[ drki89 @ 26.01.2010. 16:15 ] @
Dok sam tražio tekst pesme "Master of puppets", pesmu izvodi Metalika, naišao sam na jedan zanimljiv link.
Ukratko, radi se o tome da je u septembru 2008-e pronađena Mocartova kompozicija koja neverovatno liči na gore pomenutu. Zove se "Padrone dei Burattini in E minor" što znači "Master of puppets in E minor".
Evo ga i link:
http://uncyclopedia.wikia.com/...ts,%22_found_in_French_library
[ Srđan Pavlović @ 26.01.2010. 16:31 ] @
I ti si zakljucio da je Mocart bio metalac?

Bice verovatnije da je neko iz Metalike malo slusao Mocarta pa mu se svidelo :)
[ boxxter @ 26.01.2010. 16:41 ] @
Mozda ce ovo sad da te sokira, ali mnogi muzicari iz tvojih omiljenih heavy metal bendova su profesori muzike na univerzitetima- berkliju, oxfordu...
[ drki89 @ 26.01.2010. 16:52 ] @
Pogrešno ste protumačili naslov. Sa ona tri znaka pitanja sam pokušao da izrazim čuđenje.
Čudi me kako je moguće da dva čoveka napišu istu kompoziciju, a da jedan od njih nije malo virnuo kod drugog.
Opet, ako je tekst istinit, članovi Metalike nisu znali za tu kompoziciju kad su radili svoju verziju, jer je Mocartova pronađena tek 2008-e.
[ drki89 @ 26.01.2010. 17:10 ] @
Izgleda da sam se zeznuo. Taj sajt do kog vodi link je neko zezanje. Izvinjavam se što to prvo nisam proverio.
[ boxxter @ 26.01.2010. 17:17 ] @
Da..evo sta pise ispod naslova:

This article is part of UnNews, your source for up-to-the-microsecond misinformation.
[ combuster @ 26.01.2010. 18:55 ] @
A ko je profan na univerzitetu od metalaca? Ja znam da su momci iz DT-a Berkely dropouts...
[ mrle 011 @ 26.01.2010. 23:48 ] @
mocart je bio panker
[ Miroslav Jeftić @ 27.01.2010. 00:04 ] @
Citat:
combuster: A ko je profan na univerzitetu od metalaca? Ja znam da su momci iz DT-a Berkely dropouts...


Da su profesori znali bi valjda da odsviraju više od dva akorda i tri rifa. Mora da je u pitanju neki muzički Megatrend.
[ Take 5 @ 27.01.2010. 00:18 ] @
Citat:
combuster: A ko je profan na univerzitetu od metalaca? Ja znam da su momci iz DT-a Berkely dropouts...

Ma da, sve same urbane legende... jedna od poznatijih legendi vezana za Berkeley je i da Flea (basista Red Hot Chili Peppers) predaje bas na tom univerzitetu.
Ovo naravno uopšte nije tačno!
Citat:

...
Flea felt like the public school system was seriously lacking in exposing children to music by drastically reducing, and sometimes eliminating, art related programs. He founded the Silverlake Conservatory of Music, a school dedicated to help youth progress in music, because of this. "I just wanted to fill the void that public education has cut from their curriculum. They've dropped the ball by cutting out music programs,"
...
After the band announced a long hiatus due to exhaustion, Flea enrolled into music classes at the University of Southern California. Beginning in the fall of 2008, the bassist is studying music theory, composition and jazz trumpet.


Može biti da je tamo, nekad bio domaćin nekog "workshopa", ali definitivno nije "profan na Berkliju" niti je njihov diplomac!
[ combuster @ 27.01.2010. 00:33 ] @
Citat:
Da su profesori znali bi valjda da odsviraju više od dva akorda i tri rifa. Mora da je u pitanju neki muzički Megatrend.



[ Miroslav Jeftić @ 27.01.2010. 00:40 ] @
Hm... jel taj desetominutni smor argument za ili protiv?
[ combuster @ 27.01.2010. 00:43 ] @
Hahahaha, o ukusima ne treba raspravljati :D Uglavnom rekao bih da je vise od dva akorda i tri rifa :) Ako te ne mrzi prebroj :) Slazem se da ima svakakvih, pa i onih koji se 100% uklapaju u tvoj opis ali neki imho najvecih muzickih genijalaca su iz metal branse...
[ boxxter @ 27.01.2010. 06:04 ] @
Relationship with classical music

Robert Walser argues that, alongside blues and R&B, the "assemblage of disparate musical styles known...as 'classical music'" has been a major influence on heavy metal since the genre's earliest days. He claims that metal's "most influential musicians have been guitar players who have also studied classical music. Their appropriation and adaptation of classical models sparked the development of a new kind of guitar virtuosity [and] changes in the harmonic and melodic language of heavy metal."[26]

Professor Robert Walser is an American musicologist associated with the "new musicology". He is author of the book Running With the Devil: Power, Gender, and Madness in Heavy Metal Music, concerning heavy metal music. Walser currently is a member of the faculty at the University of California, Los Angeles.

Malo sam preterao, mozda je bolje da sam rekao da neki od njih drze predavanja na poznatim univerzitetima, preterano je ocekivati od njih da dolaze svaki dan na posao u odelu sa kravatom. Ali dosta segmenata te muzike je ukljuceno u programe univerziteta. I tekstovi pesama i harmonije. Podcenili ste vrstu muzike za koju je potrebno mnogo znanja.

http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music


http://www.musicology.ucla.edu...k=view&id=38&Itemid=52
[ boxxter @ 27.01.2010. 06:19 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=WJR1rzTz6s8

http://www.youtube.com/watch?v=w_pkJc7dKvA

http://www.youtube.com/watch?v=CvKqxNea9iA

http://www.youtube.com/watch?v=inA6AUSfGBY&feature=related

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 27.01.2010. u 07:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 27.01.2010. u 07:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boxxter dana 27.01.2010. u 07:55 GMT+1]
[ combuster @ 27.01.2010. 07:55 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=FT14amseDf0

Hahahaha, a pogledajte druge video snimke od Annihilator-a, dakle trash heavy metal band... Disaster :D
[ boxxter @ 27.01.2010. 08:18 ] @
Uu..nasao si me. Mnogo volim Annihilator. Ma da, dva akorda xD. Evo i ovi ljudi valjda znaju nesto.


“Considering rock’s frequent (and sometimes militant) opposition to the status quo, some people are surprised to learn that colleges and universities across the country have been offering courses in rock for many years.


http://www.rochester.edu/pr/Review/V69N5/feature3.html


John Covach
Professor of Music, The College Music Department
Chair, the College Music Department
Professor of Music Theory, ESM
John Covach received his B.Mus., M.Mus. and Ph.D. degrees from the University of Michigan. He was a Fulbright scholar in Vienna, Austria during 1987-88, and has done post-doctoral work in philosophy under Charles Bambach at the University of Texas-Dallas. Professor Covach has taught at the Interlochen Arts Academy, The University of North Texas College of Music, and the University of North Carolina at Chapel Hill. His students have won a wide variety of awards, and hold faculty positions at CUNY, the Cincinnati College-Conservatory of Music, the University of Surrey, the University of Utah, among others.


Professor Covach has published dozens of articles on topics dealing with popular music, twelve-tone music, and the philosophy and aesthetics of music. He co-edited Understanding Rock (Oxford, 1997), American Rock and the Classical Tradition (Harwood, 2000), and Traditions, Institutions, and American Popular Music (Harwood, 2000). His textbook, What's That Sound? An Introduction to Rock Music, will be published by W.W. Norton & Co. in the spring of 2006. Covach currently serves on the Editorial Board of the Cambridge University Press journal, Twentieth Century Music, and is a General Editor of Tracking Pop, a monograph series devoted to topics in popular music to be published by the University of Michigan Press. He has lectured across the US and in Europe, and has been the focus of feature stories in newspapers and magazines, as well as on radio and television.
As a guitarist, Professor Covach has performed throughout the United States and Europe. He remains active as a member of the progressive-rock band, Land of Chocolate, as well as with various other projects.

http://www.esm.rochester.edu/faculty/?id=242
[ boxxter @ 27.01.2010. 08:38 ] @
A da ne govorimo o ovome. Ovo je heavy metal. Treba doci do ovoga.

http://www.youtube.com/watch?v=ziThYl6B2vw

A i ovi nemaju skolu, znaju samo dva akorda :P.

http://www.youtube.com/watch?v=0tN6_1dJveM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8JjQGt7WjK0&feature=related

[ combuster @ 27.01.2010. 08:54 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=8JjQGt7WjK0&feature=related

Melodicni su jbg...

http://www.youtube.com/watch?v=NP0X6InxePQ&feature=related

Ali zato mogu i ovako ;-)
[ combuster @ 27.01.2010. 09:00 ] @
Hahaha, e boxxter, dobro slazemo se :D

Generalizacija nikad nije dobra stvar, mislim zaista ima ocajnih metal bendova out there, koji bukvalno gruvaju ta dva akorda i tri rifa kroz celu stvar, ajde da je i samo to pa da covek nekako prezivi nego izivljavaju se nad gitarama misleci da mogu isto sto i Hendrix, freestyle, aha... Ako je neko muzicki antitalenat onda moze da se zavuce u bilo koju bransu, tu nam nema pomoci :)
[ boxxter @ 27.01.2010. 09:06 ] @
Pa to je laicka percepcija muzike, cak i onih koji se bave njom. Recimo i rock pesma koja je ukljucena u predavanja na univerzitetu, sa onog linka, je uradjena u 7/4, ali to za nekog ne predstavlja nista, cuju samo valjda stil, brckaju se u plicaku, gde svi pisa.. xD.
[ Kovacevic Vladimir @ 27.01.2010. 10:43 ] @
Sva sreće (po Muziku) da su temelji, na kojima počiva - jaki i da nikakav nadolazeći talas, pravac, stil, izraz, forma...novi instrumenti, sa bezgraničnim varijantama zvuka...ne mogu poremetiti vrednosne kategorije u okviru datih osnova,
Mogu samo obogatiti i proširiti oblasti izučavanja i uvođenje i novonastalih muzičkih izražavanja u svoje programe.

Tako, imamo na Muzičkim Akademijama nove predmete (i predavače), uvedene iz oblasti folklora, etno muzike...i ostalih muz. pravaca...uvođenje novog instrumentarija i zvuka u već standardne (klasične) orkestarske postave...sasvim prirodan proces i progres.
U celoj priči je diskutabilno da li se uvodi nešto da bi se što šire "zahvatilo" celokupno muzičko stvaralaštvo...i diglo na akademski nivo, ili iz komercijalnih razloga (povećanje broja polaznika).

D(r)uga je priča gde se mogu "zavući" muzički antitalenti.
Pa tamo, gde je najjednostavnija forma, izraz neartikulisan, gde se lako zamenjuju poznati elementi muzike - novim "istraživanjem", gde se zvuk bazira na efektima i tehnološkim mogućnostima instrumenta, gde se teško nalazi usporedba, odnosno već utvrđen vrednosni kriterijum.
Ne mislim uopšte na broj akorada u jednoj kompoziciji...

Pozdrav

Edit: ne verujem suviše ni u Wikipedi-u, a ove mutante i ne čitam




[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 27.01.2010. u 12:30 GMT+1]
[ boxxter @ 27.01.2010. 11:01 ] @
Potpuno se slazem sa vama Vladimire. Primetio bih da postoje dva oblika sublimacije klasicne i rock muzike. Prvi je kad se na elektricnim gitarama i modernim instrumentima izvodi klasicna muzika, a drugi je kad neki standardni orkestar klasicne muzike izvodi rock pesme. Ne bih sad pominjao rock opere, i njene pocetke, zadrzao bih se ovde. Mislim da obe pojave idu dalje od proste atrakcije.

[ Srđan Pavlović @ 27.01.2010. 11:05 ] @
@Miroslav Jeftic - Metallica ima izuzetne dobre i inventivno koriscene rifove recimo (po tome su poznati), ja sad ne znam da li se ti salis...
[ boxxter @ 27.01.2010. 11:47 ] @
Jos jedan skroman doprinos ovoj temi.

Peter M. Kaminsky
University of Connecticut
Department of Music


Back in November following my return from the national SMT meeting in Atlanta, I was meeting one of my freshman theory students, a guitarist, in office hours. He asked me how the conference was, and I told him that one of the most interesting papers I heard was an hour and a half long analysis of "Enter Sandman" by Metallica, where the author transcribed not only the lead guitar part but also the progression of the wah-wah pedal, adapting Slawson's theory of sound color to its spectrum of timbres. My student looked at me, rolled his eyes, and said, "You've got to be kidding." Taken together, my two stories suggest something of the odd nature of scholarship on rock and popular music: viewed by some with disbelief that such music is worthy of analytical investigation, and viewed by others as the next frontier, the ocean floor waiting to be mapped.


http://mto.societymusictheory....0.6.3/mto.00.6.3.kaminsky.html
[ Kovacevic Vladimir @ 27.01.2010. 11:56 ] @
Citat:
boxxter:  Mislim da obe pojave idu dalje od proste atrakcije.


Pa da je atrakcija...pozitivno utiče i na izvođače i na slušaoce, ali je dokaz više da novonastalo bazira na prethodnoj, vrednosno overenoj osnovi iz koje zapravo i nastaje, ali uvek u novoj i novijoj formi da bi bila razumljivija...

Pozdrav
[ boxxter @ 27.01.2010. 12:12 ] @
Ne slazem se da je rock muzika razumljiviji oblik prethodne muzike. Kad posmatram Hendrixa, tu muzika nije prisla ljudima, nego su ljudi dosli da je cuju. Tako da prihvatam da u danasnjoj rock i heavy muzici postoje muzicari koji imaju jedinstvenu inspiraciju.
Svidja mi se i recenica iz prethodnog linka:

In surveying the current literature, one reason for the exponential growth in this area is the attempt by a younger generation of theorists to deal with a kind of collective schizophrenia, born from deep involvement with both classical and popular musics.
[ musicmaster @ 27.01.2010. 20:55 ] @
Ne dirajte mi metalce bre! :P

Sve u svemu, danas i jeste fora da se u nekoj pesmi nađe što manje rifova.
Zašto? Samo da bi se melodija lakše popamtila i primila u mozak kako treba.
Što uopšte ne znači da je taj rif gloop, da su izvođači netalentovani ili da nemaju pojma.

Uzmimo za primer ovu stvar dole,
postoji samo jedna jedina melodija, jedan jedini rif,
koji se 'pojačava' ili odjednom 'nabudži' u pravom trenutku.

Mislite da je i to lako?
Nije, tu treba biti pravi mađioničar za aranžman.

Dakle, dobra podloga, pravi ritam, jedna melodija, malo atmosfere uz pomoć klavijature i malo teksta.



[ boxxter @ 27.01.2010. 21:12 ] @
Ima ovde malo vise od jednog rifa i klavijatura xD. Odprilike preko 60 kanala, puno instrumenata, post-produkcija,dosta komplexna kompozicija, cini mi se :P.
[ musicmaster @ 27.01.2010. 21:40 ] @
Citat:
boxxter: Ima ovde malo vise od jednog rifa i klavijatura xD. Odprilike preko 60 kanala, puno instrumenata, post-produkcija,dosta komplexna kompozicija, cini mi se :P.


Jesi li siguran da ima više?

Inače, pored 60 kanala na mikseti....
da, tu je atmosfera, ... ako smo se razumeli uopšte.

Ima i 2 dodatna tona na gitari kroz akord, ili je to klavijatura,
nakon prvog refrena.

Misliš i na onaj kratki deo gde ide samo bas pedala i bas gitara i vokal?
To mu dođe neka podloga....
bez melodije, bez bilo kakvog rifa.
[ boxxter @ 28.01.2010. 08:22 ] @
Ma sigurno si u pravu za uzivo izvodjenje, mora da zvuci mocno. Ali ovde je produkcijski provuceno nekoliko gitara, samo su u harmoniji, pa ih je tesko razluciti, i ritam je uradjen na puno kanala i ima punocu. Tako da ima i puno background zvukova koji su savrseno diskretno provuceni, iako zvuce jednostavno pazljivo su uradjeni. Svaka cast za izbor, dinamicna pesma. Izvini sto ti nisam odgovorio ranije, imao sam puno posla sinoc.
[ musicmaster @ 28.01.2010. 16:58 ] @
Ma opušteno, heh, nisi mi odgovorio, evo, ja došao sa previjanja, isekao sam vene zbog toga...
Šalu na stranu.

Grešiš, opet. U bendu je bubanj, bas, gitara, klavijatura ili sempler/prateći vokal i glavni vokal.
5 čoveka u ekipi.

Ponekad ti se čini da piči još gitara zbog klavijaturiste koji po potrebi oponaša drugu sa dirkama.
A veruj mi da ima takvih nožnih efekata i za bas i za gitaru, da može da zvuči na osnovu gain-a,
šta ja znam, kao da je su još par njih u igri.

Sve u svemu, u studiju se pegla danas svako.
A u studio se ne ulazi bez gotovih kreacija i aranžmana,
tako da se ipak slažemo za mnogo toga.
[ sasa_vidic @ 29.01.2010. 08:15 ] @
Rammstein.

Kao simfonijski orkestar zvuče. Lično ne volim takvu vrstu muzike, ali im skidam kapu.
Otišli su najdalje.

Što se tiče klasičara strarih, tipa Mocart, Prokofjev, Čajkovski, Šopen...
šta reći ljudi su jednostavno genijalci za sva vremena
[ boxxter @ 29.01.2010. 11:55 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=inA6AUSfGBY&feature=related


[ Kovacevic Vladimir @ 29.01.2010. 13:02 ] @
Dobro zvuči Paganini na gitari

Nema tu ničeg misterioznog, niti potrebe za pretumbavanje istorije...

Svaki muzičar započinje svoju karijeru istim putem, instiktivnim pokretom prsta, šake, pesnice...na neki instrument, koji mu se prvi nađe "na dohvat"...i tako od tog prvog zvuka (koji je sam proizveo na instrumentu)...do viruoziteta u ispoljavanju veštine, zvane sviranje.
Kraj toga puta je želja - dostići vrh.

A u svim muzičkim oblastima, disciplinama, tokom vekova plodnog stvaralaštva, savim spontano i bez name(š)tanja, usvojen je kriterijum u određivanju vrha...da ne nabrajam imena i kompozicije (možda bih bio i subjektivan), koji svakom zrelom muzičaru predstavlja izazov u procesu dokazivanja svog mesta u muzičarskom svetu.

Na kom instrumentu će se izvesti neka od virtuoznih, reprezentativnih kompozicija, je lični izbor, odnosno demonstracija spremnosti u savladanom zanatu i to mnogi i dokazuju, neki čak i prevazilaze Majstora (original)...

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 29.01.2010. u 14:27 GMT+1]
[ boxxter @ 29.01.2010. 13:36 ] @
Slazem se u svemu sa tobom. Mislim da zvuk danasnje elektricne, rock gitare, najvise podseca na zvuk violoncela,i zvuk violine u nekom jako akusticnom prostoru, pecini , hali ili tako nesto. Zato su interesantna izvodjenja klasicnih dela u full distorziji. Ali je isto tako iznteresantno cuti autenticnu rock pesmu koju izvodi simfonijski orkestar.
Mislim da ce biti interesantno cuti u buducnosti, delo nekog autora na gitari, koji savrseno kontrolise ton, i nije sklon preterivanju. Verovatno ce biti i muzicki pismen.





http://www.youtube.com/watch?v=dJXUXCQb97I&feature=related
[ boxxter @ 29.01.2010. 14:56 ] @
Ustvari vec je sadasnjost da metal muzicari, ponekad idu dalje u eksperimentisanju, i daju nesporan kvalitet, ali jednostavno ih ignorise oficijelna nomenklatura, i smatra ih za nista.
Recimo grupa Tool, koja svira progressive metal, medju prvima je, posle debussy`s Image, "Reflections in Water", koristila zlatni odnos fibonacijevih brojeva u svojim pesmama, sto se moze cuti u pesmi lateralus.


http://www.youtube.com/watch?v=EDlC7oG_2W4


http://en.wikipedia.org/wiki/M...#Mathematics_of_musical_scales




[ boxxter @ 29.01.2010. 15:28 ] @
Malo objasnjenje:


Naslov numere " Lateralus ", inkorporira Fibonacijev niz. Naprimer slogovi pesama slede Fibonacijev uzorak, a vremenski potpis chorusa, rotira izmedju 9/8, 8/8 i 7/8 intervala, pozivajuci se na 17-ti Fibonacijev broj , 987. Reci " spiral out ", koje se ponavljaju kroz pesmu, odnosi se na ovu zelju a i na Fibonacijevu spiralu koja je formirana kreirajuci i uredjujuci kvadrate za svaki broj u intervalu 1,1,2,3,5,8....i crtajuci krivu koja spaja dva ugla svakog kvadrata. Ova forma stvara beskarajan niz i beskonacnost koja se siri spiralno.
[ musicmaster @ 30.01.2010. 03:07 ] @
Citat:
boxxter: Malo objasnjenje:

Naslov numere " Lateralus ", inkorporira Fibonacijev niz. Naprimer slogovi pesama slede Fibonacijev uzorak, a vremenski potpis chorusa, rotira izmedju 9/8, 8/8 i 7/8 intervala, pozivajuci se na 17-ti Fibonacijev broj , 987. Reci " spiral out ", koje se ponavljaju kroz pesmu, odnosi se na ovu zelju a i na Fibonacijevu spiralu koja je formirana kreirajuci i uredjujuci kvadrate za svaki broj u intervalu 1,1,2,3,5,8....i crtajuci krivu koja spaja dva ugla svakog kvadrata. Ova forma stvara beskarajan niz i beskonacnost koja se siri spiralno.


Tool može da se svrsta i u neki progressive, umereniji, bez mnogo jaukanja i solaža na gitari i na ostalim instrumentima.
Progressive metalci baš to i rade. Rifovi, melodije su dugačke u progresivnom pravcu. Izražajnije nego kod ostalih.

Ovaj drummer je mnogo dobar, btw. Strahovito.
Millina da slušaš. Cover bez vokala.



[ Shoshone @ 01.02.2010. 22:59 ] @
Eh sto volim kad dodje neki strucnjak i kaze " ti metalci znaju dva akorda i samo vrte jedno isto" LOL
Elem, kad spomenuste gitaju i klasiku, YouTubAJTE : The Great Kat
:)
[ boxxter @ 02.02.2010. 13:22 ] @
Pa dobro, moram da se slozim sa Miroslavom da veliki broj ljudi izvodi tu vrstu muzike, bas kako je drugi shvataju, nemastovito, suvoparno i diletantski. Takva vrsta muzike i ne moze drugacije da se percipira nego kako je on rekao. I mislim da kvalitet nije pitanje ukusa.