[ JustBest @ 06.01.2010. 10:23 ] @
Pozdrav,

ovih dana ucestalo dobijam zahteve na rentacoderu da popunim odredjeni obrazac koji se odnosi na placanje poreza. Nisam siguran da znam da li mi kao non US drzavljani trebamo placati porez i kako bi trebalo to da popunim?

Ako neko ima slicna iskustva molim za pomoc... U koliko zelite mogu okaciti linkove do obrazaca (W-8BEN i opisa koji sam dobio) da pogledate. U koliko neko ima iskustva sa istim i ima zelju da pomogne....

Dobih neke odgovore da je isto kao i sa stock photo sajtovima ali nisam siguran ni kako tamo funkcionise..

Unapred hvala!
[ Sir_Oliver @ 06.01.2010. 12:15 ] @
Ukratko: Firma koja ti isplacuje pare mora da zadrži 30% pošto si stranac nerezdent (ovo je varijanta bez W-8BEN). Imajuću u vidu da si NRA (Non Resident Alien) i da ne obavljaš posao unutar USA, moraš da popuniš obrazac W-8BEN da bi poslodavac mogao da ti isplati punu naknadu za obavljen posao. Praktično pomoću W-8BEN ti dokazuješ da si NRA i on služi poslodavcu da opravda punu isplatu (bez zadržavanja 30%), ujedno je i dokaz poslodavca IRS-u da nije utajio porez.
[ Marko_L @ 06.01.2010. 21:01 ] @
Koliko ja znam, taj formular popunjavaš samo ako zemlja u kojoj živiš ima potpisan sporazum sa USA. Srbija nema.
[ Sir_Oliver @ 07.01.2010. 15:32 ] @
Citat:
Marko_L: Koliko ja znam, taj formular popunjavaš samo ako zemlja u kojoj živiš ima potpisan sporazum sa USA. Srbija nema.

Greska, formular je za sve NRA, ne samo za NRA koji su iz zemalja koje imaju potpisan bilateralni sporazum o oporezivanju sa Amerikom.
Kao sto rekoh, popuni obrazac i posalji ga kompaniji sa kojom saradjujes. U suprotnom ce ti isplatiti 70% ugovorene sume.
[ JustBest @ 07.01.2010. 17:32 ] @
Hvala svima na pomoci, stigla je pomoc i od RentACodera:

"Non U.S. coders: My apologies, if the new tax forms have been confusing to you. To be clear: non U.S. coders are *NOT* subject to 30% U.S. tax (as the work is performed outside the U.S.) and Rent a Coder will *NOT* be withholding 30%. We will be removing the confusing form from the site by the end of the day. Again my apologies for the confusion."

Jos jednom hvala!!
[ Bman @ 12.01.2010. 13:16 ] @
Dakle, na kraju ipak ne trebamo popunjavati ovu formu i slati je RAC-u?

Zanima me dali se na rentacoder-ove cekove treba placati porez drzavi?
Postoji li neki godisnji limit iznad kojeg bi trebalo placati neki postotak?
Dali je ista stvar kad isplatu napravis cekom (onda u banci prvo spuste to na devizni racun) gdje se vide sve transakcije,
ili ako novce posaljes Western Unionom gdje nema potrebe za racunom?
[ JustBest @ 12.01.2010. 15:09 ] @
Mislim da si od tri moguca nacina isplate ti naveo 2 najgora. Ja recimo od prve isplate koristim payoneer i to super funkcionise + mozes da placas na net-u. A za ovo za porez nisam siguran.
[ Bman @ 14.01.2010. 12:42 ] @
meni je mjesecima dolazio cek od $250 svakih 15 dana i to mi je odgovaralo,
sada su iznosi veci, tako da cek treba ici na autorizaciju kod banke, pa i to
zna potrajati mjesec dana. Za velike iznose, ako nemas Payoneer, a hitno ti treba,
Western Union je OK, uzmu ti npr. $90 na iznos od $1500 ali novce dobijes odmah.

Uglavnom i ja cu sad narucit Payoneer karticu, cini mi se daleko najbolja opcija,
a pretpostavljam da ti tu sigurno nitko ne moze oporezovat nista.

Steta sto PayPal nema mogucnost primanja novaca (za Hrvatsku, a pretpostavljam i Srbiju)
[ zoksula @ 27.02.2010. 02:23 ] @
Citat:
Bman: meni je mjesecima dolazio cek od $250 svakih 15 dana i to mi je odgovaralo,
sada su iznosi veci, tako da cek treba ici na autorizaciju kod banke, pa i to
zna potrajati mjesec dana. Za velike iznose, ako nemas Payoneer, a hitno ti treba,
Western Union je OK, uzmu ti npr. $90 na iznos od $1500 ali novce dobijes odmah.

Uglavnom i ja cu sad narucit Payoneer karticu, cini mi se daleko najbolja opcija,
a pretpostavljam da ti tu sigurno nitko ne moze oporezovat nista.

Steta sto PayPal nema mogucnost primanja novaca (za Hrvatsku, a pretpostavljam i Srbiju)


Payoneeer je ok - troskovi su jedno 5-8% kada se sve sabere.