[ axone @ 28.01.2010. 19:54 ] @
Raspada se gazela!
Stalno su odlagali i odlagalii rekonstrukciju i eto nam ga!
Nista teze od 3tone ne sme da predje Gazelu i upucuje se na alternativne pravce(kruzni put: jaoooj)
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 20:08 ] @
Ovde moram da se slozim sa Mrletom i Leslijem..

Bog te mazo, pa svi skakavci u proteklih 20 godina nisu u stanju NI DA OKRECE ono sto je izgradjeno za vreme SFRJ. Ono, koristice to sto su izgradili ljudi dok se ne raspadne i pretvori u prah i pepeo... posto nista drugo ne umeju.

Kakvi trutovi covece... Kao varvari kada su upali u rimsko carstvo :(
[ žutokljunac @ 28.01.2010. 20:27 ] @
Kako nisu, pa je l´se gradi? Nemoj tako. A sada što je cena stana 100 000€ i što te pare niko nema na golili, pa uzme kredit i vraća 30 godina da bi vratio 350 000... to je dobro jer se razvija bankarska "industrija". Eto, em se razvija građevinska "operativa", pa bankarstvo... pa gde ćeš više. Em industrija, em operativa.
Znaš onu pesmu od Ramba. http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA

[ gleb @ 28.01.2010. 21:00 ] @
Najtuznija izjava o mojoj zemlji nije bila – nema secera, jos od 80-tih, ili do danas – nisu im isplatili plate, vec je bila – ovde ne vredi biti ni bogat.
Kad god mi je padalo na um da treba kupiti bolja kola pa i nova odustajao sam od te pomisli bas imajuci u vidu puteve i nzv majstore sto me sisaju kao ovcu godinama, jerbo se u iste ne razumem uopste.

A ono sto nikako ne mogu da shvatim koja je to gologuzija, iz kog mraka se to izleglo i izgmizalo kad samo u sebe i za sebe trpa? Daj, daj, daj..

Oni-kojima-nije-dosta se ne voze istim ulicama, ako nista drugo?

Ne da nemaju mozga, nego kokoske sa ona dva grama imaju vise – da ne s.eru tamo gde jedu.

Ma, Superhik je za njih bio zlato.
[ flighter_022 @ 28.01.2010. 21:27 ] @
Ko god misli da je u Srbiji najgore, da ne valjaju putevi, zdravstvo, politicari, da ima previse korupcije i lopovluka, evo zvanicno i 101% ozbiljno nudim:

Sredimo nekako vizu, platite sami avio karte, a ja vas ovde u Nigeriji smestim o svom trosku 15 dana, i malo idemo okolo. Kad se vratite, iako cete i dalje primecivati probleme (u Srbiji), bice vam sve tako lepo :)

Odlicna terapija. Iskusio sam na sebi.
[ mist @ 28.01.2010. 21:29 ] @
Izvini Ivane D., šta pričaš čoveče???? Ko nije u stanju šta da okreči??? Šta je to izgrađeno za vreme SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput možda, koji se prostire između bilo koje dve granice te SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput koji se prostire između dve granice bilo koje od republika bivše SFRJ? Da nije izgrađena neka pruga kvalitetna? Možda je izgrađen neki most, npr. Gazela, koji je u stanju da potraje duže od 40 godina?

Eno ti u Novom Sadu most je bio što su Švabe gradile privremeno za vreme II sv. rata. Onako, napravili ga iz zajebancije. Trajao sve dok ga nisu srušili. Oni ga bre napravili za vreme okupacije, u tuđoj zemlji i trajao je 60 godina. Isti ti su ga održavali što su održavali i Gazelu.

Aj sad razmisli, pa ponovo.
[ Srđan Pavlović @ 28.01.2010. 21:30 ] @
@fighter_022 A, zemljace i ti si odabrao gde ces... :)
[ HarryTuttle @ 28.01.2010. 21:49 ] @
Ma dajte ljudi, pa to je samo pukotinica

---
Ovi novi neimari imaju pune ruke sa asfaltranjem ulica (i ponovnim prekopavanjem istih za mesec dana) - pa ne stizu da urade te, tako male i beznacajne, poslove oko tih pukotinica blagovremeno. Ali reshenje je tu, nista ne brinite - a po starom dobrom receptu, bice naplaceno ko suvo zlato, a uradjeno sa spahtlom i malo cementog kita - da bude dugovecno, po standardima. Onda se ta pukotinica nece vishe videti i smetati ovima sto stalno zakeraju, ali eto, udovoljice gradska vlast - ipak, sve za narod.

Mozda se i digne neki kreditcic, pa studija izvodljivosti, pa organizuje simpozijum neimara, plati neki kurs u inostranstvu itd.
Mozda se pita i opstina Pirot, kako bi oni najjeftinije resili ovaj problem, cuo sam da tamo ima strucnog kadra koji zna dobro do organizuje takve stvari

---
Da se ja pitam, ja bi proterao autobus ovuda.
Nije to tako loshe kao sto izgleda.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 22:14 ] @
Citat:
mist
Izvini Ivane D., šta pričaš čoveče???? Ko nije u stanju šta da okreči??? Šta je to izgrađeno za vreme SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput možda, koji se prostire između bilo koje dve granice te SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput koji se prostire između dve granice bilo koje od republika bivše SFRJ? Da nije izgrađena neka pruga kvalitetna? Možda je izgrađen neki most, npr. Gazela, koji je u stanju da potraje duže od 40 godina?

Eno ti u Novom Sadu most je bio što su Švabe gradile privremeno za vreme II sv. rata. Onako, napravili ga iz zajebancije. Trajao sve dok ga nisu srušili. Oni ga bre napravili za vreme okupacije, u tuđoj zemlji i trajao je 60 godina. Isti ti su ga održavali što su održavali i Gazelu.

Aj sad razmisli, pa ponovo.


Hmmm... cek da vidimo...

1. Taj most na gazeli... da nije neko izgradio neki most u Beogradu?
2. Sve hidroelektrane... da nije neko izgradio neku posle 1988?
3. Sve termoelektrane... da nije neko izgradio neku posle 1988?
4. Jedini auto put koji zemlja ima... da nije neko izgradio neki posle 1988? Kazes nema ni jednog koji se ne prostire od granice do granice - pa jeste, al ovi skakavci za 20+ godina su izgradili 1/1000 toga.
5. Sve bitne pruge
6. Sva elektricna mreza
7. Svi civilni aerodromi
8. CELA kljucna elektricna mreza jbt, dalekovodi, najvaznije trafo stanice...

Eto samo to... za pocetak. Sitnica. Nista od ovoga skakavci nisu ni takli.
[ a1200 @ 28.01.2010. 22:24 ] @
Nemoj Ivane da zracish, rizikujes da i tebi slome ruku (znas na sta mislim, na zalost).
Nezgodno je kad se iznesu cinjenice, a kontra argumenata nema... onda obicno naj*be onaj slabiji.
[ vidan kv @ 28.01.2010. 22:26 ] @
Pa svaki grad ima svoju Gazelu........na izlazu iz KV prema KG "rekostruišu" most preko Morave u narodu poznat i kao "Kamidžorski Most".....e to treba videti i doživeti.....prvo su posao dobili neki lokalci koji nikada u životu nisu radili mostove a i ono što su gradili je za plakanje.....drugo,posle par dana je nadošla Morava i odnela im skelu,....treće,traljave,trtomude,kad god prođeš rade 4-5 majstora,te kao počeo da tone neki deo mosta i sl nebuloze.....rekonstrukcija je prvo trebalo da bude gotova u Novembru(radovi počeli u Sept),pa za Novu Godinu.....sad više niko i ne pita kada će biti gotovo....jako tragikomična priča koja u potpunosti oslikava situaciju kako na lokalu tako i u društvu uopšte......sad mi je nekao,sa ove distance, bio simpa onaj Mrkonjić......pozzz!
[ mrle 011 @ 28.01.2010. 22:26 ] @
Citat:
mist: Izvini Ivane D., šta pričaš čoveče???? Ko nije u stanju šta da okreči??? Šta je to izgrađeno za vreme SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput možda, koji se prostire između bilo koje dve granice te SFRJ? Da nije izgrađen neki autoput koji se prostire između dve granice bilo koje od republika bivše SFRJ? Da nije izgrađena neka pruga kvalitetna? Možda je izgrađen neki most, npr. Gazela, koji je u stanju da potraje duže od 40 godina?

Eno ti u Novom Sadu most je bio što su Švabe gradile privremeno za vreme II sv. rata. Onako, napravili ga iz zajebancije. Trajao sve dok ga nisu srušili. Oni ga bre napravili za vreme okupacije, u tuđoj zemlji i trajao je 60 godina. Isti ti su ga održavali što su održavali i Gazelu.

Aj sad razmisli, pa ponovo.


auuu brate, blago tebi.

--------------

srbija je pre WW2 imala 1 ( slovima: jedan jedini ) asfaltni put.

prostirao se od beograda do topole.

sirina puta je bila 2 metra.

veliko je pitanje dal' bi imala i taj jedan, da karadjordjevici na oplencu nisu imali imanje.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 22:42 ] @
Samo da dodam.

Uopste prica nije da li je vlast za vreme SFRJ dobra ili losa... nemojmo temu prebacivati na to.

POENTA PRICE JE DA SU SVE VLASTI OD 1988 DO 2010 IZGRADILE >NISTA< U POREDJENJU NA SFRJ

Koliko kod bili mozda losi oni koji su vladali SFRJ - oni su izgradili te hidroelektrane, termoelektrane, puteve, mostove, dalekovode, telefonske mreze, zeleznicke stanice, aerodrome, zeleznicke pruge, rafinerije, naftovode, saobrcajne petlje, itd... itd...

STA SU OD TAKVIH PROJEKATA IZGRADILI OD 1988 do 2010???

Nista. Jedno veliko nista - uspeli su nekako da izgrade pola obilaznice oko Beograda i, da, deonicu auto puta "Feketic - Subotica - Feketic via. Feketic. To je jedini uspeh. Ni jednu elektranu, Srbija se od izvoznika struje pretvorila u uvoznika zbog skakavaca, ni jedan auto put, ni jedan most u Beogradu, ni jednu aerodromsku pistu, ni jedan dalekovod...

Ono, to je toliko ocigledno da je tragicno. Armija skakavaca, korumpiranih skakavaca - koji NISTA ostaviti nece deci, NISTA. Mozda su komunjare bile diktatori i ovakvi i onakvi, ali eto - cela Srbija danas zivi sa strujom i vodom zahvaljujuci njima.

To je tragicno. Da za 20 godina drzava ne izgradi ni jedan dalekovod, ni jednu zeleznicku trasu, ni jednu elektranu, ni jedan auto put, .... skakavci bre. Najgori.

Jedino sto je bujalo i sto buja je: divlja gradnja najgoreg kvaliteta, pekare i kladionice i objekti za trange-frange ekonomiju.

A eksperata za industriju imamo za izvoz... bog te mazo, sigurno ima za sve ono gore sto NISMO izgradili po jedan ekspert. Eno onaj Mrkonja prvi... sve covek zna, samo sto je napravio jedno veliko nista.

Huni im nisu ravni. Bar Huni nisu sebe nazivali ekspertima.
[ mist @ 28.01.2010. 22:49 ] @
@mrle011 @Ivan Dimkovic

Sve ovo sto pricate pretpostavlja da bi u nekom drugom razvoju događaja posle II sv. rata ovdašnje hipotetičke vlasti sedele na rukama 50 godina i ništa ne bi izgradile. Neće biti.

Posle 1988. eno ti puna Hrvatska i Slovenija autoputeva izgrađenih u poslednjih 10-15 godina. (govorimo o ex-SFRJ)
Eno ti u Hrvatskoj brze pruge. U Srbiji je danas (u stvari podatak je iz 2006. čini mi se), prosečna brzina vozova 43.5 km/h, a kada su izgrađene železnice u XIX veku bila je 45km/h.
To što je Slobodan M. rešio da se qrči i da ratuje 90-ih, jbg, sami smo krivi, mi smo ga birali.

65 godina ne može da se izgradi obilaznica oko glavnog grada. Verovatno jedini evropski glavni grad bez obilaznice (ne računajući glavne gradove novonastalih država iz ex-SFRJ).

Ne branim ja ove sadašnje, ali ni oni nisu bili naročito zlatni i radni. Npr. kod mene u Kragujevcu ni jedan most nije izgrađen od XIX veka na ovamo sve do 2005. Od tad su izgrađena dva mosta.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 22:53 ] @
Citat:
mist
Sve ovo sto pricate pretpostavlja da bi u nekom drugom razvoju događaja posle II sv. rata ovdašnje hipotetičke vlasti sedele na rukama 50 godina i ništa ne bi izgradile. Neće biti.


MA NETACNO bre.

Sve sto mi pricamo je da za 22 godine serija vlasti u Srbiji nije izgradila NISTA u poredjenju sa SFRJ.

To je fakat istorije - znaci, nema "sta bi bilo kad bi bilo" - imas struju zbog toga sto su izgradili mrezu u SFRJ. Mozes da se vozis vozom zato sto su gradili pruge u SFRJ. Imas naftovod zbog SFRJ. Imas telefonsku mrezu zbog SFRJ. Bre, imas asfaltirani magistralni put zbog njih - asfaltirani magistralni put bre.

POENTA: Za skoro cetvrt veka, citav defile socijalista, demokrata, patriota, eksperata, konsultanata, liberala i ostale gamadi NISU NISTA INFRASTRUKTURNO IZGRADILI... NISTA - N-I-S-T-A vec se i dalje Srbija kese o nesto sto je izgradjeno pre 30-40-50 godina covece.

Da li je to normalno?

Manimo se prica sta bi bilo kad bi bilo, poenta je STA JESTE BILO, a to je evidentno - i STA SE NE DESAVA, sto svako moze da vidi.

TO je realnost, prijatelju. I upravo se o tome radi, da neko za cetvrt veka nije u stanju da izgradi nista strateski bitno za zemlju, vec se zivi od sibicarenja, uvoza i kladionica.
[ mist @ 28.01.2010. 22:55 ] @
kukuuuu, ma ne kazem ja da su ovi skorašnji nešto izgradili, nego pogodio si me u živac sa onim krečenjem, jer to naprosto nije tačno. Eto.
[ Nenad Vranjanac @ 28.01.2010. 22:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Srbija se od izvoznika struje pretvorila u uvoznika zbog skakavaca...

pa dobro sad, ako cemo realno da sagledamo ovo, potrebe za strujom su tada bile neuporedivo manje- koliko samo trosi ulicno osvetljenje bg ns ni i ostalih vecih gradova?
koliko ima ljudi koji su se preselili iz unutrasnjosti i zamenili cvrsta goriva za uljane radijatore i ta peci, akumulacija koje su se punile preko leta, a sada je leti potrosnja skoro ista kao i zimi zbgo raznih klima uredjaja itd... lista ide u nedogled

promenile su se zivotne okolnosti, doticne ne mogu da budu krivi bar za ovo
o ostalom mozemo da diskutujemo
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 22:59 ] @
Pa jeste,

Ali za vreme SFRJ je strujna mreza pratila potrebe... putna mreza pratila potrebe.

A onda se desio "NAROD" - i od tada vise nista ne prati potrebe vec jbeno STAGNIRA - zar je moguce da je to toliko komplikovano da se sagleda? Sta normalno ima u tome sto drzava ne izgradjuje ni jedan bitan objekat za skoro cetvrt veka?

Kako objasnjavas da je Srbija bila izvoznik struje, a onda 22+ godine ne radi ama bas nista na svojoj elektricnoj mrezi? Sta je tu normalno - eto ti iz SFRJ su omogucili da Srbija izvozi struju tada, a "NAROD" tj. "eksperti" umeju samo da se ugrade negde, i da uvezu posto ne umeju da izgrade.

@mist,

Ne znam sta te je pogodilo "krecenje" - zapitaj se:

- Da li Srbija zivi na odrzavanju stare SFRJ elektricne infrastrukture? Zivi.
- Da li Srbija zivi na odrzavanju stare SFRJ putne mreze? Zivi.
- Da li Srbija zivi na odrzavanju stare SFRJ zeleznicke mreze? Zivi.

To je "krecenje" o kome pricam, figurativno receno - sto ima mali milion mrsomuda eksperata za sve, osecam da imamo i eksperte za nuklearnu energiju - jedino nas zeza sto svi ti eksperti svoje pertle ne bi umeli da vezu, a ne da izgrade to za sta su "eksperti". Mogu jedino da se ugrade u neki trange-frange posao.

Kao sto rekoh, to nije nikakva ocena SFRJ vlasti - vec samo prosto poredjenje. Prema svim tim "ekspertima" su zadrigle komunjare iz SFRJ neimari i veliki emancipatori.
[ Shadowed @ 28.01.2010. 23:01 ] @
@flighter_22, sama cinjenica da nam za Nigeriju treba viza puno govori :)
[ mist @ 28.01.2010. 23:11 ] @
Pa naravno da nista nije izgrađeno kad smo sve vreme ratovali i gledali kako da pobijemo što više po komšiluku.
U međuvremenu je pothranjivana kultura kriminala i korupcije i eto ti gde smo sada. Sve zaslugom Slobodana M. i nikog više.

Ono što si napisao da Srbija živi na održavanju postojeće nasleđene mreže svega i svačega iz SFRJ jeste tačno, naravno. Osim kada je u pitanju železnica, jer železnica je potpuno neupotrebljiva ni za putnički ni za komercijalni transport. A osim toga, čujem i da je skuplja od drumskog transporta.

Ono što meni smeta u celoj priči je sledeće:

- nasledili smo skoro ceo autoput (osim njegove 2/3 - dakle nije bilo deonice od Niša do granice sa Makedonijom, a ni od Beograda do granice sa Mađarskom), a obilaznice oko BG nema.
- nasledili smo cele pruge - kojima ni u najbolja vremena na najvećem delu nije moglo da se vozi preko 60km/h.
- nasledili smo knap elektro mrežu i nismo nasledili nuklearku jer su je na vreme dograbili ovi zapadno.
- nasledili smo skoro najgluplji civilni aerodrom u evropi.

Sve što smo nasledili je za malo pa dobro. Stiče se utisak da je građeno samo da bi se ostavio utisak o napretku, kao što se uostalom to i danas radi. Npr. Mrkonjić pusti 20km autoputa od Bujanovca do MK granice, a onda ti izađeš na teren i vidiš da je pustio samo jedan smer autoputa, drugi smer nije ni izgrađen. Eto tako...

U suštini, Dimkoviću, nismo mi u sukobu - samo imamo različito gledanje na nasleđe.

Moja poenta je:
1. 1990-2000 potrošena na ratove
2. 2000-2010 potrošena na saniranje posledica ratova i parcijalno civilizovanje.

to je 20 godina. Ovi pre su napravili što su napravili od 1945-1988. To je 43 godine.
Ja bih rekao da će u narednih 10 godina biti napravljeno više nego što je napravljeno za ove 43 godine. Barem što se autoputeva tiče.
[ mrle 011 @ 28.01.2010. 23:11 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: pa dobro sad, ako cemo realno da sagledamo ovo, potrebe za strujom su tada bile neuporedivo manje- koliko samo trosi ulicno osvetljenje bg ns ni i ostalih vecih gradova?
koliko ima ljudi koji su se preselili iz unutrasnjosti i zamenili cvrsta goriva za uljane radijatore i ta peci, akumulacija koje su se punile preko leta, a sada je leti potrosnja skoro ista kao i zimi zbgo raznih klima uredjaja itd... lista ide u nedogled

promenile su se zivotne okolnosti, doticne ne mogu da budu krivi bar za ovo
o ostalom mozemo da diskutujemo :)


srbija je u doba SFRJ bila najveci izvoznik struje u regionu.

nasa potrosnja se povecavala po stopi od oko 15% godisnje.

tada je izvrsena elektrifikacija, izgradjen djerdap, obrenovac ...
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 23:15 ] @
Cekaj, mist...

Hoces da kazes da je KOMPLETNA ELEKTRICNA MREZA Srbije "gradjena da bi se ostavio utisak o napretku" ?!?!?

Hoces da kazes da je KOMPLETNA TELEFONSKA MREZA isto tako bila "utisak o napretku" ?

Hoces da kazes da je AERODROM BEOGRAD "utisak o napretku" ?????

Hoces da kazes da je HIDROELEKTRANA DJERDAP, TE NIKOLA TESLA "utisak o napretku" ?????

Svi bulevari, magistralni putevi, petlje, naftovod, skole, rafinerije???? Nista od toga nije za upotrebu? Sve bio jeftin marketing? :-)

Ovaj... da li zaista tako mislis? Ono, samo da saberemo grube tone betona i celika, pa da ne mozemo da poredimo :-)

Pazi ti kazes da je to jadno... a to poredis sa cim tacno? Ja ne vidim nista bolje da je uradjeno u Srbiji - samo mnogo gore. Naravno, mozemo da se bavimo "SBBKBB" pricom pa da kazemo da nas je mozda zauzela Amerika, mozda bi smo danas bili k'o New York - ali ko ce to znati, fakat je da se to ipak nije desilo.

Citat:

2. 2000-2010 potrošena na saniranje posledica ratova i parcijalno civilizovanje.


Hehehe sto volim tu pricu :-)

Kakvih crnih ratova? Kada je to na teritoriji danasnje Srbije besneo PRAVI rat sa masovnim gubitkom ljudstva i infrastrukture? Eno u Hrvatskoj je besneo pravi rat, gradjanski, sa sve teskim rokanjem, granatiranjem gradova / opsadama, itd.. - pa vidi ih danas. Uopste ne ulazim u celu tu pricu oko tog rata tamo - ali eto, to je bio pravi rat, sa pravim vojnim sukobima. Cega nije bilo u Srbiji.

Ne kupujem ja to bas. Ni malo.

Isti primer ti je Makedonija, Crna Gora... isto sake jada danas, nista napravili nisu - SVE sto imaju je izgradjeno za vreme SFRJ. A nisu imali ratove.

Ne ide :(

Citat:

to je 20 godina. Ovi pre su napravili što su napravili od 1945-1988. To je 43 godine.
Ja bih rekao da će u narednih 10 godina biti napravljeno više nego što je napravljeno za ove 43 godine. Barem što se autoputeva tiče.


Znas kako se kaze - nada umire poslednja. Vidis ja mislim da ce i u narednih 10 godina da se radi na "saniranju posledica ratova i parcijalno civilizovanje" - tj. bar ce tako da se kaze :)
[ a1200 @ 28.01.2010. 23:21 ] @
Nikao ceo Novi Beograd (blokovi)... a danas ne mogu da naprave socijalne stanove za ispod 1600 Eura m2...
[ mist @ 28.01.2010. 23:21 ] @
nisam ja reko da je ovde besneo rat, nego su svi ekonomski i ljudski resursi bili upotrebljeni za ratovanje. A sto nije bilo za ratovanje - bilo je upotrebljavano za stvaranje privida normalnog zivota iako smo bili totalno izolovani, nasom krivicom, naravno.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 23:24 ] @
Pa znas kako, i SFRJ je pocela posle WWII - najgoreg sukoba koji je svet video, TOTALNO unistena do poslednjeg industrijskog objekta od ono malo sto ih je imala pre WWII. Prema tom ratu se sve to sto se desilo u Srbiji od 1988 ne moze porediti. Pa opet izgradise sve ono sto su izgradili.

Za 10 godina Srbija nije uradila nista - pored svih hiljada eksperata i "eksperata". A nije imala WWII, stavise nije uopste morala da pocinje od nule.

To jednostavno ne moze da bude ni za sta drugo nego za najgori prezir i osudu tih ljudi.

Uzgred, vozovi su sasvim lepo funkcionisali do desavanja "naroda" i bili su prilicno cisti i i te kako upotrebljivi. Ne, nisu bili kao nemacki ili japanski - ali ako uporedimo sa nemarom i javaslukom koji konstantno vlada u Srbiji od "dogadjanja naroda" - mislim da slobodno mozemo da kazemo da su bili prva liga :) Dodjavola, cak je ta GOSA izvozila vagone.

Danas tesko da bi mogli jedan vagon da napravimo - pa moramo da uvozimo polovne svedske, i to preko nekog butika... tako rekli "eksperti" :(
[ a1200 @ 28.01.2010. 23:27 ] @
Citat:
Most Gazela pušten je u saobraćaj 1971. godine i od tada nikada nije zatvaran. Jedan od projektanata ovog mosta, inžinjer Miša Dragojević, nedavno je izjavio za Press da je most propao i da je za četiri decenije samo jednom promenjen kompletan asfalt.

- Most je zapušten! Suština celog problema je da briga o Gazeli nikada nije bila prepuštena stručnim ljudima, već političarima i moćnicima koji su samo razmišljali kako da sa sebe skinu odgovornost. Tako je bilo u vreme komunizma, a slično je i danas. Kada se govori o redovnom održavanju, to ne podrazumeva neke obimne radove. Dovoljno je bilo da su se na mostu s vremena na vreme obnavljale oštećene ograde, farbali ogoljeni delovi ili da se bar ispirala bačena so, koja je vremenom toliko nagrizla konstrukciju da joj sada treba kompletna obnova! Za četiri decenije samo jednom je menjan kompletan asfalt, a to treba da se radi na svakih 10 ili 12 godina - objasnio je Dragojević.

- U konstrukciju mosta treba da bude ugrađeno 2.100 tona čelika. Treba nam 30 kilograma čelika po metru ograde, pa 150 kilograma za jednu dilatacionu spojnicu, a tu su i ankerna mesta i od soli propali kablovi, koji takođe treba da se zamene. Kako je Gazela deo šireg saobraćajnog pravca koji uključuje i autoput, dinamika radova na mostu i na putu mora da bude usaglašena, jer Beogradu inače preti saobraćajni kolaps - upozorava Dragojević.


http://pressonline.rs/sr/vesti...ustavljen+saobra%C4%87aj!.html

Deo texta iz koga se vidi dosta zanimljivih stvari, posebno ovo oko odrzavanja - tj. krecenja. Da nisu ratovi i za to krivi...
[ vilil1 @ 28.01.2010. 23:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Hoces da kazes da je KOMPLETNA ELEKTRICNA MREZA Srbije "gradjena da bi se ostavio utisak o napretku" ?!?!?

Hoces da kazes da je KOMPLETNA TELEFONSKA MREZA isto tako bila "utisak o napretku"


Sve si lepo rakao, ali ovde si malo omanuo. Znas li da i dan danas ima poneki zaselak gde nema struje? Kakva crna kompletna mreza...Pogotovo kompletna telefonska mreza. Aerodrom, njegov polozaj, kvalitet, ne zasluzuje bas nikakav komentar.
Sada se ponovo vracaju one x puta prezvakane price tipa - A pre rata su konji vukli tramvaje, a vidi sad... :)

Vidi, vidi, pa ta Gazela je trabala svakih 10-12 godina da se radi. Pa ni ovi pre '88me se nisu bas pretrgli u odrzavanju.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 23:32 ] @
@vilil1

MOLIM? Aerodrom Beograd je sasvim bio po svim standardima i izgledao lepo za jednu 1980-tu. Sasvim lepo, i zadovoljavao je sve potrebe te SFRJ.

To sto "narod" od 1988 do 2010 je uspeo da zameni fasadu ali nikako da renoviraju pistu ili prosire aerodrom ipak govori malo vise o tom periodu nego o SFRJ.

Ista stvar za elektricnu mrezu - da li ti kapiras da JE BUKVALNO POCETO OD NULE - malo li je bre. Poceti od nule a izgraditi kljucnu infrastrukturu koja nije postojala... pa sta bi ti? Da nije neko uradio bolje mozda u Srbiji nekad? Ne secam se.

TO je ono sto ja kazem - OK, SFRJ nije gradila kao Nemacka... nije. Ali je i pored toga to period istorije Srbije kada je uradjeno najvise za ovu zemlju sto se infrastrukture tice.

O tome ja pricam sve vreme - uopste mi ne pada na pamet da ovde kvalifikujem SFRJ kao dobru ili losu stvar. Vec samo poredim sa periodom posle. I to poredjenje je prilicno jasno.

Citat:

Vidi, vidi, pa ta Gazela je trabala svakih 10-12 godina da se radi. Pa ni ovi pre '88me se nisu bas pretrgli u odrzavanju.


Bar su je izgradili. Samo toliko.

Pitam se i kada je zamenjen taj asfalt jednom posle 1970-te... PRE 24 GODINE, iliti 1986-te godine.

Pogodi kada je prestalo odrzavanje Gazele?

Imas 3 puta fore :)
[ a1200 @ 28.01.2010. 23:36 ] @
Citat:
Pomoćnik ministra za infrastrukturu zadužen za puteve i bezbednost u saobraćaju, Dragan Jovanović, kaže za Press da je pukao lim na glavnom nosaču mosta, ali da to ne predstavlja opasnost po bezbednost saobraćaja?!


He, he
Puska je zakocena.

Citat:
22 meseca je rok za završetak rekonstrukcije Gazele
24 godine prošlo je od poslednjih ozbiljnih radova na mostu
60 miliona evra je procenjeni iznos kredita koji će morati da se uzme za rekonstrukciju


Citat:

fakti:
168.000 vozila u proseku dnevno pređe preko Gazele, iako je projektovana za 38.000
6 godina je prošlo otkad su stručnjaci utvrdili da je mostu neophodna rekonstrukcija
Most Gazela je dugačak 332 metara, a širok 27,5 metara
Ukupna širina kolovoza na Gazeli je 21,8 metara
Na mostu Gazela postoje po tri kolovozne trake u oba pravca širine 10 metara
Kada je izgrađen, postojale su dve pešačke staze od po tri metra
[ vilil1 @ 28.01.2010. 23:36 ] @
@Ivan Dimkovic
Ma sve ti to lepo kazes. Izneses neke tvrdnje, kada ti se ukaze da nije bas tako, ti onda menjas pricu.

Kakve veze ima da li je poceto od nule? Ti si TVRDIO da je izgradjena KOMPLETNA ELEKTRICNA MREZA, kao i KOMPLETNA TELEFONSKA MREZA. Ja samo kazem da to nije tacno.

Za aerodrom, mogli bi posebnu temu da otvorimo.
[ žutokljunac @ 28.01.2010. 23:37 ] @
A šta ti Dimkoviću predlažeš? Kakvu ekonomsku politiku? Da li i danas tvrdiš da je "privatizacija " domaćih banaka dobra stvar i da je tako moralo jer para nije bilo ( a bilo je jer su sve bile u debelom plusu ). Kako sada zamišljaš ekonomsku, monetarnu, fiskalnu politiku kada ti je bukvalno sav movac u rukama stranih banaka koje mogu da rade šta hoće. Danas prvo radiš za banku, da njima zaradiš, a tebi šta ostane.
[ vilil1 @ 28.01.2010. 23:39 ] @
Dakle iz onog teksta -
Citat:
Tako je bilo u vreme komunizma, a slično je i danas.
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 23:39 ] @
Citat:
vilil1
@Ivan Dimkovic
Ma sve ti to lepo kazes. Izneses neke tvrdnje, kada ti se ukaze da nije bas tako, ti onda menjas pricu.

Kakve veze ima da li je poceto od nule? Ti si TVRDIO da je izgradjena KOMPLETNA ELEKTRICNA MREZA, kao i KOMPLETNA TELEFONSKA MREZA. Ja samo kazem da to nije tacno.

Za aerodrom, mogli bi posebnu temu da otvorimo.


Sta nije tacno?

Naravno da je izgradjena kompletna elektricna mreza. KOMPLETNA KOJU IMAS DANAS. Ne, tu ne racunam "prikljucke" vec ono sto se u celom svetu smatra za infrastrukturu - a to su dalekovodi, elektricne centrale i kljucne trafo stanice. A ne smesni zidarski radovi i kacenje na vec postojece kljucne trase koje je neko morao i da izgradi, a to nisu bili "eksperti".

Tacno je da neko selo nema struju - ali ti dalekovodi omogucavaju da ima, da se neko seti da zavrsi to od "eksperata". Jedno je sigurno bez dalekovoda i elektrana ne bi niko imao struju. A kakvi su "eksperti", i sta su izgradili - jasno je da bi sa njima potraznja za petrolejkama i dalje bila velika.

Eto ti i ta Gazela - izgradjena 1970-te, zamenjen asfalt 1986-te i posle cao djaci. Satro nije odrzavana - ne, kompletna zamena asfalta nije odrzavanje nikako... a od 1988, ni ograda zamenjena nije.

Uostalom, slika Srbije govori vise od 1000 reci :(

Citat:

Dakle iz onog teksta -


Ma kakvog crnog teksta - istorijski fakat je da je kompletna zamena asfalta na Gazeli uradjena 1986-te godine. To je odrzavanje mosta prijatelju. Ako je to "bilo tako za vreme komunizma a slicno je danas" uputi nas kada je to zamenjen asfalt posle 1986? Mislim, to je slicno? Moze i ograda... i to je slicno... nema? OK, moze i FARBANJE ograde? Nema? Pa sta je bre koji q slicno ?!?! :)

Sad je valjda u modi da se sve to pljucka, valjda da se pokaze koliko su uspesni "eksperti" koji ne rade nista (valjda su "izbavili" narod od necega) - al fakat je da je prema tom odrzavanju sve sto je uradjeno posle NULA. Apsolutna nula.

Svi koji prate ovaj forum znaju moje misljenje o komunizmu, Titu itd... koje nije ni malo pozitivno. Ali nije to poenta - poenta je da je to vreme prema ovim bezkicmenim skakavcima bre prava renesansa (#$*&@#(*&@#( To samo govori koliko su nesposobni ovi danas.
[ mrle 011 @ 28.01.2010. 23:51 ] @
Citat:
mist:
Moja poenta je:
1. 1990-2000 potrošena na ratove
2. 2000-2010 potrošena na saniranje posledica ratova i parcijalno civilizovanje.

to je 20 godina. Ovi pre su napravili što su napravili od 1945-1988. To je 43 godine.


a sta braco mislis, da se od 1945-1988 u SFRJ/FNRJ nije ratovalo?

1946. - sa amerikancima i englezima.
1948.-1952. - sa rusima.
1945.-1950. - sa ustasama.
1945.-1953/54. - sa cetnicima.
1947. - pobuna na kosovu.
1968. - pobuna ovih sto su danas na vlasti.
1971. - ustaski ustanak u hrvatskoj.
1972. - teroristicki napadi.
1981. - opet pobuna na kosovu.
... itd.... itd...

... SFRJ nije nikada mogla da sastavi u cugu tri mirne godine.

nakon zavrsetka WW2, u oruzanim borbama je poginulo nepunih 6.000 pripadnika dve najbolje Sluzbe na svetu - OZN-e i UDB-e.
[ vilil1 @ 28.01.2010. 23:52 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma kakvog crnog teksta - istorijski fakat je da je kompletna zamena asfalta na Gazeli uradjena 1986-te godine. To je odrzavanje mosta prijatelju.

E, jbg. ako je za tebe zamena asfalta na mostu = odrzavanje celog mosta. Onda dobro, u pravu si.
Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 28.01.2010. 23:58 ] @
Dobro pa imamo eksperte da nam to objasne - jeste da svi ti silni eksperti ni ogradu nisu ofarbali, a kamo li zamenili asfalt...

Ali nema veze, "sve je to isto" :-)
[ vilil1 @ 29.01.2010. 00:06 ] @
Mi se ne razumemo. Ja uopste ne kazem da su ovi danas nesto radili na mostu. Ja kazem da niko, nikada, nista ozbiljnije nije radio. Skoro svakodnevno kada je lepse vreme, prolazim ispod Gazele, bilo sa Beogradske, bilo sa NBG. strane. Most je rusevina. Bukvalno. Da vidis kako izgleda odozdo, razmislio bi da predjes Savu njime. Sta da kazem kada jos ima orig. farbe. Nazire se ispod silne rdje. I ovo sada sto ce da rade je seci usi krpi dupe.

Inace pre rata je u BG bilo tri mosta.
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 00:07 ] @
Citat:
žutokljunac
A šta ti Dimkoviću predlažeš? Kakvu ekonomsku politiku? Da li i danas tvrdiš da je "privatizacija " domaćih banaka dobra stvar i da je tako moralo jer para nije bilo ( a bilo je jer su sve bile u debelom plusu ). Kako sada zamišljaš ekonomsku, monetarnu, fiskalnu politiku kada ti je bukvalno sav movac u rukama stranih banaka koje mogu da rade šta hoće. Danas prvo radiš za banku, da njima zaradiš, a tebi šta ostane.


Srbija moze da dize kredite.

Stavise >dize< ih.

Problem je sto bar pola, a mozda i vise svih para koje se sliju u drzavnu kasu zavrse u nekoj korupciji, neefikasnoj upravi, ugradama, itd... zbog toga nije moguce izgraditi ni jedan put kako valja, kada 1km puta kosta N puta vise nego u nekoj normalnoj zemlji zbog svih "ugrada".

Prema tome, nije tacno da para nema - one milijarde koje Srbija uzima od MMF-a su velike pare. Porez koji Srbija ubira od gradjana su velike pare. Ne, one nisu velike kao budzet neke Francuske, Nemacke - ali nisu ni male, i kada bi se novac trosio racionalnije, bilo bi i za puteve, i za elektrane. Problem je sto se ne moze nista uraditi jer moras da prehranis svu tu bulumentu eksperata, rodjaka, konsultanata, kumova i ostalih... to je bre socijalni program za tu stoku, samo sto ne dobijaju socijalnu pomoc vec su u pitanju ozbiljne pare.

Eno pre par meseci kada je covek postovao onaj racun iz Pirota... kada jedan fakin Pirot na jednom malom EU projektu glodje onoliko para... pomnozi to sa brojem lelemuda i eksperata i projekata, i shvatices da "eksperti" skakavci zapravo unistavaju drzavu svojom korupcijom, i nista drugo.
[ a1200 @ 29.01.2010. 00:16 ] @
Citat:
Eno pre par meseci kada je covek postovao onaj racun iz Pirota... kada jedan fakin Pirot na jednom malom EU projektu glodje onoliko para... pomnozi to sa brojem lelemuda i eksperata i projekata, i shvatices da "eksperti" skakavci zapravo unistavaju drzavu svojom korupcijom, i nista drugo.


Uhhh.... samo to ne!
Ko izgovori rec Pirot - umrece u najgorim mukama! A post ce mu biti arhiviran - jer vishe sile su u pitanju

...
Nice knowing you Mr. Dimkovic

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 29.01.2010. u 01:29 GMT+1]
[ mulaz @ 29.01.2010. 00:18 ] @
Pa evo.. i u Sloveniji se gradi infrastruktura, pa na vikendici u selu sa 3 kuce (2 vikendasi + jedna 70+g stara baba), nema ni adsl ni optika, ni umts, pa moram preko gprs-a da idem na internet. Ali zato u svim vecim gradovima, 10/10mbit kosta 14eur mesecno.

Tako da, to, da jedno selo, usred p.m. nema struje (a i ta, bi uz malo volje i rada) mogla da se dovede do tamo, ne znaci da nema infrastrukture.


A i posledice 'rata'.... usred glavnog grada, na putu, po kome ide skoro svaki turist (izmedju gl. železničke stanice i slavije), stoji onaj srušeni generalštab več 10 godina, više-manje nepromenjen. Dobro.. eksperti ne znaju da grade, bar bi mogli nešto da poruše! Pa neka se tamo napravi bar neki park ili nešto. A ni u samoj želežničkoj stanici nije nešto bolje... WC-i izgledaju ko da su poslednji put bili očišćeni baš oko '88-e. Da o samim peronima/fasadi ni ne pričam.
Slavija isto... sa jedne strane izgleda kao buvljak, stoje tezge, prodaju čarape i neki kinesku kozmetiku...
[ MicrosoftCorporation @ 29.01.2010. 00:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
POENTA PRICE JE DA SU SVE VLASTI OD 1988 DO 2010 IZGRADILE >NISTA< U POREDJENJU NA SFRJ


pa sad nije bas nista:

http://sr.wikipedia.org/wiki/%...D0%B3_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B5
- izgradnja ponovo otpocela 1985
- najvece postignuce - podizanje centralne kupole teske 40.000 tona trajalo 40 dana, zavrseno 26.juna 1989
- gradnja eksterijera zavrsena 2004
- ...

e sad zasto ovo pisem , jednostavno sto covek nekad moze da se uplasi koliko gole cinjenice umeju da budu surove.

evidentno je zaista da je vecina infrastrukture (da ne kazem sva) izgradjena posle WWII, bez obzira sta ko mislio o tom sistemu.

Takodje sirom Srbije postoje putevi i mostovi ( dakle infrastrukturni objekti ) koji su izgradjeni i daleko PRE WWII i koje se u narodu u svim krajevima obicno zovu: rimski put, turski put , turski most itd...

Postoje i objekti ( a ciju vrednost ne zelim ni najmanje da umanjim ) koji su izgradjeni u vecoj ili manjoj meri sirom Srbije oslobodjene od ugnjetaca ( rimljana , turaka, komunista ...) a to su kao sto svi znamo nasi manastiri, crkve i sl...

1988 se dogodio narod i sloboda , (pogledati gore - podizanje centralne kupole teske 40.000 tona trajalo 40 dana, zavrseno 26.juna 1989)

zakljucak ne zelim da izvlacim , ne znam ni zasto pisem sve ovo valjda samo glasno razmisljam..


[Ovu poruku je menjao MicrosoftCorporation dana 29.01.2010. u 01:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MicrosoftCorporation dana 29.01.2010. u 01:41 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 00:28 ] @
@MicrosoftCorporation

Ma nije uopste sporno da bi verovatno svako gradio posle WWII.

Medjutim, to i dalje ne opravdava sto ekipa od 1988 do danas nije nista >bitno< uradila u poredjenju sa onima pre njih. Dakle, uopste ja ne kvalifikujem SFRJ kao "dobru" / "losu" itd... vec samo kvalifikujem sve vlasti posle 1988 kao >katastrofalne< u poredjenju sa SFRJ, kada su kljucni projekti u pitanju.

Ako je vlast SFRJ bila losa po pitanju infrastrukturnih projekata (sta god to znacilo, da bi bilo nesto lose - mora se porediti sa necim, a u Srbiji ne vidim nista bolje od toga sto su oni uradili) - to samo znaci da su sve vlasti posle 1988 bile jos 1000 puta gore :(

Tu nema nista dobro.
[ MicrosoftCorporation @ 29.01.2010. 00:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Ma nije uopste sporno da bi verovatno svako gradio posle WWII.



ili nisi procitao sta sam napisao ili me nisi razumeo :)
[ vladd @ 29.01.2010. 00:31 ] @
Bilo je tri mosta ali i nekoliko skela.

Za to vreme, i potrebe saobracaja, skoro identicno kao most.

Cinjenica da Gazela nije remontovana, ali gazela je primer pocetka trulezi.

Elem, nakon velikih svadja cuvenih arhitekata, i velikog brljanja gradskih celnika, odustajalo se od normalnih planova sistematizacije saobracaja. Onda je jedna lobi grupa(bliska vlasti ili ne, nije ni vazno, stalno su se klali medjusobno) izgurala projekat Gazela, u dobrom komunistickom stilu, sto pre i pre roka, pregalackim radom i fuserajem, tako da je most potonuo u prvih par godina, onoliko koliko je trebao da potone za 20.

A onda su zbog ujdurme jednih, drugi i treci okretali glavu od Gazele, kao da je to vlasnistvo "prve ekipe", o kojem oni sami treba da brinu.

I istorija se ponavlja. Na silu(marketing, priprema za izbore, proizvodi se mesto za propagandu) se zida most, koji je preskup, i koji nema silazak na tlo, ni sa Nbgd ni sa Bg strane. I kada se kompletira, sa petljama, bice 2018 godina, duplo vise vozila, i sve trake zakrcene..

Ali, ko sada moze da kaze nesto "protiv" mosta, koji je zaista neophodan. Ali normalno, racionalno planiran, placen i uradjen...

Mnogi normalni eksperti(ne partijski ili sujetno ludi) su govorili da sva (trenutna) petljanja oko saobracaja ne valjaju, da cemo umesto uskih i zakrcenih imati siroke i zakrcene ulice. Ali, saobracajnice i mostovi su omiljena stecista i kulisa za slikanje..

Ali, licno mislim da problem saobracaja i arhitektonskog uredjenja Beograda u tom smeru, ne treba puno vezivati sa parazitima na vlasti. Arhitektonska vlastela, i sive eminencije su isterivali svoja ludila.

Za sve ostalo ste u pravu, krpelji su skrljali zivo tkivo, i ono sto je napravljeno su obezvredili, zatim uzeli kredite da nesto izgrade, pa se dosetili da te pare spiskaju prostim otimanjem, proizvodnjom studija izvodljivosti ili stancovanjem agencija "za uvodjenje demokratije u juznomoravski region", a marketinski su napravili parce puta, koje vec osmi put "otvaraju". Radovi se izvode samo kada stigne delegacija i TV, kada prodju, pokupe se radnici i masine, i na privatne biznise..

O aktivnostima parazita, malo je cela Wikipedija...samo da evidentira..

Poz
[ Pirossi @ 29.01.2010. 01:18 ] @
e, zaboravili ste radne akcije. ništa bez radnih akcija.
Z-D-R-A-V-O, ZDRAVO, ZDRAVO, ZDRAVO!!!
[ Igor Gajic @ 29.01.2010. 01:30 ] @
@Pirossi

Pa bilo bi bolje da omladina trosi energiju na nesto korisno nego na npr. fudbalske utakmice i masovne tuce, i organizovanje kojekakvih parada
[ 101010 @ 29.01.2010. 02:52 ] @
Citat:
"Uočena je naprslina na nosaču i odmah smo intervenisali da se zaustavi teretni saobraćaj da nosač ne bi, ne daj Bože, pukao. To ćemo srediti u narednih petnaestak dana. Zabranjen je sav motorni saobraćaj srednjom trakom ka Novom Beogradu, dok je na ostale dve trake uvedeno ograničenje od 40 kilometara na sat", rekao je Zoran Drobnjak direktor JP “Putevi Srbije“.

:)

Kada god prolazim ispod nekih mostova u Beogradu (onih sto su u nadleznosti republike) zazalim sto nemam fotoaparat sa odgovarajucim objektivima, da mogu da dohvatim stripske SF prizore oronulih korodiranih konstrukcija i nekad pokretnih gondola za odrzavanje mostova koje sada samo golubovi koriste.

Sa gornje strane kolovoz bun brazdi i rupa koje povecavaju opterecenje koje most trpi pri prelasku teskih vozila. Secate se pre mesec dana kada su se na Gazeli otvorili krateri u asfaltu sve do celicne konstrukcije. Pa kad u takvu rupu upadne tocak natovarenog shlepera, a ceo most se zatalasa...
Tada pomislim kao ovaj Drobnjak, boze kako jos uvek stoji...samo ja nisam direktor JP "Putevi Srbije", pa mogu sebi da dozvolim da pitam boga.

Nego posto su opet zatvorili prilaze mostu iz pravca sajma, mozda strukturno ostecenje nije na glavnom kosom celicnom nosacu vec na nekom od betonskih, rekao bih da je taj deo mosta najoptereceniji.

Na kraju ce ispasti da bi bolje prosli da su Amerikanci unistili beogradske mostove, sto bi nas prisililo da izgradimo nove, ako ne drugacije, radnom akcijom :).



[ žutokljunac @ 29.01.2010. 07:26 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation:

1988 se dogodio narod i sloboda , (pogledati gore - podizanje centralne kupole teske 40.000 tona trajalo 40 dana, zavrseno 26.juna 1989)


Sloboda? Koja sloboda? Da možeš da vikneš " ua lopovi " i da slaviš crvena slova u kalendaru. E vala izem ti takvu slobodu.

edit: Ustvari i pre te slobode se slavilo, samo nisi mogao da bacaš petarde . Ahhh, sad vidim šta si hteo da kažeš. ;)



[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 29.01.2010. u 08:42 GMT+1]
[ Kosuth @ 29.01.2010. 07:46 ] @
@Ivane,
Citat:
Svi koji prate ovaj forum znaju moje misljenje o komunizmu, Titu itd... koje nije ni malo pozitivno.

...nešto mi u svemu ovome nije ni malo jasno...

...kako 'nešto', što nije ni malo pozitivno, može napraviti, opet, 'nešto' što je toliko dobro da te u toj meri angažuje da to braniš???

Fakat je da sve što je u titino vreme napravljeno,bezmalo je samo za to vreme i trajalo!

Posle njih potop!

Da me neko pogrešno ne shvati,ovime ni u kom slučaju ne glorifikujem ove sadašnje mufljuze na vlasti,jer tome nema mesta uopšte.

Kad malo dublje zagrebete po rodoslovlju ovih,bez po muke ćete ustanoviti da vode poreklo od bivših,u titino vreme aktuelnih,komunjarskih dinastija!

Koliko se i kako tada,u to vreme jednakih, kralo,samo 'tice znaju.

Danas je taj trend samo nastavljen...

E, zato je uglavnom sve što su napravili za široke narodne mase('a i šire' :o((),u svetskim razmerama,tako kratkog veka.

A da su itekako imali uslova, umeli i mogli bolje da grade to nije sporno...

...ali ne i za široke narodne mase!

Navešću samo primer čuvenog titinog bunkera kod Konjica....

...ko zna,zna o čemu pričam,a ko ne zna,a hteo bi da sazna, neka mi ostavi svoj mail na PP rado ću mu proslediti tu priču.

Da je Gazela samo u neznatnom procentu urađena toliko kvalitetno kao taj bunker,trajala bi hiljade godina...

...kao egipatske piramide.

Najveći kuriozitet u priči o tom bunkeru je da nakon njegovog završetka niko i nikada ga nije koristio!

Na titinom i Jovankinom 'jogi'madracu i dan-danji stoji originalna fabrička najlon-ambalaža...

...a pare,novci,teške milijarde dolara su potrošeni....

N I N A Š T A ! ! !
[ mrle 011 @ 29.01.2010. 08:05 ] @
Citat:
Kosuth: Fakat je da sve što je u titino vreme napravljeno,bezmalo je samo za to vreme i trajalo!


u pravu si, trebali su da ozidaju gazelu od kamena.

... ustvari ... i tada bi bilo potrebno odrzavati je.

najbolje bi bilo da su je isklesali iz jednog komada kamena.
[ jablan @ 29.01.2010. 08:06 ] @
Citat:
da nosač ne bi, ne daj Bože, pukao

Eto rešenja! Umesto skupog remonta i radnih akcija, Vlada u saradnji sa novim Patrijarhom organizovaće saborne molitve za podršku oronulom nosaču Gazele! Vidimo se ispred Hrama!
[ Kosuth @ 29.01.2010. 08:47 ] @
Citat:
mrle 011: u pravu si, trebali su da ozidaju gazelu od kamena.

Niko im to nije branio,čak šta više,sve potrebne uslove ovoga sveta,su za to imali...

Nego,segment jednog vica iz tog doba:

(Novinari intervjuišu cigu):

-Pa dobro cigo,kaži nam u kakvom sistemu,državi mi danas živimo?

-Kažedu da je socijalizam,šta znam ja,tako učidu mog unuka u školu i još ga učidu 'smo svi jednaki,šta znam ja,valjda je to.

-Dobro,a kaži nam,šta ti misliš,dal' se u ovoj državi krade?

-Ne znam,sinko,ne znam,majke mi,a i da znam,odakle da znam!!!!

-Ajde,dobro,ne znaš...a reci nam šta će biti posle socijalizma,kakva država?

-Pa šta znam ja,opet mi moj unuk kaže,ga učidu u školu će da bide komunizam,će da bide valjda,ako ga učidu...

-Dobro,a šta ti misliš da li će da se krade u tom komunizmu?

-Pa ne znam sinko,ne znam...AKO NEŠTA OSTANE,ĆE SE KRADE,SIGURNO ĆE SE KRADE!
[ Lesli Eldridz @ 29.01.2010. 08:54 ] @
Citat:
Kosuth:bla bl bla bezmalo je samo za to vreme i trajalo bla bla bla

Pretpostavimo da je ovo tacno (a nije). I? Pa morate i ti i tvoji nesti da doprinesete. Sta ste ocekivali, da vam neko napravi nesto sto ce vecito da traje bez ikavih daljih ulaganja. Pa nema toga. Gde oni stadose vi produzite, sto su bili duzni, vi oduzite... Ali vi izgleda ne umejaste, a 25 godina ste imali za to. I sto se onda opet gurate tamo gde vam nije mesto, i sto se gnjurate kad vam **** viri? BTW, Ameri bezmalo pa sve prave samo za zadovoljenje trenutno potreba, pa ne vidim da im nesto fali.
[ p3j4 @ 29.01.2010. 08:57 ] @
Jako je lose za jedno drustvo sto se njegovi najsposobniji i najpametniji ljudi ne bave politikom. Tako dolazi do prirodne negativne selekcije i onda imamo ovo sto imamo danas - armiju politikanata, "eksperata", konsultanata i drugih, pri cemu je mnogima "politika" jedino sto u zivotu i znaju da rade...zato ce i grcevito da se bore da ostanu tu gde jesu... udobnim foteljama, grabeci za sebe budzetski novac lopatama i ugradjujuci se u sve sto je u dometu njihovih lopovskih prstiju, i to u toj meri kao da ne postoji sutra! Takvi uopste ne mare za "narod" niti neki opsti interes! Narod je tu samo da ih uz pomoc jeftinog populizma dovede na vlast. I dok najpametniji i dalje svakodnevno odlaze, Srbija po svemu svakim danom sve vise pocinje da podseca na neku Africku drzavu, u kojoj sa jedne strane imate "elitu" sa svojim represivnim aparatom, a na drugoj one zaglupljene i obespravljene.
[ mrle 011 @ 29.01.2010. 08:58 ] @
Citat:
Kosuth: Koliko se i kako tada,u to vreme jednakih, kralo,samo 'tice znaju.


kralo se uvek ... i svuda, ne samo u nasoj drzavi, zato sto su ljudi tome skloni.

sustinska razlika, izmedju "vremena jednakih" i perioda pre i posle toga, je u tome sto bi u "vremenima jednakih" onaj ko bi bio uhvacen u kradji leteo i sa posla i sa polozaja pravolinijski u prdekanu.

to je bilo pravilo, a naravno da je bilo izuzetaka.

za teze oblike privrednog kriminala je jedno vreme (negde do druge polovine 50-ih, ili do pocetka 60-ih ... ne znam tacno) u SFRJ bila propisana i smrtna kazna.

pre "vremena jednakih" je situacija bila ista kao i danas .... a jasno ti je kakva je danas i kako se ustvari postaje elita.
.... i valjda ti je jasno da je kradja danas pravilo, a da su oni retki koji zavrse u prdekani samo izuzeci od tog pravila.

... a opet, i pravilo za te izuzetke od pravila koji zavrse u prdekani je to da nisu tamo zavrsili zato sto su krali, vec zato sto su bili konkurencija u kradji nekim krupnijim ribama.

[ boccio @ 29.01.2010. 09:03 ] @
Mislim da ste malo suvise cranky i grumpy. Pa za ovih 10 godina je nasa demokratska, pro-evropska vlast izgradila 25 kilometara obilaznice oko Beograda, a dovrsili su cak i Ostruznicki most sa jedinstvenim, nigde u svetu ponovljenim feature-om: ne mozes s'tog mosta sici bar 20km nakon prelaska reke. Dobili smo i par kilometara auto-puta ka Novom Sadu, pa se vise ne vozi u Hakinen-stilu zaustavnom trakom, dok je ona nazovi "srednja" kompromisna, tj. ko jaci tu vozi.

E, da, Öresund Bridge su Danci sami gradili 4 godine (svede mrzelo da se cimaju ;p), koliko ce uz Bozju pomoc trebati babunima da zavrse ovaj penis preko Ade. Most od osam faken kilometara preko mora :)

A setite se samo renoviranja Starog mosta - Nemci su ga za manje vremena izgradili nego sto su ga ovi renovirali ;p
[ pri3rak @ 29.01.2010. 10:03 ] @
Citat:
boccio:Mislim da ste malo suvise cranky i grumpy. Pa za ovih 10 godina je nasa demokratska, pro-evropska vlast izgradila 25 kilometara obilaznice oko Beograda, a dovrsili su cak i Ostruznicki most sa jedinstvenim, nigde u svetu ponovljenim feature-om: ne mozes s'tog mosta sici bar 20km nakon prelaska reke. Dobili smo i par kilometara auto-puta ka Novom Sadu, pa se vise ne vozi u Hakinen-stilu zaustavnom trakom, dok je ona nazovi "srednja" kompromisna, tj. ko jaci tu vozi.
 

Imao je on jos bolji feature.Jedan je od retkih mostova kome je odmah nakon izgradnje trebala sanacija Daklem most je bio kompletiran negde 2004/2005, a ako me secanje ne vara negde 2007 je vec imao kratercine na barem dva mesta, i regulisanje saobracaja semaforima
[ Zoran Rodic @ 29.01.2010. 10:48 ] @
A zašto je ova tema u Svakodnevnici?
Nije baš svakodnevna pojava da u nekom glavnom gradu naprsne most.

Ovo je više za UltraMadZone
[ DrJekyll @ 29.01.2010. 11:39 ] @
Citat:

Ivan Dimkovic

Ako je vlast SFRJ bila losa po pitanju infrastrukturnih projekata (sta god to znacilo, da bi bilo nesto lose - mora se porediti sa necim, a u Srbiji ne vidim nista bolje od toga sto su oni uradili) - to samo znaci da su sve vlasti posle 1988 bile jos 1000 puta gore :(

Tu nema nista dobro.
--------------------------------------------------------------------------------


Nema to nikakve veze sa vlascu ni bivsom ni ovom.

Jednostavno u to vreme veliki bata je prodavao naftu i gas tvojima na zapadu i pomagao svoju manju bracu istomisljenike, ali to nije javno pricao.

Kad je on puko, pukli smo i svi mi ostali zar ne?
[ vladd @ 29.01.2010. 12:24 ] @
Vidi vidi

"Legalna" blokada mosta...

Pa sta cemo sada, mozda neko kasni na aerodrom, mozda neko posecuje tetku u Nisu, mozzda neko zeli da odvede dete u obdaniste.....zasto se sputavaju ljudi koji nesto rade, na sta to lici, kako sada da odgovore svojim obavezama, mozda ce da im smanje plate....

STA SAD???

Idemo... Beograde, dvostruki standardi...kada je golostraznjica u pitanju, mlati pendrecima, a kada zbalegaju guzonje sa vlasti, onda "objektivne teskoce i subjektivne okolnosti"

Poz
[ Lesli Eldridz @ 29.01.2010. 12:29 ] @
Citat:
DrJekyll: Nema to nikakve veze sa vlascu ni bivsom ni ovom.

Jednostavno u to vreme veliki bata je prodavao naftu i gas tvojima na zapadu i pomagao svoju manju bracu istomisljenike, ali to nije javno pricao.

Kad je on puko, pukli smo i svi mi ostali zar ne?

Kakav be veliki bata i kakav gas, ako je neko davao nesto to su bili ovi njegovi sa zapada da Tile napravi i odrzava nesvrstane koji bi se 3/4 prikonili velikom bratu da nije bilo Tileta i da SFRJ bude tampon zona izmedju SSSR i zapada. SFRJ je bila proamericka zemlja do koske a sam Tile veliki amerikanofil. Goli otok je i bio da bi se Tile obracunao sa ljubiteljima velikog bate, koji su bili oni koji su srusili Jugoslaviju kad je Tile umro, a sad su ostali samo jos ovde i sad pa hoce da ovo ovde pripoje bati. Zasto i dizu ove bune da izazovu izbore pa da ponovo srbuju, rusuju i kosovuju. Pricate nesto bezveze.
[ DrJekyll @ 29.01.2010. 12:34 ] @

Aha...a zasto je onda veliki bata dosao ovde nedavno i pokupio sve ono sto je njegovo bez ikakvog tendera...sto nisu dosli "oni njegovi" Shell ili BP?...






[ vladd @ 29.01.2010. 13:25 ] @
Pa dosao je US steel, i "uzeo" bez tendera, i to za smesno smesne pare.

Ocigledno, OBA velika brata rade sta hoce, i sta sad. Red je i jedan i drugi da imaju simpatizere, protivnike...tesko..

Dosao i treci, dobiJo Zastavu za dz, pardon, za prazno obecanje, dobio beneficije, prostor, popuste, privilegije, trziste i povrh svega NOVAC..pa sta sad?

I kakve sada veze ima globalno nadmudrivanje sa lokalnim olosom. Lokal-olos se uvek zakaci na izvor novca i pravi stetu..


Poz
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 14:03 ] @
Citat:

DrJekyll: Nema to nikakve veze sa vlascu ni bivsom ni ovom.

Jednostavno u to vreme veliki bata je prodavao naftu i gas tvojima na zapadu i pomagao svoju manju bracu istomisljenike, ali to nije javno pricao.

Kad je on puko, pukli smo i svi mi ostali zar ne?


Kako onda Slovenija postade razvijena EU zemlja onda? I oni su bili isto deo SFRJ.

Bice da je razlika izmedju propadanja i razvoja u necemu drugom.

Znas, kada neko nije u stanju ni ogradu od mosta da ofarba - a zato svakog meseca boga pitaj koliko miliona EUR se prespe iz drzavnih fondova u privatne dzepove, nemamo sta da pricamo o "spoljnom neprijatelju" - kada i onaj "unutrasnji" tj. ekspertski sasvim lepo "radi posao" :(

Ja mislim da je to kljucni razlog tapkanja Srbije u mestu - zato sto ima toliko nezasitih gmazova da je apsolutno nemoguce da ostane bilo sta za takve projekte. Ostane nesto malo para za odrzavanje socijalnog mira i neki privid "radjenja", za to su zasluzene brojne "marketinske agencije" gde su u sukobu interesa mnogi visoki funkcioneri stranaka... i za proviziju te agencije prave sliku nekog nazovi rada... a, u realnosti - i ta ograda na mostu stoji neofarbana. Ali na papiru... jaci smo od Japana.
[ DrJekyll @ 29.01.2010. 14:21 ] @
Citat:
Kako onda Slovenija postade razvijena EU zemlja onda? I oni su bili isto deo SFRJ.


Kad su 70-tih godina mnogi iz srbije odlazili po zapadnoj evropi da rade, jedan deo je isto to radio odlazeci u Sloveniju.

Slovenci su neka sasvim druga prica, oni su i tad bili mnogo bolji od nas.


@vladd

Nije to bas isto.

US steel je najveci izvoznik, to ce biti i kragujevac, a ovi ce uzimati harac svaki dan + imaju i monopol na uvoz ili preradu sta vec.
[ Lesli Eldridz @ 29.01.2010. 15:32 ] @
Citat:
DrJekyll: Aha...a zasto je onda veliki bata dosao ovde nedavno i pokupio sve ono sto je njegovo bez ikakvog tendera...sto nisu dosli "oni njegovi" Shell ili BP?...
Zasto sto su mu to dali ovi koje je Tile stavljao na goli otok, a ne Titini, a na nesto da to mogu da urade su dosli tako sto su uzbunili fukaru isto kao i sad, i isto kao 1987, a ovi stosu nasledili Djindjica su izigravali neku demokratiju pa raspisali izbore.

Sve u svemu to sto ti pricas nikakve veze sa istorijskim cinjenicama nema. Titina SFRJ je posle raskida sa Staljinom sa SSSR i satelitima imala veze isto koliko sto je i Amerika imala, mislim na taj nacin kao ti sto kazes, to, davali Ruje Tiletu pare za nesto.
[ vladd @ 29.01.2010. 15:37 ] @
Citat:
DrJekyll:
@vladd

Nije to bas isto.

US steel je najveci izvoznik, to ce biti i kragujevac, a ovi ce uzimati harac svaki dan + imaju i monopol na uvoz ili preradu sta vec.


Jel' pa Gasprom ce biti veci izvoznik i od njih?

Nisi valjda naseo na pricu o "izvoznicima"

Ako transportuju robu van Srbije, nisu nikakvi "izvoznici", oni su vec "napolju", saf profit je van Srbije, osim platica zaposlenih, i poneke takse.

To su STRANE firme, sa ekspoziturama u Srbiji, samo poremecen um sadasnjih vlastodrzaca moze da ih uvrsti u "izvoznike"

Poz
[ Kosuth @ 29.01.2010. 18:20 ] @
Sad slušam na stud.B izveštaj sa licinog mesta:

"Preduzete su sve mere,isključena je mogućnost da se nešto ne desi.

Reče,i ostade živ...izvesni gospodin u crnom odelu,vesti u 7 studia B...

Pa,slobodno vi krenite na gazelu....;oss
[ boccio @ 29.01.2010. 18:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja mislim da je to kljucni razlog tapkanja Srbije u mestu - zato sto ima toliko nezasitih gmazova da je apsolutno nemoguce da ostane bilo sta za takve projekte. Ostane nesto malo para za odrzavanje socijalnog mira i neki privid "radjenja", za to su zasluzene brojne "marketinske agencije" gde su u sukobu interesa mnogi visoki funkcioneri stranaka...

Mislis da ne bi i USA nezasiti gmazovi pretakali pare iz budzetskih fondova u svoje dzepove da ne mogu? Sto, njima se dolar gadi?

Ebiga, u Srbiji se niti za jedan budzetski trosak ne podnosi izvestaj i ne radi revizija... I dogod bude tako, svi znamo kuda ce pare ici. Pa i mene bi bolelo da farbam gazelu da mi se pruzi prilika da "preusmerim" par miliona evra na svoje licne "projekte"...

A to mi se zestoko penje na qurac, da li je moguce da ovoj mafiji ne moze da se nametne normalna revizorska kontrola... pa dokle bre vise, rasprodase celu zemlju, podigose kredite, i nikom ni DINARA racuna podneli nisu.

[ Nenad Vranjanac @ 29.01.2010. 18:51 ] @
evo nešto na ovu temu:

[ Bojan Basic @ 29.01.2010. 19:10 ] @
Citat:
Kosuth:
"Preduzete su sve mere,isključena je mogućnost da se nešto ne desi.

Reče,i ostade živ...izvesni gospodin u crnom odelu,vesti u 7 studia B...

Rečenica je sasvim korektna (ako izuzmemo nedostatak razmaka iza znaka interpunkcije; ali to sigurno neće biti greška reportera, koji je rečenicu saopštio usmeno — već svakako greška autora poruke, koji je ponavlja više puta uz još neke, takođe elementarne, kao što su pisanje malim početnim slovom naziva televizijske stanice, i izostanak međusamoglasničkog slova J). Citirana rečenica ima isto značenje kao i „...isključena je mogućnost da se nešto desi“.
[ noreniou @ 29.01.2010. 19:18 ] @
Uvedena je Zabrana za kamione preko 3t.

Ovakvi autobusi prolaze ceo dan preko mosta.
Masa praznog vozila, ako je verovati podacima proizvodjaca, kad se izaberu tehnicki podaci
je 13500kg dakle 13,5t sto je samo po sebi mnogo vise od 3t.
Po teh. podacima imaju po 42 sedista i mesta za 160 ljudi.
Ovakvi autobusi na linijama 17,18 ili 94 su u spicu definitivno uvek (pre)puni.
Nek je masa prosecnog coveka koji se vozi ovakvim busom 60kg
sto pomnozeno sa 160 daje => 60x160=9600kg
dakle, na osnovu od 13,5t dodaje se jos preko 9t zivog mesa :)
suma sumarum ode masa punog busa na preko 22t.

Uvedena je Zabrana za kamione preko 3t. :)))

Da li to znaci da za most vecu opasnosnost predstavlja kamion (npr neki MAN-ov)
koji neka tezi 7t negoli autobus prepun putnika koji usto ima preko 20t ?

pa sretno vozenje onima koji moraju da se voze/guraju u tim busevima




[ VlaK @ 29.01.2010. 19:51 ] @
E ovako se to rešava kod nas u okolini Sombora:

Lepo se slomi na dva dela...
[ Srđan Pavlović @ 29.01.2010. 21:44 ] @
Citat:
noreniou: Uvedena je Zabrana za kamione preko 3t.

Ovakvi autobusi prolaze ceo dan preko mosta.
Masa praznog vozila, ako je verovati podacima proizvodjaca, kad se izaberu tehnicki podaci
je 13500kg dakle 13,5t sto je samo po sebi mnogo vise od 3t.
Po teh. podacima imaju po 42 sedista i mesta za 160 ljudi.
Ovakvi autobusi na linijama 17,18 ili 94 su u spicu definitivno uvek (pre)puni.
Nek je masa prosecnog coveka koji se vozi ovakvim busom 60kg
sto pomnozeno sa 160 daje => 60x160=9600kg
dakle, na osnovu od 13,5t dodaje se jos preko 9t zivog mesa :)
suma sumarum ode masa punog busa na preko 22t.

Uvedena je Zabrana za kamione preko 3t. :)))

Da li to znaci da za most vecu opasnosnost predstavlja kamion (npr neki MAN-ov)
koji neka tezi 7t negoli autobus prepun putnika koji usto ima preko 20t ?

pa sretno vozenje onima koji moraju da se voze/guraju u tim busevima


LOL :))) - "od igračke, biće plačke..." :(
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 22:33 ] @
Cujte i pocujte,

Eksperti po N-ti put pokrecu pitanje metroa... ali ovog puta imaju genijalnu ideju!

http://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=29&nav_id=407414

Citat:

Đilas: Za metro bar 6-7 godina

Beograd -- Beogradski metro, o čijem izgledu će građani ove godine biti upoznati, gradiće oni koji ponude najnižu cenu i najbolje uslove kreditiranja, kaže Dragan Đilas.

Gradonačelnik Beograda je rekao da će uskoro predstavnici gradskih odborničkih grupa posetiti Beč, gde će na delu da vide kakva su iskustva ljudi koji prave metro već 50 godina.


Hahahahaha jos jedno "upoznavanje" - koji vec put ce biti gradjani "upoznati" ? Ja se secam upoznavanja od pre par godina, cak se secam da su obecavali da ce poceti sa izgradnjom :)

A pazite tek ekspertsku ideju da se skakavci posalju u Bec... da toboz vide "kako to stvarno radi" i to "predstavnici gradskih odbornickih grupa" - sama siva eminencija gradnje i projektovanja :)

Da nije tuzno bilo bi smesno...
[ boki @ 29.01.2010. 22:36 ] @
Da, pre par godina je bila prica za onaj light metro sa bulevara...
Trebao je do sada skoro da bude gotov xD
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 22:38 ] @
Nema, sad se prelazi na bolji... u mislima :)

Ali pazi ti te bolesnike... salju neku zadriglu ekipu - jagnjecu brigadu "u Bec"... U pauzi "upoznavanja sa austrijskom tehnologijom ce biti organizovan prigodan kulturno umetnicki program sa specijalitetima iz Tirola"

Covece... pa ovo je kao scenario za neki film... samo ima jedna gadna stvar, to je realnost :)

Uzgred, i doticni g-din Djilas isto ima neku svoju marketinsku agenciju... time je ujedno i fully-qualified eksperat za sva pitanja :) Jos ima da izrenderuju mozda neki 3D plan... da nas bog vidi :)

"Niko nema sto Srbin obecava" :)
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 22:47 ] @
A evo malo bliske istorije - interesantno je primetiti da se odjednom rok za izgradnju metroa skratio za bezmalo 4 godine... bice da se spremaju izbori neki :)

http://www.tvojkraj.com/stari_...metro-za-osam-do-10-godina-136

Citat:

Đilas: Metro za osam do 10 godina

04.06.2009 12:09

"Stručnjaci iz Beča i Minhena predlažu nam nezavisni šinski sistem tipa lakog metroa. Sačekaćemo još neka mišljenja i dati predlog. Trebalo bi da se pouzdamo u mišljenje stranaca koji žele da nam pomognu. Čast svakome, ali kod nas niko nema iskustva sa gradnjom metroa", kaže Đilas.


Odjednom su ipak postali dovoljno iskusni da idu u Bec da idu da "provere"... :)

ALI... samo nekoliko meseci ranije

http://arhitekturabezbeograda....nslated-because-of-ugly-words/

Citat:

GRADSKI prevoz u Beogradu najbrže se može unaprediti lakom železnicom, poručio je u utorak gradonačelnik Dragan Đilas na samitu Međunarodnog udruženja za javni prevoz u Beču. Taj sistem bi se, istakao je gradonačelnik, kasnije mogao poboljšati metroom.


Shizofrenicni Djilas se samo par dana kasnije "odlucio za laki metro" - ali se izgleda opet predomislio... :)

A evo i kako je doticni dosao na "vlas'"

http://www.wieninternational.at/en/node/11635

Citat:

Belgrade metro a national priority

The Serbian Government has promised to support Belgrade in dealing with what is probably the city’s biggest problem: its traffic. The government has declared the construction of the Belgrade metro to be a national priority in the infrastructure sector.


^ ovo je 2008...

Takodje...

Citat:

Đilas: Beograd će graditi metro

08.Dec.2008, Izvor: B92, Tanjug

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kaže da će narednih meseci biti utvrđene definitivne trase i određene sve tehničke karakteristike projekta izgradnje metroa. Đilas putuje sutra u Moskvu gde će sa ruskim partnerima, između ostalog, razgovarati i o njihovom eventualnom učešću u izgradnji i finansiranju beogradskog metroa.


^ u ovom konkretnom slucaju su se konstultovali sa Rusima... a "naredni meseci" su odavno prosli.

Patoloski lazovi u odelima sa laptopovima. Prosto je neverovatno da postoji zemlja u kojoj ljudi mogu bezocno i direktno ovoliko da LAZU, i da prolaze bez ikakvih posledica.
[ BluesRocker @ 29.01.2010. 22:55 ] @
E, kad bi se živelo od obećanja. Bili bismo prvi ubedljivo. :) Jedva čekam da počnu da grade jeftine stanove od 1600€ + PDV :)
[ Kosuth @ 29.01.2010. 22:59 ] @
Citat:
Patoloski lazovi u odelima sa laptopovima. Prosto je neverovatno da postoji zemlja u kojoj ljudi mogu bezocno i direktno ovoliko da LAZU, i da prolaze bez ikakvih posledica.


Kako misliš, bez posledica?

A blokirana Kuršumlija,Prokuplje...?
[ Ivan Dimkovic @ 29.01.2010. 23:01 ] @
Hahahaha LOL

Pa ne okuplja se ta ekipa u Kursumliji da trazi zavrsne racune za budzete, nego gledaju i oni da se ogrebu za koji dinar od te drzave. Hebe se njima za zavrsne racune i te tehnikalije, ako njima neko isplati polutke.

Onaj prvi ko im obeca polutku je njima heroj za taj dan.
[ Kosuth @ 29.01.2010. 23:06 ] @
Citat:
Pa ne okuplja se ta ekipa u Kursumliji

Pa kad neće breg Muhamedu...

Nego, nije ni toliko daleko ta Kuršumlija od Beograda,nije isključeno da oni krenu sa okupljanjima u Beogradu...

...pa da uštede ekipi put.
[ a1200 @ 29.01.2010. 23:53 ] @
Citat:
Patoloski lazovi u odelima sa laptopovima. Prosto je neverovatno da postoji zemlja u kojoj ljudi mogu bezocno i direktno ovoliko da LAZU, i da prolaze bez ikakvih posledica.

Pa prosecan gradjanin ove zemlje ima pamcenje koliko i gusenica, a tek sto voli obecanja, i to najvishe ona kod kojih se ne trazi nikakva akcija ili ucinak sa njegove strane - pritom, naravno, sto vishe obecas to su ti vece shanse za obmanu, ovaj uspeh. Svakom po zaslugama... a zasluzili smo.

Ovde je dovljno davati izjave sa bombasticnim najavama (u futuru naravno), malo PR-a, uslikavanja sa poznatim facama (Johnny...), i bre ne moras nista ni da radis, sve je OK.

[Ovu poruku je menjao a1200 dana 30.01.2010. u 01:44 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2010. 00:00 ] @
Najgora stvar u celoj prici je sto jedan google upit "djilas metro beograd" vraca sve sto treba da se uvidi koliko pseta lazu...

Ali ne... tesko je to za Srbu Prosecnog. Mozda da se raspise iPad aplikacija za to :)
[ Lesli Eldridz @ 30.01.2010. 01:03 ] @
Citat:
Kosuth: Nego, nije ni toliko daleko ta Kuršumlija od Beograda,nije isključeno da oni krenu sa okupljanjima u Beogradu...
Samo to ne! Ima lom da naprave. Cim takvi krenu, svetska pravda se uspostavlja, pa sta cemo onda?
[ žutokljunac @ 30.01.2010. 04:14 ] @
Citat:
Đilas: Za metro bar 6-7 godina

Beograd -- Beogradski metro, o čijem izgledu će građani ove godine biti upoznati, gradiće oni koji ponude najnižu cenu i najbolje uslove kreditiranja, kaže Dragan Đilas.

Gradonačelnik Beograda je rekao da će uskoro predstavnici gradskih odborničkih grupa posetiti Beč, gde će na delu da vide kakva su iskustva ljudi koji prave metro već 50 godina.



Đilas: Za Mladu jagnjetinu ispod sača bar 3-4 godine

Beograd -- Beogradska mlada jagnjetina ispod sača, o čijem ukusu će građani ove godine biti upoznati, praviće oni koji ponude najbolju cenu, kaže Dragan Đilas.
Gradonačelnik Beograda je rekao da će uskoro predstavnici gradskih odborničkih grupa posetiti malo bosansko selo, gde će na delu videti kakva su iskustva ljudi koji prave jagnjetinu već 50 godina. Gradonačelnik će sa ekspertksim timom probati jagnjetinu i vruće lepinje, a onda će Beograđanima prepričati utiske svojim rečima. Očekujemo mnogo. Dobar sač je presudan za dobar ukus, rekao je gradonačelnik.

[ Kosuth @ 30.01.2010. 06:51 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Samo to ne! Ima lom da naprave. Cim takvi krenu, svetska pravda se uspostavlja, pa sta cemo onda?

Pa da im pomognemo u repariranju gazele!!!

A šta si ti mislio zašto bi inače došli u Beograd?

Dobro de,sad ovo oko mlade janjetine ispod sača, itekako bi moglo biti stimulativno za zapucavanje ka Beogradu...

...i Kuršumlija i Prokuplje i ovi iz NIŠ...pa i šire...

...a mi iz Banata ćemo poneti malko rizlinga, kadarke, portugizera...tek toliko da ovim bečko-bosanskim degustatorima na zapne u grlu...da im ga malo proteramo gemištom...

...ponećemo i malo bermeta....ako slučajno nekom krene gorčina na usta...da zasladi malo...
[ pri3rak @ 30.01.2010. 07:38 ] @
Ovaj meni je nekako indikativan onaj momenat u kome Tajfun kaze kako ide da vidi kako se gradi metro kod ljudi koji ga grade vec 50 godina.Ubi ako vec ne vidi i svoje unuke kako se ugraduju u onu nesretnu liniju od Vuka do Zemuna

BTW nije on nesto posebno originalan, on ide da vidi kako drejnuje lovu za metro narednih 5 decenija, ali ipak kaska za proevropskim domacinom iz Konacareva koji je vec bio, informisao se o bukiranju dragog brata Betovena i vratio se u domovinu

http://www.jagodina.org.rs/sr/vesti_pregled.php?id=705

Citat:
Bili smo smešteni u hotelu „Grand“, to je hotel sa pet zvezdica, gde su do sada spavali samo srpski političari, sportisti ii biznismeni, a sada su tu odseli poljoprivredni proizvođači.


http://www.grandhotelwien.com/

Ako me oci ne varaju tamo nocenje biva nekih 220e, mada mogu i drugi da provere pa onda 220*116*3=76560+karte+prateci troskovi=bacte masti na volju , jos ako im je Betoven guslao na uvce .....
[ Kosuth @ 30.01.2010. 07:43 ] @
Ne smetni s uma istorijsku činjenicu,koliko je slova Vukove azbuke znao oslobodilac Srba od turskog ropstva!

Tek sam sad ovo primetiJo:
Citat:
Bojan Basic:i izostanak međusamoglasničkog slova J

si na ovo misliJo: StudiJo B?

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 30.01.2010. u 08:55 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 30.01.2010. 09:11 ] @
Nema nista ni od revolucije ni od cega. Pomiri se sa time. Ali zato imam jednu molbu. Hajde posto si postao najveci revolucionar, da li bi blagoizvoleo izneti deo genijalnog plana kako da se resi nasa kriza u Kursumliju, Prokuplje, Niš, Banat a i šire. Ne mora sve, samo sustinu, da bi ljudi znali zasto treba da se raspisu izbori i da ovi vasi zamene ove njihove. Sta ce to da resi?

Ja licno mislim da vam je bolje da se malo smirite (od Kursumlije dokle hocete) , ako ne umete sami onda koristite medikamente, pa ce onda sve da bude u redu, kad prestanete da projektujete svoja unutrasnja nezodovoljstva na svet oko sebe i krenete da radite nesto da bi vam bilo bolje, ako vam sad ne valja, ne mora obavezno na sticanju para, moze i na sebi, to je vaznije.
[ Bojan Basic @ 30.01.2010. 10:09 ] @
Citat:
Kosuth:
si na ovo misliJo: StudiJo B?

Ne, nego na ovo:
Citat:
Kosuth:
vesti u 7 studia B

(Ispravno: Studija B. Gradivo nižih razreda osnovne škole.)
[ vladd @ 30.01.2010. 14:09 ] @
Ma nije Djilas kriv. Bas toliko. Ona samo koristi elemente za propagandu. To je uvezbao. Gazela je samo jedna prilika da ne izlazi iz tv kutije.

Brljotine su stigle na naplatu. Gazela je potonula kada je izgradjena. Glavni projektant , profesor Djuric, nazalost doziveo infarkt.

Zatim saobracaj u Beogradu. Vec pola veka, raspava bukti. Vlada rat izmedju sujete, pljacke i politickih kompromisa.

Odustalo se od (relativno) dobrih resenja i nude se kampanjska, kratkorocna a spektakularna. Postavljaju se temelji velikih problema u buducnosti, blizoj. Godina 2024 je "projektovana" kao godina totalnog saobracajnog kolapsa, i to sa jos dva do tri mosta.

Dodatni mostovi se zidaju na nepogodnim mestima, odustalo se od nekoliko "prstenova" i gradskih zona, i sada se nutkaju dnevnopoliticka resenja.

U takvoj situaciji, solidno je cudo sto Gazela jos nije pala..a i Pancevacki most je u tom sledu dogadjaja.

Besomucno pranje para, potkradanje, bezanje od obaveza i poslova koji nisu dovoljno spektakularni, proizvodi ovakve situacije.

Nedostaje jos da imenuju nekog politicki zgodnog krivca, i da ostvare potpun uspeh, u apliciranju marketinga.

Kako ce okrpiti Gazelu, i da li ce biti bezbedna...odlucice partijska komisija..



A sto se metroa tice...e tu je slicna prica, u sustini jednostavna.

Laki metro je laka stvar, moze se aplicirati dovoljno brzo, i ostvariti politicke poene, i odlicna zaradica u "pravljenju studija" i projekata, putovanja i upoznavanja resenja od "ljudi od integriteta", oni koji zidaju metroe 200-300 godina, do korisnika metroa..
Laki metro ne resava nista, usporava protok, komercijalno je neisplatljiv, nepotreban za kolicinu gradjana koje treba prevesti.

Teski metro je bar desetogodisnji projekat, koji solidno, ali ne i potpuno, resava problem saobracaja,

ALI..10 godina je puno, dva i po mandata..ko ce to izdrzati(osim G. Mojovic, mozda), zatim, teski metro ODMAH trosi (velike)pare na izvodjene radova, mnogo vise nego za nepotrebne "studije izvodljivosti", i iskljucuje svrckanja i putovanja po svetu, posto nema potreba..

Svojom velicinom i ozbiljnoscu teski metro ukida (tako slatke)sinekure cinilaca gradske uprave

Zato se uvek i vraca balada o "lakom metrou"..skoro pa tramvaju..

Poz
[ AMD guy @ 30.01.2010. 18:07 ] @
http://www6.b92.net/biz/vesti/...01&dd=30&nav_id=407744

Citat:
Đilas: Do 15. marta pare za Gazelu

"Ako je 15. mart, onda tada imamo kredit. Ako nemamo kredit 15. marta, onda kažemo 'gospodo, hvala', tražimo kredit na nekom drugom mestu, tražimo naša sopstvena sredstva i krećemo u rekonstrukciju", rekao je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

On je dodao da je juče o tome razgovarao predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom za infrastrukturu Milutinom Mrkonjićem i da je donet takav zaključak. Gradonačelnik je naveo da je Beograd spreman da uzme kredit i sufinansira rekonstrukciju Gazele. "Ovo je mučenje, mi ne znamo ni šta još treba da uradimo i da li treba nešto da uradimo, svima je muka, i meni", rekao je Đilas.


Citat:
Gazela se neće srušiti

Đjilas kaže da je most Gazela bezbedan i da se neće srušiti i da će kamionski saobraćaj biti usmeren kroz tunel Straževica. "Ne znam kako se uz dnevnu kontrolu na Gazeli pojave tri naprsline, ali Beograđani ne bi trebalo da brinu i most ne može da se sruši. Sada će se izrvršiti deo sanacije, a kroz rekonstrkuciju ćemo dobiti Gazelu u punom kapacitetu", rekao je on.
[ žutokljunac @ 30.01.2010. 18:21 ] @
Đilas: Do 15. marta pare za jagnjetinu, do 15. aprila pare za lepinje

"Ako je 15. mart, onda tada imamo kredit. Ako nemamo kredit 15. marta, onda kažemo 'gospodo, hvala, nećemo jagnjetinu bez šopske salate', tražimo kredit na nekom drugom mestu, tražimo naš sopstveni paradajz, kisele krastavčiće i zelenu salatu, a može i kajmak, i krećemo u biznis", rekao je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

On je dodao da je juče o tome razgovarao sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom za infrastrukturu Milutinom Mrkonjićem i da je donet takav zaključak. Gradonačelnik je naveo da je Beograd spreman da uzme kredit i sufinansira kisele krastavčiće, ali da za jagnjetinu mora da se konsultuje sa Srđanom Šaperom. "Ovo je mučenje, mi ne znamo ni šta još treba da uradimo i da li treba nešto da uradimo, svima je muka, i meni", rekao je Đilas.
[ a1200 @ 30.01.2010. 19:07 ] @
@zutokljunac: cekaj bre, a jel' ce biti luka? Pa mora i luka da bude... mislim ako nema onog kineskog, ma moze i nash... :)
[ a1200 @ 30.01.2010. 20:30 ] @
Citat:
Gazela pukla na tri mesta

Stručnjaci uočili čak tri pukotine na nosačima najopterećenijeg beogradskog mosta, zbog kojih bi Gazela, po najgorem scenariju, ako se ne sanira, mogla i da se sruši, piše današnji Press.

Ispod srednje trake se nalaze pukotine

Na glavnom nosaču mosta Gazela pojavile su se čak tri pukotine, zbog čega je već dva dana zabranjen saobraćaj teretnim vozilima, kaže za Press inženjer Miša Dragojević, jedan od projektanata mosta. Reč je o ozbiljnoj šteti, zbog koje bi u najcrnjem scenariju Gazela mogla i da se sruši u Savu.

Prema Dragojevićevim rečima sve tri pukotine se nalaze na glavnom nosaču, 150 do 200 metara od ulaza na most.

"Dve pukotine se nalaze na 30 metara od kosog oslonca mosta, iznad reke Save, zbog čega im je veoma otežan pristup. Zbog toga će radnici, da bi sanirali štetu, morati da unesu opremu unutar same konstrukcije mosta. Još jednu pukotinu smo primetili kod masivnog stuba.“, navodi Dragojević.

On kaže da će priprema za sanaciju trajati mnogo duže od same popravke zbog nepristupačnosti Prema njegovoj oceni, pripreme za sanaciju mosta trajaće mnogo duže od same popravke.

"Minimum 10 dana će biti potrebno da se naprave skele za pristup, donese agregat za struju, provuku kablovi. Pri tom će radnici svu opremu morati da vuku ručno. S druge strane, sama popravka će trajati svega dva do tri dana“, objašnjava Dragojević.

Projektant smatra da bezbednost putnika koji prelaze Gazelu nije ugrožena, ali naglašava da ovaj most pod hitno mora na rekonstrukciju.

"Vozila koja su predstavljala veliku opasnost isključili smo iz saobraćaja. A to su teretnjaci iznad 3,5 tona. Trenutno ne radi srednja traka u smeru ka Novom Beogradu, jer se naprsline upravo nalaze ispod nje. Kada ne bismo ništa radili i ostavili most ovakav kakav je sada, jedan od scenarija mogao bi da bude da on padne. Srećom, naši stručnjaci su uočili problem, pa se reagovalo na vreme. Ali, znate, "Gazela“ je stara 40 godina, a samo je asfalt jedanput kompletno urađen. Ona mora što pre da se rekonstruiše. Već godinama se vrti ista priča, nadležni prvo kažu "na proleće će", a onda kažu "na jesen će"“, upozorava Dragojević.

Član UO Saveza inženjera i tehničara Srbije Ljubisav Kostić tvrdi da je za propast Gazele kriv "dušmanski odnos države".

"Tu prvenstveno mislim na Javno preduzeće "Putevi Srbije". Oni ne održavaju most, stalno odlažu sanaciju, a "Gazela“ sve više truli. Imali smo veliku sreću da je ekipa stručnjaka primetila ovaj ozbiljan defekt, jer je pukotina na čeličnim i betonskim konstrukcijama vrlo ozbiljna stvar i to svako iz naše struke zna. S tim se nikada ne treba igrati. Nikada. Podsetiću samo da je pre nekoliko godina pao čelični most u Mineapolisu, koji ide preko reke Misisipi. U dva maha su njihovi stručnjaci proveravali konstrukciju, ali, nažalost, tragedija se dogodila i ljudi su izgubili živote“, kaže Kostić za Press.

Direktor "Puteva" Zoran Drobnjak otkriva da za sanaciju štete na glavnom nosača mosta treba izdvojiti 17 miliona dinara.

"To će biti plaćeno iz budžeta "Puteva". Ovaj most je star 40 godina, a projektovan je da preko njega dnevno prelazi 40.000 - 50.000 vozila, a ne kao što je sada slučaj 150.000 - 160.000. Do naprslina je došlo zbog oštećenja na izolaciji koja je propala od vode, mraza, soli. Očekujem da će ceo ovaj problem biti potpuno saniran za 15 dana“, kaže Drobnjak.

http://www.vesti-online.com/Ve...395/Gazela-pukla-na-tri-mesta-

Koliko ja vidim, konstrukcija je propla zbog elementarnog ne odrzavanja!? Oce l' neko da bude odgovoran za ovo, ili je sve to propalo "samo od sebe"...
[ žutokljunac @ 30.01.2010. 21:00 ] @
Na pitanje da li će biti luka, roštilj menandžer gospodin Milutin Mrkonjić, odgovorio je da luka može, ali samo sitnoseckani. Eksperski tim se složio sa menadžerovom konstatacijom.

[ Ivan Dimkovic @ 30.01.2010. 21:31 ] @
Ono sto je FANTASTICNO u celoj ovoj prici sa Srbijom je sto smo imali mnogo srece do sad - najveca katastrofa je tu i tamo bila neka eksplozija skladista oruzja i fabrike oruzja.

Postoji ona izreka "bog cuva budale"... koja je savrseno primenjiva na vlast u Srbiji. Pitanje je samo koliko ce taj bog da ih cuva.

Kako vreme ide, a ne radi se nista - sanse da se neka katastrofa desi se povecavaju strahovito.

Samo je pitanje vremena kada ce ti mostovi poceti da se ruse :(
[ MicrosoftCorporation @ 30.01.2010. 21:41 ] @
Da li bi neko ovo umeo da pojasni !?

"Minimum 10 dana će biti potrebno da se naprave skele za pristup, donese agregat za struju, provuku kablovi. Pri tom će radnici svu opremu morati da vuku ručno. S druge strane, sama popravka će trajati svega dva do tri dana“, objašnjava Dragojević.
[ a1200 @ 30.01.2010. 22:02 ] @
Nego... ja stvarno ne bih voleo da se ovo dogodi (pad mosta u Minneapolis-u), sve sa ljudima i vozilima na njemu:




Nadam se da su ovi nashi "experti" barem bezbedonosnu procenu uradili kako treba. Prva vest je bila 1 pukotina, da bi sada to preraslo u 3 - valjda te 2 nisu ni videli dok detaljno nisu pregledali sve. Sreca je sto se ova "jedna pukotina" pojavila na vidljivom mestu... pa su i ostale "pronadjene".
[ boccio @ 31.01.2010. 08:16 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...;dd=30&mm=01&yyyy=2010

Citat:

Most “Gazela” je bezbedan, izjavio je gradonačelnik Beograda posle sednice gradskog veća na kojoj je zaključeno da mora da se odredi rok do kada će se čekati saglasnost evropskih banaka za kreditiranje rekonstrukcije “Gazele”. Đilas kaže da neće pristati da uslov za dobijanje kredita budu stanovi za raseljene Rome i da će u tom slučaju neko morati da ga smeni.

Ovo postaje jako zabavno :)
[ mrle 011 @ 31.01.2010. 09:43 ] @
^^^

ma meni je bre tu nesto drugo "jako zabavno".

imas jednu drzavu, evo ovu nasu srbiju.
... i sad npr. zamisli da je ta nasa drzava, i sve ovo u njoj sto postoji, i ta gazela, i nas nekoliko miliona ljudi i sve .... da je to jedan zatvoren skup ...... da je, na primer, srbija cela sadasnja planeta, ili da je ovakva kakva jeste jedna posebna planeta...... dakle, ne postoji nista osim nas i nase drzave.

... i sad se nama pokvarila ta gazela i mi to moramo da popravimo.

imamo sve sto je potrebno:

- znanje.
- tehnologiju.
- radnu snagu.
- alat.
- rudu gvozdja i fabrike koje to pretvaraju u armaturu.
- cement i fabrike.
- imamo cak dovoljno i nafte za to malo asfalta ... i fabrike koje to prave.
(ne mora ni asfalt, moze i beton - jos bolje)
- imamo prevoz za sve sto je potrebno.
- imamo struju.
- imamo hranu da radnici jedu.
- ....
- ....
.... znaci, imamo sve sto je potrebno da bismo opravili tu gazelu.

ALI mi to ne mozemo da uradimo!

zasto?

nedostaje nam "kredit", to je jedino sto nam jos fali.

dakle (posto si zamislio da je srbija cela planeta i da ne postoji nista vise na planeti) mi mozemo da opravimo gazelu tek kada dodje neki bankar sa jupitera i uruci nam neko parce papira na kome je ispisao neki broj.

!!!???

posebna je tek prica sta ce sve jupiterijanac kasnije da poveze nazad na svom brodu, u kome je dovezao taj jedan papiric kada je dolazio na nasu planetu..... al' da sad ne ulazimo u to.

mislim .... boccio jel' tebi to jasno?

jedan skup ljudi, znanja, materijala, energije, alata, svega ..... ne moze da napravi jednu konstrukciju, dok ne dodje neko sa strane, van tog skupa i donese malo papira ...... a i mi imamo i papra u nasem skupu?

kako to?
[ vladd @ 31.01.2010. 10:06 ] @


Naravno da je zabavno. Pa nisu se oni u gradskom vecu otimali stranacki da udju u vece i vlast da bi im bilo dosadno. Od tolikih "lavova" Gazela mora da pogine

BTW i most u Mineapolisu je "prosao" na pregledu


http://www.nytimes.com/2007/08/03/us/03safety.html

A taman je Gazelin vrsnjak, samo sto je Misisipi, na slici, velik(i dubok) kao Tamis...Sava bi mogla da proguta malo vise...


Poz
[ žutokljunac @ 31.01.2010. 16:38 ] @
Citat:
mrle 011:
!!!???

posebna je tek prica sta ce sve jupiterijanac kasnije da poveze nazad na svom brodu, u kome je dovezao taj jedan papiric kada je dolazio na nasu planetu.


E moj Mrle, one građevinske firme koje su gradile hidroelektrane po Rusiji, Africi, Bliskom Istoku, danas uzgajaju pečurke, uvoze kineske pernice i gumice.

[ Igor Gajic @ 31.01.2010. 17:09 ] @
Citat:

Đilas kaže da neće pristati da uslov za dobijanje kredita budu stanovi za raseljene Rome i da će u tom slučaju neko morati da ga smeni.


Koji bre stanovi? Ko od njih ima mesto prebivalista: "kartonsko naselje ispod Gazele"? Da li je to nasilno iseljavanje? Pa treba ceo svet da gleda to ruglo u centru prestonice. Trebali su davno i davno da ih isele odatle.

[ Aleksandar Đokić @ 31.01.2010. 19:48 ] @
Citat:
... i sad se nama pokvarila ta gazela i mi to moramo da popravimo.

imamo sve sto je potrebno:

- znanje.
- tehnologiju.
- radnu snagu.
- alat.
- rudu gvozdja i fabrike koje to pretvaraju u armaturu.
- cement i fabrike.
- imamo cak dovoljno i nafte za to malo asfalta ... i fabrike koje to prave.
(ne mora ni asfalt, moze i beton - jos bolje)
- imamo prevoz za sve sto je potrebno.
- imamo struju.
- imamo hranu da radnici jedu.
- ....
- ....
.... znaci, imamo sve sto je potrebno da bismo opravili tu gazelu.


moram da ti odgovorim,

niti se meni pokvarila gazela, niti tebi, niti ja imam sredstva (a ne bi ni radio dzaba i da imam), niti ti imas sredstva, razumes o cemu se radi

imamo to sve sto kazes u privatnim firmama koje ocekuju da budu placene na kraju, pa i seljak ocekuje da bude placen za tu hranu koju spominjes, taj koji popravlja gazelu, jelte drzava (posto je njena) treba to da plati, a nema odakle, vidis poentu kredita sada, mislim ja u 21 god. treba da objasnjavam tebi koji si verovatno ko zna koliko stariji kada spominjes taj komunizam
[ BluesRocker @ 31.01.2010. 20:05 ] @
Citat:
guslac:drzava (posto je njena) treba to da plati, a nema odakle, vidis poentu kredita sada

Država ima para da to plati, ali ona ima prioritete, a očigledno je održavanje najprometnijeg mosta u državi (koji je u stanju raspada) na dnu liste prioriteta.
[ bttp @ 31.01.2010. 21:49 ] @
Strašno...

Danas čitam u novinama da menjaju režim saobraćaja u Beogradu, tako da olakšaju i ubrzaju prelaz preko Brankovog mosta. Ukidaju se pešački prelazi, na primer onaj na Zelenom vencu više neće postojati, samo će moći kroz podzemni prolaz. Kao da nije dovoljno što recimo na Terazijama ne postoji nijedan pešački prelaz (na potezu od gradske skupštine do Trga republike). Invalidi i majke sa decom u kolicima moraju da obilaze pola kilometra da bi prešli na drugu stranu ulice.

Znači čim je dotle došlo da menjaju saobraćajni režim - a znamo koliko su agilni bili da to rade do sada i kad postoji potreba da se trajanje nekog semafora produži/skrati, omogući neko skretanje itd.

Doterali smo cara do duvara. Gazela je jedan ogroman skandal, a slažem se takođe sa ocenom da most preko Ade i most Zemun-Borča nisu top priority u ovim uslovima. Znači oni grade neke sporedne mostove a ovi glavni se raspadaju. Mašala!
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2010. 22:17 ] @
Citat:
Igor Gajic
Koji bre stanovi? Ko od njih ima mesto prebivalista: "kartonsko naselje ispod Gazele"? Da li je to nasilno iseljavanje? Pa treba ceo svet da gleda to ruglo u centru prestonice. Trebali su davno i davno da ih isele odatle.


Situacija je prosta - Srbija je trazila pare za sanaciju Gazele od evropske banke za rekonstrukciju i razvoj (EBRD). Oni, medjutim, ne daju pare ako se ne resi pitanje tih Roma na adekvatan nacin.

Adekvatan nacin = raseljavanje u prave stanove, a ne u limene kontejnere. EBRD je vec rekao sta ima da kaze po tom pitanju, a to sto su rekli nije pozitivno.

Djilas i njegova teletabis ekipa to jako dobro znaju, samo se prave blesavi i pokusavaju, po starom srpskom obicaju, da se "provuku" i da nekako "nadmudre" (da ne kazem ZAJE*BU) EBRD. To, naravno, nece ici - a zli jezici kazu i da je ovo pronalazenje naprslina zapravo pokusaj vrsenja pritiska na EBRD - moze biti da su naprsline tu jos od ko zna kad.

Sa druge strane, teletabis ekipa NE MORA da te pare uzme od EBRD, mogu oni i na druge nacine da pokriju te troskove - ali, iz nekih kosmickih razloga to ne rade. A kosmicki razlozi su prosti - u pitanju je banda "white collar" kriminalaca - to su oni sto imaju fina odela, a jedini cilj u zivotu im je drpisanje i ugradnja. - A "evropske" pare su najsladje za tu svrhu zato sto glupi puk na njih gleda kao na "tudje", pa ako ih neko lapi, nije toliki problem.

Njihova ekipa kvazi-emancipovanih bandita svake godine proneveri dovoljno para za rekonstrukciju Gezele u raznim drzavnim firmama poput EPS, JAT itd... kada bi stavili moratorijum na drpisanje na bar 2-3 godine, skupilo bi se para da Srbija prodise... ali dzaba :(
[ Igor Gajic @ 31.01.2010. 22:34 ] @
Pa nesto nisam primetio da neko ovde ima zelje da Romi iz karton naselja udju u nove stanove. Neka me neko nazove djavolim advokatom, ali oni nicim nisu zasluzili te stanove. Oni nisu vlasnici zemljista oko Gazele, nemaju tu prijavljeno mesto boravka, neplacaju racune. Sve to je ILEGALNO i njima nije mesto tu. I sad njima da se daju stanovi od EU kradita, i da mi otplacujemo EU te stanove. Ima mnogo vise naucnika kojima bi ti stanovi bolje dosli.

Ali naravno ovo je banana drzava i EU moze da nas jeb* kako hoce za male pare. Na to smo dosli. Sada postavljanje uslova za dobijanje kredita, sutra ispunjenje uslova za otplatu kredita, i dok udaris dlanom od dlan mi nemamo ama bas nikakav suverenitet.

Malo kad porazmislim, mozda je bolje i da ta Gazela propadne. Pa kad Beogradjanima prisedne, onda ce dosta brze isterati tu white collar ekipu. Ovako se to i previse odugovlaci.
[ ventura @ 31.01.2010. 22:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Situacija je prosta - Srbija je trazila pare za sanaciju Gazele od evropske banke za rekonstrukciju i razvoj (EBRD). Oni, medjutim, ne daju pare ako se ne resi pitanje tih Roma na adekvatan nacin.

Adekvatan nacin = raseljavanje u prave stanove, a ne u limene kontejnere. EBRD je vec rekao sta ima da kaze po tom pitanju, a to sto su rekli nije pozitivno.

Slažem se da problem bespravno naseljenih osoba ispod gazele nije adekvatno rešen preseljenjem u limene kontejnere. Kako te osobe nisu bile vlasnici tog zemljišta, nisu imale dozvole za gradnju bilo kakve vrste, niti su platile bilo kakav porez/taksu za privilegiju što žive na toj lokaciji, adekvatno rešenje je bilo da se te iste osobe sudski procesuiraju, krivično gone/novčano kazne, pa ako nemaju da plate da se pošalju u zatvor, a decu poslati u postojeće institucije. Raseljavanje tih osoba u limene kontejnere nikako nije trebalo da se dogodi...

Međutim tu je "catch 22" što su te osobe malo tamnije boje kože, takozvani romi, nad kojima se jelte zakoni ove države ne mogu sprovoditi u potpunosti, jer su zaštićeni više nego beli medvedi... Mogu da kradu, da bespravno žive gde hoće, iskorišćavaju maloletnu decu, fizički ugrožavaju žene/decu, uskraćuju im prava na školovanje, ne poštuju saobraćajne propise, i sve to jer im je koža nešto tamnija... Ne daj bože da se nad tamnoputijim građaninom Srbije sprovede neki od zakona, odmah će se naći bezbroj nevladinih organizacija koje će da trube na sav glas o ugnjetavanju i ugrožavanju ljudskih prava...

Možemo da napravimo i jedan misaoni eksperiment... Aj da se skupi nas 200-tinjak 'bledolikih' i da se naselimo i podignemo barake ispod brankovog mosta, pa da vidimo koliko bi vremena trebalo državi da adekvatno reši taj problem... A mogu da se kladim sa prilično velikom sigurnošću da adekvatno rešenje ne bi bili ni limeni kontejneri, već pravi zidani smeštaj, sve sa besplatnim obrocima i uniformom...
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2010. 22:55 ] @
@Igor Gajic, @ventura,

Ja ne vidim nikakav problem u celoj toj prici - ako drzava ima isti stav kao i vi, nema problema - niko joj ne brani da pare za rekonstrukciju mosta potrazi negde drugde i da te Rome iseli u limene kutije ili da, kako ventura kaze, ih sudski procesuira i otera u zatvor.

Medjutim, ako te pare traze od EBRD-a - postoje uslovi, i ti uslovi su vezani za Rome. Boze moj, onaj ko nudi pare ima prava da postavlja uslove, a EBRD eto bas trazi da Romi budu iseljeni u stanove.

Ako se Vladi Srbije / Beogradu to ne svidja, nista... ponudjen k'o pocascen sto se kaze... Niko ih ne bije da te pare nalaze u EBRD, ima sigurno drugih nacina da se do tog novca dodje.

Ali, kao sto i vi znate, fora sa "evropskim projektima" je sto ima jako puno masti u njima, toliko puno da moze da pretekne i za razne ugradnje... pa je slatko valjda. Jedino ti prokleti Romi - jos samo kada bi njih mogli nekako da eliminisu, ali ne ide to tako lako :-)

Uzgred, nisam bas primetio da zakoni ne vaze samo za Rome, toboz zbog NGO - eno i oni policajci koji su nelegalno useljeni u stanove nece da se povlace, pa cak nisu mogli ni da ih isteraju drugi policajci. Pre ce biti da je problem teze resiv ako ima vise ljudi, zato sto onda to postaje socijalni problem koji je malo tezi za resavanje... ne mozes "sudski procesuirati" hiljade ljudi sa ishodom da ostanu bez krova na glavi (cak i ako je taj krov ilegalan) tek tako a da to ne postane i politicki problem sa automatskim "braniteljima" u vidu opozicije/NGO sektora itd... ili drugih pandura. Eto saka pandura, pa ni njih ne mogu tako lako da izbace.
[ ventura @ 31.01.2010. 23:20 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Medjutim, ako te pare traze od EBRD-a - postoje uslovi, i ti uslovi su vezani za Rome. Boze moj, onaj ko nudi pare ima prava da postavlja uslove, a EBRD eto bas trazi da Romi budu iseljeni u stanove.

Čisto sumnjam da je uslov za dobijanje kredita bilo raseljavanje roma u stanove... Pa sam kredit iznosi 33 miliona evra, dok bi se za izgradnju stanova za te porodice trebalo izdvojiti 15-20 miliona... Skuplja pita neg tepsija...
[ vilil1 @ 31.01.2010. 23:39 ] @
Citat:
ventura: Čisto sumnjam da je uslov za dobijanje kredita bilo raseljavanje roma u stanove...

Da, i mene zanima odakle ta informacija. Da li je banka zaista uslovila kredit stanovima, ili neko po medijima protura takvu pricu!? Nekako mi je suludo da ti neko daje kredit, a uslovljava ga nekim politickim odlukama.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2010. 23:53 ] @
http://www.cgvijesti.net/28312...-pa-delite-Romima-stanove.html

Citat:

Inače, problem oko odobravanja kredita od strane EBRD-a i Evropske investicione banke je u tome što Romi iz nehigijenskih naselja ispod Gazele nisu izmešteni u takozvanu čvrstu gradnju, nego u kontejnere. A prekjuče su iz Ministarstva za infrastrukturu i JP „Putevi Srbije" za kašnjenje kredita okrivili gradsku vlast.


Procitao sam ovo na vise mesta, ovo mi je sad prvo palo pod Google pretragom.

Kao sto rekoh, ako je Srbima skup taj EBRD kredit jer moraju da rasele te Rome na adekvatan nacin po zahtevima EBRD-a - onda neka traze pare negde drugde. Niko im ne brani.

Citat:
vilil1
Nekako mi je suludo da ti neko daje kredit, a uslovljava ga nekim politickim odlukama.


Takvi su uslovi gotovo svih kredita koji ne dolaze od komercijalnih banaka - bilo da pitas EBRD, MMF ili svetsku banku - pare ti nude uz odredjene uslove koji zadiru u politicki domen. Sve te institucije nisu obicne banke, i nemaju "obicne" komercijalne interese vec i politicku agendu.

Fora je sto su ti krediti obicno pod povoljnijim finansijskim uslovima od kredita koje mozes dobiti kod "obicne" banke, a nekad samo od njih mozes i dobiti pare za neke stvari, tj. za projekte u koje ni jedna obicna banka ne bi htela da udje.

A tu onda vazi poslovica - ne moze i jare i pare. Kome se ne svidjaju uslovi, moze uvek da trazi pare od neke lokalne banke. Ili neke drzave, sta god.
[ vilil1 @ 01.02.2010. 00:01 ] @
A zanimljivo je da je na njihovom sajtu, Kosovo u Srbiji. Ipak postuju neka prava, tako da ovo uslovljavanje sa stanovima...

http://www.ebrd.com/country/country/serbia/index.htm
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2010. 00:06 ] @
Pa mora biti, jer ne postoji konsenzus medju vlasnicima EBRD (61 drzava) o statusu Kosova.
[ ventura @ 01.02.2010. 00:14 ] @
Ne znam čemu tolika komplikacija oko tih kredita... Lepo se uzme komercijalni kredit, a prilikom registracije automobila u BG-u naplatiti 1000 din takse za mostove, i možemo svako 5 godina praviti novi most...
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2010. 00:21 ] @
Komplikacija je u sitnicama.

Recimo, u tim kvazi-politickim kreditima moze fino da se mesetari i da se ko zna sta radi "ispod zita" sa birokratama iz EBRD.

A i pitanje je da li u ovom momentu mogu da nadju puno banaka koje ce im tek tako dati 30-tak miliona EUR, bez da moraju da im predoce biznis plan koji ce zahtevati dranje gradjana. A to, opet, ima svoju cenu u partijskim $$$ :)

Mada, to nisu krupne pare za samu drzavu da se snadje - ali onda imas problem sto su "ugrade" vidljivije i politicki opasnije, jer je to "narodni" novac.
[ žutokljunac @ 01.02.2010. 03:04 ] @
Citat:
Igor Gajic:... i dok udaris dlanom od dlan mi nemamo ama bas nikakav suverenitet.



Srbija se nikada nije ni borlila za ekonomski suverenitet već za teritorijani integritet. Od devedeseth pa do sad. Koga boli uvo za ekonomijom, to će sve da se sredi kad uđemo u EU. :))) Prema tome...

Citat:
ventura: ......


http://www.youtube.com/watch?v...x0&feature=player_embedded

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 01.02.2010. u 04:58 GMT+1]
[ Kosuth @ 01.02.2010. 07:13 ] @
Može li neko da mi kaže kakve boje su oči onog Đilkoša,pardon,Đilasa?

Evo ga,sad se ne skida sa tv ekrana,pa pokušajte da ustanovite,meni ne ide...

Jedino što 'vidim' to je kajman u jagnjećoj koži !

@Ivane, p o t p i s u j e m !

...'svaka' ti je na mestu !

A Đilkošu i bandi poručujem:

Dete mi s v a k o d n e v n o prelazi Gazelu...radi... i puni vaše zadrigle budžetske mešine !!!


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 01.02.2010. u 08:43 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 01.02.2010. 07:47 ] @
Tema se okrenula previse politici, koja nije pozeljna na ES-u.
Ako bude ponovo nesto aktuelno oko Gazele, otvorite novu temu.