[ anon7994 @ 23.12.2009. 13:42 ] @
Evrodizel jeftiniji za 4 dinara 14. 12. 09


Naftna kompanija „Lukoil-Beopetrol“ sprovodi u periodu od 12.12.2009. do 08.01.2010. godine novogodišnju akciju sniženja cene evrodizela EVRO 5 standarda (do 10 ppm sadržaja sumpora) u iznosu od 4,00 dinara po litru na svim benzinskim stanicama na autoputevima E-70, Beograd – Zagreb i E – 75. Litar evrodizela koštaće u ovom periodu 99,80 dinara.

Kompanija poseduje 12 benzinskih stanica na ovim važnim koridorima, a to su: Polom 1, Polom 2, Aleksinac autoput, Jagodina autoput, Mihajlovac 1, Mihajlovac 2, Aerodrom, Dobanovci jug, Krnješevci, Minut levo (kod Novog Sada), Sremska Mitrovica 1 i Sremska Mitrovica 2.

Na ovaj način „Lukoil-Beopetrol“ želi da se zahvali svojim klijentima na ukazanom poverenju i ulepša im novogodišnje i božićne praznike.

Izvor: http://www.lukoil.rs/main/content.asp?art_id=7574

-----


Zarada na evrodizelu "peglaju" gubitke
Vlasnici pumpi ekstrazaradom na „petici” peglaju gubitke na ostalim derivatima

Iako na svakoj litri „evrodizela pet” koji se slobodno uvozi u Srbiju, vlasnici pumpi zarađuju čak 15 dinara po litru, nikome od njih ne pada na pamet da se odrekne dela zarade u korist vozača. Kompanija „Lukojl” za sada jedini je trgovac koji je pre osam dana na pojedinim svojim pumpama „peticu” počeo da prodaje jeftinije za oko pet dinara.

Zašto je to tako? Dokle će zarada biti preča od konkurencije? I hoće li gorivo u Srbiji i kada se tržište otvori biti najskuplje u regionu samo zato što je vlasnicima pumpi to ostavljeno na volju?

Kao glavni razlog zašto se ne ponašaju tržišno i ne spuste cenu „petici” trgovci navode da zaradom na ovom gorivu „peglaju” gubitke koje imaju na svim ostalim derivatima.

Boban Atancković, predsednik privatnog udruženja „Nafta a.d”, potvrđuje da je zarada po litru „evrodizela pet” 15 dinara.

„Petica” se u veleprodaji kupuje od 81 do 83 dinara, a na pumpama prodaje od 101 do 103 dinara, dakle, razlika je 20 dinara.

– Paradoks je da je nabavna cena „petice” niža od cene litre dizela D2 koji se proizvodi u domaćim rafinerijama i koji po kvalitetu ne može da se meri s „evrodizelom pet”. Pri tom, ukoliko bi cena „petice” u maloprodaji bila niža za pet dinara, ona bi se prodavala po istoj ceni kao dizel D2 – kaže Atanacković napominjući da je ovo još jedan dokaz da vozači u Srbiji skupo plaćaju neefikasnost domaćih rafinerija. I da je s modernizacijom u Pančevu i Novom Sadu trebalo da se krene mnogo pre dolaska Gaspromnjefta.

Zoltan Takač, generalni direktor Intermola, članice mađarske Mol grupe u Srbiji, potvrdio je da se konstantno prati svetsko tržište i drugi faktori na osnovu kojih se donose odluke o promeni cena.

– Kada nam mogućnosti budu dozvolile naravno da ćemo uzeti u obzir snižavanje cena. Nedavno smo uveli Molov poboljšani „evrodizel pet” čiju cenu nismo povećavali iako smo unapredili njegov kvalitet – kaže Takač.

Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji Petrobart–AVIA, kaže da gorivo u Srbiji ne bi bilo najskuplje kada bi se konačno izmenila metodologija obračuna cene goriva koja se nije menjala od 2005. godine, ali i kada zahvatanja države u ceni goriva ne bi bila toliko velika.

I on je saglasan da je glavni razlog zašto vlasnici pumpi nisu pratili „Lukojl” i snizili cenu „petice” taj što gubitke na prometu drugih derivata „peglaju” upravo ekstrazaradom na „evrodizelu pet”. Manje pumpe upravo tako opstaju. Ali tu treba postaviti i pitanje da li je cena ostalih derivata realna ili prenaduvana.

U austrijskom OMV-u kažu da su vlada i nadležno ministarstvo propisali maksimalne cene goriva, a da je na menadžmentu kompanije da odluči o eventualnom smanjenju cene goriva. Ukoliko takva odluka bude doneta, javnost će biti blagovremeno obaveštena.

U NIS-u juče nisu hteli da komentarišu moguće pojeftinjenje goriva koje se slobodno uvozi pa ni to da li bi im se i koliko isplatilo da nižom cenom prave veći promet na svojim pumpama.

I dok bi šarolikim cenama svi bili zadovoljniji, činjenica je da pumpadžije sve rade po zakonu. Važeća uredba o cenama derivata propisuje najvišu, ali ne i najnižu cenu derivata, tako da to po kojoj će se ceni gorivo prodavati na pumpama zavisi od spremnosti za tržišno poslovanje.

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike...dizelu-peglaju-gubitke.sr.html