[ velimir_velja_velimir @ 23.01.2010. 07:36 ] @
Hej,ljudi znam da je ova tema vec puno puta pokrenuta,ali ovaj mali PIC me izludjuje....Traba od njega da napravim jednostavan uredjaj koji vrsi A/D konverziju,ali sta se desava, pri pokusaju da ga isprogramiram,icprog mi javi:

'no "oscilator calibration value" found. Do you want to use value from file (3FFFh) instead'.

Probao sam sve sto sam nasao na ovom forumu o tome, ali neide. Udatasheetu za ovaj PIC pise da se izbor oscilatora vrsi u CONFIG registru,ali,gde se taj registar podesava??? Da li u icprogu postoji neka mogucnost za podesavanje ovog registra (a da nije Fuses)?? Ili,jel postoji jos nesto sto bi mogao da probam??

U temi : "Upis u PIC12F629" se spominje iscitavanje programske memorije... da li neko moze malo detaljnije to da mi pojasni?

Unapred hvala svima

Velimir
[ rsinisa @ 23.01.2010. 07:50 ] @
Nisi dobro gledao; u PDF-u pogledaj poglavlje 9.2.5.1. A možeš slobodno na ono pitanje da odgovoriš sa da jer je u 3FFF već upisana (fabrički) kalibraciona vrednost. Neki programatori (softveri) je prilikom brisanja čipa obrišu, a neki pametniji je ponovo vrate.

Pozdrav.
Sinisha
[ velimir_velja_velimir @ 23.01.2010. 08:17 ] @
Pa dobro upravu si za PDF..i ok je to ako koristim interni oscilator,ali ako zelim xt,ili neki drugi?.. ali nebitno to.. Iskreno,ne znam sta bi znacilo tacno to sto si rekao:

" Neki programatori (softveri) je prilikom brisanja čipa obrišu, a neki pametniji je ponovo vrate."

Sta se desi ako je obrisu?.. kako je povratiti,il?
[ rsinisa @ 23.01.2010. 08:29 ] @
Ako ne koristiš interni, koliko se sećam program neće to da te pita. U svakom slučaju, ako ne koristiš interni ta vrednost nema nikakvog značaja ni efekta.
A to što sam napisao znači sledeće: kalibraciona vrednost je fabrički upisana u poslednju lokaciju programske memorije (3FFF kod 12F675). Brisanje čipa izmedju ostalog briše i kompletnu prog. memoriju, pa samim time i poslednju lokaciju. Pametni softveri pre brisanja pročitaju tu vrednost, a nakon brisanja je ponovo upišu na isto mesto, tj. u poslednju lokaciju programske memorije.
Ako je ta vrednost obrisana povratka joj nema ako je nisi negde pre toga zapisao ili zapamtio. Zato je možda dobro pre upotrebe prvo pročitati tu vrednost i upisati je na mali komad samolepivog papira i njega zalepiti ispod čipa.
Drugi način je da napišeš kratak program kojim možeš da menjaš kalibracionu vrednost, da podesiš interni oscilator sa izlazom 1/4 frekvence oscilatora na GP4 i meriš na njemu frekvencu. Kada izmeriš tačno 1 MHz, dobio si kalibracionu vrednost.

Pozdrav.
Sinisha
[ zivadin_despot @ 17.03.2010. 22:33 ] @
Pozdrav svima, meni se javio isti problem..... Ukljucio sam interni oscilator i MCLR, i pita me isto, ali kad odgovorim i potvrdno i odricno, na kraju provere mi izbaci gresku "Verify failled at address 0000h"
Sta bi mogao biti problem...?
Hvala unapred

Zaboravio sam da kazem da je pic nov.

[Ovu poruku je menjao zivadin_despot dana 17.03.2010. u 23:48 GMT+1]
[ rsinisa @ 18.03.2010. 08:41 ] @
Šta koristiš za programiranje, koji hard i soft? Najverovatnije je da ti se prvo pojavi Vdd pa Vpp, a trebalo bi obrnutno za taj PIC. Ako koristiš ALLPIC, skini JP1.

Pozdrav.
Sinisha
[ zivadin_despot @ 19.03.2010. 17:10 ] @
Koristim Allpic i ICprog, i sknuo sam JP1..... ne znam sta se desava...
[ rsinisa @ 19.03.2010. 17:55 ] @
A imaš li drugi PIC? Ako imaš, brzo ćeš da ustanoviš da li je PIC ili programator.
I ja sam ovih dana uspeo da spalim dva takva, za jedan znam da sam ja kriv, a drugi je jednostavno, kao i taj tvoj, u jednom momentu odbio da bude isprogramiran.

Pozdrav.
Sinisha