[ _CaRtMan_ @ 05.12.2009. 14:20 ] @
Zdravo svima.

Zanima me kako funkcionise flash sa php-om. Pravim nesto pa mi je potreban flash. Znaci hocu da ucitam Flash, i da tu dodajem neke stvari koje ce se upisivati u mysql. A unutar .php fajla taj flash se ucita, generise na osnovu podataka iz baze (kad se edituje npr). Pa mi je potrebno da me neko uputi. Kako se to zove sto ja trazim, sta mi je potrebno i sl.

Hvala.
[ dakipro @ 05.12.2009. 14:40 ] @
Mislim da trazis xml, za prosledjivanje podataka fleshu (ne mora da bude fajl, moze i url gde ti generises fleshu sta kako da radi).
A flesh moze da posalje POSt tebi ka phpu, tako da mozes tako da picis...
[ _CaRtMan_ @ 05.12.2009. 14:50 ] @
Hmm.. Zelim u flashu da dodajem neke stvari u bazu podataka, a i da editujem. Kad dodajem neke podatke u flashu sve to sredim i onda odem npr "save" i onda on spremi u flash. Kad mijenjam onda promijenim sta zelim i kad odem "save" on uradi update. Znaci nesto na taj fazon..

S obzirom da nisam imao iskustvo s flashom, ne znam nista o ovome.. s xml sam radio..


EDIT: skontao sam sta zelis da mi kazes... u XML-u ce da budu neki podaci pomocu kojih ce se flash generisat, a flashom saljem (kroz POST) php-u one podatke, i dalje php-om mogu generisati opet XML, upisati u bazu itd. Ako sam dobro skontao?

Eh sad mene interesuje, kako da uradim u flashu to.. ima li kakav tutorial ili nesto, znaci nemam pojma flash.. nisam nikad to ucio.. xml kontam

[Ovu poruku je menjao _CaRtMan_ dana 05.12.2009. u 16:58 GMT+1]
[ Nemanja Avramović @ 05.12.2009. 16:04 ] @
Tvoje pitanje je više za Flash forum (pošto te zanima dvostrana komunikacija flash-a sa php skriptama) tako da ću ga prebaciti tamo
[ akasha org. @ 10.12.2009. 13:43 ] @
Lepo kazu :)

Hajd ovako - Flash = klijent, PHP = server.

Za ucitavanje klijenta predlazem swfobject.js. Lako ces naci taj skript. Mozes proslediti neke podatke odmah do klijenta - pogledaj FlashVars parametar, koji je tipican URL request. Te parametre mozes koristiti u klijentu bez ikakve inicijalizacije. Idealni su za manju kolicinu podataka, tipa par flegova i definisanje pocetka klijenta (pokreni, stani, ucitaj taj i taj swf...).
Podatke mozes pokupiti i iz samog klijenta - URL request (u nasem klijentu je to LoadVars), ili XML. Pogledaj te klase (LoadVars, XML) klijenta. Help sistem Flasha je super, a klase nisu teske, imaju po par bitnih metoda.
Onda se nesto desava u klijentu, jel, korisnik trci kroz klijent aplikaciju i napravi neku akciju koju hoces da zabelezis u bazi. Opet pakujes podatke (u neki LoadVars ili XML) i posaljes ih serveru na obradu.

To je princip.
Sama logika zavisi od kolicine podataka, ako je par promenljivih, onda lakse LoadVars, ako ti nesto mirise na XML (tipa DataSet), onda pakuj u XML.

Ako radis neku Data Driven Application, imas standardne komponente, kao i u vecini SDKa, ali bih ti u tom slucaju preporucio Flex umesto Flasha.