[ srdjanm3 @ 21.01.2010. 09:04 ] @
Pozdrav svima... Zanima me sta mi je bitno prilikom prebacivanja video snimka sa kamere HI8 na PC...Pre nekoliko godina sam prilicno puno petljao oko ovog pitanja, probao sam razne programe, nema sta nisam, i na kraju ostao na virtual dub-u, kao najmanjem, a najboljem za obradu... E sada, nikad nisam uspeo da dobijem neki extra kvalitet snimka... A video sam da se sa ovim kamerama snimaju svadbe i da su DVD-i vrhunski...Verujem da to ima veze sa opremom koju koriste ljudi koji prebacuju, a i sa znanjem oko obrade...E sada da li neko moze da mi kaze, sta mi treba od opreme da bih dobio vrhunsku sliku sa ove kamere na PC_u...

Koja treba da je brzina procesora, hard diska, na koji nacin da spojim kameru sa kompom...itd...

Ako ima neko dobre volje da pomogne, bio bih mu jako zahvalan... I da mi kazete "ej za vrhunsku sliku ti treba kartica od 2000e" to bi mi nesto znacilo..bar da znam na cemu sam...

Konfiguracija koju trenutno imam je sledeca:

Mother Board: Socket 775 Intel® P45 Express ASUS P5Q, PCI Express 2.0 x16 DDR2 IEEE 1394 Raid
Processor: CPU Core 2 Quad Q9400 2.66 GHz 6Mb L2 1333MHz S775
Ram Memory: DDR2 2GB 800MHz Kingston HyperX x 2 = 4 GB
HD: SATA2 640GB 16MB Western Digital Caviar® Blue™ WD6400AAKS
Case: chieftec CX-05B-B
Power Supply: CHIEFTEC / CFT-650/ 650W / 14c
DVD Writer: SATA DVD-RW LG black
Graphic: PCI-Express 2.0 GAINWARD NVIDIA® 9800GT 512MB DDR3 256-bit

Imam i tv karticu Leadtek 2000 expert...

Koliko se secam, nebitno je koji software se koristi za capture...svaki je manje vise isti... IMa veze za postprocessing...za obradu..ali za sam capture i nije tako vazno...

Hvala unapred na pomoci...
[ Stranger2 @ 21.01.2010. 13:17 ] @
Najpre, sto se kablova tice za te kamere misli da je S-Video kabl najbolje sto moze da se koristi za spajnje. Dakle pogledaj da li i kamera i racunar imaju S-Video konektore. Ako imaju nabavi taj kabal ali verovatno si ga vec dobio uz kameru.

Ako ces koristiti VirtualDub za snimanje onda mozes birati codec. Da ne bi bilo gubitaka kvaliteta trebas izabrati i podesiti codec na neki od najmanje zahtevnih modova. Na primer DivX codec podesi na preset 1, rate control mode podesi na "1-pass quality based", target quantizer 1, a rezooluciju na 720x576 (ako ces kasnije praviti DVD od toih snimaka)

Tako sam enkoder nece dovesti do gubitaka ali ce fajlovi biti veliki. Kasnije ces ih konvertovati u neki format koji ti odgovara.

Takodje mozes koristiti neki od programa za snimanje sa tv kartica koji snimaju u MPEG-2 pa kasnije od tih fajlova direktno mozes praviti DVD u DVD Styleru.
Najbolji od takvih rekordera je na primer WinDVR 3

Citat:
Imam i tv karticu Leadtek 2000 expert...

Pa zasto ne snimas sa softverom koju si dobio uz nju? Podesi da snima u MPEG-2 kvalitet recimo 6000kbps i bice odlicno. Naravno moras i kameru da spojis na ulaz od te tv kartice. To su odlicne TV kartice a racunar ti je dovoljno snazan da nece ispustati frejmove.
[ srdjanm3 @ 21.01.2010. 13:33 ] @
Sa ovim racunarom nisam jos probao nista da prebacim, jer sam davno batalio uopste ovo polje... To sam sve radio na starom racunaru, koji je u to vreme isto bio jak... E sada, kad sam uzeo ovaj novi racunar, nisam ni razmisljao o kameri, jer slabo ja to koristim, ali eto, hvala bogu, beba je na putu, pa se sad kalkulise...da li da se ponovo bacim na muke video obrade, ili da odem i kupim neku digitalnu kameru i da ne razmiljsam vec samo da prebacujem...

E sada, ne secam se vise kako sam radio prebacivanje, ali cini mi se da sam sa S-video kablom imao problema jer nisam dobijao dobru sliku...ko zna sta je to tada bilo, treba sada probati opet...A od kablova i konektora nema cega nemam, sta nisam nabavio sve...

Sto se tice podesavanja kodeka, ranije sam korisito divx, i mislim da sam bitrate bas stavljao da bude 6000 jer sam jos ranije citao da sve preko toga nema smisla a zauzima prostor...I mislim da sam se u to i uverio...

e sada, ranije je to sve islo, ako se dobro secam, preko moje graficke koja je imala video in... tek posle prilicno vremena (kad sam vec batalio sve) sam uzeo leadtek...ranije sam nesto petljao i preko firewire, ali nisam mogao puno da se bakcem sa onim adobe premierom koji je imao podrsku za firewire...uglavnom sam koristio ulead video studio, i onaj power director pro (a oni su mogli samo preko chincha valjda i S-videa)...E sad sam skinuo ovaj vegas studio, pa cu njega da instaliram, i da prvo probam preko firewire-a i njega... onda cu videti preko tv kartice...

Ne znam sad samo, ako mozes da mi das neki savet za neki codec..da li koristiti divx, ili onu neku matrusku (onaj valjda *.mkv file)...

Sto se tice pravljenja dvd-a...e to vala necu... Ranije sam koristio onaj cini mi se dvd lab pro...svasta sam u njemu bio izucio, al onda se covek zapita "Cemu sve to"...kad cu samo da metim u dvd player i da gledam...znaci, mislim da cu se zadovoljiti obicnim MPEG-2 formatom, upravo u rezoluciji 720x576....

U svakom slucaju, hvala na savetu i pomoci..Ako mozes jos samo da mi preporucis neki codec...Ja sam u onom starom divx 5.2 valjda sve zivo isprobao, ali taj je odavno prevazidjen...

Pozdrav.
[ srdjanm3 @ 21.01.2010. 16:12 ] @
Au al sam se nalupao gluposti... sad sam dosao kuci i vidim da ova kamera uopste nam firewire... To sam onda pobrkao sa nekom drugom, jer znam da sam zbog necega na starom kompu kupio bio pci firewire karticu...ali to je verovatno bilo za sestrinu kameru, pa sam pobrkao lonce...

U svakom slucaju, jedina mogucnost mi je S_video ili chinch, ali uopste ne mogu dobiti normalnu sliku...sve je iskezeceno nesto...da li je moguce da je do drivera?



Pozdrav

[Ovu poruku je menjao srdjanm3 dana 21.01.2010. u 17:38 GMT+1]
[ Stranger2 @ 22.01.2010. 17:38 ] @
Citat:
U svakom slucaju, jedina mogucnost mi je S_video ili chinch, ali uopste ne mogu dobiti normalnu sliku...sve je iskezeceno nesto...da li je moguce da je do drivera?

Najpre sppoji kameru na TV pomocu tih istih kablova da utvrdis da li je do kamere ili kablova. Ako bude isto onda je u pitanju kamera ili kablovi. Ako bude bolje onda je u pitanju Tv kartica ili drajveri.

Citat:
Sto se tice pravljenja dvd-a...e to vala necu... Ranije sam koristio onaj cini mi se dvd lab pro...svasta sam u njemu bio izucio, al onda se covek zapita "Cemu sve to"...kad cu samo da metim u dvd player i da gledam...znaci, mislim da cu se zadovoljiti obicnim MPEG-2 formatom, upravo u rezoluciji 720x576....


MPEG-2 720x576 je upravo format koji se koristi na DVD-u.
A mozes naknadno jos da ga konvertujes u divx da t isnimci zauzmu manje mesta. Ja tako radim. Sve sto snimam sa TV karticom masovno konvertujem u DivX pomocu programa MediaCoder i dobijem oko tri puta manje fajlove.

Citat:
U svakom slucaju, hvala na savetu i pomoci..Ako mozes jos samo da mi preporucis neki codec...Ja sam u onom starom divx 5.2 valjda sve zivo isprobao, ali taj je odavno prevazidjen...

Preporucujem on sto sam vec napisao u vezi divx codeca. To su podesavanja za video capturing da ne bude gubitaka tokom capturinga.

Ali pre svega ti preporucujem da koristis program koji si dobio uz Leadtek karticu. U opcijama gde se spominje "Analog capture profile" izaberi "DVD" tako ce kartica snimati MPG fajlove rezolucije 720x576 koje kasnije mozes konvertovati u DivX ili od njih praviti DVD. Ako su svi uredjaji ispravni, bices zadovoljan sa tim. A ako ne budes onda znaci da je nesto pokvareno od tih uredjaja.
[ srdjanm3 @ 22.01.2010. 18:30 ] @
Resio sam problem... Dugo nisam koristio to za capturing... Kad se u programu za capturing prebaci da je video in S-video, onda se pojavi opcija da izaberem video sistem... tu je bilo NTSC...zato sam imao brlje... Prebacio sam na PAL i sad je sve ok...

Hvala puno na pomoci prijatelju...Ziv bio.


Pozdrav