[ killer monitor @ 23.01.2010. 18:16 ] @

Ljudi ima veliki problem, provodim za racunarom jako puno vremena i sve vise me bole oci, najgore mi je sto kad ustanem za nekih pola sata max moram za komp bar dva sata, pa onda tek malo odmorim i tako iz dana u dan, znaci gledam u monitor od pola9 do pola11 navece s pauzama al nikad vise od dva sata a i to je retko... Malio bi za savet kako i sta koji monitori su bolji, lcd ili ovi obicni, ako ima neki model ili mozda vrsta za pro upotrebu.. svaki savet je dobro dosao. Hvala puno
[ Dejan Carić @ 23.01.2010. 18:45 ] @
LCD u odnosu na CRT se manje greju i manje joniziju vazduh, pa su bolji što se tiče glavobolja.
Što se očiju tiče, njima najviše smeta svetlost. Pokušaj sa smanjenim brightness-om i kontrastom.
Takođe postoje naočare bez dioptrije sa anti-refleks staklima koje odbijaju višak svetlosti.
Cena stakala je između 4.000 i 6.000 din, u zavisnosti da li se uzima staklo ili plastika, marka, itd. Plus na tu cenu treba uračinati cenu rama.
[ Helionprime @ 23.01.2010. 23:08 ] @
Vidiš, iz istog razloga sam pre neki dan svoj CRT zamjenio sa LCD monitorom. Takođe, zbog faksa, projekata, programiranja većinu dana provedem ispred kompa.
Dejan je upravu što se tiče svjetlosti. Uticaj toga se jednostavno može smanjiti i time što za vrijeme dok radiš po noći držiš svjetlo u sobi upaljeno, pa je manji kontrast monitor-okruženje.

LCD je i bolji sa strane oštećenja očiju, koje CRT prouzrokuje, a dešava se time što elektroni koji prodru kroz ekran, samim tim prave oštećenja na oku. Sigurna distanca, što bi naš narod rekao "od zračenja", katodnih ekrana je 5 dijagonala ekrana ... što opet niko od nas ne radi i nije praktično.
[ killer monitor @ 24.01.2010. 09:16 ] @
Naravnno da mi je svetlo uvek upaljeno, a i iza kompa je prozor tako da je jeko osvetljeno po danu... Ako imate neku preporuku koji monitor da nabavim, sad sam na 1100df 21'' uzo bi istu velicinu ili ove 23'' i takodje korisitm zum 150% u operi za sve stranice, kad je normalan zum jako tesko mi je citati.. moracu i kod doktora da svratim
[ Helionprime @ 24.01.2010. 12:39 ] @
A pa ne znam šta da ti kažem. ako moraš da zumiraš, definitivno ti je oštećen vid, idi doktoru pa nosi naočale. Tako će ti se samo pogoršavati. još ako imaš glavobolje, to ti je znak više ...

Imao sam i ja Samsung DF .. istina 17 inčni. Mislim , blesavo je uopšte upoređivati LCD i CRT.
Ja kad sam kupovao ovaj monitor, tražio sam nešto do 150€. Više novca nisam hteo da dam, a može se uzeti dobra stvar.

Na kraju sam se odlučio za ovo: LINK

I zadovoljan sam. Dinamički kontrast mu je 50000:1, a odziv 5ms. Ima ne standardnu rezoluciju 1600x900, što mi je stvaralo određene probleme na grafici. (ima ovde tema o tome). 16:9 aspect ratio.

[ killer monitor @ 26.01.2010. 08:56 ] @
Ok, odlucio sam se definitivno za lcd monitor, zbog tog zracenja i svega, tako su mi ljudi rekli...

E sad ako ima neka preporuka koji da uzmem, meni rekose da je ovaj dobar http://itsvet.com/proizvod/acer-v223hqbb/comp_comp_monitor/3/1890 posto mi trebaju 4 isao bio nesto do 150e... ili nebitno ako je dobar, samo ova velicin 21''. I da na kompjuterima je ova grafika Intel 82915g/gv/910gl express chipset integrisana,da li moze podrzati taj monitor, rezolucije koje trebaju, (ako ne koliko otprilike kosta neka bzv graficka samo da radi)sad na ovom 21'' 12080x1024 i ok mi je
[ killer monitor @ 07.02.2010. 14:52 ] @
Uzeo sam ovaj monitor i PREZADOVOLJAN SAM. Koliko je lepse raditi i slika je cistija i ne bole me oci... ma ne mogu da verujem da mi niko nije rekao kolika je razlika.

ZNACI BACAJTE ONE STARE KRSEVE NEMEA RAZLOGA! DA SE NE KUPI KVALITETAN LCD MONITOR.