[ vlada131 @ 29.12.2009. 05:54 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...kastraciju-seksualnih-manijaka

Citat:
Na počinioce krivičnog dela silovanja trebalo bi primeniti najstrože kaznene mere, pa i uvođenje hemijske kastracije, zaključili su juče poslanici Skupštine Srbije.

........


Rasprava o ovoj temi usledila je posle hapšenja Saše Mege (39), koji je prošle nedelje silovao dve devojke u Beogradu, a sumnjiči se za još dva silovanja i jedan pokušaj. Ovom povratniku za ista krivična dela zaprećena je kazna do 15 godina zatvora, a brojni posetioci sajta podržavaju strožu kaznenu politiku i predlažu da u Srbiji kao u pojedinim razvijenim zemljama treba uvesti hemijsku kastraciju.





[ Nothingman @ 29.12.2009. 07:54 ] @
Ja sam pre za dozivotnu robiju bez mogucnosti pomilovanja u ovakvim sluchajevima.
Ova mera ce takodje reshiti problem mogucnosti da isto lice zlochin ponovi.
Takodje, eliminishe se ona mala verovatnoca da se osudi i kastrira nevin chovek. Ipak je lakse nadoknaditi nekome odredjeni broj godina u zatvoru, ako je doslo do greske, nego to sto ste ga kastrirali.
[ Skandy @ 29.12.2009. 08:35 ] @
@Nothingman, hemijska kastracija nije fizicka kastracija. Jednostavnije receno, niko nikom nista ne odseca, vec je prestupnik u obavezi da pije lekice koji suzbijaju seksualni nagon.
[ Nothingman @ 29.12.2009. 10:01 ] @
Pa znam da nije fizicka :)
Ali moze imati trajne posledice i razne sporedne efekte. Hemija je hemija, i zato mislim da je dozivotna robija bolja varijanta.
[ a1200 @ 29.12.2009. 12:12 ] @
Ja sam za metak, mislim da je to mnogo efikasnije od zatvora ili hemijske kastracije za takve monstrume. Hemijska kastracija je najblaze sto bi povratnicima trebalo uraditi.
[ superbaka @ 29.12.2009. 12:25 ] @
nekada ranije sa pocetkom razvoja genetike, vrsena su istrazivanja koja su pokazala da medju mnogim muskim primercima koji su lezali u zatvoru zbog silovanja, u genetskom materijalu postoje ne samo 2 vec i tri Y hromozoma koji su u zakljucku navedeni kao najverovatniji uzroci takvog ponasanja... cisto sumnjam da tu lekici (hemijska kastracija) mogu da pomognu...
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2009. 12:27 ] @
Mozda,

Ali samo mozda... bi zemlja trebala da se pozabavi jako niskim zatvorskim kaznama za seksualne delikte?

70% kazni su minimalne...

Nije sve u pisanju zakona - ima nesto i u sprovodjenju istih :(
[ Nothingman @ 29.12.2009. 12:35 ] @
@a1200

Ne mogu da se slozim sa tobom, jer uvek bi trebalo ostaviti mogucnost da je sud/policija zeznuo stvar. Nije toliko cesta pojava, ali desava se svuda da sa vremena na vreme neko bude greskom osudjen. Iz tog razloga smatram da takve kazne nisu dobre (i da je iz tog ugla mnogo bolje koristiti dozivotnu zatvorsku kaznu bez mogucnosti pomilovanja).
Kada bi policijski/sudski sistem bio idealan, bez mogucnosti greske, onda se slazem sa tim da bi svakome ko je permanentno unistio zivot jednog ili vishe ljudi (silovanje, ubistvo sa predumisljajem...) trebalo presuditi po kratkom postupku. Ali smrtna kazna (a isto tako i hemijska kastracija) nije dobro resenje upravo iz tog razloga sto uvek postoji ta mala verovatnoca da je neko ko je osudjen ipak nevin.
[ a1200 @ 29.12.2009. 14:48 ] @
@Nothingman

Shvatam ja sve to... ali ovde je rec o povratnicima - ili ljudima koji su izasli sa robije, i u roku od par meseci, ponovo, vishe puta, ponovili isti zlocin. To dosta govori o njima i njihovom kapacitetu da se "promene i rehabilituju". Za takve je metak iz raja izashao, a hemijska kastracija je minimum koji treba da se uvede (uz stalne kontrole i javno objavljivanje imena, prezimena, i mesta stanovanja takvih prestupnika).

Nije ovo prvi slucaj, bio je i onaj Rom koji unesrecio nekoliko devojaka a tek sto je bio pusten iz zatvora zbog silovanja (silovao je prodavacice po buticima, pre oko godinu dana). Sada imamo ponovo isti slucaj. To govori da sistem ne funkcionishe, i da treba drasticno promeniti pristup.
[ nkrgovic @ 29.12.2009. 15:19 ] @
Ne.

To govori da moras prvo da ustanovis sta ne funkcionise.

U sistemu u kome se za silovanje dece dobijaju jednocifrene godine u zatvoru, iako zakon predvidja mnogo duze, u sistemu u kome silovanje dece moze da zastari jer neka zlocinacka udruzenja aktivno rade na skrivanju takvih prestupnika, problem nije u kaznama propisanim zakonom.

Problem je sto se dodeljuju previse blage kazne i problem je sto se ne gone pomagaci u izvrsenju krivicnog dela.
[ a1200 @ 29.12.2009. 15:27 ] @
Pa onda sta reci, nasha misljenja se razlikuju :)
Ja sa druge strane mislim da je velika vecina stanovnistva u Srbiji za hemijsku kastraciju, kao i ja (u nedostatku teze kazne).
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2009. 15:28 ] @
Citat:
a1200
Shvatam ja sve to... ali ovde je rec o povratnicima - ili ljudima koji su izasli sa robije, i u roku od par meseci, ponovo, vishe puta, ponovili isti zlocin. To dosta govori o njima i njihovom kapacitetu da se "promene i rehabilituju". Za takve je metak iz raja izashao, a hemijska kastracija je minimum koji treba da se uvede (uz stalne kontrole i javno objavljivanje imena, prezimena, i mesta stanovanja takvih prestupnika).


U Srbiji je radjena studija - 70% kazni za seksualne delikte su MINIMALNE.

Boga pitaj koliko prestupnika nikad i ne dozivi svoj dan pred sudom, a kamo li u zatvoru.

Dosli smo do situacije da za drzanje tezge sa MP3 CD-ovima mozete dobiti uporedivu kaznu sa silovateljem... Alo bre, jer niko ne vidim problem u tome?

Dakle, pre nego sto se opet potegnu "novi zakoni" i te ideje sa kastracijama, metcima u potiljak - mozda bi ipak trebalo da se poradi na tome da se za, reicmo, silovanje dobija duga robija a ne par godina zatvora?

Ja sam prosto fasciniran zamazivanjem ociju ljudima od strane "Parlamenta" i "Partija" gde se kao nekakva mera rada koristi propisivanje propisa koje niko ne postuje.

Na kraju krajeva, videli smo kako ide izbor novih sudija :( Onaj sto ima 6.07 prosek... taj ce garant biti mnogo dobar sudija - sta ocekivati od takve ekipe uopste? :(

Citat:

Ja sa druge strane mislim da je velika vecina stanovnistva u Srbiji za hemijsku kastraciju, kao i ja (u nedostatku teze kazne).


Onda hajde da uvedemo lincovanje - to je pravda "kakvu masa zeli". Sudovi su i ovako i onako korumpirani, uvedemo lepo javne procese pred masom, i onda ostavimo masi da odluci sta ce sa okrivljenim.

Mozda bi ipak "vecina" trebalo da se zapita zato 70% kazni za seksualne delikte biva minimalno. Sta oni uopste ocekuju od takvog sistema? Pa i da se uvede ta kastracija, garant ce vecina prestupnika da je izbegne, jer je sam pravosudni sistem neefikasan.

Onaj tatin sin "6.07" - mislite da ce biti zesce uspesan u kastriranju? :)
[ a1200 @ 29.12.2009. 15:32 ] @
Citat:

Dakle, pre nego sto se opet potegnu "novi zakoni" i te ideje sa kastracijama, metcima u potiljak - mozda bi ipak trebalo da se poradi na tome da se za, reicmo, silovanje dobija duga robija a ne par godina zatvora?

Naravno. Ali treba i uvesti specijalnu meru za povratnike u zlocinu.

Citat:
Onda hajde da uvedemo lincovanje - to je pravda "kakvu masa zeli". Sudovi su i ovako i onako korumpirani, uvedemo lepo javne procese pred masom, i onda ostavimo masi da odluci sta ce sa okrivljenim.

Odlicna ideja :)

Nego... trebalo bi minimalne kazne poostriti barm 3-5x, a povratnike kastrirati i karaj price...
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2009. 15:35 ] @
Ja imam jos bolju specijalnu meru - zove se dozivotna robija bez prava na skracivanje.

- Smrtnu kaznu ne mozemo uvesti, a ona ima i problem sa ubijanjem nevinih
- Hemijska kastracija uopste ne mora ukloniti problem, covek moze silovati i ako je hemijski kastriran (jedino se smanjuje verovatnoca)

A covek u samici na dozivotnoj moze da siluje samo zid ili sam sebe...

Problem >resen<.

Ne znam zasto uzimate tu hemijsku kastraciju kao nekakvo resenje - postoje naucni dokazi da hemijska kastracija >smanjuje< seksualni nagon, ali to nikako ne znaci da osoba sigurno nece ponoviti silovanje, pogotovu ako je ta zelja za silovanjem aseksualna tj. prouzrokovana nekom psihickom bolescu.

A dozivotna robija garantovano eliminise mogucnost ponovnog silovanja. Za seksualne delikte se lepo uvede "three strikes" zakon - pa ako silujes treci put, nema vise diskusije - dozivotna i cao.

Mozda bi "three strikes" trebalo uvesti i za druge stvari - ja bih to uveo za korupciju :)
[ a1200 @ 29.12.2009. 15:38 ] @
Citat:
A covek u samici na dozivotnoj moze da siluje samo zid ili sam sebe...

Mene plasi da ga ze par godina ne oslobodi neki politicar "dushebriznik", da im se ne raspishe neka "amnestija", promeni zakon, ili nesto slicno...
[ fanfon @ 29.12.2009. 15:40 ] @
Tu se postavljaju onda i druga pitanja. Odrzavati jednog zatvorenika do kraja zivota podrazumeva ogromna finansijska sredstva. Odrzavati hiljade njih jos veca. To znaci da drzava mora odnekud izdvojiti ta sredstva.
[ Ivan Dimkovic @ 29.12.2009. 15:42 ] @
Hmmm... cisto sumnjam da ce i jedan politicar graditi politicki kapital na amnestiji silovatelja i serijskih ubica... :-)

Koja ti je ciljna grupa? Nekoliko stotina ljudi max koliko bi ih trunulo u zatvoru u svakom momentu zbog toga...

Koji je negativni efekat koji bi momentalna kampanja opozicije proizvela? "Mile Zikic oslobadja serijske silovatelje"... hm, nesto bas ne zvuci preterano politicki kalkulisano.

Takodje, amnestiju u Srbiji moze da radi samo Predsednik drzave a ne bilo koji politicar.

Citat:
fanfon
Tu se postavljaju onda i druga pitanja. Odrzavati jednog zatvorenika do kraja zivota podrazumeva ogromna finansijska sredstva. Odrzavati hiljade njih jos veca. To znaci da drzava mora odnekud izdvojiti ta sredstva.


Pa? Koja je alternativa?

- Smrtnu kaznu >NE MOZEMO< uvesti, sve i da zelimo - sprecavaju nas medjunarodni sporazumi
- Kastracija donekle smanjuje mogucnost ponovnog silovanja, ali je nikako ne eliminise

Na kraju, koliko zaista ima ljudi koji su serijski silovatelji? Cisto sumnjam da se radi o cifri vecoj od par stotina.

Pravo da ti kazem, to je jedan od sasvim OK troskova, za razliku od mnogih - da se par stotina >izuzetno opasnih< ljudi drzi van drustva.

Ja imam lep predlog za to: "three strikes" se uvede i za korupciju, i lepo lova ustedjene od smanjene korupcije se koristi za drzanje skotova u zatvoru. Elegantno :)
[ a1200 @ 29.12.2009. 15:44 ] @
Pa kakve su nam sudije... mene nista ne bi iznenadilo od politicara.
[ 101010 @ 29.12.2009. 16:02 ] @
Definitivno treba uvesti neki od realno dostupnih metoda za "neutralizaciju" takvih ljudi.
Jer najveci broj njih to radi celog zivota, to nije bolest kao grip, pa da ih prodje posle 7 dana, vec trajna patologija, koja se ne leci kratkotrajnim zatvorom.

Pored, npr. hemijske katracije, mislim da treba uvesti neki pandan "Meganinom zakonu" u Srbiji. Americki zakon koji dozvoljava da licni podaci silovatelja budu javno dostupni. Sto danas znaci da preko specijalizovanih sajtova mozete da saznate da li u vasem komsiluku zivi osudjivani silovatelj. A ako su ove americke statistike, slicne situaciji u nasoj zemlji, onda se covek zapita....
:

Citat:
* 1 of 5 girls and 1 of 6 boys will be molested before their 18th birthday.
* 90% of all sexual assaults against children are committed by someone whom the victim knew.
* The typical sexual predator will assault 117 times before being caught.
* The re-arrest rate for convicted child molesters is 52%.

Sources:

Russell, D.E.H. and Bolen, R.M., 2000. The Epidemic of Rape and Child Sexual Abuse in the United States. Newbury Park, California: Sage Publications.

Snyder, H.N., U. S. Department of Justice Statistics, 2000. Sexual Assault of Young Children as Reported to Law Enforcement: Victim, Incident, and Offender Characteristics.

Center for Sex Offender Management, (2001). Recidivism of Sex Offenders, Full Report and Statistics.
[ Nothingman @ 29.12.2009. 16:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Za seksualne delikte se lepo uvede "three strikes" zakon - pa ako silujes treci put, nema vise diskusije - dozivotna i cao.

Mozda bi "three strikes" trebalo uvesti i za druge stvari - ja bih to uveo za korupciju :)


Mnogo je da im se daju tri sanse :)
Chim ponovi krivicno delo - odma dozivotna (a nekada ne treba dati ni drugu sansu, sve zavisi od tezine prvog sluchaja).
[ nkrgovic @ 29.12.2009. 16:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja imam lep predlog za to: "three strikes" se uvede i za korupciju, i lepo lova ustedjene od smanjene korupcije se koristi za drzanje skotova u zatvoru. Elegantno :)

Ja podrzavam ovaj predlog.

Stavise, ja bi poceo od korupcije. Javlja mi se da bi se, drasticnim smanjenjem, ako ne eliminisanjem, korupcije u sudstvu, tuzilastvu i policiji, plus uvodjenjem istog pravila za zloupotrebu sluzbenog polozaja (ukljucujuci i sve polozaje u javnim preduzecima, tj. na koja se dolazi partijskim dogovorom, sto ukljucuje i parlament), sistem ovakav kakav jeste, bez ikakve druge izmene, profunkcionisao sve u sesnaest. :)
[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2009. 01:16 ] @
A pazite tek ovo:

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=16&nav_id=401128

Citat:

Krivičnim zakonikom Srbije za silovanje je zaprećena je kazna od dve do 15 godina zatvora, a nedavnim izmenama zakona ustanovljeno je pravilo da sudovi ne mogu da izriču kazne ispod zakonskog minimuma.


1. Pazite minimalnu kaznu - 2 godine!
2. Pazite jos vece ludilo, morao je neko da "USTANOVI PRAVILO" da Sud ne sme da izrekne kaznu ISPOD ZAKONSKOG MINIMUMA

Ej bre JBT - pa dobro majq mu kako je to moguce??? Em sto je minimalna kazna za silovanje i ovako i onako smesna i predstavlja sprdanje sa pravdom (2 godine), to jos nije bilo dovoljno pa su sudije mogle da smanje to - mimo zakona.

Nesto je vrlo trulo u drzavi Srbiji... vrlo :(

Kako je bre uopste moguce da neko dosudi kaznu ISPOD ZAKONSKOG MINIMUMA ?!?!? Cemu onda zakon uopste... ko toalet papir, mozda posluzi kao "referenca", ono... neobavezno, ako gosn Sudija misli da je minimalna kazna prevelika, moze da je smanji, znate li vi ko je on #@(*&#

Eto gde je dovela bolesna filozofija "necemo se drzati zakona ko pijan plota"... ta filozofija je srz bolesti sistema :(

Da postoji neka pravda, pa da se lepo objave imena tih sudija koji su silovatelje osudjivali na kazne "ispod zakonskog minimuma", i da se lepo isti strpaju u zatvor da odleze razliku... cisto da vide kako to izgleda.

Zasto bi inace neki sudija osudio silovatelja, dakle jednu barabu sa taloga drustva, na kaznu ispod zakonskog minimuma? Jedini razlog koji pada na pamet je mito i korupcija... A to je strasno. STRASNO, zbog sake EUR-a omoguciti silovatelju da se iseta iz zatvora za manje od 2 godine.
[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2009. 01:28 ] @
Btw, ono sta ovom drustvu treba je neka ustanova, agencija, NGO - STA GOD koji ce lepo napraviti sajt, i odrzavati ga i na kome ce biti tabela tj. baza podataka sa:

1. Spiskom svih predmeta
2. Imenima sudija za svaki premet
3. Sazete tuzbe, kao i zakona koji se krse
4. Duzine procesa
5. Presude
6. Linka na zakon i sazete informacije o propisanim kaznama

Pa lepo, mogucnost pretrage i rangiranja... crno na belo.

Pa da svaka zainteresovana strana moze lepo utvrditi koliko je procesa imao koji sudija, koliko su oni trajali u proseku, koliko odudara kazna od zakonskog propisa...

Sve lepo online i transparentno.

Ali, ne... to se nece desiti. Bas kao sto nikad necemo videti tabelu po kojoj su rangirane sudije, sa istim ovim podacima... pa da se lepo vidi crno na belo da li su izabrani stvarno bili najbolji ili ne.

Nope... taj film necemo gledati, dobicemo "kneza" koji ce nam objasniti da je "izbor bio strucan i u skladu sa propisima" a kao dokaz ce biti ponudjeno to da je "on to licno video i nadgledao" :( Banana republika :(
[ Srđan Pavlović @ 30.12.2009. 01:47 ] @
Haha, bas me nasmeja sa ovom transparentnoscu :)

Pa kod nas je prakticno nema ni za daleko manje stvari, a ne za pravosudje...

Obrni - okreni - lokalna politika, al' necu o tome...
[ dava @ 30.12.2009. 07:42 ] @
Moze kastriranje + robijanje, ali uz drustveno korisni rad.
Sto se tice korupcije - zanima me kakav je zakon na zapadu po pitanju iste. Ovde u BiH je zakon takav da je kriv onaj koji uzima mito isto koliko i onaj koji daje mito. Znaci pat pozicija. Kako sad da neko prijavi nekoga da je uzeo mito kad je i on sam kriv sto je mito ponudio. Po meni mnogo bi bolje bilo da zakon kaze: kriv je samo onaj koji uzima mito. Tada bi bar teoretski bilo moguce da nekoga prijavis.
[ burex @ 30.12.2009. 08:17 ] @
Megan's law je mama za ovakve:
http://www.meganslaw.ca.gov/Search.aspx?lang=ENGLISH
Samo što bi u Srbiji bilo veoma brzo organizovano ćeranje sa vilama i bakljama od strane meštana (nije da se žalim previše, ali opet, koliko god da su stoka, ako su odslužili kaznu, slobodni su).
[ acaradio @ 30.12.2009. 09:24 ] @
Nisam bas siguran koliko hemijska kastracija (koja, koliko znam, potiskuje samo seksualni nagon) moze da ukloni ono sto je kod silovatelja primarno, a to je - patoloska potreba za nasilnickim ponasanjem, tj. izivljavanjem nad nekim...silovanje i jeste jedan oblik (okrutnog) nasilja, samo sto je izrazeno kroz polni akt. Hocu reci - mozes nekoga da ustrojis, ali taj je i dalje opasan po svoju okolinu, samo sto ce svoju boles' da ispoljava na drugi nacin. Mozda bi i pomoglo kod onih koji imaju neki tezak poremecaj seksualnog ponasanja, pa silovanjem ispoljavaju svoju devijaciju, ali kod onih kojima je seksualni cin samo nacin da se izivljavaju, mislim da kastracija nece da pomogne. Taj ce samo da promeni "taktiku".

More, duuuugogodisnja robija sa fizickim radom je keva....jos ako je povratnik, nakon robije nema da ide direktno na slobodu, vec jos bar dve-tri godine obaveznog kucnog pritvora...nakon toga - moze sloboda, ali da ceo grad zna ko je on...naravno, bez mogucnosti da napusti mesto boravka.

Jesam li suvise okrutan?

[ vladd @ 30.12.2009. 09:57 ] @
Pa i ne.
Ja bi takve idiote, a to su sami izabrali da budu, drzao u zatvoru kao banku organa. Pa ako nekome zatreba neki vitalniji organ, utoliko ce silovatelju biti kraca robija.

Poz
[ Marko Medojević @ 31.12.2009. 15:57 ] @
Mislim da bi u slučaju seksualnih nasilnika lobotomija bila mnogo efektivnije rešenje od kastracije. Isto važi i za ostale tipove nasilnika. Tako nastao čovek-biljka bi se dalje mogao iskoristiti kao besplatna radna snaga, donator za banku organa ili zamorče za testiranje novih lekova.
[ websurfer @ 31.12.2009. 17:25 ] @
Citat:
mare_bj: Mislim da bi u slučaju seksualnih nasilnika lobotomija bila mnogo efektivnije rešenje od kastracije. Isto važi i za ostale tipove nasilnika. Tako nastao čovek-biljka bi se dalje mogao iskoristiti kao besplatna radna snaga,


Kome treba covek-biljka kao radna snaga? Jedino negde u opstini, MUP-u ili sl. da ga zaposle...

[ marko37 @ 31.12.2009. 18:03 ] @
Citat:
websurfer: Kome treba covek-biljka kao radna snaga? Jedino negde u opstini, MUP-u ili sl. da ga zaposle...

Može i kao narodni poslanik.
[ 93 Stefan @ 02.01.2010. 18:09 ] @
E, i treba da siluju kad im država to dozvoljava! Ajde baš da vidimo te savršene mere koje će da uvedu! To će biti isto ko što imamo i "najbolji" zakon za privatizaciju na Balkanu xD
Pa zamislite molim vas, za NOŠENJE suzavca može da se dobije i do PET godina! Gde tu ima logike? Ajde za nesavesno korišćenje ili tako nešto, ali za nošenje... Još kolike su kazne ovim silovateljima oni će se manje zadržati u zatvoru nego neka jadna devojka koja ih je poprskala...
[ volodja_mos @ 23.01.2010. 15:12 ] @
Mnogi kazu da smrtna kazna nije resenje zato sto neko moze greskom nevin da bude osudjen a ukoliko je samo robia u pitanju moze greska da se ispravi ili sta vec,nadoknadi. Koliko ja znam postoje poligrafi ( detektor lazi ) i droge istine.Pa ukoliko se dokaze naravno metak . Znaci u tom slucaju ne moze nevin da bude osudjen.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 15:25 ] @
Poligrafi?

Poligraf njie u stanju da razluci izmedju istine i lazi - poligraf samo moze da meri nivo stresa kod osobe koja se ispituje. Nivo stresa ne mora uopste biti u korelaciji sa laganjem ili pricanjem istine. Postoje ljudi kojima nivo stresa skace cak i postavljanjem neocekivanog pitanja, a postoje ljudi koji su u stanju da vrlo dobro kontrolisu svoj stres.

Takodje, poligraf je moguce vrlo lako prevariti nekim prostim metodama, kao npr. stezanjem analnog sfinktera sto izaziva vidljivi pad pritiska na poligrafu. Takodje, imas slucajeva gde su visestruke ubice bez problema prevarile poligraf...

Ova osoba: http://en.wikipedia.org/wiki/Gary_Ridgway je najgori serijski ubica u istoriji USA koji je ubio BAR 48 (cetrdeset i osam) osoba, i, gle cuda - taj serijski ubica je glat prosao test na poligrafu - i to dva puta!. Kada bi to koristili kao indikator za kaznjavanje, doticni ubica bi bio putsen na slobodu.

Zbog toga poligraf NIJE dozvoljen na sudovima kao dokaz (osim u specijalnim slucajevima, i to samo u USA). Poligraf je naucno-gledano apsolutno besmislen uredjaj za svrhu za koju se reklamira, i totalna je sramota sto ga neke drzavne sluzbe u USA koriste kao nekakav indikator istine, kada za to ne postoji nikakva naucna osnova.

"Droge istine" takodje ne postoje, osim u filmovima. Eksperimenata je naravno bilo, cak je i danas popularna rekreativna droga poznatija kao "ekstazi" bila ispitivana od strane CIA-e, kao moguci "eliksir istine".

Prema tome, u dogledno vreme nije moguce dokazati van razumne sumnje da neka osoba laze uz pomoc prostog posmatranja.

Postoje neka obecavajuca istrazivanja sa MRI skenom mozga, gde se kod laganja odredjeni delovi mozga daleko vise aktiviraju nego kod pricanja istine... ali dok se to detaljno ne proveri, i elminisu greske i mogucnosti varanja, to se ne moze koristiti za tu namenu.
[ volodja_mos @ 23.01.2010. 16:01 ] @
A hipnoze ? Gledao sam na tv ,hipnotisu i postavljaju pitanja ne u smislu istrage nego klasika,gde si se rodio,kad i td i hipnotisani odgovara.Zar ne bi u takvom stanju mogao pricati istinu sobzirom da je odsecen od svoje svesti.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 16:07 ] @
Ti zaista verujes tim prevarama? :-)

Na zalost, sve te price sa hipnozama su cist BS. I ja sam totalno fasciniran kako cak i respektabilni kanali poput Discovery-ja pustaju takve bezvezarije, ali valjda tako mora, isto kao i oni serijali sa isterivanjem duhova. Kada bi to zaista bilo moguce, ne bi morali da drze one teroriste godinama u zatvoru - samo ih hipnotises, i oni pricaju istinu ;-)

Pazi, NAJBLIZI do sada pokusaj priblizavanja "detektoru lazi" je taj sa MRI skenerom i analizom aktivnosti mozga gde se pri lazi mozak daleko vise "znoji" - medjutim i tu postoji veliki stepen slobode, i sve dok procenat greske nije moguce spustiti na neku izuzetno malu cifru ne mozes imati nikakvo pouzdanje u takvu metodu.
[ a1200 @ 23.01.2010. 19:01 ] @
Nije bas sve totalno nepouzdano sa poligrafom... gledao sam neku emisiju gde su opisivali da jeftini poligrafi nadziru oko 12 parametara... oni bolji oko 36, a ovi hi-tech sto ih koriste sluzbe bezbednosti i drzave i po 96. Navodno, Rusi su razvili neki ultra koji je skoro nemoguce prevariti (upravo nadgledanjem velikog broja parametara i njihovom analizom) - ako se dobro secam, rekli su da je pouzdanost oko 95%. Tehnologija napreduje, pa pretpostvaljam da su usavrsili/usavrshavaju i poligrafe ...

Policija je kod nas upotrebila poligraf u onoj istrazi odsecanja glave koja je ostavljena u plasticnoj kesi. Procitao sam da su, navodno, one osumnjicene likove pitali pitnja tipa:
Da li se telo nalazi na Kosutnjaku?
Da li se telo nalazi na Avali?
...
i tako dalje, dok nisu otkrili reakciju na pitanje da li je telo u onom parku izmedju klinickog centra i autoputa... zatim su ga pretrazili i nasli mesto zlocina. Tako da poligrafi nisu bas totalno nepouzdani, mozda nevracaju 100% tacne podatke da bi to bilo dovoljno za osudu/finalnu presudu, ali su jako korisni u svakom slucaju
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 19:18 ] @
Ljudi koji nista nisu skrivili su izgubili posao zbog poligrafa.

Poligraf, koliko god ih neko reklamirao da su dobri - a jasno je da postoji fina industrija iza njih, je vrlo grub i nepouzdan alat.

Jednostavno, ne postoji 1:1 korelacija izmedju toga sta poligraf meri i govorenja istine. Koliko god on spoljnih parametera merio, ti parametri uopste ne moraju da budu u korelaciji sa tim da li osoba govori istinu ili ne. Ljudi su razliciti, a ono sto poligraf meri je nivo stresa kroz razne spoljne parametre metabolizma (krvni pritisak, puls, provodnost koze - znojenje, itd...) i nista drugo. Poligraf ne moze da "udje" u glavu i da vidi da li osoba laze - a osoba se moze znojiti i biti u strahu od samih pitanja.

E, sad, firme iza poligrafa predlazu izuzetno duge testove sa gomilom pitanja, nekad kontradiktornih - kako bi se neko "prevario" i ti testovi traju vise sati, ali se meni cini da je to vise dizajnirano kako bi povecalo stres i kako bi konacno neko sakupio dovoljno promena koje podrzavaju tvrdnju ispitivaca. Cak oficijelni protokol nalaze da se ispitanik >slaze< da je test gotov, i da se onda jos nekoliko puta pokusa. Mislim...

Zbog toga je doticna sprava nepouzdana i zapravo moze lako da se koristi za zloupotrebe.

Bio je jedan jako poznat slucaj u USA, gde su u nekom vojnom institutu naucnici dobili zadatak da ispitaju pouzdanost poligrafa. Njihovi rezultati su bili izuzetno losi po poligrafe - a onda je drzava, pazi sad, NAREDILA TESTIRANJE POLIGRAFOM doticnih ljudi, sto je rezultovalo gomilom otkaza. Osoba koja je vodila istrazivanje je podnela ostavku.

Apsurd.

Naravno da poligraf nekad "potrefi" (kao u tom slucaju koji opisujes) - ali nije problem u tim slucajevima koje poligraf "potrefi", vec u slucajevima koje ne potrefi ili za koje daje lazni pozitivan rezultat. To je najveci problem poligrafa, i kako praksa pokazuje - rezultati mogu biti iznenadjujuci (kao u slucaju onog ubice 48 zena) ili vrlo stetni po sasvim nevine osobe.

Tako da, mozda poligraf moze biti koristan kao mera stresa na pitanja sto MOZE uputiti ljude da tu "ima nesto" - ali koristiti rezultate poligrafa za bilo koju konkretnu kaznenu akciju je nista drugo nego zlocin.
[ a1200 @ 23.01.2010. 19:24 ] @
He, he, dobro su se dosetili kako da ih se reshe :)

Citat:
ali koristiti rezultate poligrafa za bilo koju konkretnu kaznenu akciju je nista drugo nego zlocin.

To je tacno. Poligraf je dobar kao neki pocetni indikator... sto pomaze istragama. Ali ga ne treba ga uzimati kao konacno sredstvo za odredjivanje krivca.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 19:28 ] @
Da, ali samo ako osoba pristane - cisto sumnjam da ce neki krimos pristati ;-)

Btw:

Citat:

A 30 Apr 07 memo notified Los Alamos employees that random polygraph tests of 8,000 personnel in high-risk categories will be conducted by the DOE as part of a new counter-intelligence program. Three years ago, a National Academy of Sciences study done at the request of the DOE, The Polygraph and Lie Detection, (WN 18 Apr 03) concluded that the high incidence of false positives made the polygraph worse than useless. Nothing indicates it will work any better for randomly chosen personnel. The polygraph, in fact, has ruined careers, but never uncovered a single spy. If you have an orgasm while being tested and lie about it, the operator can probably tell. For anything else, it's a coin toss.


Obratiti paznju na "worse than useless" i na fakat da poligraf do sada nije otkrio ni jednog spijuna (izgleda da svi spijuni idu na obavezni kurs "kako prevariti poligraf"), ali je zato dosta nevinih ljudi unistio otkazima.

To sa spijunima je tipican primer - spijuni su sigurno "hladnokrvni" ljudi, inace se ne bi bavili poslom koji je izuzetno opasan po zivot - i, kako se vidi, do sada nisu uspeli da "navataju" ni jednog uz pomoc poligrafa.

Tu je problem i sa ubicama - masovne ubice su fakin psihopate, cisto sumnjam da su njihove spoljasne reakcije iste kao kod normalnih ljudi. Dok je za normalnog prosecnog coveka uobicajeno da se uplasi/znoji na neka pitanja, psihopata moze ostati hladan k'o spricer :)
[ volodja_mos @ 23.01.2010. 19:45 ] @
Koga pita dal hoce da pristane,jos mu treba pisati i molbu. Znam da moze da se isfolira poligraf ako je covek psiho i ne pokazuje nikakve emocije a problem i jeste u tome kao sto si rekao da su obicno ubice hladni kao spriceri pa prolaze.Ali je opet rekost da neko uspe da ga predje.Procentualno je vrlo malo takvi.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2010. 19:47 ] @
Citat:
Ali je opet rekost da neko uspe da ga predje.Procentualno je vrlo malo takvi.


Ovaj, upravo rezultati istrazivanja americke akademije nauka koje sam citirao kazu suprotno - kazu da su rezultati testiranja poligrafom puni laznih pozitiva te da su takvi rezultati, citiram, "gori od beskorisnih". Bas zbog toga neces videti da se poligraf koristi u dokaznom materijalu na sudu.

A drugo, "ko ga pita" - pa pita, posto cak i kao optuzeni imas neka prava. Imas cak i pravo da se branis cutanjem, i to pravo ti daje cak i Ustav... tako da se tesko prelazi preko toga ;-)