[ aleks94 @ 27.01.2010. 22:36 ] @
Verujem da ce ovo biti tema sa najvise pregleda, verovatno zbog samog naziva teme....
Takodje sam misljenja da [ES] nije najbolje mesto za ovakve teme, ali sam video da ima dosta ljudi razlicitog strucnog kadra pa da probam....

Interesuje me odakle potice vaginalna mikroflora? Dakle, kad se devojcica rodi, ako je zdrava vagina joj je sterilna! Zenama se u kasnijem toku zivota formira specificna mikroflora..... Mene interesuje odakle poticu prve bakterije, koje ce kasnijim medjusobnim delovanjem dati tu, specificnu, mikrofloru.

Ja sam mikrobiolog i jedino sto mi pada na pamet je mikroflora mamarnih kanala (preko digestivnog trakta izvestan broj MO dolaze na pelene preko stolice), svih igracaka koje kao dete stavlja u usta, mikroflora pelena (koje nemogu biti sterilne posle 5 minuta na kozi!) i mikroflora koze.

Ako sam nabrojao vecinu izvorista mikroorganizama koij formiraju vaginalnu mikrofloru, onda me interesuje zasto zene piju antibiotike u slucaju pojave escherichia-e coli (na primer) u reproduktivnim organima?! Zar ona nebi trebala da se povuce sama od sebe? Kad se devojcica tek rodi sigurno da joj se pojavi i candida i escherichia i 100 drugih cuda koje se kasnije same od sebe uravnoteze pa zasto onda piti lekove?! Ja znam da u vagini ima i laktobacila koji su antagonisti Escherichia-i - zasto onda (u slucaju infekcije Escherichia-om coli) nebi povecali broj laktobacila?
[ superbaka @ 28.01.2010. 10:35 ] @
Citat:
Dakle, kad se devojcica rodi, ako je zdrava vagina joj je sterilna!


nisam siguran ali mislim da ni u intrauterinom razvoju ne vladaju potpuno sterilni uslovi na sluzokozama ploda...

Citat:
Mene interesuje odakle poticu prve bakterije, koje ce kasnijim medjusobnim delovanjem dati tu, specificnu, mikrofloru.


za vaginu je najlogicniji odgovor - putem vazduha, jer ona nije hermeticki zatvorena... specificna mikroflora se formira na osnovu uslova koji vladaju na sluzokozi... za to se i za razvoj kultura in vitro koriste specificne podloge... primera radi, Francisellu recimo ne mozes uzgajati na obicnom mesnom bujonu jer joj podloga ne odgovara i prerasce je druge bakterije... znaci, sama sluzokoza svojim hemisjkim sastavom diktira mikrofloru...

kod E Coli treba da pravis razliku izmedju saprofitnih sojeva i patogenih sojeva koji poseduju adhezin, H51 itd... piju se ab da bi se ubili patogeni sojevi, a ne saprofitni, koje i da hoces, ne mozes da eliminises, a koji i sami svojim colicinom i drugim materijama regulisu skladan odnos mikroflore... bas je promena hemijskog sastava sluzokoze jedan od glavnijih uzroka infekcije patogenim sojevima jer zbog toga kaskadno dolazi i do narusavanja skladne mikroflore i razvoja raznih patogenih sojeva...

Citat:
Ja znam da u vagini ima i laktobacila koji su antagonisti Escherichia-i - zasto onda (u slucaju infekcije Escherichia-om coli) nebi povecali broj laktobacila?


nije iskljuceno da i na taj nacin mozes da lecis bolesti prouzrokovane E Coli, jer mi se cini da kisela sredina ne odgovara ovim patogenim sojevima bakterije... bar je tako sa digestivnim traktom, ali je on za drugu pricu jer tu mnogo uticaja imaju i drugi potpomazuci faktori... lecenje urinarnog trakta ovom metodom mozda moze da pomogne, ali moze i da odmogne ako ide nekontrolisano, pa se recimo razviju druge patogene bakterije kojima odgovara kisela sredina i veca kolicina laktata...
[ dr.Mika @ 03.02.2010. 15:13 ] @
Ja znam da su mi rekli kad sam rodila kcerku da kad djete kaki brisem djetetu guzu od pise prema guzi zbog mikroba i raznoraznih bakterija. To ja kao na pocetku najbitnije ai u citavom zivotu jedne zene.
[ superbaka @ 03.02.2010. 19:05 ] @
naravno da tako treba da se ne bi vaginalna sluzokoza inficirala fekalnim bakterijama...
[ aleks94 @ 04.02.2010. 01:42 ] @
Ja sam skoro pa siguran da se pojavljuju i patogeni sojevi sa kojima se organizam izbori na neki, meni nejasan, nacin.
Cudno mi je da nedodje do prodora infektivnih kolicina mikroba (prvenstveno enterobakterija) dok je dete jos u pelenama :-/
[ milanbergh @ 26.02.2010. 16:45 ] @
Pretpostavljam da i urin stvara pogodnu sredinu za razvoj mikroflore, kao i izmet, a pošto organizam nije hermetički zatvoren, kao što neko reče, normalno je da će doći do razvoja mikroorganizama. Selektivnost aj da kažemo "podloge" (pH vrednost i dr.) utiče na to da patogeni m.o. ne mogu da se razmnožavaju dok "normalna" mikroflora (saprofitna) može.

Što se tiče borbe organizma, novorođenčad nemaju potpuno razvijen imuni sistem, pa ga dopunjuju u najvećoj meri preko majčinog mleka koje sadrži imunoglobuline i verovatno druge supstance koje održavaju imunitet.