[ R A V E N @ 26.12.2009. 09:11 ] @
Na jednoj strani imamo trenutnu verziju Adobe Readera 9.2 čiji je instalacioni program velik 26.1 MB, a na drugoj strani minijaturni STDU Viewer 1.5.330 veličine instalacije 1.64 MB koji ne samo da otvara PDF (i može ga pretraživati i selektovati tekst) nego u tih 1.64 MB podržava i:



Na disku zauzima 2.21 MB (u Program Filesima, ne znam da li piše negdje drugo još) dok npr., kako čitam, Adobe Acrobat uzima oko 220 MB. Šta dolazi u tih 220 MB? Navodno cijeli JavaScript engine, šta još? Možda podrška za text-to-speech?
[ bachi @ 26.12.2009. 12:32 ] @
Adobe reader je od verzije 6 postao bloatware, a svaka naredna verzija je sve gora i gora i sve se duže i duže učitava.

Ja koristim Foxit PDF reader i izuzetno sam zadovoljan, nisam ni na jedan PDF naišao do sad, a da nije mogao da ga otvori. Ne sumnjam da je i STDU isto tako dobar.
[ Stranger2 @ 26.12.2009. 17:59 ] @
verzija 6 bila je najsporija. verzija 7 i 8 i 9 su brze.
Citat:
Adobe Acrobat uzima oko 220 MB. Šta dolazi u tih 220 MB? Navodno cijeli JavaScript engine, šta još? Možda podrška za text-to-speech?


Adobe Acrobat je univerzalno resenje za jako mnogo formata za koje postoji potreba da ih gledas na nekim drugim racunarima. Adobe Acrobat konvertuje sve u PDF a Adobe Reader cita svaki PDF. U PDF-ovima mogu biti 3D modeli, flash filmovi, adobe AIR aplikacije, formulari za popunjavanja, sisteme za digitanu zastitu od kopiranja nelegalnih dokumenata, provera licenci za eknjige preko interneta i ko zna sta sve. Adobe Reader je skup raznih pregledavaca fajlova i zato je veliki.

A drugi programi koji citaju PDF poseduju samo deo tih mogucnosti. Vecina ljudi cita sam obicne eKnjige u PDF formatu koje imaju slike i slova pa su dovoljni i ti alternativni PDF citaci.

Najveca razlika je u samom izgledu programa. Meni je original Adobe Reader dosta lepsi od alternativa. Takodje ima razlike i u samom kvalitetu prikaza. Pojedini fajlovi mogu izgledati malo drugacije. Razliku najvise primetim kod tabela.