[ stoykus @ 22.01.2010. 17:23 ] @
Pozdrav!Moze li neko totalnom laiku pokusati da objasni step by step kako crno belu fotografiju da obradi tako da se sva sastoji iz tackica,da se nijanse na njoj odredjuju velicinom tih tackica (koje nisu medjusobno spojene),kako bih nakon toga mogao uraditi graficki film...Nadam se da ste me razumeli i da ce neko imati dovoljno strpljenja i volje da me uputi u tu problematiku...Pozdrav jos jednom i unapred hvala!
[ koska @ 22.01.2010. 17:36 ] @
Ako mislis na filmovanje, to je proces oko kojeg ne treba da brines, tj. citav taj postupak obavlja RIP software/masina.
Dovoljno je fotografiju prebaciti u greyscale mod i to je sve.

Ako bas hoces, zbog sebe, da napravis sliku "iz tackica", onda greyscale sliku prebaci u bitmap mod (Image -> Mode -> Bitmap...), stavi rezoluciju na primer 600dpi, a kao Method... stavi Halftone Screen.
Ili eksperimentisi sa filterom Color Halftone (Filter -> Pixelate)
[ stoykus @ 22.01.2010. 19:33 ] @
Hvala na brzom i preciznom odgovoru!Molim samo za jos jedan komentar:skenirao sam teksturu orahove daske,izabrao greyscale,ubacio u bitmap,rezoluciju podesio na 300dpi,metod halftone screen,i odstampao na kvalitetnom laserskom stampacu koji podrzava 1200x1200,na termofoliji...Posmatrajuci kroz lupu dobijeni film,"tackice" (one koje cine tamnije segmente),su spojene...Greska do stampaca ili..?Za poredjenje sa mojim uzorkom uzeo sam komad fototapeta sa slicnim motivom,tamo se "tackice"ne dodiruju..Ukratko,kada budem dao "sken" na izradu filma,da li je zaista dovoljno da samo sliku prebacim u greyscale i "bacim"je na "flesku" ili se mora jos toga poradeti?.Pozdrav!
[ koska @ 22.01.2010. 21:47 ] @
Ali taj postupak ne treba ti da radis uopste, osim ako nemas bas potrebu za time. I stampac i osvetljivaci za film po nekim svojim pravilima rade sve to automatski.

Ako zelis da dobijes na filmu efekat krupnije tacke, reci ljudima u studiju da povecaju linijaturu (na primer od 30 do 50 lpi). Isto to mozes i sam da podesis i na stampacu (ako je postscript).
[ stoykus @ 23.01.2010. 17:17 ] @
Jos jednom hvala,vidim da sam od strane nekih ljudi bio pogresno usmeren,a sve u cilju da me lepo "oderu"...Na pitanje sta mi je potrebno da bi se uradio graficki film za izradu polimernog klisea za tampon stampu,dobio sam odgovor da se prvo motiv treba fotografisati specijalnim digit.aparatom,zatim dobijena slika se mora obradjivati u prof.programima,ta obrada traje nekih 30-tak radnih sati,nakon toga se prebacuje u specijalan format,i kad se sve to zavrsi,oni ce kod svojih ljudi,preko veze uradeti i graf.film,kako ne bih previse platio...I rekose,za film dimenzija 150x150mm,to bi kostalo oko 90-100 evrica!!!
Danas sam kontaktirao firmu koja se bavi izradom graf.filmova,kazu,`samo ti skeniraj to sto hoces,i u tif formatu ga baci na flesku,ostalo je nase...` Cena? - 200~300din,plafon...
Sta reci...
[ stoykus @ 03.02.2010. 18:38 ] @
Nazalost, nije bilo sve tako jednostavno kako sam se nadao...Nikako da se dodje do pravog kvaliteta filma...Upropastio sam do sada 10 polimernih klisea 550x150mm...Strasno!!!!
[ koska @ 03.02.2010. 18:43 ] @
A gde je zapelo?
[ Skandy @ 03.02.2010. 22:45 ] @
Za koji tip stampe koristis polimer klise, flexo ili tampon? Ako se radi o flexu, mogao bih ti dati par saveta, posto imam iskustva sa tom vrstom stampe. Daj vise detalja o svemu, materijal na kom stampas, tip masine i sve ostalo.


[Ovu poruku je menjao Skandy dana 04.02.2010. u 00:05 GMT+1]
[ milekinez @ 16.02.2010. 23:30 ] @
Osvetljivaci za filmove ne rade po svojim pravilima vec pravila odredjujes sam a post skript jesik prevodi to ripu na rip-u razumljivi nacin.Ako pod pravilima podrazumevas linijaturu rastera (velicinu tacke), ugao rastera i oblik rasterske tacke to moras sam da definises kada pravis post skript fajl
[ stoykus @ 18.02.2010. 16:04 ] @
Citat:
koska: A gde je zapelo?

Pokusacu da objasnim...Kada standardnim postupkom uradim klise,otisak je bled,nema kontrasta,imam utisak da je tampon preuzeo premalo boje.Pokusavao sam da uradim mnogo dublji klise (ekspozicija samo 2,5 min),ali razultat skoro isti...Tek nakon ponavljanja stampanja 15-tak puta na istom predmetu dobijem nesto sto lici na trazeni kvalitet.Pokusao sam i sa raster filmom - ne valja!
Citat:
Skandy: Za koji tip stampe koristis polimer klise, flexo ili tampon? Ako se radi o flexu, mogao bih ti dati par saveta, posto imam iskustva sa tom vrstom stampe. Daj vise detalja o svemu, materijal na kom stampas, tip masine i sve ostalo.


[Ovu poruku je menjao Skandy dana 04.02.2010. u 00:05 GMT+1]

Radi se o tampon stampi,po sistemu GTO,masina je Rototack 1,predmet stampe iskljucivo - stikla za cipelu!Boje Ruco i Keck...Inace se stampa preko vec u osnovnu boju (crna,bela,bez...) obojene stikle...I sve to odlicno funkcionise kada klise napravim sa filmovima koji su "dosli" uz masinu...
Definitivno,problem je u grafickom filmu...
[ kankunen @ 19.02.2010. 12:36 ] @
Citat:
stoykus: Hvala na brzom i preciznom odgovoru!Molim samo za jos jedan komentar:skenirao sam teksturu orahove daske,izabrao greyscale,ubacio u bitmap,rezoluciju podesio na 300dpi,metod halftone screen,i odstampao na kvalitetnom laserskom stampacu koji podrzava 1200x1200,na termofoliji...Posmatrajuci kroz lupu dobijeni film,"tackice" (one koje cine tamnije segmente),su spojene...Greska do stampaca ili..?Za poredjenje sa mojim uzorkom uzeo sam komad fototapeta sa slicnim motivom,tamo se "tackice"ne dodiruju..Ukratko,kada budem dao "sken" na izradu filma,da li je zaista dovoljno da samo sliku prebacim u greyscale i "bacim"je na "flesku" ili se mora jos toga poradeti?.Pozdrav!


Probaj ovako, nadam se da će uspeti.

[ stoykus @ 21.02.2010. 13:53 ] @
Citat:
kankunen: Probaj ovako, nadam se da će uspeti.


Hvala na savetu,jos ne stizem da to odradim...Postovacu rezultat...