[ nish @ 17.12.2009. 15:11 ] @
dali nam uz crvene pasose za ulazak recimo u nemacku treba i garantno pismo prijatelja kod koga idemo u posetu? i sta nam je sve potrebno?
[ DaliborP @ 17.12.2009. 16:45 ] @
Pasos i 100 maraka. Nista vise.
[ 1vi @ 18.12.2009. 11:57 ] @
Ne treba. Ali npr. mogu te pitati da dokazes da zaista tamo ides. Da li znas njegovo ime i prezime, adresu tacnu, koliko je dugo tamo...Ako posumnjaju nema ulaska. Sve dok ides sa "pravom" namerom nece biti zime. Inace sve imas na ovoj strani a i vise na ostalim: http://www.koznazna.com/forum/index.php?topic=100.0
[ profin @ 19.12.2009. 11:44 ] @
Citat:
1vi: Ne treba. Ali npr. mogu te pitati da dokazes da zaista tamo ides. Da li znas njegovo ime i prezime, adresu tacnu, koliko je dugo tamo...

Ne bih se slozila da ne treba POZIVNO a ne garantno pismo. Na stranici Nemackog konzulata (ako neko sumnja u ono sto govorim) pise sta je sve potrebno za turisticko (aranzman), posetu prijateljima/rodjacima i ostalim vidovima putovanja koji spadaju u Beli sengen.
Pozivno pismo se pise na jeziku zemlje u koju se putuje i to vazi iskljucivo za one koji putuju u privatnu posetu ili poslovnu (ali o tome ovde ne govorimo).

Forma pozivnog pisma je sledeca:
ime, prezime, adresa onoga ko poziva,
ime prezime, adresa i broj pasosa onoga ko je pozvan,
kratka forma pisma tipa : Pozivam tog i tog da mi dodje u posetu lalalalla i spreman sam da snosim ftroskove njegovog boravka.,
zdrav. osiguranje,
pasos,
novcana sredstva.

GARANTNO pismo se razlikuje jedino po tome sto pecat stavlja opstina onoga koga poziva. Sve ostalo je isto.

Po ZAKONU svaki granicar ima pravo da vam zatrazi pozivno pismo i ukoliko ga nemate ima DISKRECIONO pravo da vas ne pusti u zemlje Sengesnskog sporazuma. Naravno, potrebno je da se ispune i sledeci uslovi koje sam navela.Nece svakoga proveravati da li ima pozivno pismo i sve ostalo, ali mozda bas vi budete ti koje ce proveriti. ;)

Ja sam pisma vec odstampala i poslala. Zlu ne trebalo ;)
[ 1vi @ 20.12.2009. 23:35 ] @
Slažem se i sa tobom, jer član 5. Šengenske konvencije kaže:

"Da li postoje i neki drugi zahtevi za ulazak u navedene zemlje?
Za osobe koje imaju biometrijske pasoše ne postoje dodatni finansijski ili administrativni zahtevi da bi slobodno mogli da putuju u šengenske zemlje. Međutim, sva standardna pravila za ulazak državljana trećih zemalja prilikom ulaska u šengenski prostor su i dalje na snazi. Na granici, od putnika se može tražiti da dokažu posedovanje sredstava za putovanje i izdržavanje tokom boravka u šengenskom prostoru.
Od putnika se takođe može tražiti da preciziraju mesto boravka (da pokažu hotelsku rezervaciju ili da navedu adresu na kojoj će boraviti). Takođe, osobe koje ulaze u šengenske zemlje ne smeju se smatrati pretnjom javnom redu, miru, zdravlju ili unutrašnjoj bezbednosti, i za njih ne sme da postoji izdato upozorenje da im se ne odobrava ulazak.
Pogranične vlasti zemalja članica šengenskog prostora imaju pravo da ne odobre ulazak ukoliko ovi zahtevi nisu ispunjeni idonose konačnu odluku o odobrenju ulaska u zemlju."

Naravno da granična policija ima pravo da zatraži garantno-pozivno pismo ako se ide u privatnu, poslovnu... posetu.

U principu ako imalo posumnja u validnost/nameru dolaska neće biti odobren ulaz. Vraćanja su (koliko nam javljaju na e-mail) već počela, pa čak i preko Aerodroma-Cirih najviše.

Skraćeno-ne treba viza, ali ako reši da traži dodatnu dokumentaciju, koliko novaca imaš kod sebe, povtratnu avio ili drugu kartu....Potrebna je sva ona ista dokumentacija kao i kada vadiš vizu (narodski rečeno).
[ kozbi @ 21.12.2009. 07:47 ] @
Nazalost sto se tice ulaska u Nemacku stvari ipak nisu tako jednostavne kao sto Vam "bubaju" na TV i medijima:


"Pri bezviznom ulasku u Nemačku, za građane Srbije i dalje će važiti član 7 evropske regulative po kojoj su graničari obavezni da kontrolišu ispravnost pasoša i finansijsko stanje, odnosno platnu sposobnost putnika. Jerg Kuncendorf iz Savezne policijske uprave objašnjava:

„Putnik mora da dokaže da za vreme boravka u Nemačkoj može sam sebe da izdržava. Niko od njega neće da zahteva da pokazuje svoj izvod sa bankovnog računa, ali će na zahtev policije ili graničara morati da pokažu kreditnu karticu ili gotovinu koju nosi sa sobom, kao dokaz da svoj boravak u Nemačkoj može da finansira sopstvenim sredstvima.“""


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5021027,00.html


[ profin @ 21.12.2009. 10:24 ] @
Tacno tako. :)
Brat moje drugarice je sinoc stigao u Cirih i prosao je granice bez problema. Slovenac mu je lupio pecat a Austrijanac video tablice i mahnuo mu sa osmehom :P
Dakle, kao sto rekoh, nece svakoga proveravati ali je dobro imati kod sebe sve sto traze sa svaku slucaj. Nikome nece biti prijatno da ga 'skinu' sa leta, vrate iz Slovenije, Madjarske nebitno....
A za te ljude sto su vratili, sami su krivi.
[ marko87 @ 24.12.2009. 10:03 ] @
Evo ovako. Ne krecite bez te dodatne dokumentacije koju vam mogu zatraziti. Znaci ne krecite bez para,bez zdravstvenog osiguranja i pozivnog pisma ako idete kod nekoga u posetu. Ja sam stigao u Bec.I imao sam mali problem na granici sa madjarima zbog osiguranja. Inace nisu me pitali gde idem,koliko ostajem,nisu me pitali koliko imam para....

Citat:
DaliborP: presao sam granicu....Toliko od mene.Pasos i 100 maraka. Nista vise.


Ovo je 100% tacno sto je napisano,samo nisu marke ,nego evri......
[ jms_uk_2001 @ 25.12.2009. 18:55 ] @
Meni uopste nije jasno zasto se pravi tolika frka oko tog osiguranja? Pa zar nije vama u interesu da budete osigurani [zdravstveno] tu gde idete, u slucaju da se nesto desi?

[ profin @ 26.12.2009. 23:17 ] @
^ Ni meni iskreno. Za mesec dana kosta 35e. Nije to neka suma.....
[ jms_uk_2001 @ 28.12.2009. 00:45 ] @
Ne znam cene u Srbiji, ali ja godisnje placam oko £55 i pokrivaju za sve zivo [do izgubljenih para i dokumenata] uz neko minimalno [ili bez u nekim kategorijama] ucesce.

edit: neogranicen broj putovanja, i maksimum po putu do 90 dana.

[Ovu poruku je menjao jms_uk_2001 dana 28.12.2009. u 22:04 GMT+1]
[ Vlado_M @ 28.01.2010. 02:30 ] @
moje pitanje je sledece:
-kako to pozivno pismo treba da izgleda?
Mislim sta ono treba da sadrzi i kako se salje,da li sa overenim nekim pecatom u njihovoj opstini ili kantonu sta vec,ili jednostavno obicno pismo,u sanduce i to je to,ako moze pojasnjenje.
[ anon7994 @ 28.01.2010. 13:09 ] @
Citat:
Vlado_M: moje pitanje je sledece:
-kako to pozivno pismo treba da izgleda?
Mislim sta ono treba da sadrzi i kako se salje,da li sa overenim nekim pecatom u njihovoj opstini ili kantonu sta vec,ili jednostavno obicno pismo,u sanduce i to je to,ako moze pojasnjenje.


Ako ste stvarno bona fide posetilac bilo koje zemlje Šengenskog prostora, niko vam neće praviti problem, niti tražiti dodatne papire. Ako posumnja, pitaće vas da li imate povratnu kartu, kreditnu karticu isl. Putno osiguranje kupujete zbog vas lično, jer šta raditi u slučaju nepredviđene povrede ili bolesti, a takvi računi mogu biti jako visoki.

Najpametnije je uzeti neku kreditnu karticu koja nudi i putno osiguranje... tako ste ubili dve muve jednim potezom.