[ nikola0007 @ 24.01.2010. 20:15 ] @
jucer sam primetio da mi mozila na backtracku na 5 minuta ili 10 minuta sama iskjucuje to me strasno nervira na svakih 5 ili 10 minuta nanovo je ukjucujem.
u cemu je problem dali mu se desilo nekom slicno da nije virus zato sam napisao naslov mozila i AV
nedavno sam presao na linux pa da pitam koji AV je najbolji danas sam gledao na netu video da najbolji je clam i F-Prot sta vi mislite?dali vrediju preporucite mi neki firewall dobri da ima mogucnost da te obavesti koji se port otvara i koj program zahteva taj port ako ne moze to barem neka bude medju najboljima...hvala
[ Srđan Pavlović @ 24.01.2010. 20:26 ] @
Tesko da to sto ti Firefox puca ima ikakve veze sa virusima i firewall-om :)

Za Linux prakticno ne postoje virusi, ako se neki antivirus
i instalira na linux, on sluzi da trazi Windows viruse, koji se mogu naci negde
na particijama u nekim fajlovima, ali APSOLUTNO NE UTICU NA RAD linux aplikacija.

Ako si na Ubuntu, firewall je dovoljno da postavis ovako:

sudo apt-get install ufw
sudo ufw default deny
sudo ufw enable

i to je to, ali i to sigurno nije uzrok pucanja tvog Firefox-a, radi se sigurno o nekom drugom problemu,
ali bez vise podataka ne mozemo znati o cemu se radi.

[ nikola0007 @ 24.01.2010. 20:43 ] @
sada si me skros zbunio...
ne znam gde sam procitao mislim da je bilo na ovom foumu da su napravili trojanski konj koji je namenjen za linux dali ima tu neke istine?
za sigurnost win virusima nemam problema danas sam ocistio sve viruse koristio sam 3 AV.tako da se bojim samo za linux virusima.dali postoji za linux virus pretpostavjam da postoji samo sto je tesko naci.
sta moze da bude problem do mozile strasno me nervira dali ima dugme na mozili za default?kako mogu da proverim gde je problem napisitemi kako i provericu da napomenem koristim backtrack4
zbog problem sa mozile sam na xp nisam gejmer tako na linux mi odgovara :)

zaboravio da napisem dali su isti portovi kod linuxa i kod win dali se koristi na primer 80 port za web kod oba OS ako se koristiju isti portovi mogu instalirati neki win firewall posto firevalu koji se nalazi u backtrack neverujem.ili neki koji radi na linux koji je najbolji?
[ Srđan Pavlović @ 24.01.2010. 21:56 ] @
Hajde stvarno zaboravi na viruse i na firewall, startuj firefox u konzoli i vidi jel javi nesto u konzili kada pukne ff.

Samo jedno pitanje: Da li ti je Linux mozda u virtuelnoj masini instaliran?
[ zus @ 24.01.2010. 22:12 ] @
Nisi jedini koji ima problem sa FF, pogotovo posle novog update Koale. Najlakše je da obrišeš .mozilla u folderu .home, ali gubiš bookmarks i tako to. Možeš samo da preimenuješ .mozilla (ako nešto krene po zlu), ili pravac www.opera.com :D Moje mišljenje je da te zeza flash.
[ nikola0007 @ 26.01.2010. 19:25 ] @
Srđan Pavlović kako mislis dali mi je u virtuelnom masini instaliran samo 2 nedeje sam na linux tako da ne znam puno.

kada sam instalirao linux kada je trebalo da se odabere particija ja sam otisao na menual i odabrao C: particiju citao sam da treba dve particije posebno za virtuelnoj memoriji posebno za linux ja sam stavio kosu crtu ovu : / i obe stvari su mi na jednoj particiji sta to znaci?

linux mi je u virtuelnoj ili?

zus poslusao sam te i obrisao mozilu od home folder sada trenutno sam 20 minuta i nije pukla mozila

Srđan Pavlović pocetnik sam na linuxu ne znam kako se startuje mozila u konzoli kako se to radi?

imam jedno pitanje linux nema viruse.ja imam instalirano wine samo za da pokrenem winamp posto sam se navikao dok ne nadjem neki drugi pleyar koji radi na linuxu.

pitanje glasi:ako imam virus u komjuteru u exe fail ili neki drugi vazno xp virus.kada pokrenem winamp daje mi u panelu da je ukjucen vinamp.dali moze da nastetiju xp virusi ako imam wine instalirano?mozda je glupo pitanje to je kada covek nezna.

dok smo kod viruse trazio sam na netu pa ovde da pitam dali virus radi kada nije pod napajanje?ja mislim da radi i se siri samo ako se aktivira particija na kojoj se nalazi trojanski virus jel sam upravu?
[ combuster @ 26.01.2010. 20:31 ] @
Citat:

ako imam virus u komjuteru u exe fail


Uvek je lako obrisati .wine dir u tvom home-u i zavrsen posao.

Majstore, ne brini se za viruse pod linux-om i batali wine zbog tih trivijalnih stvari, ako koristis ubuntu imas gomilu odlicnih player-a za njega, exaile bi bio u principu jedan od najboljih. Nadji ga u synaptic-u, ili kucaj u terminalu: sudo apt-get install exaile

Firefox i sve ostale aplikacije mozes da startujes i iz terminala, dakle kliknes na ikonicu terminala u meniju (ja mislim da je applications-utilities ili kako vec bese na gnome-u) i otkucas ime programa koji startujes, firefox. Kada ff pukne velike su sanse da ce ti u terminalu prijaviti zasto (sigsev tj segfault, ili neki human-readable output ce se prikazati)
[ nikola0007 @ 27.01.2010. 23:41 ] @
hvala na savetima

navikao sam na windovsu da brinem o datotekima na hardu ako mi se nesto obrise poludeo bih zato pitam.

imam jedno pitanje dali terminal moze da se zloupotrebi kako dos kod windovsu?
u windovsu ako ti neko napadne upotrebi dos i moze da zezne celu stvar dali je isto sa terminalom?ili je zasticen i zloupotreba ne moze da se desi?

trenutno sam na dajel up konekcii do prvom posto mi potrosen net.

kakav je program exaile meni najvise treba da ima komandu kako vinamp da ima pretragu kako kod vinampa kada pritisnem slovo j aktivira se pretraga i stegnem na neku pesmu da mi bude sledeca i on kada zavrsi pesma koja svira pusti tu pesmu koju sam odabrao.i da ima sam da odabere pesme (da skace pesme po njegovom izboru)
dali ima takav program kod linuxa preporucite mi.
[ combuster @ 27.01.2010. 23:48 ] @
Search ima svaki od njih, samo je shortcut mozda malo drugaciji nego na winamp-u ali to mozes videti u opcijama. Shuffle ima skoro svaki player pa ja mislim i exaile e sad za tagovanje pesme da bude sledeca ne znam da li funkcionise kao na winamp-u ali proveri, nista te ne kosta.

Sto se terminala tice - ne brini, zasticen si nikola kao beli medved, samo nemoj da dajes svoj password nikome, ne kucaj slepo komande dok ne proveris sta znace, mozda ce te neko zeznuti pa obrises sve sa hd-a ili neki bitni fajl i to je to... Opusteno...
[ Srđan Pavlović @ 27.01.2010. 23:51 ] @
@nikola - Procitaj malo vise o osnovama Linux sistema za pocetak, lakse ces se snaci malo sta je sta.

Viruse sam ti vec rekao da zaboravis, a kao sto kaze combuster - imas sasvim OK muzickih plejera u Linux-u.

Amarok, Rhythmbox, qmmp, Exile, ... i jos mali milion....
[ nikola0007 @ 28.01.2010. 00:02 ] @
hvala na pomoci probacu sve pleyare

combuster kada si spomenuo pasword ja koristim backtrack linux.ja se logujem sa root a pasword mi je toor.kako to da smenim?trazio sam u opcijama nasao sam da smenim pasword i user.

kada sam instalirao ubuntu 9.10 pri instalaciji naterao me je da napisem pasword i user name i imalo je tri opcije

prva je da ti trazi pasword samo kada se logujes

druga opcija je bila da mi potrazi pasword kada ukjucujem drugu particiju ili idem u neke opcije ubunta kako add/remove

i treca opcija je bila da mi trazi pasword za sve sto radim na ubuntu.

gde to da nadjem meni je mislim namesteno pod jedan trazi mi pasvord samo kada se logujem ja bih zeleo da mi trazi i kada hocu da idem u druge particije i kada instaliram neki program.(kako kod druge tacke)gde to da nadjem?
[ Srđan Pavlović @ 28.01.2010. 00:06 ] @
Ajde za pocetak da se odlucimo, da li pricamo o BackTraku ili o Ubuntu-u, i o kojoj tacno verziji Ubuntu-a pricmo, ako je Ubuntu.

Lozinku menjas sa komandom iz terminala (ovo vazi i za Ubuntu i za BackTrack):

passwd ime_korisnika_kojem_zlis_promeniti_lozinku


Onda je dva puta ukucas radi provere i to je to.

srdjan@Zverko ~ $ passwd srdjan
Changing password for srdjan.
(current) UNIX password:


dakle, prvo me pita za trenutnu lozinku, a onda kad je ukucam, pita za novu.
To sto se ne vide slova dok kucas sasvim je normalno.
[ nikola0007 @ 28.01.2010. 00:19 ] @
pricamo za backtrack. to sto mi slova neispisuje na ekran kada pisem pasword sam se navikao backtrack4 moras da se logujes prvo kako dos izgleda pa posle da pokrenes.

u mom komjuteru imam tri operativna sistema xp vistu i backtrack.kada upalim komjuter ispisuje mi dali hocu vistu xp ili backtrack i namesto backtrack pise ubuntu 8.10 ja mislim da je backtarc napravjen na ubuntu 8.10 osnovi jel sam upravu?

Srđan Pavlović dali znas kako da aktiviram kada hocu da pustim neku particiju da mi da pasword pred da mi otvori ili da mi da pasword da upisem pred da instaliram neki program.

kako sto sam napisao u proslom postu kada sam instalirao ubuntu 9.10 pred 2 nedeje sada vise nemam.imala je mislim 5 stavka ili 6 da unesem pasword i kako da se zove komjuter i pored njega su bile i te tri opcije koje sam naveo gde to da nadjem?(u backtracku4)
[ dany12 @ 28.01.2010. 08:01 ] @
Citat:
nikola0007: pricamo za backtrack. to sto mi slova neispisuje na ekran kada pisem pasword sam se navikao backtrack4 moras da se logujes prvo kako dos izgleda pa posle da pokrenes.

u mom komjuteru imam tri operativna sistema xp vistu i backtrack.kada upalim komjuter ispisuje mi dali hocu vistu xp ili backtrack i namesto backtrack pise ubuntu 8.10 ja mislim da je backtarc napravjen na ubuntu 8.10 osnovi jel sam upravu?

Srđan Pavlović dali znas kako da aktiviram kada hocu da pustim neku particiju da mi da pasword pred da mi otvori ili da mi da pasword da upisem pred da instaliram neki program.

kako sto sam napisao u proslom postu kada sam instalirao ubuntu 9.10 pred 2 nedeje sada vise nemam.imala je mislim 5 stavka ili 6 da unesem pasword i kako da se zove komjuter i pored njega su bile i te tri opcije koje sam naveo gde to da nadjem?(u backtracku4)
 
Ovako,backtrack nije za pocetnike,zato sto je njemu po default-u aktiviran samo root nalog,a to nije najsigurnije resenje,narocito ako si pocetnik.Prvo bi trebao da napravis user korisnicki nalog,ali ne znam da li u backtrack-u postoje neki gui alati za to ili moras iz terminala.Moj ti je savet da predjes na ubuntu i sl.,dok se malo ne uhodas.
[ combuster @ 28.01.2010. 09:00 ] @
Jos jedan glas za ubuntu, bt ti sluzi za penetration testing a alate koje imas na njemu mozes i instalirati na ubuntu ako ti ikada budu zatrebali. BT nije ni osmisljen kao distro koji bi se koristio kao primarni, vise sluzi da ga pokrenes sa live dvd-a i da proveris sigurnost neke mreze, racunara ili web sajta.
[ nikola0007 @ 28.01.2010. 11:37 ] @
sve moze da se uradi samo ako se ima vremena i zelje.

danas evo trazim za user podesavanje nasao sam tri podesavanja sve opcije koje ima na ubuntu ima i ovde tako da lako je samo treba sve sam da podesavam.

uspeo sam da napravim novi user kako administrator kada sam napravio i kada sam otvorio digo mi se pritisak sve se vratilo nanovo tako da sada cu potraziti da smenim root user.uspeo sam da smenim pasword namesto da bude toor neki drugi sam uneo.

imam jedno pitanje cackao sam i naisao na acount root propartis i ima jedan tab user privileges ispod njega da se odabere dali da radi cd rom da se konektira na wireles i netvork i tako daje nijedna nije cekirana.

pitanje glasi:use audio device to znaci da koristi audio hardver.za da radi ta opcija treba da bude cekirana ili odcekirana?

ja cu acaund root smeniti pa ako trebao i ceo dan trazio :P :):):)

napisacu zasto koristim bt.vise ga koristim posto treba sam sve da podesis pa kako sto sam pocetnik tako cu najbrze nauciti linux.
da aktiviram ubuntu sve mi je na lageru tako da samo osnovne stvari bih naucio...pozz

da pitam jos nesto ima jedna opcija advanced i u nju ima opcije

home directory tamo je namesteno /root
shell: /bin/bash
main grup ovde imam da odaberem tamo je odbrano root a ima da odaberem :lpadmin,ssh,user,avahi i mnogih drugih

jel je dobro namesteno?i sta mu to znaci?
[ combuster @ 28.01.2010. 11:57 ] @
Osnovne stvari i treba da naucis prvo Nidzo, bez uvrede. Treba svakom vremena da vidi prvo koji mu software najvise odgovara, koje desktop okruzenje mu odgovara, da upozna raznolikost free open source software-a (FOSS-a).

Kada se ustosis malo za koji mesec, kada upoznas sistem za upravljanje paketima i kada otkines taj korisnicki deo - onda mozes da probas neku komplikovaniju distribuciju, samo mislim da ti je backtrack i dalje los izbor. To nikako nije hakerski distro kako ga mnogi nazivaju, za hakera je svaki distro hakerski, ako hoces vec da naucis linux internalije savetujem ti da probas Arch ili Slackware a kasnije eventualno i gentoo. Ali tek posto provedes neko vreme na Ubuntu ili nekoj drugoj mainstream distribuciji. Veruj mi, to tako kako si krenuo moze da se uporedi sa nekim ko hoce da nauci deep sea diving a ne zna jos uvek dobro da pliva.

Entuzijazam tvoj je super i tako je nesto neophodno da uopste krenes da savladavas Linux, samo je potrebno vremena, strpljenja i dosta istrazivanja. Podrsku od nas na forumu mozes uvek da dobijes, znam da te sve zivo sad interesuje ali samo polako, kreni od nekih osnova:

1. Upoznaj neke osnovne projekte koji cine Linux ovo sto je danas, kernel, Xorg, desktop okruzenja i window manageri
2. Sistem za upravljanje paketima, sta je apt, sta je repozitorijum, kako to funkcionise
3. Isprobavaj FOSS, vidi koji ti multimedia player, browser, mail client najvise odgovara, to vazi i za desktop okruzenja, GNOME, KDE itd
4. Struktura root particije, permisije tj dozvole nad fajlovima i direktorijumima, hijerarhija korisnika na Linuxu, sta je root, sta je user, sta su to grupe, neke osnovne bash komande - veruj mi kad tad ce ti zatrebati

Kada to sve provalis a mozes opusteno to sve sa Ubuntu i Fedorom (Fedora kao KDE live cd), upoznas GNOME i KDE, apt i yum, synaptic i packagekit, deb i rpm, vidis gde su slicnosti a gde razlike i slicno.

Sve najbolje...
[ nikola0007 @ 28.01.2010. 12:17 ] @
u pravu si.ja sam na backtracku vise zato sto sam cuo da ima instalirano sve programe nemora da se mucim oko toga pa sam mislio da ih naucim kako sta radi pa da predjem na neki drugi distro i sam backtrack nije mnogo siguran.

najvise sam na bt da bih probao sta je to mnogi ljudi su mi ga hvalili pa sam hteo da vidim kako sve to funkcionise kada naucim sigurno cu preci na drugi distro.znam da moze svaki program koji je na bt da radi na koji bilo linux

na ubuntu sam radio samo mesec dana i iscackao sam sve moguce opcije i naucio da instaliram iz synpatic package menagera i dab formatima trazicu na netu nije sve jednostavno mora da se ulozi mnogo truda i vremena za da se shvati.windows xp sam naucio napamet zdosadio mi a linux mi se stvarno dopada :) pozz

imam jedno pitanje instalirao sam neke programe preko synpatic package menagera i nisam uspeo da najdem dali mozete da mi kazete

gde se nalaziju programi u win su bili u brogram file a kod linuxa?
i kako da aktiviram task menager preko testature kod vindovsa je ctrl+alt+delete a kod linuxa?
[ combuster @ 28.01.2010. 13:07 ] @
Svi instalirani programi se drze u /usr (eventualno /opt) direktorijumu, izvrsni fajlovi su ti u /usr/bin i u /usr/sbin. System monitor-u pristupam uvek preko menija, mada cesce koristim top iz konzole tako da ne bih znao koja je skracenica, progoogle-aj...
[ Srđan Pavlović @ 28.01.2010. 16:16 ] @
Citat:
da predjem na neki drugi distro i sam backtrack nije mnogo siguran.

Mislim da ces ti ostvariti isti stepen sigurnosti na bilo kom Linux distro-u, a bogami i na Windows-u,
ako se pre nekih naprednijih stvari prvo ne upoznas sa osnovama.
[ nikola0007 @ 30.01.2010. 17:16 ] @
Srđan Pavlović sa linuxu nisam bas najsigurniji nevidim podesavanja firewala ne znam sta radi u pozadini zato se neosecam zastiten i siguran.ima vremena dok naucim kako se podesava linux firewall ili mozda cu staviti jos jedan dodatan firewall.

na windovsu xp2 imao je windovs firewall ako ne instaliram neki drugi tesko komjuteru isporobao sam mnogo firewala od onile armor comodo kerio agnifum blackice i mnogih drugih tako da na windovsu sam nasao savrsen firewall ako prihvatim bicu ugrozen ako ne prihvatim pristup nekome bicu siguran.skenirao sam sve porove i otvoreni port mi bio 80 kada sam gledao web stranu dok su ostali bili zatvoreni tako da na win se osecam sigurno.

a linux firewal nisam testirao sa nekom skeneru tako da jos se osecam nesigurno kada proverim to tada cu se osecati sigurno pozz
[ combuster @ 30.01.2010. 17:47 ] @
Aha, nidzo, koji port skeneri postoje za Linux? Kako ces na linuxu da proveris neki port, ajde kako si na windows-u to radio?
[ nikola0007 @ 30.01.2010. 22:18 ] @
combuster ne znam na linuxu koji port skeneri se koriste pocetnik sam u svemu na linuxu.

a na win sam skenirao na sledeci nacin nabavio sam super scan3 instalirao na jedan komjuter koji je sa adresom 100.100.152.146 skenirao sam moju ip adresu koja je primer 100.52.41.65 i kada otvorim web stranu nekoju otvorimise port 80 kada saljem email otvorise 25 i tako... nasao sam savrsen firewal sve su portovi zatvoreni ako odobrim pristum nekom portu otvoricese ako ne nece se otvoriti.

trazim neki program koji ce mi dati da se otvara port 80 i da mi prikaze koja aplikacija to zahteva tako mogu da utvrdim koji program sta mi radi u pozadini...

dali znate neku knjigu o portovima cemu sluze ja znam negde desetak portove cemu sluziju ali to je malo ima ih vise od 65 iljada uputiteme ako ste primetili strane koje ima objasnjenje za portove pozz
[ nikola0007 @ 14.02.2010. 13:07 ] @
pozdrav drustvo evo da javim da sam instalirao exaile i savrseno radi ima sve sto mi je potrebno winamp sam prestao da koristim danas sam se igrao sa BT4 instasliro puno programe i odjednom sam otisao u add i remove hteo sam da instaliram gnome-volume-controler taj mikser mi daje koliko db daje na izlazu od zvucne sve to lepo kada sam resetirao komjuter pojavio mi se ubuntu i nisam znao kako da vratim BT4.

pa sam nanovo sve instalirao samo sam se namucio za 1 sat sam vratio sve sto je bilo i pre.

mene interesira zasto je doslo do to da mi se pojavi ubuntu?i kako ako mi se desi jos jednom takvo nesto kako da se vratim dali ima system recovery? ove cetiri programa sam instalirao:update menager , meny edition , network device i jos jedno neteork u cemu je bio problem?

dali mogu da instaliram na BT4 gnome ili neki drugi zvucni kontroler bitno mi je da mi daje samo snagu u db koju daje na izlaz i da ima kontroler za mikrofon e te stvari samo da ne se preformira u ubuntu zeleo bih da ostane sada...
[ nikola0007 @ 14.02.2010. 13:57 ] @
imam jedan problem hocu da instaliram amsn evo link
http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php
dali mozite da mi pomognite?
[ Srđan Pavlović @ 15.02.2010. 18:10 ] @
Mozda i mozemo ako nam kazes gde je problem.
[ nikola0007 @ 16.02.2010. 12:22 ] @
potrudicuse detaljnije da objasnim:

hocu da instaliram amsn tako se zove program.evo linka :http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php

pre neki dan instalirao sam neke programe.Te neke programe su:update menager , meny edition , network device.Kada sam instalirao te programe preko add/remove posle restarta od backtrack4 pojavio mi se ubuntu 9.10 zasto je doslo do tog promena.

Ako mi se desi da se promeni ponovo BT4 u Ubuntu kako mogu da se vratim dali postoi rekovery sistem?

i trece zelim da instaliram neki audio controler.Aktivirao sam ubuntu OS i video da na njemu ima gnome-volume-controler.dali mogu na backtrack4 da instaliram neki drugi kontroler osim vec instalirani koji izgleda uzasno...

nadam se da sam objasnio lepo
[ nikola0007 @ 20.02.2010. 21:16 ] @
Dali ime neko viska vremena da mi objasni :)

Danas mi se desio jos jedan problem instalirao sam Win7 trenutno imam 4 OS izgubio mi se guid loader (kada upalim komjuter da odaberem koji cu vindovs da pokrenem)nisam siguran da se zove guid.

Sta da radim kako da pokrenem ostatak operativnih sistema?
[ Ixtis @ 21.02.2010. 01:37 ] @
Nije guid, već GRUB :-)

Pogledaj ovu temu (peti post po redu): link
[ nikola0007 @ 25.02.2010. 14:37 ] @
Ixtis vazno pocinje na g :))) rekao sam da nisam siguran vazno ste me razumeli :)

Napisao sam tamo poruku one komande kod mene ne fukcioniseju,posle cu opet probati...

A dali znate kako da resim prosle dva problema:

hocu da instaliram amsn tako se zove program.evo linka :http://www.amsn-project.net/linux-downloads.php

zelim da instaliram neki audio controler.Aktivirao sam ubuntu OS i video da na njemu ima gnome-volume-controler.dali mogu na backtrack4 da instaliram neki drugi kontroler osim vec instalirani koji izgleda uzasno...
[ Srđan Pavlović @ 15.03.2010. 00:33 ] @
otvori terminal i kucaj (za instalaciju amsn-a):

sudo apt-get install amsn


[ nikola0007 @ 16.03.2010. 10:31 ] @
hvala puno Srđan Pavlović instalirao sam amsn nisam znao da je toliko jednostavno pre mi nije radila ta opcija ... dali znas kako da instaliram neki autio controler kako sto je kod ubuntu 9.10?