[ valajbeg @ 30.12.2003. 23:45 ] @
U cilju poboljshavannja sistema...
Naime...
Procitah u Dnevnom Avazu - (BiH) Sljedeci tekst.

------------------------------
U svojim nastojanjima da se sto vise priblizi korisnicima na sve konkurentnijem trzist, "Microsoft" je pripremio anketu za Linux strucnjake o tome sta im je zapravo potrebn. Bubu u uho informaticke javnosti bacio je "Microsoftov" britanski menadzer za mrezno programiranje Majkl Surkan, koji pozvao "Linux" administratore da sudjeluju u njegovoj anketi.
On je naime poslao Diskretan mail nekolicini strucnjaka i pozvao ih da odgovore na negova pitanje o tome u cemu je Linux bolji od ostalih informatickih rjesenja.
Inace, Linuxov operativni sistem je smrtni neprijatelj Microsoftovog windowsa. Linux je, tvrde upuceniji, mnogo sigurniji i sto je naj vaznije besplatan...
-----------------------------

Da ste vi pitani ..
Sta bi odgovorili i dali bi uopste podrzali ovakvu anketu....
jer zapravo sami m tim doprinosite usavrsavanju komercjalnog windowsa.../??
[ Reljam @ 31.12.2003. 00:14 ] @
Ta anekta nije namenjena za 'borce za istinu / ljubav / free sex' vec za profesionalce koji zive od ITa. Ako oni trenutno koriste Unix ili Linux, i MS napravi nesto sto njima vise odgovara i oni zbog toga predju na MS prozivode, onda je to po definiciji u njihovom interesu (inace ne bi prelazili). Dakle, istim tim IT profesionalcima je u interesu da sve strane (MS, big Unix, Linux) budu sto konkurentnije.

Ne treba to gledati sa stanovista ljubavi prema platformi, vec sa stanovista profita. Da li je nekome kao adminu ili vlasniku firme u interesu da svi takmicari budu sto konkurentniji - naravno da jeste.
[ valajbeg @ 31.12.2003. 00:46 ] @
Hm..
mislim da niko nije govorio o tome.. oko otimanja platformi ali zar zaista mislis da MS radi ovu anketu iskljucivo radi boljeg proizvoda ili vise korisnika odnosno smanjenje broja Linux korisnika...

dakle sto je jednih manje drugih je vise...


Uostalom.. kako Linux postaje sve komercjalniji .. bar ja to vidim kao propadanje linux-a .. a to sigurno nerade neki koji su zaljubljeni od njega vec oni koji od toga imaju direktnu odnosno indirektnu korist sto je manje lako dostupnih kvalitetnih distribucija .. to wise windowsa.. odnosno .. kako broj korisnika raste POGOTOVO u ISTRAZIVACKOJ INDUSTRIJI... gdje je windows sasvim bjedno zastupljen.. pa do Drzavnih institucija njemacke i drugih.... opao.

So..

nema tu puno pametnih .. istina MS prizeljkuje kvalitetan sistem ali nikad nece dozvoliti i slobodan sistem...
[ Reljam @ 31.12.2003. 01:05 ] @
MS to radi da bi unapredio svoje proizvode i time dobio vise korisnike, naravno. Tako funkcionise kapitalizam, zar ne?

A u interesu korisnika je da se svi proizvodi (dakle i iz razlicitih familija) poboljsavaju, tako da je to sasvim ok.
[ littleboy @ 31.12.2003. 01:46 ] @
Citat:
valajbeg:
Uostalom.. kako Linux postaje sve komercjalniji .. bar ja to vidim kao propadanje linux-a ..


Linux (kernel) je free, i nema nikakvih znakova "komercializacije istog" ..

Sto se tice distribucija, pogledati http://www.debian.org ... takodje, nema tragova komercializacije.

I obavezno pogledati ..
http://www.debian.org/social_contract

[ tdjokic @ 31.12.2003. 02:47 ] @
Citat:
valajbeg:sto je manje lako dostupnih kvalitetnih distribucija


Koje su to kvalitetne distribucije tesko dostupne? Osim toga, stalno se zaboravlja, da kad Amerikanac plati SUSE recimo 70-tak dolara, dobije GOMILU programa a za slican iznos od MS-a dobije samo pocetni program.

Cinjenica je, da je Bil Gejts imao kliker sta treba raditi pre 15 - 20 godina, kad nikoga drugog nije boleo k.... za tamo neke PC-e i slicno. Ne bih ulazio sad u debatu o razlozima za to - zelja za lakom zaradom ili ko zna sta, jer niti sam strucan, niti ima smisla. Ali, kasnije je momak postao suvise lakom, pa su i njegovi poceli da ga udaraju po prsticima - one tuzbe za zloupotebu monopola i slicno.

Malo po malo, stvorila se negativna klima prema MS-u. Istina je da je IT profesionalcima vazan kvalitet programa ali je isto tako vazno i raspolozonje obicnih ljudi, masa, jer su u kapitalizmu oni ti koji odlucuju. Oni su kupci, a kupac odlucuje. Tako da mislim da je pogresno reci da emocije tu ne uticu. Ne mora da znaci da kineska vlada voli ili ne voli MS, ali je sasvim izvesno da nema poverenja u njega i radje ce uzeti neki mozda za nijansu slabiji Linux. A osim toga, Linux se rapidno razvija i mnogo je postigao za svoju starost (godina rodjenja 1991?)

Ubedjen sam da MS jednostavno nema odgovor za Linux. Pogledajte na www.distrowatch.com - svakih par dana se pojavljuje nova distribucija, prilagodjena potrebama specificne grupe korisnika, sto znaci sve vise korisnika Linuxa, sto znaci sve brzi razvoj istog.
[ Palma @ 31.12.2003. 06:28 ] @
Citat:
Osim toga, stalno se zaboravlja, da kad Amerikanac plati SUSE recimo 70-tak dolara, dobije GOMILU programa a za slican iznos od MS-a dobije samo pocetni program.



A što prećuta da se među tom gomilom programa najčešće nalazi nešto što je još uvek u "alfa, beta, gama" verziji, ili još bolje 0.05, 0.50 alfa i sl.

Citat:
Malo po malo, stvorila se negativna klima prema MS-u.


Pa ko je to stvorio? Korisnici drugih operativnih sistema, eto ko. Ja još nisam video da neko ko koristi MS operativni sistem na sva usta viče kako je Microsoft ovakva ili onakva firma i da njihove proizvode nikad ne treba koristiti.

Citat:
A osim toga, Linux se rapidno razvija i mnogo je postigao za svoju starost (godina rodjenja 1991?)


Nešto se setih one male parnice: SCO vs. IBM

Citat:
Ubedjen sam da MS jednostavno nema odgovor za Linux


Interasantna teorija, da nisi to možda pisao noćas, u nekom polusnu?

[Ovu poruku je menjao Palma dana 31.12.2003. u 08:56 GMT]
[ littleboy @ 31.12.2003. 14:50 ] @
Palma, znas ... drzi diskusiju na friendly nivou .. moze ikako ?

Malo ljudi sa ovog prostora to mogu da urade, a vecina kojih moze nije odavde .... Nazalost.

A sto se tice negativne klime prema linuxu, zapamti .. svi su oni/mi koristili windows, prije linuxa, bsd-a ili sta ja znam cega vec ... dobro, veca vecina .. tako da je logicno da je sam Microsoft izazvao negativnu klimu prema svom proizvodu,sto je prouzrocilo prebacivanje na druge OS-ove, to jest tacnije ... proizvod koji su ukrali, i preradili malo.

Valajbeg, sad umjesto "redhat linux" postoji "fedora core", tako da oni nisu batalili to ...

Sto se tice Debian GNU/Linux-a, to je druga distribucija na internetu, poslije RedHat Linuxa, tako kaze netcraft, i moze se definitivno reci da je jedna od vodecih distribucija, a to sto ljudi misle da je Linux, RedHat, to je druga prica...

Linux se ne komercializuje.
[ srki @ 31.12.2003. 17:09 ] @
Citat:
valajbeg:

Da ste vi pitani ..
Sta bi odgovorili i dali bi uopste podrzali ovakvu anketu....
jer zapravo sami m tim doprinosite usavrsavanju komercjalnog windowsa.../??


Pa zasto ne bi neko podrzao usavrsavanje komercijalnog windowsa? Ako nesto naprave za win sto je dobro mozes da imas koristi. Ako si bas resio da po svaku cenu koristis linux opet ces da imas koristi jer ce ljudi da pokusaju da naprave slican program za linux ako je taj program dobar. Recimo odlican program gnumeric ne bi bio tu gde jeste da nije programa MS Excell. To je neka vrsta simbioze. MS uzme dobre ideje od programa za linux a linux programeri iskoriste dobre ideje iz MS proizvoda. Znaci u svakom slucaju ti znaci da se windows unapredi. Osim u slucaju da ti je MS ubio nekoga ili te stavio u zatvor pa ih mrzis. A ako te zanima da to sto koristis bude sto bolje (bilo to linux ili windows) onda ti se isplati da se windows unapredjuje.
[ Dejan Lozanovic @ 31.12.2003. 20:02 ] @
Citat:
srki:
Ako si bas resio da po svaku cenu koristis linux opet ces da imas koristi jer ce ljudi da pokusaju da naprave slican program za linux ako je taj program dobar. Recimo odlican program gnumeric ne bi bio tu gde jeste da nije programa MS Excell. To je neka vrsta simbioze. MS uzme dobre ideje od programa za linux a linux programeri iskoriste dobre ideje iz MS proizvoda.


[patent_topic]
E to je razlog zasto sam ja u globalu protiv patenata, jer tako komercijalni programi patentiraju nesto sto ubace prvi u svoj program i open source i ostali komercijalni programi mogu samo da placu od muke. I tu se ondaj razvoj zaustavlja
[/patent_topic]
[ srki @ 01.01.2004. 05:38 ] @
Lame encoder je krsio patente pa je bez problema postojao zato sto je bio pod LGPL licencom. Znaci patenti samo mogu da koriste OpenSource fanovima jer nece neko moci da izbaci program za linux koji krsi patente i nije opensource.

A i patenti su najbolji nacin da se bori protiv windowsa (ako neko ima zelju da se boi protiv toga). Ako neku ideju iz programa za linux neko patentira MS nece moci da iskoristi tu ideju u closed-source programu.
[ valajbeg @ 01.01.2004. 14:56 ] @
HM..

ne znam. u svakom slucaju sve je vishe komercjalnih aplikacija za Linux ..

a i koristenje postaje sve skuplje.. (nadamse da rayumijete kako TO..)
[ ventura @ 01.01.2004. 17:51 ] @
Citat:
tdjokic:
Osim toga, stalno se zaboravlja, da kad Amerikanac plati SUSE recimo 70-tak dolara, dobije GOMILU programa a za slican iznos od MS-a dobije samo pocetni program.


Dobije GOMILU to je tacno... ali dobije kvantitativnu gomilu, odnosno gomilu kalkulatora, izracunavaca bioritama, painta, i ostalih beskorisnih gluposti, i kako palma rece sve u alfa fazi izrade... Ja nijednom od te gomile programa nisam mogao da nadjem neku korisnu upotrebu, i da kazem, to je to, na windowsu toga nema...

Isto tako nemoj da zaboravis da se za windows vec 15+ godina stancuju ti free programi... i 100% sam siguran da za windows mozes da nadjes milion gomila takvih programa koji su veoma korisniji od tih sranja sto distribuiraju u linux samo da bi napunili sto vise CD-ova... www.download.com -freeware pa vidi cega sve ima...

[Ovu poruku je menjao ventura dana 01.01.2004. u 19:56 GMT]
[ ventura @ 01.01.2004. 17:54 ] @
Citat:
littleboy:
A sto se tice negativne klime prema linuxu, zapamti .. svi su oni/mi koristili windows, prije linuxa, bsd-a ili sta ja znam cega vec ... dobro, veca vecina .. tako da je logicno da je sam Microsoft izazvao negativnu klimu prema svom proizvodu,sto je prouzrocilo prebacivanje na druge OS-ove, to jest tacnije ... proizvod koji su ukrali, i preradili malo.


Nije tacno... Ja mogu da se kladim da si ti presao na linux zato sto su ti drugi rekli da je to cool, a ne iz tvojih nekih licnih potreba ili nedajboze iskustava...
[ tdjokic @ 01.01.2004. 19:07 ] @
Citat:
ventura:ali dobije kvantitativnu gomilu, odnosno gomilu kalkulatora, izracunavaca bioritama, painta, i ostalih beskorisnih gluposti

Nije tacno. Dobije se i ono sto treba i gomila bezveznih. Instalacija je mnogo brza nego Windows - tamo sam morao da instaliram prvo sam Windows, pa drajver za graficku, pa za skener, pa za kameru, pa za modem, pa za printer, pa da instaliram Word (piratski), ACAD (piratski), engleski recnik (piratski), neki ekstra program za kameru (piratski) itd.

Sto se cene tice, trenutno koristim BEZ IKAKVIH PROBLEMA Linux, cije sam skidanje sa neta i snimanje na CD, zajedno sa sirovim CD-om, platio 1E i koji ima sve gore nabrojano - nije obavezno kupovati bas SUSE (ni u SAD). Ima li negde Windows za 1E? Ja sam presao na Linux zbog cene, jednostavno. Nista "kul", nista "fensi", vise lici na "bedu".

To su cinjenice. A ako cemo da se gadjamo trulim paradajzom - to necu, hvala.
[ VRider @ 01.01.2004. 20:12 ] @
Citat:
Ja mogu da se kladim da si ti presao na linux zato sto su ti drugi rekli da je to cool, a ne iz tvojih nekih licnih potreba ili nedajboze iskustava...


Upravo to su razlozi iz kojih sam presao na linux! Svakome ko mi je trazio da mu instaliram linux zato "sto ga je video i cool je", odbio sam!
Pored instalacije windowsa, drajvera, ofisa, ja sam uvek morao da imam i dva install diska sa drugim potrebnim programima. Da bi sve to instalirao trebalo je 2-3 sata posla. Plus sto gomilu potrebih programa je bilo potrebno skidati sa interneta, i to ponavljati (skoro) svaki put kad izadje nova verzija, a to je preko 56k mazohizam. Sa linuxom je lako. Svaka 4 meseca bi sa jos 3 druga narucivao sledecu verziju RH-a, radio upgrade, i to je to!
[ degojs @ 01.01.2004. 21:18 ] @
Citat:
VRider:
Sa linuxom je lako. Svaka 4 meseca bi sa jos 3 druga narucivao sledecu verziju RH-a, radio upgrade, i to je to!

I kako sad, tj. za ubuduće stoje stvari sa Red Hat-om?
[ degojs @ 01.01.2004. 21:20 ] @
Citat:
tdjokic
Nije tacno. Dobije se i ono sto treba i gomila bezveznih. Instalacija je mnogo brza nego Windows

Ovde kad kupiš računar, dobiješ instaliran Windows, a ako hoćeš i programe. Naravno i drajvere. Kad kupim neki uređaj, drajvere za Windows ima 99%, a za Linux ne baš.

Citat:
zajedno sa sirovim CD-om, platio 1E i koji ima sve gore nabrojano - nije obavezno kupovati bas SUSE (ni u SAD).


Imaš li i one programe koje si koristio na Windowsu, a gore si ih nabrojao (Word, AutoCAD..) ?
Usput, koristio si piratske verzije programa i verovatno i sam Windows. Koliko si ih platio i šta si dobio za tu cenu ? ;)
[ valajbeg @ 01.01.2004. 23:04 ] @
Hm... degojs istina uzeo je fakat loshe primjere ALI..

ipak sve ostalo nisi u pravu hehe...

pocev od programa za przenje, FANTASTICNOG gimp-a, .. dalje da ne nabrajam.. zaista je ta lapeza korisnih velika... pogotovo u posljednjim verzijama vecine distibucija fenomenalni alati za administrciju, umrezavanje ITD..

gdje winwows ne moze ni prismrdit..


samo pogledajte pakete u komunikaciji izmedju dvije windows mashine KOLIKO JE SAMO TO GLUPPPOO...
[ popeye @ 01.01.2004. 23:11 ] @
Citat:
degojs:
I kako sad, tj. za ubuduće stoje stvari sa Red Hat-om?


U tome i jeste caka: bas ga briga kako stvari stoje sa pojedinim proizvodjacem. Ako ne zeli da plati za RH Enterprize Linux, a nije zadovoljan Fedorom, uzece neku drugu distribuciju. Sa druge strane, ti moras ili koristiti staru verziju ili platiti MS za Longhorn - ma koja cena bila. A ako zelis da i dalje koristis programe na koje si navikao ili su ti neophodni za posao kojim se bavis, na kraju ces morati da platis.

Tacno je da pirati imaju istu cenu kao i besplatni programi, razliku prave samo organi gonjenja i pravosudje. Naime, kruze price da je koriscenje piratskih programa kaznjivo zakonom.

Sto se tice odnosa Word/Writter, Excel/Calc, Gimp/Photoshop i slicno, vracamo se na hiljadu puta ponovljenu pricu. Kucnom korisniku nema sustinske razlike izmedju tih programa, sve je stvar navike.
[ ventura @ 01.01.2004. 23:27 ] @
Citat:
valajbeg:
pocev od programa za przenje, FANTASTICNOG gimp-a, .. dalje da ne nabrajam.. zaista je ta lapeza korisnih velika... pogotovo u posljednjim verzijama vecine distibucija fenomenalni alati za administrciju, umrezavanje ITD..

gdje winwows ne moze ni prismrdit..


Najvedi mi jednog PROFESIONALCA koji radi obradu fotografija, pripremu za stampu ili sta vec, u GIMP-u...

Citat:
valajbeg:
samo pogledajte pakete u komunikaciji izmedju dvije windows mashine KOLIKO JE SAMO TO GLUPPPOO...


Glupo?
Ti si pametan, a hiljade ljudi u MS-u koji su razvili tu mrezu su glupi? Ili mozda MS koristi neke vanzemaljske protokole i nacine umrezavanja koji veze nemaju sa linuxom, i tako su glupo napravljeni da ih jedan vlaja moze ismevati...

Evo ti je dan glup primer... globalno sto se tice celokupnog linuxa i fame oko njega...
Komercijalna Banka recimo ima 1000 racunara... Svi koriste Windows XP koji je verovatno na tu kolicinu placen ne vise od 50,60-tak dolara po kopiji... znaci 50,000 dolara je placen softwer... to sve se namesti u 150 mini LAN mreza, svaka filijala posebno, i to sljaka bez ikakvih problema... ako slucajno se desi neki problem, svaki priuceni sluzbenik koji zna da barata digitronom, moze da veoma brzo odkloni vecinu kvarova...
Nasuprot linuxu gde za svaku od tih 150 mini LAN mreza, treba imati po jednog 'klinca' koji ce da popravlja sranja sa vremena na vreme, 'instalira patcheve', popravlja 'kad ne radi e-mail', kad neko nesto zajebe itd... aj da kazemo da svaki od tih 'klinaca' platis 100evra mesecno, sto je dzaba... za godinu dana si dosao na trosak od 180,000evra ... a naravno software si dobio 'dzaba'...


[ tdjokic @ 01.01.2004. 23:40 ] @
Citat:
degojs:
Imaš li i one programe koje si koristio na Windowsu, a gore si ih nabrojao (Word, AutoCAD..) ?
Usput, koristio si piratske verzije programa i verovatno i sam Windows. Koliko si ih platio i šta si dobio za tu cenu ? ;)

Da, imam, to sam tamo i napomenuo da onaj CD za 1E ima sve nabrojane programe - za moje potrebe zadovoljavajuce alternative.

Sto se tice piratskih verzija, upravo je u tome sustina - ne zelim vise da koristim piratske a za zvanicne ne zelim da dajem toliko novca, i da ga imam, a nemam ga. Po Win filozofiji samo supermeni sa debelim budjelarima mogu da imaju PC i mogu nesto da nacrtaju u CAD-u i slicno? Zasto? Ej, ljudi, ne govorimo o NEKOLIKO eura nego o nekoliko HILJADA eura kad bih kupio sve te programe za Win koji mi trebaju a u Linuxu sam ih dobio za 1 E!

Imam legalni Win 98, pre nekoliko godina dobio na poklon od rodjaka iz SAD - knjizica, hologram... Ako njega instaliram, sta da radim kad nista drugo nemam legalno za njega?

Mozda se nismo razumeli: funkcionalno - moj Linux sve obavlja OK; instalacija je drasticno kraca i sve radi; za sve uredjaje sam zaista dobio drajvere za Win ali je velika gnjavaza sve to instalirati posebno; sada se vec zna koje komponente rade u Linuxu, koje ne, tako da je postojanje drajvera vidljivo "golim okom" pa uzimas ono sto radi. Osim toga, uz skener i kameru sam dobio GOMILU BEZVEZNIH PROGRAMA, koji mi nikako ne trebaju, nasilno su mi uvalili ODREDJENE programe ODREDJENIH firmi za obradu slika i slicno. Ako hocu neke druge - opet treba da kupujem? Pa svaki kosta dolar, dva? A mozda ce pre biti 200 - 300 dolara ili i vise?

Zaista ne znam sta da kazem. Ne znam bolje da objasnim. ...

Citat:
Ovde kad kupiš računar, dobiješ instaliran Windows, a ako hoćeš i programe

Besplatno? ACAD? Word i ostalo? Pa to lici na onaj projektovani komunizam "Svakome prema potrebama..." Tesko mi je da ti poverujem. Dobijes ako hoces - to da, tamo sve dobijes ako hoces, robe ima, ali besplatno - retko, veoma retko, samo u specijalnim prilikama.
[ tdjokic @ 01.01.2004. 23:51 ] @
Citat:
ventura:
Najvedi mi jednog PROFESIONALCA koji radi obradu fotografija, pripremu za stampu ili sta vec, u GIMP-u...

Opet ti - pa ja nisam profesionalac, meni dobar i Gimp. Opet ispada da su racunari namenjeni samo profesionalcima!

Ja Over&Out iz ove teme, a vi kako hocete!
[ alex @ 01.01.2004. 23:56 ] @
Ventura, ocigledno nemas pojma o cemu pricas..

Ne samo sto u iole ozbiljnijoj firmi neces videti 'klince' koji obavljaju posao administratora nego neces videti ni te priucene sluzbenike koji znaju da barataju sa digitronom da popravljaju kvarove na LAN-u. Mozda u nekoj tvojoj firmi je tako, ali u svakoj firmi koja ima vecu kolicinu radnih stanica postoji citav tim ljudi koji rade administrativne poslove. Uz to, Windows administratori su isto tako skupi (ako ne negde i skuplji) od UNIX administratora.

Prema tome, da ne idem dalje u detalje, tvoj glupi primer je zaista glup.
[ valajbeg @ 02.01.2004. 00:04 ] @
MA de ba ljudi necemo se raspravljati oko OPSTE POZNATIH stvari.....


UNIX oliki sistemi su UNIXoliki...
windows je za raju..., fukare, zabavu...

zasto se neosvrneta na ono sto sam naveo negdje gore.. zasto se u istrazivacke svrhe svugdje nalazi neki Linux a ne popisani windows ???

- tu je um i pamet ovog svjeta .. eto da je sta bolje .. nebi se Z'J'B'V'L'I
[ littleboy @ 02.01.2004. 01:18 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
littleboy:
A sto se tice negativne klime prema linuxu, zapamti .. svi su oni/mi koristili windows, prije linuxa, bsd-a ili sta ja znam cega vec ... dobro, veca vecina .. tako da je logicno da je sam Microsoft izazvao negativnu klimu prema svom proizvodu,sto je prouzrocilo prebacivanje na druge OS-ove, to jest tacnije ... proizvod koji su ukrali, i preradili malo.


Nije tacno... Ja mogu da se kladim da si ti presao na linux zato sto su ti drugi rekli da je to cool, a ne iz tvojih nekih licnih potreba ili nedajboze iskustava...


Izgubio bi opkladu.

Presao sam na GNU/Linux, tacno prije 7 godina.
Tad jos nisam imao internet, i tad sam jedini bio da imam u opste racunar u krugu od 50 km.
Upravo zbog toga, nisam bio u kontaktu sa drugim ljudima koji se bave racunarima, niti sam imao pojma da je Linux za nekog cool, a takodje nista nisam znao o njemu.

Prvi `linux' sam dobio na CD-u hrvatskih nekih novina, ne znam sad kojih tacno .. i odlucio da ga instaliram iz znatizelje i zelje da isprobam nesto novo ...

Nekoliko puta sam batalio isti i govorio da je s*****, i nisam htjeo da ga koristim, kao sto sam tad govorio ... jebes linux, windows zakon.

Na svu srecu, imao sam oca, koji je volio linux i sve je radio u njemu, pa je i meni postao interesantan, i od tad ga i koristim, zadovoljno mogu reci.
Sa njim mi je poceo prvi posao, sa njim sam prve pare zaradio, i od njega trenutno zivim.

Obzirom da sam dobio comp sa 3 godine, tacnije, otac je kupio za poslovne potrebe ... moze se reci da imam iskustva od DOS-a, pa na dalje ... no to je offtopic.

[ Reljam @ 02.01.2004. 02:26 ] @
Da li neko ima da kaze nesto on topic ovde (MS anketa) ili da pocnemo da brisemo off topic odgovore?
[ ventura @ 02.01.2004. 09:04 ] @
Citat:
alex:
Ne samo sto u iole ozbiljnijoj firmi neces videti 'klince' koji obavljaju posao administratora nego neces videti ni te priucene sluzbenike koji znaju da barataju sa digitronom da popravljaju kvarove na LAN-u.

Prema tome, da ne idem dalje u detalje, tvoj glupi primer je zaista glup.


Alex... Naveo sam taj primer 'klinca', jer 'klinac' kosta 100evra mesecno... i opet sa tom racunicom trosak odrzavanja linuxa u startu za godinu dana prevazilazi 4 puta cenu windows sistema... a kamoli da umesto klinaca uzmes profi admine...
[ srki @ 02.01.2004. 09:16 ] @
Citat:
valajbeg:
UNIX oliki sistemi su UNIXoliki...
windows je za raju..., fukare, zabavu...

[irony]Da, niko nista ozbiljno ne radi na windowsu. On je samo za igrice.[/irony]

Citat:
zasto se neosvrneta na ono sto sam naveo negdje gore.. zasto se u istrazivacke svrhe svugdje nalazi neki Linux a ne popisani windows ???
To je zato sto su mnogi programi koje koriste ti centri napravljeni jos pre 90-tih godina kada windows NT jos nije postojao a i kada se pojavio PC masine nisu bile tako jake kao neki enterprise serveri na kojima se vrteo unix. Evo recimo tamo gde ja radim koristimo DEC Alphe i Unixe i linuxe zato sto je vecina tih programa za elektronsku kristalografiju (obrada slika iz elektronskog mikroskopa) radjena jos 91. Mada sve vise i vise prelazimo na windows jer polako ljudi prebacuju te programe na Windows. Evo recimo paket programa za kristalografiju sa adrese http://www.ccp4.ac.uk sada postoji i u verziji za windows. Te pakete su radili stotine ljudi jos davno na raznim mainframe i drugim jacim masinama jos od 1979. godine i tesko je sve prebaciti na windows i samo zbog toga jos uvek koristimo unix. 25 godina su stari ti programi!!! Ali sada kada se brzina procesora na kojima windows radi uspesno meri sa DEC Alpha masinama onda sve vise se programi prave za windows. Naravno ako ti treba brzina koristis dual ploce, Itanium procesore, Opteron, klastere itd...

Verujem da i dalje dosta istrazivackih centara koristi programe koji su radjeni jos pre 25 godina i to je glavni razlog zasto koriste unix a ne neka velika superiornost nad windowsom.
[ Batica @ 02.01.2004. 09:56 ] @
Pa problem je sto dobar deo ljudi ne razume cime se zapravo Microsoft bavi, sto je jos gore veliki broj ljudi veruje da je rec o igrackama. Pa ajde sada da vidimo koje su igracke bolje, zasto nesto kupovati ili placati kada istu takvu igracku mozes da dobije za dz. eto ova igracka moze da radi sve isto sto i ona igracka.
To je nivo diskusije koja se ovde vodi u odnosu win vs linux
[ valajbeg @ 02.01.2004. 11:53 ] @
Ej.. mozemo STVARI postaviti i ovako...


VIRUSI....


Sto jel vam to treba.. da vam neko napise virus za aturski rad .. od 60-70 linija u VB- I da "sjebe" pola svjeta....

I LOVE YOU./..MAN...

kad je Linux imao takav problem...
?

i da se vratim na rosli post.. posto izgleda da se ovi zagovaraci windowsa boje tog osvrta
Citat:
MA de ba ljudi necemo se raspravljati oko OPSTE POZNATIH stvari.....


UNIX oliki sistemi su UNIXoliki...
windows je za raju..., fukare, zabavu...

zasto se neosvrneta na ono sto sam naveo negdje gore.. zasto se u istrazivacke svrhe svugdje nalazi neki Linux a ne popisani windows ???

- tu je um i pamet ovog svjeta .. eto da je sta bolje .. nebi se Z'J'B'V'L'I
[ VRider @ 02.01.2004. 15:14 ] @
Citat:
degojs:
I kako sad, tj. za ubuduće stoje stvari sa Red Hat-om?


Ja sam jos na RH8 jer sam deo programa koji svakodnevno koristim upgrade-ovao, a precicu na Fedoru core 2 kad izadje. RH9 i Fedoru 1 cu da preskocim. Nadam se da ce Fedora 2 koristiti kernel 2.6.
Razmisljao sam vise puta da predjem na naku drugu distribuciju, ali svaki put bi se predomislio. Jednostavno, navikao sam na RH (koliko god da to nekome zvuci smesno). Da moram da predjem, presao bih, ali ako ne moram, necu. Slack sam probao, ali mi se nije svideo, jer mi SysV vise pase nego BSD. Vise se uklapa u moj nacin razmisljanja.
Fedora ce da nasledi sve najbolje od RH-a (veliki broj alata, "svezina" paketa...).

Citat:
valajbeg:
pocev od programa za przenje, FANTASTICNOG gimp-a, .. dalje da ne nabrajam.. zaista je ta lapeza korisnih velika... pogotovo u posljednjim verzijama vecine distibucija fenomenalni alati za administrciju, umrezavanje ITD..

gdje winwows ne moze ni prismrdit..

Valajbeg malko preteruje, ali je generalno u pravu. Programi za linux (besplatni) nisu mnogo slabiji od onih za windows (komercijalnih), ali je problem sto su ljudi na ove druge navikli. Ali... "There is always more then one way to do it!" Plus sto je sve vise aplikacija (komercijalnih) za linux. Jedino sto zaista fali je ACAD.

Citat:
Evo ti je dan glup primer... globalno sto se tice celokupnog linuxa i fame oko njega...
Komercijalna Banka recimo ima 1000 racunara... Svi koriste Windows XP koji je verovatno na tu kolicinu placen ne vise od 50,60-tak dolara po kopiji... znaci 50,000 dolara je placen softwer... to sve se namesti u 150 mini LAN mreza, svaka filijala posebno, i to sljaka bez ikakvih problema... ako slucajno se desi neki problem, svaki priuceni sluzbenik koji zna da barata digitronom, moze da veoma brzo odkloni vecinu kvarova...


Da ti je glup primer, glup je! Ako banka zaista moze sebi da priusti da joj priuceni radnik popravlja mrezu, onda stvarno zaj*** tu banku! Svaka veca filijala ima administratora sa bogovskom platom, ove ostale imaju servisere na sat vremena voznje. Sistemi u banci uvek imaju i back-up, tako da ispadanje jednog elementa ne moze da prekine rad ostalih.
Citat:
Nasuprot linuxu gde za svaku od tih 150 mini LAN mreza, treba imati po jednog 'klinca' koji ce da popravlja sranja sa vremena na vreme, 'instalira patcheve', popravlja 'kad ne radi e-mail', kad neko nesto zajebe itd... aj da kazemo da svaki od tih 'klinaca' platis 100evra mesecno, sto je dzaba... za godinu dana si dosao na trosak od 180,000evra ... a naravno software si dobio 'dzaba'...

I odakle ti ideja da ce linux mreze praviti vise problema od windows mreza? To je tek glupost nad glupostima! Sve ove probleme koje si ti nabrojao (kao svakodnevne) moze da navede samo neko ko je linux video i o njemu citao u placenom Microsoftovom istrazivanju!
Zahvaljuci remote administraciji, koja je pod linuxom sto puta laksa, vecinu problema ce jedan administrator da otkloni a da ni ne dodje. O tome koliko je lakse odrzavati *nix ili windows, mozes citati u Microsoftovom clanku gde su objasnjavali prelazak Hotmaila na windows (progooglaj, nemam link).

Citat:
Ovde kad kupiš računar, dobiješ instaliran Windows, a ako hoćeš i programe

Ne drugare, dobijes ghostovan disk, koji cak ni ne mora biti optimalan za tvoju konfiguraciju. Sve preko toga se placa. Za DZ mozes da dobijes par programa (ako te zanima koji, nabrojacu) i to je to!

Citat:
Naveo sam taj primer 'klinca', jer 'klinac' kosta 100evra mesecno... i opet sa tom racunicom trosak odrzavanja linuxa u startu za godinu dana prevazilazi 4 puta cenu windows sistema... a kamoli da umesto klinaca uzmes profi admine...

Administrator je administrator, i razlika u ceni dobrog admina nije velika. Jedna od stvari gde ne treba stediti, jer posle mozes da platis mnogo vise je upravo administrator!
[ degojs @ 02.01.2004. 16:06 ] @
I na kraju, koliko % desktop tržišta ima taj Linux ?

Za nešto što je kako kažete bolje, a još i besplatno, očekivao bih bar nekih 90%. Elem?
[ McKracken @ 02.01.2004. 16:25 ] @
Znas li koliki procenat motornih vozila cine bolidi iz F1 i CART serije? Kad se uporedi sa Yugicima.. ihaaaajjj...

Mani se statistike :)
[ ventura @ 02.01.2004. 17:10 ] @
Citat:
VRider:
Citat:
Evo ti je dan glup primer... globalno sto se tice celokupnog linuxa i fame oko njega...
Komercijalna Banka recimo ima 1000 racunara... Svi koriste Windows XP koji je verovatno na tu kolicinu placen ne vise od 50,60-tak dolara po kopiji... znaci 50,000 dolara je placen softwer... to sve se namesti u 150 mini LAN mreza, svaka filijala posebno, i to sljaka bez ikakvih problema... ako slucajno se desi neki problem, svaki priuceni sluzbenik koji zna da barata digitronom, moze da veoma brzo odkloni vecinu kvarova...


Da ti je glup primer, glup je! Ako banka zaista moze sebi da priusti da joj priuceni radnik popravlja mrezu, onda stvarno zaj*** tu banku! Svaka veca filijala ima administratora sa bogovskom platom, ove ostale imaju servisere na sat vremena voznje. Sistemi u banci uvek imaju i back-up, tako da ispadanje jednog elementa ne moze da prekine rad ostalih.


Pa bas zbog toga sam i naveo primer.... MS software da kazemo da jebe rak rakuna ce kostati banku 100,000 dolara, i to da se rasipaju .... linux ce dobiti za dzaba, ali ce zato morati da plate MINIMUM 180,000 dolara godisnje na odravanje tog software-a... i to u slucaju ako bi uzeli najneprofesionalnije moguce 'administratore', odnosno klince... kad bi uzeli profi administratore i servisere ne bi prosli ispod 300 soma... a fora je u tome sto za 95% problema koji se pojave u radu sa MS software-om postoji tehnicka podrska koju placa microsoft i koja nema veze sa bankom.... tako da...
[ degojs @ 02.01.2004. 18:00 ] @
Citat:
Znas li koliki procenat motornih vozila cine bolidi iz F1 i CART serije? Kad se uporedi sa Yugicima.. ihaaaajjj...
Mani se statistike :)


Ma jeste, mani se statistike kad je stvar očigledna :) Nemaš bolji odgovor?

I što reče onaj čovek pre - da to valja, ne bi to bilo besplatno.

Već sam jednom pitao pa niko da odgovori:

1) kada bi birali desktop OS samo na osnovu svega osim cene, dakle da im je cena jednaka, šta misliš koji bi OS ljudi birali najviše: Linux, MacOS ili Windows?

2) a neko tada postavi isto pitanje i za servere - kada bi birali server OS samo na osnovu svega osim cene, koji bi birali najviše: Solaris, AIX, Linux, Windows, HP-UX.. ?

Jednostavno.
[ McKracken @ 02.01.2004. 18:16 ] @
Ajde da ne poredimo babe i zabe i manemo se coravog posla, da odvojimo zito od kukolja i vozimo dalje :)
(fraza ^2)


[offtopic]
Inace, da primetim da je Microsoftu trebalo samo sest meseci da mi odgovori na postavljeno pitanje u vezi njihovih proizvoda. Inace, odgovor je bio u stilu "jos ne znamo sta da ti kazemo, ni mi nismo sigurni sta pravimo".

I ne, nisam pisao da mi pomognu da ukljucim Kanter" vec nesto sto je zaista ozbiljno, za ozbiljnu firmu i ozbiljne pare :(

[/offtopic]
[ degojs @ 02.01.2004. 18:27 ] @
Koga ćeš da kontaktiraš za problem na Linux-u? I po kojoj ceni?

Pa moj kućni Windows ima duži uptime nego što firme poput Red Hat daju podršku za Linux.
[ McKracken @ 02.01.2004. 18:43 ] @
Pa kad vec naplacuju licence, valjda treba ocekivati da taj support bude nesto vise od

Code:
 ln ~/.mail  /dev/null 
?

Upravo, taj famozni "support" je najvecu vapour-ware


Naravno, sad ocekujem da neko poene piratizovani win i slicno, ali to nije bio slucaj..

[ degojs @ 02.01.2004. 18:53 ] @
Nego, nikako ti meni da odgovoriš:

kad je Linux bolji i besplatan, kako to da nije preuzeo tržište od lošijeg i skupljeg Windows-a? Ej bre: nešto je navodno BOLJE i BESPLATNO..! :)

Mani se nekakvih paralela sa automobilima.. Jednostavno pitanje, a odgovor izbegavamo čitavo vreme i samo bežimo od očiglednog?

Šta reče onaj iz RH: "Stick with Windows"? Štooo?
[ McKracken @ 02.01.2004. 19:00 ] @
/edit by me:

Kad bolje razmislim: U pravu si.


(ja odoh da cekan jos 6 meseci da dobijem odgovor na sledeci mail....)
[ degojs @ 02.01.2004. 19:15 ] @
Uvek se ovako završi - Linux ekipa se razbeži. Ubi vas taj udeo na tržištu.

Više nije ni smešno.. ajd onda odoh i ja.


P.S.
Što se mail-a tiče: da nisi ti možda mislio da će neko da ti BESPLATNO rešava problem na kompjuteru?
[ Reljam @ 02.01.2004. 19:20 ] @
McKraken, koga si ti to pitao? Nesto mi je sumnljiva ta prica.
[ flylord @ 02.01.2004. 19:24 ] @
Citat:
degojs:
kad je Linux bolji i besplatan, kako to da nije preuzeo tržište od lošijeg i skupljeg Windows-a? Ej bre: nešto je navodno BOLJE i BESPLATNO..! :)

Zato sto postoji duze na trzistu, i sto ljudi ne voli promene!!!

PoJenta je da maltene svi pominju razloge koji su subjektivni a ne toliko objektivni, mada niko ne zeli da to prizna. Ja na primer koristim Linux je MENI LICNO lakse, i sto mi je Linux prvi operativni sistem koji sam naucio da koristim. E sad je problem sto ima mnogo ljudi, ja ih znam gomilu, koji NECE cak ni da probaju neko drugo resenje, jer su prosto navikli na ono sto su prvo koristili. Znam ljude koji tvrde da su programi pod DOS-om daleko bolji nego bilo koji pod Win-om, da je FoxPro najbolji programski jezik, da ja VB najbolji programski jezik.
Ja ne tvrdim da je Linux bolji od Win-a jer me iskrene ne zanima koji je bolji, nego gde ja mogu da zaradim visa novca, a trenutno mogu na Linux-u, tako da je meni licno Linux najbolji OS na svetu. I ovaj razlog niko ne moze da obori ma kolko se trudio.
- Sto se tice kolicine softvera koji postoji za win, to opet nije argument za kvalitet tog OS-a. Win je dosta duze na komercijalnom trzistu od Linux-a, i MS je ogromna kompanija koje je u mnogim slucajevima (sto je dokazano) prisiljavala prodavce kompjutera da instaliraju samo Win na kompove, dalje ima para vise nego sve Linux kompanije zajedno (IBM nije Linux kompanija) i sto je najbitnije postoje bolja razvojna okruzenja za Win nego za Linux. Ali to opet ne govori o kvalitetu samog OS-a nego o eventualno laksoj upotrebi (do neke granice).
Cak i rasprostranjenost nema veze sa kvalitetom. Ima mnogo primera kad je ljudski rod dokazao da voli uvek kvalitetnije proizvode. Cuvena je bitka izmedju VHS/Beta sistema. I ko je pobedio?? Losiji!!! Losiji ima slabije karakteristike, koristi se samo u amaterske svrhe, ima losiju sliku ....

Mrzi me da pisem vise u ovoj poruci]
poz
[ McKracken @ 02.01.2004. 19:24 ] @
Dragi degojs, nisam pitao za pomoc vec sam trazio informacije o njihovim development alatima za AUI (automotive user interface) ... Pored ostalog, kako da dobijem licencu i platim cifru koju traze za tako nesto. Naravno, nasi zastupnici se nisu setili ni da odgovore pa sam morao da pisem direktno tamo.

Ne mogu da verujem da ne kapiras, ili si toliko neverovatno zatucan...

Aman covece, nisu svi korisnici Linucxa klinci koji nemaju pametnija posla vec se igraju i svadjaju.



Evo i maila:
Code:

We are in the process of establishing a new process for providing evaluation copies of Windows Automotive.

If you are interesting in writing applications, providing support or development services, developing hardware, or are building a device in 
quantities less than 25,000 units per year, you should use Windows CE .NET 
which you can obtain at  the link below:

Information on Windows CE .NET: 

http://www.microsoft.com/windows/embedded/default.asp

Thank you, 

Microsoft Automotive Business Unit



(obzirom da ostatak maila nisu ni procitali, mislim na deo gde pise posto, kako i gde i ovo je dobar odgovor. U medjuvremenu je sajam u Japanu prosao, a mog koda nije bilo tamo)
[ flylord @ 02.01.2004. 19:35 ] @
Citat:
degojs:
Što se mail-a tiče: da nisi ti možda mislio da će neko da ti BESPLATNO rešava problem na kompjuteru?


Izvini kako besplatno!? Ja na primer kupim MS SQL Server za 32 processora za neogranicen broj klijenata i platim ga nekih (cifre nisu realne i ne znam kolike su) 20000-30000evra. Plus i taj Win platim verovatno preko 10000 evra. I prilikom podesavanja naidjem na neki problem i trazim pomoc od onoga kome sam dao tolke pare. I sta on kaze. Nema problema, to vas kosta jos 100 000! Platim softver, platim instalaciju, platim podrsku, platim resavanje svakog problema. Gde je tu usteda u odnosu na Linux!?
Poz
p.s. i budi realan, molim te, batali procente na trzistu o ostale cinjenice koje namaju veze sa cenom i kvalitetom

[ Palma @ 02.01.2004. 19:36 ] @
Citat:
McCracken:
Pored ostalog, kako da dobijem licencu i platim cifru koju traze za tako nesto.


Pa kako to da ti, kao zagovornik Open Source-a i pomišljaš da kupiš nešto što je Closed Source? Nije moguće da za Linux tako nešto ne postoji...



Citat:
McKracken:
U pravu si.


Ovo priznanje treba okačiti na neki bilbord u centru grada!
[ degojs @ 02.01.2004. 19:38 ] @
Citat:
McKracken:
Aman covece, nisu svi korisnici Linucxa klinci koji nemaju pametnija posla vec se igraju


Igraju? Na Linux-u? Onu.. jednu igricu?

I sad ću i ja tebi da kažem da si ti zatucan. I tu završavamo dalju priču. Eto. :)
[ degojs @ 02.01.2004. 19:42 ] @
Citat:
Izvini kako besplatno!? Ja na primer kupim MS SQL Server za 32 processora za neogranicen broj klijenata i platim ga nekih (cifre nisu realne i ne znam kolike su) 20000-30000evra. Plus i taj Win platim verovatno preko 10000 evra. I prilikom podesavanja naidjem na neki problem i trazim pomoc od onoga kome sam dao tolke pare. I sta on kaze. Nema problema, to vas kosta jos 100 000! Platim softver, platim instalaciju, platim podrsku, platim resavanje svakog problema. Gde je tu usteda u odnosu na Linux!?


Prvo, niko nije govorio o ovakvom slučaju, nemoj da karikiraš.
Drugo, kako sad ispade, McKracken nije ni tražio pomoć, sigurno ne za ovakvu stvar. Vidi sam.
[ flylord @ 02.01.2004. 19:46 ] @
Citat:
ventura:
[a bas zbog toga sam i naveo primer.... MS software da kazemo da jebe rak rakuna ce kostati banku 100,000 dolara, i to da se rasipaju .... linux ce dobiti za dzaba, ali ce zato morati da plate MINIMUM 180,000 dolara godisnje na odravanje tog software-a... i to u slucaju ako bi uzeli najneprofesionalnije moguce 'administratore', odnosno klince... kad bi uzeli profi administratore i servisere ne bi prosli ispod 300 soma... a fora je u tome sto za 95% problema koji se pojave u radu sa MS software-om postoji tehnicka podrska koju placa microsoft i koja nema veze sa bankom.... tako da...


Kome to MS placa tehnicku podrsku? Nigde ne postoji besplatna podrska, uvek se placa, pa makar u okviru cene programa.
Jel hoces da kazes da administrator za Win kosta mnogo manje!?
Da je odrzavanje win-a besplatno!?
Da je tehnicka podrska MS-a besplatna?
Admini kostaju isto, a kad se vec gadjamo sa %, jedan Unix admin moze paralelno da odrzava vise Unix systema nego sto Win admin moze Win sistema. Naravno da rade pod jednakim uslovima, sa podjednako opterecenim sistemima...

i preko 80% problea koji obicni radnici imaju sa OS-ima su tipa: nestala mu ikonica, ne zna da podesi proxy u IE, nestao mu toolbar u MS Office ... Ne zna gde je snimio dokument. I taj posao ne rade administratori nego operateri. Ili ti ljudi koji se manje placaju nego admini i manje znaju nego admini.

I nisi nam rekao u kojoj to banci salterski radnici resavaju probleme sa kompjuterima!? Cisto da znam da nikad ne udjem u tu banku.
POz
[ McKracken @ 02.01.2004. 19:46 ] @
Zao mi je sto ne mogu da objavim komunikaciju izmedju mene i firme za koju je trebalo da radimo. (NDA)

Posao je sad na cekanju, a bio je mnogo veci od kupovine jednog MS-SQL servera, a verovatno ce proci jos mnogo vremena dok se ne dovede u normalnu fazu

U svakom slucaju, lokalni zastupnici su posle nekoliko telefonskih razgovora "obecali da ce se javiti sa detaljnim informacijama" ... do sada ih nisam cuo
[ degojs @ 02.01.2004. 19:50 ] @
flylord (ili ko je već pomenuo VHS i Beta),
ima tu jedna stvar koja ne odgovara: Beta niti je bila besplatna a čini mi se ni jevtinija od VHS-a. Linux je besplatan.
[ Dragi Tata @ 02.01.2004. 19:56 ] @
Što se podrške tiče, nikad je nisam tražio od MS-a, pa ne znam kako to izgleda iz prve ruke. Međutim, jesam tražio podršku od MandrakeSofta u vreme kad sam kupio njihov Mandrake Linux 7.2 (najgluplje potrošene pare u mom životu - ceo taj box set je završio u đubretu) sa molbom da mi objasne kako da napravim dual boot sa W2k (uzgred, na kutiji je pisalo da automatski prepoznaje Windows i lako se instalira pored njega - samo su zaboravili da pomenu "sitnicu" da to ne važi za NT varijante). Žao mi je što nisam sačuvao njihov odgovor da se malo smejemo, ali problem sam na kraju rešio tako što sam koristio opciju "Pretraga" na ES-u. MandrakeSoft je valjda najgora i najneprofesionalnija kompanija sa kojom sam imao posla otkad sam otišao iz Srbije, a Mandrake Linux 7.2 je najgori softverski proizvod koji sam ikad instalirao na mašinu (mada mu je Pinnacle-ov Instant CD ozbiljna konkurencija u tom pogledu)
[ weB_KiLeR @ 02.01.2004. 19:56 ] @
Opet se raspravljate oko gluposti ne mozete porediti windows i linux.
Prvo m$-u puca nesto za linux prvo pogledajte gaming populaiciju pa sve velike kompanije prave igre za windows sto znaci da je on na tom polju potpuno pobio linux a i tu najvise para zaradjuju to je sigorno.
Pa evo gledajte jedan primer, ako ste igrali igricu starcraft profi znate da u juznoj Koreji se odrzavaju turniri starcrafta i da je to toliko veliko desavanje kao kad kod nas pea Ceca na Marakani...
Samo tamo svi imaju windows zbog te igre, da ne pricamo o ostalim igricama itd...
Linux nece nikada moci da prestigne windows, jer win rula za sada i do kraja ce biti tako.
Vi se opterecujete oko tih gluposti a zna se da je linux najjaci kao server i najjaci je sto se tice sigurnosti ali zato je windows vise user friendly i daje vece mogucnosti nego linux( ne celokupno naravno )

I trebate da se ostavite tih stvari kad to nema veze sa vezom koji je bolji a koji losiji, stvar je u tome da se windows mnogo vise koristi nego linux.
Tako da windows za sada nema konkurenata na trzistu bar ne veceg konkurenta, linux se kolje sa windows-om na jednom polju ali zato windows je odro linux na ostalim...
[ flylord @ 02.01.2004. 19:56 ] @
Citat:
degojs:
[Prvo, niko nije govorio o ovakvom slučaju, nemoj da karikiraš.
Drugo, kako sad ispade, McKracken nije ni tražio pomoć, sigurno ne za ovakvu stvar. Vidi sam.


Izvinjavam se zbog toga, ali nikad nisam video neku kvalitetnu raspravu o tome sta je stvarno kvalitetnije, ali za tacno odredjenu namenu. Ne mozemo da mesamo Desktop i Server trziste.
Jer kolko ja vidim, prvo u raspravi svi mesaju svoje emocije, a meni nije jasno kakve veze ima posao sa emocijama. Ja sam naveo svoj razlog zasto koristim Linux a ne Win. I ako hoces mozemo da proracunamo kolka je realna cena za neki sistem. Ali treba naci sistem gde podjednako dobro mogu da se uklope Win i Linux. Sto znaci: otpada prelom stampe, obrada videa, slika ....
I da se u raspravu ne mesaju oni koji Linux koriste od proslog petka ili koji Win znaju da koriste samo za igranje Counter Strike-a, a na nekim ranijim diskusijama sam primetio da ima i takvih.
[ degojs @ 02.01.2004. 19:57 ] @
Čekaj malo.. pa prvo smo pričali o (tehničkoj) podršci i McKracken se žalio nešto, a sad priča o traženju informacija ? Dobro Relja reče da mu je malo sumnjiva ta priča. Ispade sad da to nema veze sa onim na početku..
[ degojs @ 02.01.2004. 20:00 ] @
Citat:
flylord:
Ali treba naci sistem gde podjednako dobro mogu da se uklope Win i Linux. Sto znaci: otpada prelom stampe, obrada videa, slika ....


Zašto otpada?
[ McKracken @ 02.01.2004. 20:00 ] @
Kako da dodjem do tehnicke podrske za nesto sto treba da cekam godinu dana da mi prodaju? Realno, support nije samo klikni-ovde i klikni onde da to popravis, vec celokupna podrska firme.
[ degojs @ 02.01.2004. 20:02 ] @
[quote]web_kiler:
Vi se opterecujete oko tih gluposti a zna se da je linux najjaci kao server i najjaci je sto se tice sigurnosti [/quote[

A šta ćemo sa FreeBSD i ostalim *BSD sistemima (takođe besplatni)?