[ virtualVoid @ 10.12.2009. 19:16 ] @
Trazio po netu ali nisam uspio pronaci ovakvu alatku. Vec sam poceo vjerovati da ovako nesto ne postoji, ali me mozda netko razuvjeri.

Baze uvijek pravim iz koda koji nije bas pregledan kada zelim vizualizirati relacije. Trenutno pregled (review, snapshot) radim tako sto u temp tabeli kreiram bazu pa onda pogledam njen snapshop. Medjutim, ovo je prilicno uzaludan i dosadan posao jer svaki put moram kreirati novi snapshot, odabrati koje tabele zelim, poredati ih,...

Je li netko ikada naisao na neki alat u kojem mogu kucati sql kod i da mi on na klik prikaze snapshot tabele?


EDIT: da ne bude konfuzije,meni treba alat koji ce kreirati database diagram, a ne snapshot (pogresna upotreba rijeci)

[Ovu poruku je menjao virtualVoid dana 10.12.2009. u 20:56 GMT+1]
[ virtualVoid @ 19.12.2009. 15:41 ] @
Posto jos nema odgovora na ovu temu, pretpostavljam da sam zakomplicirao pitanje.

Evo da preformuliram i pojednostavim:

Kada kreiram tabele i relacije medju njima, onda mi je veoma korisna opcija "New database diagram" preko koje mogu vizualno vidjeti kako baza izgleda. Kako mi ovakav nacin prikaza baze nije uvijek jasan, onda se cesce koristim alatom iz Visual Studia 2008 tako sto kreiram LINQ To SQL klasu, njome mapiram tabele i onda ih npr. isprintam.

Kao sto vidite, ovi koraci su prilicno dosadni da se rade prilikom svake promjene baze, a da ne kazem da su i zamorni ukoliko pravim nekoliko verzija postojece baze.

Stoga bi mene zanimao alat kojim bih se mogao spojiti na postojecu bazu (ili jos bolje na neku virtualnu bazu) u koji bih mogao ukucati svoj sql kod i da mi onda taj program odmah prikaze kako ce ta baza izgledati. Postoji li ovakav alat?

Sve baze mi se nalaze na SQL Serveru 2008, a samo pokoja na mysql serveru.
[ virtualVoid @ 20.12.2009. 13:10 ] @
Pronasao sam program koji radi ono sto zelim. Zove se DBVisualizer (http://www.minq.se/products/dbvis/), besplatan je, mocan, itd. Radi i na Win i na Linuxu, podrzava sve baze. Probajte ga.

Ako netko ima neki bolji program, neka ga linkuje.
[ savkic @ 20.12.2009. 13:11 ] @
> Stoga bi mene zanimao alat kojim bih se mogao spojiti na postojecu bazu (ili jos bolje na neku virtualnu bazu) u koji bih mogao ukucati svoj
> sql kod i da mi onda taj program odmah prikaze kako ce ta baza izgledati. Postoji li ovakav alat?

Da li ti želiš neki alat u kome možeš videti kako izgleda baza (tabele, polja, relacije...)? Ako da, treba ti tzv. CASE program i opcija reverse engineer(ing), ako već koristiš neki CASE alat najbolje da potražiš tu opciju u njemu, ako ne onda potraži na googlu neki od freeware alata.
[ virtualVoid @ 20.12.2009. 16:14 ] @
Trazio sam u Visiu, ali opciju nesto kao "import database" i nisam uspio pronaci. Idem pogledati ima li on ista kao reverse engineering.

PS.ovaj alat sto sam ga naveo nije samo CASE nego radi i milijun drugih stvari ;)
[ misk0 @ 20.12.2009. 21:44 ] @
Meni za slicne poslove dobro sluzi MySQL WorkBench. Moze uporediti model sa bazom i onda imas mogucnost selektivne sinhronizacije (od modela ka bazi i obratno) kao i to da vidis samo razlike izmedju istih.