[ vladavs @ 06.12.2009. 18:21 ] @
Poštovani forumaši,

razmišljam o uspostavljanju kućnog multimedijalnog centra koji bi u sebe uključivao i streeming digitalnog TV-a.

U principu možda je ovakva tema pre za neke druge forume ali pošto je rekao bih glavna problematika u, po meni, strimovanju digitalnog TV-a, odlučio sam se da ovde pišem.

Elem, moja ideja je da uspostavim centralni server (može da bude zasnovan zaista na Windows Server Home Edition ili na "običnom" Windows XP/Vista/7 OS-u). On bi naravno bio nabildovan sa dosta hard-disk prostora, prilagođen hardware-ski da neprestano radi i slično.

E sada, dva ključna pitanja. Kako do njega dovesti digitalni TV signal (bio on zasnovan na digitalnoj kablovskoj ili IPTV-u) i kako ga dalje proslediti na više konzumenata (TV prijemnici ili drugi računari u Home mreži).

Na internetu nisam baš našao nešto puno ovakvih rešenja a i to nešto što ima (poneka DVB-C kartica za PC (meni je ovo primarno u odnosu na IPTV pošto sam trenutno korisnik PTT KDS digital servisa)) od "delova" je veliko pitanje kompatibilnosti. Npr., postoje DVB-C kartice za PC ali malo koja od njih podržava PayTV (pošto mora da ima slot za karticu koju dobijaš od KDS distributera), ima raznih media extendera (koje bi mogli da se iskoriste za TV) ali opet je pitanje da li bi mogli da se nekako upare sa strimom koji bi emitovao ovaj centralni računar i slično.

Jedino što sam do sada našao kao neko koliko toliko "zaokruženo" rešenje je SageTV http://www.sagetv.com/. Ako dobro razumem (sajt im je malo štur) oni prodaju softver koji može služiti kao manager svog digitalnog konteksta (pa i onog koji se dobija sa TVTuner kartica, naravno digitalnih, media extender uređaje za TV aparate i softver sličnih karatkeristika za računare (PC, MAC i slično). Nisam našao da se pominje u Srbiji.

Dakle, da li neko ima neki dobar link ili možda čak i ličnog iskustva u ovoj oblasti (oblast je zapravo multidisciplinarna ali...)?

Još par reči o tome kako bih voleo da to izgleda/funkcioniše. Dakle, jedan centralni računar koji bi imao ugrađeno više digitalnih tv tuner kartica i koji bi mogao da po zahtevu klijenata (5-7 njih, 2-3 konkuretnih) distribuira live TV strim ili prethodno snimljen video/audio materijal. Naravno, on bi trebao da omogućava programiranje snimanja TV sadržaja, pauziranje sadržaja (liveTV i bilo kog drugog) i nastavak istog na drugom klijentu, podržava VoD, EPG i sve ono što bi u principu mogao da koristiš u varijanti stand-alone STB-a. HD se naravno podrazumeva kao obavezan!
[ Fac Ut Vivas @ 06.12.2009. 22:41 ] @
Ko bi ti bio provajder sadržaja PTT, IPTV ili neko drugi?

Ovo bi bilo najlakše uraditi sa SkyStar karticama, odnosno satelitskom televizijom.
[ vladavs @ 07.12.2009. 21:10 ] @
Preferiram DVB-C sistem prenosa (dakle neki KDS).

U principu, sistem bi mogao da prihvati opciono i DVB-S, DVB-T kartice i eventualno neke IPTV kartice (naravno, morao bih da imam onoliko tunera koliko konkurentnih konzumenata u jednom trenutku želi da gleda različite programe sa iste platforme ali to je onda samo problem količine ovih kartica).

Ne znam zašto misliš da bi ovako nešto najlakše bilo izvesti preko Satelitskih kartica, osim možda što mi se čini da su one, pored DVB-T, najazastupljenije na tržištu. Kao što rekoh, sistem bi bio otvoren pa teoretski koju god karticu koju gurnem bi trebala da nadalje bude transparentna za sistem.

U svakom slučaju, satelit mi je najmanje omiljen zbog antene koja mi se ne instalira...
[ Stranger2 @ 08.12.2009. 16:10 ] @
Citat:
Jedino što sam do sada našao kao neko koliko toliko "zaokruženo" rešenje je SageTV http://www.sagetv.com/.

Ja sam pre isto trazio program slicnih mogucnosti... ne secam se tacno zasto ali sistemom eliminacije Sage sam izbacio. Mislim da je on pre svega namenjen za njihove TV kartice.

Jedini program koji koliko toliko pokriva tvoje potrebe je MediaPortal http://www.team-mediaportal.com/
On osim sto funkcionise kao drugi media centar programi, moze da radi i kao server ili klijent za kucnu mrezu. Pa racunari sa MediaPortal klientima mogu pristupati sadrzajima sa MediaPortal servera... Mislim da se po ovome jasno izdvaja od ostalih media centar programa.
Inace je nastao od koda XBMC plejera koji je jako kvalitetan.

Ne znam koliko u trenutnoj verziji podrzava mogucnosti digitalnih tv kartica ali posto cela evropa prelazi na digitalni signal verovatno ce ubrzo dodati svu potrebnu funkcionalnost.

Ali posto ni jedan od programa za TV kartice ne radi sa svim tv karticama, verujem da i MediaPortal ima ogranicenja p otom pitanju.

Jos ti preporucujem da obavezno isprobas VLC http://www.videolan.org/ koji je definitivno kralj za razna streamovanje. Pa isprobaj da li ti on moze posluziti za neke od tvojih zahteva.

Citat:
podržava VoD, EPG i sve ono što bi u principu mogao da koristiš u varijanti stand-alone STB-a.

ovo ne znam da li se moze izvesti jer ne znam dovoljno o digitalnom signalu. Pitanje je da li jedan tuner moze istovremeno primati video signal (za jednog klijenta) i prikazivati EPG (za drugog klijenta koji recimo hoce u isto vreme da koristi signal sa tog prijemnika).
Vrlo moguce da se sa jednog tunera moze koristiti samo jedna stvar u isto vreme, ali nisam 100% siguran.

Citat:
postoje DVB-C kartice za PC ali malo koja od njih podržava PayTV (pošto mora da ima slot za karticu koju dobijaš od KDS distributera)

Nema ti druge nego da razmatras samo te modele koje imaju slot.

p.s.
Posto i mene zanima ista stvar voleo bi da javis sta si uspeo ili nisi, iskustvai i tako to...
[ vladavs @ 08.12.2009. 20:26 ] @
Citat:
Stranger2: Ja sam pre isto trazio program slicnih mogucnosti... ne secam se tacno zasto ali sistemom eliminacije Sage sam izbacio. Mislim da je on pre svega namenjen za njihove TV kartice.


Ne znam šta smatraš pod "njihovim" karticama ali na stranici http://www.sagetv.com/requirements.html?sageSub=tv se može videti priličan broj tunera koji su podržani, nažalost, najmanje je DBV-C tuner-a sa PayTV opcijom.


Citat:
Stranger2: Jos ti preporucujem da obavezno isprobas VLC http://www.videolan.org/ koji je definitivno kralj za razna streamovanje. Pa isprobaj da li ti on moze posluziti za neke od tvojih zahteva.


Koliko sam uspeo da vidim, jedino PC može da bude "klijent" ovog softvera pa ne znam da li bi mi ovo odgovaralo. Ipak, pošto je za DŽ, sigurno ću ga probati ranije ili kasnije.


Citat:
Stranger2: ovo ne znam da li se moze izvesti jer ne znam dovoljno o digitalnom signalu. Pitanje je da li jedan tuner moze istovremeno primati video signal (za jednog klijenta) i prikazivati EPG (za drugog klijenta koji recimo hoce u isto vreme da koristi signal sa tog prijemnika).
Vrlo moguce da se sa jednog tunera moze koristiti samo jedna stvar u isto vreme, ali nisam 100% siguran.


Rekao bih da je ovo zasigurno tako, tj. da moram da imam više TV kartica ako želim da se u isto vreme gleda više različitih programa (naravno što na TV-u što na kompu). Moja procena je da bi u današnje vreme, za četvoročlanu porodicu trebalo oko 3 tunera za uobičajeno korišćenje (2 su svakako minimum). Prednost ove koncepcije je što tu može da se doda (recimo 1) i dodatni DVB-T ili DVB-C kartica ukoliko se preko tih platformi može doći do nekih specijalizovanih sadržaja (koji ne konzumiraju baš svi u kući) a da se zadrži prednost da se može gledati/snimati odakle god.


Citat:
Stranger2: Posto i mene zanima ista stvar voleo bi da javis sta si uspeo ili nisi, iskustvai i tako to...


Naravno, ipak, ne verujem da ću tako skoro imati neka praktična iskustva i to iz više razloga.
1. Sve ovo ne košta tako malo novca. Npr. centralni server ne može da bude baš bilo kakva kanta. Treba da bude robustan i izdržljiv za 24-ovni rad da može da u isto vreme enkoduje do 3-4 video sadržaja visoke rezolucije a pride (ovde nije bilo od interesa da se pominje) da bude i centralni fajl server i slično... . Zatim, tu su kartice, pa softver (ako nije free, videćemo) i na kraju media extenderi za televizore u kući (dakle barem 2 ali verovatno 3).
2. Kada se i odluči da se olakša novčanik, pitanje je u ovom trenutku da li se realno ova oprema može nabaviti u Srbiji. Cela tema je i pokrenuta zbog ove stvari. Šta bi uopšte moglo da zadovolji navedene potrebe a tek zatim da li bi ovde moglo da se nabavi. Nešto sam trenutno sumnjičav šta bi od pomenutih stvari moglo da se nabavi. Recimo SageTV rekao bih za sada nipošto a pitanje je za DVB kartice.

I da zaključim još nešto. Moja ideja nije da napravim sistem koji ću svaki čas (čitaj jednom nedeljno) morati nešto da čačkam, podešavam, ispravljam bug-ove i slično, već da bude nešto što ipak relativno pouzdano radi (znam da je to kada se upletu računari nemoguće skroz u praksi, ali barem približno). Dakle treba mi sistem koji će obezbeđivati visoku dostupnost, da bude bogat funkcionalnostima, proširiv a u svakodnevnom smislu da se lako koristi kada se koristi gledajući u TV a opet da ima fleksibilnost računara...

Možda mnogo želim...
[ Fac Ut Vivas @ 08.12.2009. 20:31 ] @
Citat:
vladavs: Ne znam zašto misliš da bi ovako nešto najlakše bilo izvesti preko Satelitskih kartica, osim možda što mi se čini da su one, pored DVB-T, najazastupljenije na tržištu. Kao što rekoh, sistem bi bio otvoren pa teoretski koju god karticu koju gurnem bi trebala da nadalje bude transparentna za sistem.


Teoretski bi to moglo da se uradi kako ti zamišljaš ali u praksi odnosno u našoj realnosti jedino bi imalo smisla to raditi sa satelitskim tunerima.
Kažeš da bi hteo DVB-C tj. nekog od KDS-a. Ne znam u kom delu grada živiš ali koliko je meni poznato jedino SBB ima koliko toliko razvijenu ponudu u segmentu DVB-C i ona je zaštićena NDS-om što čini bilo kakvo kombinovanje sa DVB-C karticama krajnje komplikovano za moj ukus.
Imao sam jednom ideju da svoju karticu iz D3 receiver-a stavim u "nešto" pa da mogu da snimam te kanale u transport stream-u ali kada sam video koje je to cimanje brzo sam odustao.

Sa druge strane SkyStar kartice su veoma popularne tako da ćeš mnogo lakše odraditi to što te zanima a lakše ćeš i moći da nađeš pomoć ako negde zapne.

Citat:
Stranger2: Pitanje je da li jedan tuner moze istovremeno primati video signal (za jednog klijenta) i prikazivati EPG (za drugog klijenta koji recimo hoce u isto vreme da koristi signal sa tog prijemnika).
Vrlo moguce da se sa jednog tunera moze koristiti samo jedna stvar u isto vreme, ali nisam 100% siguran.


Moguće je gledati više kanala na jednom tuneru ako su na istoj frekvenciji. Na primer RTS emituje digitalno na 27. kanalu sa Avale i ti kada otvoriš tu frekvenciju dobijaš 4 kanala. U zavisnosti od software-a uglavnom možeš sva 4 da otvoriš kao PiP.
[ Stranger2 @ 09.12.2009. 18:16 ] @
Citat:
Npr. centralni server ne može da bude baš bilo kakva kanta. Treba da bude robustan i izdržljiv za 24-ovni rad da može da u isto vreme enkoduje do 3-4 video sadržaja visoke rezolucije

onda mozes da razmatras samo Core i7 procesor.

Ali mislim da bi trebao malo da optimizujes listu zahteva. Npr. zasto mora bas da enkoduje toliko HD sadrzaja? Najpre, gde ces naci toliko HD sadrzaja? Uskoro ce se koristiti samo digitalni signal a on se snima direktno bez enkodovanja. Ako kasnije hoces da ga rekompresujes onda nije toliko bitno koliko ce trajati rekompresija pa nije potrebna ni toliko velika procesorska snaga.

Citat:
Koliko sam uspeo da vidim, jedino PC može da bude "klijent" ovog softvera pa ne znam da li bi mi ovo odgovaralo. Ipak, pošto je za DŽ, sigurno ću ga probati ranije ili kasnije.

A kako mislis drugacije da koristis ovaj sistem osim sa vise umrezenih racunara. Verovatno ti je najjeftinije i najuniverzalnije da napravis nekoliko malih jeftinih HTPC racunara sa atom procesorom da budu umrezeni i da vuku signal sa servera.

Citat:
media extendera

na sta tacno mislis pod "media extender"?
Ako mislis na uredjaje koji se spajaju sa MediaCentar softverom sa PC-a, onda je to dosta ograniceno resenje jer sigurno rade samo sa odredjenim softverom, npr. Windows Media Centrom.

Citat:
tj. da moram da imam više TV kartica ako želim da se u isto vreme gleda više različitih programa

Setio sam se da poneke kartice imaju dva tunera. Ali opet ne znam da li su iskoritivi kao dve posebne kartice. Moguce je da rade samo sa jednim softverom koji podrzava dva tunera (da se jedan kanal gleda a drugi snima ili PIP picture in picture).