[ Jagnjeca brigada @ 17.12.2009. 19:53 ] @
Istraživanje
Gratis poziv ponekad košta
Pozivanje korisničkih servisa mobilne i fiksne telefonije nije uvek „gratis”. – U „Telenoru” razgovor sa operaterom staje 10 dinara, dok se „Telekomov” servis 988 tarifira sa pet impulsa




Pre nego što korisnik usluga mobilne ili fiksne telefonije odluči da pozove kol-centar operatera čiji je korisnik, najpre bi trebalo da se informiše o cenama. Malo potrošača to zna, ali pozivanje korisničkih servisa nije uvek besplatno.
Istraživanje „Potrošača” pokazuje, a u organizacijama za zaštitu prava kupaca to i potvrđuju – građani Srbije slabo su informisani o tome koliko košta pozivanja kol-centara, kojih ima na desetine. Ogroman je i broj onih koji veruju da su svi besplatni. Neki to primete tek kada stignu računi, dok zbog malih iznosa, mnogi to nikada i ne saznaju.
Dobijanje raznih informacija, tačno vreme, buđenje i druge usluge različito se tarifiraju.
U „Telenoru”, na primer, razgovor sa operaterom košta 10 dinara, dok druga dva mobilna operatera ne naplaćuju svojim pretplatnicima pozivanje kol-centara.
– Kada naši korisnici pozivaju kontakt centar 063 9863 sa „Telenorovog” broja i iz „Telenor” mreže preslušavanje govornog automata je potpuno besplatno, dok se razgovor sa operaterom naplaćuje 10 dinara po pozivu bez obzira na dužinu trajanja razgovora. U cenu su uračunati PDV, kao i porez na upotrebu mobilnog telefona, pa dodatnih troškova nema, a ova cena važi i za pripejd i za postpejd korisnike – objasnili su u „Telenoru”.
Za razliku od korisnika ovog operatera oni koji imaju karticu VIP-a, mogu potpuno besplatno da pozivaju 060 1234, broj kol-centra austrijskog mobilnog operatera.
– Osim toga, bez dodatnih troškova mogu da pozivaju i našu specijalnu liniju za korisnike, a razgovor se naplaćuje jedino ukoliko se korisnik nalazi u romingu – kažu u VIP-u.
Slično je i u „Telekomu”. Mobilni centar 064 789 je besplatan za sve pozive iz mobilne mreže „Telekoma Srbija”, dok se pozivi iz fiksne telefonije tarifiraju po ceni koja je ista kao i kada se pozivaju korisnici mobilne telefonije.
– Besplatnim pozivom bilo iz fiksne, bilo iz mobilne mreže moguće je pozivati servis 977 i prijaviti smetnje na linijama, dok se svako pozivanje servisa 988, gde se mogu dobiti informacije o brojevima pretplatnika, tarifira sa pet impulsa – ističu u „Telekomu”.
Kako je cena impulsa oko 0,4 dinara, jednostavna matematička operacija otkriva da pozivanje broja 988 košta oko dva dinara. Druge usluge, poput zakazivanja buđenja i dobijanja sportskih informacija tarifiraju se sa tri impulsa, odnosno jedan dinar i 20 para.
Naši sugrađani ne znaju o ovome i svi operateri zbog toga imaju obavezu da pretplatnike obaveste o kompletnim cenovnicima, ističu u organizacijama za zaštitu potrošača. Prevedeno na „običan” jezik to znači da bi kada pozovemo bilo koji od korisničkih servisa, glas sa druge strane žice trebalo da nas obavesti o ceni, pa ko želi uslugu, neka izvoli.
– To je njihova obaveza, jer su dužni da istaknu sve cene i da naglase da li je reč o „zelenoj” liniji ili i na taj način zarađuju. Možda neko zove kako bi ih pohvalio, a oni mu to naplate. Naši potrošači su potpuno neinformisani – zaključuje Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije i dodaje da se građani često žale ovoj organizaciji zbog računa za telefone i drugih nejasnoća oko usluga mobilnih operatera.
Da nema razlike između isticanja cene poziva ovih centara, minuta razgovora, pune cene telefona „koji košta dinar” i ispisivanja cena na rafovima u supermarketima potvrđuje i Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.
– Jasno i nedvosmisleno istaknuta cena uvek je nužan preduslov na osnovu kojeg potrošači mogu da odluče da li žele neku uslugu ili ne – ističe Bogosavljević.
Komentar na ovu temu i iz Ministarstva trgovine je isti – jedno od osnovnih prava potrošača je da budu obavešteni.
– Ne može kupcu naknadno da se naplati usluga o čijoj ceni nije bio detaljno informisan – ističu u Ministarstvu trgovine.

S. Despotović
[objavljeno: 17/12/2009]

http://www.politika.rs/rubrike...s-poziv-ponekad-koshta.lt.html
[ agasoft @ 17.12.2009. 20:14 ] @
eeee, uvek ovakve članke pišu oni koji nikada nisu ni pozvali jedan od ovih
brojeva.
Krenimo redom:
Na telenoru kaže: Razgovor sa operaterom se, bez obzira na trajanje
naplaćuje deset dinara.
988: Cena poziva je pet impulsa...
Sportske informacije: Cena poziva je jedan dinar i dvadeset para.
Dakle, ovoga puta stvarno moram da stanem u svačiju odbranu, jer svi imaju
istaknute cene.
Jedino, što je i logično, 95 nema najavu cene. Zar nebi bilo glupo:
"Cena ovog poziva je jedan dinar i dvadeset para.
ting! Tačno je..."
[ espresso @ 17.12.2009. 20:25 ] @
Taj ko zove da bi pohvalio i treba da plati i to duplo jer zamajava ljude. Zna se kako se pohvaljuje, pošalje se pismo pa nek čita ko je nadležan a ne da smara nekog ko ceo dan diže slušalicu za 20 000.
Što se tiče Telenora, ja sam im još pre nekoliko godina predložio da preslušavanje automata ne naplaćuju nego samo razgovor sa operaterom. Drago mi je da su to uopšte uradili. Obaveštenje o naplati i ceni razgovora sa operaterom postoji.
Meni je mnogo bolje da platim neku sitnu paru za poziv nego veću cifru za, na primer, neosnovanu reklamaciju kao što naplaćuju neke banke.

Kad vidim zašta sve deca zovu Telekomov 789, bez daljeg razmišljanja bih prihvatio da se naplaćuje. Onda bi valjda na red došli i mi koji čekamo 40 minuta za hitnu blokadu kartice. Ko može da se hvali besplatnim kor. centrom gde se čeka 40 minuta?
[ DR83 @ 17.12.2009. 20:42 ] @
^ Pa i ja sam cekao 20+ min da mi se javi telenorovom operater jos sam zvao sa 64 broja (bilo hitno), moz' misliti koliko me to kostalo ... :P
[ espresso @ 17.12.2009. 20:56 ] @
Verovatno te je koštalo duplo manje nego 40?
[ DR83 @ 17.12.2009. 21:33 ] @
Maybe.

Kod mtsa ne bi platio nista.

Vise mi je muka od prica da cete radije platiti telenoru i za par minuta dobiti zeljenu informaciju sada kada se i kod telenora ceka prilicno dugo.
[ zvezdasbg @ 17.12.2009. 23:58 ] @
Ovaj tekst ima smisla jedino ako je objavljen u cilju popunjavanja strane jer tog dana bitnih dogadjaja nije bilo. U svakom drugom slucaju tekst je do bola stupidan. Sto rece agasoft svi naznace kolika je cena. Bar kod mobilnih provajdera. Uzgred kod Telenora nikad nisam cekao duze od 3 minuta na javljanje operatera. Mada cesce imam obicaj da se za pomoc obratim preko portala. Sto se MTS-a tice, oduvek se kod njih cekalo. dok je kod VIP-a to mnogo brze, ali realno oni su ionako shabanska kompanija koja ima zanemarljiv broj korisnika.
[ Jagnjeca brigada @ 18.12.2009. 07:20 ] @
Naravno da je apsurd, vidi se da Telenor vode menadzeri koji su ucili marketing iz doba jure, vreme ih je pregazilo. Sto se nekada moglo, sada je apsurd naplacivati korisnicima takve stvari.
[ zvezdasbg @ 18.12.2009. 19:55 ] @
Pa da sigurno da menadzeri u Telekomu, a narocito u VIP-u znaju to bolje.
[ nvukelic @ 19.12.2009. 12:10 ] @
Stvarno, šta je sa Telenorovim KS u poslednje vreme? Do nedavno se operater javljao, otprilike odmah, max. pola minuta, u poslednjih par meseci čekam prosečno 2-5minuta, pre neki dan celih 10. Pre toga sam imao stav da je naplaćivanje poziva ok ake je stvarno usluga brza i kvalitetna, što je i bio slučaj kod Telenora. Sada mi već nije svejedno što moram da platim toliko čekanje.
[ 123i @ 22.12.2009. 20:32 ] @
poznajući telenor garantovano je reč o nekoj vrsti uštede - verovatno smanjenje broja operatera ...
[ Jagnjeca brigada @ 23.12.2009. 10:11 ] @
Koliko su Telenor menadzeri stupidni, evo jos jednog primera, npr.:

Telenor korisnik izgubi svoj telefon, naravno sad treba da zove teh. podrsku da odjavi SIM, prvi pri ruci mu je fiksni telefon, naravno sa fiksnog telefona zove podrsku.

Umesto Telenor da je svojim korisnicima obezbedio neki BESPLATAN broj tipa 080098639863 i sl., njihovi korisnici moraju preko Telekoma da zovu teh. podrsku i tako daju pare konkurenciji, stvarno stupidno... (ogradi se od telekoma, zastiti svoje korisnike tj. misli malo o njima).
[ agasoft @ 23.12.2009. 12:49 ] @
Hehehe, baš si smešan, jel znaš ti kako funkcionišu 0800 brojevi, i da ništa
nije besplatno?
Plaća onaj koga pozivaš, tako da bi pare opet išle telekomu, samo ne od
korisnika, nego od Telenora, što tek nije ukusno.
Ima li konkurencija 0800?
[ Jagnjeca brigada @ 23.12.2009. 13:08 ] @
To je prava pomoc korisnicima, da cije usluge koristim plati korisniku pomoc. Ne zovem ja sto mi je dosadno, nego sto imam neki problem sa uslugom koju koristim a oni pruzaju. Tako je u Evropi a i u svetu.


Raspisan je Tender za drugog operatera fiksne, mozda Telenor pobedi :) Pa onda neka sami sebi placaju :)

[ divx_by_jasmin @ 14.08.2010. 15:16 ] @
ovo je dobra tema , i dobro pitanje da li treba ili ne treba da se razgovor sa operatorom naplacuje.


Telenor je oduvek to naplacivao , i s time dodatno zaradjivao kada je imao bilo kakav problem na mrezi jer tad ljudi najvise zovu.


Da li neko zove tehnicku podrsku zato sto hoce da caska sa operatorom? ne.. vec zove zato sto ima neki problem, a kao musterija ima pravo na to, a problem je u vecini slucajeva njihov, tako da opet musterija placa njima sto su napravili gresku, a sto je korisnik dodatno pretrpeo tu njihovu gresku , za to dobija 'izvinite'



Telekom koji je skoro uveo naplacivanje , sa razlogom koji je neko naveo gore a to je zavlacenje operatora zbog nekih gluposti od strane mladjih lica , dok neko kome je hitno ceka na vezi..


Opet od kad je uveo 00-24h tehnicku podrsku dugi naredni period je idalje bilo besplatno, imaju Milione korisnika , ipak valja uvesti neki red, mada za 10din moze se pricati 1h tako da opet se ne moze to resiti skroz , ali bice manje onih koji ce zvati bez ikakvog razloga.





tako da je moje misljenje da NE TREBA da se naplacuje razgovor sa operaterom


Primera radi pogledajte ovaj 0800 broj i sve vece kompanije(banke npr.) koriste to, tako da klijenti mogu besplatno zvati call centar i saznati sve informacije koje ih zanimaju ili resiti probleme koje imaju, a zanimljivo je da banke cak placaju taj broj i svaki poziv(znaci banka vama placa poziv sto ste zvali da pitate , ne bitno dal ste zvali radi razonode il problema) dok neko ko se bavi telekomunikacijom i kome sve ide preko infrastukture i naravo ne sve besplatno i nema nikakve troskove za taj poziv, on vam naplacuje..


razmislite dal je to realno il nije
[ zvezdasbg @ 14.08.2010. 17:14 ] @
Broj onih koji zovu kol centre banaka ni izbliza ne moze da se poredi sa brojem poziva koje prime operateri mobilnih provajdera. Deluje bezvz naplacivanje korisnicke podrske, ali ovo je srbija i apsolutno sam siguran da mnogi debili kod nas zovu kol centre da pitaju i za cene paradajza na pijaci. Ovako se koliko toliko uveo red. Jedino sto zameram je sto se i pored naplacivanja cesto desava da se javljanje operatera ceka duze od 5-6 minuta
[ Angelico @ 14.08.2010. 17:38 ] @
Apsolutna nebuloza. Da je slobdno tržište ne bi bilo ovakvih nebuloza nego bi se svi borili na svaki mogući način na korisnika. A ovako ... monopol ili oligomonopol se uvek isplati, ali ne nama, krajnjim korisnicima.

Podseća me na pijacu, gde se svi prodavci dogovore da prodaju tipa jaja po višoj ceni. I onda dođe jedan lik i stavi 3 din nižu cenu i ceo njihov kartel se raspadne po šavu i kreće nadmetanje u što nižoj ceni i kvalitetu jaja... eto tako lekovito deluje malo konkurencije na zatvorenu i monopolizovano tržište.
[ divx_by_jasmin @ 15.08.2010. 14:28 ] @
kako god pogledas ovde se prica o tome da treba da se naplacuje zbog pojedinih ljudi koji zovu iz razonode , ali opet zbog toga ispasta onaj koji stvarno ima problem i koji ce u najkracem mogucem roku prekinuti vezu da bi oslobodio vezu drugom korisniku, i on ce platiti isto kao i onaj sto zove iako nema problem

ako vec kazes za banke u redu , ali primera radi CocaCola info linija ? ona je takodje besplatna , a sta tu korisno mozes saznati i pitati ? koliko je vas proizvod stetan za zdravlje .. opet ima ljudi koji to zovu radi nekih informacija, a s obzirom kolika je kompanija, i kakvih ljudi ima verujem da ni taj broj nije na mirovanju cesto. mogli su staviti 0800 broj sa 40din po minutu, ali nije njima cilj da preko telefona zaradjuju vec da pokazu koliki je to gigant , i da se brine za svoje potrosace.

sta je tu je , placacemo i dalje za korisnicki servis..

[ owim @ 15.08.2010. 22:33 ] @
Off-topic, ali da se nadovezem. Koka-kolin info centar 0-800-11-22-33
ima dosta smisla, posebno sto su ceste nagradne igre. Zelis da saznas
da li se ista zavrsila, da ti pojasne detalje, da vidis zasto ti nije
prihvacen SMS kod i sl; njihov web sajt cesto nema nikakva
obavestenja.

Jednom sam zvao i svaki put mi je automat javljao da cekam, a potom da
nema slobodnih operatera i prekidao vezu. Posle 2h na redial-u, uspem,
i saznam da se zapravo javlja samo jedna zena i to kad je u
kancelariji. Odgovorila mi je na pitanje u vezi sa nagradnom igrom
korektno. Eto, velika firma, deo grcke koka-kola grupe, i opet taj
info centar veoma traljavo radi.