[ veca0709 @ 09.12.2009. 22:47 ] @
Pozdrav, zanimam me mozeli se u catiji u modulu sheet metal design ili sheet matal production uraditi tehnoloski proces izrade nekoga komada od lima, primjer neko kuciste. Naime dobio sam komad (kuciste) i trebam da uradim teh. proces izrade kroz catijin modul za savijanje limova. Hvala unaprijed
[ cnc-project @ 10.12.2009. 07:11 ] @
zamisli samo ...


da nemože ?!?


.......

možeš raditi avione, aute, kamione, bagere, industrijka postorjernja, simulacije i još mnogo toga...

ali napraviti "kutiju" ...e to nemože ...


pa čemu bi služili ti moduli nego tome...

[ veca0709 @ 10.12.2009. 10:47 ] @
ok, ja imam nekakvu online dokumentaciju i presao sam sve on sto se tice sheet metal productio i sheet metal design, ondje samo objasnjava kako napraviti 3d model i na kraju ga spasiti kao DXF i sta onda???
[ cnc-project @ 10.12.2009. 12:38 ] @
ako imaš (ili si napravio) imaš 3d model kutije ...

napravi "unfold" i dobiti češ komad prije savijanja ...to je razvijanje stranica za rezanje

posle snimi kao dxf i na stroj ...plasmu ili što već...

ili treba nešto drugo ?
[ veca0709 @ 10.12.2009. 19:16 ] @
Hvala, napravio sam 3d model kutije u onome modulu Generative Sheetmetal Design i razvijeni dio "unfold" i spasim kao dxf. Eh sada me zanima kako cu ovu kutiju da obradim primjer ono kao kada se radi neka osovina ide se ono Mehanical Design-Part Design pa se napravi 3D model pa onda na Machining-Lathe Machining i tu ima ono simulacija i vidi se ono redoslijed operacija i zahvata, znaci vidi se korak po korak kako se od nekog pocednog dobija gotov komad. Dakle mene zanima kako da ja to uradim sa ovom svojom kutijom? Ima li neka literatura nesto u vezi ovoga sa limovima ili neki primjer??? Hvala
[ SlavishaT @ 11.12.2009. 05:15 ] @
Dovoljno je na crtežu da na linijama savijanja napišeš vrijednosti ugla i smjerove savijanja (gore ili dolje) i da prikažeš poprečni presjek profila (ili u konkretnom slučaju presjeke kutije), a operater na presi će znati kojim redoslijedom zahvate da odradi. Ako misliš školski da se odradi tehnološki proces, tabelarno sa skicama zahvata i režimima obrade - to u pomenutim modulima ne može.

Pozdrav.