[ ArtCool @ 18.01.2010. 00:00 ] @
Postovani, hteo bih da postavim pitanje navedeno u naslovu teme.

Sa najboljim namerama sam napisao poruku koja nedvosmisleno navodi kvalitet foruma koji je deo ES a koji najvise pratim na ES, a takodje i predanost ucesnika za njegovim konstantnim poboljsanjem i unapredjenjem.

Ali Administrator Gligorijevic je iz meni nepoznatih razloga taj post obrisao.

Obrisan je ovaj post:

Citat:

Ovim putem Vas obavestavamo da je ( Milan Gligorijevic ) obrisao Vasu poruku
sa elitesecurity.org foruma na adresi:
( http://www.elitesecurity.org/tema/387017/1 ), ( dana 16.01.2010. - 16:49
GMT ).

Poruke se najcesce brisu ukoliko odstupaju od tematike datog foruma ili same teme na kojoj se poruka nalazi, ako im je sadrzaj u suprotnosti sa pravilnikom koji mozete videti ispod polja za unos teksta poruke na forumu, ili su na neki drugi nacin nepodobne, a sve u cilju postizanja veceg kvaliteta poruka na forumu. Cesto se poruke brisu jednostavno zbog
zastarelosti date teme. Nije nam cilj da ogranicimo slobodu izrazavanja EliteSecurity zajednice, i zato se unapred izvinjavamo ako je Vasa poruka greskom obrisana. Ukoliko ipak zelite da Vam se poruka objavi, probajte da je napisete ponovo (ali u skladu sa pravilnikom) i opet je posaljete.

Ovo je sadrzaj originalne poruke:
--cut here--
Citat:
Nebojsa Milanovic:

... a ti se nalaziš na jednom od njegovih najelitnijih delova, forumu
Digitalni foto-aparati.


Ovaj deo mi se posebno svidja.

Zadovoljstvo je samo i citati, a pogotovo povesti konstruktivnu diskusiju :)

Pozz.
--cut here--

Dodatni razlog brisanja koji je moderator naveo:
Sadržaj poruke nije u skladu sa normama kvaliteta ovog foruma.

Hvala na razumevanju.

Moderator elitesecurity.org-a, Milan Gligorijevic



Smatram da je obrisana poruka savrseno ispravna i pozitivna za ceo ES i kao takvu je ne treba brisati, a moze da bude samo ponos i dika kako ucesnicima doticnog foruma tako i upravi ES.

Ucestvujem na forumu Digitalni aparati jer je kvalitetan i na njemu se moze puno toga nauciti i moja pohvala se odnosi i na rad moderatora ciju sam recenicu citirao, i drugih ucesnika koji pozitivno doprinose rejtingu foruma.

Neprijatno me je iznenadilo kada sam video da je takva poruka obrisana, narocito sto je argument brisanja vrlo neubedljiv i ukazuje na postojanje nekih drugih razloga koje bih voleo da mi se objasne.

Smatram da ne treba brisati pohvale koje su upucene onima koji su dati forum gradili godinama, jel one kao takve mogu biti podsticaj za dalje stvaranje i unapredjenje.

Ako je moj stav u redu, nakon izvinjenja Administratora za brisanje poruke, rado bih ponovio istu poruku na istom mestu.

Postovanje ArtCool
[ Milan Gligorijevic @ 18.01.2010. 11:02 ] @
Jedino što sam možda pogrešio je razlog brisanja. Off topic je pravi razlog.

Sa te teme je obrisano dosta poruka, Nebojša traži kvalitet diskusije, a ti pišeš off topic poruku. Lepo je što si pohvalio rad moderatora, ali si to učinio na pogrešnom mestu. Postoji ovaj foruma, a mogao si i preko PP to da mu kažeš.

Šta da se nakon tvoje poruke javilo još pet korisnika koji se slučajno ne slažu sa tobom? Da li je sve to trebalo da ostane u temi?
[ ArtCool @ 18.01.2010. 21:29 ] @
Postovani Gligorijevicu smatram da ni u jednoj temi nije offtopic ako neko od ucesnika ili citalaca citira deo poruke i kaze da je cisto zadovoljstovo biti na tom forumu.

S obzirom da su svi ucesnici i moderatori volonteri i da odvajaju svoje vreme da bi pomogli drugima, zar nije fer da im se sporadicno uputi lepa rec?

Pohvale za doprinos radu foruma Digitalni aparati su cesta praksa, evo recimo posledenjeg primera:
http://www.elitesecurity.org/t312182-53#2496134

Ja ne vidim nikakav offtopic u datoj izjavi, i s obzirom da nisam ranije mislim da sam odabrao pravo vreme i mesto da izrazim svoj stav o forumu.
Vasa greska oko brisanja te poruke se ne moze pravdati potpuno proizvoljnom i neutemeljenom predpodstavkom da se mozda "jos 5 nebi slozila oko te izjave" zato sto se tako nesto nikad nije desilo.

Pratim ES a najvise forum Digitalni aparati mnogo pre nego sto sam se uclanio na ES i nikad nisam video da je o tom forumu neko lose rekao, cak ni ucesnik milas koji je bio najnepristojniji na njemu i koji je cak i mene tesko uvredio a prosao bez kazne za to. Otvorio sam i temu u Predlozi i pitanja zbog toga, ali ona je neopravdano zakljucana takodje od vase strane Gligorijevicu.

Sto se tice oftopica, moderator je posle mog posta istolerisao offtopic od strane ucesnika lancia88 koji u celom svom postu govori o aparatima koji nemaju nikakve veze sa aparatima u naslovu teme.
A koliko vidim, taj post nije obrisan ni od vase strane Gligorijevicu.

Znaci ako se tako nesto ostavlja, ne vidim nijedan razlog da moja poruka kojom hvalim doticni forum bude obrisana.
[ Milan Gligorijevic @ 18.01.2010. 22:05 ] @
Citat:
Pohvale za doprinos radu foruma Digitalni aparati su cesta praksa, evo recimo posledenjeg primera:
http://www.elitesecurity.org/t312182-53#2496134

Ovaj primer nije ni približno isti, to je stvar opšte kulture.

Citat:
greska oko brisanja te poruke se ne moze pravdati potpuno proizvoljnom i neutemeljenom predpodstavkom da se mozda "jos 5 nebi slozila oko te izjave" zato sto se tako nesto nikad nije desilo.

Na tom forumu već neko vreme postoje određene varnice tako da je sve moguće. Postoji mnogo bolje mesto gde si pohvalu mogao izneti. Nebojši putem privatnih poruka, http://www.elitesecurity.org/t381776-Hvala-ti-EliteSecurity ili http://www.elitesecurity.org/t...imo-pa-da-idemo-dalje-ako-moze

I kad smo već krenuli da diskutujemo... pogledaj ovu poruku http://www.elitesecurity.org/p1853937
Skoro si okačio sliku i vrlo brzo uklonio izmenom poruke. Sve sam ispratio šta se desilo i kada si to uradio. Ukoliko okačiš sliku očekuj i određene komentare. Nije fer da ukloniš sliku ako ti se komentari ne sviđaju. Pričam o slici jer si sliku uklonio, ali važi i za tekst. Ako te neko provocira, vređa... slobodno mi se obrati preko privatnih poruka pa ću reagovati ukoliko je potrebno.
[ ArtCool @ 20.01.2010. 01:15 ] @
Postovani Gligorijevicu, ako kazes da si ispratio sve sta se desilo oko te moje slike, zasto nisi rekao IZ KOG RAZLOGA sam ja uklonio tu sliku?

Ja je nisam uklonio zato sto sam vandal kakvim mislim da neki na forumu zele da me naprave, nego zato sto sam na tu sliku dobio NAJGORU UVREDU koja je ikada izrecena na forumu Fotografija!

Izrekao ju je ucesnik Zoran Rodic koji je jos i moderator na ES i toliko me to uvredilo da se nisam snasao i uklonio sam sliku ali istovremeno poceo da pisem zalbu.
Na moju zalost jer mi time ukida mogucnost da se zalim na Rodica i na neke druge, pojavio se moderator Nebojsa i obrisao i moj post i tu Rodicevu uvredu koja je isla iza njega.Zalbu sam napisao i sacuvao ali je nisam objavio jer je uvreda obrisana. Ako vec nisam stigao da postavim zalbu dok uvreda nije bila obrisana, objavicu ovde makar samo tu uvredu neka svi vide:

Znaci ako je hteo ucesnik Rodic je mogao da kaze bilo sta negativno, znaci da je njemu slika ruzna, da mu se ne svidja ili bilo sta drugo, a evo sta je on napisao:

Citat:

Isprva mi je ova fotografija bila odbojna, a onda je na neki način prostrujao orkan emocija koji mi je celu ovu kompoziciju sjurio direkt u srce, i otvorio put dovoljno širok da shvatim veličinu ove fotografije, koja razbija sve iluzije stvarnog i prividnog.
Ta skoro pa razorna 3/3,4 kompozicija, posmatrača dovodi do kompletne zbunjenosti postojanjem tako jednostavnih rešenja, koja rađa jedan potpuno novi pogled na lice savremene fotografije.Delovi visuljaka u gornjem levom uglu, ostavljeni od strane umetnika, zapravo .... šibaju posmatrača svojim delićem naslućujuće forme, ... smisleno izvlačeći želju za otkrivanjem novih planeta van sunčevog sistema.
Ali, kako? Zar nisu svi visuljci u konstelaciji sa nestvarnim prividom koherentnosti zavezanih čvorova na njima?
E pa ne, dragi moji ... ovde zapravo leži sva snaga ove fotografije i njena moć da probudi svakog usnulog poznavaoca fotografije.
Odsustvo razorne oštrine, govori da umetnik nije podlegao tehničkim dostignućima svoje opreme i da je prevazišao vreme kada se fotografija gledala kroz okular tehničke savršenosti. To ovu fotografiju izdiže iznad svih ostvarenja koja su viđena mojim očima, jer naprosto melje svojom kompozicijom i emocijama koje taj valjak ostavlja za sobom.

Šta reći? BRAVO

Ne zamerite mi na ovako dugačkom postu, kao što rekoh orkan emocija je suviše jak da bih u sebi zatvorio proživljeno.



Ovoliku provokaciju nisam mogao da podnesem, obrisao sam sliku i izvinjavam se zbog te nespretnosti. Tako nesto nisam nikada doziveo i tako sam reagovao zato sto sam moderatoru obecao da vise nikada od mene nece videti nikakav flejm, a ova Rodiceva poruka zapocinje takav flejm kakav se nije desio na forumima o forografiji.

Svestan sam da nije trebalo nista da diram, nego samo da snimim tu Rodicevu poruku i da pisem zalbu sto sam malo kasnije i zapoceo ali kao sto rekoh nisam je objavio.

Inace, istu tu sliku na koju je Rodic ostavio taj maliciozni cinicni komentar sam malo kasnije ponovo postavio i ona je i danas tu, evo je:

http://www.elitesecurity.org/p2488879

Stoji vec dugo i nisam je uklonio niti bi uklonio i onu da se on prema meni nije tako poneo.

Tako da nisi u pravu Gligorijevicu ni u tome sto meni pokazujes taj amandman Pravilnika, jer ja nisam opasnost za forum.
Bolje se obrati onima koji vredjaju i provociraju ucesnike na forumu a budi svestan da neki od njih nose i moderatorske epolete.
[ flylord @ 20.01.2010. 08:24 ] @
Tu nema nijedna jedine uvrede. Rodic je koristio ironiju da ti objasni da smatra da je tvoja fotografija jako losa. Da li je tebi uvreda kad ti neko kaze da nesto ne radis dobro?

Vi na forumu fotografija i slicno, ste pravili probleme, samim tim, mi "vishi" moderatori moderisemo forum daleko strozije nego inace sto bi smo radili. Tvoja poruka je off topic, u potpunosti. Na tim forumima ne tolerisemo nikakav oftopic (kad ga primetimo). I takvo stanje ce da potraje, dok god se ne stekne utisak, da se ponasate kao vecina ostalih korisnika (bez svadji i slicno), a kolko vidim po tebi, tako nesto jos uvek ne moze da se zakljuci.

[Ovu poruku je menjao flylord dana 20.01.2010. u 17:34 GMT+1]
[ lancia88 @ 20.01.2010. 12:39 ] @
Pozdrav,

odlican tema, jedna od boljih...zato sto konacno ponovo videh jedan od najboljih i najprimerenijih komentara na forumu.

Artcool, Tvoja najbolja poruka do sada na ES-u, nebitno sto je najbolja zbog ovog izgubljenog blaga od citata Zoranovog komentara, ali je de facto najbolje sto si do sada postavio na forum. Shodno tome i slika koja je izazvala ovako snazaj i precizan komentar, verovatno je Tvoja najbolja, odnosno, najkorisnija slika koju si okacio. Nije trebalo da je brises :)

Kako i rece Flylord, neophodno je razumeti ironiju, ali posebno ono so se htelo pokazati ironijom, Onda to primenis na ostale svoje radove, pa ubacis u jednacinu i svoja raspianja kojekakvim "znanjima" na istom tom forumu i doci ces do svog zlatnog grala....e sad, izgleda da nece biti bas zlatan kad ga nadjes, ali sto se pre suocis sa onom jednacinom, vise vremena imas da pocnes da ga pripremas za pozlatu i mozda na kraju zaista i pozlatis, ko zna. Mislim da je to zavisno samo od Tebe. Ovo sto radis sada i do sada je cista alhemija, nema zlata u konacnom zbiru. Do zlata se stize drugacije, doduse teze, ali....pa dalje kako hoces. Svi smo mi u nekom svom periodu sazrevanja prolazili isti taj put, neko ovde i tada, neko onde i tada, nebitno.

Ukoliko zelis, i ovo moje pisanje shvati kao uvredu, meni ne smeta, a i moze slobodno da se brise, namenjeno je iskljucivo Tebi ukoliko si spreman da to procitas i razumes, ali ukoliko nisi, steta vremena za kucanje. Mislim da ces ostalo znati i sam ;)
[ Zoran Rodic @ 20.01.2010. 15:24 ] @
Citat:
ArtCool: Ovoliku provokaciju nisam mogao da podnesem, obrisao sam sliku i izvinjavam se zbog te nespretnosti. Tako nesto nisam nikada doziveo i tako sam reagovao zato sto sam moderatoru obecao da vise nikada od mene nece videti nikakav flejm, a ova Rodiceva poruka zapocinje takav flejm kakav se nije desio na forumima o forografiji.


Na forumima koje moderišem, prilično sam strog moderator bez ikakvog smisla za off topic, vređanja i sl. ... trudeći se da poštujem pravilnik elitesecurity foruma, .... ljubazan i pravičan prema svima.
Tako, i ovaj podforum namenjen žalbama zahteva od mene da ne pišem baš sve šta mi je na pameti, već da nastupim onako kako sam shvatio da svaki es moderator treba da se ponaša.

Sa druge strane, na forumima fotografije i foto opreme, ipak .... nastupam kao običan član i iskreni ljubitelj fotografije koji kao i svi ostali članovi polaže pravo na izlaganje svojih fotografija sudu drugih, i jednako pravo na komentarisanje tuđih radova, a opet sa obavezom da poštujem pravilnik ne vređajući direktno nikoga ... uz određenu dozu kućnog vaspitanja i kulture u ophođenju.

Moji komentari jesu takvi kakvi jesu, i za razliku od tebe ja nisam pisao uvredljive privatne poruke, pretnje, nazivao mene i ostale članove idiotima, indijancijama ... i ko zna kako već.

Ironičan komentar koji si dobio jeste rezultat odustajanja od prvobitne verzije koja mi je, naprosto proletela tastaturom.

Ali, kao svaki mator čovek, prvo promislim koliko je nešto dobro i kakve sve posledice može prouzrokovati ... pa na sreću, imamo izbor na NE-pritiskanje onog čarobnog tastera POŠALJI PORUKU.
Zato se i zalažem da svako otvara posebnu temu za svaku svoju fotografiju, jer to koliko toliko uvećava šansu da sam autor još jednom oceni koliko ta fotografija zaista vredi, ima li smisla i uopšte bilo kakvu vrednost, sa umetničkog, tehničkog ili edukativnog aspekta.

Ne znam zaista kakav komentar očekuješ, fotografišeš ugljenisane paprike u tepsiji, lamperiju izbliza i izdaleka ... gde je ova jelka još i remek delo ... sugerišeš kalibraciju monitora novčanicom od 1000 dinara i daješ prednost jpeg formatu nad RAW?

Najpre sam poželeo da svaku tvoju fotografiju koja to zaslužuje, počastim komentarom sličnom gore, ali što kaže Lancia, šteta vremena za kucanje ... mada kada vidim da je jedan milas jednim delom zbog tebe otišao sa foto foruma, onda baš i ne vidim neki razlog zašto bih ignorisao tvoje radove i lišavao ih svojih emocija.
Kao što rekoh, moji komentari jesu takvi kakvi jesu, potpuno primereni onome na šta se odnose, a koliko će za to Nebojša i drugi moderatori imati razumevanja, ostaje na njima da odluče, bez da im zameram bilo šta.
Na fotografiji sam učesnik kao i svi drugi.
[ ArtCool @ 22.01.2010. 00:47 ] @
Postovana Administracijo,

Ja ne znam sta je potrebno da neki urade na ES pa da dobiju kaznu ili makar opomenu i da prestanu sa ponizavanjem i vredjanjem.
Naveo sam samo jedan Rodicev primer, ali on nije jedini ima ih jos.Ranije sam bio naveo milasov primer koji me je i to bas na ovom forumu Predlozi i pitanja dva puta tesko uvredio tako sto je diskreditovao sve moje reci koristeci tesku laz da sam nekoliko puta bio banovan.Na to sam se i zalio ali i on je takodje prosao bez kazne i opomene, jel je nakon sto je izrekao neubedljivo obrazlozenje Administrator Gligorijevic tu temu neopravdano zakljucao.

I sve to se i dalje nastavlja, evo juce je bez ikakvog povoda ucesnik beske na moju fotografiju koja je bila u stilu prethodnih (link:http://www.elitesecurity.org/p2498163) dao sledeci komentar:
Citat:
To ocigledno samo ti vidis...
Bas kao i ikakav smisao postavljanja ovakvih foto-drljotina kao bilo kakvu protivtezu (ili odgovor???) slici koju je Storm postavio.


Potom sledi odgovor od ucesnika Zorana Rodica:
Citat:
Beske, uzmi hiljadarku, prilepi na monitor i kalibriši ga kako valja. Videćeš da slika nije podeksponirana, već suprotno.


Ovo su samo najsveziji primeri postovani Gligorijevicu, a nije zgoreg podsetiti se jos nekih izjava doticnih ucesnika izrecenih ne tako davno.
U temi http://www.elitesecurity.org/t...zlike-izmedju-RAW-JPEG-formata na moje vrlo uljudno pitanje oko tehnickih detalja i preimucstva Raw spram Jpg formata fotografije, kao i na postavljenih par slika od strane mene koje sam uradio sa ciljem dalje obrade, beske konstatuje:
Citat:
ipak, gledajuci ove slike jasno mi je zasto ne pucas RAW... ovima ni Bog ne bi pomogao.
Pozz


Ja i dalje pitam za pomoc ali se ucesnik Rodic nadovezuje na isti nacin kao juce:
Citat:
Posle ove četiri fotografije, mogu samo onako iskreno da te priupitam, da li ti nas ovde malo zayebavaš?
Dakle, ja mislim da ti uopšte i nemaš taj aparat već da imaš povremeno dodira sa njime kad se vidiš sa njegovim vlasnikom.Otuda, i manjak fotografija sa makar minimumom kvaliteta, i masa ovako bezveznih snimaka bez ikakve logike.
Ovim slučajem treba da se pozabavi administracija foruma.


I posle ove izjave ja i dalje trazim pomoc u objasnjenju, ali Rodic ponavlja:
Citat:
Ovde je reč o čistoj provokaciji, pa se pridružujem bešketu u insistiranju da se okači makar jedna smislena fotografija od strane korisnika foruma ArtCool-a.Opet, podsetio bih da sam stranicu ranije izrazio sumnju da pomenuti
uopšte i ima taj aparat, što je mogao demantovati tako što bi okačio sliku sa kojim bi nedvosmisleno utvrdili da ga zaista i poseduje.Od sada pa na dalje, svaki njegov post smatram za provokaciju.


A ja da pokazem svoje dobre namere cak sam i slikao svoj aparat i pokazao im da ga imam, ali ni to im nije nista znacilo.
Beske:
Citat:
do tada... sve ovo sa tobom za mene je cisto mlacenje prazne slame,i uzaludno trosenje vremena, energije, zamaranje sivih mozdanih celija...
a za tebe karta u jednom pravcu ka dugmetu IGNORE


Ja nemam reci da opisem kako sam se osecao posle date teme .A samo sam hteo da vidim i saznam nesto novo, a to traje i danas.
Postavkom ove teme sam imao zelju da izrazim zahvalnost sto pripadam ES i sto mogu bar da pokusam da nesto objavim.A nemam finasijskih mogucnosti da radim sa profesionalnom opremom koju neki drugi imaju, a opet imam zelju da nesto naucim i objavim.

Voleo bih samo da mi Administracija odgovori da li se ovakvom komuniciranju od strane par ucesnika na ES moze stati na put?


Postovanje ArtCool
[ pitikovski @ 22.01.2010. 01:32 ] @
@ArtCool
Pratim taj deo foruma, ali ne ucestvujem i ne postavljam svoje slike, tako da smatram da nemam prava ni da komentarisem tudje, ali stvarno se i ja zapitam da li ti sa svojim slikama zezas ostale ili sta?

Nemoj da se ljutis ali stvarno su ti slike lose i to nema veze sa tvojom opremom.

Kada bi bilo jos jedno desetak takvih kao ti i postavljali fotografije kao te tvoje koji ti postavljas, ja bih prvi prestao da pratim taj deo foruma, jer bi delovao neozbiljno.

Na dobronamerne i nekada duhovite, ili ironicne kritike reagujes kao malo dete koje se duri, ima jedna izreka...ko nije za salu nije ni za ljude.
[ ArtCool @ 22.01.2010. 02:45 ] @
Otvorio sam ovu temu da bih pohvalio forume o aparatima i fotografiji ali skrenulo je u drugom smeru, pa sam zeleo i da ukazem na los pristup pojedinih ucesnika na njima. Protiv dobronamernih i duhovitih kritika nemam nista, ali ovo o cemu govorim je nesto sasvim drugo i to je video svako ko te forume prati.

Pitikovski nemoj pogresno da me shvatis, zbog ovoga smatram da su o tome najpozvaniji da govore Administracija i mozda po neki ucesnici foruma o fotografiji na kojima tebe licno nikada nisam video. Voleo bih da nam se pridruzis.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 22.01.2010. 08:51 ] @
Citat:
pitikovski: @ArtCool
Pratim taj deo foruma, ali ne ucestvujem i ne postavljam svoje slike, tako da smatram da nemam prava ni da komentarisem tudje, ali stvarno se i ja zapitam da li ti sa svojim slikama zezas ostale ili sta?
Nemoj da se ljutis ali stvarno su ti slike lose i to nema veze sa tvojom opremom.
Kada bi bilo jos jedno desetak takvih kao ti i postavljali fotografije kao te tvoje koji ti postavljas, ja bih prvi prestao da pratim taj deo foruma, jer bi delovao neozbiljno.
Na dobronamerne i nekada duhovite, ili ironicne kritike reagujes kao malo dete koje se duri, ima jedna izreka...ko nije za salu nije ni za ljude.


Moram da citiram ovaj post jer je 1/1 pogodio suštinu celog problema. Naime, ovih dana je prilično uzavrela prepiska preko privatnih poruka i mejlova ... ili kako već... i između ostalog, jedna od upućenih Nebojši upravo govori o ovome što piše Pitikovski.
Ali tačno to ... od reči do reči.
S tim što sam Nebojši rekao da se ponekad i ja postidim kada ArtCool okači neku ’’fotografiju’’.
Da stvar bude zanimljiva, problem nije u opremi, problem nije čak ni u tim nadasve besmislenim slikama ... već u stavu koji prati te fotografije ...koji daje jednu dimenziju besmislenosti svake dobronamerne kritike upućene na kvalitet takve slike.
Nebojša, ja znam da ti nije lako sada i te sve ovo smara, i da je ovo jedna totalno nenormalna situacija u kojoj si ti u sredini cele priče, ali stvar se rešava prilično lako.
Dakle,
1 . Napravi pravilnik, topuj ga i ostavi sebi prostora da se pozoveš na njega kada je to potrebno.
2. Uvedi pravilo da svaka fotografija ide u novu temu, u kojoj će autor za početak da NASLOV, i dati kratak opis i nameru šta je hteo sa njom. Bilo da je u pitanju prezentacija svog rada, želja za komentarom ili šta već.
Time se odmah i u startu, pred samog autora postavlja pitanje, koliko je sama tema smislena ili ne.
Duboko sam uveren da se tim trendom ni jedna od dole prikazanih slika, koje je uslika ARTCool, neće naći na čelu jedne teme.
Ovako, besmislene slike se utapaju u masu i kvare svaku započetu temu, ubijajući volju ostalima da nakon takve slike okače bilo šta.

Da podvučem, govorim isključivo o forumu fotografija, a ne o digitalnim aparatima ili foto semplovima.

Elem, evo nekoliko slika iz opusa ArtCool-a kojima je doprineo svom statusu.















Ako tekst nije bio jasan, ovo sa slikam valjda pomaze u boljem razumevanju sta htedoh reci

Hvala na paznji
[ beske @ 22.01.2010. 09:59 ] @
@ArtCool

Ti si ovu temu otvorio iz sasvim drugih pobuda i to je sasvim ocigledno.

Ipak, posto vidim da ne mozes bas najbnolje sam da se snadjes u vlastitoj prezentaciji i predstavljanju sebe kao nevine zrtve oholih ucesnika, pomoci cu ti, takodje ilustrativno da te predstavimo u boljem svetlu. Mozda ce ti onda biti lakse da odgovoris na pitanja kojima si provocirao, i na koja nisi hteo da odgovoris u samim temama a postavljena u vezi, recimo...

1. trisekcije kadra i pravila 1/5... sta je to??

2. sta konkretno oznacava termin constanto-koegzistentno-koherentno ovako upotrebljen ?

3. objasnis tehniku kalibracije izandjalom novcanicom od 1000 dinara i sam JAVNO ocenis dobijene komentare po tom pitanju

4. objasnis svoju zelju za pisanjem cak i kada se radi o stvarima o kojima ocigledno malo toga znas, ili cak nista ne znas.

...

da ne duzim, ukoliko nekoga iz Administracije zaista zanima geneza svega onoga sto se desavalo od tvog prvog javnog nastupa (pod ovim nickom) sasvim je dovoljno poceti od tvoje prve poruke, pazljivo je procitati, i bice jasno sve...

ono sto sam rekao (a ti iscitirao) je na zalost potpuno tacno... preganjati se sa tobom je cisto gubljenje vremena, a voditi bilo kakvu ozbiljniju diskusiju nemoguce, jer si ti ovde samo jedan obican mali provokator i nista vise.

jer...

sta pricati sa nekim ko prvo napise, po posle vise od deset sati potpuno obrise ceo post (obicno ostane ili smajli ili samo tri tacke), shvativsi (ili uz sugerisanje) kakve gluposti je ispisao?

sta pricati sa nekim ko prvo stavi sliku u post, pa je nezadovoljan komentarima obrise?

sta pricati sa nekim ko LAZE?

sta pricati sa nekim ko svoje sagovornike JAVNO nazove IDIOTIMA (a posle 6 sati preimenuje u INDIJANCE) ?

tvoje slike govore vise od svih reci ovoga sveta... steta sto Zoran nije moga SVE da ih stavi ovde, jer bi onda efekat bio jos jaci a sve ono sto je napisao @plitkovski dobilo punu razmeru.

Pozz



[ lancia88 @ 22.01.2010. 10:40 ] @
Pozdrav,

Citat:
beske
tvoje slike govore vise od svih reci ovoga sveta... steta sto Zoran nije moga SVE da ih stavi ovde, ...
Pozz


daj, ne preteruj sad i Ti, pa ovaj forum prate i oni koji nisu osudjeni svojim izborom da gledaju to, sta sad i oni treba da ispastaju kao i mi kojima je uslov za medjusobno druzenje gledanje takvih slika?

Sto je mnogo - mnogo je. Pa cak i ovoliko postavljenih slika....
[ Zoran Rodic @ 22.01.2010. 11:06 ] @
I ako bešketov post savršeno dopunjuje moje ilustrovane pisanije, iskoristiću priliku da se nadovežem na jedan svoj stariji post.
Naime, nisam slučajno još pre pola godine napisao Par predloga-Fotografija jer sam još tada osetio moguće probleme.

Potreban je jedan novi pravilnik o ponašanju, koji jasno definiše kako se komentarišu tudji radovi, sa malim osvrtom na sujetu i spremnost na prihvatanje kritike, veličinu fotografija u pixelima i kb ... , poželjan naslov teme, ... kako ostaviti EXIF čitav ... i tako dalje ... pa sve do pojašnjenja kada fotografija ide u neku kilometarsku a kada u posebnu ... šta je serija fotografija.... itd.

Ne bih se dalje osvrtao na lik i deli ArtCool-a, ko je hteo da shvati, shvatio je ... bez obzira koliko mu je stalo do raspleta ove priče ili ... nije, .... pa bih samo podvukao, da kada su jasno definisana pravila ponašanja, i kada se postave šine ... iskakanja vagona će biti samo sporadična.
[ flylord @ 22.01.2010. 12:14 ] @
@ArtCool : gle, ovih par korisnika je reklo da svojim fotogarfijama degradiras kvalitet foruma. A iskreno, i meni, kao nekom ko se ne bavi fotografijom, ove tvoje fotke deluju potpuno besmisleno. Tako da podrzavam ideju da se napravi pravilnik za forum Fotografija.

Dalje, procitao sam tvoj post nekoliko puta, ali i dalje ne mogu da bilo sta od textova shvatim kao uvredu. Ironija se koristi kad nesto ne zelis da kazes direktno, a zelis da se to promeni. Ti se nikad i nigde nisi zapitao zasto neki aktivni korisnici tako pricaju sa tobom, i imaju takvo misljenje o tvojim fotkama.. nego se zalis. I bilo bi daleko efikasnije, da lepo pitas sta je problem, garantujem da ce da ti odgovore. I ako se ispravis, nece ti niko vise nista "lose" kaze, cak ni po tvojim standardima.

I nemoj da moje postove shvatis kao da drzim stranu nekom. Mene zaista nije briga da li je Zoran Rodic moderator ili ne, ja nikog od vas ne znam licno, i nemam nikave misljenje o bilo kome od vas. I kad posmatram celu pricu sa strane, kao neko ko ne zalazi u te vase forume, trenutno mogu da zakljucim da ti nisi u pravu, a da ostali jesu.

I hteo bih da naglasim, razgovor moze mnogo toga da resi, ali normalan razgovor, ne svadja. I da si postavio ovde pitanje kako da se promenis da te vise ne bi kritikovali, sve bi se lako resilo. Ljudski je gresiti.. i nije sramota ne znati nesto, ili raditi nesto lose. Ja sada da nesto fotografisem, i postavim na forumu fotku, garantujem da bi se svi smejali. I zaista ne vidim razlog zasto uporno odbijas da primis dobronamernu kritiku.
[ milas @ 22.01.2010. 12:52 ] @
@flylord: odgovor na tvoje pitanje je veoma jasan, pa zato sto ga je neko podstakao da tako misli i deluje (dao mu krila). Covek je umislio da moze juce da se pojavi na forumu i da zestoko napadne sve ugledne clanove istog i jos da trazi iskljucenja i opomene?!?! On, koji je vecinu clanova foruma nazvao I D I O T I M A! I ja sam se u isto vreme pojavio na Fotografiji kao i on, i u slicno smo vreme kupili DSLR-ove, ali ja nikad nisam imao problema sa starijim clanovima kao sto su Storm, Beske ili Zoran, vec sam im bio zahvalan kad su mi iskreno rekli sta mi ne valja na fotografijama i kako to da promenim. Vecina mojih fotografija se nije ni pojavila na forumu, jer pre toga nije validaciju kod nekog od njih.

To nije sve, veci problem sa ArtCool-om je sto pise i o tehnici o kojoj ne zna nista, a kada mu drugi kazu da gresi on krene da provocira, sto jedino i zna da radi kako treba...a koliko vidim, neko je sve njegove provokacije uredno pocistio sa foruma. Dok je to radio samo meni na to niko nije obracao paznju, a sad kad se to njegovo ponasanje prosirilo, ceo forum to moze da vidi.

Ali on kao on nije problem, problem je to sto je on samo rezultat necije sujete, koju kad dovoljno hranite mozete da se ponasate kako god hocete, pa i ovako kako to radi vec duze vreme ArtCool.

Na forumu o fotografiji vise nije moguce normalno diskutovati dok su uslovi ovakvi, to sam vec jednom rekao i po svemu sudeci na njemu ce ostati samo ArtCool i njegovi istomisljenici.
[ flylord @ 22.01.2010. 13:07 ] @
pa onda se dzaba zali sada... i trenutno zalba moze samo njemu da se obije o glavu
[ lancia88 @ 22.01.2010. 14:38 ] @
Pozdrav,

nemamo svi radove na istom, pa ni na slicnom nivou. Kada je fotografija u pitanju, pored merljivih elemenata stvar se dodatno komplikuje i subjektivnim umetnickim utiskom i jasno je da nam fotografije ne mogu biti ni na priblizno istom nivou. To je dobro ustvari, jer postoji i poseban ugodjaj kada vidis da je neko napredovao u svojoj fotografiji, bez obzira da li je dosegao neki tudji nivo ili ne, naprosto, pomerio je vlastite granice. To zadovoljstvo ne pripada samo tom nekom, vec ga dele i svi ostali, kako oni koji su mu pomogli svojim fotkama, savetima ili komentarima da pomeri svoje granice, tako i oni koji su samo pasivno odgledali tu evoluciju do sledeceg razvojnog fotografskog koraka.

Kod Artcoola naprosto se ne vidi takvo zadovoljstvo, osim za mozda njega samog. Iz navedenih primera, i to onih koje je jos uvek moguce naci na forumu, jasno se vidi da je covek pomislio da je nesto shvatio time sto je to negde procitao na internetu, i onda poceo da zasipa forum tim svojim polu-saznanjima, pokusavajuci ne samo da se nametne kao znalac onoga o cemu pise, vec i kao onaj koji ce promeniti misljenja drugih, pa makar oni i stvarno znali o cemu pisu. Toliko toga je napola shvatio, lose razumeo, dopola procitao, po pocetnim slogovima zakljucio sta znaci ta rec do kraja, da me prosto podsetio na ono decije komentarisanje: kada neki muskarac ima samo jednu zenu to se zove - monotonija.

U celoj svojoj prici ne samo da je uporan da kaci svoje fotke svuda bez razmatranja ima li ta i takva fotka smisla, vec je izabrao i da se bori za "svoje mesto pod suncem" ovakvim zalbama, ali pritom veoma sebicno uvlaci u svoj vrtlog i druge, one koji pokusavaju da se sto nepristrasnije stave u svoju nezahvalnu urednicku ulogu. Pritom koristi razumevanje iskusnijeg coveka koji zeli da mu pruzi sansu kao fotografu, da bi i njega dezavuisao i indirektno predstavio kao zastitnika svoga nacina nastupanja. To je jednom moglo biti slucajno, ali kada je video koliko ga je stavio na tapet, od tada to vise ne moze biti slucajno. Vrlo je namerno.

Naravno, to nije moj problem vec problem urednika da se izbori sa vlastitim osecajem za pravednost i nitima kojima ga Artcool vuce , ali posto je ponovo implicitno spomenuta ta prica, ja bih samo da jasno otvorim oci svima, kako se ne bi odmah opet pokrenula lavina na urednika kao krivca za sve, a dotle se pravi krivac izmakao ponovo. To pisem jer je apsolutno lako okriviti moderatora koji je ostavio toliko kompromitujucih po kvalitet foruma Artcoolovih bisera, ukoliko bi se samo povrsno stvari osmotrile. Ne, fokus i dalje treba da ostane na glavnom krivcu, a verovatno ce vremenom i urednikov osecaj potrebe da se pruzi sansa svima, pa i takvima, sazreti u stav da je vec isuvise sansi pruzano i da je trenutna situacija na forumu odraz ipak neceg drugog, a ne loseg vremena napolju jer svi mi fotkama skoro svakodnevno i sada, samo su te slike jako retko na forumu u zadnje vreme. Zato, fokus treba da ostane gde mu je mesto, da nam ne utekne gde ne treba ;)
[ ArtCool @ 23.01.2010. 02:49 ] @
Postovana Admnistracijo, voleo bih da iznesem neke zakljucke koje ce nam svima omoguciti da nadjemo sporazumno resenje.Prihvatam se predloga da svako otvori svoju temu prema specificnim zahtevima i potrebama i da tamo kaci slike koje su u datom momentu njegovo najbolje delo.

Moje slike kvare forum samo Zoranu i nekolicini , drugim ucesnicima nista od toga nije smetalo.Forum ne cine samo Zoran, Beske i Lancia koji iz teme u temu HVALE SAMI SEBE vec i mnogi drugi.
Ono sto sam iz ove teme zakljucio je da je recnik koji su beske,Zoran i Lancia iznosili kao kvalifikacija tudjih radova savrseno legitiman.Nisam to znao, mislio sam da na ES tako nesto nije dozvoljeno i takav recnik nisam koristio ni prema kome.Ako je takav stil izrazavanja prihvatljiv ja cu ga se ubuduce pridrzavati.
Sto se tice Zorana, on do sada nije imao dobronamernh kritika prema mojim radovima, to sto je rekao je laz.

Inace, beske je ovde izneo cak nekoliko notornih lazi, u citiranom postu ja sam kao krajnju rec zamenio sa kauboji a ne indijanci i to samo zbog kulture ES mada NI U ORIGINALU NISAM REKAO da su oni idioti nego da su se PONASALI KAO IDIOTI .Ali kazem zbog ES sam to posle preimenovao.
Beske je prvi da nedje zemerku u necijoj slici ili testu.Ali nije je nasao u svom testu gde ima pomeranje fokusa od 20 cm na 1,5m, sto je pocetnicka greska koja sve govori.

Kod milasa mogu reci da je neiskusno i na los nacin uporno pokusavao da diskredituje moderatora oko testova, a i naivno je naseo na odredjene informacije svojih drugara da sam banovan kao neki prethodni.Sigurno je da tako nesto nije mogao sam cak ni da izmisli, s obzirom da forume Digitalni foto aparati prati samo par meseci.To sasvim dobro znam jel te forume pratim mnogo pre njega i mnogo pre nego sto sam se uclanio na ES.Milas takodje pominje da nije moguce normalno diskutovati, sto nije tacno a ukoliko je tacno, to je samo zbog njih.

Inace, ja toj ekipi jednu jedinu rec nisam uputio jos od one teme gde su potezali vlasnistvo mog aparata, niti cu. Osim vredjanja mene ponekad i drugih, oni na temama ne ucestvuju, komentare pisu za svoju internu upotrebu, sto mahom sve vise rade, sami sa sobom pricaju.

Flylord, ja sam u startu pomislio da recnik besketa,Zorana Rodica i Lancie nije adekvatan za ES, ali ako smatras da je to uredu, ja to prihvatam i primenjivacu .Rekao si da ne treba da se vredjam jel je to samo ironican stav da se nekome nesto ne dopada.Spram toga i ja cu u buducnosti tu praksu prihvatiti i primenjivati je kao korektan i pozeljan nacin komunikacije.
A to da ce ti se neko smejati sta god okacio na forumu TO NIJE ISTINA, SAMO SE OVIH NEKOLICINA SMEJU SVIMA na forumu, i to bas svima, ukljucujuci tu i moderatora.
Osim uvreda, njihova uobicajena fraza je 'netacno', 'ti decko dosta moras da naucis da mi uopste pricali' itd...
Od svih ostalih ucesnika, ukljucujuci tu i vrlo iskusnog moderatora tako nesto nikada nisi mogao da cujes.Isprati malo komentare na forumu pa ces se uveriti i sam.

Postovanje ArtCool
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 03:12 ] @
Pošto se na moju žalost nalazim unutar ovih zbivanja, red je da se i ja oglasim, izvinjavam se što nisam stigao ranije.

Pominjao sam više puta da su Digitalni aparati i Fotografija forumi koji su jedni od najtežih za moderaciju na ES-u i ova tema je dobra ilustracija toga. Žao mi je što skrenula u drugu stranu, jer koliko vidim otvorena je sa sasvim drugačijom idejom koja se u moru svađa skoro izgubila.

Ali i ovako skrenuta, meni ova tema nije otkrila baš nijednu činjenicu koju već nisam znao, jedino mi je žao što neke stvari iz nje, kao i neke druge stvari koje takođe postoje a u njoj nisu pomenute - nisam saznao ranije i odlučno ih i ogolio i blokirao. Srećom, već više od mesec dana mi je potpuno jasno sve, tako da sada, već čim neko nešto zausti - sasvim sam siguran šta zapravo misli i radi, protiv koga radi i slično.

Siguran sam i da će se svi koji prate te forume, bez obzira kom "klanu" pripadali, složiti da je u tih poslednjih mesec i nešto dana situacija na njima daleko bolja, a lično nemam nikakvu sumnju da će tako i ostati.

Sa svim akterima koji su se na ovoj temi javili, kao i sa onima koji nisu a na neki način imaju veze sa njenom suštinom, a koja nije ni obrisana poruka u naslovu, a ni Artcool lično (za koga se slažem da je nedovoljno iskusan ulazio u besmislene i bespotrebne sukobe sa "aždajama" na forumu, zatim često i loše reagovao, zato i bio dosta brisan itd.), nego nešto sasvim drugo - imao sam manje ili više opširne privatne prepiske sa istom namerom: To su normalizacija stanja na forumu, vraćanje u pređašnje stanje koje je godinama bilo za primer na ES-u, normalnija komunikacija među članovima, prevazilaženje besmislenih klanova, sujeta i slično.

Sa nekima su te prepiske bile kratke i relativno uspešne a sa nekima manje ili skroz neuspešne. Zanimljivo je da one prepiske koje su bile najduže - su bile potpuno neuspešne, što govori o karakterima sagovornika, ali kada malo bolje zagrebem po istorijatu svega, to se moglo videti i ranije.

Dosta ružnih stvari sam ovde, i ne samo ovde pročitao, zatim video i nekoliko za mene krajnje providnih pokušaja skrivenog imputiranja loših misli i lažnih sugestija - ali nemam ni nameru ni snagu da se više bilo sa kim raspravljam. To sam svakom od aktera ove situacije rekao i lično.

Pored toga, većini sam na razne načine rekao da sada sve znam. Nekima sam to rekao direktno, a nekima sam to saopštio u vidu pitanja na koje još nisam dobio odgovore, nadam se da ću ih uskoro dobiti, naravno u paru sa izvinjenjem za sve ružno što se dešavalo i sa željom za uspešnim zajedničkim nastavkom koji sve vreme propagiram i javno i privatno.

Dobra strana u celoj ovoj situaciji koja je trajala par meseci i u koju sam uvlačen nekada direktno, a nekada manje ili više skriveno, ali uvek protiv svoje volje - je što je ES od svega toga imao korist. Do tog zaključka sam došao jer je ono što je u tome bilo ružno - većinom pobrisano, a ostao je veliki broj diskusija, ponekad i na ivici svađa, ali sa gomilom argumenata, primera, slika i drugog što ES obogaćuje i čini ga vrednijim.

Zbog toga se ova tema može shvatiti i kao katarza posle koje nastaje i pročišćenje i pomirenje, i ja se toplo nadam da će biti tako. Naravno, izlišno je i pomenuti da će i najmanji pokušaj bilo čega sličnog ubuduće biti sankcionisan i prijavljen, ali pošto su ovde mahom u pitanju ozbiljni ljudi - verujem da zaista neće biti potrebe za tim.

Na ovo ću se nadovezati samo još jednim osvrtom na Zoranove predloge u vezi određene reorganizacije foruma i teme koju je u tu svrhu bio postavio. Kao što se u njoj vidi, odmah sam se složio sa bilo kakvom modifikacijom što pravila, što buduće prakse i pozvao korisnike da iznesu svoja mišljenja i predloge. Međutim, ni jedno, niti mišljenje niti predlog, bilo kakav, javan ili privatan u tom smislu nisam dobio, te i ne vidim način kako bi bilo šta menjali (naravno, za sve vrste predloga sam otvoren i dalje).

Zato ću u tom smislu izneti jedan svoj lični predlog, koji do sada nigde nije pominjan, a za koga mislim da je u prošlosti bio poštovan, a mogao je, jer je vrlo logičan - da bi već samo on prevenirao i sprečio mnoge probleme, nesuglasice, netrpeljivosti i slično.

Naime, poznato je da oni koji se bave fotografijom, dakle ne kao ja foto-tehnikom, nego baš fotografijom sa naglaskom na njenu umetničku komponentu - po pitanju svojih radova su veoma sujetni. To smo imali prilike puno puta da vidimo i to je i dovodilo do mnogih meni potpuno besmislenih prepucavanja, koja su ličila na ove ovde.

Zato dajem jedno novo ne pravilo, nego više sugestiju: gledajte gde tj. u koju temu stavljate vaše slike i razmislite da li će se njen autor ili većina na njoj složiti sa time. U slučaju da imate bilo kakvu sumnju da on (ili oni) neće rado gledati vaše fotografije pored svojih - otvorite novu temu. Ako niste sigurni šta da uradite i gde da okačite svoje slike, pitajte mene i savet o najboljem mestu za to ćete dobiti vrlo brzo.

Ovaj svoj predlog za koga smatram da bi u prošlosti sprečio mnoge konflikte, a u budućnosti će to sigurno učiniti, ću ilustrovati sa po jednim primerom tema i gde treba i gde ne treba neko drugi da se meša. Takođe, da bi razliku u ta dva pristupa uočili što bolje, uzeću dve teme od istog autora, u ovom slučaju od Zorana Rodića, mada sam mogao i od nekog drugog.

Dakle, primer teme gde na zadati motiv svi članovi slobodno treba da se kače sve svoje slike je jedna po mom mišljenju jedna od najboljih tema na forumu Fotografija uopšte, a trenutno prva na naslovnoj stranici ES-a, Dzinovi Patagonije, Dinosaurios Argentinos, kojoj je lični doprinos u vidu nekoliko fotografija dala i moja malenkost. To je dakle primer teme koju je autor otvorio sa zadatim motivom i pozvao sve da u njoj učestvuju.

Sa druge strane, primer teme gde se ne treba tek tako mešati i gde treba razmisliti kako će se autor i njenu dotadašnji učesnici postaviti prema tome je recimo Katana i kojoj se vidi da je autor želeo posebnu temu koju ne treba tek tako puniti drugim slikama. Da se niko ne bi osetio prozvanim ili žigosanim, namerno sam odabrao temu gde nije bilo nikakvih neprimerenih upada, mada je njih generalno i do sada bilo vrlo malo.

Ako vam se ovo čini komplikovano, mada nije jer je sasvim logično, naprosto za svaku svoju sliku (a bolje je da ih je više iz iste serije) otvorite novu temu, a neka "zajedničke" teme budu samo one, sada već ogromne TOP teme kao i nekoliko drugih sličnih tema koje nisu u TOP-u a gde je sasvim očigledno da su namenjene svima.

Dakle, sve u svemu, imajte sluha za ostale članove foruma, vodite računa da su pravi fotografi (i oni koji se tako osećaju ) - veoma sujetni ljudi, poštujte sve na forumu, zatim početnici - ne izazivajte iskusne, takođe iskusni ne izazivajte i ne provocirajte početnike (a naročito ne one koji to nisu!) - i siguran sam da će forumi Digitalni foto-aparati i Fotografija - ostati jedni od najuglednijih foruma na ES-u kao što su to oduvek i bili.



edit: slovne greške zbog premora

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 23.01.2010. u 04:40 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 23.01.2010. 09:12 ] @
@Artcool

Dakle, i dalje si istrajan u izgradnji imperije besmislenih postova, gde je posle svega zaista teško proceniti kada će cela ta agonija doživeti potpuni sunovrat.
Zaboga, ko će sada smeti da zađe u tu mračnu forumsku pećinu, gde vreba militantno krilo fotografskih aždaja kojima na usta umesto pene izlazi sujeta u mlazovima.

Ova cela tema jeste samo najsvežiji primer kako ruiniraš forum fotografije ...


[Ovu poruku je menjao calexx dana 23.01.2010. u 10:25 GMT+1]
[ lancia88 @ 23.01.2010. 09:39 ] @
Pozdrav,

i...ovo treba da bude najnovija verzija Indexovog radio-pozorista sistemom - Mir, mir, mir, niko nije kriv???

Onda ovo mora da je promaklo nekako:

http://www.elitesecurity.org/t388342-0#2500702

prepuna poruka primera kojecega ispisanog po forumu, i to sada naprosto nije ni bitno. Razotkrili smo zavere ili sta je vec razotkriveno, argumentacija na ove primere je:

Citat:
... Srećom, već više od mesec dana mi je potpuno jasno sve, tako da sada, već čim neko nešto zausti - sasvim sam siguran šta zapravo misli i radi, protiv koga radi i slično.

...


Sjajno zbog novih saznanja, ali nikako da to uvezem sa ovim konkretnim primerima iz Besketove poruke. Jesu li i ti primeri mozda rezultat toga sto je vec mesec dana jasno ili smo mozda svi mi ostali otkrili da u nekim saznanjima kasnimo bar mesec dana?

Stvarno ne bih i ovu stranicu tovario Zoranovom porukom na kojoj se vide primeri fotografija (???) koji svakako govore vise od svih nasih slova, a posebno onako u vidu Sabranih dela, ali bih i opet pitao, jesu li i ti primeri nesto se saznalo pre mesec dana, isto neka zavera ili...?

Pitanje je prosto: da li je sve sto ovde pisemo deo neke nedavno razotkrivene zavere?
Ako jeste, kako se uklapaju u to biseri koje je delimicno sazeo Beske u svojoj poruci i primeri fotografija koje je (srecom) delimicno Zoran sazeo u svojoj poruci?

Izneseni predlog je otprilike operacionalizacija Zoranovog predloga za pravilnik i sasvim je prirodno da su oba predloga skroz prihvatljiva i pozeljna. Ako se zeli red u kuci, nema tu sta mnogo da se izjasnjava, na ostalim forumima pravilnike su kreirali moderatori bez preterane demokratije, mada mogu da razumem i opravdam zelju da u konkretizaciji pravila ucestvuju svi sa foruma svojim predlozima. Ipak, ma kako da mogu da razumem tu zelju, ona je u rezonskom smislu krajnje neutemeljena, postavi pravila i drzi se njih, mi ostali odlucujemo o tome individualno, ali to je jedini nacin da stvari funkcionisu. Ne treba izmisljati toplu vodu, ugavnom je sve vec izmisljeno, samo treba primenjivati adekvatno. Stoga te price o forumima za primer nikako ne treba plasirati kroz milje moderatorskog rada jer su zasluge za takvo stanje apsolutno deljive iznmedju korisnika i moderatora i tako je na gotovo svim forumima, negde vise a negde manje. Ipak, uvodjenje reda apsolutno ne moze biti produktivno dokle god se ignorisu konkretni primeri i pokusava ih se marginalizovati ovakvim pausalima:

Citat:
... To smo imali prilike puno puta da vidimo i to je i dovodilo do mnogih meni potpuno besmislenih prepucavanja, koja su ličila na ove ovde.

...


Meni je ovde vec sasvim jasno da sa kvalifikacijom konkretnih i preciznih primera u "besmislena prepucavanja", dolazi neskrivena namera da se stvari gurnu pod tepih. Konacno, shvatam da sam grdno pogresio sto sam sa automatskog presao na manuelni fokus:

Citat:
lancia88: .... Zato, fokus treba da ostane gde mu je mesto, da nam ne utekne gde ne treba ;)


Trebalo je da ostanem kao i svi ostali, na autofokusu, ocito je da i dalje nemam bas dobro oko za manuelni fokus, neka moja ocekivanja mi zamagle vid bas u momentu kada treba da pustim fokusni prsten i stisnem okidac. Video sam da nema potvrde fokusa ali sam bio tvrdoglav, mislio da samo ja vidim nesto, ali kao i obicno, to se ne desava u stvarnom zivotu.
[ beske @ 23.01.2010. 10:33 ] @
@ArtCool...

Citat:
lancia88: Zato, fokus treba da ostane gde mu je mesto, da nam ne utekne gde ne treba

...evo, u svetlu citiranog, ali i tvojih strucnih primedbi na moj test, (uz to, drago mi je da si ga citao, nadam se i razumeo, ima se tamo dosta toga pametnog procitati, ponesto i nauciti... pozdravljam to ) ja cu se potruditi da od sada pocetnicki ne masim FOKUS, i ne dozvolim mu da mi tako lako UMAKNE... ali i da bolje obratim paznju na deja-vu rad synchro-blic glava u ranim jutarnjim casovima, kada sav normalan svet spava, na sta ti ocigledno nisi obratio dovoljno paznju.

Pozz
[ milas @ 23.01.2010. 10:33 ] @
Citat:
ArtCool:
Kod milasa mogu reci da je neiskusno i na los nacin uporno pokusavao da diskredituje moderatora oko testova, a i naivno je naseo na odredjene informacije svojih drugara da sam banovan kao neki prethodni.Sigurno je da tako nesto nije mogao sam cak ni da izmisli, s obzirom da forume Digitalni foto aparati prati samo par meseci.To sasvim dobro znam jel te forume pratim mnogo pre njega i mnogo pre nego sto sam se uclanio na ES.Milas takodje pominje da nije moguce normalno diskutovati, sto nije tacno a ukoliko je tacno, to je samo zbog njih.


Drago mi je da si kao i obicno ubedjen u to sto govoris...samo ne znam kako znas da pratis taj forum pre mene?! Kao obicno gresis, jer i ja taj forum pratim daleko pre nego sto sam poceo ucestovati na njemu. Ranije to nisam radio jer nisam imao (svoj) ozbiljan aparat i nisam hteo delovati neozbiljno (kao neki) koji su dolazeci sa kompakta ili cak nemajuci ni to, odmah prosipali pamet svima zivima tamo.
[ flylord @ 23.01.2010. 11:00 ] @
@ArCool: i sta treba da uradim? Da zabranim upotrebu ironije? Da zabranim kritikovanje tvojih fotografija? I da... meni zaista ne smeta da mi se neko smeje onome sto radim, jer to znaci da nesto lose radim... zar ne :).

[ Milan Gligorijevic @ 23.01.2010. 12:02 ] @
Da privedemo ovo kraju pošto ste se skoro svi oglasili.

Dakle, ArtCool, za svoje slike otvaraćeš nove teme, a ostali će ti upućivati samo agrumentovane kritike.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 12:47 ] @
Ponoviću ono šta sam mnogima rekao i privatno, da veoma poštujem sve ozbiljne ljude na ES-u, naročito moderatore, a i one koji to nisu, i od njih očekujem ponašanje u skladu sa svojim renomeom na forumu.

lancia je praktično jedini sa kojim u poslednjih par meseci nisam imao kontakt te ću mu, a i ostalima ako je potrebno, pojasniti oko ovih stvari koje je pitao:

Citat:
Sjajno zbog novih saznanja, ali nikako da to uvezem sa ovim konkretnim primerima iz Besketove poruke.


Ta moja saznanja nemaju nikakve veze sa sadržajem poruke koju si naveo jer su u njoj navedeni primeri kako jedan iskusan fotograf nalazi zamerke početniku - a ja samo govorio o nečemu sasvim drugom. Slažem se sa svim zamerkama, lično bih mogao da ih iznesem i više, ali ih ne bih saopštio na takav način, niti bih kroz njih ili mimo njih bilo šta drugo insinuirao.

Citat:
Pitanje je prosto: da li je sve sto ovde pisemo deo neke nedavno razotkrivene zavere?


Naravno da ne, ponoviću da ovo što se ovde piše neme veze sa tim iz razloga što je nam je fokus na različitim mestima. Vi ste ovde govorili o Artcolovom opusu na ES-u u čemu bih se mogao složiti sa vama, ali ja sam, kao što sam i naveo, govorio o nečemu sasvim drugom što smatram da je suština svega, a koja se kroz te vaše kritike Artcolu samo pomalja.

Citat:
Ipak, uvodjenje reda apsolutno ne moze biti produktivno dokle god se ignorisu konkretni primeri i pokusava ih se marginalizovati ovakvim pausalima


To uopšte nije paušal, fotografija je vrlo subjektivna kategorija, za 30 godina koliko se bavim time video sam bezbroj primera da se neka fotografija meni recimo uopšte ne sviđa, a drugima se veoma sviđa, često bude dobro i prodavana.

Iz tog razloga mene nikada niste videli da se sa nekim prepucavam o tome da li je njegova fotografija dobra ili ne, naročito imajući u vidu moju ulogu na forumu kao i svest o sujeti svakog ko se fotografijom bavi na ovaj ili onaj način.

Ako me pitate konkretno za Artcola, za većinu njegovih radova bih mogao da kažem da su ispod nivoa, ali ne zaboravite da na ES-u postoji i gomila radova drugih korisnika za koje se može reći slično, pa ni njima niti bilo kome drugom nikada nisam uputio ružnu reč.
[ flylord @ 23.01.2010. 13:01 ] @
Nebojsa, neko mora da im kaze da im radovi nisu dobri. Inace nikad nece napredovati.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 13:14 ] @
Naravno, ako je reč o kritikama fotografija, smatram da ih na ES-u ima dosta, voleo bih još i više, samo treba voditi računa o rečniku i načinu kako se ta kritika ispoljava, jer će se u suprotnom postići kontraefekat.

To je ne mali broj puta potvrđeno, a i ja kao moderator tada imam velikih problema, bivam zatrpan porukama sa svih strana, traži se od mene da se priklonim ovom ili onom "klanu" što je meni potpuno besmisleno itd.

Rekoh, samo malo toleranicije svih prema svima uz uvažavanje svačijeg statusa i eliminaciju bilo kakvih uvreda i provokacija - i forumi o fotografiji na ES-u će posle specijalizovanih foruma zadržati status najboljih u regionu, koji su od svog nastanka i imali.
[ beske @ 23.01.2010. 13:56 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:...jer su u njoj navedeni primeri kako jedan iskusan fotograf nalazi zamerke početniku

Nebojsa,

te zamerke nisu izrecene niti po pitanju fotografija, niti pocetniku, kako bi se dalo zakljuciti iz ovoga sto si napisao (cisto da ne bude zamene teza i izvlacenja iz konteksta), vec na provociranje i lupetanje nekoga ko se u pocetku na ovom delu foruma predtsavljao kao "iskusan-u-stocku", ako se ne varam... o tome je pisao kao poznavalac oblasti (a ne pocetnik) i u temi Isplativost ulaska u stock vode, jeseni 2009. godine no, naravno, i taj post je naknadno editovan, pa obrisan (ostao samo smajli) u celini od strane doticnog (a posle nemusto zamenjen drugim, i prokomentarisan uz veliku dozu drskosti i bezobrazluka), za sta si ga cak i ti JAVNO OPOMENUO, sto je rezultiralo samoinicijativnim "desetodevnim odmorom od tastera ENTER".

Pozz





[ lancia88 @ 23.01.2010. 14:14 ] @
Pozdrav,

"Naravno da ne, ponoviću da ovo što se ovde piše neme veze sa tim iz razloga što je nam je fokus na različitim mestima. Vi ste ovde govorili o Artcolovom opusu na ES-u u čemu bih se mogao složiti sa vama, ali ja sam, kao što sam i naveo, govorio o nečemu sasvim drugom što smatram da je suština svega, a koja se kroz te vaše kritike Artcolu samo pomalja."

vidim ovde da sam ja uracunat verovatno u nekakav klan jer se i klanovi pominju svaki cas, a pretpostavljam da ovo "vi" nije nikakvo persiranje vec samo oznaka mnozine. Dakle, ja licno ne pripadam nikakvom klanu, imam zaista dobre drugove medju forumasima, volim da se druzim sa njima i mimo foruma ali nikada nisam sinhrono sa nekim ovde pisao po forumu bilo sta, i jedino sto sam uvek radio bilo je iznosenje SVOG misljenja. Tamo gde se to misljenje poklopilo sa stavovima drugih, radi se o slaucajnosti, verovatno neizbeznoj ali nenamernoj pojavi kada su pojedini nacini egzistiranja na forumu u pitanju. Ko ce se u cemu sloziti samnom, zaista nemam pojma dok ne vidim da se neko slozio, a ono u cemu sam siguran da drugacije radim od drugih, jeste traganje za uzrokom da bi kolateralna steta bila sto manja. Nazalost, ocito je da nekad od sume ne vidim drvo pa tragam svuda okolo za uzrocnikom, pritom previdjajuci da sam svoju potragu upravo skrenuo sa uzrocnika nerealno ubedjen da mora biti negde drudge neki uzrok. Po tome se sigurno razlikujem od ostalih kojima drvo ne promeice ispred ociju ma kako bila gusta suma.

Sto se mene tice, nikakav klan, nikakva sinhronizacija i tudja/zajednicka misljenja, vec tacno onako kako sam napisao. Dobri drugovi, isravni rezoni, logika u razmisljanju i argumentacija u diskusiji zaista mogu da objedine odredjene grupe u nekim iznesenim razmisljanjima, ali NZS za sve to je ipak - uzrocnik.

E sad ako ima jos neka teorija zavere, ja sam se zamorio vec i ovim....

Ontopic - Artcool ima lose slike i to je samo po sebi cinjenica koja nista ne znaci. Svako od nas ih ima i svako od ans je kacio sigurno nesto ispod svog nivoa sem par retkih izuzetaka, pa ta cinjenica sama po sebi nije sporna. Problem je u simbiotickoj vezi izmedju takvih slika "ispod nivoa" i komentara koje te takve fotke treba da argumentuju. Dakle, pausal koji sam pomenuo odnosi se na slozeniju pricu, upravo celokupan rad koji se sastoji od fotki i komentara, jer tek ta uvezanost opisuje onakav rad na forumu koji ne samo da provocira ostale sagovornike, vec i generalno narusava ugled ES-a konstantnim narusavanjem kvaliteta ovih foruma. Zato je pausal preskociti sve ovo sto sam napisao u objasnjenju konastatacijom - besmislena prepucavanja. Ne, nimalo nisu besmislena prepucavanja.

Ova tema je najnoviji korak dalje u narusavanju i rada i ugleda foruma. Napisao baja svoju pohvalu moderatoru jer mu je sada forum strasno lep, dobar i drag....u moje vreme se u takvim situacijama vikalo:
Razvezi pertle da te posle izvucemo napolje.

Sada jos proziva administratora sto mu je takvu poruku pobrisao, ali pritom ne propusta priliku da podbode smatrajuci da je sa takvim pohvalama stekao dovoljno naklonosti da pod takvom zastitom moze da se on obracuna sa onima koje ne voli...i koji mu stalno postavljaju ona neugodna pitanja vezana za njegove fotke i koemntare...sram ih bilo.

Eto zasto mislim da sam omasio fokus, razumem ja da je krajnje nezgodno sada objektivno postupiti prema nekome ko je upravo izrekao reci hvale pa se jos bunio kada su pobrisane, ali za sve postoji granica.





Hmm, da...sad kad citam opet Besketa, stvarno nezgodan neki lik, sve pamti, sve dokazuje, sve cuva....kad on to tako predstavi, ispadne da se stvarno tako i dogadjalo, a ne da je iskusan fotograf nalazio greske pocetniku. Bas, bas neugodan....
[ StORM48 @ 23.01.2010. 15:17 ] @
Posmatram ovu temu od početka i ne uključujem se iz dva razloga: prvi je što mi je degutantno komentarisati žalbu konketnog pokretača, a drugi (mnogo ozbiljniji), jer sam u poslovnom zagušenju proteklih nedelja, tako da nemam dovoljno vremena da se upuštam u rasprave gde treba čitati i čitati... (a kamoli pisati).

Međutim, jedna stvar me ovde malo bocka i ostaje nedorečena.

Beške je delom dotakao, a ostali nisu... neki iz zaborava, a neki iz nepoznavanja situacije vezane za ovog našeg početnika (ili "početnika"?).

Problem leži u jednostavnoj činjenici da mi zapravo i ne znamo da li razgovaramo sa ili komentarišemo fotke početnika ili profesionalca?

To je ona priča o internet alter-egu koji svakome omogućava da anonimno lupeta i da ode bez da zatvori vrata, jer nema ko da ga sačeka iza ćoška i postavi po koje pitanje. Drugim rečima, svakome je (barem u tehničkom smislu) dozvoljeno da izmišlja, priča, prepisuje i predstavlja se identitetom koji se ne poklapa sa reallife personom pokraj tastature, jer je malo načina za utvrđivanje istine, kada nam je jedini kontakt putem te tastature i monitora.

Ipak, fotografija je takva disciplina, da se manje/više većina fotografa međusobno poznaje. Gotovo da svako ime u ovoj branši barem neko poznaje. Teško se može sakriti neznanje, a isto tako se teško može pričati o izmišljenom iskustvu, a da posmatrač sa strane nema načina da to iskustvo stavi na test.

Tako mi imamo, ovde prisutnog ArtCoola, koji sebe od prvog posta prikazuje profesionalcem, stockerom, koji upucava lovu aparatom ko Robin Hud strelom, dok mi ostali luzeri (za koje on ne zna čime se bave, jer neki od nas to ne prezentuju na forum, ali se time i ne hvale) slikamo "bubice, cvetiće" i sve u svemu, prejadu za njega dosadnih i glupavih motiva, iznad kojih on (naravno) sebe izdiže svojom surovom profesionalnošću:
Citat:
ArtCool: Inace da se ne petljam sa ovim, nebi me video dslr u zivotu.Nije valjda pojenta kupiti ga samo sto pravi dobre slike i slikati bube, pcele i ostalo i to deliti sa par njih na forumu jel to nikoga zivog ne interesuje van njega.
(pogledati ceo post, posebno je poučan za priču o deljenju lekcija i stavu prema onima koji se bave "nature" fotografijom)

Kada izjave polako počnu da ga provaljuju u smislu isticanja (ne)znanja, postavljali smo mu više uzastopnih pitanja u smislu traženja obrazloženja. Pošto on ponovi istu bezvezotinu, dobije sledeći komentar:
Citat:
StORM48: A je l'? E pa onda je OK. Pomislih da ne znaš razliku, a ono ustvari beše višestruki lapsus.

Nakon čega edituje sve kompromitujuće postove (i ne jedini put), te ispadne da crva nije ni bilo.




Rezime svega ovoga je konfuzija kojom dotični zrači - ja 'leba mi ne razumem da li se ovde radi o fotkama početnika ili profesionalca (?), jer kako u jednom trenutku nadmeno deli lekcije (link ka temi gore), a na nekoj drugoj okači bzvz fotku, ja ne umem da skockam neku logiku u glavi i mozak mi već polako tiltuje od njegovog početničkog profesionalizma. Posebno što je na par prozivki o linkovanju stock portfolia odgovorio nekim nesuvislim pričama o "prijatelju koji je sujetan" i koji bi se ljutio kada bi mrmot zavio čokoladu i tako dalje...

E otud i onaj Rodićev post:
Citat:
...da li Ti to nas malo zayebavaš?

...koji, kada je poznato ovo što sam gore napisao, dobija jednu sasvim drukčiju konotaciju.

Što će reći - ako mi ovde pričamo sa profesionalcem, bojim se da su komentari odviše blagi... tačnije, mnogo blaži nego što profesionalci promašenih shvatanja zaslužuju. Tako da, teško da se ovde može govoriti o "provokacijama profesionalaca naspram početnika". Pre će biti da su u pitanju kritike fotografa (i onih koji se tako osećaju) ka amorfnoj kategoriji forumskog provokatora, koji se ni nakon nekoliko meseci obitavanja ovde, ne može odlučiti šta je u stvari.

Toliko od mene.

Pozdrav
[ flylord @ 23.01.2010. 15:42 ] @
ah daaaaa. da li bi ArtCool bio tako ljubazan da objasni zasto stalno edituje svoje poruke i brise sadrzaj !?
[ ArtCool @ 23.01.2010. 17:20 ] @
Sve se moze lepo objasniti i dogovoriti.

@Flyor; nisi me lepo razumeo ;)
Rekao sam da nisam znao da je ironija dozvoljena u takvom obliku i da cu je u buducnosti i primenjivati u formi komentara.
To da ti se smeje neko sto radis ne mozes zabraniti (mada nije prijatno nikome), ali ako si pomislio da je to iskljucivo zato sto pogresno radis, bojim se da si u velikoj zabludi.
Citat:
flylord: Nebojsa, neko mora da im kaze da im radovi nisu dobri. Inace nikad nece napredovati.

Ne mora posebno ne kada je drzak, jer ovo nije medjunarodno takmicenje niti konkurs, vec pokazni forum gde ucesnici izlazu fotografije prema svojim afinitetima i mogucnostima.I ponajpre motivima koji se njima dopadaju a drugima nemoraju.
@beske;
Nikada nisam ovo izjavio "iskusan-u-stocku", opet notorna laz.Ali jesam bio saradnik onoga ko jeste.
@Lancia88;
Bice da se tvoje misljenje mnogo puta "slucajno" poklopilo, i to cesto u formi veznih poruka.
Kada je moj "opus" u pitanju ne znam o cemi govoris, ali znam da svojim fotografijama nikako nisi zadovoljan.Cest komentar posle okacenih sopstvenih slika je "kako nisam zadovoljan" , pa mi iz starta nije jasno sto ih kacis, a nepitas konkretno kako ces bolje.
Ne znam kakve pertle pominjes, ali znam da cim neko od gore spomenutih ucesnika okaci neku sliku, uvek smo prinudjeni da slusamo filozofske komentare i pohvale od kojih ne moze strana da se izlista a ciji smisao i svrhu samo ti razumes.To vec ne bi linkovao degutantno je.
To sto tvrdis da ja imam slike koje su lose i to samo po sebi nista ne znaci, tako i ja smatram da ti imas slike koje su lose i to samo po sebi nista ne znaci bez nekih konkretnih argumenata i smernica kako bolje.

@Storm
Citat:
StORM48:
Tako mi imamo, ovde prisutnog ArtCoola, koji sebe od prvog posta prikazuje profesionalcem, stockerom, koji upucava lovu aparatom ko Robin Hud strelom, dok mi ostali luzeri ...


Ciste izmisljotine i lazi po pitanju profesionalizma (ne zivim od slikanja), a dalji opis si sam nadenuo, ja ga nikada nisam nikome rekao.Na forum kacim slike koje nisu u operativi, bar ne u datoj formi.I to sam naglasio vise puta.Forum je hobi i zadovoljstvo, ali tebi vidim zelja za upornim stavom "ti nesto moras da naucis da bi pricali"...
Ja ne moram nista, posebno ne sa tobom, kada imas takav nacin komunikacije.
I kada svakome prilazis sa predpostavkom da zna manje od tebe i da je stekao znanje iskljucivo "on-line", a samo si ti prakticno.

Dakle kao rezime, svakom svoja tema je apsolutno najbolje i najadekvatnije resenje, a komentari su uvek pozeljni. Posebno posle iskazane velike zelje u ovoj temi da svako da svoj doprinos unapredjenju foruma.

Pozdrav
[ flylord @ 23.01.2010. 17:30 ] @
nisi odgovio na moje pitanje
[ diplodok @ 23.01.2010. 18:03 ] @
Ljudi, a da prosto ne odgovarate na njegove provokacije?
Ovo je već ne-znam-koja tema u kojoj se prepucavate sa njim. Kao što vidimo - time se ništa ne postiže. U stvari - postiže se upravo ono što on i želi - da se na forumu vodi besciljna rasprava (koja se proteže i kroz druge teme). Degradirate jedan odličan forum!
Čoveku jednostavno nedostaju kulturni maniri. To što on radi bih isto mogao i ja, a verujem još mnogo pasivnih posetilaca foruma o fotografiji - da kačim manje ili više prosečne fotografije, među kojima bi se našla i neka pristojna i da se posle sujetno raspravljam sa vama.
[ pajaja @ 23.01.2010. 18:06 ] @
Iako nisam nista pisao na fotografiji od kako je Paramecijum poceo da hejtuje okolo:

Citat:
Ne mora posebno ne kada je drzak, jer ovo nije medjunarodno takmicenje niti konkurs, vec pokazni forum gde ucesnici izlazu fotografije prema svojim afinitetima i mogucnostima.I ponajpre motivima koji se njima dopadaju a drugima nemoraju.

Malo pre sam zamolio sestru (koja inace ni nema fotoaparat, dakle ne bavi se fotografijom) da napravi neku fotku cega god zeli u kuci sa S5600 i rezultat je:
[att_img]
Za ovu fotku, koliko god da je losa, bih mogao da joj dam neke savete kako da sledeci put napravi nesto bolje. Dok...

...stvarno, kakav komentar zelis na ovako nesto?

Citat:
Cest komentar posle okacenih sopstvenih slika je "kako nisam zadovoljan" , pa mi iz starta nije jasno sto ih kacis, a nepitas konkretno kako ces bolje.

Zato sto se podrazumeva da ce neko da mu kaze kako ce bolje, mislim da je to i poenta celog foruma. Ne znam za lanciu ali na primer ni ja nisam zadovoljan sa najvecim brojem mojih fotki, zato sto jednostavno imam u glavi neku ideju, kako bi fotka idealno trebalo da izgleda, kojoj tezim ali iz nekog razloga tu ideju nije uvek moguce ostvariti. Mislim da je veci problem kada nemas tu ideju, vec pucas na "prazno".

Citat:
I kada svakome prilazis sa predpostavkom da zna manje od tebe i da je stekao znanje iskljucivo "on-line", a samo si ti prakticno.

Sam si pokazao koliko znas, od teme sa RAW-om gde pricas kako radis stock i podsecas na Paramecijuma sa CPL filterima koje zamenjuje PS-om, do kalibracije monitora sa novcem.
[ ArtCool @ 23.01.2010. 18:22 ] @
Editovanje poruka i brisanje sadzaja koga je bilo u proslosti je proisticalo iz moje zelje da u brzini dam odgovor, ili usled mog odgovora koji nije bio adekvatan pitanju a usled premora i dekoncentracije.Toga je bilo u proslosti nema vec duze vremena, i meni je iskreno zao zbog toga.Nisam hteo da vrsim opstrukciju foruma i izlaganje ucesnika.
Moderator mi je u proslosti cesto skretao paznju i zahvaljujuci njegovim imputima toga vise nema, sem mozda doterivanja nekih slovnih gresaka.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 23.01.2010. 18:51 ] @
LAŽEŠ!!!!

Dakle, ona ''fotografija'' na koju sam izlio orkane emocija ... da podsetim sledećim komentarom:

Citat:
Isprva mi je ova fotografija bila odbojna, a onda je na neki način prostrujao orkan emocija koji mi je celu ovu kompoziciju sjurio direkt u srce, i otvorio put dovoljno širok da shvatim veličinu ove fotografije, koja razbija sve iluzije stvarnog i prividnog.
Ta skoro pa razorna 3/3,4 kompozicija, posmatrača dovodi do kompletne zbunjenosti postojanjem tako jednostavnih rešenja, koja rađa jedan potpuno novi pogled na lice savremene fotografije.Delovi visuljaka u gornjem levom uglu, ostavljeni od strane umetnika, zapravo .... šibaju posmatrača svojim delićem naslućujuće forme, ... smisleno izvlačeći želju za otkrivanjem novih planeta van sunčevog sistema.
Ali, kako? Zar nisu svi visuljci u konstelaciji sa nestvarnim prividom koherentnosti zavezanih čvorova na njima?
E pa ne, dragi moji ... ovde zapravo leži sva snaga ove fotografije i njena moć da probudi svakog usnulog poznavaoca fotografije.
Odsustvo razorne oštrine, govori da umetnik nije podlegao tehničkim dostignućima svoje opreme i da je prevazišao vreme kada se fotografija gledala kroz okular tehničke savršenosti. To ovu fotografiju izdiže iznad svih ostvarenja koja su viđena mojim očima, jer naprosto melje svojom kompozicijom i emocijama koje taj valjak ostavlja za sobom.

Šta reći? BRAVO


imala je te visuljke u gornjem levom uglu ... a kada si je okačio opet, nešto kasnije ... taj šibajući delić je volšebno nestao




Dakle, LAŽEŠ ... ovde u levom gornjem uglu nema ništa osim brljotine koja potiče od nekog photo editora.
Screenshot te originalne fotografije mi je na poslu ... a istog dana sam je poslao bešketu, tako da ...ako je ima sačuvanu, neka je okači

Generalno, ja kapiram da se ti jako dobro zabavljaš zayebavajući nas ovde ... što sam već i konstatovao pre par m eseci u jednoj drugoj, gde sam prognozirao da će sa tobom biti problema.
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 18:56 ] @
O čemu vi ljudi pričate.... neverovatno....

Da li se neko od vas zapitao kako je meni kao uredniku tog foruma? :(
[ ArtCool @ 23.01.2010. 19:17 ] @
@Zoran Rodic

Od sve mrznje ti ni nevidis da sam ja ustvari POSLUSAO tvoje sugestije i fotografiju zamenio drugom (tehnicki doteranom). I kao takva stoji.
Nevidim potrebu za dezavujisanjem ucesnika i foruma.
Hteo sad da u TVOJOJ temi budu dobre slike, i ti si SAM izjavio sledece:

Citat:
Zoran Rodic:Ova je tema krucijalna za tebe, jer je to momenat kada si najzad prešao sa reči na dela :)


Ja sam u tvojoj izuzetno ironicnoj izjavi koja totalno degradira i demoralise, pokusao da izvucem neke konkretne primedbe i uradio dopune.Jer ako se toliko nisi slagao sa datom slikom u svojoj temi trebao si da trazis da je trajno obrisu, da ne degradira kvalitet koji si ti vec imao u vidu.Ja bih je prvi obrisao uz dopust moderatora i tema bi isla bez nje...
Da si rekao ja bih to uradio i nebih se ljutio.
Ali si ti svoje frustracije definisao porukom kojom se konstantno hvalis, a ne primecujes koliko ti narusava ugled.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 23.01.2010. 19:18 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: O čemu vi ljudi pričate.... neverovatno....

Da li se neko od vas zapitao kako je meni kao uredniku tog foruma? :(


O čemu pričamo?

Pa pričamo o tome kako ArtCool izvodi savršene kornere, mi udaramo voleje a ti braniš ... bacajući loptu u aut ... a utakmica nikako da krene svojim normalnim tokom.
Ti sada, zapravo navlačiš rukavice, teraš ArtCoola van terena i predlažeš nama da pucamo penale.

Generalno, i ja se pitam da li je tebi uopšte jasno o čemu mi ovde pričamo.
A kad sam pomenuo penale, da te pitam ... hoćemo li novi pravilnik foto foruma linkovati na onaj tvoj post u Predlozima i pitanjima?

Citat:
ArtCool:Od sve mrznje ti ni nevidis da sam ja ustvari POSLUSAO tvoje sugestije i fotografiju zamenio drugom (tehnicki doteranom).


Znači, ja sada tražim da se ti banuješ sa ovog foruma
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 19:25 ] @
Ne razumem ni kornere ni penale, ni rukavice ni lopte, razumem samo da mi je muka od raznoraznih flejmova na forumu sa kojima se borim već mesecima.

I privatno sam svima rekao, i ovde pomenuo, a evo i ponavljam: Nemojte mene da mešate ni u šta!

Zbog potpunih besmislica sam već i previše problema imao.
[ Zoran Rodic @ 23.01.2010. 20:01 ] @
Lancia je zapitao, stranicu pre

Citat:
i...ovo treba da bude najnovija verzija Indexovog radio-pozorista sistemom - Mir, mir, mir, niko nije kriv???


Dakle, ja mislim da ti vrlo dobro razumeš o čemu se ovde radi, samo je postalo malo čupavo.
I mislim da treba da te jako zanima, jer si ti MODERATOR na tom forumu.

Ali, ja se sada isključujem iz ove teme, jer si ti sada preuzeo ulogu ArtCool gromobrana ... a ja više nemam snage da pišem jedno te isto već danima.
Boli me uvo, postavi ga za moderatora na fotografiji ... radi šta hoćeš



Ako ti ova tema nije jasan pokazatelj njegove destruktivne energije, onda ne postoji post koji ti može pojasniti nešto bolje

LOG OFF tema

EDIT: Typo

[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 23.01.2010. u 21:21 GMT+1]
[ lancia88 @ 23.01.2010. 21:43 ] @
Pozdrav,

i ja se slazem da je ovde sve vec receno i vise nema sumnje. Ovde imamo svesno poturanje jednog ne-articoolisanog korisnika poput crvene maramice ispred svih, a ovaj samo leprsa umesto da is-coolira, i ja vise nemam trunke dileme da li sam omasio svoje fokuse. Fokus je ocito bio tamo gde su svi i mislili a on je na urednickoj odgovornosti na ovakvom stanju jer je ova situacija ocigledno vrlo namenski artikulisana i poducena da bi se nesto svoje isteralo.

Iskreno, koliko se puta moglo desiti da jedan korisnik moze da ovoliko puta bude predmet istih rasprava ali da se ama bas nista ne promeni po pitanju cudi, tek tu-i-tamo poneka kozmeticka i vrlo privremena promena po pitanju dlake?

Naravno da to jos uvek nismo imali i ovde nema sta da se razmislja - sada je moj veoma cvrst utisak da je odrzavanje njega prisutnim na forumu, pa jos i tacno takvim kakav je, zapravo namerno guranje prsta u oko ucesnicima na forumu. Ovo bez sumnje ide iskljucivo moderatoru na dusu, i sada je to samo urednicka odgovornost. To nije nikakvo mesanje u nesto nekoga, ne, ovde imamo vrlo konkretne prituzbe, a sto je najgore, sam je isprovocirao da te optuzbe isplivaju praveci ovu lakrdiju od teme (mislim na izvornu zamisao).

Dakle, prilicno jasni dokazi za sve sto je izneseno, i to samo iz opusa koji je jos uvek prisutan na forumu a da pritom nije editovan, izmenjen itd.
Imamo ovde i konretan zahtev i razloge za taj zahtev:

"Znači, ja sada tražim da se ti banuješ sa ovog foruma"

Eto, argumentacije kao pleve, i ja se pridruzujem zahtevu. Da vidimo kako ce se dalje odvijati stvari po pitanju tog zahteva. U obrazlozenju tog zahteva zaista stoji pravi pokusaj pravljenja budalom sagovornika:

Citat:
ArtCool: @Zoran Rodic

Od sve mrznje ti ni nevidis da sam ja ustvari POSLUSAO tvoje sugestije i fotografiju zamenio drugom (tehnicki doteranom). I kao takva stoji.
....


Naravno, u nekim drugim okolnostima mogli bismo se i nasmejati i to posle prepricavati pa se jos smejati, ali problem je sto sada imamo to kao podrsku zahtevu za banovanje pa cemo smejanje ostaviti za sekundarnu reakciju.

Dakle, moderator ce ovde da objasni svoj stav po pitanju banovanja ili ce i dalje da brani svoje articoolisane sticenike jer uz dosadasnju odsudnu odbranu ja drugacije taj odnos ne vidim?
[ Nebojsa Milanovic @ 23.01.2010. 22:05 ] @
Citat:
Dakle, ja mislim da ti vrlo dobro razumeš o čemu se ovde radi

Razumem da je, naročito u poslednjih par postova, napravljena jedna potpuno besmislena drama, ali to je samo još jedna ilustracija sa čime se ja borim 24/7 na forumima koje uređujem. Sve zajedno vas još jednom molim da mi ne otežavate ionako težak posao.

Citat:
samo je postalo malo čupavo.

Ovo već ne razumem šta si hteo time da kažeš, ponavljam da mene ne uvlačite ni u šta.

Citat:
Ako ti ova tema nije jasan pokazatelj njegove destruktivne energije

Veoma dobro znam čija energija je za mene bila najdestruktivnija i koliko problema mi je zadala, ali srećom, na forumima koje uređujem tako nečega nije bilo već duže vreme i nadam se da toga više neće ni biti.

Što se tiče destuktivne energije na ovom, P&P forumu - za nju ne odgovaram jer nisam moderator na njemu, ali mi je neprijatno da se i na njemu tako nešto pojavljuje i izaziva.

Citat:
LOG OFF tema

Da si ovo napisao samo par postova ranije ova tema bi mogla da posluži za pročišćenje i pomirenje kako sam i rekao i ne razumem šta ti je trebala ova završnica da ponovo pališ vatru koja je bila besmislena i dok je gorela, a kamoli sada kada je ugašena. Moš' misliti, Artcol postavio sliku na koju si se ti ispovraćao, on je uklonio i posle skinuo nekakav "visuljak" iz njenog ćoška, a ti ga "provalio" u tome?!? Zorane, jel ti slušaš samog sebe o čemu ti pričaš??

Pa kada bih ja na sve ono šta sam, što video, što čuo, reagaovao samo delimično vatreno kao ti na ovo tvoje "otkriće" - nastao bi haos na ES-u. Molim te urazumi se i vidi da to o čemu pričaš ne zaslužuje arčenje ni federa tastature.

Citat:
Screenshot te originalne fotografije mi je na poslu ... a istog dana sam je poslao bešketu


Meni je potpuno neverovatno da vas dvojica ozbiljnih ljudi i kvalitetnih fotografa trošite svoje vreme na komentarisanje, slanje i međusobno dopisivanje oko ovakvih fotogarafija ?!?

Citat:
ti sada preuzeo ulogu ArtCool gromobrana

Ovo je besmislena provokacija na koju naravno neću nasesti, i ne znam što ti to treba, jedino za šta sam gromobran to je ES, ali tebe, a i druge, ponovo molim da ne pravite nikakve gromove, a naročito bez ikakve potrebe.

Ne branim nikoga niti imam nameru to da radim, branim samo ES, a naročito forume koje uređujem. To uopšte nije lako i makar od vas ozbiljnih ljudi očekujem da mi to ne otežavate.
[ shams @ 23.01.2010. 23:30 ] @
izvinjavam se svima što učestvujem u ovoj temi - jer samo ponekad pasivno pratim forum fotografije ,, i nisam kompetentan da .. .bla bla

pala mi je na pamet jedna funkcionalnost (al sam nabo reč :)) koju sam video na nekom (nesećam se kom) forumu

znači, možda bi rešenje bilo da svaki član foruma ima mogućnost da banuje (lično za sebe) nekog drugog člana - time dobija da se poruke tog člana njemu ne prikazuju, nemože da prima PP od njega i slično

šta znam, verovatno ovo vuče puno nekih drugih tehničkih problema ,, i generalno bi bila velika promena na ES-u ali ... eto (modža glupav) predlog - prosudite sami

poz. svima
[ ArtCool @ 24.01.2010. 01:08 ] @
Kompetentnost ucesnika da daju komentare, narocito uvredljive, ilustovacu sledecim primerom.Pogledacemo postavljenu sliku teksture (furnira) koja je mnogo puta uzimana za primer u negativnom kontekstu, a bez realne osnove,
naprotiv.Takodje,lazno je predstavljano da je vecina mog rada na forumu "slikanje lamperije izbliza i izdaleka".
Pre postavke slika rekao sam zasto ih postavljam, gde su namenjene i da su jos u neobradjenoj formi
Citat:
ArtCool:No postavicu par nekih...bez ikakve obrade direkt iz aparata.
Tek ih ocekuje obrad u PS-u :spot removal, varijante uzeta...
I tek 5-6 % procenata doterivanje levelsa.
Dosta su plasticne i nisu za forum vec za stock, posle sminke i efekata naravno.


One nisu finalne nego pokazne smernice sta slikam i pitao sam da li Raw format tu ima nekih benefita nad Jpg formatom, u smislu boljeg ocuvanja detalja. To je jedino bitno za prodaju ovakve fotografije, a ne estetika i kompozicija.
Samo sto neki ovde, a narocito oni koji su se smejali mojim fotografijama ne znaju da ljudi u svetu na takvim fotografijama zaradjuju HILJADE dolara.

Jedna od slika koje su bile predmet uvredljivih komentara:




I slika kojoj sam tezio:



Meni je jedan od uzora fotograf sa sledeceg linka
http://www.istockphoto.com/sto...-natural-woodgrain-texture.php

Znaci neki koji nemaju sluha za doticnu oblast fotografije i za veliku mogucnost zarade od nje, pokazali su da znaju da je degradiraju i vredjaju isto kao i mene licno, sto samo govori o njihovom neznanju i bezobrazluku.

Za kraj cu reci samo da ne znam da li ovakvim slikama "Bog pomaze" (besketov prvi komentar) ali znam da je na ovoj jednoj zaradjeno preko 10.000 dolara sto na datom linku svi mogu da vide.To dovoljno govori o kvalitetu doticne
fotografije i njenog motiva i o nepoznavanju materije ucesnika date teme.Kada vec nesto ne poznaju, ne treba tome da se rugaju i ponizavaju autora.

Pozdrav

[ Milan Gligorijevic @ 24.01.2010. 13:45 ] @
Zahvaljujem svima na učešću u ovoj temi.
Citat:
Da privedemo ovo kraju pošto ste se skoro svi oglasili.

Dakle, ArtCool, za svoje slike otvaraćeš nove teme, a ostali će ti upućivati samo agrumentovane kritike.