[ iizuzetan @ 13.12.2009. 11:18 ] @
Da li je neko počeo da dizajnira sajtove sa CSS tabelama? Pitam jer tek novije verzije brauzera su počeli da ih podržavaju. I to: firefox2, opera 9.62, explorer 8, safari 4.0b, chrome 2, konqueror 3.

Gledam sa kojim brauzerima posećuju moje sastove posetioci i vidim da čak 40% koristi internet explorer 7, a šak 10% još uvek explorer 2. Gledajući podatke još uvekm se ne usudjujem da primenjujem CSS tabele (bar ne u narednih 4 ili 5 godina)

Šta vi mislite o tome?

Da dodam, kad kažem CSS tabele mislim na onaj atribut display sa svim varijacijama table vrednosti.
[ iizuzetan @ 13.12.2009. 11:54 ] @
Čekaj, ne razuemem. Jer sam napisao neku glupost, ili niko ne razume šta sam napisao, ili je neki drugi razlog zašto niko ništa ne piše?
[ klingonWarrior @ 13.12.2009. 17:17 ] @
Hehe :) Vjerovatno je form malo mrtav.

Mene je odusevila jedna knjiga na tu temu. Mislim da se radi o knjizi HTML Utopia: Designing Without Tables Using CSS, 2nd Edition. Mozes ovdje pogledati.http://www.sitepoint.com/books/css2/)

U zadnje vrijeme sam procitala previse knjiga na tu temu pa vise nisam sigurna koja je bila u pitanju. Uglavnom, sve su fino objasnili, ta opcija display:table se cini super, ali .....zbog mnostva browsera, te velikog broja ljudi koji koriste starije verzije, pogotovo IE...mislim da ju jos nije moguce koristiti :(
[ iizuzetan @ 13.12.2009. 21:23 ] @
Pa tako sam i nakekako mislio. Inace stoji da je zanimljivo to sa CSS tabelama
[ agvozden @ 14.12.2009. 09:00 ] @
licno radim tableless, ali kada treba ubaciti nesto sto je bas tabela onda koristim <table> tag.
display:table ima svoju ulogu, pogotovo oko resavanja problema sa visinom nekih elemenata.
A ono: cell, row... mislim da jos ne zelim ni da pokusavam, cini mi se da html ide u drugom pravcu.
[ musicmaster @ 14.12.2009. 09:52 ] @
Ja koristim css tabele koje nisu tabele...
Evo ti pogledaj ove 2 lokacije

http://kafa.iskrica.info/chr/altcharacters.html
http://kafa.iskrica.info/simboli/

Btw, reci mi iizuzetan, šta ti je to - explorer 2?
Verovatno si mislio na nešto drugo.
[ iizuzetan @ 14.12.2009. 17:49 ] @
Citat:
musicmaster:
Btw, reci mi iizuzetan, šta ti je to - explorer 2?
Verovatno si mislio na nešto drugo.


[ w3bl0rd @ 15.12.2009. 06:48 ] @
to je IE8 skripta ga krivo prepoznaje ko IE 2.x
što se tiče podržanosti kod browsera webdeveloperi bi se trebali udružiti i svuda staviti zabranu za prikaz na starim verzijama browsera...
na kraju bi ishod bio dobar i za webdevelopere i za krajnjeg korisnika... svatko može instalirati novu verziju browwsera oduzima 2minute i dovoljno je 5X kliknuti na NEXT ili FINISH, a ko to nemože nije zaslužio da se služi internetom
[ w3bl0rd @ 15.12.2009. 06:52 ] @
@musicmaster
i što si s tim dobio? table tag nije zabranjen niti će biti izbačen iz html-a niti se njegovo korištenje smatra lošim... table tag se treba koristiti za tablične prikaze / gridove to je sasvim normalno, ono što se smatra loše je koristiti table tag za izradu layouta stranice...
[ musicmaster @ 15.12.2009. 14:48 ] @
Sa tim sam dobio lakše "štelovanje" iz samog css-a, bar meni. A i dodavanja. Dobio sam i znatno brži prikaz 'tabele'.
[ w3bl0rd @ 16.12.2009. 06:48 ] @
pa ne vidim neku prednost toga...
lijepo u html referenci piše za što se koristi koji tag... i table bi se trebao koristiti za tablični prikaz...
no uostalom tvoja stranica, radiš kako ti želiš :)
jedino ovo za css ti je glupost dodaš svakom td-u class ili id i isto radiš što želiš s njime... prije bi reko da je to sve stvar navike
[ musicmaster @ 16.12.2009. 07:03 ] @
Baš mi je drago što si upotrebio tu reč - glupost.
Aj' sad pali i ne gubi vreme.
[ agvozden @ 16.12.2009. 09:51 ] @
@musicmaster

mene interesuje o kakvom ubrzanju prikaza govoris.

drugo, ovo uopste i nisu tabele u smislu da koriste display table, row i col. Ovo je vrlo uobicajen nacin za prikaz, tzv tableless... - podaci koji su ovde prikazani su jednostavni.

Kako bi resio tabelu koja ima spojene odredjene kolone ili redove i pritom ima vise od 2 kolone? Mislim da ovim nacinom to ne bi bilo efikasno...
[ musicmaster @ 16.12.2009. 18:59 ] @
Otiđi na http://centpocent.byethost24.com i tamo sa desne strane klikni na Referal link.
Kada se otvori, na sredini ekrana, imaš valjda to što te interesuje prikazano pomoću tableless načina.

A postoji i varijanta da nisam razumeo pitanje kako treba.
Ako je to slučaj, daj da vidimo neki primer prave tabele koja vrši funkciju 'nemoguće misije' za tableless dizajn.

I kako ti nije jasno o kakvom ubrzanju?
Valjda je logično o kakvom ubrzanju mislim.
[ w3bl0rd @ 17.12.2009. 06:49 ] @
nema ubrzanja, to je tak kad ljudi sve krivo tumače, pročitaju tableless design i to je odmah ko da je table zabranjen...

vidi čak i w3c koristi tabele

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp


tableless design znači da nećeš pravit LAYOUT od tabela, ali nikad se nigdje nije spominjalo ne korištenje table elementa... Neznaš valjda ti bolje od tvoraca html-a koji tag se treba za što koristiti...
za tablični prikaz se oduvjek koristila tabela i uvjek će se koristiti tabela, to je po svim standardima i to je totalno validno... Ne preporuča se izrada layouta, i samo layouta sa tabelama...
[ agvozden @ 17.12.2009. 08:45 ] @
^ i jedno logicno pitanje:
- zasto uopste pokusavamo da napravimo tabelu tableless???

Milsim da je u ovom pitanju i odgovor ;)
[ musicmaster @ 17.12.2009. 09:01 ] @
@w3bl0rd

Naravno da ne znam bolje od njih, ali, gle čuda i ti tvorci html-a, pa i oni koji serviraju standarde,
govore da je stranica koja ima tabelu a nema ni tr ni td ispada xhtml validna.
Bez grešaka.

Citat:
nema ubrzanja, to je tak kad ljudi sve krivo tumače, pročitaju tableless design i to je odmah ko da je table zabranjen...


Hmm.. A možda zato što im nije 'tak sve' zaguljeno jelte, ili isuviše su im proste neke stvari za tumačenje,
pa još imaju i relativno sveže mašine na kojima se i vidi šta se brže RENDERUJE,
pa umeju i na drugi način da se igraju, to jest, izmišljaju i zezaju.
E moj ti....

[Ovu poruku je menjao musicmaster dana 17.12.2009. u 10:12 GMT+1]
[ w3bl0rd @ 17.12.2009. 09:08 ] @
radi kako hoćeš.. i ja sam pred 3-4 godine radio slične sheme, napravio sam s tabelom slično ko i ti...
brzina rendanja se vidi ako ti imaš gomilu tabela ugnježđenih jednu u drugu, ali za tablični prikaz podataka nema razlike u brzini dapače čak bi tabela mogla biti i brža... i nemoj ovak govoriti, ponudi konkretne dokaze, mjerenja...
mah nema smisla...
odustajem, briga me