[ Bloodbath @ 20.12.2009. 18:36 ] @
Pozdrav drugari,
imam jedan problemchitj, mozhda tje neko motji da mi kazhe kako da istestiram sta je uzrok.
U prethodnih par dana komp je zakucavao tipa kad igram Grid ili kad u Firefoxu imam gomilu tabova
skroz trokira. U nekim igricama skroz zablokira i bio mu je potreban restart. Danas uopste nije hteo da
reaguje, isto svetli led na ploci, ali skroz mrtav. Povadio sam mu sve, ostavio samo napajanje, ugasio
prekidac na napajanju na 10 minuta i radi. Onda udjem u Win i odem na Standby da vidim da li ce se dici, ali
ne, komp se ugasi i vise ne moze da se pokrene. I tako u krug... Da bih ga pokrenuo potrebno je valjda
da napajanje iskulira neko vreme.

Konfiguracija: ASUS P5K, Quad Q6600, Gainward 8800gts bliss, 3GB DDR2... I sve to radi na Chieftec-u 400W,
mozda je cudno da je i terao ovako godinu dana? :) Slabo napajanje? S tim sto je radio savrseno do danas,
a sada pali samo na "gurku" :)


Hvala unapred

[Ovu poruku je menjao Bloodbath dana 20.12.2009. u 19:47 GMT+1]
[ radekursinovic @ 20.12.2009. 19:00 ] @
Ja bih za početak podigao neki live linux sa CDa.
Ako sistem ne radi probati sa drugim napajanjem.
Ako ni tad ne radi znaš koliko je sati.

Ako Linux radi onda ostaje pretres na viruse i ostale štetočine. Tako ćeš znati bar na čemu si.
[ Bloodbath @ 20.12.2009. 19:03 ] @
Everest:

Voltage Values:
CPU Core 2.32 V
Aux 3.38 V
+3.3 V 3.31 V
+5 V 5.54 V
+12 V 12.52 V
-12 V -11.68 V
-5 V -4.96 V
Debug Info F FF 8C FF
Debug Info T 43 00 00
Debug Info V 91 D3 CF CE CE D2 CE (03)
[ Bloodbath @ 20.12.2009. 19:05 ] @
radekursinovic: nije da nece da bootuje, ne reaguje uopste, nece da se pokrene napajanje :S

btw, otvarao sam napajanje i na oko sve je ok, takodje nishta ne smrdi na paljevinu.

[Ovu poruku je menjao Bloodbath dana 20.12.2009. u 20:25 GMT+1]
[ MagicScorpion @ 20.12.2009. 19:29 ] @
Nije mi jasno kako ti nije bilo zao delova od samog pocetka, da zabodes chieftec 400w.
Taj 400w se vec godinama vuce po dragon case i ostalim kucistima i nikako nije za danasnje bar malo jace konfiguracije.
To je sasvim u redu napajanje za racunar tipa procesor bez clocka, grafika na primer 8500GT do 8600GT maximum, jedna optika, jedan hdd.
Bice sreca da ti je samo napajanje stradalo to jest da ga je ostali hardver pojeo a najvise graficka.
Meni je skoro covek doneo masinu od pre godinu dana, i tad sam mu pet puta napomenuo da ne sme te delove da ostavlja na starom polovnom napajanju, sve kao promenice, promenice.
Na kraju procesor i ploca su zavrsili svoju pricu.

Znaci ni slucajno vise da nisi pokusavao da palis racunar dok ne promenis napajanje, ne igraj se stradace ti nesto drugo.

I jos nesto vazno, moras proveriti jel ti se procesor pregreva, da vidis da slucajno nisu zacepljena rebra od hladnjaka sa debelim slojem prasine.
Jedan od simtoma vezan za pregrevanje procesora je i taj da ne da da se upali racunar dok se on dovoljno ne ohladi.

A to napajanje svakako mora napolje!!!
[ Bloodbath @ 20.12.2009. 20:48 ] @
hvala na odgovoru :) Problem sto mi je zabadao u igricama je taj sto mi graficka (Gainward 8800gts) ide do 85c u idle, a
kada recimo igram Grid dodje i do 105c, to sam tek malo pre primetio :)

A da li je ok da uzmem neko no-name napajanje od 600-700W?
[ MagicScorpion @ 20.12.2009. 21:02 ] @
Ako mislis na buducnost a ne na privremeno resenje bolje skupi malo para i uzmi kvalitetno 600-650W.
Ako mislis nesto jeftinije za sad to sto imas bar neki cooler master 430 extreme ti je minimum da ne razmisljas o mogucim problemima.
Najmanje je bitna ukupna snaga napajanja, bitna je amperaza na 12V granama.
Ni jedno to no name ili ljuti kinez to nema, a da ne govorimo o termalnim zastitama i kvalitetu delova u samom napajanju.
[ Aries1404 @ 20.12.2009. 21:09 ] @
Ja imam nesto jacu konfiguracija, +3 HDD i Codegen od 550 mi savrseno odradjuje posao.
[ Bloodbath @ 21.12.2009. 02:47 ] @
Scorpion, Aries, sta mislite o ovako nechemu:
http://itsvet.com/proizvod/lc-.../comp_comp_powersupply/204/319

??
[ MagicScorpion @ 21.12.2009. 09:00 ] @
Mislim ako ces za ovo da das 50 eura zar nije bolje resenje da das jos 20 i uzmes pravo.
Codegen ne bi neprijatelju ugradio u racunar.
Nije samo vazno jel to tebi zavrsava posao, nego kakvu struju dobija sam hardver, to sve tako radi do jednom.
Pa onda zasto mi je crkao hdd, zasto mi je crkla optika, zasto mi je crkla grafika, ploca itd.
Osnova za stabilan rad i dug zivot komponenti je kvalitetno napajanje.
Kad ljudi shvate da je najvazniji deo racunara napajanje, bice sve mnogo lepse.
A ne da sve pare ulupaju u nove delove pa onda sta ostane za napajanje, onda moze i codegen na primer.
Sve to zna tako lepo da se obije o glavu.
Ja sam svoje rekao i necu vise odgovarati na pitanja.
Pozdrav!

Za sezdeset i neki euro imas da kupis modularnog chieftec 600W sa 140mm ventilatorom a ti dobro razmisli hoces dati novac za ono cudo.
[ Aries1404 @ 21.12.2009. 09:39 ] @
Ajde onda sacekaj da ti jos neko predlozi, moja kofiguracija je

Asus 5PQ DELUXE

nvidia 9600

4GB RAM KINGSTON HYPERX 1066MHZ

PROCESOR INEL QUAD CORE Q9400 2.6

HDD Samsung 1TB + 2HDD 500GB Samsung=2TB

Na to prikljucujem externi HDD WD 120GB

Ja za sada nemam problema, ali voleo bi da me neko savetuje koje napajanje bi bilo extra dobro za ovu konfiguracijju, da neotvaram novu.


[ Bloodbath @ 21.12.2009. 15:35 ] @
Scorpion, i to shto kazhesh, poslushatju tvoj savet :)
I ja sam se oduvek shtekao na napajanjima, a izgleda ne bi trebalo.

Pozdrav