[ abitbp6 @ 05.12.2009. 07:19 ] @
Konkretno, gledao sam jedan affiliate program i tamo piše da je moja zarada 33% za cenu od 25 ili 50 din po poruci, ili 35% za cenu od 100 din po poruci. Iz nekih ranijih razgovora, znam da su provizije bar 40-50% samo za operatera, i bar još 5% i više za provajdera. Ljudi, znamo da je cena poruke par dinara, i znamo kako sve radi... Ja stvarno ne vidim ni jedan razlog za ovoliku ugradnju. Imam nekoliko ideja za SMS servise, ali sa ovakvom ugradnjom, ja ne mogu da radim. HEJ, od 50 dinara, meni ostane 16! A ne mogu da tražim 100 dinara po poruci, nemaju ljudi hiljade dinara na mobilnim, pa nekome je to dopuna za nedelju dana. Sa druge strane, ovde u Srbiji nemamo ni jedan drugi način za mikro naplate, sve osim SMS poruka je skupo. Ko će da ide u poštu da mi uplati 25 ili 100 dinara? Zašto je ovo ovako, ima li neko objašnjenje ili informacije? Gde je Orka, onaj lik što radi u Telekomu, šta kaže na ovo?
[ minikola @ 08.12.2009. 20:21 ] @
Zašto uopšte mikro plaćanja zasnivaš na SMS servisu?
Zar nije jednostavnije da napraviš servis, koji bi bio nezavistan u odnosu na firme i kupce koji bi ga koristili,
koji bi radio isto to ali preko interneta?

Ako kažeš da nema svako računar na internetu, Imaš internet preko mobilnog, bez grafike, koji ne bi mnogo opterećivao
protokom i troškovima korisnike.
I takođe postoji Wap standard koji imaju svi mogući i prastari telefoni. Čak i gugl može da se koristi preko toga
a on čak pretvara sadržaj u stari oblik za prikazivanje.

Dakle, ima drugih mogućnosti, nije jdini SMS ako zaista želiš mikro plaćanja.
Ako neko neće da ide u poštu i uplaćuje 50 ili 100 dinara, neka uplati najmanje neki iznos koji je red veličine veći od toga
ali da tako počne da koristi uslugu plaćanja, ako se već želi mikro plaćanje.

A firme onda treba da prihvataju takvo plaćanje kasnije.

[ zoksula @ 31.12.2009. 03:58 ] @
Niko osim telekoma to ne radi?

Da imaju bolesne cene.Normalne cene su negde 5%-10% maksimalno.
[ Alex Covic @ 20.01.2010. 08:08 ] @
abitbp6 mi je skrenuo pažnju na ovu temu, pa c/p-ujem odgovor sa http://www.elitesecurity.org/t...enut-Fortumo-Affiliate-Program i ovde:

Citat:
Alex Covic: Hajde da postavimo stvari na ovaj način: ako se SMS-servis providerima kakav je Fortumo isplati da posluju sa marginom profita koja kreće od 2%, da li mislite da mobilni operateri zaista imaju troškove koji zahtevaju proviziju od 50% po poruci, ili se prosto radi o činjenici da m-naplata mora da ide preko njih, pa su u prilici da sami formiraju cene bez straha od konkurencije?

Da ne bude nesporazuma, visoke provizije nisu specijalitet domaćih mobilnih operatera, situacija je potpuno ista (ili čak i gora) u praktično svakoj državi u kojoj Fortumo posluje. Uprkos ovome, logika 'meni se ne isplati da radim sa takvim provizijama' naprosto ne stoji, jer se u 99% slučajeva SMS-om naplaćuju virtuelna dobra ili usluge koje imaju proizvodnu cenu blizu 0 - a i takve provizije nisu smetale mnogima (npr Zynga, developer Farmville-a i mnogih drugih Facebook aplikacija) da naprave preduzeća čija se vrednost i godišnji obrt mere milionima € uz pomoć SMS-a kao jednog od kanala naplate.

[ owim @ 22.01.2010. 23:29 ] @
Citat:
Zašto uopšte mikro plaćanja zasnivaš na SMS servisu?

Jedino to ima smisla, jer je drugacije potrebna kartica (za preko neta). A to je ogrooooman posao, skup, za daleko manje klijenata i opet zahteva posrednika.

Najbolja penetracija u trziste je putem mobilne naplate, dakle VAS SMS-a (ili USSD kodova), ili 0900 brojeva (za pozive).

Svojevremeno sam radio na jednom 041 projektu sa preko 60 ulaznih linija, Telekom je uzimao 50% novca od poziva. I to od firme (koja je vlasnik sistema) koja je jaaaako dobra sa Telekomom. Najjaci 041 igrac tada je imao 70% profita, a Telekom 30%.

Zasto je to tako? Jer im se moze. Kraj price.

S druge strane, siguran sam da veliki klijenti (npr. Lutrija Srbije) imaju posebne ugovore i drugacije cene, jer se ne bi isplatilo. Kako si ti (za sada) mali klijent, ostaje ti da se zadovoljis marginalnom zaradom, koja i ne mora da bude tako mala ako napravis dobar servis. :)

Good luck!