[ Ha-Nocri @ 10.01.2010. 18:57 ] @
Došlo je vreme da i ja sastavljam novu konfiguraciju za sebe i da mi se svo znanje o hardveru koje sam sticao, posebno u poslednjih godinu i po dana, isplati. Stara konfa je definitivno svoje odslužila. Poslednjih par meseci se odvajalo od plaća, biće korišćena i kreditna kartica i već sledeće nedelje bi trebao naručiti komponente. Evo ovo je moj izbor:

CPU: Intel Core i5-750
MoBo: GigaByte P55-UD4 - http://www.gigabyte.com.tw/Pro...s_Overview.aspx?ProductID=3161
RAM: Geil DDR3 Ultra 2 X 2GB 1600MHz CL7 1.65V - http://www.geil.com.tw/products/showSpec/id/134
Case: CoolerMaster HAF 922 - http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6606
PSU: Corsair HX650 650W - http://www.corsair.com/products/hx650/default.aspx

To uzimam sada. Za par meseci novu grafičku (taman da sačekam nVidia-in "Fermi" u martu, mada ne očekujem ništa značajno da se desi, tako da će izbor najverovatnije biti ATI 5850), hard disk i CPU hladnjak.
Pa da krenem redom.

- CPU - izbor je pao na i5-750 pre svega zbog jako male potrošnje u stanju mirovanja u kojem moj računar provodi po 10 i više sati dnevno. Praktično je stalno uključen sem kada sam na poslu.

Pored potrošnje jako mi se sviđa i agresivna "Turbo boost" tehnologija koja služi da procesor prilagodi različitim situacijama, tako da je i5 sjajan i u single i u multi-threaded aplikacijama. Ovo su dva glavna razloga zbog kojih sam prednost dao i5 ispred AMD-ovog Phenom-a II X4 955, koji je sjajan procesor za cenu, tu nema dileme.
Mogao sam ići i na i7, čak sam dobio dobru ponudu za njega u lokalnoj radnji gde sam kupio prethodnu mašinu, ali ja znam da toliku snagu ja neću moći da iskoristim u narednih par godina, tako da sam uspeo da izdržim poriv da posedujem top-platformu čisto da bih prčkao po njoj :p
Mislio sam i da sačekam mesec i po sa kupovinom. Naime 28. februara Intel izbacuje i7-930 koji bi trebao da košta isto kao i7-920 kojeg bi trebao da zameni. No opet sam se suzdržao i razum je preovladao :-)

-MoBo - GigaByte je poznat po vrlo kvalitetnim i pouzdanim pločama. Čak je i ASUS počeo da kopira "2oz bakra" u PCB-u, mada vrlo tiho to čini stavljajući oznaku jedino na samoj ploči. Jako mi se svidja i kombinacija plave i bele boje koju GB forsira na svim novim pločama, no to je manje bitno :p
UD4 sam izabrao iz nekoliko razloga. Prvi je horizontalna orjentacija SATA portova. Na UD3R ploči oni su vertikalno postavljeni što je problem ako posedujete dugačku grafičku karticu koja će zaklanjati prve priključke. Takođe drugi PCIEX16 slot na ovoj ploči je širine X8 i 2.0 standarda, što neće osakatiti eventualni crossFire, za razliku od UD3R-a. Naravno, orjentacija SATA portova je još bitnija ako planirate da imate dve dugačke grafičke kartice u sistemu. Kao plus ova ploča ima bolje pasivno hlađenje sa jednim dodatnim parčetom metala, dodatnim heat-pipe-om i više power faza za čistiju struju ka procesoru, ne da će biti potrebno, no nije loše imati, posebno ako se overklokuje na visokim naponima kada procesori troše jako puno električne energije, dodatno opterećujući ploču.

- RAM - kod nas je na žalost jako mali izbor dobre memorije. Uglavnom se može naći samo Geil, Kingston i Patriot, dok G.Skill-a nema nigde, Mushkin memorija je neverovatna retkost, a o Corsair-u, Crucial-u da ne pričamo. Geil-ova "Ultra" memorija je namenjena entuzijastima i pored toga što je brza na nju dolazi doživotna garancija, tako da čak iako moduli nisu nekog kvaliteta i ne izdrže dugo mogu ih vratiti i uzeti nove.
http://www.pureoverclock.com/review.php?id=869&page=1
Ovaj review ne može otkriti koliko je memorija dugovečna, ali je definitivno brza i sposobna da dostigne propisane brzine, vrlo lako i više od toga.

- Chassis - HAF 922 je vrlo popularno kućište. Prostrano je, deluje da je lako sakriti kablove, posebno sa modularnim napajanjem, ima dobar protok vazduha, dolazi sa 2 velika i tiha 200mm ventilatora i jednim 120mm. Toolless dizajn za hard diskove i dvd-rom-ove... Ima i mana, pre svaga iznutra izgleda ružno. Mnogo bi bilo lepše da je ofarbano u crno. Takođe nema filtere za prašinu sa strane i dole. Nema ni ugrađeni kontrolor brzine obrtaja ventilatora. No svako kućište ima prednosti i mane i nijedno (sem nekih ludo skupih) ne ispunjava sve moje zahteve.

- PSU - Corsair tek treba da proizvede neko loše napajanje. Jednostavno koje god da izaberete dobijate vrlo kvalitetan proizvod za datu cenu i tu nema greške. Zato su postali neverovatno traženi brend u svetu. Corsair nikada nije imao najkvalitetnija napajanja na tržištu, tako je i sada, ali to im očigledno nije ni cilj. Pravih 650W je dovoljno za pristojno overklokovan i5 i 2X 5850 croffFire. Takav sistem pri veštačkom opterećenju, koje se u realnom radu nikada neće desiti, ne troši više od 600W. Ja očekujem oko 500W max. pri igranju Crysis-a ili nečeg tako zahtevnog, što Corsair bez problema izdržava koliko god dugo je to potrebno. Ne dolazi džaba sa 7 godina garancije. Takođe sam se odlučio za modularnu HX seriju jer znam da mnogi imaju muke sa džunglom kablova na TX750W modelu. Sakrio bi ja njih nekako, ali modularni dizajn je ipak mnogo elegantnije rešenje, plus HX serija je "iznutra" nešto kvalitetnije. 750HX je već preskupo za mene.


Eto toliko za sada. Kasnije će biti tu i slika ;)
Nadam se da će ovaj post možda nekome pomoći kada bude sastavljao svoju konfiguraciju. Svaka primedba, sugestija, preporuka ili bilo kakav komentar su dobrodošli :p
[ Take 5 @ 10.01.2010. 22:54 ] @
^ Lepo sklopljeno, jedino još nedostaje vrednost u "bodovima" uz svaku stavku i ukupno.
To bi mogao da nam serviraš, kada budeš postavio slike.
[ combuster @ 10.01.2010. 23:52 ] @
Predlog: probaj da nadjes http://www.gigabyte.com.tw/Pro...s_Overview.aspx?ProductID=3239

USB 3.0 nije mala stavka a i SATA3 je tu mada je on mnogo manje bitan, nesto cisto sumnjam da su performanse realno nesto bolje.

Inace konfiguracija je killer...
[ okram_ca @ 11.01.2010. 08:33 ] @
Odavno nisam video coveka koji zna sta hoce.
:)
Veoma lepo skplopljena konfiguracija.
Dobar review.
Nestrpljivo ocekujemo rezultate testova.
:)

[ Aries1404 @ 11.01.2010. 09:50 ] @
Zaista fantasticno, imam jedno pitanje vezano je za kuciste.Napajanje je postavljeno u donju zonu, to sam video na par kucista....zasto?Zbog toplog vazduha ili je nesto drugo u pitanju, kao recimo cista funkcionalnost?
[ Ha-Nocri @ 11.01.2010. 13:13 ] @
Naručena je prva komponenta, kućište. Tu je došlo do izmene pošto sam našao CoolerMaster Storm Sniper za istu ili čak manju cenu od HAF-a 922. Kućište ima kontroler za brzinu obrtaja do 5 ventilatora koliko sam ja razumeo i ima filtere za prašinu sa strane i od dole. Inače vrlo kvalitetno po ceni od 11.100 dinara, 11500 sa isporukom. Vrlo povoljno, ne puno skuplje nego u Americi kada bi kupovao preko newegg-a. Kod nas mu se cena kreće između 14 i 15 hiljada koliko sam ja video:
http://www.cmstorm.com/en/products/chassis/sniper/images/


@combuster
Razmišljao sam o tome. SATA3 portovi zaista nisu potrebni sem ako imaš dva jako brza SSD-a povezana u RAID0. USB 3.0 portovi sa druge strane mogu da budu vrlo korisni, ali mi je previše 2000 din. razlike između ploča. P55-UD4 je već ionako dovoljno skupa. Kada bude bilo potrebe dokupići nešto ovako: http://www.vantecusa.com/front/product/view_detail/406

@Aries1404
Nisam ni ja siguran tačno koji je razlog. Moguće jer gotovo sva novija napajanja imaju velike 120 ili 140mm ventilatore i kada su gore montirana ona uvek uvlače topao vazduh iz kućišta u sebe, tako da je vrlo lako moguće da dođe do pregrevanja, pogotovo jer su danas napajanja velikih snaga. Ako je kućište loše provetreno eto problema. Kada se montira na donjoj strani kućišta, postoji opcija da je ventilator okrenut ka gore i da u sebe uvlači topao vazduh iz kućišta, kao i u prvom slučaju, no može biti okrenut i na dole uzimajući svež, hladan vazduh spolja. Tako su komponente u napajanju bolje ohlađene.
[ Aries1404 @ 11.01.2010. 14:53 ] @
Oces reci da je okrenuto suprotno nego sto sada stoji, tada bi se bolje hladilo, to mi nije jasno, da li je u redu da tako stoji...?Pitam ovo zato sto ja imam kuciste standardno redovne velicine koje je postalo izuzeno malo za komponente koje imam, napajanje jos nisam stigao da zamenim za jace i da bude modularno pa jos brdo kablova....haos, inace hteo bi big kuciste....koje su dimenzije ovog kucista, mislim jel standardno ili je malo vece?
Izvinjavam se sto ulecem u temu ali prava je priika za to -)

Takodje me jako interesuje ovo za napajanje kako stoji, kako je boljje
[ Ha-Nocri @ 11.01.2010. 17:04 ] @
Da, ova tema je uglavnom i otvorena da nekome pomogne pri kupovini i/ili da otvori raspravu :-)

Na toj maloj sličici mi se čini da je napajanje okrenuto tako da je ventilator na gornjoj strani. Taj ventilator usisava vazduh spolja u napajanje, taj vazduh prelazi preko komponenti napajanja i kroz rešetku na zadnjoj strani izlazi napolje, topao.

Znači ventilator uzima vazduh iz kućišta, koji je već topao od komponenti sistema i njime hladi svoje komponente. Ako je kućište loše provetreno to može dovesti do pregrevanja napajanja i eventualnog otkazivanja, mada Corsair može da radi na visokim temperaturama kao i mnoga druga kvalitetna napajanja. "Guaranteed to sustain its full rated wattage at an ambient temperature of 50°C" - piše na njihovom sajtu. Obično je oko 40c.

No da je napajanje okrenuto tako da se ventilator nalazi dole, on bi uzimao hladan vazduh ispod kućišta i tako bolje hladio svoje komponente. Nadam se da razumeš.
Još jedan razlog što su napajanja smeštena dole u novijim kućištima je i taj što se topao vazduh penje na gore.

Ja ću probati obe konfiguracije, da ventilator uzima vazduh iz kućišta što doprinosi protoku vazduha u samom kućištu i druga vrijanta da uzima hladan vazduh spolja, ispod kućišta.


Inače Sniper je mid-tower kućište, mada jako prostrano i vrlo veliko. Izrađeno je od čelika i plastike i vrlo je teško, preko 10 kg. Sva sreća ima dve drške za lakše nošenje. U njega bez problema mogu da stanu najduže grafičke kartice i ima mesta na pretek za sakrivanje kablova. HAF 932 je malo prostranije, ali je i full-tower. Previše prostrano za moje potrebe. HAF 922 je mid-tower, takođe vrlo veliko, no nešto manje od Sniper-a ja bih rekao. Mislim da ću postati svestan koliko je Sniper ogroman tek kada stigne, a to će biti sutra ili prekosutra. Visoko i dugačko je oko 55cm, a široko oko 25sm. Recimo moje Frontier mid-tower kućište koje sada imam je niže od 40cm, a širine oko 17cm, a isto je mid-tower. Za neke će Sniper biti preglomazan i pretežak, no meni odgovara. Evo par review-a:
http://www.youtube.com/watch?v=wwtrXHXXstk&feature=related
http://www.techpowerup.com/rev...olerMaster/Storm_Sniper/1.html
[ combuster @ 11.01.2010. 17:30 ] @
Citat:

Ja ću probati obe konfiguracije, da ventilator uzima vazduh iz kućišta što doprinosi protoku vazduha u samom kućištu i druga vrijanta da uzima hladan vazduh spolja, ispod kućišta.


Pa buduci da je ovo cudo ventilirano dobro sa svih strana cini mi se da bi rezon bio okrenuti napajanje tako da fan bude na dole, a tu je i grill za tu namenu. Mada me zivo interesuje kolika je razlika u temperaturi unutar kucista kada napajanje usisava vazduh iz kucista i kada usisava spolja. Ako je nema (a pretpostavljam da je nece ni biti) onda je bolje da psu uopste ne utice na airflow unutar kucista.

A kuciste je za neke teske mod-ove dusu dalo :D
[ Srđan Pavlović @ 11.01.2010. 17:49 ] @
Dobra konfa - predlazem da stavis jedan SSD,
ne mora da bude uopste neki top po brzini i kvalitetu,
svaki je mnogo bolji od 7200rpm HDD-a - samo za drzanje OS-a i instaliranih programa na njemu.

To ce VRLO primetno ubrzati svakodnevni rad sistema.

Recimo neki od 32GB bi bio vise nego dovoljan + naravno neki
veliki klasicni HDD za podatke, to se podrazumeva.. :)

Takva masinica prosto vapi za jednim SSD-om, i ja se mislim da ubacim
jedan u svoju kantu... ako nadjem negde povoljno 32gb neki.

[ Aries1404 @ 11.01.2010. 18:01 ] @
Da, jedan takav je i meni bio u mislima ali koliko sam gledao po netu to su neke cifre....300 eura i vise....malo mi je mnogo.Smatram da je extra imati ali trenutno bas nemam tu mogucnost posto sam neplanski menjao skoro sve, ostalo mi kuciste i napajanje.
[ Srđan Pavlović @ 11.01.2010. 18:13 ] @
Ma joooook - nije bas toliko, evo cene kod nas:

KINGSTON 64GB SSDNow V-Series / SNV125-S2
SATA2 / 2.5” / R/W speed 100/80 MB/s

dakle 64GB, ima vec od 9000 din.... :) (manje od 100 evra)

Ok naravno da ima i X25 - killer

Kingston 32GB SSDNow E Series Drive, Intel X25-E SATA Solid-State Drive, SATA2, 2.5" (SNE125-S2/32GB)

ali on je 30000 din i to od 32gb :))
[ Aries1404 @ 11.01.2010. 21:39 ] @
Pa ja sam bas i Kingsona tog skupljeg gledao al sam brzo pobegao

Da li bi se znatno uocila razlika kada bi sistem bio na ovo, Kingston-u od 64GB?

[ Srđan Pavlović @ 11.01.2010. 22:06 ] @
Ne znam precizno performanse raznih SSD-a,
ono sto znam da je ovaj Intel X25 odlican, zato i kosta,
ali svakako ce i ovaj "budjavi" biti mnogo brzi od HDD-a
na 7200rpm kakav se obicno stavlja u desktop racunare.

Recimo, u NetBook-u imam SSD i HDD (doduse na 5200rpm),
i razlika u butovanju OS-a sa SSD-a i sa HDD-a je povelika... (mozda i dupla u korist SSD-a).
[ Ha-Nocri @ 11.01.2010. 22:14 ] @
Citat:
combuster: Pa buduci da je ovo cudo ventilirano dobro sa svih strana cini mi se da bi rezon bio okrenuti napajanje tako da fan bude na dole, a tu je i grill za tu namenu. Mada me zivo interesuje kolika je razlika u temperaturi unutar kucista kada napajanje usisava vazduh iz kucista i kada usisava spolja. Ako je nema (a pretpostavljam da je nece ni biti) onda je bolje da psu uopste ne utice na airflow unutar kucista.

A kuciste je za neke teske mod-ove dusu dalo :D

Verovatno će tako i biti :)
Mislim da bi jedina razlika bila u manjoj temperaturi GPU-a ako bi napajanje pomagalo protoku vazduha u kućištu, no proveriću. Što se modovanja tiče, neću ništa dirati u početku. Kasnije prvo što ću uraditi je da ofarbam kućište crno iz nutra :p


Što se tiče SSD-a, dosta razmišljam i čitam o tome u poslednje vreme. Sve mi se čini da tehnologija još nije dovoljno zrela. Tek kada uđe u masovnu proizvodnju cene će biti mnogo prihvatljivije.
Taj Kingston V serije deluje ok. V+ serija je još brža i ne puno skuplja. Ali čitam o raznim problemima sa SSD-ovima. Recimo Patriot Warp. Na testovima on je brz, ali mnogi korisnici imaju velikih problema sa njim. Njihove komentare sam čitao na neweggu-u:
http://www.newegg.com/Product/...view.aspx?Item=N82E16820220342

Jako puno ih se suočava sa "štucanjem", tj. pauzama u radu sistema. Koliko vidim ima leka za to, ali se mora preduzimati određena gimnastika. Recimo umesto NTFS file sistema mora se instalirati FAT32. Još ovaj SSD ima nešto skuplji kontroler u ondosu na Kingston-a u kojem je nešto modifikovani J-Micron koji je poznat po štucanju. Plus se rad SSD-ova usporava tokom vremena... uglavnom, kao što rekoh, tek sam nedavno ušao u tu tematiku i mnogo stvari mi nije jasno. Da se uzme neki pristojan trebaće puno para da se izdvoji. No videću tokom vremena kako se stvari budu odvijale. Kingston SSDNow V+ serija deluje vrlo primamljivo, samo treba naći iskustva korisnika. Dalje od toga sve je preskupo. Možda bi najbolja opcija za te pare bila 2x WD Black 640GB RAID0. Uglavnom hvala na savetu, svakako je jedna od budućih opcija :-)
[ KilleX @ 11.01.2010. 22:17 ] @
Koju graficku uzimas ?? Da ne poverujes imamo isti procesor i ram . Za sada procesor me nije izneverijo . Dignuo sam mu klok na 4 GHz (cisto iz radoznalosti ) i nije bilo problema
[ Srđan Pavlović @ 11.01.2010. 22:18 ] @
Citat:
Plus se rad SSD-ova usporava tokom vremena...

Ne znam za ovo, odakle ti to?

Ja svoj SSD u NetBook-u formatiram u ext2 (fajl sistem za linux, bez journaling-a sto produzava svakako
vek trajanja SSD-a) i do sada nije bilo nikakvih problema. To za NTFS probleme ne znam.

Uglavnom ako neko ovde zna o SSD-ovima, brzinama i kontrolerima na njima, onda je to Ivan Dimkovic, nas admin :)
[ Ha-Nocri @ 11.01.2010. 22:38 ] @
Citat:
KilleX: Koju graficku uzimas ?? Da ne poverujes imamo isti procesor i ram . Za sada procesor me nije izneverijo . Dignuo sam mu klok na 4 GHz (cisto iz radoznalosti ) i nije bilo problema

Imam ATI 3870. No ona će ići u bruderovu mašinu za par meseci kada bi trebao da pazarim 5850. Sada bi mogao potražiti neku polovnu 3850 za male pare, do 2-3k dinara recimo, i napraviti crossFire. Ta kombinacija uopšte ne bi bila tako spora. U rangu sa jednom 5770.
Šta si ti pazario pored te dve komponente? Koju ploču, grafičku i CPU hladnjak kada si uspeo da doguraš do 4GHz :-)
Citat:
Srđan Pavlović: Ne znam za ovo, odakle ti to?

Ja svoj SSD u NetBook-u formatiram u ext2 (fajl sistem za linux, bez journaling-a sto produzava svakako
vek trajanja SSD-a) i do sada nije bilo nikakvih problema. To za NTFS probleme ne znam.

Uglavnom ako neko ovde zna o SSD-ovima, brzinama i kontrolerima na njima, onda je to Ivan Dimkovic, nas admin :)

http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM#cite_note-0
TRIM funkciju imaju samo neki SSD-ovi sa skupljim kontrolerima. Neki imaju programe koji služe istoj svrsi, taj Patriot Warp je jedan od njih. Na sajtu proizvođača se može preuzeti. Ne znam za ostale...
[ bugsu @ 11.01.2010. 22:56 ] @
veoma slican racunar ko sto sam ja uzeo i mogu ti reci da sa maticnom nece imati problema :D veoma je dobro odradjena (imam A-UD6 verziju al su slicne, mali problem je jedino sa vecom grafickom ko sa mojom al izbori se i sa tim :D )...i bios je dobar...
Memoriju sam istu uzeo i radi bez problema sa MBO

nisam klokovao pa nzm al sa redovnim postavkama sve ok ...
srecno ;)
[ Srđan Pavlović @ 11.01.2010. 23:05 ] @
Ma gigabajt je zakon sto se ploca tice!
[ Ha-Nocri @ 15.01.2010. 10:39 ] @
Obišao sam ceo grad u potrazi za procesorom, ali niko ga nema. Ne na lageru, nego ni kod dobavljača. Kućište je stiglo pre par dana, kupi prašinu jer neću stare komponente da stavljam u njega, naručiću i napajanje, to nije problem, ali bih procesor, ploču i memoriju hteo da uzmem u lokalu radi garancije. Cena će biti nešto veća, ali ne bih želeo da putujem u BG ako nešto ne bude u redu sa komponentama. Čujem da 20-tog dobavljači treba da uvezu novu robu, tako da ću tada uzeti. Nadam se da će izbor memorije biti bolji. I nije mi jasno da li je ovako loše stanje kod nas sa računarskom opremom posledica novogodišnjih praznika ili nečeg drugog...

Inače, iščitao sam dosta toga o SSD-ovima u međuvremenu. Ovaj članak na AnandTech-u je vrlo dobar i informativan, kao biblija za SSD-ove. Dugačak je, ali ćete saznati osnove:
http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3531
Eto zašto ljudima "štuca" Patriot Warp. Jer ima JMicron kontroler u sebi. Te diskove treba izbegavati. Na žalost, najjeftiniji SSD sa Indilinx kontrolerom, OCZ Solid 2, je skup naspram Kingstona iz V serije koji se kod nas može naći za manje ok 10k dinara. U članku ćete saznati zašto diskovi gube na brzini tokom vremena i kako se to može sprečiti.
[ M E N E @ 16.01.2010. 10:38 ] @
odlican topic
bas sam se namerio da postavim pitanje koju konfiguraciju da sklopim da bude bas dobra, ali da ne bude preterivanje (pres****anje), tj. da ipak bude razumno trosenje para, a ne puka kupovina svega najskupljeg...
Sad je moje pitanje izlisno, jer sam ovde nasao sve odgovore
Inace, slicno sam razmisljao, jedino sto sam mislio da ubacim 5770 grafiku
Znam da ima malo iskustava sa ovim relativno novim GPU, ali sta mislite na tu odluku?
Cini se da 5770 tera sve igre bez vecih problema?
Ili gresim?

I zaista, koliko novca mi sveukupno treba za takvu konfiguraciju?
[ Ha-Nocri @ 16.01.2010. 13:12 ] @
Drago mi je ako tema pomogne nekome pri izboru komponenata. Cene su sledeće:

CPU: Intel Core i5-750 ~ 16000
MoBo: GigaByte P55-UD4 ~ 14000
RAM: Geil DDR3 Ultra 2 X 2GB 1600MHz CL7 1.65V ~ 10k
Case: CoolerMaster Storm Sniper ~ 11110
PSU: Corsair HX650 650W ~ 10700
---------------------------------------

Kao što vidiš sve su "pristojne". Cena procesora se polako stabilizuje. Ja sam ga našao za 15700 u jednoj beogradskoj firmi. Ali obično je bliže 17k.
Ako ne planiraš crossFire dve grafičke kartice, P55-UDR3 ploča ti je više nego dovoljna.
Ovo kućište u svim prodavnicama košta oko 14500 dinara, tako da kada sam ga našao za 11k jednostavno sam morao odmah da naručim. Ako te zanima ime firme poslaću ti na PP. Postoje i jeftinije varijante. Recimo Xigmatek Midgard (~7000 din) je bila jedna od mogućih opcija za mene:
http://www.xigmatek.com/product/chassis-midgard.php

Ako ne planiraš crossFire, uštedećeš i na napajanju. 550W je više nego dovoljno u tom slučaju. Corsair VX550 košta 7430 din..

Što se grafičke tiče, nema veze što je nova. Drajveri bi već trebali da su dovoljno sazreli. Treba samo proći par testova i uporediti rezultate sa konkurencijom. A to je urađeno na mnogo mesta. Evo ovde recimo:
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3658

Grafička je odlična, tu nema greške...
[ richa @ 16.01.2010. 13:55 ] @
A sto ne ides na GA-P55A-UD3R zbog usb 3.0? Nije neka razlika u cijeni, a znacice ce kasnije.
[ Ha-Nocri @ 16.01.2010. 14:39 ] @
Jel to pitaš M E N E ili mene? :-)
[ richa @ 16.01.2010. 17:17 ] @
I jednog i drugog. :D
[ M E N E @ 16.01.2010. 20:43 ] @
ja cu odmah da se ogradim :-)
Pratim temu i ocekujem da cu na njoj naci jos poneki odgovor za moju kupovinu (koja ce, doduse, uslediti za nekih mesec dana, ne pre sigurno!), ali nisam hardveras da samouvereno zastupam neki stav.
Samostalno sam dosao do zakljucka da je sistem sa i5 procesorom sada odlicna kupovina, da mi treba brdo RAMa (volim se igrati sa server OS-ovima, i sa SQL Serverom), da mi treba (iz gore pomenutih razloga) dobar HDD podsistem (to je posebna tema) i da bih voleo, ako je ikako moguce, karticu na kojoj mogu otprasiti u trenucima dokolice poneku igru.

Oznake ploca, CL-ovi memorije, OC karakteristike ploca i procesora su teme o kojima slusam, a ne pricam :-)
Zato cekam ove "nalozene" hardverase (bez uvrede, to je, ustvari, kompliment) da mi sloze idealnu konfiguraciju. Ova u vrhu teme je, cini se, ono sto mi treba, ali, posto kupujem ganc novo, od misa i upsa do procesora, cini mi se da ce moja konfiguracija sa hanokrijevih 60+ K, lagano dotaci magicnu cifru od 100 K
Uf
gadno zvuci
:-)
[ combuster @ 28.01.2010. 23:03 ] @
Ej Nocri, sta je sa masinom, sve stiglo, sastavljeno ? Ako nije a znam da si o/c-er ipak bi trebalo da razmislis o GA-P55A-UD4, pusti USB3 i SATA3, u pitanju su socketi. Sad sam malo istrazivao na tu temu, ispade da ovi foxconn-ovi socketi se TOPE pri jacem klokovanju, ova nova ploca za razliku od prethodnika koristi LOTES socket koji ne bi trebalo da ima tih problema. Vidim ja da je na slikama socket razlicit pa rekoh da proverim sta se dogadja...

U svakom slucaju ako si vec sastavio masinu, moze neka slika ili benchmark?
[ Ha-Nocri @ 29.01.2010. 00:50 ] @
Nisam još sastavio. I dalje kućište stoji prazno. Nadam se da bih sve mogao naručiti kroz 10 dana. No do sada ništa nije išlo po planu, tako da ne bih predviđao :p
Naišao sam na neke fine akcije sa povoljnim cenama, samo ću sve morati da naručujem kako izgleda, her su mi ovi u lokalu previše skupi. Ionako nas deru, još da ovima u gradu dajem po 2k dinara dodatno na svaku komponentu nije mi u redu.

Znam za problem sa foxconn soketima, no to se dešava samo u slučajevima extremnog OC-a. Ja planiram da idem do 3.6GHz, jer je to neka granica posle koje potrošnja počinje da raste exponencijalno brzo...

A biće slika, ne brini :)
[ combuster @ 29.01.2010. 00:58 ] @
Kad smo kod slika, kad sam video - najezio sam se :)




Evo thumb i ove najcrnje :(

[ nesad @ 03.02.2010. 15:45 ] @
Prijatelji, braco...
Molim Vas za savet u vezi sa napajanjem za moju konfiguraciju:

MB GA EP45 UD3LR
PROC E8500
RAM Kingston 2x2Gb DDR2
GRAFA ASUS EAH 4770 Formula
HDD WD 160Gb
DVDRW Liteon

Nemam ambicija za nekim extra OC.
Znaci, treba mi neko "best bye" napajanje.

Zahvaljujem...
[ Ha-Nocri @ 03.02.2010. 18:13 ] @
CORSAIR 400CX 400W je više nego dovoljno. Vrlo kvalitetno, po realnoj snazi jače je većine tzv. "500W" čak i "550W" napajanja koja se prodaju kod nas, ali i košta... 4600 dinara. Ako ti je to previše pogledaj neli LC Power...
[ nesad @ 04.02.2010. 07:34 ] @
Ha-Nocri,

puno ti hvala, znam za taj PSU.
Mislim da je cena OK samo... da li si siguran da će da izdrži?
(Ako se može biti siguran).

Inače, kako ti se čini konfa, moje autorsko delo?
[ Ha-Nocri @ 04.02.2010. 16:16 ] @
Moći će 100% da izdrži i ostaće dosta lufta. Čak i sa dve grafičke, no na to ipak ne bi išao. To napajanje ima 30A na +12V vodu, a to je praktično jedino bitno jer se sa tog voda snabdevaju strujom najveći potrošači u sistemu, procesor i grafička.

Inače, za te pare koje daješ za procesor praktično možeš uzeti Intel Core-i5 koji je mnogo bolje rešenje, uz adekvatnu ploču i DDR3 memoriju koja je sada tek nešto skuplja od DDR2...
[ Aries1404 @ 05.02.2010. 07:17 ] @
Ja sam konacno stigao da zamenim napajanje

Asus P5Q Deluxe
Geil 2x2 GB 1066mhz
Intel Q9400 2.6
nvidia 9600GT tu ce vremenom ici nesto jace
tv karta
HDD 1x1TB i 2x 500G ubacicu jos jedan SSD
Posto nisam kod nas nasao ono sto sam hteo uzeo sam CHIEFTEC
CFT-750-14C 750W
Ta napajanju jesu generalno dobra ali me interesuje sta kazete konkretno na ovaj model napajanja?I ako imate neku preporuku za kuciste malo prostranije od redovnog do nekih 8.000din.
[ Ha-Nocri @ 05.02.2010. 10:25 ] @
Da, dobro je napajanje.
A pogledaj kućište "Lancool PC-K58" , 6k din.
[ nesad @ 05.02.2010. 14:17 ] @
Uzeo, zasad radi, T=sobna.
Videćemo kad ga malo opteretim.

Pozz...
[ Aries1404 @ 05.02.2010. 22:40 ] @
Extra za te pare, mada se sada dvoumim izmedju Lancool i Dominator-a koji je nesto malo skuplji.
[ Ha-Nocri @ 09.02.2010. 11:51 ] @
E pa ljudi, konačno su komponente naručene... sem napajanja doduše, ali i to bi trebalo uskoro. Najkasnije za 5 radnih dana bi trebalo sve da bude ovde (sledeći utorak znači). Od prvobitnog plana samo procesor je ostao, sve ostalo je drugačije. Eto zašto ne valja planirati :p

CPU: Intel Core i5-750 ~ 15.993
HSF: CoolerMaster Hyper 212 Plus ~ 2.215
MoBo: ASUS P7P55D EVO ~ 14.874
RAM: Mushkin Blackline DDR3 2x2GB 1600Mhz CL7 1.65V ~ 10.530

Kućište imam već neko vreme, CM Sniper...

Naišao sam na jako povoljnu cenu za ovu ploču, tako da sam morao da je pazarim. Inače je preko 17k u maloprodaji.
Mislim da sam sve komponente našao vrlo povoljno i to sve u jednoj firmi iz Čačka koja ima neverovatnu uslugu. Pristali su i da spuste cenu procesora za 800 dinara jer sam u jednoj maloprodaji našao jeftinije.

Mushkin memorija se nedavno pojavila u Srbiji u većim količinama, na sreću nas potrošača :-)
a ovde je za oko 2k din. jeftinija nego u jednoj drugoj prodavnici.

Ovaj CPU kuler je takođe izuzeno povoljan, a kvalitetan. Prolimatek Megahalems recimo košta oko 5k dinara i ne dolazi sa ventilatorom. Hyper 212+ nije tako dobar, ali dolazi sa kvalitetnim ventilatorom i alatom da se dodatni vent montira na hladnjak u push/pull varijanti. Dobar review ovde:
http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2419

Mislim da za 2200 dinara ne može bolje.

uskoro slike :-)

[Ovu poruku je menjao Ha-Nocri dana 09.02.2010. u 13:28 GMT+1]
[ Binary Mind @ 10.02.2010. 00:26 ] @
Tema je OK, ali gledajte da sto manje ulazite u komercijalne detalje (hvaljenje firmi, cenjkanje itd.). Drzite se cisto tehnicke diskusije, tj. onoga cime se ES HW forumi i bave, a ostalo moze da ide preko PP.
[ okram_ca @ 10.02.2010. 09:55 ] @
Veoma lepa konfiguracija.
Radicemo uporedni test sa onom konfiguracijom sto sam ja sklapao.

[ Aries1404 @ 10.02.2010. 21:26 ] @
Ipak sam se odlucio za kuciste Zalman GS1000, stize sa ventilatorom gore 1kom. 120mm pozadi 120mm ima mogucnost da se stave dva dole i jedan gore, ono sto mi se ne dopada je to sto nema mogucnost da se postavi jedan koji ce da hladi HDD.Mislim da to ne bi trebalo prestavljati problem velki. al ima prostora pa ne bi bili tik jedno do drugog.Sta mislite da li je ipak neophodno hlAdjenje hdd?
[ Ha-Nocri @ 11.02.2010. 01:29 ] @
tnx okam. Naćićemo neke testove za CPU, RAM i ostalo

@Aries
Prostrano kućište i fino izgleda. Ne bi bilo loše hladiti hard diskove, mada će vazduh strujati preko njih ja mislim jer je u kućištu negativan pritisak (uvlači vazduh s' polja). Mene mnogo više brine to što kućište ima velike otvore, a nema ni jedan jedini filter za prašinu. Sa negativnim pritiskom biće magnet za prašinu. Ja bih ubacio 1 vent sa donje strane koji bi duvao vazduh u kućište i stavio bi filter za prašinu ispod njega.
[ Aries1404 @ 13.02.2010. 19:20 ] @
Ubacicu dole 12cm ventilator i gore jos jedan, interesuje me da li cu u tom kucistu moci nakaciti na hard diskove ventilatore, koji su bas namenjeni za HDD, on ima one fijokice pa nisam siguran da li ce stati, ne znam koje su debljine!?
Videcu kada stigne pa cu mozda sa starog kucista iseci mrezicu za prasinu i postaviti dole.....recimo
[ Aries1404 @ 17.02.2010. 23:33 ] @
Dobro, nisam znao da ima posebno da se kupe mrezice za ventilatore

Temp.

CPU -7C pohvalno

GPU -6C

HDD +10C neverovatno, kakav minus za ovo kucuste sto se tice HDD, postavio sam ih jedan do drugih da vi provlacio manje kablova, mozda cu ih razdvojiti ako nesto nesmislim, i tu nema teorije da pridje ni jedan kuler, ni otpozadi ne moze posto ima plocu gde se ubadaju kablovi SATA i od napajanja.Tako da ako hocu da vadim HDD samo ga izvucem iz fijoke nemoram stranicu da otvaram.Kada bi gore premestio jedan smanjio bi temp. ali onda tu moram posebno kablove da nakacim.Nije ni to problem ali sada je ovako da bi prosao sa sto manje kablova.
Inace za sve ostalo skidam kapu
[ Ha-Nocri @ 18.02.2010. 21:37 ] @
kaj da ti reknem, po meni je lancool bila bolja opcija. No daleko od toga da je kućište loše.


No, ja dobio komponente konačno :p
Evo slika (loše su ispale, slikao sam mobilnim jer nisam mogao da nađem foto-aparat, no sledeća tura će biti sa njim):

http://img94.imageshack.us/i/fotografija0151.jpg/
http://img651.imageshack.us/i/fotografija0152.jpg/


Na žalost ne radi konfa :/
Sija mi CPU led. Probao sam par stvari, ali ništa ne pomaže, ne POST-uje uopšte. Vadio sam RAM module, pokušavao karton dijagnostiku da budem siguran da nema kratkog spoja sa kućištem i još par stvari, ali ne ide. Našao sam na netu da je lik problem rešio tako što je zamenio napajanje. A sasvim je moguće da ploča smatra da moj kilavi Cooler Master od 380W nije dovoljno dobro, što je sasvim moguće, čak iako sam privremeno stavio ATI 4350. Sutra najverovatnije sedam u auto i palim za BG da kupim Corsair HX750W (ipak). Moram tamo lično otići jer ne primaju čekove kada šalju robu poštom :/
A ja trenutno nisam u stanju da i to iskeširam. Rezultati uskoro nadam se :p


Poz :)
[ okram_ca @ 18.02.2010. 22:42 ] @
Lepo lepo.Nema sta svaka cast...

Za vikend krece ultimate testing.
Da se dogovorimo u kojim programima i pod kojim podesavanjima.

Kad je skplopis konacno da te sluzi u dobru ili u zlu kako treba...
[ Aries1404 @ 19.02.2010. 08:39 ] @
Ja vratio HDD u normalu

27, 30 i 32C lepo zar ne/

Postavio sam jednu 120mm gore koja je vukla napolje vazduh tako da isti nije mogao da procuri i odeljak za HDD.

Sagledao sam ja to kuciste sto si preporucio kao i sve ostale koji su bili u opticaju ali morao sam se odluciti za ovaj, prosto ne bi ni sa jednim bio zadovoljan kao sa ovim
[ Ha-Nocri @ 21.02.2010. 00:47 ] @
Samo da javim, mašina radi. Problem je bio jako čudan. Kada se na ploču utaknu dve žice koje služe da bi reset dugme na kućištu funkcionisalo kompjuter neće da POST-uje. Izgleda da su žice kratko spojene kada su lemljene ja pretpostavljam (reser i ground). Bilo kako bilo, nije ništa strašno, mogao bi to da sredim, no mrzi me za sada.

Kućište je jako tiho kada se ventilatori okreću na minimumu. Nisam mislio da je to moguće, ali hard disk mi je najglasnija komponenta sistema, a ranije ga nisam ni čuo ^_^
Definitivno mi je to sledeći upgrade, Samsung F3 500GB, X2 za raid0 ja se nadam. Corsair je takođe vrlo tih, što je bilo i za očekivati.
Kada odvrnem fan kontroler na max. obrtaja kućište postaje bučno, mada ne nepodnošljivo, ali temperature u sistemu padnu za svega par stepeni, tako da nema preke potrebe da se miče sa minimalnog broja obrtaja.

Temperature proceseora su odlične. Dobro sam naneo termalnu pastu, a tu je moglo biti problema jer površina hladnjaka koja se naslanja na procesor ima duboke žljebove koje sam prvo morao da popunim pastom da bih dobio ravnu površinu, pa tek onda da brinem da čitavu površinu procesora prekrijem istom.

CPU idluje na 3-5 stepeni iznad sobne temperature, dok je full load na 2.8GHz (small FFTs Prime95) oko 42c max na sobnoj temperaturi od oko 19c. Ima prostora za OC.

Bios je podesio memoriju na 1333MHz sa vremenima 9-9-9-24 i naponom 1.7V (ne znam zašto ovo, jer je po SDP-u 1.5V, mada su i latencije drugačije po SDP-u nego što ih je bios namestio), što je ok za sada. Prvo ću instalirati svež windows, pa ću onda prčkati sa overklokom i drugim stvarima.

Što se performansi tiče, razlika između starog i novog sistema su nebo i zemlja. Nisam puno igara testirao, ali je gotovo svugde skok više nego očigledan. U DiRT2 sam dobio duplo više frejmova na istim podešavanjima, sa ~30 na 60fps-a i više. Tako sam sada sva podešavanja sbudžio na high, uključio AA (rez. mi je 1680x1050) i igra ide glatko (fps ne pada nikada ispod 35).
Dragon Age: Origins prosto leti. No to sam znao da će biti tako jer sam video testove i igra vapi za core i procesorima. Sa 25, broj frejmova je otišao na preko 100 sa istim podešavanjima. Sada ide glatko sa svime na maximumu uključujući i 8X AA (u pećini sam doduše, tako da nisam testirao na otvorenom).
Drakensang: The Dark Eye takođe beleži duplo i više frejmova po sekundi. Sada igra radi potpuno maxed out uključujući i AA. Naravno na native rezoluciji. Jedino nisam primetio neki značajan skok na CoD4. Igra je očigledno mnogo više GPU nego CPU zavisna.
Sutra ću probati GTA IV.

Za sada se turbo boost procesora ne uključuje. Moguć razlog za to je da gomila sitnih stvari koje imam pokrenuto na sekundarnom dispeju (17" Samsung TFT) ne dozvoljava jezgrima da ikada budu slobodna (idle) što je neophodan uslov da budu ugašena. Tako da ću verovatno isključiti turbo u bios-u radi lakšeg OC-a.


@okram

hvala :-)
Možemo ovih dana probati neke testove, recimo in-game benchmark za Far Cry 2 koji podržava više jezgara...
[ Ha-Nocri @ 28.02.2010. 13:12 ] @
Evo još par slika sistema i par screen shotova:





Clickable






Jako sam zadovoljan sistemom. Memorija radi na 1600MHz CL7 na 1.58V, znači 0.07V ispod specifikacije.... stabilno naravno. Vrlo lako se sve overklokuje, ali za sada nema potrebe jer mi je grafička usko grlo, tako da ne dobijam ništa OC-om. Radio sam par benchmark-a, a ako neko hoće da uporedimo rezultate tu sam. Možete videti test brzine RAM-a u Everestu. Uporedio sam rezultate u DiRT2, podešavanja na "high", no AA, average FPS = 51.6, min FPS = 42.6.
To sam uporedio sa ortakovim sistemom. On ima c2d e8400 i ATI 4850 i dobija oko 2 fps-a više što se tiče proseka, dok mu je minimum niži za oko 2 fps-a. No ja sam OC-ova grafu.
[ zzzzzzzzzzzz @ 06.03.2010. 02:54 ] @
Super kuciste... :)
[ Ha-Nocri @ 06.03.2010. 14:53 ] @
tnx... ja sam zadovoljan. Ima neke nedostatke, ali da nema bilo bi još skuplje ;-)
[ combuster @ 06.03.2010. 16:01 ] @
Kako se pokazao taj toolless design, pogotovo me interesuje kako drzi graficku karticu, nekako mi ona plastika na slikama pomalo "flimsy" :D Jos ove nove dual slot grafulje nisu bas lagane...

A svaka cast na cable management-u, mada ti je malo olaksalo posao modularno napajanje :P (cini mi se da je modularno, mrzi me da google-am).
[ Ha-Nocri @ 06.03.2010. 20:44 ] @
@combuster

tnx, jeste modularno napajanje. Drago mi je da nisam uzeo ne-modularan Corsair jer i ovako nije lako sa kablovima. Samo kućište ih ima jako puno.


Da, plastične su te štipaljkice (ili šta su već) što drže PCI kartice, mada sad sam pokušao baš da malo prodrmam grafičku i čvrsto je drži. Teže grafičke mogu biti pričvršćene sa dve štipaljke, tako da mislim da ni tu ne bi bilo problema. Ali za svaki slučaj postoji mogućnost da se koriste šarafi.

[ Pedja_N @ 08.03.2010. 00:39 ] @
@Ha-Nocri
Pozdrav i pre svega cestitke na novom racunaru.Neka te dugo i dobro sluzi. ;-)
E ovako,imam jedno pitanje, pa ako mozes da mi pomognes.
Razmisljam da uzmem konfiguraciju slicnu tvojoj,tacnije, ono za sta znam da ne bih menjao jeste
procesor i ploca.Za ostale komponente ne mogu da se odlucim.
Takodje za graficku kartu bih izabrao Nvidiu,a na Ati.
Da li imas neki predlog za komponente i kuciste?
Budzet je 500 evra.
Namena, programiranje i baze,a ako bi moglo u pauzi da se odigra koji mech PES-a i COD4. :-)
Ramisljao sam da uzmem nesto manje rama i ne tako besnu graficku, (jer ne moze da zaklopi sve 500 evra)
a da uzmem bolje napajanje i posle dodam ram,a grafu nekad kasnije.
Tvoji predlozi?
[ Ha-Nocri @ 08.03.2010. 17:36 ] @
hvala na lepim željama :-)

Pazi, ako nećeš OC-ovati i ići na crossFire/SLI (dve grafičke) možeš jeftinije proći sa pločom. GigaByte tu ima finu ponudu.

Kućište Lankool PC-K58, 6k dinara: http://www.youtube.com/watch?v=QW8QlOcQhw8
Mislim da je skroz genijalno za tu cenu.

Memorijski moduli se obično prodaju u paru, 2x1GB ili 2x2GB. Kasnije ćeš dokupljivati pa je šteta da imaš 4 modula od po 1 GB. Ima izuzetaka da se prodaje samo jedan modul od 2GB. Kingston HyperX recimo. Ali ti potraži, možda ima i drugih. Uglavnom radni napon ne bi trebao da prelazi 1.65V jer u suprotnom možeš da oštetiš svoj dragoceni procesor. Ne daj da te prodavci ubede u suprotno i da ti uvale neku koja radi na 1.9V ili slično, jer je kod nas još uvek retka takva memorija (na niskim naponima).

HDD, Samsung F3 500GB. 4k+ dinara.

Sada, jača grafička, jače i napajanje trebaš. Corsair CX400 od 400W odprilike može da izgura taj procesor (neoverklokovan) i verovatno bilo koju single-GPU grafičku, mada nije preporučljivo. Sa pravih 500W si siguran, ali takva napajanja fino i koštaju.

Možeš razmisliti i o AMD-u. Njihovi Phenom II procesori su nešto jeftiniji, a ne zaostaju puno za i5-750.
[ Slobodan Miskovic @ 08.03.2010. 17:50 ] @
Ja sam uvek bio za to da se pre uzme kvalitetnije a slabije napajanje nego "jace" no name za istu cenu.
[ Pedja_N @ 08.03.2010. 22:28 ] @
@Ha-Nocri
E hvala na odgovoru.
Ovako,nece biti nikakvog OC,sa tim "sportom" se ne bavim. ;-)
Takodje nista od crossFire/SLI,ipak nisam toliko pasionirani gamer.
Sad sam malo vrsljao po sajtovima nasih firmi i ono sto sam uspeo da sastavim izgleda ovako:

1. procesor Intel i5 -750
2. ploca: Gigabyte GA P55- UDL3
3. hard disk: Samsung spin point F3 500 GB
4. napajanje: Crosair VX550 550W
5. kuciste : Lancool PC K58 ili Xigmatek Midgard (ne znam tacno koje jos uvek)
6. memorija: ???
7. graficka: ???

Dakle ne mogu jos da se odlucim oko memorije, tacnije marke, a i oko napona da me ne zeznu se brinem,
a za grafcku nemam predstavu sta od Nvidije bi mi bila solidna solucija.

Inace sve ovo koliko mi se cini ne moze da se uzme za 500 evra.
Ti si bas imao srece i nasao povljno komponente.
Prema ovim cenama sa sajtova ova konfa ide preko 500.

Dakle koja graficka i da li bi se jos sta moglo menjati na ovoj konfiguraciji sto sam naveo?
Hvala
[ Ha-Nocri @ 09.03.2010. 12:08 ] @
Cene jesu skočile u poslednje vreme, mada sam ja naleteo na jako povoljne cene pre svega za ploču i kućište. Možeš uzeti AMD quad-core koji je i dalje sjajan procesor. Tu još dodatno možeš i na ploči uštedeti jer su za AMD jeftinije. Napajanje CX400 je dovoljno za neku mid-range grafičku. 9600GT ili 8800GT će biti dovoljne da igraš većinu novijih naslova vrlo pristojno, PES i CoD4 svakako :-)

Ovaj video review ti može pomoći oko izbora kućišta:
http://www.hardwarecanucks.com...midgard-case-video-review.html

Memorija... ne znam, vidi da li imaju posebno da prodaju module od po 2GB. 1333MHz, napon manji od 1.65V.
[ Pedja_N @ 10.03.2010. 00:03 ] @
@Ha-Nocri
Ok,hvala na odgovoru.
Ovaj link mi je razresio dileme oko izbora kucista.Cene jesu skocile
tako da cu mozda jos malo sacekati oko kupovine.Ono sto je bitno da sad imam
otprilke sklopljenu konfiguraciju prema kojoj cu vrsiti pretagu.
Znam da AMD ne zaostaje mnogo a da je jeftiniji ali ipak cu ostati na Intelu. :-)
Hvala jos jednom ako budem imao jos kakvih nedoumica bicu slobodan da ti se obratim.