[ pisac @ 05.01.2010. 00:46 ] @
Pošto je http://www.elitemadzone.org/t366450-Himna-Boze-pravde iz nejasnog razloga zaključana, moram da se "olakšam" ovde, a vi brišite posle temu ako 'oćete.

Sad sam iznenada i bez najave čuo na TV-u himnu "Bože Pravde", i zgrozio sam se (kao i uvek, ali ovaj put je efekat bio jači jer je prisutan faktor iznenadjenja). U trenutku htedoh da ugasim TV, ali sam se iskontrolisao i samo prebacio kanal .

Muzika je manje-više bezlična i prazna pa kod mene ne izaziva nikakva osećanja, ali ono što izaziva veliko odvratnost prema dotičnoj himni je tekst, u stvari najviše deo teksta koji je ujedno i naslov: "Bože pravde". Odvratnosti koju osećam prema toj rečenici proizvod je same suštine te rečenice: jadikovanje i kukanje celog jednog naroda (himna Srbije, jelte), i jadno preklinjanje neke imaginarne figure (Boga) za pomoć i spas (pravdu). Iz toga meni direktno proizilazi i sledeći zaključak: Nema nam spasa, propali smo. A nema nam spasa jer svako ko svoje vreme troši na kukanje, jadikovanje i preklinjanje bilo koga (a naročito imaginarnih ličnosti) moleći za spas, umesto da svoju sudbinu (kao svaka normalna i uspešna jedinka) uzme u sopstvene ruke, je neuspešna osoba.

Ja automatski dobijem sliku osobe koja se valja u nekoj prašini, blatu, izubijana i izgažena, gladna, kako pruža ruku prema nebu i moli za nekakvu pravdu i spas. Aj' bar da moli krvnika i moćnika ("Ameriko pravde"), pa da još nekako i bude neke sitne koristi, ali ne: moli imaginarnu ličnost. Ta slika mi je lično bljutava, pa time i himna.

Mislim, gde bi meni bio kraj da sam kukako celog života "Bože pravde" i čekao imaginarnu pomoć imaginarnih bića? Pa ja bih se valjao u nekom blatu u svratištu za siromašne, ili nešto tome slično. Kukanje i jadikovanje (i takve bedne molbe koje iz toga proizilaze) i pasivno čekanje tuđe pomoći i milosrđa je osobina koju najviše mrzim kod bilo koga. A naročito kada iz same himne proizilazi da je ceo jedan narod takav: Mi smo jadnici, žrtve, Bog nas čuva, Bog će nas spasiti.

Pa šta smo to "mi"? Bebe? Deca? Poremećeni? Invalidi? Nesposobni?
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2010. 01:23 ] @
Hhaahahaha kakav si ti ludak :)

Citat:

Odvratnosti koju osećam prema toj rečenici proizvod je same suštine te rečenice: jadikovanje i kukanje celog jednog naroda (himna Srbije, jelte), i jadno preklinjanje neke imaginarne figure (Boga) za pomoć i spas (pravdu). Iz toga meni direktno proizilazi i sledeći zaključak: Nema nam spasa, propali smo. A nema nam spasa jer svako ko svoje vreme troši na kukanje, jadikovanje i preklinjanje bilo koga (a naročito imaginarnih ličnosti) moleći za spas, umesto da svoju sudbinu (kao svaka normalna i uspešna jedinka) uzme u sopstvene ruke, je neuspešna osoba.


Hhahahaha znaci pokusavam da vizualizujem scenu od pre 100 godina....

Seljak i seljanka stoje ispred spaljene stale zato sto je juce opalio grom i zapalio seno... i kukaju doticne stihove, sve se nadajuci da ce The Bog da ih saslusa... a onda im se polako pridruzuje i seoski pop, koji se ubacuje sa bass-om...

Posle razlaz, kolje se prase... tura jabuka u usta...

[ combuster @ 05.01.2010. 01:43 ] @
E ja mislim da imamo konacno himnu kakva treba da bude.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Himna_Srbije

Sloga braco - sloga, kome se ne svidja neka menja kanal ;-)
[ Lesli Eldridz @ 05.01.2010. 01:46 ] @
Sve je u pravu covek, ja sam to isto mislio kad su uvodili tu himnu. Koje su to fore, jel to neki metiljavko nesto place, sta je to? Bu - hu, to je nepravda i slicno. Svasta.

Mada uzimajuci u obzir kakvi su je uvodili i koje su jos opcije bile, i to je dobro.
[ Take 5 @ 05.01.2010. 02:00 ] @
Citat:
combuster:... kome se ne svidja neka menja kanal

Malo nezgodno ti ovo zvuči, kao da citiraš onog iz Haga što ne ume da kaže "r"?

Ko nas uopšte pita da li nam se dopada (kao da je to od neke važnosti)?
Niko me ništa nije pitao kada su mi rasparčali državu u kojoj sam se rodio, promenili himnu i zastavu pod kojom sam odrastao...
Ne sećam se da je u mojoj otadžbini ikome smetala ondašnja himna, a znam da priličan broj ljudi sada postupa upravo po tvom savetu u vezi kanala.
Kamo sreće da nam ništa osim himne ne predstavlja problem...
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2010. 02:05 ] @
Meni je ipak najjaca ova verzija pesme:

Citat:

Srpskog kralja, Bože hrani


Nastavljam onu gore scenu od pre 100 godina - dakle, pece se prase... tura se jabuka, a onda metiljavi selja koji je malopre kukao i molio The Boga, nosi prase Kralju Debelom.... I kaze ove stihove :)
[ combuster @ 05.01.2010. 02:36 ] @
Pa jel sada remix ili nije :)

Evo vam prevod madjarske himne:

http://en.wikipedia.org/wiki/Himnusz

Citat:

O Lord, bless the nation of Hungary
With your grace and bounty
Extend over it your guarding arm
During strife with its enemies
Long torn by ill fate
Bring upon it a time of relief
This nation has suffered for all sins
Of the past and of the future!


Ukratko - Boze blagoslovi ......... dugo besmo lose srece, da i mi malo da'nemo dusom, propatismo za nase grehe i prosle i buduce...

I sta sad, mi smo najgori jel'te, sad treba svima da nam himna bude:

"Mi volimo pivo i pivo voli nas, ajmo sada slozno svi, zapevajmo braco mi, mi volimo pivo i pivo voli nas, zeza li se neko s'nama pojesce ga brate tama..."

I tad nece biti kuknjave :)

Nego da se mi batalimo corava posla :)
[ mulaz @ 05.01.2010. 02:42 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Star-Spangled_Banner
...
And this be our motto: 'In God is our trust.'
...

Cak i na parama (iznad "ONE")
http://en.wikipedia.org/wiki/F...s_one_dollar_bill,_reverse.jpg

tako da... nije to samo u srbiji :)
[ Lesli Eldridz @ 05.01.2010. 02:45 ] @
Oni ljudi samo napisali da veruju, ne placu da im neko da nekakvu pravdu.
[ Lesli Eldridz @ 05.01.2010. 02:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Nastavljam onu gore scenu od pre 100 godina - dakle, pece se prase... tura se jabuka, a onda metiljavi selja koji je malopre kukao i molio The Boga, nosi prase Kralju Debelom.... I kaze ove stihove :)
...a ovaj ce njemu "ja sam za vama"!
[ Odin D. @ 05.01.2010. 04:03 ] @
E jes vala, i meni se svaki put kad god cujem tu "himnu" pred ocima pojave one babetine iz Balkanskog spijuna sto arlaucu preko puta Cvorovica.
[ Beltrammi @ 05.01.2010. 07:39 ] @
mogu da vam kazem da je srpska himna jedna od boljih i to sto se teksta tice. Da li ste ikad culi tekst britanske himne ? Pa to je za ne poverovati: boze spasi kraljicu, boze cuvaj nasu predivnu kraljicu, raspi nase naprijatelje...

Ili marseljeza...
[ Lazar-I @ 05.01.2010. 07:46 ] @
Kakve god da su reči himne uvek će biti onih kojima se ne sviđa. Pesma je već bila himna tako da je bolje vratiti staru nego izmišljati neku treću. Dobro je što himna ima samo imaginarne ličnosti, problem bi bio da su molitve upućene konkretnim ljudima.
[ anon115774 @ 05.01.2010. 08:28 ] @
Citat:
Beltrammi: mogu da vam kazem da je srpska himna jedna od boljih i to sto se teksta tice. Da li ste ikad culi tekst britanske himne ? Pa to je za ne poverovati: boze spasi kraljicu, boze cuvaj nasu predivnu kraljicu, raspi nase naprijatelje...

Ili marseljeza...


Tacno. Zato nije trebalo dirati Hej Sloveni. Ta himna je bila potpuni kontrast ovoj kuknjavi koju imamo sad:

...zalud preti ponor pakla, zalud vatra groma...
[ kristi1 @ 05.01.2010. 09:04 ] @
Boze pravde je Srpska himna, svidjalo se to nekom ili ne. U poredjenju sa Hej sloveni je bolja u svakom pogledu (kao kompozicija) za dve klase.
I napokon mogu da uzivam kad cela Marakana peva himnu pred utakmicu (taj trenutak ne propustam) i sav se najezim od zadovoljstva.
"Hej, Sloveni, jošte živi" Hvala bogu jesmo, na "neciju" zalost.
[ igor-ch @ 05.01.2010. 09:14 ] @
Boze pravde je srpska himna i tu himnu podrzava velika vecina gradjana Srbije.
A kome se ne svidja - ne mora da je slusa, a ako mu ni to nije dovoljno moze lepo da uzme npr. hrvatsko drzavljanstvo pa da "uziva" u himni "Lijepa nasa"...
[ nkrgovic @ 05.01.2010. 09:16 ] @
Citat:
kristi1: Boze pravde je Srpska himna, svidjalo se to nekom ili ne. U poredjenju sa Hej sloveni je bolja u svakom pogledu (kao kompozicija) za dve klase.

Moze li neki link ili pojasnjenje klasa himni? Kako se to odredjuje kojoj klasi neka pripada?
[ kristi1 @ 05.01.2010. 09:22 ] @
Kao kompozicija, harmonski, arazmanski, tektualno, kako god hoces. Ako si muzicar razumeces o cemu pricam, ako nisi neces.
[ Srđan Pavlović @ 05.01.2010. 09:42 ] @
Meni se himna svidja. Nisam vernik (ateista sam - i to radikalni), ali mi ipak reci ne smetaju,
a sama kompozicija je sto se himne tice, mislim - bas onakva kakava treba da bude, i mislim
da je jedna od boljih u odnosu na himne ostalih drzava.
[ combuster @ 05.01.2010. 09:58 ] @
Ma mene samo nervira sto smo navikli da pljujemo na sve sto je nase. Vreme je da pocnemo da postujemo nas identitet (konacno ga imamo).
[ deerbeer @ 05.01.2010. 10:07 ] @
Citat:

sta sad, mi smo najgori jel'te, sad treba svima da nam himna bude:

"Mi volimo pivo i pivo voli nas, ajmo sada slozno svi, zapevajmo braco mi, mi volimo pivo i pivo voli nas, zeza li se neko s'nama pojesce ga brate tama..."

I tad nece biti kuknjave


Ma jok , treba da bude "Mars na Drinu" da pokazemo kako smo mi Srbi "baje ratnici" i kako volimo da ratujemo i ginemo

[ vilil1 @ 05.01.2010. 11:00 ] @
Hahaha, neverovatno!!!

Pojedinci nikako da shvate da "ona" drzava vise ne postoji! Malo, malo, pa neko iz te ekipe pokrene neku temu slicnu ovoj.

Naravno, uvek se neko primi na tu zvaku, pa kao uvek, mozemo procitati, "ona drzava je bila bolja", "tada se bolje zivelo", ili kao u ovom slucaju, "nije trebalo dirati ONU himnu"...

Ljudi, "ONA" drzava je bila trula, i kao trula se i raspala. Trula zemlja, trula himna. Kako dosla tako otisla. U krvi.

Bila, ne povratila se - (jugoslavija)
[ yolja624 @ 05.01.2010. 11:02 ] @
Super je ovo tema! Meni sluzi kao lakmus-papir da vidim "od cega" su ljudi koji diskutuju u nekim drugim temama
Vec znam ko ce se jos javiti da prodiskutuje XD

Ono sto meni upada u oci je da neki dokazuju svoje misljenje uglavnom uobicajenim floskulama populistickog karaktera
Cudi me samo da se doticni ne sjecaju cinjenice da je kompoziciju za "Boze pravde" napisao, jelte, Slovenac Davorin Jenko.
Isto tako, doticni ne znaju ili ne zele da znaju da je kompoziciju za "Lijepa nasa" napisao Josip (Josif) Runjanin koji je, dabome, bio srpskog porijekla. Doticni Josif je napisao i kompoziciju za pjesmu "Rado Srbin ide u vojnike". E ta bi od strane neimenovanih pacijenata logopeda, bila odredjena kao Himna, da su ih pitali.
http://en.wikipedia.org/wiki/Josip_Runjanin

Kad su pisane ove svecane kompozicije, na Balkanu je postojala ideja panslavizma, bratstva i jedinstva. Ta ideja je unistena populistickim idejama nacionalistickih mozgova koji i danas pokusavaju da dodatno zatruju vec zatrovano. Vjecna im slava i hvala na tom trudu. :P Bolje da su tu energiju utrosili na nesto kreativnije, recimo kopanje kanala ili oranje svojih njiva po selima.

Poenta?!
Pa evo je -
Himna je kompozicija koja je zakonom odredjena kao svecana kompozicija za odredjene potrebe! Nema dalje

Dal se slazemo sa tim izborom? Neko da - neko ne!

Dal se vecina slaze sa tim izborom? Tesko utvrditi sem direktnim izjasnjavanjem na referendumu. Odokativno cijeniti - no-no!

Sta himna treba da predstavlja? Po definiciji to je svecana pjesma koja reprezentuje drzavu u svecanim prilikama.
Ali nigdje ne pise da joj je namjena da "dize" neke posebne emocije. Emocije nabijaju populisti svojim tumacenjem nekog "nacionalnog ponosa" koji je uglavnom balon od sapunice.

I onda ide ono slavno "fubaleri ne pjevaju himnu jer nisu patriote..."???
A mozda ne umiju da pjevaju, ili to rade toliko ruzno da ih sramota, ili im nije do pjesme, ili se koncentrisu na utakmicu... ili jednostavno se ne slazu sa izborom svecane pjesme znane kao Himna(tm)
Ali Spanci ne pjevaju svoju himnu, jer - nemaju tekst Ali im to ni malo ne smeta da postanu Evropski sampioni u fudbalu. Ocigledno da im interpretacija himne nije previse potrebna za kvalitetnu igru. Znaci - nacionalni ponos i himna nemaju neku veliku vezu i odnos prema himni nije mjerilo patriotizma.

U svakom slucaju slazem se sa da je Himni mjesto na svecanim dogadjajima koji reprezentuju drzavu.
Emitovanje himne na kraju i pocetku TV programa ne smatram necim potrebnim.
Intoniranje himni na sportskim dogadjajima je po meni vrlo diskutabilna stvar jer izaziva oprecna osjecanja. Recimo, kod nekih "podize" mrznju prema "protivniku" u vecoj mjeri nego sto izaziva "osjecaj nacionalnog ponosa". A time pokazuju "ljubav prema svome" kolicinom mrznje prema "onom drugom" - tipicno Ali takav "vjestacki nabijen" patriotizam vrlo cesto dovede do nesretnih dogadjaja... :S

Ali reci da himna izaziva odvratnost - pobogu to je kompozicija i neki tekst... U najgorem mogu da osjecam ravnodusnost kao prema pjesmama domacih turbo folk z[p]jevaljki - kad ih cujem, promjenim kanal.
[ deerbeer @ 05.01.2010. 11:15 ] @
Najprikladniji tekst tj. refren za himnu bi bio :
"Boze spasi nas od nas samih"


[ Lesli Eldridz @ 05.01.2010. 11:44 ] @
Citat:
combuster: Ma mene samo nervira sto smo navikli da pljujemo na sve sto je nase. Vreme je da pocnemo da postujemo nas identitet (konacno ga imamo).
Ma koji ste to vi, sta je to vase i zasto bi neko trebalo da se identifikuje sa "vama" samo zato sto se slucajno negde rodio?

Sto se tih himni tice, sad je 21 vek, i taj atavizam moze jedino da sluzi da ježi stidne dlacice onima kojima se one i inace ježe dok se identifikuju sa nekim neandertalcima koji trce po nekim livadama, zato sto su tabula raze kao pojedinci te kao takvi i nemaju sa cime bi se identifikovali. Siroti mali hrčki. Pa nek im se ježe, koga briga.

Evo je idealna himna za sve ove ovde balkanske divljake, a i sire:



Citat:
yolja624: Emitovanje himne na kraju i pocetku TV programa ne smatram necim potrebnim.
To su videli u americkim filmovima, isto kao i ono sa vesanjem zastave na sve i svasta. Jos jedan dokaz neverovatne gluposti i neverovatne kolicine frustracija u sirotih malih hrčaka. Sta da im radim, mali su i nejaki, dzabe se duvaju. U stvari mozda je i dobro da se duvaju, ima ona prica o zabi koja je umislila da je vo pa se nadimala dok se nije rasprsla. Tako i oni isto.
[ Beltrammi @ 05.01.2010. 12:32 ] @
Citat:
Zato nije trebalo dirati Hej Sloveni.


Hej Sloveni je panslovenska himna i istu i dan danas koristi Poljska, ne znam samo da li su reci iste. U tom smislu je Hej SLoveni i srpska himna. Ali u kontekstu nedavnih dogadjaja bolje je odabrati "Boze Pravde" jer je ona starija i koristila se pre i u Kraljevini Jugoslaviji.

Sto se tice yolje, stvarno nisam znao da je LDP osnovao podruznicu u Bijeljini !
[ combuster @ 05.01.2010. 12:34 ] @
Citat:

Ma koji ste to vi, sta je to vase i zasto bi neko trebalo da se identifikuje sa "vama" samo zato sto se slucajno negde rodio?


Ovde se prica o himni Srbije koliko je meni poznato - pa smo "mi" valjda Srbi. O drugim himnama necu da raspravljam uopste jer se to mene ne tice, onu Madjarsku sam samo pomenuo jer se prozima tematika koja je pokretacu teme bila trn u oku i u nasoj himni.

A ti se identifikuj kao Marvin "The Martian" - to je tvoje potpuno pravo, radio sam popis gradjana davne 2002-ge valjda (ili prve) i koliko je meni poznato stanovnici su mogli da se izjasne i da su Somalijci ako su to zeleli.

Sto se tice intoniranja himne na sportskim manifestacijama - to je IMHO skroz opravdano, reprezentujes (reprezentacija, hallo) svoju zemlju svojom igrom i zalaganjem i umecem i zasto se ne bi intonirala i himna zemlje koju predstavljas ? A to sto se nekome ne svidja himna - ima mute taster na daljinskom ako ne zeli da je slusa. Sad ce svima vama neinditifikovanim kretencicima i virtual freedom of speech fighterima da se aminuje svako vase nezadovoljstvo, i ja sam nezadovoljan tupavim pojedinim komentatorima i reklamama (kao sto mi se vidi u potpisu) pa ne kukam...

Opet mesate nacionalizam tamo gde ne treba...
[ Beltrammi @ 05.01.2010. 12:37 ] @
Citat:
Opet mesate nacionalizam tamo gde ne treba...


treba, treba, znaju oni sta rade. Treba dobro opljunuti po Srbiji i da slajmara bude sto teza. Posle se pitaju zasto smo u QRZ-u.
[ jablan @ 05.01.2010. 12:47 ] @
Jes, ko je drugi kriv nego Lesli.
[ Srđan Pavlović @ 05.01.2010. 13:06 ] @
Izgleda da...

[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2010. 13:06 ] @
Nego sta, Lesli - a ko drugi :)

Iako nemam bas neki komentar na celu tu pricu oko himni, moram priznati da me je Piscev post nocas definitivno dobro nasmejao :) Pisac - samo nastavi :)

Budite dobri, i hranite svog kralja :)
[ combuster @ 05.01.2010. 13:11 ] @
It's good to be the king :)

Mel Brooks :D
[ Java Beograd @ 05.01.2010. 13:11 ] @
Tipično trolovanje na forumu. "Pisac" otvorio temu i ne postuje više, a ostali se ubiše dokazivajući ko je u pravu.
[ igor-ch @ 05.01.2010. 13:14 ] @
Svi oni koji ne zele da slusaju himnu na pocetku utakmice ili prilikom podizanja zastave, kao i na pocetku i kraju tv programa, jednostavno ne moraju to da rade.
I ja recimo promenim program kada se na tv-u pojavi npr. narkoman sa podocnjacima do poda koji, sasvim slucajno, ima slicne negativne stavove kada je himna Boze Pravde u pitanju...
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2010. 13:32 ] @
Eto vidite, ko nece da hrani kralja postaje narkoman... QED.

I to kakav - sa podocnjacima do poda :)

Moj predlog, kada vec menjaju stihove 100 puta je - "Boze sakloni"
[ vilil1 @ 05.01.2010. 13:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Eto vidite, ko nece da hrani kralja postaje narkoman... QED.

I to kakav - sa podocnjacima do poda :)

Jock bwe. Nego ti lupas gluposti. Valjda bi hteo da ispadnes duhovit, sta li...

Pre nego sto nastavis da se brukas, i nesto sto je nekada bilo, sada komentarises kao himnu...
Himna. Zvanicna. Srpska.

"Tekst himne

Bože pravde

Bože pravde, ti što spase
od propasti dosad nas,
čuj i odsad naše glase
i od sad nam budi spas.

Moćnom rukom vodi, brani
budućnosti srpske brod,
Bože spasi, Bože hrani,
srpske zemlje, srpski rod!

Složi srpsku braću dragu
na svak dičan slavan rad,
sloga biće poraz vragu
a najjači srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani
bratske sloge zlatan plod,
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Nek na srpsko vedro čelo
tvog ne padne gneva grom
Blagoslovi Srbu selo
polje, njivu, grad i dom!

Kad nastupe borbe dani
k' pobedi mu vodi hod
Bože spasi, Bože hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Iz mračnoga sinu groba
srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba
Novu sreću, Bože daj!

Otadžbinu srpsku brani
pet vekovne borbe plod
Bože spasi, Bože brani
moli ti se srpski rod!"

http://www.parlament.gov.rs/co..._skupstini/simboli/simboli.asp
[ madamov @ 05.01.2010. 13:42 ] @
Samo da dodam, za one koji nisu ukapirali, da se glagol "hrani" u pesmi koristi u smislu "čuvaj". Tako se nekada govorilo (kao što smo, recimo, koristili "tisuća" - ko ne veruje, pogledati original Dušanovog zakonika recimo, pa smo pod grčkim uticajem počeli da govorimo hiljada).