[ Zoran Rodic @ 07.12.2009. 16:23 ] @
Naleteh pre neki dan na jedan pisani zahtev da se odobri kupovina Photoshopa-a i Corel-a za jednu osnovnu školu, u cilju realizacije plana i programa … pa i nekih dodatnih aktivnosti.
OK, cene jesu spuštene kod dilera, i bez da ulazimo koliko je to uopšte pa potrebno, mene više zanima koliko je uopšte zastupljena upotreba slobodnog softvera u osnovnim i srednjim školama.
Upotreba linux-a u osnovnim školama jeste kompletna utopija od ideje, jer zahteva izmenu plana i programa, dodatnu edukaciju većine nastavnika informatike … (i još ponešto ozbiljnijih razloga), ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv, zar je PaintNet toliko loš …. ? (ok, open source i freeware ... svejedno)
Nije to mala suma novca, pa čak i ako uzmemo u obzir starter verzije … za taj Photoshop može da se pazari jedan DualCore.

Nadam se da informatičari imaju šta reći po ovom pitanju i da imaju neki stav.

[ websurfer @ 07.12.2009. 17:53 ] @
Citat:
Zoran Rodic:  ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv


Bas naprotiv - Open Office je bas dobar izbor.
[ Srđan Pavlović @ 07.12.2009. 18:06 ] @
OpenOffice mislim da je sasvim dobro resenje za skole, a pored Paint.NET-a
postoji i mnogo bolji GIMP (ima ga i u verziji za Windows).

[ maksvel @ 07.12.2009. 18:08 ] @
Apsolutno se slažem! Ova priča je mahom posledica korišćenja nelegalnog softvera. Nabaviš Photoshop za 100 dinara, pa posle pokušavaš da priču legitimizuješ (o trošku države, naravno).
A plan i program ne bi ni trebalo da eksplicitno propisuju koji softver se koristi, time pritiskajući školr. Bila je pre jedna tema u Advocacy, gde nastavnik "tera" učenika na "kršenje zakona", traženjem izrade nekih radova u nekom CAD alatu ili tako nešto. A taj sam CAD uglavnom škole nisu kupile.

I na drugim nivoima obrazovanja postoje slični problemi. Na fakultetima se daju ublažiti korišćenjem MSDNAA npr, mada postoje i potpuno besplatni alati za .NET i sl. MS tehnologije.
[ lord_celtic @ 07.12.2009. 18:16 ] @
Citat:
Upotreba linux-a u osnovnim školama jeste kompletna utopija od ideje, jer zahteva izmenu plana i programa, dodatnu edukaciju većine nastavnika informatike … (i još ponešto ozbiljnijih razloga), ali zar je Open Office toliko neupotrebljiv

openoffice je potpuno upotrebljiv za veliku vecinu stvari koje su potrebne u kancelarijskom poslu a da nepricamo u osnovnoj skoli.
gimp takodje sasvim primeren za upotrebu u osnovnoj skoli.
a za cenu komercialnog softwera mozes bez problema da obucis par profesora za rad sa linuxom.
mislim da je utopija koristenje komercialnog softwera od par stotina evrpskih valuta za "kliktanje po exploreru i otvaranju googla da pretraze nesto" i bojanje slika sto najobicniji paint moze da uradi.
[ combuster @ 07.12.2009. 18:20 ] @
Moj stav znate, open source everywhere sem windows-a naravno (a postavio bih i linuxe pored). Nadam se da cu za koji mesec da postanem prof. tehnike i informatike pa videcu da pokrenem neki open source movement :) Ako nadjem posao that is :)
[ since1986BC @ 07.12.2009. 20:08 ] @
Lepo :)

Mislim da je i jedan od problema, sto se ni u jednoj od knjiga za osnovnoskolsko ili srednjoskolsko informaticko obrazovanje GNU/Linux uopste i ne pominje.
Ako se negde i navede, kaze se:"postojao je pra sistem i zvao se Unix",tu se napomene i da su koristene busene kartice..tek da se asocira koliko je to "primitivan" i retrogradan sistem. Nakon toga obavezno se stavlja tacka i sledi: "a onda je dosao DOS". I dalje bla-bla-truc-truc.
Dakle, mnogo dece zavrsi to neko obrazovanje bez da makar zna da uopste postoji nesto sto se zove Unix/Linux.
Ne trazim mnogo. Neka se stavi jedan odeljak o Unix/Linux sistemima u knjige. Makar i na kraju knjige (da se predaje kad dani budu vruci, blizi se raspust i vecina dece ni ne dolazi u skolu), ali neka se vidi da postoji.

Secam se da je moj rodjak, u srednjoj skoli, imao referat iz informatike.Bzvze.
Pita on mene: O cemu da pisem?
A meni oci zacaklele. Rekoh mu da nema problema i dam mu da preradi i prevede tekst o Linux-u (sa Wiki).
Uz to mu narezem Knoppix i obajsnim kako da ga pokrene.
Odrzao im je u skoli prezentaciju za centralnim racunarom :)
Dosao kod mene i kaze mi: E ljudi i profa bili odusevljeni. Pitali me sta je to? Odakle mi?

Dakle,"ljudi" sa skoro 18 god. , prvi put vide "nesto takvo". Nesto sto nije Njinjdonjs. :)
[ zoki99 @ 07.12.2009. 20:48 ] @
treba pokušati sam MSDN - Microsoft daje licence obrazovnim ustanovama besplatan software. dobiješ ključ, skineš ga sa neta, sve legalno.
Kod nas u HR, par fakulteta informatike ima pravo na to, odnosno svi njeni profesori i studenti, ali od djevojke otac radi kao ravnatelj u jednoj srednjoj školi i oni imaju za potrebe škole isto pravo. ali samo profesori.
e sad, trebalo bi se raspitati kod Microsofta Srbije ili Europe... jer ja to gledam ovako, zbog čeka su oni pokrenuli taj program.
daju ti besplatne alate da učiš buduće korisnike raditi na njim. pa kad čovjek nauči raditi 20 i nekoliko godina njegovog školovanja na Windowsima neće sigurno instalirati Linux nego će jednog dana i kupiti original windowse...
[ combuster @ 07.12.2009. 21:01 ] @
Ma da, to je normalno. Taktika koja im se itekako isplati.

Evo iako sam zadrti Linuxash ne propovedam da se ceo obrazovni sistem brebaci na Linux. Ali recimo placati Corel??? Totalno nedotavno. I zaista se slazem sa since1986 da bi Linux trebalo ubaciti u udzbenike makar zbog opsteg obrazovanja ako ni zbog cega drugog, eto nedelju dana - nedelju dana.

Evo sad trenutno radim kao instruktor na kursu za PC servisere i danas sam zavrsio skoro tronedeljno "propovedanje" Linuxa, ljudi su u najmanju ruku bili zainteresovani i videli kakve sve prednosti nudi i pri servisiranju PC racunara - totalno nevezano za desktop upotrebu. I razvalise na testu, jeste da nije bio tezak ali opet - nisu ni imali kontakta sa Linuxom nikad.

Dakle, ontopic, Windows, naravno - da, ali placati software iz budzeta ministarstva prosvete??? Pitam se kome li je trebala licenca i zasto ;-)
[ maksvel @ 07.12.2009. 21:13 ] @
MSDNAA licenca za godinu dana košta oko 800$ prve godine. Naredne je svega 400$/god, uz mogućnost studenata, ustanove i osoblja da koriste softver (uz određene izuzetke, npr. sajt ne sme biti hostovan na ovako licenciranom Windows Serveru i sl.).

Linuks treba da uđe u udžbenike, a isto važi i za druge iole relevantne OS.

Puno odgovornosti leži na nastavnicima informatike, odnosno na njihovoj edukaciji. Nije reč samo o klasičnom obrazovanju (fakultet), već i o njihovoj želji i motivu da se usavršavaju. Takođe, treba pomenuti i seminare preko kojih nastavnici skupljaju bodove (sate) za licencu, a tu je i ECDL, koji je zasnovan na MS rešenjima.
Dopalo mi se na poslednjem ovakvom skupu (seminaru) što je akcenat bio upravo na besplatnim softverima, koje škole mogu lako da nabave. A kupovina Corel/Photoshop je druga krajnost...
[ maliradoznalac @ 07.12.2009. 22:05 ] @
na nekoj drugoj temo sam napisao da sam ucestvovao u izradi kurikuluma za nekoliko profila. Kako su kurikulumi pravljeni prema evropskim trendovima u obrazovanju, izuzetno se vodilo racuna da se koriste termini npr program za obradu teksta a ne npr Word ili Writer. Ja sam insistirao da se ukoliko se moralo navesti ime programa navede i OpenSource ili freeware pandam.
Sto se tice Photoshopa, mislim da je to rasipanje novca. Ucenici na casovima nece doseci do 5% opcija koje nudi PS. Verovatno ni nastavnik nece preci taj procenat. Za te potrebe postoje npr PhotoFiltre koji je odlican program ali u besplatnoj verziji ne podrzava rad sa slojevima ili npr Paint.NET koji podrzava slojeve i moze da zavrsi svaki posao koji se zahteva od ucenika.
[ maksvel @ 07.12.2009. 22:16 ] @
Evo, npr. za 6. razred OŠ (predmet Tehničko i informatičko obrazovanje) piše:
Citat:

Preporučuje se da se ova tematska celina obradi u programima Microsoft Office Word ili OpenOffice Writer.

Dalje, kod obrade grafike lepo stoji:
Citat:

Preporučuje se nastavniku da bitmapiranu grafiku obradi u programima PhotoShop ili Gimp, a vektorsku grafiku u programima Corel Draw ili InkScape.


Izvor: http://www.mp.gov.rs/userfiles/propisi/osnovno/cir-propis635.pdf
[ wiktor91 @ 07.12.2009. 23:14 ] @
Ne slažem se da se baš ide sa Linuxom u osnovne škole, možda jedna lekcija da učenici shvate o čemu je riječ ali mislim da bi uvođenje Linuxa mnogim učenicima(osnovne škole) predstavljalo preveliki skok jer doma ih 99.5% nema instaliran Linux na računalu na kojem rade, igraju ili šta več.
Slažem se potpuno da se uvede open source ili freeware umjesto M$ alata, u večini slučajeva su na istoj razini upotrebljivosti a nekada su i puno upotrebljiviji.

U srednjim školama tehničke struke smatram da bi se svakako trebalo iči na uvođenje Linux OS-a i open source alate ali tu postoji problem nastavnika koji večinom pojma nemaju o Linuxu i onda učenicima zgade Linux ili ih uopče ne zainteresiraju, takvog sam ja profesora imao i nitko u razredu osim mene nije ni pomislio da instalira Linux zbog toga što je ovaj profesor predstavio Linux na totalno krivi način i svi smatraju Linux nekakvim smečem kojeg znaju koristiti samo "hakeri" i budale poput našeg dragog profesora.
Ali to ovisi o pojedinom nastavniku kako če učenicima predstaviti Linux.

[ VladaSu @ 08.12.2009. 00:21 ] @
Windows se koristi na 99% home racunara i ocigledno da postoji dobar razlog za to i zato ne vidim cemu ucenje linuxa.... da se ne zapocne opet prica linux vs windows.
A sto se tice da li photoshop, corel ili neki drugi program, opet mogu da kazem da 99% njih koje zanima crtanje i obrada fotografija vec ima instaliran jedan od ova dva programa
pa zasto im onda nastavik ne bi pruzio priliku da nesto nauce.
Ovde govorimo o osnovnom obrazovanju a ne o strucnom. Treba decu nauciti ono sto 99% ljudi koristi a ne usavrsavati ih za sistem administratore, dizajnere, programere ....

I nije tacno na sta se ovde pokusava reci da je linux manje zastupljen jer je izostavljen u samom obrazovnom planu i programu.

Linux postoji mnogo krace od mozilla firefox-a koji se veoma priblizio IE-u po zastupljenosti. Zasto je opera skoro nestala?
Sve je to zbog diktiranja trzista pa bas zbog tog diktiranja mislim da pre treba da se uci Windows.

Informaticari u srenjoj skoli i na faksovima treba da nauce oba OS-a.
[ Horvat @ 08.12.2009. 13:26 ] @
moze neko da mi objasni sta to osnovci rade u corel-u i ps-u?
[sigurno tu neko ima klince koji su osnovci,ili bracu/sestre]

@vladasu,linux ne postoji krace of ff-a.

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 08.12.2009. u 19:12 GMT+1]
[ mr_pingvin @ 08.12.2009. 13:49 ] @
Slažem se da bi trebalo da se razmisli o uvođenju OSS softvera u nastavu bez obzira šta se koristi kod kuće. Deca bi trebalo da znaju da postoji alternativa, i da photoshop, 3d studio, CAD i ostalo nisu igračke već alati za profesionalce i inženjere, takođe veoma su skupi.

Nisam za tu extremnu varijantu da se sve obriše i stavi svuda linuks, ali mogao bi da se namesti dual boot, da se odaberu programi koji rade i na windowsu i linuksu kako bi mogli da ih koriste kod kuće. Mislim da nešto slično rade u Švajcarskoj i nekim drugim državama. Kod nas se pokazuje malo interesovanje za ove stvari, mada koliko sam čuo u opštini Rakovica svi prvaci su dobili besplatno laptopove sa instaliranim Linuksom koji su umreženi međusobno i nastavnik može da prati šta rade dok su na času, dok učenici mogu razmenjivati informacije.

U ovoj priči najvažnije je znati da postoji besplatna alternativa u vidu operativnog sistema i da postoje besplatni programi koji mogu da odrade posao. Davno nisam video neku knjigu iz informatike, ali od onih starih nisu mi se svideli naslovi oblasti MS WORD ili MS POWERPOINT, neko bi mogao da pogrešno zaključi da samo ms pravi tekst procesore i aplikacije za prezentaciju. Za profesore ne bi trebalo da bude problem novo gradivo, to bi trebalo da ih interesuje ili su se školovali da bi mogli da sede i čitaju novine/facebook/whatever dok deca igraju igrice i crtkaju po photoshopu.
[ salac @ 08.12.2009. 15:00 ] @
Ma ok su te akademske licence koje daje Microsoft, samo sto ne pokrivaju Photoshop, AutoCAD i ostale velike softverske pakete koji se ne prave u Microsoftu.

I ja mislim da je bez veze da se za potrebe osnovne skole licenciraju nekakvi Ofisi i Photoshopovi, sasvim je dovoljan OpenOffice i Gimp, lepo rade na windowsu i to je to. Uostalom deca ce vec sama da odluce sta ce da koriste kad porastu - ako neko zeli da bude profi graficar uzece lepo Photoshop i gotovo; ne vidim u tome nista lose.

Lose je sto mi ovo lici na klasicno bacanje para kako bi, u stvari, nastavnicima i profanima po skolama bilo omoguceno da dodju do besplatnih licenci za skup softver.

Ruku na srce nisam primetio da u skolske i bolnicke ustanove upadaju oni nesretnici iz RIAA (ili odakle su vec) te uzimaju harac, ali nikad se ne zna :)
[ Goran Rakić @ 08.12.2009. 15:50 ] @
Citat:

Jedan od problema za uvođenje informacionih tehnologija u obrazovni sistem jeste i nedostatak novca, navodi državni sekretar Ministarstva prosvete Vlade Srbije prof. dr Radivoje Mitrović. Jedno od rešenja je i saradnja sa značajnim kompanijama kao što je Microsoft, prepoznata kao inovativana i strateški važna za modernizaciju obrazovnog sistema u Srbiji.

Kompanija Microsoft svakodnevno ulaže u obrazovanje u saradnji sa obrazovnim institucijama, poput Učiteljskog fakulteta i Zavoda za unapređivanje obrazovanja. Javnosti je poznat i Microsoft razvojni centar, jedan od većih van Amerike, u kom se pripremaju operativni sistemi kao što je Windows 7.
[ VladaSu @ 08.12.2009. 16:21 ] @
Citat:
Horvat: moze neko da mi objasni sta to osnovci rade u corel-u i ps-u?
[sigurno tu neko ima klince koji su osnovci,ili bracu/sestre]
@vladasu,linux ne postoji krace of ff-a.


Htedoh reci ff postoji mnogo krace od linuxa i pronasao je svoje trziste

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 08.12.2009. u 19:12 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 08.12.2009. 18:22 ] @
Mali je broj onih koji uopšte i znaju da se može ostvariti popust pri kupovini softvera.
Antivirusi se mogu nabaviti po skoro simboličnoj ceni, kao i MS softver, Adobe ... da sad ne nabrajam.

U ministarstvu prosvete već odavno praktikuju upotrebu Open Office paketa, ali za neku ozbiljniju priču, čitaj uštedu, potrebno je to propagirati na malo višem nivou, sa podrškom i inicijativom samih profesora i nastavnika informatike.


PS
Neko pomenu dual boot
Ne smem ni zamisliti ko bi to održavao i koliko bi to koštalo, i ovako ide pomoću štapa i kanapa
[ anon68680 @ 08.12.2009. 18:54 ] @
Neko je pitao sta ucenici rade u Corelu i PS-u. Paaaa, crtaju i obradjuju slike. Kod mene na casu je to izgledalo ovako: Profa dodje, kaze upalite svi PS, sad gore otvori taj i taj menii, pa clickni tu i tu... E to vam sluzi za to i to. Posle par casova te pita da mu objasnis kako da uradis nesto u tom programu i dobijes ocenu. Da ne spominjem da su i knjige iz informatike ilustrovane slikama istog software-a.
Problem je u tome sto u Srbiji jos nije razvijena potrosacka svest, i da ce piratizovan software jos dugo i dugo da se koristi kao mainstream. Tako da kad ucenik pita profesora koji mu je dobar alat za pisanje, ovaj ce mu naravno preporuciti Word, koga briga za tamo neki free Writer kad moze crackovan MS office da nadje na TPB.
Kad drzava bude jasno podrzala zamenu piratizovanog software-a nekim besplatnim, tad ce se otvoriti put da se uvedu isti alati u obrazovne institucije. Do tada svi samo mogu da se pokriju usima.
[ maliradoznalac @ 08.12.2009. 21:03 ] @
Citat:
krza: Neko je pitao sta ucenici rade u Corelu i PS-u. Paaaa, crtaju i obradjuju slike. Kod mene na casu je to izgledalo ovako: Profa dodje, kaze upalite svi PS, sad gore otvori taj i taj menii, pa clickni tu i tu... E to vam sluzi za to i to. Posle par casova te pita da mu objasnis kako da uradis nesto u tom programu i dobijes ocenu. Da ne spominjem da su i knjige iz informatike ilustrovane slikama istog software-a.


@ krza
ajde malo preciznije objasni sta se to radi pa da je jedino moguce sa PS??? Primeni Blur, Crop, Resize??? A to sto je u knjizi slika Photoshopa ne znaci da mora da se radi na piratskom softveru. Da je profa redovan napravio bi on vama nastavne materijale za Gimp ili Paint.NET koji su besplatni a rade sve sto je kurikulumom predvidjeno.
Da ne bude da samo pricam, ja sa svojim djacima radim Pain.NET, skolske novine pripremamo u Scribusu...
[ Horvat @ 08.12.2009. 21:13 ] @
ja sam pitao kizo,i upravo sam ovo sto je maliradoznali napisao hteo napisati,sta to konkretno "pritiskate"?
kako povuci obicnu crtu?kako napisati slova na nekoj slici?
obican paint to moze

ili malo naprednije stvari radite?
[ maliradoznalac @ 08.12.2009. 21:30 ] @
Ma kakvi napredno. U gimanziji se obradjuje u istoj godini obrada fotografija - Photoshop, crtanje - Corel, izrada prezentacija - PowerPoint, tabelarne kalkulacije - Excel i Izrada internet prezentacije - FrontPage. Sa 74 casa godisnje da ozbiljno obradis sve ovo nabrojano?!?!?
Onaj ko misli da ce u bilo kojoj skoli da "nauci" da koristi neki program je u velikoj zabludi. Mislim i na djake i na profesore. Cilj je da ucenici usvoje osnove koje kasnije mogu samo da nadogradjuju.
Konkretno kod obrade fotografija je cilj da ucenici shvate razlike izmedju rasterskih i vektorskih foramta, da znaju da urade osnovne operacije tipa promena velicine, formata, da iseku deo slike, da primene neki jednostavniji efekat tipa zamucivanje ili pretvaranje slike u crno-belu. Dalje, specificno za fotografije je bitno da razumeju koncept slojeva kod obrade. Ne da prave fotomontaze, nego jednostavno da razumeju. Kasnije ko hoce neka se sam usavrsava, u skoli je dobio osnove.
[ Zoran Milovanovic @ 08.12.2009. 23:00 ] @
Sve te osnove (a i mnogo sire) mogu da odrade free (tumaci na sve nacine) alternative. Dobro da im nije potrebam i Adobe After Effect da bi odsekli sekvencu od 2 minuta iz nekog videa.
[ anon68680 @ 08.12.2009. 23:45 ] @
maliradoznalac, sam si sebi odgovorio na pitanje... Iskreno, ne mogu da se setim sta smo tacno "pritiskali" kad smo radili PS i Corel, ali znam da nije bilo nista sto ne bih mogao sam da ukapiram, ili da uradim u nekom drugom alatu. Znaci nikakve napredne stvari, nego nesto krajnje jednostavno(pravljenje shape-a npr ili primena filtera). Uz to smo ucili o kompresiji slike, formatima, etc.
Ali se secam npr sto se Worda tice, profa bi dao papir na kome je neki tekst otkucan, sa razlicitim karakteristikama (sa nekom footnote-om, header-om,sa razlicitim fontovima, neke tabelice etc) i onda ti to treba da "prekucas" u Wordu. Opet, moze i tu da se iskoristi neki drugi alat.
[ lega99 @ 09.12.2009. 00:32 ] @
Ja bih samo priupitao da li razmisljate ko koristi "slobodan software"? Uglavnom ga koriste linuxovci. Koji je odnos linux : windows ? 1: 90. Koji se paketi koriste od strane profesionalaca? Ko odrzava slobodni software? Da li iza njega stoji neko ko je motivisan $ ili €. Pre neki dan sam poludeo sa Open Ofice i writerom, nije u stanju da uveze html stranicu koju sam kopirao u Firefoxu i paste u writer, zablesavi se nacisto ili pukne, u M$ Wordu to sam ocas odradio. Gde je ta literatura za "slobodni software"? Koliko dana ETF server ne radi kako treba i ne moze da se uradi update za Ubuntu? Cim nema osnovnog motiva $ i € nema od toga nista, sto bi rekao Bora Corba "za ideale ginu budale". Kad OO ili Gimp pocnu da koriste barem 30% korisnika PC onda vredi o tome razgovarati. Ima ona anegdota oko politike i seljaka kad ga pita politicar kad ce da glasa za njega, ovaj mu odgovara kad pobedis na izborima.
[ Goran Rakić @ 09.12.2009. 01:41 ] @
Citat:
lega99: Ja bih samo priupitao da li razmisljate ko koristi "slobodan software"? Uglavnom ga koriste linuxovci.


OpenOffice.org ima znatno veći broj korisnika na Microsoft Windows platformi nego na GNU/Linuks, Apple Mac i Sun Solaris/OpenSolaris zajedno.

Literatura? Na primer ovde: http://e-knjiznica.carnet.hr/e-knjige/os-ecdl Zavisi šta te zanima.

Procene su da OpenOffice.org ima 15% učešća na tržištu globalno, a u pojedinim sredinama ili branšama taj udeo je i veći. Pogledaj http://blog.goranrakic.com/arc...9/09/koliko_ima_korisnika.html
[ combuster @ 09.12.2009. 07:12 ] @
Ma jok, treba uciti decu da ISKLJUCIVO rade na profesionalnim alatima od cca 1K EUR-a, to nas nista ne kosta trenutno ali sutra ce kostati njih...
[ Goran Rakić @ 09.12.2009. 10:00 ] @
[ combuster @ 09.12.2009. 10:14 ] @
Support :)
[ Zoran Milovanovic @ 09.12.2009. 12:23 ] @
Sve sto sam imao, rekao sam. Necu vise, samo moram da odgovorim jos na ovaj komentar.

Citat:
lega99: Ja bih samo priupitao da li razmisljate ko koristi "slobodan software"? Uglavnom ga koriste linuxovci. Koji je odnos linux : windows ? 1: 90. Koji se paketi koriste od strane profesionalaca? Ko odrzava slobodni software? Da li iza njega stoji neko ko je motivisan $ ili €. Pre neki dan sam poludeo sa Open Ofice i writerom, nije u stanju da uveze html stranicu koju sam kopirao u Firefoxu i paste u writer, zablesavi se nacisto ili pukne, u M$ Wordu to sam ocas odradio. Gde je ta literatura za "slobodni software"? Koliko dana ETF server ne radi kako treba i ne moze da se uradi update za Ubuntu? Cim nema osnovnog motiva $ i € nema od toga nista, sto bi rekao Bora Corba "za ideale ginu budale". Kad OO ili Gimp pocnu da koriste barem 30% korisnika PC onda vredi o tome razgovarati. Ima ona anegdota oko politike i seljaka kad ga pita politicar kad ce da glasa za njega, ovaj mu odgovara kad pobedis na izborima.

Ne mora u skolama da se radi na Linuxu, sve to radi i pod Windowsom. Ono sto oni rade i uce u skoli bez problema ima da im zavrsi free zamena. Oni tamo NISU PROFESIONALCI niti je cilj tog skolskog programa da od njih to ucini. To sto si ti nesto odradio u MS-ovom prozivodu, a nisu umeo ili jednostavno je nemoguce uraditi u Sun-ovom definitivno nije vredno pominjati, jer si promasio temu nacisto.

Evo upravo sam uvezao html page u OO Writer [ispalo je nekako cudno, ali da se srediti - ne znam kako bi isto izgledalo u MS proizvodu jer ga nemam]. Sve mi se cini da si ti samo navikao na nesto i sve drugo gledas sa strahom. A to je upravo o cemu se ovde razglaba. Da se ne prave roboti od dece, koji nece moci da se snadju samo ukoliko im promenis interfejs. O tome je rec ;)

Pozdrav.

[ Horvat @ 09.12.2009. 14:37 ] @
znaci u sustini nista vas ne nauce,samo nabacaju neke gluposti,bolje onda da vas ni ne "uce",ili da se skoncentrisu na 1-2 programa...
[ NicholasMetropolis @ 09.12.2009. 14:42 ] @
Apsolutno podržavam korišćenje Open Source ili besplatnih aplikacija u školama. Gimp, Inkscape, Open Office, NetBeans su odlična rešenja za upotrebu i to ne samo u srednjim školama.

Linux nikako, zato što ta avantura može koštati državu više nego licenciranje Wina pri čemu zbog nepouzdanosti Linuxa kao desktop platforme upotrebljivost nije zagarantovana.
[ maliradoznalac @ 09.12.2009. 15:54 ] @
Citat:
Horvat: znaci u sustini nista vas ne nauce,samo nabacaju neke gluposti,bolje onda da vas ni ne "uce",ili da se skoncentrisu na 1-2 programa...


Nemoj generalizovati. Gore sam naveo program za gimnaziju a srednje strucne skole imaju drugaciji program. Ja sam ucestvovao u izradi kurikuluma za neke ogledne profile i vodili smo se ECDL-om kao standardom informaticke pismenosti.

nego imam jedno pitanje
da li neko zna kako da se skine ona knjiga sa http://e-knjiznica.carnet.hr/e-knjige/os-ecdl
[ Goran Rakić @ 09.12.2009. 16:06 ] @
Ukoliko si u obrazovnom sistemu Hrvatske možeš je besplatno preuzeti sa Carnetovog sajta. Na stranici OpenOffice.org projekta ima i nekih drugih priručnika koji su slobodnije dostupni zahvaljujući autorima: http://sr.openoffice.org/docs/hropen/
[ Horvat @ 09.12.2009. 18:43 ] @
ma ja sam pitao za osnovne,ne pitam za strucne,pogotovo ne graficke dizajnere i slicno
[ wux @ 09.12.2009. 22:52 ] @
Ja sam za free software, jer se novac potreban za kupovinu licenci može iskoristiti za nešto drugo, a za potrebe opšteg obrazovanja OOO ili GIMP su sasvim dovoljni. Kupovati PhotoShop da bi se uradila neka elementarna obrada slike je isto kao da popločate tu školu prvoklasnim mermerom - ko ima para na bacanje, neka mu, ali naše škole nisu u toj situaciji.

Drugo, na nekoliko tema i foruma sam pominjao: od OOO verzije 2.0 ja MS Office nemam instaliran ni na kućnom računaru niti na poslu. Za neke elementarne tabelice i pisanje pisama OOO posao odrađuje savršeno. Mi imamo od ranije licence za WINDOWS pa je glupo instalirati nešto drugo, a ženi sam na poslu na "nelegalizovani" kancelarijski računar instalirao Ubuntu, OOO dobije u paketu, instalirao sam Skype i nije bilo nekog specijalnog prilagođavanja ili obuke - skoro je sve isto kao MS varijanta, a besplatno. Za oko dve godine koliko je prošlo nisu imali nikakvih problema, niti je bilo potrebe za naprednom tehničkom podrškom. Jedini problem je što MF Samsung printer/skener koji imaju nije imao funkcionalne drajvere za skeniranje pod Ubuntu-om (možda je u međuvremenu to i sređeno, ali me mrzi da se bakćem), ali to odrade na onoj legalnoj WIN mašini, a za pare koje smo uštedeli (čini mi se da je licenca za XP bila oko 150-200€ kada smo ovo radili) mogu i da kupe neki podržani skener i da im opet ostane dosta kusura.
Naravoučenije: za ono čuveno "svakodnevno" korištenje računara ("internet, Word") ili zamenu za pisaću mašinu u nekoj kancelariji, besplatna varijanta je jednako dobra kao i skupe alternative, pa je sasvim opravdano da se deca obučavaju na besplatnoj varijanti, a jedino ljudi koji se bave nekim specifičnim poslovima treba da plate za PhotoShop, Corel Draw, MS Office, AutoCad...
[ asterisk @ 09.12.2009. 22:55 ] @
Sto se tice Windowsa sve sto jednom skolarcu treba moze da se skine sa Free Mission Pack projekta. Malo sta moze da zafali ali i to takodje moze da se nadje besplatno. Nista nije komotno kao Corel Draw ili Photo Shop ali sto bi morali da uce na najskupljim alatima.

Sto se tice linuxa. Drzava je ulozila pare u projekat lokalizacije Fedore i Open Offica. Zasto se to sada ne koristi. Sasvim sigurno znam da je to veoma upotrebljivo. Koristim Linux pored Windowsa (XP i Win 7) i Unixa (Solaris i Mac OSX) i ima ravnopravan tretman barem sto se mojih potreba tice.

Svestan sam kao i ostali da nema kadra koji bi to mogao da predaje i drzi prakticnu nastavu (vezde), spremi knjige i napise program zasnovan na nekim novim referencama. To je vec znanje i posao da se uradi u odnosu na rad utabanim stazama. Ali s druge strane to donosi prednost i korist, to je dobro ulaganje u buducnost, intelektualnu i tehnicku buducnost ove drzave i ovoga drustva.

Ali sada
• posto sada ima konkurencije medju izdavacima
• posto knjige mogu da se napisu za godinu ili dve od (re)definisanja programa i
• posto su profesori obavezni da skupljaju poene na seminarima usavrsavanja i sakupe zavidan minimum da bi im produzili posao
ne moze me niko ubediti da to nije projekat koji moze da se realizuje za vreme mandata jednog ministra.
Da je neko u ministarstvu sposoban da to uradi i svestan prednosti koju to donosi za ovu drzavu kao IT drustvo sasvim verovatno da bi to i uradio. Odnosto verovatno da ce to i uraditi kada se budu stekli potrebni i dovoljni uslovi.

Dok se to ne desi mi cemo ici linijom manjeg otpora i prepisivanjem knjiga uciti djake u skolama da je Unix sistem koji radi sa busenim karticama i nadati se da niko od novinara to nece objaviti u nekom IT casopisu jer cemo zbog toga mi koji zivimo od IT-a u ovoj zemlji da dobijemo samar kakav nikome ne zelim i sramotu koje nas niko nece oprati.

Sreca jedna da je Linux nastao posle busenih kartica pa ga se ne dovodi u vezu sa istim. Inace bi DOS bio smatran kao napredniji sistem od svih po meni kvalitetnih sistema. Zasto ne uzmu Open Solaris naprimer ili Ubuntu (ima lokalizaciju na srpski). To im nije mnogo komplikovanije za ucenje od Windowsa. Linux (Ubuntu na prime) cak moze da radi sa Live CD-a ili kao aplikacija instalirana pod Windowsom za one koji ne mogu da zive bez Windowsa i ne zele da instaliraju novi operativni sistem.
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2009. 23:01 ] @
Kao sto ljudi rekose, u osnovnim i srednjim (ne-strucnim vezanim za grafiku) skolama Paint.NET i GIMP savrseno rade posao.

Ako neki profa insistira na PS-u, samo ga treba prijaviti BSA - jer taj profesor:

a) Cini krivicni prekrsaj, osim ako skola nije nenormalna pa pukla silne pare na licence za PS, u sta cisto sumnjam
b) Podstice decu da cine isti takav prekrsaj ako im trazi da rade domaci i sl..
c) Podstice atmosferu da je piratski softver OK, tj. da se ljudski rad ne placa, to svakako nije ponasanje koje se smatra dobrim kada je nastavnik/profesor u pitanju

Verujem da ce BSA biti vise nego srecna da porazgovara sa direktorom te skole.

Sto se Office-a i Windows-a tice, smatram da deca u osnovnim skolama TREBA da koriste Windows, jer je to dominantni OS i treba ih osposobiti da se snalaze na necemu sto je standard - deca koja se opredele da se skoluju da budu IT profesionalci ce svakako znati da instaliraju Linux ako im treba / ako ih interesuje. Uciti decu u osnovnoj skoli Linuxu je bacanje vremena - vecina te dece nece u zivotu videti Linux vise, pa ih ne treba uciti necemu sto im nije potrebno.

Cisto pre nego sto odgovorite na ovo - razmislite, od 25-30 ucenika u nekom odeljenju, njih bar 20 nece biti "IT pros" - neki buduci policajac, neka buduca doktorka, sekretarica, pravnica, kuvar, ekonomista, postar - sta ce bre njima Linux i zasto bacati vreme na tako nesto umesto ih nauciti necemu sto ce i njima biti korisno u zivotu a veznao je za racunare? Treba da nauce kako da se snalaze u Windows-u (koji ce 99.9% slucajeva imati na ono malo racunara koje ce koristiti), kako da koriste neki Office oaket (OO/MSO) / Mail / kako da skeniraju dokument / obrade slike / koriste usluge drzavne e-uprave (ako tako nesto postoji) i sl... i to je to.

Ista prica kao i oni casovi programiranja... kakva besmislica u srendjoj skoli koja nije strucna za oblast kojoj programiranje treba (matematika, elektrotehnika i sl..) uciti ljude da >programiraju< - aman. Deca koja zele da postanu programeri ce sigurno nauciti da programiraju - a onih ostalih >90% ce samo izgubiti vreme i zivce, i momentalno zaboraviti sve ono sto je neko pokusao na silu da im ubaci u glavu - prepisace od nekog testove/zadatke i zaboravice da su ikada tako nesto "ucili". Jos lako moze da se desi da ih to totalno odbije od racunara, jer ce racunare asocirati sa nekakvim mozgalicama u PASCAL-u i sl... pa ce jos dobiti i fobiju od racunara

Office, sa druge strane - jeste verovatno bacanje para, i OpenOffice radi savrseno posao. Medjutim treba imati u vidu da Srbija, kao i mnoge druge "vocne" (jedno tropsko voce, oblika banane ;-) zemlje imaju razne talove i dilove sa MS-om, jer su to morale da odrade kako bi izbegle medjunarodne probleme posto im sve sluzbe koriste MS softver... pa su na nisanu morale da se utale.


[ anon68680 @ 09.12.2009. 23:32 ] @
Takodje je interesantno to sto je u okviru nastavnog programa za 4. razred gimnazije uvrstan Delphi. Da li to znaci da drzava ocekuje od svake skole da nabavi licencu za isti?
[ lega99 @ 10.12.2009. 00:20 ] @
@Goran Rakić,

To sto si postovao onaj link kad se pazljivo analizira ucesce OO je ispod 15%, a kad se pravilno protumaci sta je tamo na dijagramu vidi se da je ostatak M$ proizvodi. Saberi 2007, 2003, 2000 pa vidi koji je to odnos.
[ lega99 @ 10.12.2009. 00:34 ] @
@Zoran Milovanovic,

I dalje ostajem pri stavu da dok god neko ne stoji iza paketa i na njima zaradjuje $ ili € nema tu buducnosti. Dobro mogu klinci da uce npr. GIMP, ko ce da ih uci? Sta posle dodju u srednju ono M$ ili se zaposle posle srednje a ono M$. Sama vlada (oktobarski revolucionari) sklopila je dil sa M$, sta ocekujes da ce sad neko da pogazi te ugovore za koje se ne zna ni koliko je placeno, sticajem okolnosti bio sam na kojekavim sastancima po ministarstvima itd...
[ Goran Rakić @ 10.12.2009. 04:22 ] @
Citat:
lega99:... kad se pravilno protumaci sta je tamo na dijagramu vidi se da je ostatak M$ proizvodi.


Ja sam se samo nadovezao na tvojih "kada bude imao 20-30%..." i rekao da vec ima 15% sto nikako nije zanemarljivo i vec se oseca u razgovoru sa ljudima. Skoro pa u svakom okruzenju mozes pronaci i OpenOffice.org instalacije. Podatak od 12% na koji se pozivas je rezultat zivog i azurnog istrazivanja u kome jos postoji izrazeni negativni selekcioni efekat u uzorku.


Citat:
Ivan Dimkovic: necemu sto ce i njima biti korisno u zivotu a veznao je za racunare? Treba da nauce kako da se snalaze u Windows-u


Imam razumevanje za tvoj stav, ali se snazno protivim argumentaciji. Razmisli, da li neko ko je prosao takvu obuku za Windows 98 (pre osam ili devet godina, dakle u odnosu na tok obrazovanja to dodje "nedavno") ima ikakvu prednost pri koriscenju Windows 7 danas? Da li ima razlike da li koncept interakcije sa racunarom danas ucimo kroz Ubuntu ili Windows XP, ako cemo sutra na racunarima koristiti MS Linux Professional?

Argumenti koje uvazavam mogu biti cena odrzavanja tih racunara i naviknutost nastavnika za sprovodjenje nastave kao i dostupna literatura. To ne znaci da aktivno te probleme ne treba resavati, a nastavnici informatike ne treba ni da se bave odrzavanjem racunara vec se to moze obavljati udaljeno i organizovano iz nekoliko regionalnih centara... Uostalom prvi korak pri resavanju svake bolesti zavisnosti je priznati postojanje problema.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 10.12.2009. u 05:34 GMT+1]
[ maksvel @ 10.12.2009. 08:26 ] @
Plan i program je priča za sebe. Valjda su malo izmenili, ali pre nekoliko godina se u gimnaziji na društvenom smeru radio Paskal čitave školske godine u 3. razredu. Đaci su se smorili opasno i ne krivim ih!
E, sad, upravo zbog tog Paskala, radi se Delphi (tačnije objektni Paskal), ali za isti postoje i free razvojna okruženja.
Održavanje računara je treća priča Taj posao u velikoj većini slučajeva obavljaju sami nastavnici informatike, što im obično nije plaćeno, pa se oni logično trude da minimizuju taj posao.
E, sad, ako bismo posmatrali ove free programe, svi oni postoje i na Linuksu, pa ne bi za đake bio problem da koriste Gimp, OO itd. na Linuksu. Problem održavanja ostaje ovde i dalje kao osnovni.
A oni kojima IT neće biti zanimanje (a tih će biti >90% sigurno), koristiće eventualno na poslu neku namensku aplikaciju, koju svakako opet treba savladati, vrtela se ona na Win/Lin/Unix-u, a vrlo moguće da će biti web-based.

combuster, svaka čast na entuzijazmu
[ NicholasMetropolis @ 10.12.2009. 09:48 ] @
Citat:
Goran Rakić: Imam razumevanje za tvoj stav, ali se snazno protivim argumentaciji. Razmisli, da li neko ko je prosao takvu obuku za Windows 98 (pre osam ili devet godina, dakle u odnosu na tok obrazovanja to dodje "nedavno") ima ikakvu prednost pri koriscenju Windows 7 danas? Da li ima razlike da li koncept interakcije sa racunarom danas ucimo kroz Ubuntu ili Windows XP, ako cemo sutra na racunarima koristiti MS Linux Professional?


Nije to problem linuxa. Problem je cena. Linux ima potencijala da košta državu mnogo više nego licenciranje Windowsa. Poučan slučaj je grad Minhen koji se uspešno za***ao i rešio da svojih 14.000 desktopa prebaci na linux. Ovo je jedan blog koji lepo opisuje fail koji se desio.
[ combuster @ 10.12.2009. 09:54 ] @
U cemu je fail? Sto i pored urgiranja tako nesto nije odradjeno u potpunosti?
[ NicholasMetropolis @ 10.12.2009. 10:04 ] @
Citat:
combuster: U cemu je fail? Sto i pored urgiranja tako nesto nije odradjeno u potpunosti?


Fail je u tome što su posle šest ipo godina uradili konverziju na 10% računara i što ih je ceo projekat do sada koštao više nego da su ostali na Windowsu.

Za utehu, do 2013. planiraju da završe migraciju.
[ combuster @ 10.12.2009. 10:06 ] @
Koliko ja vidim sa blog-a je 15.7% desktop masina... I kako da mu verujem - na rec?

A i teze ces da nabedis sekretaricu da predje sa Solitair na PySol ;-)
[ anon68680 @ 10.12.2009. 10:56 ] @
@maksvel, plan i program je ostao isti. Na drustveno-jezickom smeru u 3. god se radi paskal, cele godine. A prirodno-matematicki u cetvrtoj radi i vec pomenuti Delphi.
[ Horvat @ 10.12.2009. 11:53 ] @
Citat:
asterisk
Sto se tice linuxa. Drzava je ulozila pare u projekat lokalizacije Fedore i Open Offica. Z


moze neka potvrda [ne iz "kurira" i slicno,naravno] da je drzava [iz budzeta] finansirala sesir i oo?

@maliradoznali,jedan savet,posto su verovatno svi [manje vise] u jednoj ucionici kompovi jednakih karakteristika [jednake komponente],napravi jedan image file tek ucitanog sistema,i cim pocne neki komp da brljavi,format i ucitavanje image file-a

skracuje posao
[i naravno,zabrana da se prcka po c particiji ;)]
[ Zoran Rodic @ 10.12.2009. 12:36 ] @
Diskusiju na temu ko i kako održava informatičku opremu po školama sam prebacio u novu temu, mislim da je zanimljiva kao tema a i zaslužuje poseban topic.
[ Zoran Rodic @ 10.12.2009. 13:25 ] @
Što se tiče plaćanja, čisto da pojasnim

Gradski sekretarijat ili opština, zavisi ko uplaćuje materijalne troškove za školu, u sumi koja se uplaćuje mesečno ima predviđeno nabavku softvera.
A obično ništa ne pretekne za takve stvari jer ostali troškovi pojedu celu sumu.

Drugi način jeste kada ministarstvo podeli licence na osnovu ugovora koji sklopi sa Microsft-om, kao što je ovaj konkretan primer.
Ta priča je već bila jednom, krajem 2001. godine i tada je legalizovan veliki broj instalacija, kako OS-a tako i Office paketa.
E sad, priča je da su to velike pare na kamari kada se radi na nivou celog obrazovnog sistema.

Ja samo zamišljam uštedu na Office paketu.
brrrrrrrrr
broj škola x broj računara .....
[ combuster @ 10.12.2009. 13:31 ] @
Jel mozes da nam kazes (da ne trazimo) sta sadrzi taj Memorandum o razumevanju, da li se u stvari office placa ili ce MS zarad nase dobrobiti podeliti licence skolama?
[ Zoran Rodic @ 10.12.2009. 13:46 ] @
Dosta toga sadrži intervju sa Franjom Ridzijem, tadašnjim direktorom jugoslovenske kancelarije Microsoft-a.
Ovaj ugovor je nastavak, ovom o kome on priča, a meni nije poznato pod kojim je uslovima prosveta dobila licence.
Uglavnom, ako i jesu besplatne, mora da je platio neko drugi na nekoj drugoj strani.
[ combuster @ 10.12.2009. 13:55 ] @
Citat:

Kako treba da postupi neko ko na računaru nema nikakav legalan softver?

On bi morao da kupi neku OEM verziju Windows-a, recimo Windows 98 koji košta oko $80 (jednokratno) i da je upgrade-uje na Windows XP na osnovu OSL ugovora.


Pa jel legalno instalirati OEM verziju windows-a na staru masinu?

Citat:

Ima li popusta za obrazovne institucije?

Mi smo kroz ugovor sa Vladom Srbije donirali 50.000 licenci što bi trebalo da pokrije besplatan softver za sve škole, fakultete i druge obrazovne institucije. To je uglavnom desktop softver (Windows i Office), nešto servera i drugih paketa. Samim školama prepuštamo da odluče šta im je tačno potrebno. Vlada treba da nam pošalje spisak obrazovnih organizacija i ustanova da bismo mi njima isporučili naručeni softver. Ista stvar je i sa državnom upravom.


Heh, potrazicu taj ugovor ako je javno dostupan a trebalo bi... U stvari koliko vidim moram da popunim obrazac za slobodno pristupanje informacijama od javnog znacaja :)
[ vjamovic @ 10.12.2009. 15:54 ] @
Cilj obrazovanja bi trebalo da bude osposobljavanje za rad ( i zivot ) u realnim uslovima.

Ako u relanim uslovima u poslovanju u Srbiji na 95% računara se nalazi Windows XP i Office
onda i obrazovni program treba tome da bude prilagodjen.

Zamislite sebe kao poslodavca ( imate firmu sa Windows radnim stanicama ) koga bi pre zaposlili
sekretaricu sa lepim nogama koja je nešto kuckala na nekoj varijanti pod free OO Linuxa
ili sekretaricu sa velikim sikama a koja je radila na piratskoj verziji Windowsa i Office paketa.

A na državi je da cenkanjem obezbedi da se komercijalni softwer za obrazvone ustanove nabalja povoljno.

Lep primer je da je Microsoft delio free verzije Visual Studio paketa preko srednujih škola u Vojvodini.
[ BBS @ 10.12.2009. 16:39 ] @
Da si sa primerom stao na pola slozio bi se sa tobom aovako je tvoje zakljucivanje problematicno a evo i zasto.

Kad bi drzava ugledala na bogatije zemlje koje uvode alternativne OS ili programa Microsoftu onda bi drzavna administracija bila na nekom User Friendly Linuxu ili bi bar koristila zamenu za Office u vidu OpenOffice. Univerziteti bi takodje u vecini slucajeva (osim kad je rec ospecijalizovanom softveru) mogli da koriste free opcije.
Kad bi se to desilo onda bi i mnogo firmi, bar kad je rec o manjim firmama, uradilo isto.

Rezultat jeftinija drzavna administracija, manje para iz dzepova poreskih obveznika, legalizovan softver i veliki broj korisnika.

Drugi razlog zasto zaljucivanje koje si izveo nije u redu je sledeci: ako klincima ne omogucis u skoli da se upoznaju sa necim sto na sebi nema papreno skup znak Microsofta onda ne mozes ocekivati da ce taj klinac sutra kad odraste imati zelju da upozna nesto sto nije Microsoft. Rezultat se zna.

P.S.
Koristim izraz besplatne alternative jer samo upotreba tzv slobodnog softvera je takodje veliko preterivanje i zas(t)ranjivanje u drugom pravcu. Tipa nije besplatan ali je slobodan da se menja i sl. a ja jos nesretoh nikog od tih ljubitelja tzv. SS da su se upustili recimo u promenu 10000 redova koda npr GIMP-a da bi bio bolji i priblizniji Photoshopu.
Dakle s jedne strane Open Source softver, Free softver, Freeware softver ili OS a sa druge strane komercijalna skupa resenja pa bez obzira dolazila ona iz Microsoft-a, Novell-a ili Red Hat-a.
[ asterisk @ 10.12.2009. 18:12 ] @
@ Horvat - Tu se da videti sta je Ministarstvo podrzavalo, a pored toga se i na ovom forumu diskutovalo o tome, potrudi se i naci ces...

Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo

Lokalizacija softvera otvorenog koda

Ministarstvo je podržalo cetiri projekta lokalizacije softvera otvorenog koda:

• OpenOffice.org prilagoden za rad na srpskom jeziku
• Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird prilagodeni za rad na
srpskom jeziku
• Distribucija Linuks operativnog sistema prilagodjenog za rad na
srpskom jeziku
• Fedor Linuks distribucija prilagodena za rad na srpskom jeziku

@ vjamovic - Besplatan M$
Sto se tice Microsoft Visual Studia to nije problem za obrazovanje. Sve sto njima treba i mnogo vise od toga moze da se uradi sa Express verzijom istog koja moze da se koristi bez nadoknade u obrazovne svrhe. Pored toga imaju i M$ Office studentske verzije za kucnu upotrebu i pakete za skole i firme tako da cena moze da se svede na razumnu cifru. Prakticno bi Ministarstvo obrazovanja da prebroji racunare i kupi potreban broj licenci u rinfizi za sve skole to bi bilo vrlo povoljno.
[ Horvat @ 10.12.2009. 18:30 ] @
Citat:
vjamovic: Cilj obrazovanja bi trebalo da bude osposobljavanje za rad ( i zivot ) u realnim uslovima.


ovo,u najmanju ruku,predivno zvuci
na zalost,realnost je svetlosnim godinama udaljena

od losih nastavnih programa,preko nezainteresovanih profesora,do ,jos gorih, neukih profesora...

i sta onda dobijes,gomilu nepotrebnih stvari na koje ucenici gube pod izgovorom "trebace ti" ili cak i bez izgovora...

edit:@asterisk,hvala,nisam znao da i na to "bacaju" lovu... ja mislio to "entuzijasti" prevode

edit:heheh :)
Citat:
Fedor Linuks distribucija prilagođena za rad na srpskom jeziku
[ wux @ 10.12.2009. 21:00 ] @
Interesantna mi je teza da treba koristiti Windows jer je najzastupljeniji, kada suštinske razlike između korištenja npr. Ubuntu-a i Windows-a nema. Klik ovde, dva klika onde, prozori, start meni, sve je u suštini isto, razlike su kozmetičke. Ko nauči da koristi jedno, znaće i drugo (ne govorim o instalaciji, podešavanjima i sl. nego o korištenju instaliranog sistema i programa). Ja sam se osećao kao u nekoj tweek-ovanoj verziji Windowsa kada sam prvi put koristio Ubuntu, a rekoh već i da sam ženi na poslu instalirao i nema nikakvih problema u svakodnevnom korištenju...
[ Zoran Rodic @ 10.12.2009. 21:10 ] @
Da ne teramo sad temu u off, ali probao bih da presečem dalju diskusiju na tu temu, jer do sutra možemo da pričamo šta od aplikacija radi, a šta ne radi na linux-u.

Ako hoćete, možemo otvoriti novi topic, u kome bi se diskutovalo koliko je Linux pogodan za škole, i šta njegova upotreba nosi sa sobom.
[ wux @ 10.12.2009. 21:55 ] @
Da naučiš da klikneš na ikonicu da bi otvorio program za obradu teksta i ukucaš nekoliko rečenica, eventualno povećaš ili smanjiš font, potpuno je nebitno da li koristiš Windows+MS Office ili Linux+OOO. Isto važi za elementarnu obradu slika, surf, e-mail...
[ anon68680 @ 10.12.2009. 22:35 ] @
Posle ovolike diskusije, mogli bi da napravimo neku akciju ovde u okviru ES-a i da pritisnemo malo prosvetu u vezi sa implementiranjem free software-a kao zamenu za komercijalni... Mozda neki mali seminar za profesore da se organizuje na tu temu, neka prezenacija da se napravi i sl... S obzirom da, koliko sam shvatio, zakon dozvoljava koriscenje i drugog software-a sem Worda i Photoshopa za demonstraciju i rad na casovima informatike, treba samo stimulirati profesore na adekvatan nacin?
[ Zoran Rodic @ 11.12.2009. 13:15 ] @
Ova tema je izgleda baš inspirativna :)
Diskusiju na temu programiranja sam prebacio u OVU TEMU
Ako je neki post zaostao ili imate predlog za naslov novonastale teme, javite mi.
[ VladaSu @ 11.12.2009. 20:40 ] @
Dzaba ovde traje rasprava....
Svacije misljenje je bolje nego trenutno stanje u skolama.

Te licence kostaju dravu kao razlika izmedju normalne i srpske cene 50km autoputa.

Zasto neko ko zavrsi ekonmoski fakultet mora da ide na kurs da bi bio knjigovodja i jos posle godinu dana da uci od nekoga ako ima srece od koga da uci?
To kosta i drzavu i svakog tog pojedinca i onog poslodavca sto ima dobru volju pa placa nekoga da bi ga naucio nesto i da bi ta osobo mozda jednog dana donela profit firmi.

Potrzavam bilo koju inicijativu da se ucenicima koji zele nesto vise da dobiju i daa to nesto vise, pa makar to bio i licencirani Photoshop ili Delphi (ne da se ide u krajnost sa softverima koji vrede stotine i milione evra)
Da samo 3% ucenika zaista nauci photoshop ili programira ili nesto slicno... vec onda je drzava na dobitku. Oni ce cim zavrse srednju naci posao sa solidnom platom...

Ja bih stavio u svaku masinsku skolu po par krntija sto je drzava otkupila za po 1000e u ovom "Punto programu".

A sto se tice osnovnih skola dovaljan je winows, email, internet, rezanje, stampanje, kopiranje i neki tekst procesor i minimalna obrada slika...

[ o2seo.com @ 17.12.2009. 11:35 ] @
Vec se na prethodnim strana konstantovalo da se i sa jednim i sa drugim moze raditi skoro sve isto. Iz tog razloga bi na problematiku trebali da gledamo sa jednog drugog aspekta-globalistickog i konuzmeristicko.
Linux je besplatan, u njegov marketing ne ulaze (gotovo) niko. Niko vas ne placa da ga distribuirate, reklamirate, hvalite...Iza Windowsa stoji masinerija koja ubire milijarde dolara godisnje, sa razradjenim marketing strategijama, ogromnim budzetom i koja svojim ovlascenim distrubiterima placa.

Kako naterati ljude da predju na Linux kad oni i ne znaju da to postoji?

[ s3tx @ 24.12.2009. 00:14 ] @
Na Singidunum Univerzitetu postoji MSDN academic alliance program i svi studenti(fakultet za informatiku) imaju pravo na besplatan softver, dobija se Windows 7 i softver iz DreamSpark paketa(Visual Studio 2008 prof., SQL server 2008 Developer, Windows server 2003 & 2008 standard, XNA game studio 3.1,MS Robotics studio 2008 r2,expression studio 3). Ima jos nekih pogodnosti, ne mogu sada da se setim..
[ maksvel @ 24.12.2009. 09:21 ] @
Pored softvera, omogućen je i pristup odličnim e-kursevima iz oblasti programiranja (.NET), baza podataka, administracije (Windows Server) itd.
Citat:
Kako naterati ljude da predju na Linux kad oni i ne znaju da to postoji?

Ne treba ih terati, već edukovati, a oni će sami već proceniti kada im se isplat korišćenje Linuksa. U mnogim situacijama je Linuks sistem koji ispunjava potrebe. Edukovani će takve situacije prepoznati.

Da citiram jednog studenta: "Ma šta više pominju taj LinOks, ko to u stvari koristi?".
[ agw.mile @ 25.12.2009. 06:29 ] @
Citao sam prvu i poslednju stranu diskusije pa nisam siguran da li je neko vec napisao nesto slicno.

Pominju se uglavnom osnovne skole i fakulteti. Moj sin je zavrsio srednju graficku skolu, ogledno odeljenje za kako su ga oni zvali "kompjuterski dizajn" (mada se program zove malo drugacije).

Kroz skolovanje su trebali da nauce ne osnove nego finese grafickih programa. Radili su u PS i Ilustratoru, sto je bio izbor profesora. E sad posto je moj sin uz mene vec bio dobro savladao Corel, on je sve zadatke radio u Corelu.

I tako je bilo svejedno jer nizasta nisu imali licence.

Znaci u toj skoli nije bio cilj da nauce osnove nego da potpuno savladaju zahtevne graficke programe da bi kada zavrse skole mogli da rade svoj posao.
[ anon68680 @ 25.12.2009. 20:34 ] @
Za ucenje specificnih alata postoje medjunarodno priznati kursevi. Terati ucenika da savlada neki alat koji kosta i po 500$ prakticno znaci osuditi ga na pirateriju, u danasnje vreme.
[ Pedja_Pedja @ 28.12.2009. 08:20 ] @
Ja bi da primetim da svi koji se toplo zalažu za upotrebu i učenje "open source" softvera u svom profilu imaju OS: Windows (sami dopunite verziju).

Inače moje dete je drugi razred OŠ, od početka školske godine koriste lične laptopove, a i kabinet informatike im je ekstra opremljen (starost konfiguracija '07, u to vreme srednja gornja klasa, sve TFT monitori, 35 komada za učenike).

Ono što je bitno je da deca nauče da pristupaju računaru kao daljinskom upravljaču za televizor, što znači prirodno, svakodnevno i bez straha.

Iako sam deklarativno veliki protivnik Micro$ofta, opet sve alate koje koristim su njihovi (OS i Office paket) i Adobe (CS Studio). Tek odnedavno paralelno koristim Operu kao drugi web browser. Ovo sve vam govorim zbog toga da vam kažem da ne treba inzistirati na open source i time unazađivati kreativni potencijal naše dece ili studenata. Ko mi kaže da je efikasnost GIMPa ista kao i Adobe ili Corel paketa ili da se njime može uraditi sve što i sa ova dva, taj verovatno nikada ništa nije radio ni u jednom od navedenih.

Bolje je da škole i generalno obrazovne ustanove troše pare na softver, pa makar i M$, nego da nam iz odelenja izlaze "stručnjaci" koji su radili u nekom softveru koji je u praksi nepostojeći.

[ maksvel @ 28.12.2009. 12:05 ] @
Korišćenje Windowsa uopšte ne povlači korišćenje komercijalnih alata. Ukoliko se nastavni ciljevi mogu postići korišćenjem besplatnih rešenja (a mogu), nije neophodno davati novac za skupe programe. Ukoliko znanje i veštine stečene na ovaj način treba kasnije proširiti korišćenjem skupih (i moćnih) alata, u čemu je problem? Koncepti su identični, kao i većina operacija.
Ovde se na neki način prenebregava ključno pitanje, a to je šta je sa kontrolom školskog softvera? Po svemu sudeći, postoji prećutna saglasnost softverskih kompanija da se njihov softver, u nelegalnom obliku, koristi u školama. Do kada će to tako biti? Neke škole hoće da kupe Corel, a druge koriste isti taj program, krekovan.
[ Goran Rakić @ 28.12.2009. 22:01 ] @
Citat:
Pedja_Pedja ... kažem da ne treba inzistirati na open source i time unazađivati kreativni potencijal naše dece ili studenata.


Nije mi jasno kako autor izvodi zaključak da upotreba kvalitetnog slobodnog softvera unazađuje kreativni potencijal, šta god "potencijal" tu značio.
[ maliradoznalac @ 29.12.2009. 23:39 ] @
OK, situacija je takva da ministarstvo ima "dogovor" sa M$-om. U skoli postoje racunari sa Windows-om i sa MSOffice-om. A na cemu ce ucenici vezbati kod svojih kuca??? Da li i ucenici imaju "dogovor" sa MS-om???
Ucenicima treba da savladaju upotrebu programa za obradu teksta kako bi sutra mogli da skuckaju izvestaj sa sluzbenog puta, zapisnik o reklamaciji... To moze i u Notepad-u, slazem se.
Ali treba jednu stvar da istaknemo,
SKOLA JE VASPITNO OBRAZOVNA USTANOVA!!!!!!
ako mi decu "teramo'' u pirateriju, da li smo ispunili vaspitne ciljeve?? Nazalost standard u Srbiji nam ne dozvoljava da insistiramo na komercijalnim resenjima. Naidjem povremeno na ucenike cijim je roditeljima problem da izdvoje pare i za knjigu koja kosta 200-500 dinara.
Iz tih finansijskih, vaspitnih i moralnih razloga je OpenSource zanimljiv koncept i treba ga forsirati u skolama. Veliki plus celoj prici je to sto je OpenOffice multiplatformski i moze se vrteti u skoli na Windows masinama a kod kuce deca da ga koriste na Linuxu.
Da li ce ucenici sutra kad izadju iz skole umeti da se sluze nekim drugim programom za obradu teksta (posto sam malo pre davao primer, pa nastavljam)??
Naravno, ja se susrecem danas sa situacijom da u skoli koristimo Office 2003 a ucenici imaju 2007. Meni se cini manja razlika izmedju 2003 i OOo nego 2003 i 2007. I naravno, svi plivamo bez problema
[ maksvel @ 30.12.2009. 08:11 ] @
^Slažem se 100%
Malo podsećanje na jednu temu od pre 2 godine:
http://www.elitesecurity.org/t...0-Uslov-za-skolovanje-kriminal
[ combuster @ 30.12.2009. 08:14 ] @
Pa kad si ih lepo naucio osnove - mogu da isplivaju u bilo kojoj situaciji :)
[ anon68680 @ 31.12.2009. 16:45 ] @
Mislim da je veliki problem u Srbiji taj sto ljudi nemaju dovoljno razvijenu svest o pirateriji, i sta ona znaci. Danas se piraterija uzima zdravo za gotovo, ne secam se kad sam zadnji put video nekog srednjoskolca koji koristi licencirani ms office kod kuce, ili open office.
[ maliradoznalac @ 01.01.2010. 12:10 ] @
Citat:
krza:... Danas se piraterija uzima zdravo za gotovo,...


naravno da se uzima zdravo za gotovo kad drzava i drustvo "nemaju stav" prema tome. Polazim od sebe, sto bi platio nesto 300-500 evra kad mi stoji "na izvolte". Ima li nekih sankcija za upotrebu nelegalnog softvera (mislim na kucne korisnike)?
Zbog posla kojim se bavim, smatram da sam obavezan da propagiram stav da je piraterija nesto sto nevalja. I verovatno klincima izgledam strasno smesno kad im pricam o OpenOffice-u koji je POTPUNO BESPLATAN :-)
[ Ranko1980 @ 04.01.2010. 14:16 ] @
Piraterija je zavladala, ustvari ovo je sve kina!!!
[ wux @ 05.01.2010. 13:35 ] @
Pedja_Pedja
Citat:
...
Bolje je da škole i generalno obrazovne ustanove troše pare na softver, pa makar i M$, nego da nam iz odelenja izlaze "stručnjaci" koji su radili u nekom softveru koji je u praksi nepostojeći.

Deca treba da savladaju osnove korištenja računara (govorim o OŠ), a ne da budu stručnjaci za bilo šta. Generalno, razlika u korištenju Worda i OOO Writera kada se radi o jednostavnom ukucavanju tekta, elementarnom formatiranju i štampanju ne postoji. Dakle, nije bitno da li se koristi Word ili Writer, sem što za prvi treba da platiš, a drugi je besplatan.

[Ovu poruku je menjao wux dana 05.01.2010. u 15:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao wux dana 05.01.2010. u 15:11 GMT+1]
[ asterisk @ 15.01.2010. 18:29 ] @
Citat:
Citat:
krza:... Danas se piraterija uzima zdravo za gotovo,...


naravno da se uzima zdravo za gotovo kad drzava i drustvo "nemaju stav" prema tome. Polazim od sebe, sto bi platio nesto 300-500 evra kad mi stoji "na izvolte". Ima li nekih sankcija za upotrebu nelegalnog softvera (mislim na kucne korisnike)?
Zbog posla kojim se bavim, smatram da sam obavezan da propagiram stav da je piraterija nesto sto nevalja. I verovatno klincima izgledam strasno smesno kad im pricam o OpenOffice-u koji je POTPUNO BESPLATAN :-)


Nema sankcija i nece ni biti, za kucne korisnike. Problem piraterije je zarada na tudjem radu. Ako si uzeo Windows i Office, napravio neki posao, zaradio a da pri tome nisi platio koriscene Windowsa i Offica onda je to suprotno sa zakonom. Zaradio si koristeci M$ alate a za to nisi platio. Ako ti ne zaradjujes M$ nema razloga ni interesa da te zato zakonski goni. On racuna da kada budes poceo da zaradjujes njemu ces da placas za software (neces uciti novi da koristis) i to mu dodje kao neki vid probnog koriscenja.

To je svakome jasno, i zato M$ i daje besplatna ili jeftina resenja skolama, univerzitetima i express verzije softwera krajnjim korisnicima. Ali o tome da li slobodan ili licencni software kao izbor treba razmisljati unapred, pre ucenja da se ne bi ponavljalo razrede i imalo planirano skolovanje? A verujem da je nase obrazovanje delimicno planirano, a trebalo bi raditi na tome da bude bolje planirano i realizovano.
[ Pedja_Pedja @ 25.01.2010. 04:31 ] @
Citat:
maliradoznalac: ako mi decu "teramo'' u pirateriju, da li smo ispunili vaspitne ciljeve?? Nazalost standard u Srbiji nam ne dozvoljava da insistiramo na komercijalnim resenjima. Naidjem povremeno na ucenike cijim je roditeljima problem da izdvoje pare i za knjigu koja kosta 200-500 dinara.
Iz tih finansijskih, vaspitnih i moralnih razloga je OpenSource zanimljiv koncept i treba ga forsirati u skolama. Veliki plus celoj prici je to sto je OpenOffice multiplatformski i moze se vrteti u skoli na Windows masinama a kod kuce deca da ga koriste na Linuxu.
Da li ce ucenici sutra kad izadju iz skole umeti da se sluze nekim drugim programom za obradu teksta (posto sam malo pre davao primer, pa nastavljam)??
Naravno, ja se susrecem danas sa situacijom da u skoli koristimo Office 2003 a ucenici imaju 2007. Meni se cini manja razlika izmedju 2003 i OOo nego 2003 i 2007. I naravno, svi plivamo bez problema


Ja mislim, a mogu reći i da sam siguran da je MS apsolutno svejedno da li će dete da koristi "piratski" ili pravilnije rečeno neregistrovan softver kod kuće i za lične potrebe. Ono što njega boli je kad se taj isti koristi u komercijalne svrhe i pomoću njega se zarađuju pare. E to je piraterija.

OpenSource je zanimljiv koncept za "akademsku zajednicu" šta god to bilo, ali ne za praktičan život. Ovim ne mislim na open source generalno, slažem se da može da se koristi Open Office, umesto MS Office, ali da se decu uči Linux umesto Windowsa, odnosno GIMP mesto Photoshopa, to je degeneracija.

Mene lično užasno nervira snebivanje oko piraterije, svi se prave čistunci. Ja za sve za šta zarađujem pare platim softver, od OS, preko Office, do ERPa i ne kukam. Softver pre kupovine probam, da piratski, i ako mi se pokaže kao neophodan u poslu, isti registrujem ili kupim. To rade svi, i amerikanci, i kinezi, pa ne vidim razlog zašto ne bi i srbi. Ko ne veruje lako ode na sajt BSA i pogleda stopu piraterije, pa onda neka to podeli sa BND po glavi stanovnika i videće, gle čuda, da se na zapadu nalazi veći koeficijent piratskog softvera u odnosu na BND. Tako da i nismo mi baš najgori.

A moje dete neka pegla po Microsoftu, a Linux po sopstvenom izboru, jer to je "vera", a ona je stvar slobodnog izbora.
[ Goranns2 @ 05.06.2011. 13:34 ] @
Drago mi je da je otvorena ova tema. Da vas upoznam sa jednom inicijativom tj. programom koji se od nedavno realizuje u pojedinim skolama u Srbiji.

Udruženje profesora informatike Srbije u saradnji sa Linux Centrom iz Beograda realizuju program pod imenom

’’Slobodni softver u školama u Srbiji, pregled stanja i propagiranje njegove upotrebe’’

O detaljima programa se možete informisati na sledećoj internet prezentaciji.

http://slobodansoftverzaskole.org/

Ponuđeni programi na ovom sajtu

Slobodan softver na ovim internet stranicama je odabran tako da on pretežno zadovoljava potrebe nastave iako se neki programi mogu uspešno upotrebljavati u administrativnim aktivnostima škole. Programi koji se nalaze na ovom sajtu jesu mali izbor slobodnog softvera za operativni sistem Microsoft Windows.

Udruženje profesora informatike Srbije će posetiti nekoliko škola u Srbiji i pokloniti im izbor slobodnih programa na CDROM-u. Na tom CDROM-u se nalaze programi koji se instaliraju na lokalni računar. Programe možete da instalirate neograničeno te da ih slobodno kopirate i dajete drugima na korišćenje. Pripremili smo za vas i izbor web programa koje smo naknadno stavili na ove internet stranice. Ovi programi se nalaze na stranici Web programi.

Najtoplije vam preporučujemo da posetite sajtove ovih programa i da stupite u komunikaciju sa ljudima koji razvijaju ovaj softver, korisnicima, ljudima koji pišu priručnike ili pružaju tehničku podršku. Preuzmite izvorni kod ovih programa sa tih sajtova i ponudite učenicima da ga proučavaju uz vašu pomoć. Primetićete da će vaši učenici sa zadovoljstvom prihvatiti slobodu koju nudi ovakav softver i da će porasti njihovo interesovanje za informacione tehnologije. Na strani Programi nalazi se izbor slobodnog softvera, koji smo pripremili za vas. Ukoliko imate dodatna pitanja slobodno nam se javite. Naši podaci su na strani Kontakt. Biće nam zadovoljstvo da vam pomognemo u upotrebi i proučavanju slobodnog softvera.
Vaše mišljenje i saradnja sa vama nam je od velikog značaja. Ukoliko u vašoj školi ili organizaciji već koristite neki Slobodan softver ili operativni sistem javite nam se kako bi zjedno obogatili sajt vašim iskustvima i primerima dobre prakse. Želja nam je da osim ponuđenih programa zajedno sa vama napravimo bazu programa i linkova koji nude Slobodan softver koji se može primeniti u nastavi svih predmeta.
Srdačan pozdrav.

Tim za realizaciju programa

[ damson74 @ 06.05.2012. 08:21 ] @
Malo da osvežim temu.
Korišćenje slobodnog softvera uopšte je odlična ideja, mada što se može videti na ovom primeru nepostojana. Do sada sam ispratio nekoliko desetina inicijativa korišćenja slobodnog softvera, posetio nekoliko radionica, na nekima držao i prezentacije, instalirao različite distribucije Linux operativnog sistema svim zainteresovanim itd. Sve je obično trajalo par meseci dok su ljudi bili zagrejani i nadali se "nečemu". Mislim da smo ljudi od institucije i da od nekog gurkanja zavisi i popularizacija slobodnog softvera. U nekoj bližoj budućnosti postoji plan o skupljanju svih opensourcaša :-) pod jednu kapu, slično OSNY-u koji je postojao devedesetih. Bićemo na vezi :-)

Srdačno