[ lider07 @ 27.01.2010. 21:54 ] @
Imam veliki problem. Kada sam reinstalirao sistem pocele su da mi se pojavljuju male crtice na monitoru i to vec od trenutka kada upalim komp, tj cim iz biosa pocne da prelazi u windows. Te crticu su raznih boja, ili crvene ili plave ili zelene. Kada uradim desnim klikom na refresh to se izgubi ali se pojavljuje odmah opet posle toga. I desava mi se da pri instaliranju bilo koje igre doce do restartovanja kompa. Konfiguracija je: ploca asus m2v, procesor amd athlon 64 3000+, grafika radeon rx 1900 xt, napajanje 400 w, memorije samsung 512/533 4 komada. Prilazem i sliku kako to izgleda.
[ JOJO847 @ 28.01.2010. 20:50 ] @
Cim se vidi na screenshotu, bojim se da je neki problem sa memorijom grafike :(
[ lider07 @ 29.01.2010. 19:31 ] @
Ima li nekog leka u vezi graficke
[ yolja624 @ 29.01.2010. 19:49 ] @
sve su sanse da joj nema pomoci :S
[ lider07 @ 30.01.2010. 07:28 ] @
Postoji li neki program pomocu koga cu moci da je testiram . Probao sam sa 3d mark i odradila je bez problema.
[ yolja624 @ 30.01.2010. 09:39 ] @
cek malo, odradi 3d mark??? A jel ima "crtica" ili nema, tj, dal se pojavljuju kakve greske na teksturama i/ili cudni artefakti gdje ih inace ne bi trebalo biti? Ili nema nista?
Mozes da probas da otvoris kuciste, izvadis graficku, ocistis od prasine, narocito ocisti konektore koji idu u MB. Takodje, ocisti i slot gdje ide grafika.
[ lider07 @ 31.01.2010. 15:02 ] @
Onih crtica trenutno nema, ali se nekad pojave a nekad izgube. Sada sam odradio opet 3d mark test i rezultat je sledeci: ukupno: 3622. sm2.0 je 1761, hdr/sm3.0 je 2094, a cpu skor je 602. Da li je ovo dobro ili ima neki problem. Inace slot je ociscen a i grafika ociscena, namazana nova termal pasta i konektori obrisani sa gumicom.
[ yolja624 @ 31.01.2010. 17:05 ] @
sam rezultat nije bitan, vec samo dal ima ili nema "artefakta" koji nisu sastavni dio programa ;)
E ovako - najvise mrzim takve "netipicne kvarove"
Sad se postavlja sljedece pitanje - u kakvom je stanju ta napojna jedinica. Pogotovo u svjetlu cinjenice da je za tu grafiku preporuceno da se obezbjedi PSU od 450-500W i to "kvalitetno" a ti imas neko 400W?

http://www.xbitlabs.com/articl...display/radeon-x1900xtx_7.html
[ lider07 @ 31.01.2010. 18:50 ] @
Pokusacu da nabavim jace napajanje pa cu da javim da li je situacija bolja. U svakom slucaju hvala svima na odgovorima. Posto mi je asusova ploca nasao sam na njihovom sajtu kalkulator napona i on mi isto pokazuje da mi treba min 450-500 w. Jos jednom hvala
[ zaxkg82 @ 02.02.2010. 00:49 ] @
I meni se cini da je napajanje problematicno. Imao sam slicnih problema i prestali su nakon promene napajanja. Pozz!
[ lider07 @ 02.02.2010. 09:14 ] @
Problem jeste bio napajanje i resen je ali zbog tankok budzeta uradjena je modifikacija. Naime spojio sam dva napajanja i to jedno od 400 w a drugo od 350 w. Ovo od 400 w mi napaja plocu, procesor, 2 HDD i sve ostalo na ploci a ono od 350 w , jedan HDD, dvdrw i grafiku. Za sada posle nekih 12 sati neprekidnog rada sve je ok. Sad imam problem sa ubacivanjem vise memorije, ali to je vec druga tema i postavicu je gde joj je i mesto. Pozz
[ yolja624 @ 02.02.2010. 09:23 ] @
Samo da kazem, da za skoro 20 godina kako sam sklopio prvi PC, nisam tako nesto uradio niti vidio da je iko drugi tako nesto uradio
Nisam siguran da se to moze nazvati "dobrom modifikacijom"... nadam se da ce neko od kvalitetnijih elektronicara da iznese svoje misljenje o tome. Znam da nisam kompetentan da sudim, ali imam osjecaj da "modifikacija" moze da dovede do kvarova na komponentama.
[ lider07 @ 02.02.2010. 16:11 ] @
Mozda gresim a mozda i ne sa ovom modifikacijom, ali 15 godina se kao amater bavim elektronikom a i pretrazio sam xx tema o tome na netu tako da mislim da je ovo uradjeno kako treba. Master napajanje mi ide na plocu i napaja sve sto se nalazi na ploci: procesor, pci slotove, memoriju i 2 HDD, a sa pomocnog sam izvukao samo dve zice koje sam spojio na master da bi se palilo kada i komp, znaci na dugme, i ono napaja grafiku koja je zahtevna i 1 hdd i 1 dvdrw. Za sada posle 20-ak sati radi bezprekorno. I ne vidim ni jedan razlog da tako ne bude i na dalje. Ako jos neko ima bilo kakvo misljenje o ovome neka slobodno kaze, jer smo svi ovde da bi nesto novo naucili i pomogli jedni drugima. Pozz
[ yolja624 @ 02.02.2010. 18:44 ] @
postujem - samo nisam nikad ni razmisljao o takvim modifikacijama.
Malo sam listao strane forume, jer me bas zaintrigiralo. I nasao sam takve stvari... i kazu ljudi da nema problema.
Pa dobro, naucio sam nesto...
[ lider07 @ 02.02.2010. 21:44 ] @
Ovi forumi bas zato i sluze. Da svi mi naucimo nesto novo a i da unapredimo svoje znanje.Pozz
[ JOJO847 @ 04.02.2010. 21:24 ] @
Kako si odradio siknronizaciju ukljucenja napajanja?
[ lider07 @ 05.02.2010. 10:14 ] @
U sustini je veoma prosto. Master napajanje ide na ploca, a sa sekundarnog izvuces pinove 14 i 15 ( oni kada se spoje ukljucuju napajanje ) i spojis sa pinovima 14 i 15 na master napajanju i to je to. Pravi nacin povezivanja mozes naci ovde:

http://www.burningissues.net/how_to/power/theory.htm
http://www.burningissues.net/how_to/power/psu.htm

Za jos neku informaciju slobodno pitajte.Za sada posle nekoliko dana non stop rada sve je ok i stabilno radi
[ yolja624 @ 05.02.2010. 11:02 ] @
pretpostavljam da ti to rijesenje ima samo jednu (za sad vidljivu) manu - buku ventilatora sa 2 napajanja?
[ JOJO847 @ 05.02.2010. 12:46 ] @
Hm, pitao sam te sa razlogom. Mnogo puta sam vec vidio takva rjesenja i posljedice takvih rjesenja. Nije dobro na ovaj nacin sinkronizirati napajanja. Radije upotrijebi neku varijantu sa releom ili tranzistorom. Kad se pojavi napon na 5V/12V (ovisno na sto je rele prikljucen) na prvom napajanju - onda pali drugo napajanje prespajanjem PS_ON signala na masu. Moze se realizirati i tranzistorom u spoju sklopke umjesto relea (izbjegnuta je mehanika, brze ukapcanje).


U cijelosti prenosim post kolege buljka od prije 2g:

Citat:


Evo ti shema za obe verzije. U principu, funkcionise ovako... komp startujes normalno, pojavom napona na MOLEX-u aktivira se rele i radnim kontaktima spaja pin14 drugog napajanja na masu i aktivira ga (verzija sa releom) ili dovodi tranzistor u stanje vodjenja i, analogno prvoj shemi, obara pin14 na masu i, samim tim, startuje drugo napajanje. Gasenjem kompa tranzistor (ili rele) ne provode, odspajaju pin14 drugog napajanja sa mase i gase drugo napajanje. Ja bih to uradio sa malo odlozenim ukljucenjem, dodatkom nekog RC kola za obe verzije ali, radice i ovako ako sa dodatnih uredjaja nakacenih na drugi PSU nemas nekih povratnih informacija za komp.


Još bi nadodao, da je ova Tvoja varijanta za izbjegavanje jer je sklop za pokretanje ATX-a OpenCollector i kao takav ima neke svoje limite po pitanju struje u ovisnosti o tranzistoru koji se koristi. Kad vežeš drugo napajanje, vežeš ga parelelno i povećati ćeš struju kroz aktivacijski tranzistor pa postoji mogućnost da se prijeđe max vrijednost struje koju on može podnijeti i samim time tranzistor pregori (u nekim slučajevima uopće ne starta jer ima neki vid zaštite). Još jedna opasnost vreba iz tog što različita napajanja imaju različita konstrukcijska rješenja uključenja, drugačiju vrijednost napona na PS_ON liniji....
Ja bi općenito izbjegavao dva napajanja jer uvijek postoji mogućnost različitih potencijala mase a nije dobro da se oni izjednačavaju na signalnim kablovima ili vodovima po ploči.... ima toga, zato pažljivo!