolika je otprilike maksimalna velicina ploca.
[ srki @ 30.12.2003. 12:08 ] @
Citat:
igac:
@srki pa ugao mora biti 90 stepeni, jer na kraju treba da ostane opet neka povrsina od koje ce se moci isjeci manji (ili bas te velicine) prozor...


Pa moci ces da iseces, jer samo mali deo je pod tim uglom a ako imas jako male prozorcice to ti cak nece ni smetati. A i nije to u pitanju nego ako seces sve pod 0 i 90 stepeni mozes da na kraju dobijes materijal koji moras da bacis a mogao si deo tog materijala da iskoristis da si neke prozore sekao pod uglom od 45 stepeni. Problem je mnogo tezi nego sto izgleda. Posto su u pitanju pravougaonici cesto se ne sece ni pod 45 stepeni nego pod nekim drugim ostrim uglovima...

Gavro je mene i jos neke sa punim pravom iskritikovao jer smo samo teoretisali a nismo bas pomogli. Ali ako mozes da nam das tacne specifikacije problema mozda mozemo da pomognemo.
[ MilošV @ 30.12.2003. 13:34 ] @
Citat:
srki:
A inace siguran sam da gomila ploca tako propada

Ne propada :)
Naplate ti to kao tzv. "restl" i daju ti da nosis kuci :)
[ igac @ 30.12.2003. 21:34 ] @
da tacno je to da mora 0/90 stepeni biti...
a tacne specifikacije problema... pa meni ne treba da imam 100% iskoriscenu tu plocu (iako se to i ne moze dobiti) vec ono ako je ploca 3x1m a imam 3 mala prozora od 30x15cm to znaci da zbir povrsina tih prozora nije preko pola povrsine ploce tako da ja mogu onda "smanjiti" tu veliku plocu na 2 x 1/2 i na samo jednoj 1/2 "iscrtati" kuda da se sjece... ako imam prozor sirok 90cm onda cu ga vjerovatno okrenuti tako da ostaje 10cm ali ce onda ostati dio ploce koji je opet pravougaonik i imam gubitak od 10cm (sto nije puno... valjda) :) i to mi je logicnije nego da prozor "uspravim" pa ga tako isjecem i ostatak mi bude neki nepravilan oblik na kojem mi je kasnije teze (u vecini slucajeva) izrezati sledeci prozor etc...