[ terzic @ 15.01.2010. 18:26 ] @
Razmisljam se da kupim LCD 32". Ima li neko iskustva da je probao i ready i full hd modele sa full hd zapisima i ima li uopste neke velike razlike, posto planiram da uzmem hd sat risiver ? Danas sam usao u radnju i poredio ready 42" sa full hd 47" na kojima se vrti promo full hd video zapis i iskreno dok se ne zagledam malo bolje, na krupnim kadrovima, razlika se i ne primecuje nesto posebno.Cak je i ready imao malo ostriju i jasniju sliku ( verovatno je bio bolje podesen ).
Razlika u ceni i nije tako velika, nekih max 10.000,din ? PREPORUKE i ISKUSTVA ?
POZDRAV !
_
[ component @ 15.01.2010. 20:00 ] @
Full HD je neuporedivo bolji od HD Ready. Jedan ima rezoluciju od 1920x1080 a drugi 1280x720 (za 16:9). Ako pustiš TV signal na jedan i drugi nećeš primetiti razliku (osim ako nije HDTV).
Ja imam HD Ready, ali planiram da ga u budućnosti zamenim za Full HD. Filmovi i TV nisu problem (ionako gledam 720p filmove, a imam običnu digitalnu televiziju). Najviše mi smeta što ne mogu da surfujem iz fotelje :) Sa HD Ready je to naprezanje očiju. Takođe, kada pokazuješ slike na TV-u HD mnogo znači.

Samo da znaš da dijagonala TV-a i njegova rezolucija nije sve što čini cenu. Video sam Full HD televizore koji ne mogu da se porede ni po boji ni kontrastu ili opcijama sa mojim 2-3 godine starom HD Ready plazmom. Ali ako je cena 10.000 din razlike imeđu dva ista modela (tj. da je HD jedina razlika) ja bih svakako pre izabrao Full HD.
[ lancia88 @ 15.01.2010. 21:39 ] @
Pozdrav,

Citat:
component: Full HD je neuporedivo bolji od HD Ready. .....Ako pustiš TV signal na jedan i drugi nećeš primetiti razliku (osim ako nije HDTV).
....


velika proizvoljnost, srecom, u istom redu se nalazi i balans koji lici na kontradiktornost, sto u sustini i jeste.

Naravno, razlike nema sve dok se ne pusti signal sa full HD rezolucijom, a to je danas retko vidjena stvar. Dijagonala ekrana je, u takvim uslovima, ono sto danas jedino vredi stavljati na kantar sa cenom, pa na osnovu toga presudjivati. Ne kazem da za koju godinu nece i sama rezolucija biti interesantna za razmatranje, ali u bliskoj buducnosti za koju je danas zanimljivo procenjivati isplativost kupovine, Full HD kao argument tesko da figurise. Kada te razlike ne bi iznosile onoliko koliko danas u prodavnicama mozemo da vidimo, verovatno bi Full HD bio solidna investicija u buducnost, ali ovako, tesko....

Primera radi, ukoliko moras da se odreknes dijagonale od 40-42" zbog cene, pa bacis pare na 32" samo da bi imao Full HD, a zatim cekas priliku da uopste vidis zasto si to uradio i to svaki dan gledajuci u ono za sta si sebe krajcovao takvom kupovinom, onda je to nonsens. Ja, recimo, nemam ekran ispod 42" i meni je to apsolutni prioritet. Pritom mi je krivo sto mi je na jednu 42-jku u spavacoj sobi zakacen satelitski prijemnik, pa HD kanale ne mogu gledati na 50" jer sa povecanom dijagonalom, zadovoljstvo se algoritamski uvecava, a ne linearno cak i kad je 720p u pitanju, a kamoli Full HD. Ipak, kupiti mali ekran za cenu velikog i cekati godinama, meni zaista nema nimalo smisla.
[ component @ 16.01.2010. 00:55 ] @
@lancia88

Ispustio si rečenicu između gde sam rekao zašto je bolji ...ali nije bitno

Nego, nisam razumeo da je pitanje da li da uzme manji Full HD ili veći HD Ready. Veličina je ipak bitna. Ali ako treba da doplati 10.000 za 42" Full HD moj predlog je da doplati. Što se tiče toga da Full HD ne figuriše danas kao argument, mogu ti reći da se sa tim uopšte ne slažem. Pre par godina, kada sam kupovao svoj HD Ready TV, razlika je bila drastično veća nego danas... i opet je vredelo razmisliti. Danas kada su se cene u mnogome približile, mislim da treba smisliti dobar razlog zašto NE UZETI Full HD.
Ako već imaš 2 TV-a, jedan HD drugi ne, trebalo bi prvi da uvidiš prednost prvog.

Naravno ako planiraš da platiš 50.000-100.000 za TV, pretpostavljam da planiraš i da gledaš Blue-ray filmove u nekoj skorijoj budućnosti. DVD je prevaziđen, a investicija kao što je TV koji planiraš da kupiš se ne dešava često. Razmisli da li ćeš biti zadovoljan sa tim televizorom i za 2-3 godine (možda i 5-6 ili više?)
[ lancia88 @ 16.01.2010. 02:32 ] @
Pozdrav,

ja konkretno imam vise od dva TV-a, ali je svejedno, bar sto se mene tice, jer za ovo o cemu ja pisem, zaista nije neophodno porediti kvalitet koristeci se svojim televizorima. Jednostavnije je otici u radnju i pogledati kvalitet Full HD slike u odnosu na HD Ready. Problem je sto kad izadjes iz radnje, sa TV-om ili bez njega, nemas sta vise da gledas ili imas jako malo da gledas necega u Full HD-u, a da bi se isplatila varijanta u kojoj si dao velike pare za Full HD i zato sebi uskratio veci ekran. Autor teme se razmislja o kupovini 32" ekrana i ja se plasim da je ovde stradala dijagonala u korist nekog drugog razmisljanja, usled ogranicenja u budzetu.

Sve o cemu ja pisem, jeste da danas, ali ne samo danas vec i ko-zna-koliko jos "sutra" i "prekosutra" nece biti objektivno prilike da se uoci razlika izmedju Full-a i Ready-a i ako zbog toga treba da se odluzi za manju dijagonalu, onda je to siguran put u promasaj. Kupiti 32" je danas gotovo sasvim pouzdano bacena para za vecinu korisnika jer ce daleko ranije da se ukaze potreba za kupovinom veceg ekrana (padne cena, zvuci primamljivo, akcija, prilika neke druge vrste, nebitno kako), nego sto ce se ukazati prilika za gledanjem onoga sto Full HD moze a Ready ne moze.

Blue-ray?
Da, sto se mene tice, ne bih jos jednom prolazio kroz "DVD" iskustva...naime, posle pocetne euforije vezane za kvalitet, lagano pocinjem da shvatam kako postajem rob ubacenog filma, ugrozen mi je komfor zbog koga sam platio TV, DVD, sistem 5.1....sve, jednom recju jer moram da odgledam film koji sam ubacio do kraja, ili cu ustajati, vaditi taj film napolje, ubacivati novi, cekati da se ucita, malo premotavati, pa opet procenjivati da li cu, kad sam se vec ponovo zavalio u poziiciju za gledanje, ustajati da jos jednom okusam srecu sa narednim diskom ili cu postati rob ubacenog filma i gledati ga do kraja. Ispocetka bese zaista prva liga, secam se neke 2001. godine uzivamo supruga i ja u Gladijatoru, udaraju ona kopita sa svih strana a cak jedan od zvucnika i ne radi (4.1 ko se seca programiranog Delay-a, jer nebitno je sad da objasnjavam sta je to bilo), zvuk da se najezis, plazma ogromna (tadasnja, 42"), ma koji god DVD da ubacis, gledas samo kvalitet u odnosu na VHS, ma divota....ali vremenom prodje to "cudo" i pocinjemo da gledamo film kao film a ne kao atrakciju kvalitetne slike i mocnog zvuka pa sta god da je reziser hteo da kaze. I onda shvatam da je resenje za mene 6 filmova (Divx, posebno ako moze DVD-rip) na jednom DVD-u. Time sam povratio izgubljeni komfor - do jedne tacke. Na toj tacki se naglo proredjuju kompilacije na kojima ima bar dva filma koja bih odgledao do kraja i danas koristim DVD sa eksternim hardom kao jedino resenje za komfor kojem tezim i zbog kog bacam pare na tehniku.

Eto, mozda zvuci previse komformisticki, ali za asketsko gledanje sadrzaja uz brojne kompromise, verujem da je i klasican TV sasvim prihvatljiva opcija a povremeni odlazak us avremeni bioskop bi zaokruzivao pricu. Nema bacanja viska novca a filmovi su odgledani i tacno znamo o cemu se radilo u njima. Ja se ne uklapam u tu shemu i svesrdno nastojim da izbegnem Blue-ray zamku poznavajuci sebe i svoje komformisticke zahteve. To je moj nivo kompromisa, ako vec mene pitas za Blue-ray izazov. Kome takve stvari ne smetaju, zaista ima debeo razlog da razmisli o razlici u ceni za Full HD, ali da pritom na tu razliku u ceni doda i cenu BR playera.

Uzgred, sama kupovina HD satelitskog receivera nece sama po sebi doneti i HD kanale, oni se na ovaj ili onaj nacin najvise placaju. TV je samo "ucesce", rate su na mesecnom nivou ;)
[ component @ 16.01.2010. 03:11 ] @
Eto, zaključili smo da Full HD treba i da se plati. Svaki kvalitet ima svoju cenu. Neko daje 2000 evra za kvalitetne zvučnike, neko za Hi-end Game mašinu, neko za 50" Full HD TV. Svako prema svojim potrebama i mogućnostima.
Nisam za to da se uzima 30 i kusur inča TV. I ovaj moj od 42" postaje tesan. Što se tiče upoređivanja više modela, za to imam priliku samo u prodavnici, a to po meni nije ni malo zahvalno. Kući, u mraku i tišini, posle 2-3 nedelje korišćenja, tek onda znam da li mi takav TV odgovara ili ne. Na žalost nemam finansijskih mogućnosti da tako upoređujem više modela.
A ne mogu da verujem da gledaš filmove u kopresiji divx 6 na jedan DVD!?! Ne sećam se kada sam pogledao nešto što nije bar 720p. Hard diskovi su bar jeftini ako ne želiš da režeš na DVD. Hvala bogu, za sada ne nosim naočare i mogu da vidim razliku između divx od 700mb i mkv od 4.5GB.

Kao što sam već rekao, Full HD ću svakako kupiti, najviše zbog surfovanja iz fotelje. Iako se primeti, razlika između 720p i 1080p filma nije toliko drastična kao gore navedena (bar na mom TV-u )
[ lancia88 @ 16.01.2010. 04:16 ] @
Pozdrav,

Citat:
component: ...Hard diskovi su bar jeftini ako ne želiš da režeš na DVD. Hvala bogu, za sada ne nosim naočare i mogu da vidim razliku između divx od 700mb i mkv od 4.5GB.

...


ocito se nismo razumeli oko par stvari, a prva od njih je sto treba naci DVD player koji po svemu odgovara, a da pritom i cita sve sa Harddiskova, dakle, ja ne gledam sa PC-a filmove jer to se ama bas nikako ne uklapa u moje poimanje komfora. O tome je ovde vise puta bilo reci pa se ne bih ponavljao oko toga. Dalje, nisam bas siguran da si razumeo ono sto sam napisao oko toga da ustajem da bih zamenio film ako mi se ne svidi, ali sam siguran da ces razumeti cim Te bude prosla euforija za odlicnom reprodukcijom bilo kakvog sadrzaja. Poceces da preskaces filmove zbog njihovog sadrzaja i tu nece pomagati vise ni kvalitet slike, ali za sada verujem da jos uvek zrtvujes sadrzaj zarad te euforicnosti. Otud nase razlike koje citas na ovoj prepisci.

Sledece oko se cega zasigurno nismo razumeli, jeste da Full HD treba i da se isplati. Pregledao sam ponovo sta sam napisao i ostao u nedomuci cime sam Te to tacno naveo na pomisao da se oko toga slazemo. Naprotiv, ja sam definisao, iz mog ugla, jedino podrucje uslova pod kojima bih mogao da se slozim sa time, a to podrucje je danas vise nego usko. Da li cu za tri do cetiri godine imati pred sobom obrnutu proporcionalnost uslova pro et contra, pitanje je za buducnost i tada mozemo o tome diskutovati. Trenutno bih to savetovao samo onome ko nema nikakva budzetska ogranicenja i moze sebi bez problema priustiti 42"+ dijagonalu u Full HD varijanti, pa eto, nek se nadje i taj Full HD ma koliko ga retko ili cesto (??) koristio bas u 1080p...kako kaze ona "majka" u "Andjelima" - cu ti uzmem cero sve cetiri vencanice, nece se baci.....tako ja otprilike gledam na danasnju ideju kupovine velike dijagonale sa Full HD cenom. To znaci da se nikako ne slazemo.

Ja koristim dijagonalu od 127cm a ne od 160 cm iskljucivo iz jednog razloga - mesto za TV je takvo da smo udarali u prolazu o TV prilikom izlaska na terasu ako bismo ostavili 160 cm u dnevnom boravku, a alternativa je bila tumbanje citavog rasporeda pri cemu je namestaj biran bas za ovakve rasporede i iskoristenja uglova itd. U to doba, 160 cm je bio gotovo tacno duplo skuplji od 127 cm, ali meni to konkretno nije bila stavka koju ne bih preboleo iako bi bolelo. Do te sam mere ja spreman da idem u ekstrem dijagonale dok na Full HD Vs Ready ne dajem ni pet para...odnono dajem mozda i triput toliko, ali ne vise :)

Salim se, ali zaista ne vidim previse toga racionalnog u zrtvovanju dijagonale zarad Full HD opcije, osim ako budzet ne zahteva zrtvovanje. Autor teme je zapoceo pricu sa 32" i ja pretpostavljam da se na takav korak covek ne odlucuje ako nije bas finansijski prinudjen, a sto me asocira na budzetska ogranicenja kod njega.

Mada, ako cemo oko racionalnog, ja se time zaista ne mogu previse pohvaliti sudeci prema onome sto sam naveo kao svoj razvojni put po pitanju TV tehnike, ali sta cu kad volem :)
[ terzic @ 16.01.2010. 11:47 ] @
Kako je lepo kada imamo ovakve forume i konkretne i brze odgovore.
Pre 2 dana sam pricao o kupovivni HD sat risivera i upitao sagovornika na cemu to sve gleda ( posto vec ima preko 200 HD kanala, CS, koristi ga kao plejer... ) i da li je dovoljna 32"-a i on mi je odgovorio isto sto i vi.Koristi 42'' i zao mu je sto nije kupio min 50". Zato sam i postavio ovde pitanje da bi me jos neko uverio da ne uzimam 32" ( da ne bacam pare, kao sto bih to uradio sa obicnim READY LCD-om), ali ipak razmisljam:pa necu da pravim bioskopsku salu ( pola sobe LCD ).
Da, naravno da je budzet u danasnjem vremenu osnovna stvar koja diriguje svime ostalim ( i prohtevima, zadovoljavanja nekih trenutnih zelja, prestiza, ali i realnosti ). Ja tehniku iskreno obozavam, verovatno kao i vecina vas na forumu, ali ne zelim ni da zbog mojih zelja gledam one mesecne cifre ( kao sto je napisao Lancia - rate ).I dokle to vise ide i tera coveka da samo ulaze dalje i dalje...Zato u potpunosti i razumem sta je Lancia hteo da kaze.
E sada da se vratimo na temu, znaci 32" je po vasem misljenju mali da bi mi docarao sve ono sto HD moze da priusti gledaocu. Koja je to min velicina koja zadovoljava potrebe jednog dnevnog boravka ( za razliku od Lancie ima ceo zid na raspolaganju ), ali da ne bide kao u prvom redu bioskopa, da masem glavom levo-desno i gore-dole dok pratim neki film i citam titl ? Vidim da se cene 32" krecu oko 50.000 din ( LG 3000,) , pa gore.
Ili da sve ovo zaboravim, sacekam da veci br njih predje na HD , a takodje, malo i cene odu dole ?!?
_
[ lancia88 @ 16.01.2010. 12:17 ] @
Pozdrav,

cekanje je OK prica, pracenje akcija po prodavnicama se uklapa u to, ali minimalna velicina, po meni, nikako ne sme da ide ispod 40", stagod bilo smesteno iza tih inca. Sa druge strane, CS je ono na sta sam prvenstveno mislio kada sam pomenuo rate jer je to najocigledniji primer da se kupovina ne zavrsava ulaskom TV/Satelita u kucu, vec samo pocinje tim korakom. Do HD-a danas nije jeftino doci, a ulaganje da bi se marginalno "balilo" za HD-om povremenim gledanjem u ograniceni izlog, losa je investcija. Dakle, prvo sve na papir....
[ terzic @ 16.01.2010. 19:53 ] @
Sto rekao RADOVAN 3 :"IMAM RESENJE " ! Prvo cu uzeti HD risiver, pa cu zamoliti drugara koji drzi prodavnicu LCD-a da donesemo 32 i 42 i da napravimo uporedni test. Mislim da je tako najbolje.Gledam recimo ovaj LG 3000 , 32" je nekih 49000,a 42" oko 68000 din, dok je LG 5000 42" vec 85000 ( iako je sudeci po karakteristikama bolji ).
Kad smo vec kod karakteristika, sta je osim rezolucije ( uglavnom su svi 1920 x 1080,full HD 1080p), odziva ( 2-5ms zavisno od modela ), bar 2 hdmi ulaza, to na sta moramo obratiti paznju prilikom kupovine ? Koliki je dinamicki kontrast pozeljan ( vidim da se krece od 50.000 pa gore ).....
Mislim da je sve ovo sto pisemo trenutno aktuelno i da ce jos nekome pomoci prilikom kupovine.
POZDRAV !
_
[ Srđan Pavlović @ 16.01.2010. 20:12 ] @
@lancia - hehe, tako sam i ja jurio kvalitet, ali nekako sada uhvatim sebe
kako najvise gledam obicne (ok, samo dobro ripovane sa DVD-a) DivX-e,
i sasvim su mi OK kvaliteta, prikazani na HD-Ready 32" TV-u na 100Hz.

Ponekad skinem nesto u FullHD, cisto da me zelja mine :)

Kolekciju je najbolje praviti u HQ ripovanim DivX-ima od 700mb ..
Jedan eksterni hdd od 1-2TB i da vidis sta je udobnost iz fotelje :)
[ Davor Stanković @ 16.01.2010. 23:35 ] @
Kvalitetna diskusija koja mi je odgonetnula neke nedoumice, no jos jedna je ostala nerazjasnjena...

Naime, interesuje me koliko i da li je bitna udaljenost moje pozicije gledanja u odnosu na velicinu TV-a? Odnosno, koja velicina ekrana je pozeljna za sobu u kojoj je linija od oka do TV-a duga recimo 2 do 3 metra? Hvala...
[ lancia88 @ 17.01.2010. 11:12 ] @
Pozdrav,

Citat:
davor.stankovic: ....
Naime, interesuje me koliko i da li je bitna udaljenost moje pozicije gledanja u odnosu na velicinu TV-a? Odnosno, koja velicina ekrana je pozeljna za sobu u kojoj je linija od oka do TV-a duga recimo 2 do 3 metra? Hvala...



ovo ces verovatno sam morati da ocenis. Primera radi, kod mene ima dosta pusaca ali zbog mog zdravlja taj svoj hobi upraznjavaju na terasi cija su vrata tik uz TV od 50". Tamo drze cigaretu, izduvavaju dim put tamo, a samo malko navire unutra da bi gledali program. Udaljenost je nekih 20-30cm tada ali stvar cini gorom ugao gledanja od nekih 140-150 stepeni.
I gledaju.....

Probao i ja par puta, zaista ama bas nista ne smeta, iako to ne bih konzumirao za vreme duze od neophodnog za jednu cigaretu recimo i to bas da moram, ali iskreno receno, blizina i ugao mi ne smetaju. U svom redovnom polozaju za gledanje, 50" gledam sa nekih tri metra udaljenosti, mozda koji santimetar vise, ali nekad i blize, pa neka to bude nekakav prosek. Jednu 42-jku gledam tako sto mi je parkirana nekih pola metra ispred kreveta, pa tome treba jos dodati i duzinu kreveta zbog polozaja moje glave u vreme gledanja. Otprilike nekih 2,5 metra recimo. Drugu 42-jku gledam iz sedeceg polozaja uglavnom sa udaljenosti slicne toj, samo je polozaj ociju drugaciji, u ravni je sa TV-om i ne znam da ocenim sta mi vise prija. OK mi je sve to. Ona 42-jka u spavacoj sobi ce najverovatnije da se ipak digne na plafon jer u zadnje vreme mi se cini, zbog zdravstvenih problema, da ce mi taj polozaj vise prijati, ali to nema veze sa ovom diskusijom.

Ja za sve te televizore imam uslove da ih gledam i sa vece udaljenosti, za sada jos uvek imam nadprosecan vid za svoje godine, ali volim da vidim da je Bati Zivojinovicu veca glava od moje u skoro svakoj sceni :)

Interna sala, datira jos iz nekih davnijih vremena kada sam sa mukom nalazio velicine ekrana koje mi odgovaraju, katodna cev, muke sa prelaskom na 16:9 i slicno...danas je, srecom, to proslost, te 42" tretiram kao portabl TV, obzirom da mi je najmanji koji imam :)

Citat:
Srđan Pavlović: @lancia - hehe, tako sam i ja jurio kvalitet, ali nekako sada uhvatim sebe
kako najvise gledam obicne (ok, samo dobro ripovane sa DVD-a) DivX-e,
i sasvim su mi OK kvaliteta, prikazani na HD-Ready 32" TV-u na 100Hz.

Ponekad skinem nesto u FullHD, cisto da me zelja mine :)

Kolekciju je najbolje praviti u HQ ripovanim DivX-ima od 700mb ..
Jedan eksterni hdd od 1-2TB i da vidis sta je udobnost iz fotelje :)


Ma sve to isto i ja tako koristim uglavnom, potrpam na eksterni hard i kad krene, uzivam. Ne svidi mi se, prebacim odmah na sledeci i nemam ogranicenje od maksimalno 6 pokusaja po ustajanju ;)

E jedino ne trpim tih 32" kao opciju, radim na nesto manjem monitoru od toga, a tezim ka toj monitorskoj velicini. Za velicinu TV-a stvarno imam nesto drugacije definisane minimume. Mogao bih kad bih morao i 32" da konzumiram, ali ne moram i nastojim da ne moram.
[ Davor Stanković @ 17.01.2010. 12:22 ] @
Zahvaljujem na odgovoru...

No, moram biti bezobrazan pa iskoristiti Vasu dobru volju i postaviti jos jedno pitanje... Naime, nemam mogucnost da gledam HD kanale i pitanje je kada ce se ta mogucnost realizovati, tako da sada razmisljam o HD ready varijanti i u sukobu sam izmedju plazme i LCD ekrana.
42" monitor mi je vise nego dovoljan i ostaje ova pomenuta dilema... Za koju varijantu da se odlucim?

Citao sam na mnogim mjestima da je ispod 42" bolje rjesenje LCD, preko toga plazma, ali bih zelio neko kompetentan da mi to potvrdi. I da, "hvatam" kablovski signal preko standardnog koaksijalnog kabla i uskoro cu uvesti digitalu, ako ta informacija ista znaci.
Hvala jos jednom.
[ component @ 17.01.2010. 14:35 ] @
@davor.stankovic

Da li je bolja plazma ili LCD to ne može niko da ti kaže a da ne navedeš konkretne modele. Plazma i LCD su samo tehnologije i svaka ima prednosti i mane. Ali sve u svemu ne utiče nešto preterano na izbor. Možemo sada puno o tome koje su prednosti i mane ali skrenućemo u off topic.
Ja ponovo savetujem: ako možeš odvoji više novca za HD televizor. Verovatno nećeš menjati TV za koju godinu, pa se isplati misliti na budućnost. Trenutno HD malo znači (ali znači). Uskoro će značiti više. Ako želiš da uštediš i nisi perfekcionista što se tiče kvaliteta slike, onda uzmi TV sa standardnom definicijom.
Što se tiče veličine, ne brini se da će ti TV biti prevelik. Pre će ti budžet ograničiti veličinu ekrana nego veličina sobe. Pre neku godinu sam na jednom sajmu gledao UltraHD 82" Plazma TV sa 3 metra razdaljine. I mogu ti reći da bih sasvim fino mogao da se naviknem da ga imam u sobi na istoj udaljenosti
[ lancia88 @ 17.01.2010. 14:56 ] @
Pozdrav,

Citat:
davor.stankovic: .....

Citao sam na mnogim mjestima da je ispod 42" bolje rjesenje LCD, preko toga plazma, ali bih zelio neko kompetentan da mi to potvrdi. ....


ovo je prilicno tacno, zali zaista se samo moze pricati u nekom opstem smislu. Svaka nova serija, bilo koje od tehnologija, donosi uglavnom poboljsanja u odnosu na prethodnu seriju, pa je izmedju samih tehnologija jos teze praviti komparaciju. Ipak, ukoliko jednog proizvodjaca izdvojimo i posmatramo dve njegove tehnologije slicne generacijski, doci cemo do tog zakljucka da je LCD pristojna prica samo dok tog nekog nivoa 37-40" a onda boje (crna i problemi sa njom uglavnom uticu na sveukupan dozivljaj boje) pocinju da smetaju u nekoj iritantnoj meri.

Sa druge strane, Plasma cak i nove generacije ima neki svoj projektovani vek od 10 godina za neki projektovani dnevni angazman, koji se moze produziti ali nema nekih garancija, no zato postoje garancije za skracivanje tog veka ukoliko se ne ostavi dovoljno prostora izmedju zida i uredjaja. To ce reci da plasma na zidu funkcionise samo na nosacima koji imaju distanciono resenje od najmanje 15-ak cm, dok LCD moze da se "nalepi" skroz. U slucaju imperativa takvog postavljanja TV-a, nema dileme, to bi morao biti LCD. Slicni sitniji problemcici definisu i odluku kupaca, recimo, moguca pojava "duhova" kod Plasme koja se cesto ume spomenuti, poplasi ljude pa se odluce za LCD...a ko bi im objasnio koliko dugo treba da stoji staticna slika na ekranu da bi se "desio duh".
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2010. 15:15 ] @
@lancia88,

Kupih Samsung Series 8 Plazmu (PS50B850) - i ona je tanka kao oni novi tzv. "LED" (a u stvarnosti edge-lit LED) ekrani, debeo je samo ~2 cm vecinom svoje visine, i moze da se potpno prilepi uza zid. Sad, ne znam da li to utice na radni vek - nisam nigde video upozorenja doduse.



Inace, komentar oko Plasma vs. LCD - mislim da je bitno reci da i jedna i druga tehnologija definitivno imaju svoje mane (i prednosti) te da cete kako god imati neke zrtve (u odnosu na CRT ;-) - samo je pitanje koje od tih zrtvi vama licno smetaju pa cete tako lakse i da se odlucite.

LCD ekrani imaju problema sa uniformnoscu boja, i dalje imaju promenljivu karakteristiku u zavisnosti od ugla gledanja a protiv "ghosting" efekta se proizvodjaci bore raznim vudu magijama poput 200 Hz koji >menjaju< sliku, i ona onda ne izgleda onako kako je reziser zamislio (onaj "smooth motion" koji se meni uopste ne svidja, sve izgleda kao neki porno film sniman 8-micom, ili spanska serija) - tu je i problem sa crnom bojom, koji i dan danas nije na nivou dobrih plazmi (ali je sve bolji i bolji)

Plasme, sa druge strane, imaju neminovni "color dither noise" koji se doduse ne vidi ako sedite dalje od 1m od ekrana, takodje imaju problem sa banding-om tj. nejednakim intenzitetom svetla kada su upaljeni mnogi pikseli (povezite PC, maksimizujete beli prozor i videcete kako svetlo opada cak i ako iskljucite one dinamicke kontraste - onda probajte da na nekom sivom ekranu stavite beli kvadrat - videcete trake okolo, kao posledicu opadanja jacine svetla) - a tu je i prastari problem "pamcenja" ako stoji neka staticna slika, koji je doduse prilicno smanjen danas.

Naravno, svi proizvodjaci iz serije u seriju smanjjuju ove mane - ali one su u manjoj ili vecoj meri i danas prisutne. Doduse, ako imate para za Pioneer Kuro TV plazmu - mislim da je to najblize optimumu danas koliko se moze prici.

Plazme, doduse, imaju veliku prednost kada je cena u pitanju ako se radi o vecim dijagonalama - recimo, ja sam 50 incnu plazmu platio 1170 EUR, sto je apsolutno nemoguce uraditi sa nekim uporedivim LCD-om. A dobija se prilicno kvalitetna slika.

Citat:

Plasme koja se cesto ume spomenuti, poplasi ljude pa se odluce za LCD...a ko bi im objasnio koliko dugo treba da stoji staticna slika na ekranu da bi se "desio duh".


Nije problem u permanentnom duhu (burn-in) - to je danas jako tesko uraditi sa plazmom jer svi proizvodjaci imaju aktivne algoritme protiv toga ("setanje" piksela i sl), problem je u memoriji - dakle, ako 10min drzis neku staticnu sliku (tipa Windows prozor ;-) - on ce ostati "memorisan" neko vreme, nekad cak i duze od pola sata. To moze prilicno da iritira ako ljudi gledaju kanale sa "crnim trakama" - koje se onda mogu videti ako predju na FullHD kanal koji je preko celog ekrana i sat-dva.

Ovo sam primetio i sa Samsung i sa Panasonic najnovijim plazmama - opet, Pioneer Kuro je tu najbolji (ali i dalje postoji efekat) - ali je taj TV van kategorije sto se cene tice.
[ lancia88 @ 17.01.2010. 16:24 ] @
Pozdrav,

Citat:
Ivan Dimkovic: @lancia88,

Kupih Samsung Series 8 Plazmu (PS50B850) - i ona je tanka kao oni novi tzv. "LED" (a u stvarnosti edge-lit LED) ekrani, debeo je samo ~2 cm vecinom svoje visine, i moze da se potpno prilepi uza zid. Sad, ne znam da li to utice na radni vek - nisam nigde video upozorenja doduse.

....


Serija 8 ima dosta bolje reseno grejanje (trafo pre svega), pa nisam siguran u kojoj se meri na seriju 8 moze primeniti ovo sa grejanjem. Verujem da mozes i sam da ocenis koliko moze biti pogubno pukim stavljanjem ruke iza ledja TV-a, pa razmisli koristeci se ovim upozorenjem. Inace, sve su one predvidjene za stavljanje ne zid direktno (sistem kacenja) ali je vek trajanja navodno time sveden na jedva nesto duze od garantnog roka.

Logiku kupovine 50" Plasme apsolutno delimo uz neznatne cenovne korekcije, iako se slazemo i oko prednosti Vs mana obe tehnologije svakako. To nesto sto treba imati na umu kod izbora same tehnologije. Dobro je uoceno, a time i zaokruzeno i ovo sa prelaskom sa CRT tehnologije, odnosno iznenadjenja koja nastupaju tom prilikom, a sto je takodje jako vazno za one koji bi tek presli na "nove tehnologije".

Apropo duhova, kod nas je odomaceno upravo ovo razmisljanje vezano za memoriju oblika kao stetnu pojavu koja se ne moze vise otkloniti :)
[ Davor Stanković @ 17.01.2010. 18:58 ] @
Dosta poucna tema, moze komotno ici u sticky :)

Za velicinu od 42" koje su marke preporucljive?
Upoznat sam sa Panasonicom, Samsungom i LG-om, kao neke tri marke koje se u ovom segmentu favoriziraju, koliko je to ispravno razmisljanje? Opet shvatam da je to malo presiroko pitanje i da opet zavisi od odredjenih modela i serija, ali okvirno da li se moze izvuci neki zakljucak, na sta se konkretno usmjeriti, ipak na trzisitu je mnogo konkurencije u ovom segmentu i svi nisu jednako kvalitetni?
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2010. 21:15 ] @
Pa to ti je manje-vise isti izbor svuda: Samsung, LG i Panasonic... tu i tamo moze upasti Sony, ili u slucaju plazmi Pioneer (Kuro) - ali ova prva 3 proizvodjaca su de-facto lideri na trzistu i obicno se kod njih moze nabaviti najbolji odnos cena/performanse.

Uzgred - upozorenje za ljude koji se odluce za ove nove Samsung-ove "edge" LED TV-ove koji su trenutni hit - ako kupujete u prodavnici obavezno proverite da li je osvetljenje ujednaceno preko celog ekrana - jer ima primeraka koji su prilicno losi. Mi smo kupili za firmu 46" UE46B7000 i zapao nam je prilicno los primerak gde je varijacija vidljiva golim okom iz prve - na zalost, u momentu kada sam ja to primetio je vec prosao rok za vracanje :(

Test je prost - povezati sa racunarom i staviti skroz belu povrsinu - ako vidite "fleke" slabog osvetljenja, trazite drugi.

Citat:
lancia88
Serija 8 ima dosta bolje reseno grejanje (trafo pre svega), pa nisam siguran u kojoj se meri na seriju 8 moze primeniti ovo sa grejanjem. Verujem da mozes i sam da ocenis koliko moze biti pogubno pukim stavljanjem ruke iza ledja TV-a, pa razmisli koristeci se ovim upozorenjem. Inace, sve su one predvidjene za stavljanje ne zid direktno (sistem kacenja) ali je vek trajanja navodno time sveden na jedva nesto duze od garantnog roka.


Bas cu da pogledam - mada koliko vidim ne greje se previse, doduse zima je sad - videcemo kako je to leti :)

Serija 8 (plazma), pak, ima jednu drugu manu - a to je prokleto zujanje na jednoj od ploca koje je izuzetno cujno. Samsung ima neki service buletin u kome stavljaju neke gumene kocke koje smanjuju vibraciju... navodno noviji modeli nemaju ovaj problem, ali se ljudi po forumima zale.

Citat:

Apropo duhova, kod nas je odomaceno upravo ovo razmisljanje vezano za memoriju oblika kao stetnu pojavu koja se ne moze vise otkloniti :)


E, da - jos jedan savet: plazme su najosetljivije na ovaj efekat u prvih 100-200 sati rada. Nije preporucljivo za tih prvih 200 sati drzati neku konstantnu sliku, tipa Windows Desktop na ekranu ili TV stanicu sa jakim fiksnim logom.

Ako se ipak desi da vam ostanu "memorisane" linije, najbrze ih mozete ukloniti startovanjem "Scrolling Screen" opcije u Picture Options -> Screen Burn Protection, i teranjem iste par minuta. Ovo vazi za Samsung televizore. Bez ovoga, one bi trebalo da nestanu za par desetina minuta do sat vremena gledanja necega drugog.

Takodje, ovaj efekat se smanjuje adekvatnim podesavanjem osvetljenja - ni jedan TV nikako nije preporucljivo drzati u modu u kome se drzi po prodavnicama (gde je osvetljenje max-ovano)
[ lancia88 @ 17.01.2010. 22:32 ] @
Pozdrav,

tacno tako, pomenute marke zaokruzuju ponudu u sustini svuda. Samsung se odomacio u nasim stanovima poodavno, naprosto vise nisam siguran treba li u ovakvim tehnoloskim segmentima i ici dalje od njega u preporukama, sem ako nije nesto za posebnim zahtevima itd. Cenama su napravili revoluciju u trgovanju svom, a ne samo konzum elektronikom i dosegli su kvalitet na nivou dovoljnog....standardno odrzavaju nekakav projektovani nivo gresaka a on je za kupce vec odavno prihvatljiv i proso ne znam da bih nesto drugo i savetovao sem Samsunga.

Sto se tice gresaka na pojedinim serijama, kao ta sa zujanjem, nije to njima ni blizu prvog puta da rese jedno a naprave drugo na novoj seriji. Ako se ne varam, na svakoj seriji do sada je ispravljano ponesto, nesto u sklopu serije a nesto sa izlaskom novodizajnirane serije sa novim marketinskim brojem.
[ terzic @ 18.01.2010. 00:50 ] @
Jednu sam stvar vec resio, nista ispod 42". E sada, da ponovim pitanje: kakve karakteristike ostale treba da ima LCD fullHD ? Posto kod nekih vidim vreme odziva 2-5ms ( normalno sto manje to bolje ), 50, 100HZ ( takodje ),kod nekih modela se pominje extenzija, audio i prevod.Sta to znaci ? Konkretno LG 42" model 7000 ( u opisu to ima dok model 3000 nema).I ako ima jos nekih pojedinosti na koje treba obratiti paznju pri kupovini?
POZDRAV !
_
[ DaniMilo @ 18.01.2010. 01:27 ] @
E pa pre svega>SVAKA CAST UREDNISTVU ALI I PISMENIM I ZAISTA STRUCNIM OSOBAMA KOJE OVDE PISU (jedan od onih koji zaista znaju je svakako lancia88). I to iskreno mislim. Vec 4 sata trazim na netu odgovor na neka pitanja koja su mi nejasna i konacno ih nalazim ovde.
Moj ''problem'', koji sam vec citajuci ovu temu delimicno resio, je sledeci: Vec oko 4 godine imam tv Sony, katodni mase oko 48kg! Slika na njemu odlicna (napomena: signal na mojoj kablovskoj je analogni). Medjutim, polica novog regala se pocela kriviti, pa odlucih da kupim LCD, a roditeljima u Srbiju posaljem sadasnji katodni jer je njihov pred crkavanjem. Operater u gradu gde zivim, preporucuje LCD aparate sa ugradjenim dvb-c ...! To iz razloga sto je u toku prelazak na digitalni signal.
Medjutim, finansije ogranicavaju izbor (oko 550 eura ekvivalentno 1100km), tako da sam primoran da biram između 32 incha full hd ili 37 incha hd ready (naravno Sony). Zahvaljujuci postovima gospodina lancia88, ali i ostalih, odluka je pala na 37 incha hd ready - naravno Sony (odluka koja ce biti sprovedena u naredna 3 dana). Pitanje na koje medjutim nemam odgovor i dalje je: da li cu na hd ready LCD-u, moci da pratim signal rezolucije full hd (1080p) i ako cu moci, postoje li smetnje? Izvinjavam se na ponekim verovatno nestrucnim izrazima.
Hvala unapred na odgovorima!
[ Srđan Pavlović @ 18.01.2010. 01:40 ] @
Citat:
da li cu na hd ready LCD-u, moci da pratim signal rezolucije full hd (1080p) i ako cu moci, postoje li smetnje?


Naravno da ces moci - zato se i zove HD "Ready" sto znaci da je "spreman" za HD signal,
ali prosto ne moze zbog smanjene stvarne rezolucije isporuciti takav kvalitet same slike koji daje FullHD rezolucija sa FullHD signalom.
(HD Ready uredjaj nema stvarnu 1920x1080 rezoluciju, koju FullHD ima, pa prilagodjava sliku manjoj rezoluciji)
[ lancia88 @ 18.01.2010. 10:06 ] @
Pozdrav,

zavaljujem na lepim recima, i to pre svega u ime svih ucesnika u diskusiji jer smo takvu atmosferu na temi samo zajednicki mogli stvoriti. Naravno, pitanja ima i bice ih uvek, otvarace se neka nova, na ponesto cemo znati odgovore, na ponesto cemo cekati na njih, ali je glavna stvar sto nas ima iz raznih podrucja, te mozemo i razmeniti iskustva dovoljno dobro, da ne budu saveti dati samo za jedno podrucje. Ovde pre svega mislim na kvalitet samih proizvoda, konkretnih primeraka, a ne proizvodjaca kao brenda. Ivan Dimkovic vec godinama zivi i radi u razvijenijem delu sveta, tehnicki je izuzetno potkovan, i meni licno njegov post o losem komadu elektronike u vidu 46" ekrana zaista predstavlja jedno novo iskustvo. Naime, pretpostavljao sam da se usled neizgradjenosti trzista takve stvari pre vezuju za nasa, domaca trzista, ali ne i da takve stvari prolaze u EU. Konacno, vidim to kao ohrabrujuci podatak da ulazimo u kolotecinu lagano, te da nema potrebe strahovati od toga da smo mozda izlozeniji rizicnoj robi zato sto je dosta niska svest nasih dobavljaca ali i kupaca. U tom smislu, meni je takodje ova tema otkrila stosta.

Da se vratimo na trenutak ideji LCD/Plasma tehnologije kao ne buducoj, nego sadasnjoj realnosti.

HD Ready i konkretan dozivljaj slike.
Primer je sledeci - Aquarium Berlin, stvar o kojoj vredi sanjati i prva stvar za koju sam pomislio da je ovo bolje nego uzivo. Naravno, to sam pomislio iz prakticnih razloga, odabran kolaz detalja iz Aquariuma koje ja uzivo verovatno ne mogu sve videti u obilasku, odnosno, pojedinih scena koje se montiraju a inace se retko desavaju. I naravno - zato sto je slika sa toliko detalja, ali realnih a ne kao sa promo materijala za HD, toliko stvarna, da ma koliko se navikao, svako malo se pojavi impuls da se nagnem ne bih li video sta je iza....toliko je realno.

Ovo omogucava HD Ready, ali to je stvar koja se ne moze opisati, mora se videti, i to gledati udobno zavaljen, sa iskljucenim mobilnim i po mogucstvu - sam. Makar sam za prvih par gledanja jer u drustvu smo obavezni da podelimo emocije na drustveno prihvatljiv nacin, a kad smo sami mozemo da se radujemo i kao mala deca, niko nam ne moze zameriti :)

Full HD je bolja prica, neosporno. Ipak, kada toj cinjenici dodamo malo opisa, steknemo unekoliko drugaciju sliku o toj superiornosti. Sav materijal koji se emituje u 720p rezoluciji, a koja je uglavnom sasvim dovoljna da stvori spektakularno dobru sliku, jednako ce se videti i na Ready i na Full-u. Nadalje, onaj materijal koji se emituje u Full HD, a Ready ga prikazuje, bice "osiromasen" sa 1080p na 720p, ali te ce se razlike veoma retko jasno uocavati, najcesce ce se videti ako se bas traga za njima. Medjutim, najbolji deo je u tome sto i kada se vide, te razlike, zavisno od samog snimka, nemaju gotov nikakav uticaj na uzitak gledanja jer je vec 720p prebacio onu granicu magicnog. U takvim slucajevima, kad kazemo da je 1080p stvarno bolji, naprosto je bolje da odmah promenimo temu jer se tesko sta ima posle toga bas dokazati. Jeste bolji ali....

Cena bi, po meni, morala da odluci u ovom slucaju, ukoliko se zbog cene ne mora ninacemu, a pre svega na dijagonali stedeti, onda je Full HD sam po sebi prirodan izbor. Ukoliko se ma gde mora ciniti kompromis, po meni je prvi na listi Full u odnosu na Ready.

Svaki proizvodjac ima svoje Higlight serije i modele, i to je samo nastavak tradicije (Philips Matchline, Grundig Monolith itd.), te je tako i danas. Ja ne znam o LG televizorima skoro nista jer mi nisu nipocemu bliski, ali verujem da i oni imaju svoje top-serije kao i ostali (Panasonic Viega, Sony Bravia itd.), te mozda u tom dijapazonu mozda valja tragati za svojim primerkom, ali sam ja slab sagovornik u tom slucaju. Primera radi, Sony Bravia je izbacila nekoliko modela za koje sam apsolutno siguran da su davali bolju sliku i bolji ugodjaj nego Samsungovi proizvodi, ali se meni cinilo da razlika u ceni to ne pokriva nikako, pa je to opet stvar nekog individualnog balansa.
[ DaniMilo @ 18.01.2010. 12:02 ] @
Hvala svima na odgovorima. Jos jedno pitanje. Primetio sam da se u ovoj temi diskutuje u nekoliko postova samo o LCD - u 32 incha, pa svi preskacu dijagonalu 37 incha i govore o 42! Ima li neki poseban razlog u smislu eventualnog postojanja nekog nedostatka dijagonale 37 incha ili je nesto drugo u pitanju?
Hvala unapred.
[ DaniMilo @ 18.01.2010. 12:05 ] @
I ako moze jos nesto? Nisam upucen pa bi bio zahvalan ako bi mi neko rekao o kvalitetu Sony Bravia LCD - a u zavisnosti od slova koje se nalazi u nazivu tipa? Drugim recima, sta je bolje: U, P, W, V, ... i td?
[ lancia88 @ 18.01.2010. 13:01 ] @
Pozdrav,

dijagonala je uglavnom stvar subjektivnog osecaja. Kada imas 37" pred sobom, relativno je mala sansa da se odusevis sa 42", ali kada bi sa 42" morao da se presaldumises na 37", dobijas onaj drugi kraj dijagrama proporcionalnosti, te je sada sansa za razocarenjem zapravo ogromna. Sa druge strane, kada kupis ekran sa vecom dijagonalom, razliku u ceni ces preboleti prilkom kupovine najkasnije, dok ako se razocaras u manju dijagonalu koju si pazario, u tom momentu tek krece "bol". Navikavanje ume da pomogne ali pod uslovom da nije stalno pred nosom neki komsija, prijatelj , kolega koji ima sjajnu ideju za nabijanje prsta u oko sa bar 42" :)

Dakle, razlika niti je prevelika, niti je presudna, ali TV kupujes radi zadovoljstva, pa ako u vecoj dijagonali ne nalazis zadovoljstvo, slobodno je preskoci, ali ako nije tako, onda je dijagonala itekako vazna, makar i na relaciji 37-42". To je vec stvar razgovora sam sa sobom, forumi ne pomazu, jer na kraju jedino sto valja je da prioritete odredis prema vlastitom osecaju zadovoljstva za pojedine elemente strukture tog zadovoljstva.

Kao sto rekoh, Bravia je, po meni, davala ne previse ali dovoljno za primetno bolju sliku od Samsunga, ali zarad te razlike morao bih da ugrozim u nekom delu kvalitet svog zivota da sam se odlucio da se bas nicega ne odricem...prioriteti, kao sto rekoh, svako ih za sebe kroji. Same modele Bravie ne poznajem u smislu preporucivanja ovoga ili onoga.
[ angelos @ 18.01.2010. 14:30 ] @
Ček zar HD ready nisu 720i i 1080i
a Full HD 720p i 1080p tj. u zavisnosti od načina iscrtavanja linija?
[ Stranger2 @ 18.01.2010. 15:08 ] @
Citat:
Ček zar HD ready nisu 720i i 1080i
a Full HD 720p i 1080p tj. u zavisnosti od načina iscrtavanja linija?

Ne.
Kriterijum za HD Ready ja da ima minimum 720 linija (vodoravnih) tako da moze bez gubitaka kvaliteta prikazati 720i i 720p a 1080i i 1080p isto moze da prikaze samo sa umanjenim kvalitetom.

Inace ne znam da li je pomenuto ali prema novim preporukama postoje samo "HD Reday" i "HD Ready 1080p" (sto se ranije zvalo Full HD). To mozda malo bolje razjasnjava da je razlika uglavnom samo u rezoluciji.

Video sam na dosta (laickih) sajtova da se u objasnjenje HD Ready spominje i interlaced progressive pojmovi. To ima veze sa specifikacijom za HD Ready oznaku ali uglavnom su to objasnili netacno. Ne trebas se zamarati sa tim. Bitno je da znas da i HD Ready i HD Ready 1080p mogu prikazati sve cetiri varijante.
[ Stranger2 @ 18.01.2010. 15:24 ] @
Citat:
Naime, interesuje me koliko i da li je bitna udaljenost moje pozicije gledanja u odnosu na velicinu TV-a? Odnosno, koja velicina ekrana je pozeljna za sobu u kojoj je linija od oka do TV-a duga recimo 2 do 3 metra? Hvala...

Prema formulama idealno je da sedis na udaljenosti koja je 2,5 do 3 puta veca od dijagonale ekrana.

Prema tim formulama za obicne stanove u kojma dnevni boravci nisu suvise veliki nikako ne bi trebalo da se uzima televizor veci od 32inca (koji su ujedno i najprodavaniji).

Sad ostaju dva pitanja. Sta ako je ekran krupniji nego sto je preporuka? i sta ako je manji?
- Ako je ekran krupniji i pixeli su krupniji pa ako sedis blize od preporuka onda slika u tvojim ocima nece biti dovoljno ostra. Nase oci uvek pokusavaju da izostre sliku pa se umaraju tokom takvog gledanja. Sto konacno smanjuje komfor gledanja. Kod televizora sa vecom rezolucijom 1920x1080 generalno mozes da sedis malo blize.
- Ako je ekran manji ili sedis dalje onda su pixeli sitniji i slika deluje ostrije pa nema ovih problema sa zamaranjem vida.
- Preporuke o idealnoj udaljenosti se baziraju na tome koliko blizu mozes da se primaknes a da se oci ne zamaraju na pomenuti nacin.
- Takodje ako sedis blize ili ako je ekran veci, to znaci da i veca kolicina svetlostii sa ekrana dolazi do tvojih ociju. Sto takodje zamara vid narocito posto vecina ljudi posvetli sliku na maksimum. Kada bi sedeo dosta blizu to bi bilo kao da gledas u luster. Nakon odredjenog broja sati pocele bi da te bole oci ili glava. Ako potamnis sliku onda mozes da sedis malo blize.
[ pisac @ 18.01.2010. 15:51 ] @
Mislim da ta formula za daljinu gledanja važi samo za obične 4:3 televizore sa slabom rezolucijom slike. Ovde je u pitanju veća rezolucija i sasvim drugačija priroda dijagonale (LCD 16:9 dijagonale 52cm je u stvari značajno manji od CRT 4:3 dijagonale 52cm), pa se ta formula ne može primeniti.

Inače, kada gledaš nešto sa veće daljine, oči se manje zamaraju (gledanje u daljinu opušta oči jer ne moraju da fokusiraju sliku), tako da je uvek bolje gledati sa veće daljine. Jedini problem je ako moraš da gledaš nešto preterano sitno. Zbog toga je najbolje gledati sa što veće daljine i uzeti najveću moguću dijagonalu ali dijagonalu pri kojoj nećeš morati da kolutaš očima levo-desno da bi obuhvatio celu sliku.

Inače, čitam ovu temu i razmišljam kako svuda oko mene postoji jedan sasvim drugačiji svet ljudi kojima je jako važno nešto što mene uopšte ni najmanje ne dotiče. Eto, ja koristim 52cm CRT 4:3 TV čija je vrednost jednaka iznosu novca koji potrošim za hranu u dan-dva, pri tome nemam DVD a čak ni VHS (crkao pre 6-7 godina a mene mrzi da odem do servisa), i osećam se sasvim zadovoljno . Mada sam pre nekog vremena razmišljao da kupim jedan LCD TV, ali razlog je bio samo taj što želim da okačim TV u spavaćoj sobi na zidu skroz do plafona, a CRT TV mi je malo nezgrapan za tu varijantu (mnogo prostora zauzima, a i stalno bih imao utisak da će da se odvali i rokne dole na nekog).
[ lancia88 @ 18.01.2010. 17:52 ] @
Pozdrav,

Citat:
Stranger2: .....
- Ako je ekran krupniji i pixeli su krupniji pa ako sedis blize od preporuka onda slika u tvojim ocima nece biti dovoljno ostra. Nase oci uvek pokusavaju da izostre sliku pa se umaraju tokom takvog gledanja. Sto konacno smanjuje komfor gledanja. Kod televizora sa vecom rezolucijom 1920x1080 generalno mozes da sedis malo blize.
- Ako je ekran manji ili sedis dalje onda su pixeli sitniji i slika deluje ostrije pa nema ovih problema sa zamaranjem vida.
- Preporuke o idealnoj udaljenosti se baziraju na tome koliko blizu mozes da se primaknes a da se oci ne zamaraju na pomenuti nacin.
- Takodje ako sedis blize ili ako je ekran veci, to znaci da i veca kolicina svetlostii sa ekrana dolazi do tvojih ociju. Sto takodje zamara vid narocito posto vecina ljudi posvetli sliku na maksimum. Kada bi sedeo dosta blizu to bi bilo kao da gledas u luster. Nakon odredjenog broja sati pocele bi da te bole oci ili glava. Ako potamnis sliku onda mozes da sedis malo blize.


zvuci kao da nisi probao.

Moras probati taj deo sa blizinom i velicinom pixela, iako po formulama treba da mozes prebrojati pixele na prste ako stojis ispred 50" na nekih 30-ak cm, cak ni sa SD rezolucijom to neces tek tako moci uciniti. Naravno, postoje programi koji se emituju u rezolucijama za mobilne telefone i ovde nista ne pomaze (sa satelita, da ne bude zabune), ali to ne treba da nam bude reper u razmisljanju jer je broj takvih programa daleko manjih od onih pristojnih, ali i da je veci, tesko da moze zaseniti one koji se emituju u HD rezolucijama, pa ma kako da su malobrojni. Danas na satelitskoj televiziji gotovo svaki provajder ima makar jedan program u HD rezolucijama, relativno brzo ce se pojaviti jos nekoliko takvih programa sto ce naterati i kablovske operatere da omasove svoju HD ponudu. Pretpostavljam da bi krajem ove godine vec mogli da ozbiljnije posmatramo stvari iz tog ugla, pri cemu bismo imali na raspolaganju bar jedan HD kanal u osnovnoj kablovskoj ponudi i barem 6-8 u raznim doplatnim ponudama. Ipak, to je ponovo dilema za odlucivanje pro et contra, svako za sebe, kao i ostale dileme (Dijagonala Vs Dijagonala, Ready Vs Full itd.), da li je uopste takva ponuda dovoljno primamljiva za ulaganje u LCD/Plasma ekran visoke rezolucije.

Uzgred, formule se zaista u pomenutoj formi mogu primenjivati samo na stare 4:3 CRT televizore, ovo je nesto sasvim drugo. Da nije oduvek bilo tog "neceg sasvim drugog", nikada se ne bi popunile bioskopske sle od desetog reda pa nanize :)
[ boki78 @ 18.01.2010. 18:31 ] @
@Pisac

Ove teorije oko radne površine ekrana sam čuo više puta i pročitao na raznim forumima ali mi nikada nije bilo najjasnije zašto bi to bilo tako, odnosno zašto bi ekrani u srazmeri 4:3 imali veću radnu površine od ekrana 16:9 ako pri tom imaju iste dijagonale. Rešio sam da izmerim ekrane koje imam u mojoj kući i došao sam do sledećih podataka:

1. Samsung LCD TV 27 inča, 16/9- horizontala 61cm, vertikala je 34cm a površina ekrana je 2074cm2.
2. Samsung TFT monitor 20 inča, 16/10- horizontala je 43cm, vertikala 28cm a površina ekrana je 1204cm2.
3. Samsung CRT TV 54cm što je otprilike 21.25 inča, 4/3- horizontala je 42cm, vertikala 32cm a površina ekrana je 1344cm2.

Zbog različite veličine ekrana teško je porediti dva televizora pa eventualno neko može da napiše koliko je površina CRT TV-a od nekih 69cm. Međutim ako uporedimo TFT monitor i CRT televizor koji su približne veličine (razlika u dijagonali je 3.2cm ili 1.25 inča) dolazimo do toga da TV ima neznatno veću površinu što je i logično s obzirom da ima i neznatno veću dijagonalu. Možda i ja negde grešim i možda stvarno postoji bitna razlika u površinama ekrana različitih srazmera, slobodno neka neko dopuni moje podatke.
Inače stvarno odlični postovi ovde od stručnih sagovornika koji će mnogima pomoći u uzboru najboljeg TV-a u skladu sa sopstvenima potrebama i mogućnostima. Pozdrav!
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2010. 19:27 ] @
Evo sta predlaze THX

Ovde mozete videti koja rezolucija ima smisla za koju razdaljinu od ekrana, te koja dijagonala isto ima smisla (fite podelite sa 3.28 da bi dobili metre):



Na primer, ako imate ekran od 60" - razliku izmedju 480p i 720p necete primecivati ako ste udaljeni vise od 6.1m

THX je napravio ovaj grafikon koristeci fizicku "rezoluciju" oka (tj. najmanji ugao koje "standardno" oko moze da razazna)
[ Stranger2 @ 18.01.2010. 19:42 ] @
Te formule jesu za widescreen televizore. A za CRT televizore nije ni bitno jer skoro nikad nije ni postojala mogucnost da kupis preveliki CRT televizor.

Citat:
zvuci kao da nisi probao.

Zasto?
Te formule nisam ja izmislio a osim toga probao jesam. Meni licno nije lep dozivljaj gledanja kada vidim pixele. A napisao sam da za vece rezolucije moze da se sedi blize.

U jednoj porodici na primer kupili su 127cm plazma TV a najudaljenija fotelja je 4 metra od ekrana. Svi su se slozili da bi bilo bolje da je manji.

Citat:
Da nije oduvek bilo tog "neceg sasvim drugog", nikada se ne bi popunile bioskopske sle od desetog reda pa nanize :)

Verovatno je to stvar ukusa. Ali jednom sam sedeo u prvom redu u novosadskoj areni i "nikad vise" necu. Moje omiljeno mesto u bioskopu je negde na sredini (ako nema balkona) ili u prvim redovima na balkonu. Otprilike tada bioskopsko platno po sirini zauzima jednu trecinu vidnog polja. Odgledao sam dosta filmova u bioskopu i proverio da mi tako najvise odgovara.

Inace tesko je porediti ekran sa bioskopskim platnom. Jer na ekranu pixeli su kockice koje su medjusobno razmaknute da mozes da ih vidis svaku posebno. A kod bioskopskog platna detalji se stapaju na prirodan nacin.

---
Usput, bez obzira na rezoluciju ja jednostavno ne podnosim kada se aspect ratio deformise. Uzasno mi je kada se 4:3 slika rasiri na 16:9 ekranima. Ttaman da je najbolji televizor u pitanju ja ne mogu da uzivam u takvom programu.
[ pisac @ 18.01.2010. 19:47 ] @
Citat:
boki78: Ove teorije oko radne površine ekrana sam čuo više puta i pročitao na raznim forumima ali mi nikada nije bilo najjasnije zašto bi to bilo tako, odnosno zašto bi ekrani u srazmeri 4:3 imali veću radnu površine od ekrana 16:9 ako pri tom imaju iste dijagonale.

To je stvar geometrije. Najveću površinu za određenu dijagonalu ima kvadrat sa jednakim stranicama (1:1). Što je pravougaonik izduženiji, to mu je površina manja za istu dužinu dijagonale. Zamisli da gornju tačku dijagonale polako spuštaš nadole, tako da menjaš odnos visine i širine ekrana, i imaš sve izduženiji i izduženiji pravougaonik. Na kraju, imaćeš dijagonalu koja je jednaka širini ekrana, ali će visina ekrana biti 0, i time će i površina ekrana biti 0.

Sada sam na brzinu izveo formulu za površinu po dijagonali i odnosu stranica, nadam se da je tačna: ako odnos strana izraziš kao X:Y, a dijagonalu kao D, onda je površina ekrana P=X*Y*D2/(X2+Y2)
[ osmania @ 18.01.2010. 19:59 ] @
Kad je rijec o televizorima mozda ne bi trebali ni da FREKVENCIJU zanemarimo.
Jer kao sto se vidi sljedeca generacija televizora ili programa je 3D program. Vec Afrika World Cup se prenosi u 3D i samo se cvike nabace i mozemo da se gleda...
A minimalna frekvencija za 3D je 120 HZ...

Jer teleizor se ne kupuje svake godine, ko zna kakva ce slika da bude za 4 godine... :)))
3D ce biti sigurna :)

A vec sad svi privatni kanali (Pro7, SAT1 i mnogi njemacki) vec u martu cini mi se bice FULL HD signal. Sto znaci vec ove godine ce poceti svi sa ful hd signalom.


Al moje misljenje da u sobu gdje ti je udaljenost televizora ne vise od 4 metra ili koliko da se ubaci 50 cola mislim da je pretjerano...


I pitanje za sviju koliko vam je udaljen tv od secije :)
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2010. 20:19 ] @
Za 3D je potrebno da TV podrzava 120 Hz ulaz, za sta je potreban HDMI 1.3b

Danas, u ovom momentu - je tesko dokopati se takvog TV-a (ima samo par modela, bukvalno na prst jedne ruke da se nabroje), ali su na CES-u bukvalno svi najavili 3D-capable televizore, sto znaci da ce vec za nekoliko meseci trziste biti puno istih - nece ni moci da se kupi ne-3D TV.

Ponavljam: nije dovoljno da na TV-u pise "120 Hz", ili "200 Hz" - to nema veze sa mogucnoscu ulaza, vec predstavlja interne trikove (interpolaciju) koje TV koristi kako bi eliminisao neke mane LCD ekrana.

Inace, prilicno sam skeptican oko 3D-a za bilo sta osim gaming i "niche" u TV segmentu, bar u sledecih nekoliko godina. Razmislite, trebaju vam skupe naocare ($100-$200) i kada gledate 3D program, niko drugi bez naocara ne moze da ga gleda... da ne pricamo o tome da 3D sadrzaja ima jako malo.

Igrice su druga prica.
[ pisac @ 18.01.2010. 20:22 ] @
Ja bih veličinu ekrana ovako odokativno rešio: Ako vam je optimalan TV sa određenom dijagonalom, izmerite visinu tog ekrana. Onda povećajte visinu za odnos rezolucija i kupite odgovarajući ekran u novoj tehnologiji.

Primer: CRT 4:3 dijagonale 54cm (tj. oko 21'') ima visinu 32.4cm. Rezolucija po visini mu je 576px. Kome takav TV savršeno ogovara na daljini sa koje gleda, a hoće da uzme LCD TV 16:9 sa 720px, neka uzme ekran visine 720/576*32.4cm=40.5cm, odnosno dijagonale D=SQR(40.5cm2+(40.5cm/9*16)2)=82.6cm tj. oko 32''.

Primer2: isti CRT, ali sada neko hoće da kupi LCT TV 16:9 sa 1080px. Neka uzme ekran visine 1080/576*32.4=60.75cm, odnosno dijagonale D=SQR(60.75cm2+(60.75cm/9*16)2)=123.9cm tj. oko 48''.
[ boki78 @ 18.01.2010. 20:24 ] @
@pisac

Ako se stranice ekrana označe kao x i y, zar površina ekrana nije x*y? Tako se izračunava površina pravougaonika a ekran je pravougaonog oblika. Ja sam malopre na taj način dolazio do površine ekrana, ako sam pogrešio onda zanemarite one podatke. Zato i mislim da bi ekrani trebali da imaju istu površinu ali su naravno različitog oblika zbog drugačije srazmere stranica. Inače ekran u srazmeri 16:9 je ono što je najbliže ljudskom oku i najviše mu odgovara, problem je samo što se jako mali broj programa emituje u 16:9 formatu. Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao boki78 dana 18.01.2010. u 23:17 GMT+1]
[ osmania @ 18.01.2010. 20:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Za 3D je potrebno da TV podrzava 120 Hz ulaz, za sta je potreban HDMI 1.3b

Danas, u ovom momentu - je tesko dokopati se takvog TV-a (ima samo par modela, bukvalno na prst jedne ruke da se nabroje), ali su na CES-u bukvalno svi najavili 3D-capable televizore, sto znaci da ce vec za nekoliko meseci trziste biti puno istih - nece ni moci da se kupi ne-3D TV.

Ponavljam: nije dovoljno da na TV-u pise "120 Hz", ili "200 Hz" - to nema veze sa mogucnoscu ulaza, vec predstavlja interne trikove (interpolaciju) koje TV koristi kako bi eliminisao neke mane LCD ekrana.

Inace, prilicno sam skeptican oko 3D-a za bilo sta osim gaming i "niche" u TV segmentu, bar u sledecih nekoliko godina. Razmislite, trebaju vam skupe naocare ($100-$200) i kada gledate 3D program, niko drugi bez naocara ne moze da ga gleda... da ne pricamo o tome da 3D sadrzaja ima jako malo.

Igrice su druga prica.


Inace na TU Wien su razvilii 3D TV bez naocala :) pitanje vremena kad ce to izaci... (bilo na NEWTON, ORF1)
[ lancia88 @ 18.01.2010. 21:54 ] @
Pozdrav,

Stranger, sada si me samo jos vise ubedio da nisi probao, ili se apsolutno nismo sporazumeli: pixele neces videti kada se priblizis ekranu cak ni na SD rezoluciji pa makar stajao na svega 20-ak cm od ekrana. Upravo sam proverio na ekranu od 50" i na programu koji definise rezoluciju od 576x480 iako cisto sumnjam da je zaista ta rezolucija i stigla na ekran, ali to sada nije trenutno tema. Dakle, pikselizacije nema ma gde stajao, a kada se stoji blizu slika izgleda kao Divx bez ikakvih kockica, dakle nije ono najbolje sto bi se moglo u svakom slucaju. Sa vecom rezolucijom (574x544 recimo) kanale mozes gledati odakle hoces i apsolutno nista ne smeta. Jedino da ne bude ono, nemam i zato mi se ne svidja. Onda vodimo jalovu diskusiju.

Nadalje, nove generacije TV-a ne deformisu sliku kao stari CRT 16:9 televizori recimo ili one bas stare plasme, naprosto prepozna i podesi odnose stranica i primljenog signala u neizoblicenu vizuelnu formu. Zbog svega toga i rekoh da verovatno nisi bas probao....
[ Shon3i @ 18.01.2010. 23:57 ] @
Mislim da je jako bitno uzeti televizor koji ima dobar judger, po meni jako bitna stvar kada gledam Blu-Ray filmove, i mozda mi vise smeta nego da gledam 720p.

Inace kada je u pitanju razlika izmedju 1080 (FullHD) i 720 (HD Redy), tu nema dileme. HD Redy je po meni prelazini standard odnosno nesto sto je namerno napravljeno za uzimanje para. HDTV standard od kada zna za sebe je bio 1080, tako da sve ostale varijacije na temu treba preskociti. Ja sam skoro uzeo 32" LCD FullHD i naspram drugovog 32" LCD HD Redy ima velikih razlika, sa time da masa HD Redy televizora zapravo ima rezoluciju nesto vecu od 720p/i zapravo (1336x768 IIRC) i onda se interpolacija radi u svakom slucaju, a kvalitet zavisi.

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 19.01.2010. u 01:17 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2010. 00:14 ] @
Citat:
osmania
Inace na TU Wien su razvilii 3D TV bez naocala :) pitanje vremena kad ce to izaci... (bilo na NEWTON, ORF1)


Znam da jesu, ali industrija je zbog brzine trenutno iza "naocara".

Medjutim cisto sumnjam da ce neko uspeti tek tako da natera iole bitnu kolicinu ljudi da bace svoje HD sisteme koje su upravo kupili, i krenu ponovo da kupuju novu HD opremu, ovog puta "3D".

Ali to je off-topic tema - o tome mozemo negde drugde.

Ako neko zaista jeste zeljan 3D-a, bilo zbog igrica, ili zbog onog malog broja naslova - ili, jednostavno, zbog zelje da budu "future proof" za buduce 3D programe, savetujem da sacekate 3-6 meseci sa kupovinom TV-a; jer ce se za to vreme pojaviti gomila novih 3D televizora od Samsung-a, Panasonic-a, LG-a i Sony-ja. I bice dostupna i u LCD i Plazma izvedbi. Pretpostavljam da ce cene biti uporedive sa danasnjim modelima vise srednje i vise klase.

Svi ti 3D televizori koje sam video su FullHD (tj: HD Ready 1080p kako se to danas kaze), i sto se kvaliteta ostalog tice - identicni su sa danasnjim modelima vise klase, u LCD i Plazma izvedbi - dakle, verovatno nece biti losi ni kao "2D" televizori.

Na CES-u sam probao 3D igrice a i bacio pogled na filmove, i mogu da kazem da je, sto se igrica tice, 3D definitivno interesantna stvar koja daje FPS-ovima jednu novu dimenziju - ali za to ce vam raditi posao i obican monitor, tako da vam ne treba TV od 50"+ bas... ali ko zeli, za 3-6 meseci ce moci da se igra u 60" sa 3D-om... pa ako imate para za bacanje :)


[ Shon3i @ 19.01.2010. 00:42 ] @
Mislim da ce 3D varijanta morati ipak malko vise da saceka, MVC (MultiView profile za AVC/H264) specfikacija jeste gotova, ali je pitanje kako ce to da se pokaze u realnom vremenu i svemu.
[ tt tt @ 19.01.2010. 08:57 ] @
Citat:
 I ako moze jos nesto? Nisam upucen pa bi bio zahvalan ako bi mi neko rekao o kvalitetu Sony Bravia LCD - a u zavisnosti od slova koje se nalazi u nazivu tipa? Drugim recima, sta je bolje: U, P, W, V, ... i td?


Generalno sto je slovo dalje u abecedi,to je bolji model Bravia tv-a , znaci da su Z i W najbolji modeli.
[ pisac @ 19.01.2010. 08:58 ] @
Citat:
boki78: Ako se stranice ekrana označe kao x i y, zar površina ekrana nije x*y?


Jeste. Ali ako znaš samo dijagonalu i odnos strana X:Y (a ne njihovu pravu dimenziju), onda koristi formulu koju sam izveo: P=X*Y*D2/(X2+Y2).

Drugim rečima:
CRT 4:3 54cm -----> P = 4*3*542/(42+32) = 1399.68cm2
LCD 16:9 54cm ----> P = 16*9*542/(162+92) = 1246.01cm2

Iz toga se vidi da LCD TV sa istom dijagonalom ali različitim odnosom stranica (spljoštenijom slikom) ima 11% manju površinu
[ Stranger2 @ 19.01.2010. 12:44 ] @
Citat:
Stranger, sada si me samo jos vise ubedio da nisi probao, ili se apsolutno nismo sporazumeli: pixele neces videti kada se priblizis ekranu cak ni na SD rezoluciji pa makar stajao na svega 20-ak cm od ekrana. Upravo sam proverio na ekranu od 50" i na programu koji definise rezoluciju od 576x480 iako cisto sumnjam da je zaista ta rezolucija i stigla na ekran, ali to sada nije trenutno tema. Dakle, pikselizacije nema ma gde stajao, a kada se stoji blizu slika izgleda kao Divx bez ikakvih kockica, dakle nije ono najbolje sto bi se moglo u svakom slucaju. Sa vecom rezolucijom (574x544 recimo) kanale mozes gledati odakle hoces i apsolutno nista ne smeta. Jedino da ne bude ono, nemam i zato mi se ne svidja. Onda vodimo jalovu diskusiju.

Nisam mislio da vidis pixele na taj nacin da mozes sa dva metra daljine da uperis pogled u pojedini pixel pa da ga izdvojis od ostalih. Ali nase oce pokusavaju da izostre sliku sve dok nije ostra ko u prirodi. Ako sedis preblizu zbog velicine pixela slika nije onoliko ostra koliko nase oci traze da bude. Zbog toga i oci i mozak pokusavaju da izostre sliku u nedogled. Zavisno od osobe do osobe nakon nekoliko sati pocinje boliti glava ili oci ili jednostavno gledaoc oseti da je gledanje naporno.

Ako bi posmatrao TV ekran sa tako male udaljenosti kao npr nekoliko cm onda bi sasvim ostro videli i pixel i granice izmedju njih tako da oci ne bi pokusavale vise da izostre pa ne bi dolazilo do te vrste zamora. Naravno na tako maloj udaljenosti bilo bi drugih problema. Npr. ne bi znao sta u stvari gledas.
Ovo se moze uporediti sa dodavanjem grain efekta na video niske rezolucije.

Osim rezoolucije ekrana postoji problem u tome sto u vecini slucajeva video koji se prikazuje na ekranu ima jos manju rezoluciju od ekranske sto ide u prilog tome da moras sedeti jos malo dalje. Taj problem bi mogao biti resen dodavanjem graina (zrnaca) jer nase oci kada razlikuju zrnco od zrnca prestanu da izostravaju sliku bez obzira sto je u sustini niske rezolucije.

Citat:
Nadalje, nove generacije TV-a ne deformisu sliku kao stari CRT 16:9 televizori recimo ili one bas stare plasme, naprosto prepozna i podesi odnose stranica i primljenog signala u neizoblicenu vizuelnu formu. Zbog svega toga i rekoh da verovatno nisi bas probao....

To za aspect ratio sam usputno dodao. Nema veze sa temom.
Inace proveravam i to medju prvim stvarima kada razgledam monitor ili TV. Bas sam i kupio samsungov monitor 2233BW jer je jedini u ponudi imao funkciju da koriguje aspect ratio. Radi besprekorno u digitalnom modu ali kada namestis na analogni signal onda ne. Moguce da novi televizori sada imaju neki sistem prepoznavanja ali postojece koje sam ja video nisu to mogli. Priznajem da nisam video mnogo HDTV-a po kucama ali eto nije ni jedan mogao bas preterano pametno da barata sa aspect ratiom. Cak u engleskoj novi sony televizor nije uvek prepoznao aspect ratio njihovih freeview DVB-T kanala.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2010. 12:57 ] @
Hmm bas cudno, moj TV (Samsung) prepoznaje sve kako treba.

Pricam za digitalni signal, jer analognog ovde gde zivim i nema vise (a i nisam bas neki TV manijak).

Ovo vazi za: kompjuterski, DVB-S/DVB-C i naravno HDMI signal sa risivera (koji mi i ovako i onako sluzi kao HDMI hub i video-scaler za signal niske rezolucije) .

Ono sto >jeste< problem sa modernim TV-ovima su default podesavanja koja dobijete kada stignu iz prodavnice. Vecina consumer-orijentisanih TV aparata ima nekoliko stvari koje su namestene tako da stari analogni signal izgleda "ostrije", kao sto su custom-sharpness filteri, dinamicki kontrast i sl...

Sve te stvari treba iskljuciti osim ako vecinu vremena ne provodite gledajuci neki analogni signal niske rezolucije - recimo kada mi je stigao PS50B850 u stan, i kada sam ga ukljucio umalo ga nisam spakovao i vratio nazad, jer sam probao prvo PC signal. Samsung po "defaultu" ukljucuje "Sharpness" filter (kao i onaj dinamicki kontrast i sl...) pa je potpuno nepotreban i kontra-produktivan na digitalnom signalu.

Kada kupite LCD/Plazmu, prva stvar koju treba da uradite je da pogledate na netu review-e sa optimalnim podesavanjima, ako vec sami ne zelite da to uradite kako treba. Naravno, najbolja opcija je profesionalna kalibracija, ali to je skupo i zahteva posebnu opremu. Mada, cak i obicna "amaterska" kalibracija sa referentnim slikama i malo zdravog razuma daje >neverovatno< bolje rezultate nego default podesavanja "iz prodavnice".

Treba napomenuti da je sasvim razumljivo zasto TV dolazi sa tim podesavanjima - gro korisnika su laici i jos i dalje gledaju neki ili analogni ili digitalni SD signal loseg kvaliteta, pa ti post-processing efekti daju iluziju "ostrije" i "zivlje" slike. Medjutim ako je lanac signala optimalan, ti efekti samo kvare sliku.

Citat:

Osim rezoolucije ekrana postoji problem u tome sto u vecini slucajeva video koji se prikazuje na ekranu ima jos manju rezoluciju od ekranske sto ide u prilog tome da moras sedeti jos malo dalje. Taj problem bi mogao biti resen dodavanjem graina (zrnaca) jer nase oci kada razlikuju zrnco od zrnca prestanu da izostravaju sliku bez obzira sto je u sustini niske rezolucije.


Ovaj efekat imas "for free" na plazmama, jer plazme generisu boje tako sto rade sub-pixel "dithering" (samsung radi na 600 Hz, recimo a Pioneer Kuro je jos bolji) - time se stvara mikro 'grain' efekat, koji je ruzan ako si na manje od 0.5 metara od TV-a, ali na vecoj udaljenosti izgleda sasvim OK.
[ Stranger2 @ 19.01.2010. 13:05 ] @
Citat:
Mislim da ce 3D varijanta morati ipak malko vise da saceka, MVC (MultiView profile za AVC/H264) specfikacija jeste gotova, ali je pitanje kako ce to da se pokaze u realnom vremenu i svemu.

Moja procena da ne mogu proizvodjaci televizora naterati ni TV kuce ni gledaoce pa pocnu iznova sve da ulazu zato sto novi televizori imaju novu funkciju.

Setite se kada su poceli da se proizvode hd ready televizori a eto jos uvek cekamo da vidimo poneki HDTV program . Tako ce biti i sa 3D. Proizvodjaci televizora moraju stalno da najavljuju nesto novo radi konkurentske utrke ali nema sanse da usvajanje toga na trzisti ide tolikom brzinom.

Citat:
MVC (MultiView profile za AVC/H264)

Kad je vec pomenuto, treba znati i da je za 3D video potrebno imati duple kamere sa dva objektiva koje kostaju vise nego duplo od obicnih. Takodje 3D video zapisa sigurno mora zauzimati dvostruko vise megabajta na medijima. Tako da se troskovi snimanja 3D videa vise nego uduplavaju sto nikako ne zvuci dobro za producentske kuce.
Tranzicija na digitalni signal pa ulaganje u HDTV kamere pa na digitalne medije velikog kapoaciteta (za HD video materijale) je TV kucama vec napravio ogromne troskove. To tek treba da im se isplati. Ne verujem da ce bas trcati da ponovo uloze ogromne sume da bi proizvodili 3D tv program koji ce moci gledati mozda 0,1 % gledalaca koji su nabavili bas sve sto je potrebno od opreme.
A mora i da se saceka da softverski ova stvar zazivi. A to u slucajevima enkodera nije nikad islo prebrzo.

Procenjujem da kada 3D televizija zazivi, televizori o kojima mi sada pricama vec biti zastareli i da nema potrebe sada misliti i na to pri odabiru TV-a.
[ Stranger2 @ 19.01.2010. 13:09 ] @
Citat:
Ovaj efekat imas "for free" na plazmama, jer plazme generisu boje tako sto rade sub-pixel "dithering" (samsung radi na 600 Hz, recimo a Pioneer Kuro je jos bolji) - time se stvara mikro 'grain' efekat, koji je ruzan ako si na manje od 0.5 metara od TV-a, ali na vecoj udaljenosti izgleda sasvim OK.

Dobra stvar. Samo plazme koliko vidim iscezavaju sa trzista osim mozda panasonocovih.
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2010. 13:17 ] @
Pa i nije bas, u 2009 su plazme ponovo skocile sto se market-share-a tice na oko 30%.

To je za sve dijagonale. Za dijagonale preko 42" plazma je neumoljivi lider sa preko 2/3 trzista (oko 70%!).

Na CES-u su i Samsung i Panasonic predstavili nove plazme - naravno, LCD ima najvise novih modela, ali to je zato sto najvise modela uvek imas u ' 42" i nize ' kategoriji.

Prodavci vec 5+ godina tvrde kako je "plazma mrtva", i to nikako da se desi. Moderne plazme su eliminisale skoro sve velike probleme starih (potrosnja, screen-burn) a LCD-ovi ni dan danas nisu uspeli da ih premase po kvalitetu slike u kontekstu kontrasta, uniformnosti slike, ghosting-a i sl..

Ono sto JESTE fakat:

- Za dijagonale od 50 inca i preko, plazme su i dan danas znacajno jeftinije nego ekvivalentni LCD-ovi
- Plazme i dalje imaju odredjenih prednosti u odnosu na LCD-ove u pogledu kvaliteta slike, i to jos nije prevazidjeno od strane LCD tehnologije
- Potrosnja plazmi najnovije generacije (2009/2010) je zanemarljivo veca od LCD-a ekvivalentne dijagonale, za razliku od ranijih generacija koje su bile vrlo neefikasne

Iskreno, za svakog ko zeli veliku dijagonalu (preko 46 inca) moj savet je da se izabere dobra plazma kao sto su novi Panasonic modeli ili neki Samsung. OSIM ako vam mane LCD ekrana manje smetaju od nedostataka Plazmi (dithering, odredjeni tj. mali nivo "banding-a")

Probajte da postavite neki novi "Edge LED" LCD TV i Plazmu jedan pored drugog sa optimalnim podesavanjima, i videcete o cemu se radi ;-)
[ lancia88 @ 19.01.2010. 19:40 ] @
Pozdrav,

skroz se slazem sa Ivanom oko plasme i njenih prednosti, odnosno, ucesca u ukupnoj proizvodnji/prodaji i logici koja vodi ka tim rezultatima. Iako je LCD zaista zapretio svojevremeno konkurentskoj tehnologiji, ocigledno je da sa velikom dijagonalom nema prakticno konkurencije u LCD-u, ali se i sama plasma usavrsila.

Oko pixela i njihove vidljivosti sada zaista nema vise potrebe da se citiramo jer ocito znamo o cemu pisemo, i zaista mora da se pogleda. Sada, a ne da se pise na osnovu onoga ranije. Sada je sve drugacije. Dovoljno drugacije da daljina sedenja u odnosu na ekran vise ni priblizno ne mora da se drzi starih formula. Tu ne pricam o korekciji u milimetrima, vec o daleko ozbiljnijoj korekciji, mozda cak i faktor 2,5 komotno (udaljenost u odnosu na dijagonalu). Ja imam mogucnost da u dnevnom boravku koristim duzu stranicu za postavljanje TV-a u odnosu na gledanje (5m duzina dnevnog boravka) ali koristim kracu i bas nista mi ne smeta, naprotiv, probali ovako, probali onako i ostavili na kracoj stranici (4m ukupno). U spavacoj sobi na 42" imam udaljenost od nekih 2,5-2,8 m i ona mi skroz odgovara. Kako polica za TV deli spavacu sobu na dve/jednu trecinu, mogao bih jos da je odmaknem ali mi ne pada napamet. Cak stavise, mislim da cu 50" prebaciti upravo u spavacu sobu...jedino sto ne znam sta cu tacno sa 42-jkom koja je sada tamo, nesto nisam navikao da prodajem svoje stvari a jos je to skupocen poklon, pa eto...meni je to prakticno jedina kocnica, srecom, nemam drugih ogranicenja za sada.

Jednom recju, imam mogucnosti za povecavanje udaljenosti i za ovih par godina sam zasigurno izdiferencirao udaljenosti za sedenje/gledanje a ne bih, definitivno, trpeo krupne pixele ako ne moram...kao sto rekoh, treba probati.
[ Stranger2 @ 19.01.2010. 23:59 ] @
Citat:
U spavacoj sobi na 42" imam udaljenost od nekih 2,5-2,8 m i ona mi skroz odgovara.

pa to i jeste po formuli.

42 inca = 107 cm

107cm x 2.5 = 267cm

Inace te formule sluze kao preporuke onima koji ni na koji nacin znaju koliki ekran da odaberu. Za svakog ko je vec kupio TV, naravno da ce sam probama utvrditi kako mu se najvise svidja...
Inace ako imas viska vremena pogledaj u uputstva od tvojih televizora da li se spominju neke preporuke u vezi toga. Ja sam to video u nekom katalogu samo ne znam od kojeg proizvodjaca je bio.

Citat:
- Potrosnja plazmi najnovije generacije (2009/2010) je zanemarljivo veca od LCD-a ekvivalentne dijagonale, za razliku od ranijih generacija koje su bile vrlo neefikasne

U hrvatskom caspoisu "VIDI" je pre par meseci bio veliki test HDTV televizora razvukli su ga cak na tri broja. Bilo je svega nekoliko plaznmi. A potrosnja kod tih nekoliko modela je bila skoro duplo veca od najstedljivijih LCD-a. Ali dobro ex-yu je mozda zapostavljeno trziste u odnosu na zapadnu evropu. Moguce je da u bogatije zemlje isporucuju bolje modele kod kojih su ti problemi prevazidjeni.
[ MagicMaster @ 20.01.2010. 08:44 ] @
Citat:
a 42" oko 68000 din


Kupiš ovaj LG, obavezno LH3000 jer je full HD, (moj jedan komšija, koji me je redovno pitao za savet ranije, i ja mu lepo sve objasnim kako i šta da uradi, i onda on ode i uradi kako je naumio ... i tako par puta, dok mu nisam rekao, "A što me onda uopšte pitaš koji k .... ! " E onda se ON naljutio ... i ode pre par nedelja da kupi LCD, naravno bez savetovanja, i vrati se sa 42 inča LH2000, HDReady .... rekao mu prodavac da je TAJ NAJBOLJI .... samo sam mu rekao da su ga zaebali zbog toga i toga, i još ga platio valjda 65000 .. Loodilo .... pozeleneo ... ) dakle, vratimo se na priču, uzmeš 42 LH 3000, otključaš mu softver, i bocneš direktno u njega spoljni HD, i gledaš 1080p materijal bez ikakvih problema ....

To je moj izbor, i ja tako planiram da uradim za par meseci ....
[ pisac @ 20.01.2010. 09:30 ] @
Citat:
MagicMaster: moj jedan komšija, koji me je redovno pitao za savet ranije, i ja mu lepo sve objasnim kako i šta da uradi, i onda on ode i uradi kako je naumio ...


Tako i treba.

Ja tako uvek radim: pitam nekog za savet, a onda donesem sopstveni sud i uradim kako ja hoću. Tako dobijam najbolje rezultate.

A savetodavci mogu da se vređaju ili ne, to (sujeta) je njihov problem
[ bakara @ 20.01.2010. 10:53 ] @
Mislim da je ovde nekako zanemareno da su i 720p i 1080p HD rezolucije a HD ready je malo marketinski izraz cisto da bi se izrazilo koju rezoluciju podrzava model.
Hocu da kazem da je sve to HD, i to kada neko prica o HD TV to ne mora da znaci da je rec o 1080p!

Plazma ili LCd?
Prvo da skrenem paznju da nema plazme manje od 40" (samsung) i to su uvek modeli sa rezolucijom 1024x768!
LG recimo ne pravi manje plazme od 42"...
Znaci ako hocete manji ekran od 40/42" morate da idete na LCD.

FullHD (1080p) plazme su tek od 50", znaci ako vam je bitna rezolucija i hocete plazmu morate kupiti i veliki TV.





[ Shon3i @ 20.01.2010. 12:25 ] @
Citat:
dakle, vratimo se na priču, uzmeš 42 LH 3000, otključaš mu softver, i bocneš direktno u njega spoljni HD
Zasto bi ga otkljucavao kada LH3000 model jeste vec FullHD televizor? Ne razumem?
[ bakara @ 20.01.2010. 12:36 ] @
Citat:
Shon3i: Zasto bi ga otkljucavao kada LH3000 model jeste vec FullHD televizor? Ne razumem?

Evo objasnicu ti ja

Kod LG TV je ugradjen isti hardware u tom modelu kao i u najskupljem modelu, ceo software koji ga pokrece baziran je na linuxu a opcije su mu vecinom softverski zakljucane.

Dakle, o cemu se tu radi...

Jeftiniji modeli nemaju usb port, tacnije imaju ga ali na njemu stoji upozorenej da je service only, a vi ga hakovanjem mozete otkljucati da to bude klasican usb port i jos mu mozete otkljucati podrsku za odlican media plejer koji je vesto sakriven u svim full HD modelima.

Ko bi rekao da cemo flesovati i televizore...ali evo doslo je vreme

Ako nekoga jos zanima pitajte cisto da ne skrecemo sa teme...
[ boki78 @ 20.01.2010. 13:39 ] @
@Stranger2

Potrošnja struje plazma modela u 2009 godini je značajno smanjena i novi modeli su se približili potrošnji koje imaju LCD televzori.

@bakara

Postoje i fullHD plazme koje su velićine 42", Panasonic ima par takvih modela, od kojih je G10 stvarno vrhunski.
[ Memomax @ 20.01.2010. 14:53 ] @
uvek sam za veći ekran, tačnije veće dijagonale. bar kod nas perspektive su da cemo se jos dugo baviti SD signalom, i tu je hd ready zahvalniji. SD slika na full HD već pokazuje više mana originalnog izvora. opet, ako i nabaviš bluray slika će i na hd ready televizoru biti veoma, veoma dobra, i to do granice kada bi se moralo ozbiljno testirati da li i s koje daljine neko može da primeti razliku. full hd neće baš skoro na satelit, jer traži mnogo bandwitha, tako da i tu će proći neko vreme.

naravno, uvek ima onih koji se kunu u full hd, i veće brojke, a i onih koji jure hd materijale koje gledaju na 19" tft monitorima, i oni tvrde da vide razlike u slici. meni je za hd materijal sve ispod 42" neprihvatljivo, a 32" samo ako je baš frka sa prostorom. 32" full hd je potpuno besmislen. ovo što se gleda hd, a neki i full hd, na 19", 22" pc monitorima nije za ozbiljnu diskusiju.

ljude zaplaše raznim pričama kako ćeš da vrtiš glavom levo desno, ma to vam je preveliko, bla, bla, pa se neko i prepadne. ja imam 42" plazmu, i sledeći korak ili 52" ili možda i veći. e sad, veći tv naravno više jednostavno razvlači sliku zbog svojih fizičkih dimenzija, pa tu opet mane SD izvora više dolaze do izražaja. mislim da je trenutno hd ready 42" plazma ( a možda i 50" kome to nije "preveliko") neki sweet spot za kupovinu, imam tu na umu njenu cenu, šta će se gledati (divx i dvd), kablovska, itd. kod plazmi treba razlikovati dve stvari, jedna je image retention, to je ono što ostane neki znak programa na ekranu kad promeniš kanal, ali to nestaje već nakon par minuta gledanja nečeg drugog. burn in je kad već progoriš to mesto na ekranu, i ostane zauvek, ali moderne plazme imaju čitav niz zaštita, a i ne znam kako bi to neko uspeo da postigne, možda ako više meseci ostaviš sliku sa desktopa na plazmi, ali za iole normalno korišćenje šanse su više u domenu teorije.

a što se tiče ulaganja u budućnost, nek se svako zapita da li stvarno misli da će s ovim cenama modernih televizora isti tv gledati i kroz 10 godina? pa čak i kroz 5 godina?
[ crni rendzer @ 20.01.2010. 14:58 ] @
Imam oko 850 evra da dam za TV. Pošto imam veliku prostoriju sve LCD što je 46 i više je jako skupo. Našao sam plazmu LG 50PQ2000 koja je oko 850 evra ima dijagonalu 50 " Rezolucija : 1366x768 px Osvetljenje : 1500 cd/m2 Kontrast : 2000000 :1.
Pitanje je, da li je pametnije da uzmem ovako nešto ili LCD npr. Sony KDL-40V5500K LCD DVB TV 40" full HD za iste pare, i zašto.
Šta dobijam, a šta gubim?

Hvala unapred.
[ lancia88 @ 20.01.2010. 16:05 ] @
Pozdrav,

cekaj, ne razumem: posle svega ispisanog pitas sta dobijas a sta gubis?

Pa ja sam stvarno bio ubedjen da je ovde pisano i da bi se citalo, i to najpre za one koji jos uvek nemaju iskustva onih koji su ih izneli....
[ pisac @ 20.01.2010. 17:27 ] @
Citat:
Memomax:a što se tiče ulaganja u budućnost, nek se svako zapita da li stvarno misli da će s ovim cenama modernih televizora isti tv gledati i kroz 10 godina? pa čak i kroz 5 godina?


Da, mislim!

Ja koristim Grundig CRT koji je star, pa... mislim da ima možda i više od 20 godina.

A kada budem kupio LCD sa DVB-T tjunerom i okačio ga na zid spavaće sobe, planiram da nastavim tradiciju.

[ Memomax @ 20.01.2010. 17:44 ] @
Citat:
pisacDa, mislim!

Ja koristim Grundig CRT koji je star, pa... mislim da ima možda i više od 20 godina.

A kada budem kupio LCD sa DVB-T tjunerom i okačio ga na zid spavaće sobe, planiram da nastavim tradiciju.


super. a kad za par godina promene standard u DVBZ-MC javi se za preporuke za nov tv :-))
[ Shon3i @ 20.01.2010. 21:14 ] @
Citat:
bakara: Evo objasnicu ti ja ;)

Kod LG TV je ugradjen isti hardware u tom modelu kao i u najskupljem modelu, ceo software koji ga pokrece baziran je na linuxu a opcije su mu vecinom softverski zakljucane.

Dakle, o cemu se tu radi...

Jeftiniji modeli nemaju usb port, tacnije imaju ga ali na njemu stoji upozorenej da je service only, a vi ga hakovanjem mozete otkljucati da to bude klasican usb port i jos mu mozete otkljucati podrsku za odlican media plejer koji je vesto sakriven u svim full HD modelima.

Ko bi rekao da cemo flesovati i televizore...ali evo doslo je vreme :D

Ako nekoga jos zanima pitajte cisto da ne skrecemo sa teme...
Bas slucajno posedujem jedan LH3000 32" FullHD, i radi odlicno, kupiio sam WDTV player.

Sta zapravo to znaci da mogu dobiti nesto sto poseduje model LH5000? Jel imas neko uputstvo? ako imas baci ga na PP :)

EDIT: nasao sam i lakse je nego sto sam mislio :) http://lgusb.wikispaces.com/ zapravo radi se o skrivenom meniu, mada DTS izgleda da ne radi, tako da cu se drzati WDTV playera i direktne komunikacije sa PC-om :)

[Ovu poruku je menjao Shon3i dana 20.01.2010. u 22:27 GMT+1]
[ manda021 @ 20.01.2010. 21:37 ] @
Uzmi Panasonic plazmu! Zašto:

-duplo duži radni vek od LCD, 100.000 radnih sati
-bolje radi sa sadašnjim analognim, a odlično radi i sa digitalnim signalom
-osveženje na 100Hz( 600 Hz subfield)
-odziv 0.001 ms
-malo veća potrošnja od LCD-a
-DVB-t, DVB-c tjuner
-Viera tehnologija( SD card reader)
-ekran otporan na udarce( zaštita ekrana)
[ Stranger2 @ 20.01.2010. 22:40 ] @
Citat:
super. a kad za par godina promene standard u DVBZ-MC javi se za preporuke za nov tv :-))

Nema veze jer se takve promene resavaju novim set top box-om (jednostavno receno sprava koji konvertuje novi signal da ga mozes gledati na starom tv-u) koji kostaju obicno 20 do 40 evra a pri promeni standarda i drzava ce placati deo te cene za svakog pretplatnika. Televizor moze zasteriti po pitanju dodatnih funkcija ali osnova namena gledanja tv programa ce uvek raditi sve dok se ne tv pokvari.

Citat:
kupiio sam WDTV player.

Da li ovaj novi koji moze da se umrezava ili stariji model?

Citat:
Imam oko 850 evra da dam za TV. Pošto imam veliku prostoriju sve LCD što je 46 i više je jako skupo. Našao sam plazmu LG 50PQ2000 koja je oko 850 evra ima dijagonalu 50 " Rezolucija : 1366x768 px Osvetljenje : 1500 cd/m2 Kontrast : 2000000 :1.
Pitanje je, da li je pametnije da uzmem ovako nešto ili LCD npr. Sony KDL-40V5500K LCD DVB TV 40" full HD za iste pare, i zašto.
Šta dobijam, a šta gubim?

Dobices razlicite odgovore a odlucices sam. Moj glas je za ovaj sa vecom rezolucijom. A zasto, opisao sam vec u prethodnim porukama u ovoj temi sta ja smatram da se gubi povecavanjem ekrana ili smanjivanjem rezolucije.

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 21.01.2010. u 01:41 GMT+1]
[ Memomax @ 20.01.2010. 23:17 ] @
@stranger2

znam ja naravno sve to sa tehničke strane, ali ja više mislim na psihološki momenat. kad dođe vreme za novu dodatnu kutiju, to će svakome biti signal/dobar izgovor da kupi novi tv. jer umesto kačenja dodatnih kutija na "stari tv", svakoga će kopkati da za ne tako velike pare recimo možda kupi i 60" tv a da stari bedni 32" odnese na plac u vikendicu. e sad, uvek postoje i oni koji su u fazonu "moja baba još uvek kuva na drva i pere na ruke", ili "koja su to kola bolja od moskviča", ali ta priča je možda mogla da prođe u vreme crt televizora. tada jednostavno nisi imao ništa drugo iza ćoška, ako si hteo tv to je crt 21" i toliko. sediš, gledaš, ako se pokvari krpiš, ako radi super, i čekaš da tehnologija napreduje i ponudi nešto novo. pričati danas kako ćeš da se zakopaš sa 32" lcd-om narednih 20 godina je malo šaljiva za jedan tehnički forum. na stranu što će za koju godinu popravka takvog tv biti 1. neisplativa 2. verovatno i nemoguća.
[ Shon3i @ 20.01.2010. 23:34 ] @
Citat:
Da li ovaj novi koji moze da se umrezava ili stariji model?
Da moze, ja sam zapravo uzeo WDTV Live, i mreza radi odlicno, youtube itd. Stvarno su ga odradili, nisam mu jos nasao ni jednu manu.
[ sinisa_s @ 21.01.2010. 00:12 ] @
Moj izbor je pao na Samsung serije 6 40B650 (40"). Ima ugradjen player pa pusta skoro sve formate (avi, mkv, titlovi:srt, sub) direktno sa USB externe memorije (NTFS, FAT). Prikljucivao sam WD my passport sa dve particije i prepoznaje bez problema obe. Ima prilkucak za LAN a moze da se umetne i wirelles stick. Wireless nisam jos probao. Nepostoji direktan pristup netu nego se koriste widgeti tako da se moze pristupiti youtube-u, twitter-u i jos nekim servisima. Pretpostavljam da ce uskoro biti jos mnogo toga. Brzina pristupa i nije bas sjajna a i malo je zamorno koristiti daljinski za net. Podrzava i DLNA netwok. TV je dosta dobro ocenjen na testovima i dobio je dobre preporuke. Ja trenutno gledam TV sa nekih 3m i ova velicina mi je skroz ok za tu distancu. Evo jos jedan link sa preporukama za rastojanje od TV u zavisnosti od dijagonale i rezolucije (http://reviews.cnet.com/4520-7608_7-1016109-2.html). Postoji i 37" model. Mislim da ima iste mogucnosti. Za sada sam vrlo zadovoljan.

Poz
[ Stranger2 @ 21.01.2010. 01:03 ] @
Citat:
na stranu što će za koju godinu popravka takvog tv biti 1. neisplativa 2. verovatno i nemoguća.

vec sad je popravka skoro nemoguca i kod novih televizora. Jer na primer kod LCD televizora najranjivi deo je lampa za pozadinsko osvetljenje ekrana koja se ne moze popravljati ni zameniti (osim kod retkih modela). Ostali delovi nadzive lampu ali bez lampe su ionako beskorisni.
Onaj ko stvarno zeli da mu televizor traje duze od 10 godina treba jako temeljno da se raspita i da izabere model za koji postoji mogucnost zamene delova. Navodno samo Sharp proizvodi takve ali ne mogu da potvrdim.

Citat:
Potrošnja struje plazma modela u 2009 godini je značajno smanjena i novi modeli su se približili potrošnji koje imaju LCD televzori.

Verujem u to. Ali ne znamo sigurno da li su u domacim prodavnicama dosli takvi modeli ili mozda na ovo trziste salju one losije. Takodje ne znamo da li se se losiji modeli svi rasprodali ili ih jos uvek ima. Ako hoces u srbiji da kupis plazmu, trebao bi proveriti na internetu za svaki model plazme posebno.
[ component @ 21.01.2010. 08:25 ] @
Citat:
Stranger2: Jer na primer kod LCD televizora najranjivi deo je lampa za pozadinsko osvetljenje ekrana koja se ne moze popravljati ni zameniti (osim kod retkih modela).


Mislim da grešiš. Kod svih modela može da se zameni pozadinsko osvetljenje. Drugu se skoro desilo da se pozadinsko osvetljenje na Sony-ju pokvarilo i nije bilo nikakvih problema da se zameni.
I par TV servisa su mi rekli da nije problem da se menja pozadinsko osvetljenje, samo treba da se naruči za model koji ti treba. Neisplativo je da neko drži na lageru pozadinska osvetljenja, koja se i onako dosta retko kvare, za sve modele. O isplativosti popravke ne vredi raspravljati. Nekome je isplativo da za popravku televizora od 1000 evra izdvoji 700 evra, a neko bi pre dodao još malo i kupio novi TV.
[ lancia88 @ 21.01.2010. 09:02 ] @
Pozdrav,

lagano ali sigurno smo odlutali od teme i bilo bi dobro da se vratimo na nju. Ova tema je, drzeci se naslova, ocigledno privukla dosta ljudi i pomogla nekima da rasciste svoje dileme a mozda i kupe sebi TV, ali sve ostalo nece vise pomoci ukoliko se udaljimo previse od teme. Naime, onaj ko bi uzeo multimedijalni eksterni disk, zasigurno savet o tome nece traziti u temi sa ovakvim naslovom, dok onaj ko jos nije siguran oko Ready ili Full, nema valjan feedback usled zakrcenja teme onim stvarima koje itekako jesu korisne, ali ne i za dilemu iz naslova.

Stoga predlazem da se otvori nova tema koja bi obradjivala komponente kao vrhunac kucnog multimedijalnog komfora da bismo dobili jos jednu korisnu i kvalitetnu smernicu za kupovinu ili samo edukaciju.
[ mmix @ 21.01.2010. 09:32 ] @
Pa evo recimo ja nisam siguran, mislio sam da jesam ali sve vise sumnjam u svoje poglede, da objasnim o cemu se radi.
Full HD 1080p monitor vec imam, on mi je za rad i za gledanje 720p i 1080p sadrzaja, ali je defacto vezan za kompjuter i imam neki samsungov 100Hz CRT TV koji iskreno sluzi da klinac ima na cemu da gleda baltazara. Da bih uopste razmislio o kupovini vece dijagonale kao kucnog TVa po meni mora da postoji feed koji bih uopste gledao na njemu, ako zanemarimo SyFy price o RTS HD i slicno, satelitski HD feedovi su svi (a ispravite me ako gresim) ili 720p ili 1080i da bi crampovali sto vise kanala u skup bandwidth i ne verujem ni da bi kablovski operateri koji nude HD feedovi davali (niti imaju odakle da uzmu) bolje i sad se tu otvara pitanje na sta to lici kad se pusti na televizorima koji se valjaju kod nas? O kojim uopste bitrateovima pricamo za satelitske HD kanale, ako je 1080i kanal encoded istim bitratom kao 720p sta ti u stvari dobijes sa 1080? Zar nije onda bolje pustati 720p na 720p TVu?
[ Slobodan Miskovic @ 21.01.2010. 09:41 ] @
Upravo tako. Btw ja bih HD TV uzimao samo ako ce mi isti sluzio za blue ray filmove preko nekog plejera ili za XBOX360 :)
[ Memomax @ 21.01.2010. 09:54 ] @
Citat:
mmix: Pa evo recimo ja nisam siguran, mislio sam da jesam ali sve vise sumnjam u svoje poglede, da objasnim o cemu se radi.
Full HD 1080p monitor vec imam, on mi je za rad i za gledanje 720p i 1080p sadrzaja, ali je defacto vezan za kompjuter i imam neki samsungov 100Hz CRT TV koji iskreno sluzi da klinac ima na cemu da gleda baltazara. Da bih uopste razmislio o kupovini vece dijagonale kao kucnog TVa po meni mora da postoji feed koji bih uopste gledao na njemu, ako zanemarimo SyFy price o RTS HD i slicno, satelitski HD feedovi su svi (a ispravite me ako gresim) ili 720p ili 1080i da bi crampovali sto vise kanala u skup bandwidth i ne verujem ni da bi kablovski operateri koji nude HD feedovi davali (niti imaju odakle da uzmu) bolje i sad se tu otvara pitanje na sta to lici kad se pusti na televizorima koji se valjaju kod nas? O kojim uopste bitrateovima pricamo za satelitske HD kanale, ako je 1080i kanal encoded istim bitratom kao 720p sta ti u stvari dobijes sa 1080? Zar nije onda bolje pustati 720p na 720p TVu?


naravno, priča o bitrate-u pokazuje da se ne može sve svesti samo na rezoluciju. na satelitskim kanalima bitrate je strašno šaren, i tu opet ništa ne znači što je nešto u nekoj hd rezoluciji. u vreme crt-a svi su televizori imali istu rezoluciju pa su opet neki imali bolju a neki lošiju sliku. tu je onda i pitanje upscalinga, neko tv to radi bolje, a neki lošije, ali svejedno od loše slike se ne može napraviti spektakularna.

razumljivo je da su ljudi zbunjeni, jer im po automatizmu full hd zvuči bolje. onda puste kablovsku i trče u radnju da reklamiraju tv kao neispravan. zato kažem da je hd ready tv optimalnije rešenje za većinu ljudi kod nas u narednih nekoliko godina. posle ćemo već videti. ukoliko je opet neko već uložio i ulaže u bluray naslove onda svakako neka gleda full hd, mada sad i tu možemo da otvorimo priču da li se i na kojoj dijagonali primećuju razlike.
[ MagicMaster @ 21.01.2010. 10:48 ] @
Citat:
Bas slucajno posedujem jedan LH3000 32" FullHD, i radi odlicno, kupiio sam WDTV player.

Sta zapravo to znaci da mogu dobiti nesto sto poseduje model LH5000? Jel imas neko uputstvo? ako imas baci ga na PP :)

EDIT: nasao sam i lakse je nego sto sam mislio :) http://lgusb.wikispaces.com/ zapravo radi se o skrivenom meniu, mada DTS izgleda da ne radi, tako da cu se drzati WDTV playera i direktne komunikacije sa PC-om :)


Eto vidiš, ekstra stvar ... na to sam mislio ...



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 21.01.2010. u 19:58 GMT+1]
[ Stranger2 @ 21.01.2010. 13:54 ] @
Citat:
Mislim da grešiš. Kod svih modela može da se zameni pozadinsko osvetljenje. Drugu se skoro desilo da se pozadinsko osvetljenje na Sony-ju pokvarilo i nije bilo nikakvih problema da se zameni.
I par TV servisa su mi rekli da nije problem da se menja pozadinsko osvetljenje, samo treba da se naruči za model koji ti treba. Neisplativo je da neko drži na lageru pozadinska osvetljenja, koja se i onako dosta retko kvare, za sve modele. O isplativosti popravke ne vredi raspravljati. Nekome je isplativo da za popravku televizora od 1000 evra izdvoji 700 evra, a neko bi pre dodao još malo i kupio novi TV.

Moguce. Nisam bio u prilici da proverim u praksi. Imam gomilu literature o tim stvarima gde sam citao da ne moze. Cuo sam i par puta u prodavnicama kompjutera da prodavci kazu da se LCD monitor ne moze popravljati...
U svakom slucaju moralo bi se proveriti kod servisera pre kupovine Tv-a.
Tu je jos jedan problem sto cedu te lampe uskoro biti zamenjene LED osvetljenjem pa za 5-6 godina kada se sadasnje lampe pocnu kvariti mozda nece ni biti rezervnih da se zamene.

Iz toga se opet moze zakljuciti da ko kupuje LCD i zeli da mu traje sto duze, treba birati model sa LED pozadinskim osvetljenjem.
[ lancia88 @ 21.01.2010. 19:02 ] @
Pozdrav,

nazalost, tema je opet zabrazdila i pored preporuke da se to ne desava pa je doslo do sredjivanja teme. Sada se mozemo posvetiti temi i onome sto je u njenom naslovu, a za ostatak price bilo bi jedino prihvatljivo otvaranje nove teme, ozbirom da itekako ima o cemu da se diskutuje. Slicna tema vec doduse postoji, pa ili nastaviti u njoj ili otvoriti novu ukoliko se desio neki znacajniji upgrade te tehnologije u medjuvremenu.
[ Shon3i @ 21.01.2010. 20:45 ] @
Citat:
satelitski HD feedovi su svi (a ispravite me ako gresim) ili 720p ili 1080i da bi crampovali sto vise kanala u skup bandwidth i ne verujem ni da bi kablovski operateri koji nude HD feedovi davali (niti imaju odakle da uzmu) bolje i sad se tu otvara pitanje na sta to lici kad se pusti na televizorima koji se valjaju kod nas? O kojim uopste bitrateovima pricamo za satelitske HD kanale, ako je 1080i kanal encoded istim bitratom kao 720p sta ti u stvari dobijes sa 1080? Zar nije onda bolje pustati 720p na 720p TVu?
Donekle si u pravu, donekle gresis, gledajuci svet oko nas i u susedstvu 1080p je vec u dalekom vodstvu, kada je HDTV brodkasting u pitanju. Za to je zaduzen H264/MPEG4 koji je napokon oterao MPEG2 u penziju po tom pitanju. Tako da ja nemam dileme kada je ovo u pitanju, zasto? Zato sto znam moc H264 kompresije koja pruza mnogo vise uzitka nego bilo sta, a bitrejtovi o kojima pricamo, nisu ispod 15mbps, kada uzmemo u obzir da skoro 80% Blu-Ray-eva jedva da ima averge bitrate oko 20mpbs za video stream. Interlaced se takodje polako povlaci u ovoj sferi, a kao sto rekoh ranije 720 je za mene prelaz, znaci i RTSHD i bilo koji drugi prvo ce raditi emitovanje takvog signala, cim stanu na noge eto 1080p. 1080i parira po kvalitetu 720p i zapravo tu su negde, slazem se sa tobom da je bolje gledati 720p na 720p ekranu nego 1080i na 1080p ekranu. Ali ja ne gledam tako vec pustam da situacija ide svojim tokom i ocekujem 1080p, jel je to zapravo slag na torti.

Ja ipak ne bi nikada uzimao HDReady TV, kao i sto nisam, pogotovu, danas kada su cene mizerno razlicite, a razlika moze da se oseti, Treba biti optimista. Ili ako vec ipak odlucite za HD Redy onda ne treba uzimati velike dijagonale, jer nema smisla.
[ mmix @ 21.01.2010. 21:07 ] @
Citat:
Shon3i: Ali ja ne gledam tako vec pustam da situacija ide svojim tokom i ocekujem 1080p, jel je to zapravo slag na torti.
Ja ipak ne bi nikada uzimao HDReady TV, kao i sto nisam, pogotovu, danas kada su cene mizerno razlicite, a razlika moze da se oseti, Treba biti optimista. Ili ako vec ipak odlucite za HD Redy onda ne treba uzimati velike dijagonale, jer nema smisla.


Bukvalno si izneo moju nekadasnju logiku, ali bez vremenskih okvira ta logika je felericna, isto tako mozes onda da uzmes i 1440p TV u iscekivanju takvog feeda. Ja ne kazem da 1080p nije neki cilj ali sad sumnjam u logiku davanja vise para za to sada kad to nece biti iskorisceno.
[ Shon3i @ 21.01.2010. 21:36 ] @
Citat:
sada kad to nece biti iskorisceno
Pa kako za koga, generalno meni su vec HDD-ovi puni untoched Blu-Ray filmova. A sa obzirom da sam TV primarno uzeo za uzivanje u takvim filmovima, ne brinem sto gledam izdeformisani tv source, i onako ga gledam sa puno vece distance, tako da se ne uzbudjujem previse.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2010. 22:01 ] @
@mmix,

Raja ima ADSL, a P2P je pun solidnih BD-ripova... mozda nemaju ljudi pare za Blu-ray player i diskove, ali P2P je dzaba i svi znamo zasto se uzima broadband... mislim, nikad nisam gutao izgovore "zbog skiranja Linux distribucija" :)
[ mmix @ 21.01.2010. 22:46 ] @
Blue Raya u Srbiji nema, samo prljavi pirati

Generalno ne pricam o tome, ja da gledam 1080 rip gledao bih ga na svom monitoru koji sam platio 200e, cetvorocifreni broj ojra za televizor je malo previse ako cu to da iskoristim samo delimicno ili nikako. Ne kudim 1080 i ne mislim da je s*h*i*t, ali zasto ne kupiti jeftinije sada i iskoristi maksimlano a posle kupiti full HD kad sadrzaj bude readily dostupan. Ako kazete da ce 1080p sa pristojnim bitrateom postati mainstream dogodine onda ajde-de, ali ja to sumnjam, pre ce biti 3-4 godine a do tada, uzimajuci u obzir kako ih santravo prave, velike su sanse da full HD TV crkne i pre nego ikad vidi 1080p signal na svojim ulazima

Postoji i druga strana medalje sve i sa vasom pricom, scene releaseovi su svi kodirani sa x264 da stanu na DVD-DL, dakle za recimo 120min film sa jednim 384kbps ac3 audio streamom pricamo o video bitrate-u od ispod 8mpbs sto je neki low-end satelitskog feeda sto nas vraca na onu pricu oko unistavanja sadrzaja na 1080 samo radi rezolucije. A ako je bitrate neki pristojan (recimo 15mbps) onda release mora biti 15Gb+ sto ipak retko ko skida i torentuje, a sasvim sigurno ne generalni plebs bez obzira na brzinu adsl-a. Da ne pricamo o 40Gb za full BD rip.
[ Shon3i @ 21.01.2010. 23:21 ] @
Citat:
Blue Raya u Srbiji nema
Hmm ja kupih par originala za 1500-3000din u prodavnici sa sve srpskim prevodima.

Citat:
Postoji i druga strana medalje sve i sa vasom pricom, scene releaseovi su svi kodirani sa x264 da stanu na DVD-DL, dakle za recimo 120min film sa jednim 384kbps ac3 audio streamom pricamo o video bitrate-u od ispod 8mpbs sto je neki low-end satelitskog feeda sto nas vraca na onu pricu oko unistavanja sadrzaja na 1080 samo radi rezolucije. A ako je bitrate neki pristojan (recimo 15mbps) onda release mora biti 15Gb+ sto ipak retko ko skida i torentuje, a sasvim sigurno ne generalni plebs bez obzira na brzinu adsl-a. Da ne pricamo o 40Gb za full BD rip.
Bez obzira na sve, vecina tih ripova je u 90% slucajeva transparentna u odnosu na original, za to zasluzan najbolji H264 encoder na svetu poznat pod imenom x264. Da ne pricamo dalje tvrdim da 6mbps za 1080p zadovoljava sve potrebe kada se rip odradi ljudski. Naravno razlika postoji u odnosu na orginal, ali ja sam na takvim ripovima sedeo ispred 50" LCD FullHD-a da bi video razliku. Sto se zvuka tice ako jurisas na DTS, zaboravi. DTS 1.5mbps je u rangu AC3 nad 448kbps. Danasnji ripovi dolaze sa 640kbps AC3 sto je vise nego dovoljno da se sacuva Hi fidelity, cak i neki dolaze sa FLAC-om koji je opet manji od DTS 1.5.
[ Ivan Dimkovic @ 21.01.2010. 23:55 ] @
Hmmm mmix, mislim da se prilicno varas kada je download fullhd torrenta u pitanju...

Baci pogled na recimo TPB kategoriju "high def movies" pa ces videti gomilu seedova za sve popularno. Prosecan fullhd rip od 8-10 GB se komotno skine preko noci za ljude sa brzim ADSL-om
[ Stranger2 @ 22.01.2010. 02:13 ] @
Ja imam jedan film (americka pita 7) rezolucije 720p a velicine samo 1.45 GB
Doduse nije 1280x720 vec 1280x690 jer se odsecene crne trake od 1.85 aspect ratia ali to je svejedno ravno 720p kvaliteti. Izracunao sam da sa takvim kvalitetom 1080p film bi trebao zauzeti 3,5 do 4 GB.
Dobro to je bio manijacki podesen enkoder ali eto dokaz da je moguce.

Citat:

General
Complete name : ...American Pie Presents The Book of Love [2009] [UNRATED]\American Pie Presents The Book Of Love.mkv
Format : Matroska
File size : 1.45 GiB
Duration : 1h 33mn
Overall bit rate : 2 221 Kbps
Encoded date : UTC 2009-12-29 19:13:59
Writing application : mkvmerge v3.0.0 ('Hang up your Hang-Ups') built on Dec 12 2009 15:20:35
Writing library : libebml v0.7.9 + libmatroska v0.8.1

Video
ID : 1
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Muxing mode : Container [email protected]
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 1h 33mn
Nominal bit rate : 1 935 Kbps
Width : 1 280 pixels
Height : 690 pixels
Display aspect ratio : 1.850
Frame rate : 23.976 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.091
Writing library : x264 core 79 r1360_DANGEROUS
Encoding settings : cabac=1 / ref=6 / deblock=1:-1:-1 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=9 / psy=1 / psy_rd=1.0:1.0 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=-4 / threads=3 / slices=4 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / constrained_intra=0 / fgo=0 / bframes=3 / b_pyramid=1 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / wpredb=1 / wpredp=2 / keyint=300 / keyint_min=1 / scenecut=54 / rc_lookahead=0 / rc=2pass / mbtree=0 / bitrate=1935 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=40000 / vbv_bufsize=30000 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=1 / aq-metric=0 / aq-strength=1.00 / aq-sensitivity=10.00 / aq-ifactor=1.00 / aq-pfactor=1.00 / aq-bfactor=1.00 / aq2=0

[ component @ 22.01.2010. 08:14 ] @
@Stranger2
I ja imam nekoliko 720p filmova. Skoro svi su 4.4GB (taman za jedan DVD), ali ima i onih koji zauzimaju oko 6GB odnosno 8GB. Obično samo crtane filmove smanjuju na 1.5GB pošto se tu kvalitet puno ne razlikuje.

Iste filmove sam gledao kod druga koji ima Full HD televizor i razlika se naravno ne primećuje u odnosu na moj HD Ready TV. Kada je u pitanju 1080p film tu se vidi razlika kada se pusti na mojoj HD Ready plazmi ili njegovom Full HD LCD-u... U stvari ja jedva primetim razliku, dok drug, koji je navikao na Full HD, kaže da je razlika veoma uočljiva.
[ Memomax @ 22.01.2010. 09:23 ] @
ne kažem da nema i solidno odrađenih, ali ja sam .mkv-om prilično nezadovoljan. ukratko, previše šuma i previše zrna. šuma naročito, koji onda ubija oštrinu. kod 1080p ripova se dosta bitratea žrtvuje zarad veličine. imam nekoliko ripova koji rađeni xvidom na 2 giga, i oni bolje izgledaju nego mkv. na 4+ giga.

a sad da nas lancia ponovo ne opominje da se ne držimo teme, sve ovo ima veze jer pričamo o dostupnosti onoga što će se gledati na potencijalnom tv-u. kod nas neće baš skoro postati svakodnevna stvar skidanje 40+ giga nekog filma. a slažem se i da 1080p neće skoro postati mainstrem.
[ mmix @ 22.01.2010. 10:31 ] @
Citat:
Shon3i: Bez obzira na sve, vecina tih ripova je u 90% slucajeva transparentna u odnosu na original, za to zasluzan najbolji H264 encoder na svetu poznat pod imenom x264. Da ne pricamo dalje tvrdim da 6mbps za 1080p zadovoljava sve potrebe kada se rip odradi ljudski. Naravno razlika postoji u odnosu na orginal, ali ja sam na takvim ripovima sedeo ispred 50" LCD FullHD-a da bi video razliku. Sto se zvuka tice ako jurisas na DTS, zaboravi. DTS 1.5mbps je u rangu AC3 nad 448kbps. Danasnji ripovi dolaze sa 640kbps AC3 sto je vise nego dovoljno da se sacuva Hi fidelity, cak i neki dolaze sa FLAC-om koji je opet manji od DTS 1.5.

Ja nisam ni pljuvao po AC3-u, samo sam ga odbio od 8Gb DVD-DLa jer mora da bude prisutan, ja cak i preferiram ac3. Sta vise bolji zvuk sa 640kbps ostavlja jos manje mesta za video feed. Takva su jednostravno pravila scene, 1080 rip release koji predje DVD-DL bude nuked i niko ga ne pusta, sta vise (mada ne znam kojim mehanizmom) nuked releasovi nestaju i sa useneta. Sledeci korak na release sceni je arhivski fullBD rip koji je 40-ak gb. Za neke popularnije filmove moguce je naci "amaterske" releaseove na medju velicinama ali to nije pravilo. I nije bas transaprentno, 6mbps je uzasno malo za 1080 feed i moze se primetiti na iole boljem displeju, kako na pozadinama u sporim scenama tako i distorzijama i artifaktima u akcionim scenama, kao nekad na divx ripovima. Sta vise primeti se razlika i izmedju 8mbps i 12mbps, a sve to sa x264.

Citat:
Ivan Dimkovic: Baci pogled na recimo TPB kategoriju "high def movies" pa ces videti gomilu seedova za sve popularno. Prosecan fullhd rip od 8-10 GB se komotno skine preko noci za ljude sa brzim ADSL-om

Vidim ja to sve na usenetu, 8gb sadrzaja se bez peerovanja skida oko 4 sata na 6mbps adslu, preko peerovanja to traje neuporedivo duze ali ajde da kazem moze se istrpeti, tu si u pravu. Ali to i nije bila moja poenta, poenta (koja jeste ontopic) je da pravi arhivski dobro enkodirani 1080 film (znaci 15mbps na x264 + 0.6mpbs po audio strimu) kojim mozes da iskoristis ekstra pixele na 1080p velikom TVu nije 8gb i da traje puno da se skine cak i preko useneta a da ne pominjemo p2p. Samim tim je diskutabilna logika uzimanja takvog TVa zbog scenskih releasova.

Citat:
Stranger2: Ja imam jedan film (americka pita 7) rezolucije 720p a velicine samo 1.45 GB
... Izracunao sam da sa takvim kvalitetom 1080p film bi trebao zauzeti 3,5 do 4 GB. Dobro to je bio manijacki podesen enkoder ali eto dokaz da je moguce.

Mozes ti enkoder da narihtas i na manje, sto manje bitratea to losija slika, u krajnjoj liniji mozes ti i da enkodiras 1080 film na 1mpbs x264 da stane na 1CD i dobices film koji je po kvalitetu losiji od xvid ripa sa DVDa, na kom god display da ga prikazes, za isti bitrate na vecoj rezoluciji gubis jos vise detalja jer veci sirovi stream pakujes u isti kodirani Pogledaj sam screenshot koji si okacio, pogledaj kontrastne ivice, pogledaj joj oci, pogledaj savove, pogledaj dither u fokusu i distorziju blura van fokusa. Sve to naravno izgleda fest u odnosu na SDTV i cak i DVD i naravno moze da se gleda (kad smo mogli da gledamo xvid mozemo sigurno i ovo) ali ne koristi ni 720p TV kako treba a kamoli 1080p.
To je i moja poenta ovde, ne da je x264 los i da je 1080p TV losa tehnologija, vec da ne vredi te pare koje traze za njega ako nemas KVALITETAN i DOSTUPAN feed kojim da iskoristis te ekstra piksele. Moja pretpostavka je da bit za bit, 4GB rip na 720 prikazan na 720p TVu izgleda bolje i kvalitetnije od 8G 1080ripa prikazanog na 1080p TVu zbog lossy prirode bilo kog enkodera jer imas samo 2x veci stream size u koji moras da napakjujes 2.4x vise sirovih podataka samim tim je gubitak veci. Sceeneri bi prvo trebali da se otkace od DVD-DL storage formata i da uvedu 2xDVD-DL kao standardni i onda sam 16mbps imas kvalitetan 1080 feed, ali se onda povecavaju i fajlovi i treba skidati 17gb preko p2p-a da bi gledao film od sat i po, dva.
[ lancia88 @ 22.01.2010. 10:33 ] @
Pozdrav,

ljudi, opet smo poceli sa korisnim i upotrebljivim stvarima u temi gde ih niko nece videti i postace time i neupotrebljive.Hajde da shvatimo zasto je u ovakvim temama narocito bitno drzati se naslova, a zasto o korisnim stvarima treba otvarati posebne teme i opet se u njima drzati naslova.
[ mmix @ 22.01.2010. 10:50 ] @
lancia, ako izbacimo iz price content koji bi se koristio na tim uredjajima onda prica 720 vs 1080 postaje prilicno siromasna, i svodi se na:
1) da, 1080 ima vise piksela i
2) da, 720 je jeftiniji

to je kao da pricas koji je hidrogen-fueled auto bolji za srbiju, a na kraju se svede prica na to da nemas gde gorivo da sipas
[ lancia88 @ 22.01.2010. 13:02 ] @
Pozdrav,

izvini, verovatno sam glup pa ne shvatam kako sustinski diskusija o razlikama izmedju Ready i FullHD zavisi od toga na koji se nacin sta kompresuje, kojom se brzinom downloaduje nesto sa interneta i u kom bitrate-u dobijamo zvuk na nosacima zvuka/slike.....bez obzira da li nesto moze ili ne moze da se gleda, to je stvar trenutne mogucnosti i necijih licnih sposobnosti da nesto nabave ili nesto odtolerisu, ali jos uvek nema veze sa opstim obrascem onoga sto je vecini korisnika dostupno. Tako i taj primer sa gorivom.

Eto, hajde da sad, kada to sazvacemo tako, pokusamo da se uozbiljimo i razumemo iz kojih razloga to treba da bude sasvim druga tema pa makar time ispalo da smo u ovoj temi sve rekli. Apsolutno je interesantno podrucje, ali onaj koga to zanima, definitivno odgovore nece potraziti u temi sa ovakvim naslovom. Ili se mozemo napraviti blesavi pa sve strpati u jednu temu i apsolutno upropastiti sav potencijal koji nosimo u nasim znanjima, iskustvima i zelji da ih podelimo sa drugima.
[ mmix @ 22.01.2010. 13:17 ] @
Nema potrebe da se ljutis, ali po tvojoj logici onda je temu trebalo zatvoriti cim je prvi put neko rekao da hd ready ima native rezoluciju 1280x720 a hd ready 1080 ima rezoluciju 1920x1080 posto je to jedina razlika. Ni cela ova prica sa uglom gledanja, velicinom piksela, itd takodje onda nema veze sa temom.
[ lancia88 @ 22.01.2010. 13:47 ] @
Pozdrav,

apsolutno se ne ljutim, naprotiv, samo pokusavam da skrenem paznju na sustinu stvari a ne pomazes mi u tome nikako ovakvim uproscavanjem. Itekako je bitan i ugao gledanja i rezolucija, velicina ekrana i udaljenost za gledanje, jer se time zaokruzuje prica o kupovini koja je i tema u ovoj prici. Dakle, to su aspekti upotrebljivosti nekog ekrana.

Da li prica o multimedijalnom uredjaju koji moze da na takve ekrane donese ono sto bi ih ucinilo upotrebljivim i vrednim kupovine moze da zaokruzi aspekt upotrebljivosti i jedne i druge opcije?
Naravno da moze, ali je to vec neka sasvim druga diskusija, i cak i ako nekoga zanima da ide do takvih sitnih analitickih iskustava pri odlucivanju za Ready ili Full, zasigurno ce mnoge odbiti od citanja, ali i onima koje bas to i interesuje a ne dilema Ready ili Full, nece ninakoji nacin privuci ovako maskirana u temu sa drugacijim naslovom.

Sad to isto primeni i na nacine pribavljanja HD materijala, njihovog downloada ili kompresovanja, pa ces, nadam se, uociti zasto insistiram. Inace, da i ta tematika nije izuzetno interesantna, kao urednik bih lako to resio. Ovo je samo pokusaj da preusmerim pozitivnu diskusiju na onaj kolosek koji ce obezbediti preglednost a time i upotrebljivost onoga sto pisemo. Zar je stvarno neophodno u nekoliko se postova objasnjavati oko toga kako se prevozi koza, kako kupus a kako vuk, umesto da lepo otvoris temu ciji ce naslov jasno asocirati na kvalitet programa koji mozemo ili koji bismo mogli gledati?
[ Srđan Pavlović @ 22.01.2010. 14:26 ] @
Citat:
umesto da lepo otvoris temu ciji ce naslov jasno asocirati na kvalitet programa koji mozemo ili koji bismo mogli gledati?


Eto nove teme - sa pozivom da se situacija realno analizira i naravno
zanemare nelegalna resenja u analizi upotrebljivosti uredjaja.

Ako mislis da tema koju sam otvorio nije adekvatna za ovaj forum, slobodno je prebaci u Advocacy,
ili je obrisi ako je smatras nepotrebnom (necu se ljutiti), ail mislim da ljude zaista zanima da li ce i
koliko ono sto kupe moci da UPOTREBE.

http://www.elitesecurity.org/t...ktori-odlucivanja-pri-kupovini
[ Stranger2 @ 22.01.2010. 15:04 ] @
Na pitanje iz teme "full hd i ready, razlika ?" odgovor nije jednostavan jer ima mnogo ZA i mnogo PROTIV. Na neki nacin se mora pomenuti svasta da bi onaj ko kupuje Tv imao sta da vaze pri donosenju odluke. Razliciti smo pa ce kod svakog prevagnuti oni argumenti koji se najvise slazu sa njegovim potrebama i raspolozivim novcem.

Kada je o cenama rec: Onaj kome novac nije nikakav problem taj po mom misljenju bez dileme treba da izabere neki od najboljih 1080p modela.
Onaj ko ima ogranicenu kolicinu novca treba dodbro da izvaze sta dobija i sta gubi jer za ogranicenu kolicinu novca ne moze dobiti sve.

1080p modeli su u pravilu skuplji. Medjutim proizvodjaci se uvek nadmecu i utrkuju koji ce biti primamljiviji kupcima pa se za isti novac s vrmenom uvek dobija sve vise funkcija i sve veci kvalitet. Polako dolazi i do toga da se proizvodjaci nadmecu u tome koji ce ponuditi jeftinije 1080p modele. Tako da ce s vremenom razlika u ceni modela 720p i 1080p biti sve manja i odluka sve jednostavnija. Ne znam kolika je danas razlika u ceni ali sigurno je mnogo manja nego u vreme pojave 1080p modela.
Ja ne verujem da ce HDTV televizija u 1080p rezoluciji zaziveti tako skoro ali zbog pomenute konkurentske borbe medju proizvodjacima TV-a 1080p modeli ce ubrzo postati dostupni masama.

Najbolji slican primer su fotoaparati. Pre par godina birali smo izmedju 3 i 4 megapixela pa onda izmedju 6 i 7 megapixela a sada se masovno koriste 10 do 12 megapixela... tako da je dilema "da li je bolje kupiti aparat od 3 Mpixela ili 10 Mpixela postala nebitna jer su modeli od 3Mpix iscezli. Isto ce se ubrzo desiti s dilemom "da li je bolje kupiti 720p ili 1080p".

---
Jos jedan vazan momenat u vezi teme je sledece: mnogi uredjaji su postali multifunkionalni i prevazisli su svoju funkciju. Na primer, mobilni telefon je postao kombinacija kompjutera, fotoaparata, kamkordera, prenosne konzole za igranje pa je funkcija telefoniranja postala nesto sto ne utice na izbor telefona.
Telvizori danas takodje postaju multifunkcionalni uredjaji. Mogu raditi kao monitor ili TV, pregledavac slika sa fotoaparata, plejer videa sa USB stick memorija, imaju DVD citace (ubacuju se kroz prorez sa strane), imaju gadzete za pregled vremenske prognoze sa interneta, i ko zna sta ce sve jos da ubace. Postoje all in one kompjuteri ugradjeni u monitor. Pitanje je samo za koliko dana ce izaci i TV sa ugradjenim kompjuterom pa cemo pricati o tome ciji Tv ima vise RAMA, veci hard disk itd. Za koju godinu biracemo modele prema dodadtnim funkcijama a rezolucija ekrana ce postati nesto sto se podrazumeva.

...vreme ovakvih promena je mozda vec pocelo pa otud nije nikakvo cudo sto smo odlutali od teme jer i televizori polako odmicu od svoje prvobitne funkcije.

Citat:
Pogledaj sam screenshot koji si okacio, pogledaj kontrastne ivice, pogledaj joj oci, pogledaj savove, pogledaj dither u fokusu i distorziju blura van fokusa

Jasno da je stosta zrtvovano da bi postigli tako mali fajl. Inace video uvek bolje izgleda pri reprodukciji nego na screenshootu jer tehnike video kompresije nisu optimizovane za bolji izgled staticnih slika vec za bolji izgled videa u pokretu. Uprosceno receno, enkoderi namerno zanemaruju detalje koje ljudsko oko ne moze da uoci pri pokretnim scenama da bi krajnji rezultat gledaocu izgledao najprihvatljivije.
[ Memomax @ 22.01.2010. 17:37 ] @
ne može se nikome dati valjan odgovor na pitanje hd ready ili full hd bez pitanja a šta mislite da gledate na njemu, i koje izvore slike imate. ne treba ni širiti priču, ali malo je preterano svaki čas gurati diskusiju samo na hardver, jer je tv bez sadržaja/softvera samo obična kutija, šta god na njoj pisalo.
[ pisac @ 22.01.2010. 20:30 ] @
Citat:
Stranger2:Najbolji slican primer su fotoaparati. Pre par godina birali smo izmedju 3 i 4 megapixela pa onda izmedju 6 i 7 megapixela a sada se masovno koriste 10 do 12 megapixela... tako da je dilema "da li je bolje kupiti aparat od 3 Mpixela ili 10 Mpixela postala nebitna jer su modeli od 3Mpix iscezli. Isto ce se ubrzo desiti s dilemom "da li je bolje kupiti 720p ili 1080p".
Možda je offtopic, a možda i nije. Ali, moram da kažem da ja na mom 12Mpx aparatu koristim samo rezolucije 3Mpx, 5Mpx, i najviše 8Mpx, a bilo šta preko toga mi apsolutno ne treba. Možda neko može da izvede sličan zaključak i za 1080p i odluči šta treba sada kupiti.
[ MagicMaster @ 24.01.2010. 09:17 ] @
U poslednje vreme sve više RIPova vidim na 12 GB ... skineš, odgledaš, ako baš hoćeš da ga imaš, RARuješ ga na 3 DVDa .... a ako smatraš da nije vredan ponovnog gledanja, brišeš ....
[ deki999 @ 25.01.2010. 11:41 ] @
U prvobitnim planovima za kupovinu LCD-a, nisam ni pomišljao na nešto ispod full HD-a.
Ova tema me je ipak nagnala da razmislim o HD ready i prođem što jeftinije, a za par godina kupim nešto bolje.
I sadašnji Samsung CRT 72cm traje već 3-4 godine (plaćen 29k)

Išao bih na najjeftiniju varijantu HD ready 32", tj. 30k i dalje.
Treba li u tom segmentu da obratim pažnju na neku karakteristiku?
Da ne propustim nešto za par hiljada razlike...
Ima li tu možda digitalnog tunera ili PIP...
(Imam komp koji služi za multimediju i stoji ispod TV-a, pa mi USB na TV-u ne znači ništa na primer...)

...Sad vidim da ipak nema tako jeftinih.
Najjeftiniji LG je LH2000, oko 40k...
Ne bih Vivax ili WEG ili slične slabije brandove...
[ bobiska @ 25.01.2010. 12:51 ] @
Citat:
deki999:
Išao bih na najjeftiniju varijantu HD ready 32"...
Treba li u tom segmentu da obratim pažnju na neku karakteristiku?


Ovo mi je prvo izbolo oči...
Da, obrati pažnju upravo na veličinu, 32" je pomoćni kuhinjski...raspitaj se malo. Jes` da si se istrošio nedavno sa HTPC, ali onda bolje sačekaj da se malo skupi, pa idi na veći. PiP i ostalo...u tom cenovnom rangu je najčešće na kung-fu brendovima. I imaš za navedenu cifru, prati akcije po raznim sh. centrima.
[ deki999 @ 25.01.2010. 13:42 ] @
Slažem se, bode oči i meni...

Ok. Idemo na 37"...LG košta 56k...najjeftiniji...HD ready...
Ok. Idemo na 40"...LG-a nema...Samsung košta 70k...najjeftiniji...full HD...

Ipak je mnogo para...

...pratim akcije...
[ boki78 @ 25.01.2010. 13:45 ] @
@deki999

Slažem se sa Bobiškom, ako možeš uzmi veći tv, takođe izbegavaj najslabije serije bilo koje marke, uzmi barem jednu seriju iznad. Što se tiče PIP mislim da je to najveća glupost i opšte ne vidim potrebu za tim ali svi jeftiniji modeli imaju tu opciju samo sa spoljnim izvorom (kao što je PC u tvom slučaju). Što se tiče digitalnog tjunera mislim da zavisi od modela do modela da li ga imaju, ali nemoj da ti to bude najbitnija stvar pri uzimanju tv-a. Obavezno pogledaj kakvu sliku ima tv i da li ti se sviđa, takođe ako možeš proveri kako tv prikazuje crnu boju, odnosno da li ima probijanja po ivicama ekrana. Na kraju ako imaš mogućnosti izbegni tv koji je izložen u prodavnici i radi ko zna koliko.
[ mmix @ 25.01.2010. 13:51 ] @
U bre, al ste postali nezajazljivi, 32" pomocni kuhinjski? 32" je 82cm i po Ivanovom dijagramu ako imas do 7.5ft (2.5m) udaljenosti mozes da vidis sve 720p detalje. Ne budimo megalomani, nemaju svi salonske dnevne sobe gde je TV udaljen 5, 6m od ostatka namestaja i jos manje kuhinje za 32" TV. Po vama, ljudi najbolje u sobu od 15m2 da ubace TV od 50"
[ component @ 25.01.2010. 15:07 ] @
Da li si čvrsto odlučio da hoćeš baš LCD? 42" plazma HD Ready može da se nađe za oko 55.000, a neki na akiciji i ispod 50.000. Ako će ti TV služiti prvenstveno za filmove i TV program, plazma od 42" će raditi posao mnogo bolje nego LCD od 37".
[ lancia88 @ 25.01.2010. 16:05 ] @
Pozdrav,

velika dijagonala je prava osnova zadovoljstva kupovine kroz prizmu dozivljaja gledanja TV-a. Sve ostalo je samo izgled kad dodju gosti i vide da sada gledas na istoj velicini skuplji TV sa neshvatljivim formatom...al' sto lepo izgleda, onako crna, pa jos 32"....:)

Inace, PiP koji nismo bas doticali u ovoj temi meni je neretko veoma dobra prica, posebno kada se zakucam u neke kanale koji imaju zanimljiv program ali ubiju sa svojim dugometraznim setovima reklama, pa jos na madjarskom ;)
E tada prebacim na satelit, pa zatim podelim PiP metodom sliku na dve polovine i pratim zbivanja da mi ne promakne kraj reklama, ali i to ima smisla samo ako imas viska dijagonale na raspolaganju ;)

[ bobiska @ 25.01.2010. 17:28 ] @
Citat:
mmix: U bre, al ste postali nezajazljivi, 32" pomocni kuhinjski? 32" je 82cm i po Ivanovom dijagramu ako imas do 7.5ft (2.5m) udaljenosti mozes da vidis sve 720p detalje. Ne budimo megalomani, nemaju svi salonske dnevne sobe gde je TV udaljen 5, 6m od ostatka namestaja i jos manje kuhinje za 32" TV. Po vama, ljudi najbolje u sobu od 15m2 da ubace TV od 50"

Vidiš, shvatio si
Mislim da je deplasirano da te pitam nešto u stilu "da li si uporedio nekada u istoj sobi 32" i 42"?".
[ mmix @ 25.01.2010. 17:38 ] @
Pa zapravo jesam, gledao sam film kod ortaka na WS 42" sa razdaljine od recimo 1.5m jer mu je takva dnevna soba i bilo je to veoma zamarajuce iskustvo.
[ Srđan Pavlović @ 25.01.2010. 17:48 ] @
Citat:
sa razdaljine od recimo 1.5m jer mu je takva dnevna soba

^ Koliki su mu onda kuhinja i WC?
[ deki999 @ 25.01.2010. 21:23 ] @
Plazme sam izbegavao zbog više cene.
Da li sam u pravu?
Video sam neku jako veliku plazmu u radnji koja je HD ready (>=40"), slika je bila odlična...
Da ne bih postavljao glupa pitanja, s'g ću ponovo sve da pročitam...u ovoj temi...
[ lancia88 @ 25.01.2010. 21:51 ] @
Pozdrav,

plasma je generalno jeftinija. Pracenjem akcija moze da se postigne i drgaciji rezultat u trci u cenama, ali to bi zaista bio izuzetak.

To strasno od >=40", meni je portabl, najmanji TV koji imam :)
Sala naravno, iako u njoj nema niceg neistinitog.
[ component @ 25.01.2010. 22:24 ] @
@deki999
Koliko sam primetio plazmu možeš da izbegavaš zbog cene jedino ako uzimaš nešto manje dijagonale. Što je veća dijagonala plazma je jeftinija u odnosu na LCD. Da idemo u ekstreme: probaj da uporediš cene 50" plazme i LCD-a istih performansi... ili da nađeš pošto je 60" LCD...
Po meni je LCD superiorniji u odnosu uloženog i dobijenog dok se ne približiš dijagonali od 40". Verovatno će se ovo probmeniti u budućnosti, ali za sada, u Srbiji, čini mi se da je tako...
[ lancia88 @ 25.01.2010. 23:27 ] @
Pozdrav,

a koje si to tacno plasme imao u vidu na dijagonalama do 40"?
[ Stranger2 @ 26.01.2010. 01:14 ] @
Citat:
pa zatim podelim PiP metodom sliku na dve polovine

To se zove PaP (Picture-and-Picture)



a PiP je jedna unutar druge (Picture-in-picture)



TV koji ima Pip ne mora imati PaP i obrnuto. A moze imati oboje.
[ mmix @ 26.01.2010. 09:03 ] @
Kad vec pricamo o plazmama kakava je sad situacija sa potrosnjom? Znam da su bili zesci furunasi i da je cak trebalo da budu banovani u EU zbog potrosnje, cim ih jos ima pretpostavljam da se potrosnja smanjila...
[ component @ 26.01.2010. 09:20 ] @
Potrošnja plazme bi trebalo da je manje-više ista kao i potrošnja LCD-a (ovde ne računam LED pozadinsko osvetljenje). A što se tiče EU, nikada nisu plazma televizori spomenuti što se tiče nekog banovanja. Pogrešno si obavešten.
[ mmix @ 26.01.2010. 09:36 ] @
Pa mozda sada, zato pitam, koliko pre godinu dana nije bilo tako.

Citat:
Plasma TVs to be banned in Europe:
Commissioners are about to release new guidelines on the consumption of television screens. While LCD screens scrape through the new requirements, the power hungry plasma screens just eat far too much juice.
A 42-inch Plasma TV consumes 822 watts of electricity in comparison with 350 watts of a flat screen LCD and 322 watts of a cathode ray tube.


Proguglaj malo, ima tih vesti na tone: Google: "europe ban plasma TV"
[ lancia88 @ 26.01.2010. 09:37 ] @
Pozdrav,

Citat:
Stranger2: To se zove PaP (Picture-and-Picture)

....

TV koji ima Pip ne mora imati PaP i obrnuto. A moze imati oboje.


evo proverih na sva tri TV-a malopre, i dalje se zove PiP, odnosno SuS sa prevedenim menijem, iako ne sporim da se moze zvati i drugacije. Ovi moji televizori ustvari nemaju drugi tjuner, tako da je PiP opcija moguca samo kada se koristi rezim AV ulaza, pa se iz njega kao dodatni izvor bira nesto drugi (drugi AV ili tjunerski mod), dok se ovome ne moze pristupiti iz tjunerskog rezima rada. Ulaskom u meni za PiP/SuS dobija se mogucnost podele ekrana na dve jednake slike (uz napomenu da je kod mene moguce podeliti i po vertikali sa suzenjem slike ali bez gibitaka po horizontali, deformacija ali mi nekada igra i tako), kao i mogucnost da jedan od prozora bude veci u odnosu na drugi, pa i samo pozicioniranje tog manjeg prozora. Dakle, nije onaj klasican PiP koji sam imao na ranijim CRT televizorima (zamislite Bang&Olufsen sa fantasticnih 8 slika u slici ali - sve se micu ;) ) gde postoje dva i vise tjunera, vec samo mogucnost kombinovanja jednog tjunerskog i nekog od AV modova.
[ tt tt @ 26.01.2010. 09:38 ] @
Citat:
mmix: Kad vec pricamo o plazmama kakava je sad situacija sa potrosnjom? Znam da su bili zesci furunasi i da je cak trebalo da budu banovani u EU zbog potrosnje, cim ih jos ima pretpostavljam da se potrosnja smanjila...


U pravu si, potrosnja plazmi se smanjila i tehnologija popravila pa im je to produzilo zivot.
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2010. 09:40 ] @
Nope.

Plazme iz 2009 trose mozda ~10-20% vise struje od LCD-a iste valicine max. Dok u 2010 se ocekuje da se to izjednaci.

Sve nove plazme zadovoljavaju striktne EU propise u pogledu struje. Moja 50" plazma trosi valjda oko 240W sto je za 50" TV sasvim OK. LCD iste dijagonale trosi mozda 20-tak W manje i to je to.

Sto se "produzenja zivota" tice - kao sto rekoh, plazme su i dalje ubedljivo najbolji izbor za vece dijagonale (>46") i tu cine preko 2/3 prodatih ekrana - tako da, nece one nestati jos dugo :)
[ tt tt @ 26.01.2010. 09:52 ] @
Citat:
Inace, PiP koji nismo bas doticali u ovoj temi meni je neretko veoma dobra prica, posebno kada se zakucam u neke kanale koji imaju zanimljiv program ali ubiju sa svojim dugometraznim setovima reklama, pa jos na madjarskom ;)
E tada prebacim na satelit, pa zatim podelim PiP metodom sliku na dve polovine i pratim zbivanja da mi ne promakne kraj reklama, ali i to ima smisla samo ako imas viska dijagonale na raspolaganju ;)
..


Jos bolje rjesenje je da ako imas dobru kablovsku samo premotas reklamu i nastavis gledati zanimljivi program.
[ component @ 26.01.2010. 10:59 ] @
Citat:
 A 42-inch Plasma TV consumes 822 watts of electricity in comparison with 350 watts of a flat screen LCD and 322 watts of a cathode ray tube.


Gde nađoše 800 i kusur wati? Moja plazma od 42" (dve godine stara) troši 255W. Novije verovatno manje.
Evo na primer specifikacije jedne HD Ready plazme od 42" prosečne cene, dakle ništa nabudženo:
http://www2.panasonic.com/cons...7000000000000005702#tabsection
Mislim da nema smisla postavljati više ovakvih nikova pošto su svi slični.

Potrošnja navedenog modela je maksimalnih 286W, dok je prosečna potrošnja 155W (plazma ne troši isto ako prikazuje čisto beo ili čisto crn ekran - za razliku od LCD-a)

Ovde možeš videti i uporediti potrošnje raznih modela LCD i plazmi:
http://reviews.cnet.com/green-tech/tv-consumption-chart/

Videćeš da nije neka velika razlika, a 800W je stvarno smešno.
[ mmix @ 26.01.2010. 11:26 ] @
Citat:
component: Potrošnja navedenog modela je maksimalnih 286W, dok je prosečna potrošnja 155W (plazma ne troši isto ako prikazuje čisto beo ili čisto crn ekran - za razliku od LCD-a)

Ali isto tako za razliku od LCD potrosnja plazme raste sa brojem native piksela pa bi HD 1080 na istoj tehnologiji trosio 2.4x vise, dakle cirka 700w (370w typical). Dodaj malo losiji ekran i malo jaci zvuk i eto te u 800w+. I taj chart koji si okacio je isto indikator toga, pogledaj malo bolje plaska sekciju i videces da potrosnja rapidno skace sa 720 na 1080. AL ne kazem, taj chart je verovatno star, mene i interesuje sta se desavalo skoro po tom pitanju posle januara 2009.

Citat:
Ivan Dimkovic: Sve nove plazme zadovoljavaju striktne EU propise u pogledu struje. Moja 50" plazma trosi valjda oko 240W sto je za 50" TV sasvim OK. LCD iste dijagonale trosi mozda 20-tak W manje i to je to.

Taj tvoj TV mi je bas zanimljiv, ali sa RRP od $3300 malo je diskutabilno sa energetskog stanovista dal ustedis dovoljno struje da otplatis razliku za zivota televizora 320w/240w izgleda sasvim pristojno za plazmu ali me interesuje sta je promenjeno da bi se to postiglo, tj kako je postignuta usteda i dal je nesto zrtvovano zbog toga. Na stranu sve ostale dobre stvari.

I sta je sa OLEDom? Sony je nesto trubio pricao, tresla se gora a nista?
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2010. 11:55 ] @
Citat:
mmix
Taj tvoj TV mi je bas zanimljiv, ali sa RRP od $3300 malo je diskutabilno sa energetskog stanovista dal ustedis dovoljno struje da otplatis razliku za zivota televizora 320w/240w izgleda sasvim pristojno za plazmu ali me interesuje sta je promenjeno da bi se to postiglo, tj kako je postignuta usteda i dal je nesto zrtvovano zbog toga. Na stranu sve ostale dobre stvari.


Ovaj... taj RRP je u australijskim dolarima.

U Nemackoj ovaj TV kosta ~1200 EUR, ja ga kupio za 1179 EUR total, sa sve free shippingom. Probaj da nadjes koji to 50" LCD kosta toliko... +da ima DLNA, DVB-S/DVB-C tuner, slim-profil itd :-)

Sta je promenjeno zaista ne znam, verovatno nesto oko charge-a plazma piksela - a koliko vidim zrtvovano nije nista, u svim kategorijama (kontrast, osvetljenje, kvalitet boja) je ta nova generacija Samsunga ispred prosle.

Citat:

I sta je sa OLEDom? Sony je nesto trubio pricao, tresla se gora a nista?


OLED je i dalje preskup - bilo je na CES-u OLED ekrana, ali su svi 20-tak inca.. OLED od 32" inca bi kostao ko sv. Petra kajgana. Daleko smo jos od OLED-a bar par godina.
[ component @ 26.01.2010. 11:58 ] @
Citat:
mmix: Ali isto tako za razliku od LCD potrosnja plazme raste sa brojem native piksela pa bi HD 1080 na istoj tehnologiji trosio 2.4x vise, dakle cirka 700w (370w typical). Dodaj malo losiji ekran i malo jaci zvuk i eto te u 800w+. I taj chart koji si okacio je isto indikator toga, pogledaj malo bolje plaska sekciju i videces da potrosnja rapidno skace sa 720 na 1080.


Izgleda da si u pravu što se tiče povećanja potrošnje sa povećanjem rezolucije. Pošto imam 720 nisam obraćao pažnju. Vidim da ove Full HD imaju 450-500W. Opet nije pribižno 800W. Ali izgleda da se ovaj podatak se odnosi na maksimalnu potrošnju, dok je standardna potrošnja (recimo za vreme gledanja filma) opet oko 170-180W. Ja sam moju plazmu čak puštao da radi preko kućnog UPS-a (čisto da vidim da li može).
Sve što hoću da kažem je da potrošnja nije nešto na šta treba baš toliko obraćati pažnju pri kupovini. Naravno da je bolje da potrošnja bude manja, ali da onda mora nešto drugo da se žrtvuje (kvalitet slike, veličina ekrana, itd.)

[ Memomax @ 26.01.2010. 12:35 ] @
moja 42" hd ready plazma ima već par godina, dakle nije neka od ovih najnovijih unapređenih modela i deklarisana je na 380W. onako napamet apsolutno ne mogu da registrujem njenu veću potrošnju kroz recimo povećan račun za struju, iako se ne gasi dobar deo dana i noći. koliko vidim 380W je apsolutni peak potrošnje ako se recimo stavi u dinamički mod, našiba kontrast i osvetljenje, itd. plazma inače ima neke energy modove, u kojima očito nije ista potrošnja već se potrošnja prilagođava modovima slike. ta potrošnja svakako nije linearna.

mislim da je to još jedna priča, koju guraju čak i prodavci, jer su im najveći lageri 32" lcd-ova koje moraju da prodaju, pa se nekako odomaćilo da je 32" lcd standard za kupovinu. pre neki dan je bio i text u nekim našim novinama u kojem su trgovci i uvoznici naravno rekli da je lcd bolji, i da je to budućnost, uz sve ove 'argumente' protiv plazmi o kojima i ovde pričamo.

apsolutno se inače slažem da je besmisleno kupovati 32" lcd pored 42" plazmi koje su stotinak evra skuplje. još ako je 32" lcd full hd onda su oni i skuplji od takvih 42" plazmi.
[ mmix @ 26.01.2010. 13:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovaj... taj RRP je u australijskim dolarima.


E u pravu si, pazi stvarno australijski dolar, sta vise uopste ne mogu da nadjem RRP koji nije AU za taj TV, u cemu je fora? S' ti to narucio iz australije?

A za 1200e Mislis kao ovaj od samo 5000e -> http://ser.kkelectronics.com/p...detail.php?product_id=09055055
Srbija je ovo prijatelju, kad tvoj TV i dodje ovde bice 3 kile ojra sigurno

Ne znam, gas je gas, plazmovanje gasa je proces koji zahteva odredjenu voltazu i struju odrzavanja za razlicite intenzitete, ako iza toga nije neka nova nauka onda realno jedina usteda se ostvaruje redukcijom intenziteta, samim tim se smanjuje gamut boja i kontrast. Ako koza laze rog ne laze.

PS: Bas idem danas u delta city, bas da vidim u cemu je fora sa 5000e TVom.


[Ovu poruku je menjao mmix dana 26.01.2010. u 15:02 GMT+1]
[ Stranger2 @ 27.01.2010. 01:27 ] @
Cek, ja sad nisma razumeo sta ste na kraju zakljucili o potrosnji plazmi? Ova tabela koliko vidim samo potvrdjuje da plazme trose vise.

Citat:
evo proverih na sva tri TV-a malopre, i dalje se zove PiP, odnosno SuS sa prevedenim menijem, iako ne sporim da se moze zvati i drugacije. Ovi moji televizori ustvari nemaju drugi tjuner, tako da je PiP opcija moguca samo kada se koristi rezim AV ulaza, pa se iz njega kao dodatni izvor bira nesto drugi (drugi AV ili tjunerski mod), dok se ovome ne moze pristupiti iz tjunerskog rezima rada. Ulaskom u meni za PiP/SuS dobija se mogucnost podele ekrana na dve jednake slike (uz napomenu da je kod mene moguce podeliti i po vertikali sa suzenjem slike ali bez gibitaka po horizontali, deformacija ali mi nekada igra i tako), kao i mogucnost da jedan od prozora bude veci u odnosu na drugi, pa i samo pozicioniranje tog manjeg prozora. Dakle, nije onaj klasican PiP koji sam imao na ranijim CRT televizorima (zamislite Bang&Olufsen sa fantasticnih 8 slika u slici ali - sve se micu ;) ) gde postoje dva i vise tjunera, vec samo mogucnost kombinovanja jednog tjunerskog i nekog od AV modova.

Pa izmedju PiP i PaP sa tehnoloske strane nema sustinske razlike pa su mozda sve to stavili u okviru iste opcije u meniju. Inace u dosta prospekata su istaknute sve karakteristike, odvojeno su navedeni PipP i PaP

pogledaj ove linkove:
http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL40X3500/Operation.php
i
http://en.wikipedia.org/wiki/Picture-in-picture
ovde cak pise da se PaP jos naziva iPbP (picture-by-picture)

inace PaP je po meni veoma zanimljiva opcija, narocito zbog 4:3 programa gde se ekran mnogo lepse popuni sa PaP-om.
Evo jedne mogcnosti gde jedna slika zauzme najveci deo ekrana a druga mozda samo trecinu:

Sa 4:3 programima primarna slika skoro ne bi ni bila umanjena ovom metodom.
[ lancia88 @ 27.01.2010. 11:18 ] @
Pozdrav,

dobro je sto smo se dotakli i ovog detalja, moguce je da nekome pomogne i to kod odlucivanja, otkloni mu neku iluziju ili bar nejasnocu vezanu za nekadasnji termin PiP i danasnji standard po tom pitanju, ali i eventualno otkloni sumnje oko dijagonale :)
[ Stranger2 @ 27.01.2010. 14:54 ] @
Nije PiP nekadasnji termin vec i dalje se koristi. Samo sto sada osim PiP postoji i slicna funkcija PaP. PaP mi je konkretno korisniji zbog ovoga u vezi 4:3 sto sam rekao u prethodnoj poruci. A naravno jos bolje je da ima oboje i PiP i PaP kao npr. ovaj TV: http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL40X3500/Operation.php
[ lancia88 @ 27.01.2010. 15:50 ] @
Pozdrav,

nisam mislio na novi ili nekadasnji termin, vec ono sto taj termin podrazumeva. Naime, nekada je PiP podrazumevao najmanje dva tjunera pa se proizvodjaci dovijase i sa nekoliko dodatnih "slika u slici" ali tako da se nepomicna slika upamti u svom okviru i tako friznuta ostane kad se predje na neki drugi kanal. Prakticno se najcesce "vrtela" samo jedna slika ali su po oglasima ti isti televizori imali po ko-zna-koliko "slika u slici". Ipak, imali su mogucnost da u jednom televizoru zaista prate istovremeno dva tjunerska kanala. Danasnji televizori pod istim nazivom imaju uglavnom mogucnost da prate samo jedan tjunerski program jednovremeno, ali sistemom PiP mogu da prate istovremeno na ekranu sada samo jos neki od AV ulaza, odnosno, neophodan je drugi izvor a funkcija je zadrzala svoj naziv. Ja sam o tome pricao.
[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2010. 16:06 ] @
Citat:
mmix
Ne znam, gas je gas, plazmovanje gasa je proces koji zahteva odredjenu voltazu i struju odrzavanja za razlicite intenzitete, ako iza toga nije neka nova nauka onda realno jedina usteda se ostvaruje redukcijom intenziteta, samim tim se smanjuje gamut boja i kontrast. Ako koza laze rog ne laze.


Pa sad... da je to tako, to bi se utvrdilo vrlo lako - svaki review sajt koji iole nesto vredi ima kalibracionu opremu, i takve stvari bi tesko mogle da prodju bez da neko primeti ;-)

A situacija jeste takva da nove plazme imaju bolji kontrast i veci intenzitet svetla od starih.

Citat:

Panasonic claims that PDPs will consume only half the power of their previous series of plasma sets to achieve the same overall brightness for a given display size.


Ocigledno je u pitanju nesto drugo - a sta konkretno, za to bi moralo da procesljamo samsung-ove i panasonic-ove patente... ako neko zeli, zelim mu puno srece posto te kompanije fajluju zilione patenata :)

Evo neki hint:

http://www.electricpig.co.uk/2...onic-neo-pdp-tv-tech-unveiled/

Citat:

Behind it all is Panasonic’s new plasma screen technology, with larger cells to emit more light at lower power. That makes the screen much brighter than normal. In fact, they’re 50% brighter than usual, using the same amount of power.

To help with black levels, Panasonic says it has also reduced the residual light in each cell of the screen, and it shows. The models we saw were spectacular.


[ VlaDiXx @ 27.01.2010. 17:06 ] @
evo napravio sam sliku u originalnoj veličini kakve sve formate srećemo, može se vidjeti koliko je velika razlika u veličini.


imam plazmu LG 42"PQ2000 koju sam kupio prije 30tak dana za 500 € (imao sam prije toga LCD Bravia 37")...nije mi bilo do novca jer sam bio spreman dati i 1000€, prijatelj mi drži prodavnicu televizora, testirao sam i neke po 800 €, ali slika na ovoj plazmi kada se dobro podesi je neuporedivo bolja na SD kanalima od bilo kog LCD tv-a i FULL HD plazme do 1000 € (fullhd stvarno daje lošiju sliku na običnim sd kanalima, logički je a i praktički dokazano). Imam dreambox 800hd, iako je tv 1024x768 prikazuje odlično sve hd ready kanale, fullhd se već vidi razlika no i dalje dobro izgleda (jedino će to primjetiti vlasnici HD FULL TV-a koji su gledali dugo FULL HD sadržaje). Da ne govorim o 16:9 sd kanalima tipa ESPN, EUROSPORT2 od domaćih i stranih sky cinema, nova cinema itd...koji izgledaju kao pojedini hd ready. Dakle nije sve ni u toj rezoluciji, mnogo toga je i u kvaliteti i protoku samog kanala. 4:3 kanale gledam sa zoom-om jer se ne mogu navići na debele ljude (prije su bili tv debeli, a ljudi mršavi, sada obrnuto )

Vrlo je bitno da što više domaćih kanala prelazi na 16:9 jer u kvalitetnom 16:9 se može itekako uživati, 4:3 je ipak neprihvatljiv.

PS. Plazme troše više, ove novije imaju energy saver programe, inteligentne senzore pa čak i gašenje kad niko ne gleda tv (senzor pokreta) više od 10tak minuta no razlika potrošnji iako se čini da je velika nije, npr. umjesto da potrošiš 2€ potrošićeš 4€ na mjesečnom nivou.
Ova priča o 3D je apsurdna, to će biti popularno možda 2017 (pod uslovom da preživimo 2012 )


[Ovu poruku je menjao VlaDiXx dana 27.01.2010. u 18:31 GMT+1]
[ deki999 @ 30.01.2010. 23:54 ] @
Kupio sam plazmu Samsung PS-42B430.
Sasvim ok.
Kablovska je solidna, od kanala do kanala.
Ima i digitalni tuner, ali ja nemam šta da gledam.

Cena 47000, trenutno na akciji u BG-u u nekim radnjama.
Ono što nedostaje je PIP i D-sub ulaz.
Pošto sam hteo da prođem što jeftinije, snaći ću se.

Sledeći po ceni je LG 42PQ2000. Mislim da je bolji, ali razlika je 5000.

Bili ste u pravu, 42" nije puno.
Gledam sa 3.5-4m daljine i navikao sam se za 1 sec.
Ukućani malo gnjave, ali oni će za 30 sec.

Za par godina gledam full HD. (ko je rekao LED?)

@component HVALA !



[Ovu poruku je menjao deki999 dana 31.01.2010. u 01:38 GMT+1]
[ Stranger2 @ 31.01.2010. 12:20 ] @
Za tu udaljenost nismo ni rekli da je 42 inca ekran preveliki.

42 inca = 107cm

Ti si udaljen na 3,5 puta vecu udaljenost sto znaci cak mozes i blize pre nego sto uocis poznate nedostatke.
Mi smo spominjali u pocetku sedenje na 1,5 ili 2 metra (u malim stanovima) od tolikih ekrana... Ali za tu udaljenost niko ne spori da nije preveliki. Dobro si odabrao sto se velicine ekrana tice.

I dobro je sto model ima digitalni tuner. Iako nece vredeti kada se u srbiji predje na DVB-T2 dobar je jer ce se uvek bolje snalaziti sa digitalnim signalom od televizora koji nemaju digitalni tuner.

Citat:
Ono što nedostaje je PIP i D-sub ulaz.

Pa to sto nema D-Sub i nije neki nedostatak. VGA kablovi mogu biti samo kratki pa ti vredi samo ako je racunar odmah pored TV-a.
[ legija @ 31.01.2010. 23:26 ] @
Imam dva LCD TV-a, oba LG, jedan 37'' HD ready, drugi 42'' full hd. Razlika je naravno veoma primjetna, ali, treba reci da je fullhd tv noviji nesto oko dvije godine, pa vjerovatno i zbog tehnologije ima bolje performanse. (plus usb disk podrsku, i mkv divx etc)

Uglavnom gledam hd filmove na ovom "novom", preko hd sat receivera. Ponekad pogledam i nesto od ponude total tv i digi paketa, ali kako njihovi kanali idu u maloj rezoluciji, djeluju ok samo na CRT televizorima do 51cm. . Jedino program HTV-a od "domacih" je gledljiv, ostalo je total crap -)

Za one koji bi da kupe neki LCD TV, VEOMA je bitno kupiti neki brand name, a niposto "vivax" i ostale kung fu brendove. Za prijatno gledanje bitno je pozadinsko svjetlo na tim TV-ima, i iz iskustva znam da te kung fu karikature jako brzo iz nekog razloga dozive pad frekvencije na konverteru za neonku, tako da obicno padne na nekih 30 herca. E onda nastaje problem, jer to je tako naporno za oci da to nije normalno.

Kvalitet slike, rezolucije itd, u biti je manje vazno, jer niska frekvencija moze da osteti vid, i to veoma ozbiljno.
[ lancia88 @ 01.02.2010. 00:09 ] @
Pozdrav,

dobar deo toga stoji, deo zasigurno predstavlja preterivanje, a deo je diskutabilan i kao tacan bez obzira sto je u domenu subjektivnog ali za citav post napomena:

sa malo manje pogleda s visine, nipodastavanja i omalovazavanja jer diskusija gubi na ozbiljnosti kod takvih literarnih formi. Nastavimo u dosadasnjem stilu i dobicemo jedan krajnje upotrebljiv topic a za preglednost i upotrebljivost neophodna nam je ipak i forma pisanja.

Uzgred, pozadinsko osvetljenje jeste veoma, veoma bitan faktor koji se, nazalost, tesko moze kod prve kupovine TV-a uopste uzeti u obzir, ali ga tim pre treba ovde razumeti bas kao sto je i opisan.
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2010. 00:18 ] @
Mislim da je za kupce iz Srbije jedna od najvaznijih stvari u LCD/Plazma TV-u kvalitet procesora slike.

Procesor slike je zaduzen za skaliranje i deinterlacing analognog SD signala i "razvlacenje" istog na HD.

Stariji modeli (do pre, otprilike, 2006-te godine) su imali ocajne algoritme i SD signal je izgledao blago receno uzasno na njima, mnogo losije nego na CRT ekranima. Secam se da sam na mnogima cak vidjao i "misije zube" (mouse-teeth) artifakte koji su posledica loseg deinterlacing-a - pogotovu na sportskim programima. Danas to, hvala bogu, vise nije slucaj - bar sa top brandovima (Samsung, Sony, LG, Panasonic, ...)

Samsung, recimo, je razvio izuzetno dobre procesore na svoju ruku, u saradnji sa nekoliko univerziteta/instituta, i radi posao prilicno dobro - opet, kvalitet analognog signala je >definitivno< ispod CRT-a, mada je nesto bolji na plazmi nego na LCD-u - ali, svjedno, tu nemojte ocekivati neku fantasticnu sliku.

Mislim da je ovo glavni problem "kung-fu" televizora na koji se neki ovde zale - jako malo njih ima kvalitetan procesor slike, iz prostog razloga sto to prilicno napumpava cenu (ti cipovi + memorija mogu lako da se popnu na ne tako zanemarljivu cenu)

Ako BAS zelite da idete do kraja sto se kvaliteta slike tice - onda nemojte taj posao poveriti TV-u, vec posebnom uredjaju za skaliranje i procesiranje slike, a danas se ti cipovi mogu naci i u kvalitetnim AV risiverima (ja koristim Onkyo 906 sa HQV Reon VX cipom koji je monstruozno dobar, i vidi se primetna razlika u skaliranoj slici). Na zalost, to znaci da vam je potrbean i poseban tuner, obicno DVB-T/DVB-C, koji se veze na AV risiver, a onda preko HDMI izlaza na FullHD TV. AV Risiver radi skaliranje i procesiranje, i na TV baca kompletan 1080p digitalan signal, tako da TV nema sta da radi - osim da ga "ispuca" na ekran.
[ legija @ 01.02.2010. 11:07 ] @
Ivane, vecina ljudi samo hoce da kupi novi TV, i nema pare za hig tech mamipare.

Ako si neko ko cijelog zivota gledao Ei Nis B30, svaki LCD ce ti na prvu biti ko iz bajke.
Ukratko, nema bas previse brendova koji vrijede, LG, Samsung, Panasonic, Sony i eventualno Philips. Mada Philips uredjaj ne bih kupio nikad - neki ljudi ih vole.
Svaki od gore navedenih brendova ce nuditi priblizno isti odnos cijene i kvalitete, i tu nema puno sta da se raspravlja.

Ja licno uvijek biram LG, prvo zbog dostupne servisne dokumentacije, drugo zbog veoma pozitivnog iskustva sa svim LG televizorima. Ipak sam bio TV mehanicar skoro cijelu deceniju.

Skaliranje slike jeste bitan dio ukupnog utiska, ali lose skalirana slika je daleko manje opasna po fizicko zdravlje od loseg pozadisnkog osvjetljenja.
Ako sam shvatio sta bi trebalo bitno u ovoj temi - to su informacije za prosjecnog consumera kojem treba kvalitetan TV set za novac koji odgovara budzetu prosjecnog stanovnika Srbije. A znamo da je najnizi u cijeloj bivsoj YU.

Dakle, razlika izmedju 300€ uredjaja i onog od 500+€ je drasticna, i bez obzira na primamljivu cijenu, to smece od 300€ ne treba kupovati ni pod kojim uslovima.
Vec za 1K€ se moze kupiti odlican 42'' TV, LCD, full HD sa ppdrskom za divx, USB drive i firmware update. I jos mnogo toga.
[ mmix @ 01.02.2010. 11:23 ] @
Kad vec pricamo o hdtv, red je da popricamo i o bojama. Kakva je situacija na trzistu sa xvYCC? Imam ga na sonijevoj HD kameri (branded kao x.v.Color) i citam da ga Bravia podrzava, ali jos nisam naleteo na TV na kom bih mogao da pustim taj signal kroz HDMI a imam neke lepe snimke sa bermuda koje bi sigurno izgledale jos bolje kroz xvYCC. Kakva je situacija sa ostalim proizvodjacima? Ili ce ovo da zamre kao neki proprietary standard?


[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2010. 11:28 ] @
Moj Samsung PS50B850 podrzava xvYCC.

Doduse, nisam nikad probao posto nemam nista sa xvYCC formatom u sebi. PS3 ga navodno podrzava, ali sam moj PS3 zavaljao na ebay tako da...
[ mmix @ 01.02.2010. 11:32 ] @
Hm, mogao bi da ti okacim na net neke snimke plaza i zelenila ako hoces da isprobas A i ostali. Sacu da vidim da proberem, pitanje je samo odakle to pustiti i sta treba da ima PC da bi pustio xvYCC?
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2010. 11:40 ] @
Hmm ovaj TV ima neki media player u sebi... vidi da tvoj to nema, pa mozes sa USB sticka.
[ Maranello @ 09.02.2010. 19:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Ako BAS zelite da idete do kraja sto se kvaliteta slike tice - onda nemojte taj posao poveriti TV-u, vec posebnom uredjaju za skaliranje i procesiranje slike, a danas se ti cipovi mogu naci i u kvalitetnim AV risiverima (ja koristim Onkyo 906 sa HQV Reon VX cipom koji je monstruozno dobar, i vidi se primetna razlika u skaliranoj slici). Na zalost, to znaci da vam je potrbean i poseban tuner, obicno DVB-T/DVB-C, koji se veze na AV risiver, a onda preko HDMI izlaza na FullHD TV. AV Risiver radi skaliranje i procesiranje, i na TV baca kompletan 1080p digitalan signal, tako da TV nema sta da radi - osim da ga "ispuca" na ekran.


Odavno aktuelno ne sudjelujem na forumima, iako sam tehnički vrlo potkovan, međutim ovaj resiver koji si spomenuo košta oko 2.000 €, pa me potaknu da saznam šta sve još imaš u kući.. ako ti nije mrsko da napišeš ovdje. Btw: za ove koje ne znaju što da kupe, sve osim Panasonic TX-P42G10E je vrlo loš deal, i molim, sugovrnike da ne komentarišu ovaj prijedlog jer neću ući ni u kakvu argumentaciju.
[ Brucelee @ 09.02.2010. 19:17 ] @
Proveo sam noci i noci na forumima citajuci sta je bolje Couros ili Brut (citaj LCD ili Plasma). Onda se pojavilo na trzistu ultra tanki, ultra brzi, ultra lepi, bla, bla,bla... i tako ti ja uzmem flajer i vidim da je na "akciji" LG plazma 42PG3000 za male pare i kupim ga, a odmah zatim i LG DVD sistem HT 304SU koji ima HDMI izlaz.
Ne da pravim razliku izmedju Couros-a ili Brut-a nego zabole me sta je bolje. Ovo moje sljaka na obicnoj kablovskoj "perfektno" tako da ga ne bi menjao za brdo karamela.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2010. 19:36 ] @
@Maranello, zanimljivo, u vreme kada sam ga ja kupovao krajem 2008 bio je mnoogo jeftiniji, tj. oko 1300 EUR - pretpostavljam da se vise ne proizvodi.

Vidim da je Onkyo promenio skroz line-up, mozda je najblizi TX-NR5007 od 1800 EUR, ali on je 9.2 kanala. Hehe ukapirali su da mogu da uzmu mnogo vece pare posto je 876/906 serija davala znacajno vise od konkurencije i bili su uporedivi sa 2000+ EUR risiverima. Steta, posto su bili najbolja moguca kupovina u tom rangu, tj. dobijao si mnogo vise za iste pare od, recimo, Harman Kardon ili Denon ekipe. Btw, savetujem da se ne uzimaju jeftini Harman Kardon risiveri (AVR 155/255/355) - ja sam imao AVR255 koji je em sto je nudio malo za te pare (zbog imena) em sto je crkao posle 3 meseca, a najgora od svih stvari je bio >ventilator< i to kineski onaj od 8cm koji je bio toliko bucan da sam ga iscupao i zamenio sa Noctua ventilatorom. Onkyo, naravno, nema ventilator.

TX-NR906 se moze naci na ebay - http://cgi.ebay.de/ONKYO-TX-NR...i_Receiver?hash=item35a6efc26a - 850 EUR, pola godine star. Ovo je prilicno dobar deal za ovakav risiver.

Sto se moje opreme tice, to je posledica toga sto sam profesionalno izdeformisani audiofil zbog vise godina rada na audio kompresiji :) Tako da muziku najvise volim da slusam na slusalicama - moja preporuka su Sennheiser HD650 ili, ako bas imate budzet, Sennheiser HD800 koje bih vrlo rado kupio ali sam sebi dao obecanje da vise necu bacati pare na elektricne drangulije - onda mozete koristiti AV risiver kao pojacalo za sluske ;-)

Sto se videa tice - za HD satelitsku televiziju koristim DM800 risiver uvezan preko DVI-ja na Onkyo TX-NR906, gde sam Dreamboxu nasetovao da nista ne radi sa slikom + autoresolution plug-in kako Dreambox ne bi ni pokusavao da skalira sliku... sve to onda digitalno i u originalnom formatu bez ikakvog procesiranja u DM800 ide u HQV Reon VX procesor koji se stara o adekvatnom skaliranju ne-HD signala i, naravno, deinterlacingu 1080i / 576i materijala kako treba (DM800 koristi bedni bob deinterlacer, recimo).

To sve dalje ide na TV (Samsung PS50850), naravno preko HDMI-ja - a zvucnici su JBL (5 + subwoofer) kupljeni po komadu... moze tu bolje naravno ali posto muziku i ovako i onako slusam na slusalicama - ovo je dovoljno za home cinema.

Sve u svemu, u mom home cinema setupu su najbitniji detalji Samsung PS50B850 plazma koja daje zaista izvanrednu sliku i kosta neverovatno malo za to so nudi + Onkyo AV risiver koji ima odlican video DSP koji je broadcast-grade i koji ce izvuci maksimum iz (digitalnog) TV signala. Imao sam LCD pre ovoga, i zaista se ne bih vise vracao. Sto se FullHD vs. HD Ready pitanja tice - to zavisi pre svega od programa koji gledate + odnosa izmedju udaljenosti od TV-a i dijagonale...

@mmix - slobodno okaci, cu da probam nema frke.
[ Brucelee @ 09.02.2010. 20:26 ] @
Da,da i ja se slazem.
[ Maranello @ 09.02.2010. 21:41 ] @
@Brucelee

Bitno je da si ti zadovoljan. U doba kada je Logitech carovao tastaturama i miševima ja sam imao Cherry tastature a od Logitecha nisam pomišljao da kupim niti ono u čemu su bili najbolji a kamoli tamo gdje "pojma nemaju", ali vrag ne da mira i kupih Z-5500 Digital.. najbolji 5.1 sistem za PC za siću od 350€. Sličnu paralelu povlačim sa LG-ov, za sada nije ni na jednoj mojoj listi imena ali volio bih da promjenim mišljenje, nikad se ne zna i kao što rekoh bitno je da si ti zadovoljan.

@Ivan Dimkovic

Eh volio bih da negdje nastavimo drugo, poželio sam razmijeniti iskustva sa istinskim audiofilom, ali ne sa nekim bolesnikom koji će i oca i mater prodati za 0,001% poboljšanje THD-a nego netko tko veli kao i ti: "ali sam sebi dao obecanje da vise necu bacati pare".
Ja sam ti tip koji voli da sačeka da tehnologija sazri, dobro da sazri, volim vrh "starije tehnologije" nego polovična ili prosječna rješenja "novog svijeta". Tako mi je primjerice kompjuterski monitor Sony GDM FW-900 State of the Art CRT tehnologije, lijepo sačekao, kupio za siću od 50€, i da sada želim neki LCD slične kvalitete trebalo bi mi na hiljade eura za neku bolest zvanu EIZO :)

A što se tiče HD televizora, mišljenja sam da tek sada sa Panasonicovim V10 panalom to je to, jer mogu samo zamisliti kako bi se gorko pokajao da sam prije 3 godine kupio Braviu serije X od cca 3.000€, poenta je jasna: čekanje se isplati.

Eh Noctua :))) Tehnološki dragulj, ništa me nije oduševilo kao spoznaja da postoji nešto kao Noctua, jest da su poskupi ali ali onaj 80mm bih ugrajiovao sve živo.

Što se tiče Sennheiser HD650 odavno mi je u planu, sa čast pojedinim izuzetkom AKG-a, ali budući da ponekad volim enormno glasnu muziku mislim da u igru ulaze i Pioneer HDJ-1000 ili jedan od Sony-evih modela.

Eh sad prije nego što se vraim na tvoj resiver htio sam reći da neke stvari želim kupiti za čitav život i već mi je (nadam se ove godine) u planu Pioneer S-V810A-W 5.1 set zvučnika za koje sam uvjeren da ću prodati Golfa III :) pa Resiver koji će to pogoniti ješ uvijek u velikom znaku pitanja... do ove teme Upsaling koji obavlja resiver nisam uopće shvatao ozbiljno ali sada poprilično to će biti vrlo bitan faktor, pa te pitam kako to izgleda ovako u praksi kada se na Onkyo 906 proslijedi 720p ili 1080i sa digitalije, na tvoju plazmu, jer ako su ti procesori i upola dobr kao recimo Photoshopovi algoritmi, onda me baš ovako zanima kako je to u praksi izgleda, jel moguće recimo da korisnik ne primjeti da tako procesiran signal na TV Panelu nije 1080p?
[ Shomy#1 @ 22.03.2010. 22:54 ] @
Da malo oživim temu.
Kada sam pre čitao i razmišljao o kupovini "velikog televizora" uvek sam mislio da ću kupiti LCD u Full Hd rezoluciji! Gadio sam se na raznorazne akcije gde su nudili HD Ready televizore. Ja kao "načitani stručnjak" sam mislio da su to prevare i način da se jadnom narodu uzme lova za nešto što liči na pravo! Do tad svo moje "znanje" sam skupio sa interneta, počeo skidati mkv ripove, koji su na mom monitoru od 22" zaista bolje izgledali od bilo kog divx-a i svo vreme razmišljao kako bi to izgledalo na full Hd LCD-u na 40 i više inča!
Pre 3 meseca zove me brat, ispala neka kombinacija, ima 50-tak hiljada na naplati u robi i hoće TV. Javi mi par modela (LG 42PQ3000, Samsung PS-42B430, PS-42B450) kaže ti to bolje znaš, malo pogledaj pa mi reci šta da uzmem. Ja ga nagovaram da uzme LCD iako je ta diagonala skuplja, on hoće 42" i nema para za dodavanje. Odem, pogledam i LG mi se najviše dopadne, tolika je bila razlika da sam posumnjao u kvalitet Samsunga pogotovo je loša slika bila kod B430. Preuzmemo TV, kud kupih karavana ;-), ja i dalje skeptičan. Postavimo, upalimo (total tv), gledamo u njega kao u čudo, i ne vidimo sliku, vidimo veličinu. A onda polako, kad se uzbuđenje smirilo, sjetih se ja ove teme i prvih postova lancie88, kada je govorio o prednosti veličine u odnosu na rezoluciju i dovoljnosti 720 rezolucije odnosno da je već savršenstvo postignuto i shvatih da meni zaista ne treba bolje.
Elem, došlo vreme da ja sebi kupujem tv i mislim da uzmem taj LG 42PQ3000 i uparim ga sa LG Blu-ray DVD plejerom BD 390.
Crv sumnje me i dalje gricka, odnosno razmišljam o proizvođaču a ne o rezoluciji, vidim svi hvale Panasonic, šta vi mislite?
Da li za 60-tak hiljada imam nešto mnogo bolje ili lepše?
Pozdrav svima.



[Ovu poruku je menjao Shomy#1 dana 23.03.2010. u 07:47 GMT+1]
[ nkrgovic @ 23.03.2010. 08:55 ] @
Probaj ovo:

http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html

Dosta toga zavisi od razdaljine... Zavisno od udaljenosti od ekrana mozes, a ne moras, videti razliku izmedju 720p i 1080p. Najbolje da sam proracunas - proveris.

[img]http://s3.carltonbale.com/resolution_chart.html[/img]

P.S. Ne ide mi umetanje slike. Pogledaj je obavezno.
[ Stranger2 @ 29.03.2010. 23:31 ] @
Citat:
A onda polako, kad se uzbuđenje smirilo, sjetih se ja ove teme i prvih postova lancie88, kada je govorio o prednosti veličine u odnosu na rezoluciju i dovoljnosti 720 rezolucije odnosno da je već savršenstvo postignuto i shvatih da meni zaista ne treba bolje.


Kada se to spominjalo u ovoj temu ja sam otisao u prodavnicu televizora bas da proverim...
Jedan LG LCD televizor 42 inca 1080p, ispred njega ja sa razdaljine od 70cm definitivno vidim pixele. Sa oko 1 metar udaljenosti ja ne vidim bas pojedinacno pixele ali mi slika izgleda kao da je preko nje mrezica sto znaci da se pixeli nisu jos stopili u sliku. Kod tog televizora pixeli su imali tcano oblik kvadrata i tanke crne razmake izmedju pixela (kao plocice u kupatilu). Nisam mogao dalje da se odmaknem jer je prodavnica uska. Da je u pittanju neka plazma za okruglastim pixelima pretpostavljam da bi ih uocavao bar do 130cm udaljenosti. A da je 720p rezolucija pretpostavljam da bi videop tu "mrezicu" do udaljenosti od oko 160cm. Dakle za prijatno gledanje meni bi bilo potrebno da se udaljim negde oko 200cm. Posto je ekran 42inca = 107cm to znaci da je meni potrebno da sam udaljen oko dva puta dalje nego sto je dijagonala ekrana.
Naravno to je verovatno stvar ukusa. Meni jednostavno ne prija da vidim pixele. Slika mi tada ne deluje kvalitetno a i odvraca mi paznju.
[ lancia88 @ 31.03.2010. 09:08 ] @
Pozdrav,

evo ja takodje sada premerih, u spavacim sobama sa 42-jkama nemam sta da merim, toliko je koliko je i ne mogu nista bitnije da premeravam, ali u dnevnoj sobi ispred 50-ice moze da se sedi, i sedi se, na razlicitim distancama za gledanje. Sta je kome prijatno, ja ne bih da ovde sudim, ali najudaljenija pozicija sa koje se gleda uopste 50-ica jeste 2,5 m kada je covek zavaljen unazad u fotelju. Obzirom da se TV rotira prema potrebama (relativno malo zbog kablova doduse, ali se rotira dvadesetak stepeni), tako i bar jos jedna pozicija dopada pod 2,5m, dok sve ostale ulaze u blago ispod toga, na distancama od 2,3 do 2,4m sem jedne koja je nesto manje od 2m udaljena. Sve te pozicije mogu da se koriguju prostim pomeranjem stolice osim one najudaljenije fotelje, ali nisam primetio nikoga kod mene ko to zaista i uradi, a imam podosta gostiju cak i na dnevnom nivou. Meni licno je pozicija za gledanje nekada i dosta manje udaljena, nekih metar mozda, mozda malko samo jace, ali to je na nivou nekog kraceg gledanja i nije referentno za kupovinu TV-a.

Kakogod, piksele nekada vidim i na 720p, ali to ne zavisi od udaljenosti, vec od emitovanog programa. Primera radi, volim da gledam prirodu u HD rezolucijama i slika bude takva da covek cesto dobija poriv da se pomeri u stranu malo ne bi li video sta je iza onog sumarka itd. :) ali i na takvim kanalima, i sa takvom slikom, ponekada se desi da verovatno stigne nesto u momentu u nizoj rezoluciji i pikseli se na trenutke poznaju. Kako je u pitanju satelitski program, moguce je jos dodatnih faktora, ali ne bih sada temu zamarao time.

Zanimljivo je da se pikseli nikada nisu videli na sportskim programima visoke rezolucije koji prenose nesto uzivo, pa je moguce da je tada obezbedjen siguran bandwith dovoljnog kapaciteta ili tako nesto.

Piksele, sa druge strane, vidim ponekad na SD programima, opet ma gde sedeo. Kada se sedi blize, na pojedinim kablovskim kanalima cak umeju da smetaju, ali inserter i prevod budu odlicni, pa jako pocinjem da sumnjam da je u pitanju nacin emitovanja kod nas. Primera radi, Fox crime kod nas je apsolutno losiji od drugih kanala koje imam. Mislim da je i Fox life takav, ali njega slabo gledam pa nisam siguran za taj kanal, ali Crime zato ne ostavlja mesto sumnji. Ista serija na B92 i na Crime-u je kao da je rec o VHS-u i DVD-u. Takodje, na satelitu imam par tih Fox Crime-ova ali u HD-u i slika je tamo, iako je vecina serija snimljena u SD tehnici (pojednostavio sam izraz iako je zahvaljujuci tome netacan, ali je najbrze za objasnjenje), kvalitet emitovanog snimka neuporedivo, neuporedivo je bolji putem satelita. Uz svaki HD program imam i verziju SD tog istog kanala, pa je i tu situacija ista.

PAL rezolucija i malen broj linija, u skladu sa elektronom koji "trci" preko ekrana, na odredjeni nacin "sazvace" te nesavrsenosti i slika sa tako emitovanim materijalom zaista moze da bude prijatnija za oko na starotehnoloskim CRT televizorima. Ne znam kakva je situacija sa antenom i ove dve tehnologij, ali pikselizacija moze vise da smeta sa lose emitovanim materijalom kod Plasma/LCD televizora nego kod onih sa CRT tehnologijom.

Za kraj, naravno - size does metter. Sve ovo prethodno je prakticno izlisno jer je ponuda CRT televizora ogranicila izbor na 72cm i 4:3 format slike, dok je sve preko toga kaparisao nepovratno stil "tankog ekrana". Shodno tome je i "razvlacenje" slike i nuzna povecana pikselizacija koja ako nije kompenzovana dovoljnim brojem raspolozivih piksela, neumitno im povecava povrsinu, i to je nesto sa cime se mora ziveti cim covek pozeli da iskoraci sa stare 54-ke ili 72-jke u svet. Nije strasno, nije ni cesto a i sve redje je, ali ipak postoji.
[ smurflander @ 16.04.2010. 14:20 ] @
Ja sam na akciji pre jedno 8 meseci uzeo 42" WEG LCD 1080i TV za 33000 din. Moji razlozi: Zato sto u skorije vreme necemo moci u potpunosti da iskoristimo i ove HD READY TV-e. Zato sto ce za par godina FULL HD kostati koliko i sada HHD. Zato sto ce sutra u prvom planu da budu Laser i LED TV-i. Zato sto se danas TV-i menjaju reda na 5g nego na 20g. Zato sto, (po meni) je glupo bacati preko 1000e za TV sto danas treba da bude nesto normalno u svakoj kuci pa tako i treba da se plati.
[ Kempesh @ 22.04.2010. 11:46 ] @
Zahvaljujući ovim postovima i dobrim poznavaocima ove materije, uzeo sam tv i nisam imao dilemu. Pre nego sto sam ovde citao o tome ,mislio sam da uzmem FULL LCD, i to zahvaljujuci samozvanom stručnjacima. Zahvaljujuci lancia88 i ostalim ljudima sa ovog foruma odlucio sam se da uzmem hd plazmu sa vecim ekranom. Uzeo sam LG42PQ3000 pre mesečak dana i za sada sam prezadovoljan. Još kada pustim moje omiljene bbc dokumentarce, kao što je Great Nature Events ili Planet Earth u HD-u slika je da "umreš" :)). Ne bi sebi oprostio da sam uzeo manji ekran. Hvala svima jos jednom
[ Stranger2 @ 01.05.2010. 09:57 ] @
ovo sam napisao na petoj stranici ove teme:
Citat:
Pitanje je samo za koliko dana ce izaci i TV sa ugradjenim kompjuterom pa cemo pricati o tome ciji Tv ima vise RAMA, veci hard disk itd. Za koju godinu biracemo modele prema dodadtnim funkcijama a rezolucija ekrana ce postati nesto sto se podrazumeva.


Dansanja vest:
Najava Sony telvizora sa Intel Atom procesorima i Android operativnim sitemom
http://www.afterdawn.com/news/...hdtvs_with_android_intel_chips

cak i Logitech radi na tastaturi koja ce ujedno biti daljinski upravlajc i koristiti se za surfovanje internetom na TV-u.
[ banem @ 31.05.2010. 08:28 ] @
Kako ko - neko misli da HD neće doći još godinama, neki ga već imaju, ali ga svakako već skoro svi imaju - barem sa računara.

Moj je plazma 50" (50B550) i koštao je 105 crvenih (1100€ u to vreme) i ko god je video sliku na SD kanalima, a bilo je posmatrača i kritičara, niko nije imao još nijednu stvarnu primedbu. Prva najveća "zamerka" je izdužena slika, ali ja sve SD kanale držim sa razvučenom slikom gore-dole, tako da se jedan deo ne vidi i tako slika ne izgleda jako razvučena čak šta-više, vrlo je slična 4:3 televizoru. Ovu primedbu daju oni koji su takav TV videli samo u prodavnicama i čuli od drugih kako "ta nova tehnologija ništa ne valja". Druga najveća zamerka je (pošto mora da ima zamerku, jel') je veličina - da nije "malo" prevelik?

Ali, kada pustim HD sa kablovske ili HD sa računara to je izuvanje iz cipela koliko je dobra slika. Video sam svašta i bilo je onih koji su gledali sliku sa ovog a videli su svašta i sada svi ti će da kupe samo jedno - plazmu. Dakle, svi oni koji su videli sliku kod mene su ili već kupili ili traže plazmu, nikome ne pada na pamet da kupi LCD. LCD je u igri ako će se koristiti ujedno kao i monitor za računar jer plazme "ne vole" statičnu sliku.

Čak je bilo onih koji su mislili da gledaju HD, a na TV-u običan SD, dok nisu pitali - da li je ovo HD? :)

Po meni prelazak sa npr. 72cm CRT na 32" je prelazak s konja na magarca, pogotovo ako je taj 32" LCD iz niže klase, a većina kod nas jeste. Drugim rečima ne dobije se ništa već onaj ko kupi se razočara, pa onda piše po forumima negativne komentare. Čisto bacanje para. Viđao sam razne 32" LCD koji su sve drugo osim TV-a, to je očaj koliko je loša slika. Zato nije problem da kod nas nabiju cenu kao da kupujete avion, pa onda odete u Mađarsku i kupite ga upola cene ili za iste pare kupite 40+" bolji TV.

40" je, po meni, već donja granica. To je 1m dijagonala naspram 82cm kod 32". Ni 50" nije mnogo čak i za relativno male sobe. Nisam još čuo da se neko žali da je u bioskopu veliko platno. Veliko je onom ko dođe kod vas, a kući ima 50cm CRT. Navikao da gleda u TV veličine sijalice, pa mu takav dođe ogroman. Ali mu istovremeno nije ogroman monitor 24 ispred koga sedi na 30cm. Gluposti.

A taj što vidi piksele, ili je teško zakeralo ili ima očajan TV. Na dobrom TV-u, odgovorno tvrdim, piksele ili artefakte neće videti nikada. Osim ako ne sednete na 10 cm udaljenosti.

Dakle, definitivno plazma 40"+ full HD ako se neće koristiti kao monitor, inače LCD (on već mora da je full-HD, jer kao monitor nema smisla drugačije). Slobodan sam da zaključim da se rasterizacija, "pikselizacija", odnosno artefakti mogu videte na ne full-HD LCD, bar po mom iskustvu. Drugo, bolje je jednom kupiti dobro nego tri puta loše. Vek trajanja i plazme i LCD je 10 godina neprekidnog rada, to je 20 i više realnog, a ko misli da je LCD koji nije full HD dovoljan, možda se razočara već 2012. Kod plazme 10 godina ne znači da TV onda crkava već mu pada kontrast. Kod LCD crkava lampa.
[ smurflander @ 31.05.2010. 12:31 ] @
@Banem
" Drugo, bolje je jednom kupiti dobro nego tri puta loše. Vek trajanja i plazme i LCD je 10 godina neprekidnog rada, to je 20 i više realnog, a ko misli da je LCD koji nije full HD dovoljan, možda se razočara već 2012. "



Pa ajde da se slozim sa tobom da je normalno kupiti kvalitetnije i bolje ali pitanje je za koje pare. Prvo, uglavnom vek trajanja za LCD je 60.000h (ima i onih sa 100.000h ali su dosta skuplji) sto je negde oko 7g besprekidnog rada. Drugo, vec sada su aktuelni LED i LASER TV tako da se u skorijoj buducnosti moze ocekivati i pad cena ovih, boljih, tehnologija. Dati preko 1000e za TV koji ce za par godina opet biti zastareo jednostavno kod mene ne pije vodu, pogotovu sada u vreme krize. A ovo za 2012, sta da kazem? Bice tada digitalizacija kompletna kao sto ce, iste godine, biti gotov i Koridor 10. SD u najboljem slucaju i to samo par nekih kanala.

"Screen life is measured in hours. An average lifespan of an ordinary LCD screenmay be 40,000 hours, for instance. The wider the screen and the way it is lit will influence how many hours the screen will function correctly. LCD life spans range from 30,000 to 60,000 hours, enough for several decades worth of TV watching and generally plenty of time before the wear becomes noticeable. Most LCD screens are replaced because of technological advancement rather than because they reached the end of their lifespan, though a screen left on throughout the day may be need to be replaced."


Vise informacija o zivotu LCD TV-a

[Ovu poruku je menjao smurflander dana 31.05.2010. u 13:41 GMT+1]
[ zorex025 @ 05.06.2010. 19:35 ] @
Molim vas ako mozete da mi preporucite neka od ova dva TV-a:
SAMSUNG LE-40F86BD ---60K
LG 42LH2000 ---64K
Oba su HD Ready. Licno mi je za sada ne isplativo uzimanje Full televizora. Imam Total Tv, pa nema svrhe za full tv. I odlucio sam se za lcd posto bih "kacio" PC na njega. A nemam para za neku kvalitetniju plazmu kojoj to nebi bio problem. Ovaj LG je izasao 2010, a za Samsung nisam pronasao, ako to ima veze. A prihavaticu i neki drugi predlog samo da je lcd i da je 40"- 42" i do 650 evrica.
Puno hvala

[Ovu poruku je menjao zorex025 dana 05.06.2010. u 20:52 GMT+1]
[ osmania @ 05.06.2010. 20:19 ] @
ja bitku vodim izmedju
sony 40ex500 ili samsung le40c650

oko 690 eurica ali
full hd 100 hz

jedino sto me sada buni koji od ova dva ima bolji usb video player
ostalo je sve top...
DNLA, wifi ready,
za 40 eura mislim da se ispalti uloziti,
jer za koju godinu ko zna sta ce sve biti, pa barem da imam full hd...

[ dmostarac @ 26.10.2010. 19:47 ] @
osmania jel ti pricas o ovom televizoru http://www.tehnomanija.rs/kata...riti-da-li-su-dobre-slike.html
Koliko ja vidim njemu cena nije ni prici 690 eurica ili reci meni gde ima taj TV za te pare pa da trcim brzo da ga kupim
[ markolazarevic @ 09.12.2010. 15:02 ] @
Video sam da je u Rodi na akciji plasma LG 50PJ250 za 73000 dinara. Sta mislite o tome i da li za taj novac moze da se uzme nesto bolje? Da li je previse 50" za gledanje sa 2,8 metara? A svi ostali televizori su popustu od 10% do kraja nedelje pa planiram da uzmem neku plasmu od 42" ili mozda cak i 50".
[ banem @ 09.12.2010. 19:46 ] @
Na papiru izgleda dobro osim što NIJE full HD, ne? http://www.plasma-lcd-crt.com/tvs/manufacturers/pos/lg_50pj250 Kod mene je 50" plazma već duže od godinu dana i svi koji dođu su u početku morali da kažu "au koliki je", a posle par meseci "hoćeš da ga prodaš?". Stvarno ali stvarno, ovaj radi toliko dobro da je uživanje gledati svaki kadar. Ja bih ipak kupio full HD - pravo da kažem da ne znam da li se vidi razlika, ali ako jedan ima milion ćelija, a drugi 2,3 miliona, razlika mora da se vidi, pogotovo što ćeš ga gledati sa relativno male daljine. Jedino da vidiš kod nekoga kući kako to izgleda na HD materijalu (SBB i/ili PC), slika je bolja nego uživo. :)
[ banem @ 09.12.2010. 19:51 ] @
Da li imaju i kakav je recimo Panasonic TX-P42S20E, TX-P42U20E? Za toliko para vidim samo te, a obzirom ko ih pravi, to nešto preterano jeftino?
[ marris @ 08.03.2012. 10:15 ] @
pozdrav
proslo je skoro pa dve godine od zadnjeg posta pa me zanima kakvo je stanje danas da li ste promenili svoja misljenja u vezi full hd i hd ready pogotovo sto danas vec ima i noviteta ,kojih je istina bilo i onda,ali su sada vec sisli medju narod kao sto je led tv i smart tv i stosta nesto.da li se danas nesto promenilo u vezi dostupnosti hd sadrzaja?ajde malo da ozivimo ovu temu posto je ona uvek aktuelna.
[ banem @ 08.03.2012. 12:37 ] @
Jeste. Osnovna promena je što kablovski provajderi sad nude i HD kanale uz doplatu i s vremena na vreme proširuju ponudu. Što se mene tiče, HBO HD i onih par dokumentarnih kanal (NG, Discovery, History) gledam 95% vremena. E sad, nemaju svi mogućnost priključenja, pa je ovo uslovno rečeno.

Što se tiče piraterije, situacija je nikad gora. Skoro svi piratski kanali su zatvoreni, većina torrenta je pogašeno, a HD filmovi novije produkcije se nađu na kašičicu.

Treći izvor HD materijala je BlueRay, da li samostalni plejer ili Sony PS3. Problem je nabavka filmova, ali i njihova cena.

Ovo što sledi je moje mišljenje i jedino takvo. Sam HBO HD u full HD i TV u full HD vrede svakog dinara. Tako da je odgovor na pitanje: da, treba tražiti full HD televizore dijagonala od najmanje metar, po mogućnosti i isključivo plazma. Kako god napredovali LED i LCD još uvek nisu ni blizu kvalitetu slike plazme. Ono gde jesu dobri i gde izbora nema je jako osvetljen prostor gde je potreban jak kontrast i jako osvetljenje.

Posle godinu-dve od kad sam poslednji put obraćao pažnju, u prodavnici sam na najboljem demo materijalu pogledao LED TV najnovije generacije (a posle i u par drugih, jer sam gledao nešto za prijatelja, koji TV, ovo ono). Tamo su pustili tenis. Taj LED toliko sporo iscrtava sliku da se slika zamuti kod brze scene. Kako je ta ista slika išla na sve televizore, pogledao sam to isto i na plazmi. Kristalno jasno, čisto, oštro. Što se mene tiče, LED je monitor, plazma je TV.

HD ready - verovatno pitaš zato što ti je budžet ograničen. U tom slučaju kupiš najbolje što možeš za količinu para što imaš.

[ marris @ 09.03.2012. 15:30 ] @
citajuci post neko je pomenuo da je osim rezolucije takodje bitan i bitrate,ako sam dobro napisao.da li nasi provajderi hd usluge posto vidim da svi imaju hd pakete da li oni ispunjavaju ove preduslove za kvaitetnu hd uslugu,i da li to moze da se primeti izmedju 720p i 1080p.
ja jos uvek nemam budzet za kvalitetan tv pa zato jos uvek ne razmisljam o nabavci iako ce i to biti u najskorije vreme pa gledajuci po hipermarketima iako ne nesto previse pazljivo na mene su najbolji utisak ostavili upravo led monitori sa svojom nekako najzivljom slikom.mozda i gresim rekoh vec nisam najpazljivije gledao vise je to bilo u prolazu.i sta je vasa preporuka sa ove distance 720p ili 1080p.
[ banem @ 09.03.2012. 17:36 ] @
Slika je (barem na SBB-u) na HD kanalima super-super kvalitetna, poput BR ripa na 1080. Najlakše je da eventualno nađeš prijatelja ili prijatelja od prijatelja koji ima takvo nešto, pa pogledaš sliku.

Drugo, možda preskočiš naše markete gde je cena 50-120% viša nego što to stvarno košta. Pogledaj male oglase. Čak i sa zaradom onog što prodaje, obično ti ostane par stotina €. Garancija je jedna druga i duga priča, najčešće marketinški trik. Marže kod nas su astronomske - na svaki prodati komad tehnike zarada je najmanje 100%.

Treće, u prodavnici uslovi za gledanje i podešavanje aparata nikada nisu onakvi kakvi će biti u stanu. Prvo, tamo je jako svetlo, a drugo, svaki TV ima režim rada "prodavnica" gde se parametri slike postavljaju tako da na prvi pogled pomisliš "au, kakva slika". Zato tamo LCD izgleda ubedljivo bolje u odnosu na plazmu koja ne može toliko da blješti (što sam već ranije napisao). Obrati pažnju na materijal koji se pušta, uvek su to neke lagane scene, nešto što se sporo kreće. Ti demoi su napravljeni baš kako treba, da se ne vide mane TV-a. Ipak je to sve na kraju biznis koji okreće pare u jednom smeru.

BTW ako te zanima, ovde možeš skinuti i pogledati (uglavnom sve postojeće) demo HD materijale koje vidiš u prodavnici: http://www.demo-world.eu/trailers/high-definition-trailers.php