[ smrki @ 15.01.2010. 10:59 ] @
Radim na dobijanju win sertifikata, i sad treba da polako pocnem da radim u mreznom okruzenju. Imam samo dva racunara pa razmisljam da poteram jos koju masinu u virtuelnom modu. Hteo bih da imam bar jos tri virtuelne masine. Skinuo sam Virtual box sa neta i sad me interesuje koliki su minimalni hardverski zahtevi za ovo. Naime imam, desktop PC sa procesorom Sempron 2400. Posto imam samo 512 Mb Ram-a , mislim da bih trebao da imam bar 2 GB rama. Takodje imam i eksterni USB hard disk. Dali bih mogao da pokrenem ove virtuelne masine sa ova dva Gb rama?
Moram da dokupim tu ram memoriju, a ona bas nije jeftina (oko 3000din po Gb) pa mi se bas ne kupuje uzalud (mislim ako nije dovoljan samo RAM).

Pozdrav
[ madcama @ 15.01.2010. 11:10 ] @
Nemoj me uzimati zdravo za gotovo, ali ako se ne varam virtuelnim masinama mozes da dodeljujes do 50% RAM-a koliko ima host masina. Mada mozda ce to moci da se gura i do 1,5GB u tvom slucaju. Windows (XP) ce lepo da radi i sa 128MB rama jer nece na njemu pustati bog zna sta. A mozes i da ogolis sistem nacisto.
[ karadima @ 15.01.2010. 12:14 ] @
2 giga rama ti je sasvim dovoljno za bar 2 virtualne masine. Postavljanje istih mozes i sa VirtualBox i sa VMWare oba su ok pa izaberi koji hoces. Jacina procesora ti je takodje solidno ok za rad 2 virtualne masine pod Windows XP. Mozes slobodno da im stavis svakoj po 512MB rama i opet ce ti ostati 1GB za normalan rad Realnog XP-a.

Doduse sa tvojih 512 MB rama mozes da dignes jednu VM sa 128 rama . I to ce da ti fukcionise solidno ako sam tvoj racunar nije opterecen sa raznoraznim ludorijama.


[ Danijel Krmar @ 15.01.2010. 14:21 ] @
Ako ti se ne daje para za 2 giga, uzmi slobodno 1GB za početak. Onda možeš da programom nLite ogoliš instalaciju Windows-a XP, poizbacaš što ne treba, tutorial za to možeš da nađeš na netu. Time možeš da dobiješ XP koji je težak recimo nekih 300MB, a koji ne troši više od 256MB rama, tako da opet možeš da podigneš par virtualnih mašina.

Ako imaš novaca za 2GB, samo napred, neće ti ništa više trebati.
[ smrki @ 16.01.2010. 00:02 ] @
Ma kome se daje 6000 za 2GB rama? :(

Al sta cu, jeftinije je nego da kupim jos 4 racunara...
Ako mogu da poteram sa sadasnjih 512 MB rama jos 1 virtuelnu masinu, sa 2 GB bih valjda trebao moci poterati jos 3-4 virtuelne. Samo, ne znam da li ce ostatak racunara (procesor ) moci to sve da podrzi.
Videcemo, pa se javljam kako sam prosao!
Pozdrav
[ component @ 16.01.2010. 00:19 ] @
2GB rama ti je dovoljno za nekoliko virtuelnih mašina u VirtualBoxu. Moja konfiguracija je 2GB DDR2 i Core2 Duo 2.2GHz i mogu ti reći da mi 4-5 virtuelna računara u isto vreme dosta lepo rade. Doduše koristim Linux kao host, ali ne bi trebalo da tvoj XP ima veću potrošnju (ako njega koristiš). Razlika je što ti je slabiji procesor a RAM ti je DDR, ali u principu bi trebalo sve da ti radi kao i meni, jedino malo sporije.
Dakle, za podizanje nekog virtuelnog domena sa par mašina za potrebe učenja mislim da je sasvim dovoljno.