[ R A V E N @ 22.12.2009. 18:42 ] @
Prošlo je relativno kratko vrijeme od izlaska službene Opere 10, a već je jako blizu na pola puta prema Operi 11. Preporučujem svakome ko hoće da proba neka instalira u zaseban direktorij, ako nije napravio sigurnosnu kopiju bitnih podataka.








Evo demonstracije CSS3 novosti. Prvo učitajte u nekoj starijoj Operi, pa u ovoj novoj.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 22.12.2009. u 20:38 GMT+1]
[ Milan Gligorijevic @ 22.12.2009. 19:47 ] @
http://my.opera.com/desktoptea...2/from-all-of-us-to-all-of-you
[ R A V E N @ 22.12.2009. 22:20 ] @
Ne stavih link da bi se svijet malo sam snalazio, a evo još dodatnih prezentacija novosti među kojima je konačno podrška za zaobljene uglove (i ES izgleda kako treba), a koja se prije dobivala u Operi korištenjem trikova.

Tu je i par puta ovdje pominjana mogućnost private browsinga.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 23.12.2009. u 00:13 GMT+1]
[ Stranger2 @ 26.12.2009. 18:14 ] @
Citat:
Operas caching system has also undergone a major rewrite. A nice feature in the new cache system is opera:cache, which allows you to browse through everything that Opera has stored on memory or disk.

E ovo je nesto sto me bas obradovalo. Uvek imam potreb da neke stvari izvlacim iz cache-a. opera super koristi cache ali nerviralo me sto su nedavnno bili izbacili ekstenzije iz kesiranih fajhlova pa je postalo jako tesko naci sta je sta. Morao sam za neke stvari korisittii downloadhelper ekstenziju u firefoxu. Alo ovo sto je citirano je stvarno super ideja.
[ R A V E N @ 30.12.2009. 12:15 ] @
Da... samo bih se ispravio gore: neće finalna 10.50 tako brzo. Možda najranije u junu, a najkasnije u septembru.
[ Stranger2 @ 01.01.2010. 12:53 ] @
Citat:
konačno podrška za zaobljene uglove (i ES izgleda kako treba), a koja se prije dobivala u Operi korištenjem trikova.

mislim da se trikovi za dobijanje zaobljenih uglova moraju koristiti na svim browserima, ne samo za operu, posto je to CSS3 mogucnost koja do sada nije bila podrzana u browserima.
[ R A V E N @ 01.01.2010. 19:20 ] @
Bila je Firefoxu. Firefox je najdalje otišao (čini mi se), što se tiče implementacije CSS-a 3 i HTML-a 5. Opera još nema mogućnosti podjele teksta u kolone preko CSS-a 3.
[ mrkii @ 05.01.2010. 21:48 ] @
Citat:
konačno podrška za zaobljene uglove

Sta to znaci "zaobljeni uglovi"?
[ Milan Gligorijevic @ 05.01.2010. 21:56 ] @
Znači da npr dugme na ES-u "Odgovor na temu" ne mora da bude pravougaonog oblika već mu ćoškovi mogu biti zaobljeni. Pogledaj forum u nekom drugom browseru pa će ti biti jasno.
[ R A V E N @ 06.01.2010. 10:40 ] @
Koristio sam riječ "ugao" u onom svakodnevnom smislu, a ne u matematičkom. Neka pogleda i zaglavlje ove teme, ako je ulogovan ili video na Youtubeu.
[ R A V E N @ 06.01.2010. 14:01 ] @
Jedna od novosti je i <video> element, pomoću kojeg se može imati video u Operi bez potrebe da se instaliraju bilo kakvi vanjski codeci i plugini. Dakle, ako bi Youtube podržavao ovo, bio bi vam dovoljan odgovarajući browser da pristupite videu.

Ovo je implementirano preko Theora codeca ugrađenog u Operu, a koji je izdat pod 3-clause BSD licencom. Osim Opere, Theoru će podržavati (podržava?) i Firefox. S druge strane postoji šansa da Microsoft i Apple ugrade svoje codece u svoje browsere (Windows Media Video u Internet Explorer i QuickTime u Safari) i da jednostavno izostave Theoru koja je već izbačena iz HTML 5 specifikacije, ali su autori Opere odlučili da je zadrže u browseru.

Naravno, ovakav potez će Microsoftu i Appleu donijeti dosta novca, jer morate imati njihove programe za enkodiranje u .wmv i .mov.

Inače, za neupućene, Theora je video pandan dosta poznatijem .ogg formatu koji je alternativa .mp3-u. Čini mi se da Opera podržava na isti način i taj .ogg, dakle možete imati audio playing bez vanjskih dodataka.

Evo, ko hoće da isproba kako to radi. Ne samo video, nego i kontrole koje vidite su implementirane od strane Opere.
[ gorankx @ 09.01.2010. 00:06 ] @
Lepa je nova Opera ali mnogo bugovita mada to je prihvatljivo jer je tek preAlpha, valja se malo strpiti, barem do neke bete.
[ Stranger2 @ 09.01.2010. 13:37 ] @
Citat:
Inače, za neupućene, Theora je video pandan dosta poznatijem .ogg formatu koji je alternativa .mp3-u. Čini mi se da Opera podržava na isti način i taj .ogg, dakle možete imati audio playing bez vanjskih dodataka.


.OGG je format containera koji moze sadrzati video u Theora formati i Audio u Vorbis formatu. Oba su delo iste organizacije.

Prema preporukana:
- ako OGG fajl sadrzi samo Vorbis zapis (kji je alternativa za MP3) onda nosi ekstenziju .OGG
- ako isti container sadrzi i video onda nosi ekstenziju .OGV
- ako sadrzi samo audio ali koji nije u Vorbis formatu vec nekom drugom onda nosi ekstenziju .OGA
(* ima na mom sajtu detaljan tekst o svim ovim formatima)

Inaci ti fajlovi koliko znam vec duze vreme rade i u firefoxu i operi. Svaki video ili audio sa http://www.wikipedia.org/ je u ovim formatima. To ipak nije HTML 5 vec je na neki drugaciji nacin to izvedeno.

Citat:
Jedna od novosti je i <video> element, pomoću kojeg se može imati video u Operi bez potrebe da se instaliraju bilo kakvi vanjski codeci i plugini.

To je deo HTML 5 mogucnosti, medjutim posto se nisu dogovorili oko codeca, video element zamenjuje samo Plug-in. Ali ako se ne dogovore oko codeca onda to nece nista znaciti. Ako svaki od proizvodjaca browsera bude forsirao neki "svoj" codec onda ce to biti isto kao kada proizvodjac plug-inova forsira svoj plug-in umesto standardnih resenja.

Citat:
S druge strane postoji šansa da Microsoft i Apple ugrade svoje codece u svoje browsere (Windows Media Video u Internet Explorer i QuickTime u Safari) i da jednostavno izostave Theoru koja je već izbačena iz HTML 5 specifikacije, ali su autori Opere odlučili da je zadrže u browseru.

Naravno, ovakav potez će Microsoftu i Appleu donijeti dosta novca, jer morate imati njihove programe za enkodiranje u .wmv i .mov.

Bice problema sa patentima:
- QuickTime je Appleov format i Apple moze naplacivati svakome ko primenjuje taj patent. Za korisnike Appleovog softvera QuickTime je prakticno besplatan jer si placanjem tog programa platio i licencu da koristis te patente.
- WMV je microsoftov format i microsoft moze naplacivati isto. Za korisnike windowsa je WMV besplatan jer si placanjem windowsa ujedno platio i licencu za koriscenje svih patenata upotrebljkenih u windowsu.
- Medjutim problem ce biti sa alternativama. Na primer na linuxu WMV nije besplatan. Microsoft moze naplacivati koriscenje svojih patenata ili odbiti da ih proda. Zbog toga besplatni broseri nece moci to tako lako koristiti. Ili nece moci biti besplatni.

Inace Theora ima jedinu prednost sto je besplatna i open source. U pogledu video kompresije je dosta losija od na primer H.264

Citat:
Naravno, ovakav potez će Microsoftu i Appleu donijeti dosta novca, jer morate imati njihove programe za enkodiranje u .wmv i .mov.

Nece oni nista zaraditi na enkoderima jer se enkoderi za te formate dobijaju besplatno uz windows (Windows Movie Maker) i Appleov OS X (QuickTime Pro). Ali time ce mozda zadrzati donekle monopolsku poziciju ne trzistu browsera. Na primer ako se slucajno mnogo web dizajnera odluce da koriste WMV uz HTML 5 onda ce taj video na stranicama biti vidljiv samo na microsofovom softweru. U tom slcuaju internet Explorer bi dobio prednost jer bi neki ljudi radi tih stranica mozda odlucili za IE umesto za neki alternativini.
Ili cedu Opera i Firefox morati platiti microsoftu pravo da i oni mogu koristiti microsoftovu tehnologiju.

---
Sve u svemu ne verujem da ce taj video element nesto zablistati. Suvise je jak lobi proizvodjaca video codeca i proizvodjaca broser plug-inova da bi dozvolili upotrebu besplatnih resenja. A svi oni su clanovi W3C i ukljuceni su u donosenje odluka o HTML 5.
Na primer do sada je nabolje resenje za ugradnju videa u sajt bilo placanje skupog Adobe Flash softvera jer je plugin Flash Player vec jako popularan. Adobe bi mnogo izgubio kada bi Flash Player odjednom postao nepotreban na mnogim video stranicama.
[ R A V E N @ 09.01.2010. 13:54 ] @
Možda i coderi dolaze besplatno sa OS-ima, ali se ti OS-i moraju platiti. Hvala na razjašnjenju, Stranger2. A to kako je prije radilo, radilo je preko Jave, mada sa dosta problema u zadnjim Operama, makar kod mene.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 09.01.2010. u 15:23 GMT+1]
[ Stranger2 @ 10.01.2010. 12:36 ] @
Citat:
Možda i coderi dolaze besplatno sa OS-ima, ali se ti OS-i moraju platiti.

Pa rekao sam "prakticno besplatni" posto su ih vec platili placanjem OS-a. Uvodjenjem "svojih" codeca oni ne pokusavaju naplatiti browser vec uciniti svoj operativni sistem privlacnijim.

Inace sve ce to sljakati na windowsima i os x-u ali korisnici linuxa ce mozda ostati uskraceni za neke codece.
[ Stranger2 @ 06.02.2010. 15:52 ] @
jedna zanimljiva vest vezana za ovo sto smo pricali o licencama za codece: http://www.afterdawn.com/news/archive/21543.cfm
H.264 ce se bez naknade na web sajtovim moci koristiti do kraja 2015-e. Posle toga morace im se placati licenca. Inace je to trebalo trebalo biti besplatno samo do kraja 2010-e ali su veovatno produzili da bi sprecili eventualnu popularizaciju Theora i drugih besplatnih coedeca.
[ R A V E N @ 11.02.2010. 18:29 ] @
Ako ne griješim, H.264 je video komponenta Flash Video containera? Zar se nije encoder za .FLV dobijao zajedno sa Flashem, preciznije nekom njegovom verzijom? Ili je bio dostupan free of charge?

Za koji još besplatan codec znaš osim Theore?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 11.02.2010. u 19:46 GMT+1]
[ Motoe770 @ 11.02.2010. 23:38 ] @
sad sam skinuo beta verziju i za sada sam odusevljen.............konacno i neki browser koji koristi aero funkcije win7.......
[ Stranger2 @ 17.02.2010. 01:02 ] @
Citat:
Ako ne griješim, H.264 je video komponenta Flash Video containera? Zar se nije encoder za .FLV dobijao zajedno sa Flashem, preciznije nekom njegovom verzijom? Ili je bio dostupan free of charge?

.FLV je format container fajla (fajl koji sadrzi audio i video zapise u nekim formatima) za starije flash playere.
Noviji flash plaeri osim .FLV pustaju i .MP4 container fajlove. A u njima moze da bude i video uzapis u H.264 formatu.
U paketu sa Adobe Flashom dobijes i sav softver koji treba ukljucujuci i enkodere...

Imas i besplatnih i komercijalnih H.264 enkodera ali svejedno ni sa jednim ne mozes doveka besplatno da radis sa tim videom sta hoces a da nikada ne platis nikakvu licencu.
Kada legalno kupis Adobe Flash sa njime si platio i licence za sve patente pa mozda onda ne moras vise nsita da placas nikada.
Ali mi ovde smo spomenuli VIDEO element iz HTML 5 koji bi navodno trebao zameniti komercijalna resenja poput Flasha i slicnih... Ako ces kupovati Adobe Flash da bi mogao koristiti H.264 u VIDEO elemntu onda je to opet komercijalno resenje.

Citat:
Za koji još besplatan codec znaš osim Theore?

od potpuno besplatnih samo je Theora upotrebljiva za takvu namenu. Ali je losija od komercijalne konkurencije.
[ Motoe770 @ 17.02.2010. 18:41 ] @
Citat:
Motoe770sad sam skinuo beta verziju i za sada sam odusevljen.............konacno i neki browser koji koristi aero funkcije win7.......

sad sam sebe da demantujem........ako radi nekoliko tabova istovremeno dolazi do pucanja....... mislim da sam u opisu na sajtu procitao da pucanje jednog taba ne utice na ostale,dok u praksi to nije slucaj,cesto ni ne znam koji tab je doveo do pucanja,kad dodje do toga ne moze da se klikne nigde,ali moze da se ugasi cela opera desnim klikom na ikonicu u taskbaru........dosta problema sa youtube-om tajodje..............Aero implementaciji treba jos dorade.......
mada jos je beta....
[ gorankx @ 17.02.2010. 19:01 ] @
ja je koristim jos od prealpha verzije ka glavni pretrazivac, u pocetku je bilo dosta problema ali stalno se popravljalju, onda posle par nadogradnji mi je pocela zezati tako da sam instalirao zadnji snapshot i fino mi je proradila i trenutno radi sasvim dobro, ja sam na W7 x64.
[ del-boy @ 18.02.2010. 00:05 ] @
Ima li neko problema sa gmail-om u novoj operi? Samo se spuca, ni jedan link i ni jedan mail nije klikabilan...

Pored ovoga (i jako puno zauzete memorije u odnosu na stvari koje radim) nisam primetio ništa drugo što ne radi za sada...

Inače, koliko vama opera memorije uzima? Meni sa 2-3 otvorena taba bez problema uzme 300 MB. Firefox isto uzima puno, ali tek nakon nekog vremena, dosta flash i JS intensive sajtova, a opera manje više sama od sebe... I ni u jednom trenutku ne miruje količina zauzete memorije, kao da ima mali konstantan leak...
[ zentriks @ 21.02.2010. 19:13 ] @
Ne znam kako je kod vas ali kod mene radi sasvim odlicno. Za mesec dana pukla je samo jednom, neke opcije jos ne rade kao na primer selektovanje linkova desnim klikom pa go to web page, takodje nema memoru leak-ova. Bice od ove opere nesto samo da se poveca broj korisnika.
[ bachi @ 21.02.2010. 19:22 ] @
Od Opere odavno već nešto jeste, ali marketing je čudo.
[ Stranger2 @ 25.02.2010. 22:54 ] @
Izasla je opera 10.50 Beta 2
http://my.opera.com/desktoptea...opera-10-50-beta-2-for-windows
[ R A V E N @ 28.02.2010. 16:49 ] @
Upravo sam instalirao Release Candidate (začudo, oni rade i subotom i nedjeljom na novoj Operi) i Geolocation uopšte ne radi, a navodno je samo dodatak te mogućnosti povećao veličinu instalacione datoteke za 4, 5 MB.
[ Stranger2 @ 01.03.2010. 02:59 ] @
Pre dva sata je izasla Release Candidate 3
Sigurno su placeni po ucinku. :)


Nego vidim u changelogovima da neke funkcije iskljuce u tim RC verzijama i da imaju poznatih bugova... Trebali su to jos uvek zvati beta varzija. Ali dobro ovo RC nam govori da ce brzo finalna verzija.

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 01.03.2010. u 13:40 GMT+1]
[ saneldz @ 01.03.2010. 09:56 ] @
Izisla je i RC4. Zurno rade da docekaju spremni ballot screen.

Code:
Opera 10.50 RC4 for Windows fixes these issues: 

Fixed CORE-28211 (Crash at wordpress.com, texterity.com, and more) 
Fixed DSK-284279 (Radio buttons and checkboxes are missing in the native skin)


http://my.opera.com/desktopteam/blog/2010/03/01/10-50-rc4
[ sasha-SE @ 01.03.2010. 23:35 ] @
Izasla i RC5 ;)
[ mrkii @ 02.03.2010. 09:23 ] @
Koristim novu verziju i cini mi se da je nesto brza.

Ipak ima i nedostataka. Npr. kada odem na file > new window nema ikona u personal baru (postoji ali prazan). Kada iz bookmarsa otvorim recimo b92 pojavi se i ikona u personal baru :)
[ Milan Gligorijevic @ 02.03.2010. 18:11 ] @
Nastavak na http://www.elitesecurity.org/t393281-Izasla-Opera-Final