[ johnnyc @ 18.01.2010. 16:03 ] @
Pozdrav,

Kako resavate sortiranje po nasim (YU?) karakterima? Imam u bazi nekoliko prezimena koja počinju sa ČĐŠ...

Da li je jedino resenje da dodam jos jedno polje koje bi sluzilo kao sort order, pa da sortiram po tome?


Hvala unapred!
[ Nikola Poša @ 18.01.2010. 19:15 ] @
Ova tema je više za MySQL forum, al' ajde...

Probaj da postaviš kolaciju na utf_unicode_ci. Ako ne uspe, probaj i sa utf_general_ci.
[ Aleksandar Ružičić @ 18.01.2010. 19:17 ] @
ako je latinica onda stavi collation na utf_slovenian_ci, meni je to uvek sortiralo kako treba
[ Nikola Poša @ 18.01.2010. 19:29 ] @
I da, samo da te ne zbuni, i ja i Aleksandar smo zaboravili osmicu posle utf - utf8_unicode_ci, utf8_general_ci, utf8_slovenian_ci, itd.
[ Aleksandar Ružičić @ 18.01.2010. 21:45 ] @
Citat:
Nikola Poša: I da, samo da te ne zbuni, i ja i Aleksandar smo zaboravili osmicu posle utf - utf8_unicode_ci, utf8_general_ci, utf8_slovenian_ci, itd. :)


ja sam stavio prvo utf8 i kad sam poslao odgovor videh da ti nemas osmicu pa pomislih da sam ja pogresio, a kako me mrzelo da proveravam, jednostavno sam editovao post :D
[ Shinhan @ 19.01.2010. 07:37 ] @
Takođe, ako je MySQL baza, ne zaboravi da odmah nakon selektovanja baze uradiš
Code:

mysql_query('SET NAMES utf8');


Ako i posle ovoga ne radi sortiranje po srpskim slovima onda u bazi nemaš snimljeno srpska slova nego neke hijeroglife.
[ IvanBeograd @ 08.04.2010. 01:56 ] @
Pozdrav,imam slican problem,nije problem,posto mi radi sve ok,nego mi "kopa" oci kad vidim u phpmyadmin-u tabelu da je napravljena(collation),tj sortiranje je u latin1_swedish_ci umesto utf8_general_ci.Pokusao sam sa set names,i nece,opet mi namesti tabelu u latin.Radi se o wordpressovoj bazi.Zna neko da li moze ovo da se sredi,a da se ne edituje sam core wp?
[ Shinhan @ 08.04.2010. 07:57 ] @
Da li si ti WP instalirao ručno ili preko Fantastico/cPanel?
Koliko znam kada se instalira preko Fantastico on pravi bazu koja nije UTF8.

Uglavnom, ne shvatam šta misliš pod "opet mi namesti tabelu u latin". Da li si ti ručno otvorio sve tabele jednu po jednu i promenio im collation na utf8_slovenian_ci? Pošto je "SET NAMES utf8" samo obaveštenje MySQL drajverima kako da se povezuju na bazu, pored toga baza sama po sebi mora imati podatke snimljene u utf8 formatu (za šta je zadužen collation u tabelama).
[ agvozden @ 08.04.2010. 08:27 ] @
Uzgred, zna li neko, šta može da mi fali na serveru pa neće da prihvati 'SET NAMES'?
Radi se o verziji 5? Nisam uspeo da uguglam tako nešto...
[ stankons @ 08.04.2010. 08:33 ] @
Citat:
agvozden: Uzgred, zna li neko, šta može da mi fali na serveru pa neće da prihvati 'SET NAMES'?
Radi se o verziji 5? Nisam uspeo da uguglam tako nešto...


Da li dobijaš poruku o grešci? Probaj da isti upit pustiš direktno na MySQL...
[ IvanBeograd @ 08.04.2010. 10:57 ] @
Plugin za wp koji sam ja napisao pravi tabelu,wp je rucno instaliran,sve ostale tabele u wp bazi su utf8_general_ci,samo te moje 2 tabele su latin.Nisam rucno nista menjao,kako cu to da radim svakome ko skine moj plugin.Inace plugin redovno upisuje u tabelu sva slova sa kvacicama,radi normalno,jedino kad pogledam sve tabele u wp bazi,te 2 moje mi kopaju oci jer pise latin_swedish_ci,a sve ostale tabele su utf8_general_ci.
[ bogdan.kecman @ 08.04.2010. 22:47 ] @
nebitno je sta pise za samu tabelu, bitno je sta pise za txt polja u kojima cuvas kuke i kvake .. (ako ne pise nista onda je bitno sta pise u tabeli, ako pise nesto nebitno je sta pise za samu tabelu)
[ IvanBeograd @ 09.04.2010. 01:02 ] @
hvala bogdan.kecman,onda necu da brinem,u txt poljima mi pise da koristim utf8_general_ci,a hteo sam samo pitati za svaki slucaj.hvala,poz
[ mlbrnda @ 26.12.2011. 12:51 ] @
Aj da vratim ovu temu iz mrtvih pošto imam sledeći problem:

desilo se to da imam polja u kojima koristim naša slova sa kvačicama, charste i collation su uvek bili podešeni ali nikada nisam uspeo da sortiram podatke zato što nisam uradio upit na početku:
Code:
mysql_query('SET NAMES utf8');


Sada sve to lepo radi ali ostala su stara polja u kojima imam razne hijeroglife. Može li se to nekako ispraviti ili mora sve da se unosi ponovo ručno???
[ bogdan.kecman @ 26.12.2011. 12:57 ] @
http://www.mysql.rs/2010/07/smece-u-bazi-po-ko-zna-koji-put/
[ mlbrnda @ 26.12.2011. 13:02 ] @
Hvala Bogdane, rešen problem...

Inače situacija ista kao što je opisana u tvom tekstu.
[ bogdan.kecman @ 26.12.2011. 13:06 ] @
nema na cemu, "prenesi dalje" :)