[ Serbiankum @ 04.01.2010. 14:16 ] @
Pozdrav svima,

vec duze vreme muci me problem kako da napravim insert i upload formu u isto vreme, a problem postoji i sa edit formom.

Cilj mi je da napravim formu za unos i izmenu novosti (to znam) ali na toj formi se nalaze polja Slika1, Slika2, Slika3 uz pomoc kojih biram slike sa racunara. Problem mi je kada napravim dugme submit, i kada kliknem kako da mi se upload-uju slike na server recimo u folder "slike" i da mi se sve to upise u bazu. I potom kada odem na stranicu za izmenu da vidim putanju tih slika.

Prilazem stranice koje sam pravio uz pomoc dreamweaver-a i bazu sa svim poljima.

Stranica Admin - gde se nalaze sve novosti
Stranica Add - dodavanje novog recorda i upload slika
Stranica Edit - Izmena novosti.


Dakle, najveci je problem na add stranici kada selektujem slike i kada kliknem dugme submit da mi prebaci te slike na server u recimo folder "slike". Meni za sada pamti sva polja u bazi ali mi ne pamti putanju slika i ne prebacuje mi slike na server, to je problem.

I problem je sa edit.php stranom. Kako u ovo moje postojece resenje da napravim da kada kliknem edit, da mi se u polja Slika1, Slika2, Slika3, pojavi putanja slika koje sam dodao, da bi kasnije mogao recimo da izmenim sliku.

Baza izgleda ovako, tacnije jedna tabela i stavljen je primarni kljuc AUTO_INCREMENT u samom primeru

Code:
CREATE TABLE Novosti
(
    SifraNovosti INT NOT NULL,
    Datum  DATE NULL,
    Naslov  VARCHAR(20) NULL,
    KratakOpis  VARCHAR(100) NULL,
    DetaljanOpis  MEDIUMTEXT NULL,
    Slika1  CHAR(30) NULL,
    Slika2  CHAR(30) NULL,
    Slika3  CHAR(30) NULL
)
;
ALTER TABLE Novosti
    ADD  PRIMARY KEY (SifraNovosti)
;



[ Man-Wolf @ 05.01.2010. 02:04 ] @
Vidi ovako, postoji funkcija move_uploaded_file koja sluzi da upload-ovani fajl, prebacis iz Temp foldera (gde se nalazi nakon upload-a) u neki tvoj folder.

Kao sto vidis, namerno sam napomenuo - tvoj folder - jer je upravo to, putanja koja tebi treba i koju definises negde u kodu.

U svakom slucaju, odgovor na tvoje pitanje (tacnije, sva pitanja, cini mi se) se krije u gornjem linku ;)

EDIT: Mozes i ovde da pogledas - PHP FAQ
[ Serbiankum @ 05.01.2010. 09:02 ] @
ali kako kada se slika prebaci u odgovarajuci folder da se u bazi upise njena putanja? To je na mom primeru add.php, kako da se tu u polju Slika1, Slika2, Slika3 vidi putanja slika u bazi, i kako na stranici edit.php da se isto vidi upamcena putanja kako bi slika recimo mogla da se promeni?
[ programer.master @ 05.01.2010. 13:00 ] @
Plati pa klati :D.. citaj manual ili placaj..ovo ti niko nece pomoci..

2010/1/5 Serbiankum <[email protected]>

> ali kako kada se slika prebaci u odgovarajuci folder da se u bazi upise
> njena putanja? To je na mom primeru add.php, kako da se tu u polju Slika1,
> Slika2, Slika3 vidi putanja slika u bazi, i kako na stranici edit.php da se
> isto vidi upamcena putanja kako bi slika recimo mogla da se promeni?
>
> --
> http://www.elitesecurity.org/p2483817
>
>
> Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/liste
>
> Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!
> esauth:386779:866af9dc0da5349b0d2612dc1340f5f8
>
[ kotnik @ 05.01.2010. 13:10 ] @
CHAR(30) će ti biti verovatno prekratko za celu putanju. VARCHAR(255) bi trebao biti dovoljan.

S druge strane, zašto treba da upisuješ punu putanju do slike, ukoliko već znaš gde će ti se slike nalaziti?
[ Serbiankum @ 05.01.2010. 14:27 ] @
Pa ne trazim da mi neko uradi, okacio sam i svoj primer, gde sam dobar deo sam uradio, i fali mi samo deo. Cilj foruma je da se pomogne gde zapne.
[ vilyu @ 06.01.2010. 11:48 ] @
Nema potrebe za mistifikacijom, placanjem, klacenjem. Jednostavno je.

Stigne ti uploadovan fajl i njegove podatke vidis u $_FILES nizu. Sa move_uploaded_file ga pomeris na zeljenu lokaciju, sto znaci da ti zadajes putanju na kojoj ce se fajl nalaziti na disku, kao i njegovo ime. Taj podatak treba da zabelezis u bazi kao putanju fajla, nakon pomeranja fajla. Prilikom pomeranja bi trebalo da osiguras bezbedan naziv fajla, a u dodatnom polju u bazi bi mogao da cuvas originalno ime fajla, ili ime priblizno originalnom ukoliko nemas nacina da ga bezbedno zabelezis.