[ Marko Medojević @ 05.12.2009. 21:42 ] @
Da li pri izradi interfejsa u desktop aplikacijama koristite layout managere poput GridBagLayouta ili koristite ručno pozicioniranje koje omogućava NetBeans IDE? Ranije sam koristio samo .NET(Visual Studio) gde sam koristio ručno pozicioniranje, eventualno dock i anchor ali ništa slično kao što je ovo u Javi. Iako sam shvatio koncepciju svih managera(Flow, Grid, Box, GridBag, ...) nekako mi deluju nezgodni za korišćenje osim u slučaju baš prostog interfejsa.
Kakva je najbolja praksa što se tiče Jave? Da li treba koristiti layout managere samo kada je uočljivo da će se uklopiti ili je poželjno svaki komplikovaniji interfejs realizovati preko GridBag-a?
[ grizzly @ 06.12.2009. 14:14 ] @
Ja korsitim menadzere i gotovo nikad ne koristim direktno pozicioniranje koje je, po mom misljenju, jedino dobro ya najjednostavnije programcice.
[ Java Beograd @ 07.12.2009. 08:24 ] @
Prvo i osnovno je da sagledaš da li će korisniku biti dozvoljeno da resize-je glavni prozor aplikacije.
[ bantu @ 07.12.2009. 08:44 ] @
Kad smo već kod ovoga, koje layout managere koristite i u kojim kombinacijama?
[ staleks @ 07.12.2009. 08:49 ] @
Imas mnogo kompleksnijih layout managera koji imaju dobre rezultate na GUI-ju.

Primeri:
1.) MigLayout link
2.) Java Swing Layout link

itd.
[ Java Beograd @ 07.12.2009. 09:02 ] @
Kombinacija layouta se podrazumeva. Naravno, tu nema konkretnog odgovora, sve zavisi od konkretne prilike.
Na primer, ako mi treba raspored u dva dela, prvo postavim gridLayot. Onda, na primer u levom delu postavim BorderLayot, a u njemu na North delu flow layout. I td, i td.
[ grizzly @ 07.12.2009. 12:09 ] @
Citat:
Java Beograd: Prvo i osnovno je da sagledaš da li će korisniku biti dozvoljeno da resize-je glavni prozor aplikacije.


Apsolutno se slazem, sto ce reci da ces postaviti BorderLayout i u njegov centar postaviti komponentu koja bi trebalo da dobije dodatni prostor tokom resizeovanja. Ja najcesce, bas zbog ovoga, koristim kombinaciju BorderLayout i FlowLayout.

Evo na primeru jedne forme iz jedne moje komercijalne aplikacije:



Koliko se secam, ovde je postavljen borderlayout na glavni panel i gore, levo, dole i u centar su postavljeni posebni paneli. Na gornji panel je postavljen ponovo borderlayout na kome su dva panela postavljena gore i dole sa po flowLayoutom. Levo je ista stvar. Dole je samo jedan panel sa flowlayoutom. A u centru je opet borderlayout na kome postoje dva panela jedan u centru i jedan dole, Taj dole je flow a gore je opet border gde samo ima u centru ova tabela.


Sve ovo dovodi do toga da kad resize-jes prozor sav dodatni prostor odlazi na tabelu simptomi jer tamo (mada se na ovoj slici to ne vidi) ima najvise teksta i cesto bude potrebno da se rasiri...

Nadam se da sam pomogao...




[Ovu poruku je menjao grizzly dana 07.12.2009. u 13:19 GMT+1]
[ bantu @ 07.12.2009. 17:49 ] @
To je od prilike kako i ja radim samo sam htio da čujem iskustva drugih. Mada ponekad zna biti smor slagati tolike layout-e, pogotovo kada ima dosta komponenti koje treba uklopiti u formu. Mislio sam možda ima nešto što ubrzava izradu GUI-a tako da se mogu više posvetiti business logici.
Ono što sam primjetio je da NetBeans ima solida GUI editor samo me pomalo iritira što "zaključa kod", ali se za vrlo kratko vrijeme može napraviti veoma složen GUI.
[ Dejan Lozanovic @ 10.12.2009. 14:36 ] @
Citat:
Java Beograd: Prvo i osnovno je da sagledaš da li će korisniku biti dozvoljeno da resize-je glavni prozor aplikacije.


Iskreno baz layout menadzera, ne vredi uopste razmisljati na ovu temu, cak i da ne moze da menja velicinu prozora, opet imas detalj da ne koriste svi iste fontove, na svim operativnim sistemima, vidjao sam dosta domacih delphi aplikacija koje su bile haos , ako bi neko promenio default setovanja i iskoristio neku fancy temu koja je isto tako dolazila uz sam Windows.

Tako da bi to izveo moras svaku kontrololu da diras i podesavas font, tako da na kraju ispadne skuplje i vece cimanje null layout nego neki drugi.
[ Dejan Lozanovic @ 10.12.2009. 14:42 ] @
Citat:
bantu: To je od prilike kako i ja radim samo sam htio da čujem iskustva drugih. Mada ponekad zna biti smor slagati tolike layout-e, pogotovo kada ima dosta komponenti koje treba uklopiti u formu. Mislio sam možda ima nešto što ubrzava izradu GUI-a tako da se mogu više posvetiti business logici.
Ono što sam primjetio je da NetBeans ima solida GUI editor samo me pomalo iritira što "zaključa kod", ali se za vrlo kratko vrijeme može napraviti veoma složen GUI.


Na zalost, nisam video dobar free gui editor za javu, ali onaj koji je po meni najbolji je windows builder pro.