[ Kosuth @ 24.01.2010. 11:30 ] @
Mis'im....

Citat:
Štediše koje narednih dana budu podizale svoje uloge iz banaka moraće 20 odsto kamate da daju državi na ime poreza. Naime, 1. januara prestalo je da važi privremeno ukidanje poreza na štednju, a kasni donošenje propisa kojim bi država ispunila obećanje da će namet biti samo deset odsto.

Citat:
Država kao da je „zaboravila“ da neki propisi koje je donela prestaju da važe 31. decembra.

Citat:
"Umalo se nisam onesvestio kada mi je službenik banke rekao da je porez 20 odsto. Znam da je bio ukinut, pa da je rečeno da će biti smanjen. Kamate u bankama nisu astronomske, a još država da mi uzme 20 odsto. Šta da radim, nemam izbora jer mi novac treba", kaže M. B. iz Pančeva.

http://www.vesti-online.com/Ve...7/Stedise-placaju-harac-drzavi

Ajde,ko ne zna šta će s novcima,mećite ih u banke!!!

[ Igor Gajic @ 24.01.2010. 11:36 ] @
Nazalost drzavi su potrebne pare da popuni budzet, a kako nema privrede, onda lupaju poreze na sve zivo. Sudeci po ovoj temi, a i po drugim temama na ovom forumu, tek nas cekaju porezi na svakodnevne stvari.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2010. 11:55 ] @
Capital Gains Tax bato... drzava je gladna :)

"Otadzbina krvari" :-)
[ musicmaster @ 24.01.2010. 11:58 ] @
Ja nikome nisam čestitao novu godinu, ustvari jesam, umesto happy, pričao sam merry new year.
Volim mirno da spavam. Da me niko ne pominje i slično.

Hoće da lupaju poreze na sve živo i neživo?
Rešenja ima. Promena vlasti.
Samo silom. Za drugu varijantu - "milom" - nema mesta.
[ barakuda111 @ 24.01.2010. 12:26 ] @
Da li to znaci da bilo koje pare na racunu u banci oporezuju 20% ili kako? Recimo neko ko prima platu preko raiffeisen banke, ako mu je na racun leglo 10 din, drzava uzima 2?
[ websurfer @ 24.01.2010. 12:30 ] @
Citat:
musicmaster:
Hoće da lupaju poreze na sve živo i neživo?


Za sad zele samo da lupaju poreze na sve zivo i nezivo a u buducnosti planiraju da to prosire posto im nije dovoljno.
[ tdusko @ 24.01.2010. 12:41 ] @
Da, pre neki dan smo pricali o tome.

http://www.elitemadzone.org/t388320-0#2496363

Pod ovakvim uslovima stednja u devizama se neisplati uopste. Alpha banka recimo daje 15% kamate na dinare ako se ulozi na mesec dana, a poreza nema. Ko ima neku gomilu dinara bolje da gurne na stedju za mesec dana bar nece da gubi na kursnoj razlici
[ BluesRocker @ 24.01.2010. 14:07 ] @
Citat:
barakuda111: Da li to znaci da bilo koje pare na racunu u banci oporezuju 20% ili kako? Recimo neko ko prima platu preko raiffeisen banke, ako mu je na racun leglo 10 din, drzava uzima 2?

Ne, samo se oporezuje kamata na deviznu štednju.
[ Kosuth @ 24.01.2010. 14:54 ] @
Ako ovo potraje sve mi se čini da će ponovo da zzzzze...zzzzzze....zzzzze...po ulicama....
[ Igor Gajic @ 24.01.2010. 15:31 ] @
Pored 20% poreza koji se placa drzavi treba uracunati i stopu inflacije na godisnjem nivou(preracunatu na eure), pa kad se sve to sabere,oduzme, realna kamata koja se dobija od stednje je zapravo jako niska.

Npr. U UK kamatna stopa je ~2% + porez 20%, i kada se sve uracuna, ispada da onaj koji stedi, zapravo gubi novac.

http://www.marketoracle.co.uk/Article16705.html

[ Srđan Pavlović @ 24.01.2010. 15:33 ] @
Jbt... mislio sam da je poslednji krug pakla rezervisan za advokate
kako to obicno predstavljaju u South Park-u, ali sad mi izgleda da
je bolje da to budu bankari i politicari :)
[ Lesli Eldridz @ 24.01.2010. 15:34 ] @
Ja nisma ni znao da je taj porez ukidan ni da je 20%. Doduse, znao sam da na kamatu na pare koje stoje u banci treba da se placa porez na kapitalnu dobit od 25%. Zato je slamarica bolja.
[ Srđan Pavlović @ 24.01.2010. 15:36 ] @
Slamarica je najbolja, ako iskljucis faktore rizika vezane za slamaricu -

Dremka sa cigaretom u ruci i los komsiluk :)
[ Zoran Milovanovic @ 24.01.2010. 15:38 ] @
Lakocemo mi zeeeeee, zeeeee ... Ali koga da proguramo sada na vrh?

(odgovor salji na pm zbog pravilnika ;)
[ Igor Gajic @ 24.01.2010. 15:45 ] @
Pa ni slamarica nije pravo resenje, posto onda pare gube kupovnu moc po osnovu inflacije. I kamata za stednju donekle ublazava ovaj gubitak kupovne moci.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2010. 15:51 ] @
Ako drzis lovu u evrima u slamarici, svake godine gubis bar ~2% vrednosti zbog stope inflacije. Ako planirate da drzite lovu u slamarici duze vreme - tipa 15-tak godina, sami izracunajte koliko ce to manje vredeti tada - cene svake godine skacu BAR toliko, tako da za 15 godina mozete ocekivati da taj novac vredi prilicno manje, tj. da za njega mozete kupiti prilicno manje stvari.

Nema savrsenog nacina cuvanja novca, svaki - od slamarice, preko stednje pa sve do investicija ima svoje prednosti i mane, pa je najpametnije koristiti kombinaciju vise njih, kako bi smanjili rizik od gubitka svega.
[ vladd @ 24.01.2010. 16:02 ] @
Pare u slamarici ne gube vrednost, stavis 10 evra i uvek je 10 evra. Ovo u banci moze da se izrodi na 8.

Poz
[ Igor Gajic @ 24.01.2010. 16:21 ] @
Bas gledam statistike...

Nije bas bas tacan proracun, ali otprilike racun ide ovako:

Stopa inflacije u Srbiji za 2009. godinu je bila 7%, po zvanicnim podacima. Kurs dinara na danasnji dan 2009. je bio 94 din/E, danas je 97din/E. Sto ce reci inflacija u evrima je bila ~6%.

Neka je kamatna stopa na godisnjem nivou 10%.

Kada se uracuna porez kamatna stopa je 8%, a kada se uracuna stopa inflacije, realna kamatna stopa je 2%.


EDIT:

Najveca kamatna stopa na deviznu stednju orocenu na 12 meseci je trenutno 7.5%, tako da kada se ubaci u gornju racunicu, stednja realno gubi na vrednosti 0.5% godisnje u najboljem slucaju.

http://www.kamatica.com/stanov...zna-stednja-eur-sort-24-meseca
[ superbaka @ 24.01.2010. 16:36 ] @
da li je porez 20% na ukupnu sumu ili samo na kamatu?
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2010. 17:30 ] @
Pa na dobit od kamate naravno, inace bi bilo suludo :)

Znaci, ako ulozis 1000 EUR, podiges 1200 EUR - platices porez od 20% na tih 200 EUR profita od kamate.

Zato se to i zove "Capital Gains Tax"
[ tdusko @ 24.01.2010. 17:48 ] @
Citat:
Igor Gajic: Bas gledam statistike...

Nije bas bas tacan proracun, ali otprilike racun ide ovako:

Stopa inflacije u Srbiji za 2009. godinu je bila 7%, po zvanicnim podacima. Kurs dinara na danasnji dan 2009. je bio 94 din/E, danas je 97din/E. Sto ce reci inflacija u evrima je bila ~6%.

Neka je kamatna stopa na godisnjem nivou 10%.

Kada se uracuna porez kamatna stopa je 8%, a kada se uracuna stopa inflacije, realna kamatna stopa je 2%.


EDIT:

Najveca kamatna stopa na deviznu stednju orocenu na 12 meseci je trenutno 7.5%, tako da kada se ubaci u gornju racunicu, stednja realno gubi na vrednosti 0.5% godisnje u najboljem slucaju.

http://www.kamatica.com/stanov...zna-stednja-eur-sort-24-meseca


A kada bi orocio dinare imao bi 16% kamatu, a ne bi placao porez i mogao bi svaki mesec da orocis/razorocis za slucaj da evro krene da divlja. Cak i po vidjenju kamata nije mala, 8%.

Pre 365 dana za 100 000 dinara mogao si da kupis 1063.93 Eur. Orocenih 100 000 dinara pre 365 dana bi danas vredelo 116 000 dinara ili 1183.67 Eur. Znaci u plusu si 120 Eur. Orocenih 1063.93 Eur pre 365 dana bi danas vredelo 1127 Eur, znaci u plusu si 64 Eur. Matematika je jasna, ko je stedeo u dinarima duplo bolje je prosao.
[ vladd @ 24.01.2010. 20:11 ] @
Onaj ko drzi pare u slamarici ne planira da ih trosi, vec da ih talozi i poseduje. Znaci da racunica koja ukljucuje "kupovnu moc" postaje besmislena.

Mislim da su pare u slamarici ideja sama za sebe

Poz
[ etjen @ 24.01.2010. 21:11 ] @
šta vam je ljudi, šta ste osuli paljbu po bankama? Kao da je to sve nešto novo. Porez na kamatu je bio ukinut samo prošle godine, zato su banke i davale kamatu unapred u nedelji štednje, ne bi li štediše izbegle tih 20% u godini kada im oročenje ističe.

Štednja u banci je nekako najmanje rizična od svake druge kombinacije, ali, naravno, shodno tome i nije neki priliv novca.
Mada, opet, to zavisi i od glavnice, izračunajte sami, što je veća glavnica to su i parice ozbiljnije
[ mrle 011 @ 24.01.2010. 22:54 ] @
Citat:
Igor Gajic: ... i kada se sve uracuna, ispada da onaj koji stedi, zapravo gubi novac.


pa u tome valjda i jeste sustina ... zato je i smisljen citav bankarski sistem i tzv. "inflacija" - da oni dobijaju, a ti da gubis.
kapitalizam pociva na ideji da ti neprestano trosis, a ne da stedis, pa je zato i "stednja" ustvari samo jedan vid trosenja.

poenta je u tome da se sa protokom vremena, kako god okrenes, plodovi tvoga rada uvek tope, tj. prelivaju u tudje dzepove .... tako da tebi preostaje samo "sloboda izbora" dal' ces stvoreno svojim radom da sumanuto potrosis odmah na bespotrebne radnje i predmete ili ces "stedeci" (u "slamarici" ili banci, svejedno) da trosis polako, ali zauzvrat ne dobijajuci bas nista.

nekada su robovima morale da se vezuju bukagije na noge .... danas se umesto toga koriste banke, inflacija, reklame i sareni izlozi prepuni bespotrebnih predmeta.

ja ovaj sistem ne volim, ali skidam kapu kako je dobro smisljen i organizovan.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2010. 23:10 ] @
Sistem te ne sprecava da i ti budes zli kapitalista - umesto slamarice mozes svoj novac uloziti u nekretnine, investicije niskog rizikai sl.. :-)

Btw, inflacija postoji mnogo pre "zlih kapitalista" iz tvoje glave.
[ Srđan Pavlović @ 24.01.2010. 23:24 ] @
Citat:
ja ovaj sistem ne volim, ali skidam kapu kako je dobro smisljen i organizovan.

Pa s obzirom na ljudsku prirodu (takvu - kakva je), meni ne pada na pamet neki bolji, iako se i meni ovaj ne svidja bas preterano :)
[ mrle 011 @ 25.01.2010. 00:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sistem te ne sprecava da i ti budes zli kapitalista - umesto slamarice mozes svoj novac uloziti u nekretnine, investicije niskog rizikai sl.. :-)


slazem se .... ali to dal' sam ja rob, ili sam robovlasnik/kapitalista ili se uopste nisam ni rodio .... ne menja sistem ni za mrvicu.
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 01:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sistem te ne sprecava da i ti budes zli kapitalista - umesto slamarice mozes svoj novac uloziti u nekretnine, investicije niskog rizikai sl.. :-)

Btw, inflacija postoji mnogo pre "zlih kapitalista" iz tvoje glave.
Pa cekaj, ti koliko juce na drugoj temi rece da ogromna vecina ljudi uopste ne zele da budu zli kapitalisti ili nesto slicno, nego samo hoce da zive mirno i da se mnogo ne smaraju. Odluci se da li ces da budes "nas" ili "njihov". Mnogo brate vrdas. Taman pocnem da te hvalim a ti opet vratis staru pricu.

Mrle je u pravu, ne samo za banke, nego i za radnje. Kaze, radnja je zamisljena tako da se stalno kapital iste povecava, da se razvija, ovo ono, a ne da ja zaradjujem sebi platu, pa recimo udarim granicu i kazem, aha, meni dosta sta znam, 30,000 dinara mesecno, 40, nije vazno, i ja cu tako i da drzim radnju, da to pokrpi i gotovo. Ali ne, oni hoce na silu da me teraju da bude po njihovom. Tako isto i za ove kamate. To je cista pljacka. A i slamarica je pljacka, to je tacno, zato sto oni zbog kredita povecavaju novcanu masu u opticaju nepostojecim parama, pa onda tvoje pare u slamarici propadaju.

Kako se okrenes upe ti pozadi, sto reko drug Mao. Zato je najbolje da zabes sistem, a kako, e to svako sam nek smisli, ako hoce da igra tu igru.
[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 01:20 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Pa s obzirom na ljudsku prirodu (takvu - kakva je), meni ne pada na pamet neki bolji, iako se i meni ovaj ne svidja bas preterano :)
Ma kakvu ljudsku prirodu, to je samo laz koju sire "oni" , isti ovi sto smisljaju to za te kamate i banke. Ljudska priroda je onakva kakva se masama sa TV kaze da treba da bude. Zar do sad niste imali dokaze za ovo hiljadu puta, tamo gde se masama manipulisamo, recimo ovde. Da ne ulazimo u druge stvari sa kraja osamdesetih i pocetka devedesetih, neko ce da kaze politika, nego da uzmemo samo ono pomracenje Sunca, ili ovo sad sa gripom. Sta, neki drugi narod se ne bi krio od Sunca da su mu isto tako punili glavu sa TV mesec dana kao ovi ovde? Nemojte da se zavaravate.
[ Kosuth @ 25.01.2010. 07:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sistem te ne sprecava da i ti budes zli kapitalista -

Pretpostavljam da nemaš ništa protiv da u ovoj tvojoj rečenici,"te" i "da i ti" zamenimo sa nikoga...

...slažeš se?

Pa da onda sagledamo jednu hipotetičku situaciju...

Si ti apsolutno siguran da bi oni u svoje društvo primili baš sve?

Kakve bi posledice toga bile i da li je uopšte i moguća takva situacija?

Znam,reći ćeš,pa nismo svi ni istih sposobnosti,intelekta....

Alde da to suzimo samo na ovu našu malu ES porodicu...

Misliš li da su oni baš toliko inteligentniji,sposobniji,od većine nas, samo ovde, ili je ipak nešto drugo u pitanju?
Citat:
Btw, inflacija postoji mnogo pre "zlih kapitalista" iz tvoje glave.

Ako je(a jeste) inflacija njihova izmišljotina,sledi logičan zaključak da su oni ipak postojali pre toga...
[ musicmaster @ 25.01.2010. 09:01 ] @
Evo za sve štediše, ( a i za ostale, da ne zaborave )
neka se štediše podsete kako se to radi, ta štednja i slično... khm..



Mislim, u svojoj kući se najbolje štedi, što jes', jes'..
a to ipak povlači i slamaricu,
na neki način.
[ deerbeer @ 25.01.2010. 09:24 ] @
Ako se neko seca pre mesec-dva su skoro sve strane banke pokrenule akciju "nedelju stednje"
da bi navukle nove stedise sa malo vecim kamatama povoljnijim uslovima, manjim taksama itd ..
E sad ce stedise ostati bez tog dodatka.
[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2010. 09:36 ] @
Sta su tu banke krive sto je drzava alava i trosi ko pijandura kockar, pa mora da oporezuje i vazduh?

@Lesli,

Ne moras biti "gazda" da bi tvoj novac investirao kako treba. Stavise, ako si totalni duduk za novac, postoje ljudi koji mogu da ti pomognu i koji ce raditi onako kako im ti kazes. Pitas lepo za investicije niskog rizika, i oni ti kazu - drzavne obveznice, penzioni fondovi, itd... sve one imaju malu kamatu ali ta kamata je malo veca od inflacije, pa tako bar ne gubis.

Ako je neko ocekivao da ce moci da stavi novac u slamaricu i da mu to "stoji" - grdno se zeznuo, i to nema veze sa nekim modernim vremenom jer je inflacija postojala od kada je covek poceo da koristi novac - a to je bilo davno.

Znas kako, neznanje te ne oslobadja odgovornosti - roditelji svoju decu treba da nauce i kako da raspolazu novcem, osim samo ucenja kako da obrisu d00pe.
[ vladd @ 25.01.2010. 10:07 ] @
Inflacija je samo jedna varijanta omalovazavanja tudjeg rada i stvaranja. Sa dolaskom novca je pojava dobila siri karakter.

Inflacija je smo precutni patoloski mehanizam, koji jedna grupa aplicira prema drugima.
Realno, i logicno, nema nikakve potrebe za inflacijom, u funkcionisanju privrednog sistema.

Zato je i nastala onolika borba protiv komunizma, koji bi temin inflacije, i neke oblike gomilanja sredstava anulirao.

Onaj koji radi, nema vremena da misli, onaj koji ne radi, ima vremena da smislja trakalice.

Pa jos kada se to dovede na ivicu besmisla, kao u nasoj dragoj drzavi, kada totalni paraziti preovladaju, slika dobija formu.

Poz
[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2010. 10:17 ] @
Citat:
vladd
Realno, i logicno, nema nikakve potrebe za inflacijom, u funkcionisanju privrednog sistema.


Bogami, jos jedna Nobelova iz ekonomije u najavi... i to jos jedna sa ES-a, mozda bi trebali da pretvorimo ES u... "think tank" ;-)
[ vladd @ 25.01.2010. 10:29 ] @
Nije ekonimija nauka, sami ekonomisti rekose

Ka kao inzenjer tehnike, razmisljam drugom logikom. Ili postoji mehanizam koji funksionise ili ne. I nema "dogovornih" elemenata. Ne vredi da se dogovaramo da sprava funkcionise, ako je mrtva

Inflaciju mogu da shvatim kao adijabatski ventil proizvodnje, koja je mogla da funkcionise kao regulator...kao ventil na parnoj masini.

Ali, u veku ovakve komunikacije, tehnologije i fleksibilnosti, regulativa se moze raditi na drugom mestu

Pogotovo, sto je dosadasnji nacin doziveo visestruki krah, pokazao se kao nezavisan samopotreban sistem...

Nazalost, umesto Nobelove nagrade za ekonomiju, sledi Veliki katanac za ekonomiste...neka krenu nesto da proizvode

Poz

[ Lesli Eldridz @ 25.01.2010. 17:51 ] @
Lepo postoje bezvremene pesme vezane za ove teme, i sta ima vise da se raspredaju price

...cini mi se rodjace da je standard pokvario ljude jedu g*na i sanjare...
...ostavljene djevojke narkomani i bludnice uzdaju se u tebe...
...raspolagati tudjom mukom nije mala zabancija...



[ Kosuth @ 25.01.2010. 22:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
vladd
Realno, i logicno, nema nikakve potrebe za inflacijom, u funkcionisanju privrednog sistema.

 Bogami, jos jedna Nobelova iz ekonomije u najavi... i to jos jedna sa ES-a, mozda bi trebali da pretvorimo ES u... "think tank" ;-)

Ne sećam se da je dodeljena Nobelova nagrada afirmatoru potrebe za inflacijom...

'Oćeš da konkurišeš?

Evo već imaš moj glas,samo nam malo apsolviraj to...mislim...čemu i kome služi inflacija,odakle potreba za njom.

U protivnom tvoja opaska zalazi u domen pukih diskvalifikacija ličnosti,a ne izrečenog.

Nešto sam te i gore pit'o,...al' ćutiš....