[ BinaryRuler @ 15.01.2010. 23:08 ] @
Koji su najbolji alati za diagnostiku hardvera na linux-u?
[ combuster @ 15.01.2010. 23:33 ] @
Verovao ili ne dmesg (kernel printk's) i svuda lako dostupni memory test. Obicno su utility-ji za tako nesto usko specijalizovani, jel te zanima neka specificna komponenta koju bi da testiras?
[ BinaryRuler @ 16.01.2010. 01:12 ] @
Pa recimo HDD, CPU, MB, RAM, naponi naploci.

Bilo bi lepo kada bi bilo nesto slicno kao S&M ili HDTune, SpeedFan...
[ combuster @ 16.01.2010. 02:05 ] @
Preko programa kao sto su conky ili raznorazni plasmoidi na kde-u mozes namestiti da ti se ocitavaju neke osnovne stvari (cpu temperatura preko lm_sensors , zauzece ram-a, prostora na hd-u, swap-a, mrezni saobracaj) nesto slicno system monitoring-u. Sto se tice tweak-ovanja opcija za hd ti sluzi hdparm, preko njega mozes proslediti gomilu parametara hd-u, preko powermanagement-a, raznih informacija o hd-u pa do namernog upisivanja bad blockova na hdd !!! :D Smartmon tools ti sadrzi smartctl preko koga mozes ocitavati smart parametre diska. cat /proc/cpuinfo ti daje razne informacije o cpu, dmesg ti uvek daje korisne podatke o prepoznatom hardware-u.

Dakle sve mozes da pratis, sem voltaza (za to mi jos uvek nije poznato)... Mada ono sto ti trazis ja mislim da ne postoji na Linux platformi mada nisam upoznat sa doticnim programima na windowsu koje si naveo...

U stvari evo sad sam google-ao, pandan hdtune-u ti je gsmartctl (ako koristis gnome)...