[ n3rm1n @ 25.01.2010. 18:04 ] @
Pozz Clanovi foruma, imam jedno pitanje koje me bas ono kopka jel nisam nasao odgovor koji me zanima, e ovako:

imam usmjerenu antenu od 18 dBi i dal ta antena moze da salje signal na 1 km ili ona samo se stavlja kod klijenta da prima signal, a ne da salje. Hvala
ako me niste bas najbolje razumjeli napisite
[ tox master @ 25.01.2010. 20:20 ] @
Otprilike sam razumeo...
Antena istovremeno i salje i prima signal,kratko i jasno.
A moze da salje (prima) na 1km bez problema ako je na tom drugom uredjaju antena dovoljnog pojacanja i ako postoji opticka vidljivost izmedju njih.
[ n3rm1n @ 28.01.2010. 20:42 ] @
Nadopuna Posta!!

Imam u planu da umrezim sebe i svog rodjaka na udaljenosti od 800 metara i ima samo 1 kuca koja njega zaklanja.
Kuci imam router DL-524 sa fabrickom antenicom, a rodjak mi ima neku obicnu wireless karticu na racunaru, e pitanje je kako bi ja mogo da se uvezem i da on ima internet moj, dal da kupim neku externu (vanjsku) antenu da ja stavim na svoj router umjesto one male antene i da on fata moj signal ili ima neki (bolji, jednostavnji) drugi nacin.
[ vkoja @ 28.01.2010. 21:27 ] @
Neka rodjak uzme slobodno grid 24 db sa sto kracim kablom cfd 200 i moze da se kaci na 20km.Tako sam ja resio preblem kod mene ali na manjoj daljini,stim sto sam se ja sa grid antenom kacio na malu antenu od rutera koja je bila u krovu i jedno 300m od mene,sa manjom antenom nije radilo dobro.Znaci samo grid 24bd i cfd 200 kabal,uspeh 100%.Srecno!!!
[ tox master @ 28.01.2010. 21:43 ] @
Da bi to radilo moras na obe strane da postavis vanjske usmerene antene.
Ta kuca izmedju bi mogla da pravi problem bez obzira kakvu opremu da postavis jer za siguran link je potrebna opticka vidljivost.
Ako mozes nekako da postavis antene da se vide medjusobno to ce raditi sigurno i sa ne tako jakim antenama a ovako je lutrija.
[ n3rm1n @ 30.01.2010. 14:58 ] @
Hvala za odgovore vidjecu za ovi par dana da probam to da odradim pa vam javim sta i kako sam uspio.