[ Ivan Dimkovic @ 30.12.2009. 23:31 ] @
Neverovatna vest, a covek bi rekao da je drustvo odavno degradiralo u amorfnu masu politicki korektnih leminga koje nose advokate sa sobom te da je pravosudni sistem odavno popustio pod najezdom leminga :)

http://www.theregister.co.uk/2009/12/30/ipod_hearing_loss_appeal/

Citat:

A US court has turned back an appeal of a 2008 ruling that declared that if you blow out your ears by listening to your iPod too loudly, it's your own damn fault.

In a victory for common sense and personal responsibility, the court sided with the iPod manufacturer in the case of Birdsong v. Apple, Inc, originally filed in the Western District of Louisiana by one Joseph Birdsong, who was later joined by Californian Bruce Waggoner.

...

Thompson's reasoning is straightforward: "The plaintiffs recognize that iPods play music, have an adjustable volume, and transmit sound through earbuds," he writes, adding that their complaint states that - and the italics are Judge Thompson's: "(1) the iPod is capable of playing 115 decibels of sound; (2) consumers may listen at unsafe levels; and (3) iPod batteries can last 12 to 14 hours and are rechargeable, giving users the opportunity to listen for long periods of time."

Summing up his argument, Thompson writes: "Taken as true, such statements suggest only that users have the option of using an iPod in a risky manner..."

In other words, the law isn't responsible for stopping an idiot from being an idiot.


Elem, sud je odbio prituzbe na predhodnu presudu iz 2008 da Apple >nije< kriv ako neki moron probije svoje usi sa iPod-om... Ovo je neverovatno osvezenje sa dozom zdravog razuma - a taman se moglo pretpostaviti da ce sud zahtevati da buduci MP3 playeri imaju elektrosok koji ce leminga opomenuti da sebi ugrozava zdravlje slusajuci preglasno muziku...

EU je, doduse, ipak odlucila da "Nanny knows best" metod funkcionise dobro - pa ce MP3 playeri u EU imati nove limite za jacinu zvuka... sto je naravno "pametno" pogotovu za ljude koji imaju kvalitetnije slusalice sa vecom impedansom, za koje ce biti potrebno dodatno pojacalo da bi nesto culi na njima :(

Ali EU Nanny Knows Best(TM) ... dobro je da bitka nije izgubljena u celom svetu kako stvari stoje :)

http://news.bbc.co.uk/2/hi/8410302.stm

Citat:

The European Commission is calling for a suggested maximum volume to be set on MP3 players, to protect users' hearing.


Neverovatno... a covek bi rekao da fakin VOLUME CONTROL sluzi za zastitu sluha...
[ Shadowed @ 31.12.2009. 00:04 ] @
Dobro, to u EU nije lose, al' iz drugog razloga. Ne da ne bi taj probio svoje usi, nego da ne smara ljude oko sebe.
[ Lesli Eldridz @ 31.12.2009. 00:28 ] @
More EU se pretvorila u obicnu seka Persu sa tim glupostima i poceli su opasno da smaraju. Sad ce pa da ogranicavaju jacinu na mp3 plejerima. E, a sta je sledece, kad kupis pojacalo od 2x100 w u EU pojacavanje ce da bude ograniceno do 1 vata. Nema trte mrte. Sve su to gluposti. Ozbiljni ljudi se time ne bave nego se tim stvarima bave zgubidani.

Jos patriote na kraju ima da budu u pravu.
[ Ivan Dimkovic @ 31.12.2009. 00:58 ] @
Citat:
Shadowed
Dobro, to u EU nije lose, al' iz drugog razloga. Ne da ne bi taj probio svoje usi, nego da ne smara ljude oko sebe.


Vidi, Shadowed

- Jacina zvuka u usima zavisi od izlazne snage MP3 playera kao i impedanse slusalica
- A to na sta se ti zalis zavisi od "curenja" zvuka

Zbog tog imbecilnog EU pravila ljudi ne mogu da koriste iole kvalitetnije sluske koje imaju mnogo vecu impedansu od onih skrndelj bubica sto se pakuju sa MP3 playerima, i koje su najvise i zaduzene za curenje zvuka.

Probaj da koristis neke bolje Sennheiser sluske sa vecom impedansom (tipa 100+ oma) i cuces jako slab zvuk, pa makar pojacao na 100%.

Mislim super... Fala bogu pa za postene playere obicno posoje fore da se ta glupost iskljuci. Gluposti zbog nekih morona koji su se prenagutali eksera i zaboravili da smanje ton pa ostetili usi, sad svi treba da ispastaju.

Klasican Nanny State poriv... a Brisel ih na zalost ima puno... valjda ne mogu da prezale sto vise ne mogu da propisuju kako treba krastavci da izgledaju, pa su nasli sebi drugu zabavu :(
[ Srđan Pavlović @ 31.12.2009. 02:03 ] @
Tacno se vidi da se bave nekim glupostima cisto da bi opravdali svoje postojanje ;)

Ej, oblik krastavca, jacina izlaznog signala na mp3 plejeru, sledece ce valjda biti
spisak dozvoljenih oblika modlica za sitne slavske kolace.
[ Shadowed @ 31.12.2009. 02:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Vidi, Shadowed

- Jacina zvuka u usima zavisi od izlazne snage MP3 playera kao i impedanse slusalica
- A to na sta se ti zalis zavisi od "curenja" zvuka

Ma, naravno, ja sam to u polushali rekao jer me podsetilo na te smarace. To svakako ne bi bio pravilan nacin resavanja tog problema jer utice i na one koji nikom ne smetaju.

Nego, postoji li mozda mogucnost da mp3 player meri impendansu trenutno nakacenih slusalica i tako prilagodjava maksimalnu izlaznu snagu? Onda bi mogao propis da bude zasnovan na tome. A garant bi im se svidelo da dodatno komplikuju :)
[ Lesli Eldridz @ 31.12.2009. 10:01 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Tacno se vidi da se bave nekim glupostima cisto da bi opravdali svoje postojanje ;)

Ej, oblik krastavca, jacina izlaznog signala na mp3 plejeru, sledece ce valjda biti
spisak dozvoljenih oblika modlica za sitne slavske kolace.
Pa moraju da opravdaju ogromne budzete, jer ako ne potrose sve, sledece godine ce dobiti manje. Tu u igru ulaze krivi krastavci i jacina zvuka na mp3 plejeru. Takvi su oni. Tako su i ovde isti komesari propisivali iste ili slicne stvari, ama njih proglasise za zlo pa donesose slobodu, a sa ovima sta ce da bude na kraju, to cemo da vidimo.
[ fanfon @ 31.12.2009. 11:20 ] @
Procitao sam negde da ce ograniciti jacinu izlaznog signala na nekih 65-70 dB
[ bttp @ 31.12.2009. 11:22 ] @
Ja mislim da ipak postoji opasnost od jačine zvuka u slušalicama, posebno recimo za decu, koja su sklona da muziku slušaju ekstremno jako, a da kasnije u životu plaćaju ceh kroz delimično oštećen sluh. Ne znam da li je ograničavanje jačine zvuka pravo rešenje ali opasnost postoji. To što oni kažu da nije prizvođač dužan da sprečava idiote da budu idioti jeste tačno, ali šta ćemo sa decom koja često nesvesno prave idiotske poteze. Ne može roditelj smanjivati i pojačavati deci zvuk u slušalicama.

Bottomline, opasnost od oštećenja sluha postoji, pitanje je da li samo kod idiota ili kod još nekih poput dece. Možda je rešenje da se ograniči jačina zvuka, ili bar da postoji takva opcija. Mada ako se ostavi izbor, dete lako može to da isključi i onda je back to square one.

Deca ipak mnogo više slušaju muziku, Ajpodove i slične spravice nego odrasli/razumni.
[ fanfon @ 31.12.2009. 12:26 ] @
Ako ces u nekom periodu zivota ostetiti sluh na taj nacin, onda je to definitovno period kad si tinejdzer. 13-18 godina. Deca u tom uzrastu obozavaju da slusaju glasnu muziku
[ jablan @ 31.12.2009. 14:06 ] @
Citat:
fanfon: Procitao sam negde da ce ograniciti jacinu izlaznog signala na nekih 65-70 dB

Pročitaj Ivanov post, ne mogu ograničiti izlazni signal u decibelima, jer jačina zvuka zavisi od karakteristika slušalica. Mogu ograničiti izlaznu snagu uređaja, ali to ne mora ništa da znači, osim što će se na boljim slušalicama sve čuti jako slabo.
[ Ivan Dimkovic @ 31.12.2009. 14:12 ] @
@Shadowed,

Mislim da ne bi bio problem da se meri impedansa slusalica, ali to bi zahtevalo dodatna kola i, naravno, povecalo bi cenu uredjaja. Kako verovatno preko 2/3 korisnika koristi te MP3 playere sa default skrndelj slusalicama, cisto sumnjam da ce se neko baviti time.

Tako da, ako EU uvede taj preglupi "70 dB" limit, sve sto ce proizvodjaci uraditi je sledece:

a) Uzece svoje sluske, tj. jeftino djubre koje bundluju sa playerima
b) Izmeriti max. jacinu zvuka na nekoj pre-definisanoj razdaljini od slusalica
c) Staviti limit

Jedina dobra stvar u svemu tome sto su ti limiti obicno promenljivi u softveru, bar u slucaju skupljih MP3 playera koji su kud-i-kamo programbilni. Oni jeftiniji "glupi" verovatno nece imati tu mogucnost :(

Dalje, koliko je ovo glupa stvar pokazuje i problem koji ce imati ljudi sa ostecenim sluhom - koji to kompenzuju pojacavanjem zvuka... sta ce oni da rade? Da se slikaju, jer Brisel kaze da "jak zvuk nije zdrav".

Osecam da ce reakcija Brisela na zalbu ljudi sa smanjenim sluhom biti neki novi porez - koji ce platiti dodatna "plug-in" pojacala za njih #@(*&@#(*@#

--

Mislim stvarno, ova "Health & Safety" paranoja prevazilazi sve granice zdravog razuma... za par decenija necemo smeti da izadjemo napolje bez da procitamo neko H&S upozorenje da pesacenje moze da izazove pad sa povredama #@*()&@#
[ vladd @ 31.12.2009. 15:23 ] @
Nije to nikakva paranoja, vec klasicna sumanuta birokratija EU. Verovatno se zderu sto se nisu sami dosetili, vec citajuci novine

Oni su proizveli toliko regulacionih pravila, da kompletan komesarijat ne moze da ih procita za par godina. I neumorno stancuju nove

A vole da regulisu i krivinu banane, i broj dlacica na malini...


Poz
[ Ivan Dimkovic @ 31.12.2009. 15:38 ] @
Imam ja predlog za njih: neka naprave zakon koji regulise koliko besmislenih pravila mogu da propisu svake godine @#)*(&#@
[ Java Beograd @ 31.12.2009. 17:57 ] @
Šta je seledeće:
1. Tupi noževi - da se ne posečeš
2. Čekić težak samo 20 gr - ako promašiš ekser, da ne razbiješ prst
3. Testera bez zubaca
...
[ marko37 @ 31.12.2009. 18:02 ] @
Citat:
Java Beograd: Šta je seledeće:


4. 12 VDC napon na utičnicama po kući umesto 240 VAC.

Mada bih pod debilna ograničenja uveo i ograničenja brzine u gradskoj zoni.
[ Odin D. @ 31.12.2009. 18:09 ] @
Ja mislim da ce se minimalna velicina playera morati ograniciti na ne manje od 10x10x10 cm - da ih ne bi neko progutao ili ugurao u dupe.
[ websurfer @ 31.12.2009. 19:49 ] @
Citat:
Java Beograd
2. Čekić težak samo 20 gr - ako promašiš ekser, da ne razbiješ prst


Kakav ekser? To ce uskoro da zabrane posto je to veoma opasna stvar!
[ Pirossi @ 31.12.2009. 23:18 ] @
Citat:
Odin D.: Ja mislim da ce se minimalna velicina playera morati ograniciti na ne manje od 10x10x10 cm - da ih ne bi neko progutao ili ugurao u dupe.

samo 10x10x10!?
ti onda ne znaš ništa o dupetima.
[ bttp @ 01.01.2010. 16:29 ] @
Citat:
Java Beograd: Šta je seledeće:
1. Tupi noževi - da se ne posečeš
2. Čekić težak samo 20 gr - ako promašiš ekser, da ne razbiješ prst
3. Testera bez zubaca ...

To sve postoji - zove se "dečije igračke".
[ 93 Stefan @ 02.01.2010. 18:03 ] @
Zašto ste toliko šokirani? Pa valjda znate kakve sve zakone imaju tamo. A i sam taj anglo-saksonski sistem je nikakav prema ovom latinskom ili staro-rimskom (kako se već zove) pravu.

A što se tiče EU. Negde sam pročitao da valjda u Švajcarskoj postoji zakon po kom posle 9-10 uveče ne sme da se piša stojeći! To je naravno neki prastari zakon, ali opet. I šta se dešava zbog tog zakona? Ništa. Tako će verovatno biti i sa ovim u EU. Naravno da niko ne želi da pravi nove uređaje za EU, pa će možda neki da stave softverski neku zaštitu da ne može da se pređe granica, i onda će svi da nađu negde na internetu šifru kako to da vrate na normalno.
A zašto bi EU imala manje ovakvih zakona od Amerike? Zar da budu u bilo kom pogledu toliko lošiji?
[ Isak666 @ 02.01.2010. 18:45 ] @
Citat:

A vole da regulisu i krivinu banane, i broj dlacica na malini...


To je ukinuto.
Jbg nije bilo lako puniti rafove.

Ali mislim da je ostao propis za minimalnu debljinu testa za picu ;)
[ fLuXx @ 02.01.2010. 19:00 ] @
Ja se, za razliku od vas, radujem tom zakonu u EU. Kad bude usvojen, bice zabranjena prodaja takvih plejera u EU, a posto mi nismo clanovi, dobicemo kvalitetne, glasne plejere po bagatelnoj ceni, jer nece znati sta ce sa tolikim ispravnim, a glasnim plejerima.
[ Vladimir Magoč @ 03.01.2010. 04:14 ] @
Vladd:
Citat:
A vole da regulisu i krivinu banane, i broj dlacica na malini...



Java Beograd:
Citat:
Šta je seledeće:
1. Tupi noževi - da se ne posečeš
2. Čekić težak samo 20 gr - ako promašiš ekser, da ne razbiješ prst
3. Testera bez zubaca



Odin D. :
Citat:
Ja mislim da ce se minimalna velicina playera morati ograniciti na ne manje od 10x10x10 cm - da ih ne bi neko progutao ili ugurao u dupe.



Pirossi:
Citat:
samo 10x10x10!?
ti onda ne znaš ništa o dupetima.


-Ovo je za bisere,do j
Jbt,odavno se nisam ovako nasmejao...

Verujem da je krojačima zakona mnogo zgodnije pustiti mozak na pašu tj. uložiti ~0 intelektualnog rada,i trtljati,nego uložiti malo truda-rada ako je krajnji rezultat jednak(xxxx€).Znači-ili su zgubidani(jedan kolega već rekao) ili su totalni principo-fliperi-triperi ili su odradili najvažnije delove posla pa sad mogu sebi da daju malo oduška...

[Ovu poruku je menjao Vladimir Magoč dana 03.01.2010. u 12:13 GMT+1]
[ Audiophile @ 03.01.2010. 20:54 ] @
Vice presidente Ivane,

ova rečenica koju si (ako ti smeta što ti ne persiram, ispraviću) boldovao je glupa, makar i kad je neko napisao na www.theregister.co.uk: In other words, the law isn't responsible for stopping an idiot from being an idiot.
Zakon ne može biti "responsible".
(Btw, "predhodnu" je nepravilno, treba - prethodnu, i ne pojačalo nego pojačavač. Nisam zlonameran, nemoj tako da shvatiš.)

Nadam se da tvoja poruka nije takva zbog toga što pogađa tvoju firmu ili, još gore, da misliš da te pogađa jer tvoj posao ima neke veze sa zvukom (?).
Sluh se ne može zaštititi pomoću "volume control", jer da može, BIO BI zaštićen - ne bi se 10.000.000 dece suočavalo sa stalnim oštećenem sluha u EZ, zbog slušanja glasne muzike u dužim periodima. Sluh se oštećuje već kod dužeg slušanja zvuka preko približno 85 dB. Uho se prilagođava povećanoj jačini pa korisnici mp3 plejera, najčešće - deca, oštećuju sluh a da to ne primećuju.

Što se tiče kvalitetnijih slušalica sa većom impedansom, ljudi koji takve kvalitetnije slušalice priključe na mp3 plejer su i sami, kako ti reče, "pametni". Stvarno, ko kupuje kvalitetne slušalice od npr. 150 evra da ih priključi na mp3 plejer od 30 evra (sve sa slušalicama) (i da sluša, da upotrebim tvoju reč, skrndelj mp3 zvuk) ??? Dalje, svi pojačavači su projektovani za određena izlazna opterećenja. Tako je i kod mp3 plejera. Zašto bi ti hteo da priključiš npr. odličan Sennheiser HD 650 (300 oma) ili ja Stax (360.000/10.000 oma !) na skrndelj plejer koji ispušta skrndelj mp3 zvuk (plejer koji, uzgred, nije ni projektovan za takva priključivanja) ?
Ljudi ovde na forumu, smatraju da je ono što ti kažeš tačno, što bi trebalo da utiče na tebe da razmisliš pre nego što ti se desi da izvališ nešto kao:
- Jacina zvuka u usima zavisi od izlazne snage MP3 playera kao i impedanse slusalica
- A to na sta se ti zalis zavisi od "curenja" zvuka
Jer, jacina zvuka NE zavisi samo od izlazne snage i impedanse već i od veoma bitnog parametra koji se zove - EMPFINDLICHKEIT (za ostale čitaoce, na nemačkom - osetljivost).
A to na šta se on žali TAKOĐE zavisi od prethodno navedenih parametara. NE od "curenja", jer se uz mp3 plejere koriste slušalice za u uši kod kojih je "curenje" veliko a varijacije od modela do modela male.
(Naravno, ovo je samo (dobrodošao) nus-proizvod ove regulative - ne postoji niko da mu ne smeta csss, cscscs, csss, csss, cscscs, csss na pola metra od uha, npr. u autobusu.)
"Brisel kaze da "jak zvuk nije zdrav"". Pa Ivane, zar jeste ??? Šta misliš čemu služe npr. one ograde na autobanu ?
Ovo za ljude sa oštećenim sluhom je zaista vrh ! Ti kao zabrinut za njih a ne znaš ni da oni stavljaju slušalice NA UŠI a ne u uši (inače bi stalno morali da vade i stavljaju slušni aparat) !
A tek fanfon-ova izjava da je negde pročitao o 65-70 dB kao granicu a ti posle ponovi tih 70 dB ! Ajde ovi ostali, ali bar bi ti MORAO da znaš koliko je 70 dB i da je NEMOGUĆE da se takav limit uvede ?!

Još nešto, da ne posumnjate da sam za "birokratiju" - BAŠ NISAM ! Ali, budite sigurni da neznanje i neosnovano pljuvanje ne pomaže protiv istih !
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2010. 21:05 ] @
Citat:
Audiophile
Nadam se da tvoja poruka nije takva zbog toga što pogađa tvoju firmu ili, još gore, da misliš da te pogađa jer tvoj posao ima neke veze sa zvukom (?).
Sluh se ne može zaštititi pomoću "volume control", jer da može, BIO BI zaštićen - ne bi se 10.000.000 dece suočavalo sa stalnim oštećenem sluha u EZ, zbog slušanja glasne muzike u dužim periodima. Sluh se oštećuje već kod dužeg slušanja zvuka preko približno 85 dB. Uho se prilagođava povećanoj jačini pa korisnici mp3 plejera, najčešće - deca, oštećuju sluh a da to ne primećuju.


Ne, zakon nema apsolutno nikakve veze sa mojim poslom ili hobijem.

I pored tvojih zamerki i dalje smatram da drzava nema sta ovde da trazi. Drustvo nam se pretvara u birokratski pakao gde politicari pokusavaju da regulisu broj dlacica na malini - to se pretvara u teror zakonima i svojevrsnu represiju koja jedino odgovara pravnicima koji te gluposti piskaraju i koje moras unajmiti za bilo kakav posao, kako bi bio kompatibilan sa sve vecom listom pravila.

Jak zvuk moze ostetiti usi, to niko ne dovodi u pitanje - pitanje je samo da li drzava treba da nam mikro-menadzuje zivot do tok nivoa. Ja smatram da ne treba i da je svaki covek sposoban da se stara o tome, i to je takodje stav i te novine a siguran sam da to misljenje deli i znacajan deo populacije.

Nista nam nije 'falilo pre nego sto se neki birokrata u Briselu setio da ogranici jacinu zvuka u plejerima, jer postoji vec prirodan mehanizam zastite koji se zove nervni sistem, obicno jak zvuk izaziva nelagodnost ili bol u usima koji normalnu osobu obicno motivisu da SMANJI jacinu zvuka - tacno je da tinejdzeri ostecuju sebi sluh u nekom broju slucajeva, ali ovi propisi to nece moci da promene, jer masa tih ostecenja nastaje po koncertima sa preglasnom muzikom, na kraju krajeva - ako im je drazi jak zvuk, oni ce pronaci nacin da ta ogranicenja zaobidju.

Osim ako, naravno, ne treba da uvedemo zakon da se na koncertima ne sme pustati glasna muzika... ni to me ne bi cudilo.

I sta cemo sa drugim izvorima, kompjuterima, audio risiverima, ... ? I oni mogu da "ostete sluh" ako bas insistiras i preteras sa jacinom zvuka... samo se nadam da necu morati uskoro da hakujem moj laptop kako bih u njega mogao da nabodem Sennheiser HD600 i slusam normalan zvuk bez specijalnog pojacala (a, vidis, i tu bi mogli neko ogranicenje da zveknemo).

Citat:

"Brisel kaze da "jak zvuk nije zdrav"". Pa Ivane, zar jeste ??? Šta misliš čemu služe npr. one ograde na autobanu ?


Ograde sluze da zastite ljude koji NE ZELE da trpe buku, a to je vecina ljudi van automobila, pogotovu onih koji zive pored auto puta. Ti ljudi su obicno izglasali i pritisnuli drzavu da ih zastiti od buke koju drugi stvaraju. Sta tu ima neobicno?

MP3 player sluzi da pusta muziku, onako kako JA ZELIM i to samo meni, a ne nekom drugom. I ne zelim da mi neki aparatcik iz Brisela propisuje koliko taj zvuk treba da bude jak (pogotovu sto je to nemoguce uraditi tehnicki, bez da ostetis sve one koji koriste slusalice drugacijih karakteristika). Nisam imbecil, niti mi treba Nanny da mi pokaze sta je dobro za mene @#*()&

Vidis razliku?

Citat:

Još nešto, da ne posumnjate da sam za "birokratiju" - BAŠ NISAM ! Ali, budite sigurni da neznanje i neosnovano pljuvanje ne pomaže protiv istih !


Siguran sam da ima ljudi koji i dan danas misle da su pokojni propisi o obliku banana (iz iste kuce kao i ovi) dobri, te da su napadi na njih bili "neosnovano pljuvanje" - hvala bogu, pa je zdrav razum ipak preovladao.

Nadam se da ce se to desiti i sa ovom poslednjom kojestarijom.

Citat:

Tako je i kod mp3 plejera. Zašto bi ti hteo da priključiš npr. odličan Sennheiser HD 650 (300 oma) ili ja Stax (360.000/10.000 oma !) na skrndelj plejer koji ispušta skrndelj mp3 zvuk (plejer koji, uzgred, nije ni projektovan za takva priključivanja) ?


Ovaj... osim Sennheiser velikih slusalica, sve moderne noise-cancelling slusalice imaju veliku impedansu u aktivnom modu. Sennheiser PXC-450 je prilicno ozloglasen i sa jako visokom impedansom u aktivnom modu ali ni druge nisu mnogo bolje.

MP3 player + Noise cancelling slusalice su vrlo uobicajena pojava... secam se kada sam kupio doticne PXC-450 prosle godine da uopste nisam ni mogao slusati muziku sa iPod-a u avionu, koliko je bila tiha. Dok nisam ukapirao kako da zaobidjem idiotski volume limit.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.01.2010. u 22:15 GMT+1]
[ a1200 @ 03.01.2010. 21:18 ] @
Ja, na primer, odavno sam namestam mp3 player na maximum koji je "normalan"/bezopasan - to radim tako sto u sobi, kad je totalna tisina, namestim da cujem muzliku jako... naravno kad izadjem na ulicu, ili jos gore udjem u javni prevoz, to znaci da cu najnormalnije cuti ljude oko sebe, a u pozadini muziku... naravno oni mene nece cuti. Tako, nezavisno od snage uredjaja/tipa slusalica, znam koja je bezbedna jacina...

Generalno treba ljude obavestiti posledicama glasnog slusanja, i nacina na koji mogu da to najlakshe odrede/izbegnu od uredjaja do uredjaja, ali sa druge strane ne treba zabranjivati takve uredjaje. Neka se stavi celofan oko celog uredjaja sa ispisanim upozorenjima i nacinom na koji to moze da se izbegne (slicno kao na kutijama za cigare) i resena stvar. Ko hoce da ogluvi, slobodno. Sta je sledece, zabraniti shrafcigere i prodaju kuhinjskih nozeva jer ljudi mogu da izvrshe ubistvo sa njima? Zabrana prodaja zileta zato sto pojedinci seku vene... ili zabraniti prodaju alkohola jer pojedinci ne znaju da se kontrolishu, pa postaju agresivni, izazivaju saobracajne nesrece i dr.

Mozda da se zabrane kola - jer neko moze sebe, a bogami drugog, da ubije sa njima! Dakle, kola su vrlo opasan proizvod! :)

...
Ko ce na primer da zabrani nekome da kupi pojacalo i drogira se kod kuce extra glasnom muzikom? Mislim da je zakon smesan...
Treba raditi na obavestavanju i recimo formirati standard za ocenjivanje opasnsnosti takvog uredjaja, zatim zakonom regulisati da nalepnica sa ocenom "glasnosti" mora biti navedena na samom uredjaju i kutiji - tako da roditelji (ili kupci) odmah znaju u kojoj meri je max volume na tom uredjaju potencijalno opasan, pa ce trziste samo to regulisati (bice proizvoda sa limitiranim zvukom, ali i onih bez limita, pa ako se uredjaj kupuje kao poklon npr. maloletniku - koji nije sposoban sam da odredi sta je glasno - onda se bira "bezbedan" model).
[ Ivan Dimkovic @ 03.01.2010. 21:36 ] @
Citat:
a1200
Generalno treba ljude obavestiti posledicama glasnog slusanja, i nacina na koji mogu da to najlakshe odrede/izbegnu od uredjaja do uredjaja, ali sa druge strane ne treba zabranjivati takve uredjaje. Neka se stavi celofan oko celog uredjaja sa ispisanim upozorenjima i nacinom na koji to moze da se izbegne (slicno kao na kutijama za cigare) i resena stvar. Ko hoce da ogluvi, slobodno. Sta je sledece, zabraniti shrafcigere i prodaju kuhinjskih nozeva jer ljudi mogu da izvrshe ubistvo sa njima? Zabrana prodaja zileta zato sto pojedinci seku vene... ili zabraniti prodaju alkohola jer pojedinci ne znaju da se kontrolishu, pa postaju agresivni, izazivaju saobracajne nesrece i dr.


Pa to je vec bio deo propisa. U EU kad kupis MP3 player, stoji natpis da slusanje prejake muzike moze da ti osteti sluh.

Ali, ocigledno - to nekome nije dovoljno.

Citat:
Treba raditi na obavestavanju i recimo formirati standard za ocenjivanje opasnsnosti takvog uredjaja


Pa i to je problem, jer zavisi od tipa slusalica, materijala koji se slusa...

Da ne pominjemo imbecilnu praksu zvanu "loudness wars" koji traju od sredine 90-tih, gde je danas nemoguce naci CD (ili MP3) koji nije totalno unisten kompresijom glasnoce. To je tragedija za zvuk, jer je dinamicki opseg potpuno unisten, sve zarad sto jaceg zvuka.

Uzmi neki CD iz 80-tih ili pocetka 90-tih, i uzmi re-izdanje istog CD-a iz ove decenije - primetices da je novi CD znacajno glasniji, i da je ceo dinamicki opseg sabijen tako da su amplitude sabijene u poslednjih 10-tak decibela. Takvi track-ovi su puni "clipping" artifakta (kada amplituda prelazi max. dinamicki opseg CD medijuma sto rezultuje krcanjem) i zvuce kao djubre.

To je ujedno i najveci razlog zasto sam prestao da kupujem muziku pre nekoliko godina - jednostavno, izdanja su djubre, i ne vrede para koje traze za njih :( Secam se RHCP-a "Californication" koji bukvalno probija usi kada se pusti... da ne pricamo o totalno unistenom dinamickom kvalitetu zvuka.

I posle se cude zasto muzicka industrija belezi gubitke iz godine u godinu... krive pirateriju, bez da se pogledaju u ogledalo i konstatuju da izbacuju serijsko preglasno djubre.
[ sonus70 @ 03.01.2010. 22:26 ] @
Pa doći će to (imbecilna pravila i upozorenja) i do nas. Odnosno već je došlo. Kod mene u firmi je pre mesec dana osvanulo "Uputstvo za korišćenje stepenica" .
Običnih, zidanih. Prvo sam mislio neko se zezao kad ono cela a4 strana teksta sa sve potpisom diše i pečatom. Probao sam da slikam telefonom al se ništa ne vidi. Probaću fotoaparatom sledeći put. A najbolje od svega stoji na vrhu stepeništa pa je "nepotrebno" jer smo svi do tada već "naučili" da ih "koristimo". Postajemo polako veće pape od pape.
[ Audiophile @ 04.01.2010. 00:28 ] @
Citat:
Drustvo nam se pretvara u birokratski pakao gde politicari pokusavaju da regulisu broj dlacica na malini - to se pretvara u teror zakonima i svojevrsnu represiju koja jedino odgovara pravnicima koji te gluposti piskaraju i koje moras unajmiti za bilo kakav posao, kako bi bio kompatibilan sa sve vecom listom pravila.

Apsolutno se slažem sa tobom ! Razlika je u tome što ja shvatam da da bi se borio protiv nečega, to nešto moraš da poznaješ.

Citat:
Ja smatram da ne treba i da je svaki covek sposoban da se stara o tome, i to je takodje stav i te novine a siguran sam da to misljenje deli i znacajan deo populacije.

Nista nam nije 'falilo pre nego sto se neki birokrata u Briselu setio da ogranici jacinu zvuka u plejerima, jer postoji vec prirodan mehanizam zastite koji se zove nervni sistem, obicno jak zvuk izaziva nelagodnost ili bol u usima koji normalnu osobu obicno motivisu da SMANJI jacinu zvuka - tacno je da tinejdzeri ostecuju sebi sluh u nekom broju slucajeva, ali ovi propisi to nece moci da promene, jer masa tih ostecenja nastaje po koncertima sa preglasnom muzikom, na kraju krajeva - ako im je drazi jak zvuk, oni ce pronaci nacin da ta ogranicenja zaobidju.

Osim ako, naravno, ne treba da uvedemo zakon da se na koncertima ne sme pustati glasna muzika... ni to me ne bi cudilo.

Izvini, ali ovo se zove podmetanje. "Svaki čovek" ne može da uključuje svako dete.
Ja već napisah: "Uho se prilagođava povećanoj jačini pa korisnici mp3 plejera, najčešće - deca, oštećuju sluh a da to ne primećuju." Nemoguće da to nisi pročitao (?). Dakle, već smo apsolvirali prirodne mehanizme, trajna oštećenja sluha nastaju i pored istih !!! "Masa tih oštećenja nastaje po koncertima" - zar stvarno tvrdiš da su deca duže izložena na koncertima nego pri slušanju muzike sa plejera koje stalno nose sa sobom ?

Citat:
I sta cemo sa drugim izvorima, kompjuterima, audio risiverima, ... ? I oni mogu da "ostete sluh" ako bas insistiras i preteras sa jacinom zvuka... samo se nadam da necu morati uskoro da hakujem moj laptop kako bih u njega mogao da nabodem Sennheiser HD600 i slusam normalan zvuk bez specijalnog pojacala (a, vidis, i tu bi mogli neko ogranicenje da zveknemo).

Možemo i o drugim izvorima ali ne znam zašto to pitaš ??? Npr. postoje ograničenja buke za izduvne sisteme, ali, Ivane, ovde je reč samo O PRENOSNIM MP3 PLEJERIMA.

Citat:
Ograde sluze da zastite ljude koji NE ZELE da trpe buku, a to je vecina ljudi van automobila, pogotovu onih koji zive pored auto puta. Ti ljudi su obicno izglasali i pritisnuli drzavu da ih zastiti od buke koju drugi stvaraju. Sta tu ima neobicno?

MP3 player sluzi da pusta muziku, onako kako JA ZELIM i to samo meni, a ne nekom drugom. I ne zelim da mi neki aparatcik iz Brisela propisuje koliko taj zvuk treba da bude jak (pogotovu sto je to nemoguce uraditi tehnicki, bez da ostetis sve one koji koriste slusalice drugacijih karakteristika). Nisam imbecil, niti mi treba Nanny da mi pokaze sta je dobro za mene @#*()&

Vidis razliku?


Buka smeta pa su ograde OBAVEZNE, a buka sa mp3-plejera smeta onima pored kojih si npr. u autobusu.
Evo moje slušalice su drugačijih karakteristika - 360.000 oma i ne mogu da rade na mp3-plejerima pa ne mislim da treba obavezati proizvođače da i ovakvim slušalicama prilagode svoje mp3-plejere ?!
Inače, opet podmećeš, nije tačno da se radi o propisivanju "koliko taj zvuk treba da bude jak". Btw, ti zapravo i ne znaš koja je jačina zvuka muzike koju slušaš !

Citat:
Siguran sam da ima ljudi koji i dan danas misle da su pokojni propisi o obliku banana (iz iste kuce kao i ovi) dobri, te da su napadi na njih bili "neosnovano pljuvanje" - hvala bogu, pa je zdrav razum ipak preovladao.
Nadam se da ce se to desiti i sa ovom poslednjom kojestarijom.

Uhuh, neosnovano pljuvanje se odnosilo na tvoju tvrdnju o 70 dB ! Know your facts !

Citat:
Ovaj... osim Sennheiser velikih slusalica, sve moderne noise-cancelling slusalice imaju veliku impedansu u aktivnom modu. Sennheiser PXC-450 je prilicno ozloglasen i sa jako visokom impedansom u aktivnom modu ali ni druge nisu mnogo bolje.
MP3 player + Noise cancelling slusalice su vrlo uobicajena pojava... secam se kada sam kupio doticne PXC-450 prosle godine da uopste nisam ni mogao slusati muziku sa iPod-a u avionu, koliko je bila tiha. Dok nisam ukapirao kako da zaobidjem idiotski volume limit.


Ovo NIJE odgovor na moje pitanje, ali otkriva delimično odakle tvoja briga.
Međutim, ovde se vidi ono drugo o čemu sam govorio - neznanje (btw, i neznanje je vrlo uobičajena pojava). Naime, to što si PXC-450 uključio u Ipod ne znači da je tako predviđeno. I dalje, NIJE PREDVIĐENO - Ipod je PROJEKTOVAN za slušalice od 16 do 32 oma a taj Sennheiser ima 750 ! Dakle, nije ti kriv niko drugi.
Prijateljski savet: Promeni slušalice. PXC-450 je loš par za Ipod - oba uređaja imaju oslabljene basove, pa još lošije zvuče zajedno, a i te slušalice imaju OGRANIČENJE JAČINE ZVUKA (na ovo ograničenje se ne žališ ???)

Sudeći po tvojoj dosadašnjoj priči, verovatno misliš da ne valja ni što je EK naložila proizvođačima automobila da omoguće laku i brzu zamenu sijalica u farovima. Ko zna za šta je dobro što za tu operaciju na nekim modelima treba skidati ceo branik ?
Moglo bi se njima štošta zamerati ali ovo nije jedna od tih stvari, a naročito ne sa ovim tvojim "argumentima".
[ sirmiumsm @ 04.01.2010. 04:13 ] @
Citat:
"Health & Safety" paranoja


To su poprimili od Amerike i Kanade, ovde ti je sve tako, fool proof.

Ovde ljudi ne mogu upamte pravillo desne strane, tako da u saobracaju dolazis do raskrsnice gde ima 4 STOP znaka, i ko stigne prvi na stop krece prvi. Debilizam. http://en.wikipedia.org/wiki/All-way_stop
[ milanche @ 04.01.2010. 06:47 ] @
Znas onu narodnu "sto gluplji seljak, to veci krompiri" ?

Ili onu staru: "groblja su puna onih koji su imali pravo prvenstva prolaza"

Upravo to prosto i glupo pravilo (koje bih i ja cesto po instiktu onako lagano prekrsio) ako se postuje striktno
sprecava IMHO ogroman broj saobracajnih nezgoda. Jeste krajnje neefikasno, verovatno najgluplji moguci
razlog da dobijes tiket narocito ako ides u tri nocu gde nema zive duse osim pandura u mraku, ali u svakodnevnom
susretu miliona raznih saobracajnih inteligencija (od Fandja do idiota), kvaliteta refleksnih reakcija (od tinejdzera
do baba i deda), zurbi, nervoza itd...pokazalo kao izuzetno dobra stvar jer je prolazak raskrsnice (koji je u principu
jedno od glavnih situacija za desavanje nezgoda) obavljen pri vrlo malim brzinama.

Ako mene pitas, upravo to pravilo bi prvo trebalo uvesti kod nas.
[ Audiophile @ 04.01.2010. 11:45 ] @
Citat:
sirmiumsm: To su poprimili od Amerike i Kanade, ovde ti je sve tako, fool proof.

Ovde ljudi ne mogu upamte pravillo desne strane, tako da u saobracaju dolazis do raskrsnice gde ima 4 STOP znaka, i ko stigne prvi na stop krece prvi. Debilizam. http://en.wikipedia.org/wiki/All-way_stop


Ovakve raskrsnice postoje i u Evropi ! Nikakve veze nema njihovo postojanje sa mogućnošću/nemogućnošću pamćenja pravila desne strane ! Pravilo postoji, i isto je u Evropi kao i u Americi. Da se ja ne pravim pametan, pročitaj negde, koristiće ti.

Pljuvanje po stvarima o kojima nemaš pojma, nikome neće doneti nikakve koristi. Samo podižeš nivo neznanja kod čitalaca koji ti veruju jer živiš tamo.

Evo, odmah se pojavio i dokaz za moju tvrdnju:

Citat:
milanche: Znas onu narodnu "sto gluplji seljak, to veci krompiri" ?

Ili onu staru: "groblja su puna onih koji su imali pravo prvenstva prolaza"

Upravo to prosto i glupo pravilo (koje bih i ja cesto po instiktu onako lagano prekrsio) ako se postuje striktno
sprecava IMHO ogroman broj saobracajnih nezgoda. Jeste krajnje neefikasno, verovatno najgluplji moguci
razlog da dobijes tiket narocito ako ides u tri nocu gde nema zive duse osim pandura u mraku, ali u svakodnevnom
susretu miliona raznih saobracajnih inteligencija (od Fandja do idiota), kvaliteta refleksnih reakcija (od tinejdzera
do baba i deda), zurbi, nervoza itd...pokazalo kao izuzetno dobra stvar jer je prolazak raskrsnice (koji je u principu
jedno od glavnih situacija za desavanje nezgoda) obavljen pri vrlo malim brzinama.

Ako mene pitas, upravo to pravilo bi prvo trebalo uvesti kod nas.


Milanche, ovakve raskrsnice imaju sasvim određenu primenu - ne takvu kakvom si je ti shvatio.

Knjige, braćo, knjige... i inquiring minds.
[ Lesli Eldridz @ 04.01.2010. 13:01 ] @
Citat:
...deca...deca...deca...deca...bla...bla...trt trt trt...
Juce naucio da brise nos on se zabrinuo za "decu" (od jedno 18 godina) . Ja bi ovakve namerno mucio pustajuci im najjace sto moze nasto najgluplje sto postoji. Je l idrugovi, je li to sloboda o kojoj ste pricali 60 godina? Ovakvim glupostima se zli komunisti nisu bavili. Oni su bili ozbiljni ljudi a ne basibozluk.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 04.01.2010. u 14:12 GMT+1]
[ deerbeer @ 04.01.2010. 13:38 ] @
Idiocracy
[ milanche @ 05.01.2010. 04:58 ] @
Citat:
Milanche, ovakve raskrsnice imaju sasvim određenu primenu - ne takvu kakvom si je ti shvatio.


Zivota ti, ne bilo ti zapovedjeno, prosvetli me - cemu tacno sluze cetiri stopa na raskrsnici ?
[ mmix @ 05.01.2010. 13:39 ] @
Kod nas su sve neoznacene raskrsnice implicitno all-way yield, sto je jedan korak dalje od all-way stop, samo sto kod nas niko to ne ferma tri posto i smatra da je upravo on na putu sa prvrenstvom prolaza jer je njegov put siri/lepsi/"stalno njime ide a uvek je imao prvenstvo", "mi" to resavamo tako sto uvedemo pravac sa prvenstvom i okacimo rombice i trouglice, ameri ponegde to rese sa 4-stop. Iako je po nasem zakonu takva 4-stop raskrsnica ispravna ja moram da priznam da je nigde nisam video, mislim da mi to jednostavno ne radimo.

Idiotizam vozaca i potreba za 4-stop raskrsnicama kao posledici idiotizma je medjutim realan i ocitava se u ignorisanju yield znakova na bocnim putevima i pravdanje idiotizma time da se znak "ne vidi dobro sa strane" bez obzira sto je napravljen kao naopaki trougao upravo iz tih razloga, sad treba bez citanja misli prelomiti da li taj neko zaista nije video znak ili se samo pravi lud. Ceo push razvijenih demokratija ka nanny-state organizaciji je upravo i posledica kombinacije demokratije i ljudskog idiotizma; kad naprave neku glupost ljudi mahom imaju dva refleksa, prvi je da ogranice i eliminisu sopstvenu odgovornost, drugi refleks je da na tome nekako profitiraju na jedan ili drugi nacin koristeci tekovine demokratskog drustva kao sto je sudska zastita. Nazalost, ne postoji efikasna odbrana od takvih poteza sem nekog liability osiguranja, ali su politicari ti koji su bez zastite pod pritiskom raznih konzumer lobija da se u praksi eliminisu SVI health&safety hazardi da bi se smanjio ukupan liability. Drzava ima dve opcije, jedna je da se postavi osiono i kaze "sami ste krivi sto ste idioti", druga je da se uslihtaju glasacima sa "u pravu ste, donecemo mere zastite", cik pogodite koja opcija pobedjuje. Ova apple pobeda nije bas vezana za to, jedno je sudski postupak, drugo je health&safety code i pobeda apple-a ovde ne znaci da USA nece uvesti volume ogranicenja u hand-held playere. I to je smao pocetak, taj ustupak ce voditi ka kontroli zvuka na koncertima, uticace na Ivanov biznis sa embedded media uredjajima, uticace na mnogo stosta. Uputstvo za stepenice je samo jedna od nebuloza, ima i gorih, recimo H&S code koji specificira da moras da budes odmaknut pola metra od zida kad kijas da ne bi udario glavom u zid.

Meni to licno smeta, a vec sam i sprzio sluh delirijumskim grljenjem zvucnika u KSTu u studentskim danima, medjutim ja to vidim kao nuspojavu uredjenog demokratskog drustva. Ne mozes eliminisati poriv i push ka nanny-state bez da eliminises koren demokratskog uredjenja jer njega ne cine programirani roboti vec ljudi sa svim svojim falinkama i karakternim (ne)kvalitetima. Da ne odem u reductio ad hitlerum, al recimo u severnoj koreji i iranu nema ogranicenja na jacinu zvuka u playerima, doduse ima ogranicenja na to sta slusas a i playeri su retki al to je vec druga prica .


Idiocracy film je odlican ali mislim da nema mnogo veze sa ovom temom. Distopijsko zatupljivanje vrste kao posledica nedostatka prirodne selekcije i rekonfiguracija modernog drustva u nanny-state nisu bas uzrocno-posledicni.
[ pyc @ 09.03.2010. 05:13 ] @
Citat:
I pored tvojih zamerki i dalje smatram da drzava nema sta ovde da trazi. Drustvo nam se pretvara u birokratski pakao gde politicari pokusavaju da regulisu broj dlacica na malini - to se pretvara u teror zakonima i svojevrsnu represiju koja jedino odgovara pravnicima koji te gluposti piskaraju i koje moras unajmiti za bilo kakav posao, kako bi bio kompatibilan sa sve vecom listom pravila.


E sad Ivane razmisli o ovoj svojoj rečenici u kontekstu najnovijih represivnih i restriktivnih zakona o copyrightu. Zakona u kojima se bukvalno kaže da ono što je de-fakto besplatno, nije besplatno. I koji od ljudi prave ovce i oduzimaju osnovne slobode.