[ tchm @ 08.01.2010. 15:14 ] @
Dobar Dan. Potrebna mi je srucna pomoc. Potreban mi je program za administraciju mreze. Moja mreza se sastoji fizicki od sledecih uredjaja. Imam AirLive 5470 wireless AP koji je postavljen u WISP mod tako da mi radi kao router. Na njega je nakacena antena yagi sa kojom se konektujem preko ppoep-a na glavni link. Na 5470 su prikljucena tri racunara u lanu i isto tako mreznim kablom na cetvrti lan port nakacen Planet AP(na njega je nakacena Invertovana Amos 7-sektor) koji radi u AP rezimu tako da se na njega kace klijenti. I to je moja wireless mreza. E za sada sve radi ok i bez problema. Nisam razmisljao o mikrotiku, ali otom potom mozda predjem na njega. Za ovakvu mrezu koristim program na svom racunaru Cisco Network Magic Pro i koristim windows 7 64bit. Meni taj program savrseno odgovra, medjutim ne svidja mi se sledece:
- moram da ga instaliram na svakom racunaru,
- dobijam report za svaki racunar preko e-mail-a o tome koliko je koristio internet i koji su ga programi koristili,
- itd.

Meni je bukvalno potreban program koji radi bez toga sto moram da ga instaliram na svaki racunar. E sad znam za jedan takav program koji se zove PFsens ali moram da ga instaliram na zasebnom racunaru koji bi izmedju ova dva uredjaja 5470 i Planeta i on bi bukvalno bio server. Ali da li postoji neki program koji bi mogao da instaliram na moj racunar i da mi to bude privremena administracija, a da radi slicno kao PFsens?
[ RiciSambora @ 09.01.2010. 23:43 ] @
Pa sa tom opremom ces tesko sta uraditi. Potrebno ti je nesto od opreme sto podrzava SMNP i da sa njega mozes nekim klijentom (cacti, orion...) "skidati" te podatke na svoj racunar.
Po meni bi za tebe najbolje rjesenje bio upravo MT, pa taman ga instalirao na neki racunar. Opet sve zavisi sta ti treba od podataka, raspisi se i timalo.

Pozdrav
[ tchm @ 10.01.2010. 02:20 ] @
Pa znam da je pravo resenje staviti mt ali nek privremeno bude ovako. Videcu vec vremenom ako budem imao potrebe za mikrotikom uzecu ga, a verovatno cu i imati potrebe. Mozda zakacim jos nekog klijenta preko wirelessa. Meni bi trebao program gde bi recimo mogao da vidim koje sajtove (ip adrese) posecuje svaki racunar, koliki protok interneta koristi trenutno i itd.Ma klasican program za administraciju. Moj drug ima slicnu ovakvu mrezu, ali ne koristi router 5470, vec je napravio od racunara i stavio na njega PFsens. Video sam da to stvarno dobro radi, rutira mu protok, ima statistike koriscenja protoka za svaki racunar itd. zaista kompletan program. Znam da ce glava manje da boleti sa mikrotikom, ali otom potom. Trebacu prvo dosta da se upoznam sa mt da bi ga uzeo.
[ RiciSambora @ 10.01.2010. 23:09 ] @
Pa PFsense je rjesenje slicno MT-u (iz tvoje perspektve isto). Jednostavno, sa tom "opremom" koju sad imas ne mozes izvrsiti centralizovanu administraciju (i jos jednom ti ponavljam da ti je za pocetak najisplativije uzeti neki stari racunar i na njemu podici MT ili PFsense pa ici dalje (ako uopste imas potrebe za tim). Samo zamisli jednu stvar.... Da postoji tako neki user friendly "program" koji tako kupi informacije sta drugi racunar u mrezi radi to znaci da bi i taj isti (nazovi ga korisnik) potencijalno moze gledati sta ti (administrator) radis....kako bi se to odrazilo na sigurnost mreze/mreza????? Zbog toga ga i moras instalirati i na klijentski racunar (odnosi se na programe o kojima pises u prvom postu), jer na neki nacin ti moras imati kontrolu nad tim racunarom (ili ces instalirati taj program kao servis na svakom od njih ili ces ih sve "natjerati" da idu na internet kroz racunar(e) (odnosno router(e) ili firewall - koji, narvano, ispunjavaju tvoje zahtjeve) koji ti kontrolises.

Nadam se da si razumio sta zelim da ti kazem.

Naravno da ces kombinacijom 10-ak nekih programcica vjerovatno uspjeti naci ono sto ti za sad treba, ali to je privremeno rjesenje, i nakon nekog vremena ces se i sam izgubiti u tome, a da ne kazem sta ce biti ako odes na godisnji ili predjes na drugi posao a neko dodje na tvoje mjesto....

Pozdrav.
[ tchm @ 12.01.2010. 20:55 ] @
Razumeo sam. Nek ovo bude privremeno. Videcu sta dalje. Uvek je tu es... Pozz